N.V. ED. KIMMAN ZOON De Zandvoortsche dwerg S. J. Paap. AGENDA. MA. A N D A G 13 M AART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Werd 150 jaar geleden geboren. 'si''J?- De kleedingstukken van den dwerg, die in het Frans Hals Museum bewaard worden. Zandvoort heeft een dwerg onder zijn inwoners gehad. Het was Simon Jane Paap, die in het voorjaar van 1789 geboren werd. Hij is nooit grooter geworden dan76 u» c.M. Op een der pilaren in de Groote Kerk werd indertijd zijn lengte precies afgetee kend. Na een zwervend leven geleid te hebben hij liet zich niet alleen op kennissen tegen geld bekijken, maar genoot ook de eer eeni- ge keeren te mogen optreden voor de hoven is hij te Denaermonde gestorven. Er werd verteld dat hij daar vermoord is omdat hij kleiner was dan een andere dwerg die daar tentoongesteld werd. Het lijk van den dwerg werd naar Zand voort gebracht waar het in de dorpskerk werd bijgezet. Er is in dien tijd beweerd dat toen men het lijk na jaren wilde verkoopen voor wetenschappelijke doeleinden, uitkwam dat het al verdwenen was en verruild voor het lijk van een kind van 7 of 8 jaar. Of dit op waar heid berust valt moeilijk na te gaan. Eenige maanden geleden is de grafsteen van Dr. P. H. Schroder vertelt over „Hoorspelen". Causerie voor de Volksuniversiteit. Voor de Volksuniversiteit sprak dr. P. H. Schroder Zaterdagavond in de aula van de H.B.S. A aan de Raaks over „hoorspelen". Dr. Schroder begon zijn causerie met erop te wijzen, dat de „hoorspelkunst" een zeer jonge kunst is, waarover betrekkelijk nog weinig is geschreven. Daarom moet men bij een lezing over hoorspelen hoofdzakelijk over eigen er varingen spreken. Spr. las vervolgens een artikel voor van den heer W. Vogt, die een uitvoerige beschouwing aan het hoorspel heeft gewijd en daarbij in vergelijking met tooneel en film tot een voor het hoorspel weinig vleiende conclusie is geko men. Daarmee was de heer Schroder het niet eens. Een kunstuiting die pas 15 jaar oud is, kan men nog niet met het tooneel en de film vergelijken. Inderdaad is de juiste vorm voor het hoorspel nog niet gevonden. Het tooneel is drie-dimensioneel, de film is twee-dimen sionaal en het hoorspel is zuiver accoustisch. Dat maakt de taak van den hoorspelschrijver dus niet gemakkelijker. Vroeger maakte men dan ook de fout, dat men gewone tooneelstuk- ken voor de microfoon ging spelen. Natuur lijk werd dat een mislukking. Men heeft daar na zijn toevlucht genomen tot het „absolute" hoorspel, waarbij het alleen op de geluiden aankwam. Ook dat werd echter geen succes. Men trachtte nu een soort trait d'union" te vinden tusschen het tooneelstuk en het hoor spel. Om tot dit doel te geraken heeft men o.m. oude boeken zooals ..Les Misérables" van Victor Hugo en de „Schaapherder" van J. F. Oltmans tot hoorspelen bewerkt. Dr. Schroder vertelde vervolgens het een en ander over de ontwikkeling van de geluids techniek bij de hoorspelen. Daarbij moet met vele factoren rekening worden gehouden. Het hoorspel heeft vele voordeelen boven de film en het tooneel. Bij het tooneel was ae schrijver vroeger gebonden aan verschillende eenheden itijd, plaats en handeling). De eenheid van handeling is nog steeds behouden. Bij de film zijn de eenheden van tijd en plaats volkomen verdwenen. Ook het hoorspel behoeft geen eenheid van plaats of tijd te hebben. Met verschillende voorbeelden van recente hoorspelen toonde spr. de mogelijkheden aan, die het hoorspel in vele opzichten biedt. Tal van verrassende effecten kan de hoorspel schrijver bereiken. Langzamerhand moet ge probeerd worden de suggestieve middelen te vinden, die de luisteraars er toe zullen bewe gen om met aandacht naar de hoorspelen te luisteren. Het eigenaardige fluidium. dat de tooneelspelers met het publiek verbindt mist men bij het hoorspel. Er is geen sprake van massa-suggestie. Een van de dingen, die het hoorspel nog mist is de humor. De juiste com binatie van een geestige, vlotte dialoog met een aardige situatie is nog steeds niet gevonden. De hoorspelschrijver weet bovendien nooit of een bepaald humoristisch stuk succes heeft gehad of niet. Toch zijn er twee controle middelen waaraan men het succes van een hoorspel kan afmeten. Dat kan men namelijk te weten komen door de brieven, die de luisteraars zenden en door de aanvragen die de radio-distributie-stations doen. Elke stof leent zich tot bewerking als hoor spel. Toch zal het publiek waarschijnlijk de meeste belangstelling koesteren voor dingen van algemeen belang en voor de uitbeelding van groote en sterke karakters. Op bijzonder aardige wijze droeg de heer Schroder vervolgens eenige fragmenten uit zijn hoorspelen voor o.a. uit het bekende ..De Af sluitdijk". Dr. Schroder toonde zich hierbij niet alleen een vlot causeur doch ook een declamator, die er volkomen in slaagde zijn hoorspelen zoo voor te dragen, dat men er met evenveel pieizier naar luisterde alsof ze door de radio werden uitgezonden. EXAMENS. Stuurlieden-examen. Geslaagd voor 2en stuurman groote han delsvaart, D. Spuy; voor 3en stuurman groote handelsvaart J. Beyer en voor stuurman klei ne handelsvaart: J. Schuitema, J. Teekman en F. Tuil. de dwerg uit Zandvoort naar het Frans Hals-Museum te Haarlem overgebracht, waar in een vitrine ook de kleeren van den dwerg te zien zijn. Ter vergelijking hebben we naast zijn schoentje een schoen van een normaal persoon gezet. Op de foto ziet men links een jas en een broek, in het midden handschoen tjes -en rechts een hemd, een schoentje en kousjes. ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 14 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen? (Adv. Ingez. Medj MERCEDES vanaf 2475.— LANCIA vanaf 2800.— HUDSONvanaf 2295.— D. K. Wvanaf 1095.— Verkoop op gemakkelijke betalingsconditiën. ZIJLWEG 55 - Tel. 11905-11906 - HAARLEM Filiaal te Amsterdam STADHOUDERSKADE 100, Telef. 90975. (Adv. ingez. Med.) Bal-Mi-Carcme van „Cremer" Gezellige stemming in 't H. K. B.-gebouw. Zaterdagavond hervatte de Koninklijke Letterlievende Vereeniging ,.J. J. Cremer" een 10 jaren geleden onderbroken traditie, namelijk het organiseeren van een bal- masqué. En deze hervatting zal het bestuur reden tot vreugde hebben gegeven, want er was Zater dagavond in de zaal van den H. K. B. een bonte veelheid van costuums en er heerschte een allergezelligste stemming, die haar hoog tepunt tegen het middernachtelijke uur be reikte. De Indianen trachten met hun krijgsdansen en prairie-gehuil het noodige leven in de Car- navalbrouwerij, en zij konden het wonderwel vinden met de cowboys, die hen in het Wilde Westen toch eigenlijk de das hebben omge daan. Maar dit is nu eenmaal een gelukkig verschijnsel van elk Carnaval: internationale verbroedering. Oost en West waren ook op dit Bal-Mi-Carême de beste vrienden en vrien dinnen. Chineezen en Spanjaarden in fris- sche kleurige en artistiek fijn uitgevoerde costuums en ook figuren uit het verleden, uit den pruikentijd, en hypermoderne ijveraars voor veilig verkeer reikten elkaar door de eeuwen heen de vriendenhand. Een buiten gewoon geslaagde groep was, die „Veilig ver keer" in haar wapenschild voerde, vooral de man-met-het-stopbord (Waar gelukkig nie mand voor behoefde te stoppen) viel op en ook de wegwijzer, welke toepasselijk zinspeel den op het succes, dat „Cremer" in Bergen boekte (een leuke vondst!); de andere leden van de groep mechten er ook zajn, op zeer origineele wijze hadden zij de propaganda voor veilig verkeer in hun costuums verwerkt. Vele figuren waren zoo weggestapt uit de sprookjes van duizend en één nacht, maar er waren ook „nationale figuren" zooals bijv. de Zeekapitedn, die recht deed wedervaren aan Holland's roem ter zee. Een aparte vermelding verdient ook de dame met den hoogen hoed op in 't zwart ge kleed, want zij had in haar costuum met een minimum aan middelen een maximum aan artistiek resultaat bereikt; ze was een sym bool van gratie en temidden van de bonte kleurenmengeling der andere costuums in al haar eenvoud bepaald uniek. De beoefe naars van de wintersport, wier costuums nog niet de sporen droegen van een daadwerke lijke beoefening, meenden. „met den ski's in de hand door Carnavalsland" te kunnen komen, en zij namen overigens genoegen met een glijpartijtje over de dansvloer. Het dans- orkest en de balleider de heer Joh. v. Duin zorgden ervoor dat de stemming er in bleef. Een aardig gezicht vormde het défilé voor de jury. Een bonte sprookjesstoet trok voorbij en voor degenen, die uit louter genoegen dit schouwspel gadesloegen waren het prettiger momenten dan voor de jury. welke het voor waar niet gemakkelijk had met een recht vaardige verdeeling der prijzen. Doch hoe meer de jury zich het hoofd moet breken des te geslaagder is het bal! En dat was hier zoo. De jury, bestaande uit de heeren Carel van Hees, Henk Bakker en Huib Tuninga, heeft de volgende prijzen toegekend: Voor groepen; le prijs Indianengroep, 2e (Adv. Ingez. Med.) prijs Arcanische groep, 3e prijs Veilig Verkeer. Voor het mooiste paar: le prijs Sheik met Haremdame. 2e prijs Mexicaansch paar. Voor fraaiste dame: le prijs Sneeuwkoningin, 2e prijs Spaansche Dame. Voor fraaiste heer: le prijs Corsicaansche bandiet,' 2e prijs Chineesche danser. Voor het origineelste costuum: Revuegirl. Voor historisch costuum: le prijs Bieder - mayer dame, 2e prijs Biedermayer paar. Extra prijzen: Spaansche dame, Gondelier, Skipaar, Spaansche Heer en Dame, Turksch paar, Spaansche Heer, Beiersch meisje, Beiersch paar, Dame uit Regententijd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG DINSDAG 14 MAART 1939. Progr. I Jaarsveld. Progr. n Hilversum I en II. Progr. III: Keulen 8.— Parijs Radio 9.20 Parijs Radic 9.30. Parijs Radio 11.20. Ned. Brussel 12.35 Danmarks Radio of Diversen 2.20 Radio P.T.T. Nord 2.40. Keulen 3.20, Di versen 4.20. Keulen 4.35, Ned .Brussel 5.20, Fransch Brussel 6.50, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50, Ned. Brussel 10.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.— Diversen 9.20, London Regional 10.35. Droitwich 12.50, Lon don Regional 2.20, Droitwich 4.20. London Re gional 6.45 Droitwich 7.20 Straatsburg of Di versen 7.50, Fransch Brussel 8.20, Droitwich 9.20, London Regional 9.45. Droitwich 10.20 Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Orgel- piano en accordeojimuziek. 1. Watch the navy, Reg. Dixon. 2. Sympathy Waltz, L. P. A. Band. 3. Piano Medley nr. 14. Ch. Kunz. 4. Broadway Melody of 1938, Reg. Foort. 5. When mother played the organ, Arthur Raymond's Acc. Band. 6. Jan Kiepura Film Melodies, Fred Stein. 7. Hotter than ever, potpourri, Sydney Torch. 8. Gentleman the king, L. P. A. Band. 9. Piano Medley deel 1, Peter Kreuder. 10. When the band goes marching by Reg. Dixon 11. Moon over Miami, L. P. A. Band. 12. Piano Medley deel 2. Ch. Kunz. 13. Singing Marine selection Reg. Foort 14. I wonder how the old folks are to-night A. Raymonds Acc. Band. 15. Rose Marie Selection, P. Rossborough. 16. The great Ziegfield, Henry Croudson. 17. Round about Regent Streat L. P. A. Band 8.0012.00 Diversen jLV DE VUURSUG_ Copy'.flM P I B Gc« 6 CoB.ohos" Eén, twee, één, twee, éen, tweeEr kwam eens een soldaat II en een sabel op zg. Hg was namelijk in den oorlog geweest en den straatweg afmarcheeren. Hij droeg zijn ransel op den rug [I keerde, na langen f$ö atfweaig te zijn geweest, rroolijk gestemd naar huis terug. Vreemdelingenverkeer in Zuid- Kennemerland. Oprichting van een Gewestelijken Bond. Dezer dagen vond ten Stadhuize te Haar lem een vergadering plaats van belangheb bende autoriteiten en van vertegenwoordigers van vereenigingen ter bevordering van heê vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemer- land. Op deze vergadering, onder voorzitter schap van wethouder W. J. B. van Liemt, voor zitter van de stichting „Haarlem's Bloei", werd het besluit van een vorige vergadering van af gevaardigden gehouden in October, om te ko men tot de oprichting van een Gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid- Kennemerland bekrachtigd en definitief tot de oprichting besloten. Jhr. J. P. W. van Doorn. Burgemeester van Heemstede, voorzitter van de in de October- vergadering benoemde redactie-commissie voor de opstelling van de concept-statuten en -huishoudelijk reglement, lichtte de aan de gemeentebesturen en organisaties ter bestu deering gezonden concepten toe en bracht het advies der commissie uit terzake de daarop ingediende voorstellen tot wijziging en aan vulling. Van de zijde van „IJmuiden's Bloei" was een voorstel ingediend om de begrenzing van het gebied van den Bond in het Noorden samen te doen vallen met de grenzen van de Gemeente Velsen, welke Gemeente zich ook voor een deel uitstrekt ten Noorden van het Noordzee-kanaal. Dit voorstel werd door de vergadering overgenomen en' de gebiedsbe- paling aldus vastgelegd in de Statuten. Staande de vergadering werd de Bond op gericht door de vertegenwoordigers van een 4-tal organisaties, welke hiertoe reeds vol macht hadden. Van de overige organisaties kan het besluit tot toetreding spoedig worden verwacht. Het staat echter vast, dat de medewerking uit elk der 7 in Zuid-Kennemerland gelegen gemeenten zal worden verkregen, zoodat ge heel Zuid-Kennemerland aan de gezamenlijke propaganda voor dit, aan natuurschoon zoo rijk gezegende gewest, daadwerkelijk zal deelnemen. Het ligt in de bedoeling door samenwerking met de andere gewestelijke organisaties in Noord-Holland te zijner tijd te komen tot een provinciale organisatie, overeenkomstig de richtlijnen zooals die op de jongste jaarver gadering van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zijn besproken. ARB. MANDOLINECLUB „APOLLO". De mandolineclub „Apollo" geeft Zaterdag 18 Maart a.s. een concert in gebouw „Odeon" in de Jansstraat. Ook het ensemble „Jong Apollo" zal dien avond optreden. Het concert zal onder leiding staan van den heer Joh. B. Kok. Voorts zal medewerking worden ver leend door het Hawaiangezelschap „The Ho nolulu String Players en door de declamatrice mevr. C. KroonKuneke. De feestavond zal besloten worden met een gezellig bal tot 2 uur. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sm edestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Paardendeken; Rijkborst, Goezestraat 11, Horlogemet hangertje; Bureau van Politie, Smedestraat: kistje inh. borduurwerk, van Meurs, Oost-Indiëstraat 122: Muts, de Lee, Rijksstraatweg 269, Pakje inh. elastiek, Mis- beek, Timorstraat 56; Rijwielbelastingplaatje Zonneveld. Damiatestraat 10; Ring, Hanzen, Kerkstraat 10 rood; Ring, Bureau van Po litie, Smedestraat; Gymnastiekschoen; van Rooten, Brandtstraat 21. Een paar gymnas tiekschoenen; Remer, Bastiaanstraat 22; Vul penhouder, Wiskel, Junoplantsoen 59. IL^E rubriek der Groentjes in Haar lem's Dagblad is niet altijd zoo groot geweest als nu. Zij is dit gaandeweg geworden door het steeds groeiende vertrouwen in succes, dat zij geniet. En zelfs nu zij reeds jaren zoo groot is, neemt zij nog voortdurend in om vang toe. (Adv. Ingez. Med.) „Goeden dag. soldaat", zei de heks tegen hem. „Wat draag jij een mooie sabel en wat heb je een grooten ransel op je rug. Ja, jij bent een echte soldaat, dat kan men zoo zien. Zou jij wel zoo veel geld willen verdienen, dat je het nimmer op zou kunnen (Wordt vervolgd) Heden: MAANDAG 13 MAART Concertgebouw: Chr. Oratorium Ver.: Mat- thaus-Passion. 7.45 uur. Luxor Theater: „Too hot to handle", 2.30, 7 en 15 uur. Palace Familie Cinema: „Zij die van de straat leven" en „Non stop New York", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Zwijgende lippen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De pastoor van Kirch- feld". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op de Donau", 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De moord in Kamer 916" en „Gestolen goud". DINSDAG 14 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Beethoven-cy- club H. O. V., 8.15 uur. Nassauplein 4: Vergadering Kamer van Koop handel, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur. be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6