Paus Pius XII gekroond- g Ontzaglijke menschenmenigte getuige van de plechtigheid. Nieuwe Slowaaksche regeering onder Sidor. Schoonmaak Madrileensche communisten geven zich over. MAANDAG 13 MAART 1939 HAARDEM'S DAGBESD Zondag was het te Rome de groote dag der plechtige kroning van Z. H. Paus Pius XII en deze gebeurtenis is met allen luister en ceremoniën der Roomsch-Katholieke Kerk, temidden van het vol tallige college van kardinalen, van bisschoppen, prelaten, vorstelijke personen, talrijke officiëele vertegenwoordigers en een geestdriftige menschenmenigte uit Rome, Italië en vele landen der aarde, voltrokken. Zestigduizend personen woonden de Pausmis bij. Reeds vroeg op den Zondagmorgen begon de toeloop naar het wijde Sint Pietersplein, dat zich onder den hel deren hemel, waaraan de maan nog zichtbaar was, scherp afteekende. Zestigduizend menschen waren erin geslaagd toegangskaarten te verkrij gen voor de basiliek van Sint Pieter, waarin de Heilige Vader de plechtige Pausmis zou opdragen. Gezeten op de Sedia Gestatoria wordt Paus Pius XII de St. Pieter binnengedragen voor de plechtigheid. Zeer velen zagen zich het voorrecht voorbij gaan van deze plechtigheid getuigen te zijn: niet minder dan 250.000 aanvragen voor toe gangskaarten had het Vaticaan immers ont vangen. Doch Radio Vaticana had gezorgd voor een uitzending van de plechtigheden in verschillende talen, zoodat de techniek het toch mogelijk maakte het verloop van de kro ning en wat daaraan vooraf ging te volgen. De fascistische militie en de caribinierï hadden voor een uitgebreiden ordedienst zorg gedragen. De stroom van bezoekers werd op ordelijke wijze naar de basliek geleid. Talrij ke auto's reden voor, die de genoodigden voor het kerkgebouw brengen: de buitenlandsche delegaties, de leden van het diplomatieke corps, de Romeinsche adel, e. a. met hunne echtgenooten. De dames waren allen in het zwart gekleed en gesluierd, de heeren meeren- deels in groot gala-uniform. In dé basiliek. Tegen acht uur was de enorme basiliek reeds geheel gevuld. Het interieur van het kerkgebouw was rijk versierd en geheel ver licht. Zwaar beierden de klokken van de basiliek over het Sint Pietersplein en over de stad Rome. Even na 8 uur 30 (Italiaansche tijd) kondig den zilveren trompetten de komst van den Heiligen Vader aan. Een imposante stoet ver scheen, komende uit het Vaticaan, in het voorportaal van de basiliek. Het was een treffend schouwspel. Vooraan den stoet zag men, op een kussen gedragen, de gouden, met edelsteenen bezette kroon, waar mede de Heilige Vader straks op de loggia van den Sint Pieter gekroond zou worden. Het is dezelfde tiara, welke gediend heeft voor de kroning van Pius IX in 1846, en die van de talrijke tiara's, die in de schatkamer van den Sint Pieter bewaard worden, den huidigen Paus het beste past. Scherp teekende zich het purper en hermelijnwit van het college van kardinalen in den stoet af. In het midden der processie, achter de kardinalen, volgde Z. H. Pius XII, de mijter op het hoofd, gekleed in het wijde, goudbestikte gewaad, en geze ten op de „seda gestatoria", welke getorst werd op de schouders van twaalf roodgekleede dragers, die om ringd werden door de leden van de Zwitsersche garde in hun gala-uni form en de leden van de Palatijnsche wacht, de officieren met getrokken degens. Een indrukwekkende stoet van patriarchen en bisschoppen, allen in het wit en met de mijter op het hoofd, vormde het tweede deel van de processie. In het voorportaal ontving de Paus eerst de hulde van de geestelijkheid en daarna deed hij zijn triomfalen intocht in de basiliek. Zilveren trompetten weerklonken en het koor zette het „Tu es Petrus" (Gij zijt Petrus") in. De enorme menschenmenigte juichte den stoet geestdriftig toe, welke zich langzaam door het middenpad voortbewoog te midden van een dubbele rij leden van de Pa latijnsche wacht, die den Heiligen Vader eer bewijzen bracht. Aangekomen in de kapel der H. Drievuldigheid, verliet de Paus zijn draag stoel om een oogenblik te bidden voor het heilig sacrament om zich vervolgens weer per draagstoel te begeven naar Sint Grego- rius-kapel, waar hij zich op zijn troon zette en de hulde der kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen in ontvangst nam. De prinsen der kerk knielden neer voor den Heiligen Va der en kusten hem den visschersring. Op de voor de buitenlandsche ver tegenwoordigers gereserveerde tribune zag men den Italiaanschen kroon prins, den minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, den hertog van Norfolk als vertegenwoordiger van den koning van Engeland, ex- koning Ferdinand van Bulgarije, Prins Karei van Vlaanderen, de koningin moeder van België, de familie der Spaansche Bourbons en talrijke an dere Prinselijke personen. Nadat de H. Vader zich in de Sint Grego- rlus-kapel gekleed had in de misgewaden, be gaf de stoet zich naar het altaar van de con fessie. De Paus, nog steeds gezeten op de sedia gestatoria, werd door de menigte in den Sint Pieter luide toegejuicht: men klapte in de handen, juichte en zwaaide met zakdoeken. Temidden van dit enthousiasme zette het koor van de Sixtijnsche kapel het „Tu es Petrus" in. Tijdens de processie van de Gregorius-kapel naar het altaar van de confessie, nam de ce remoniemeester, die voor den Paus liep. drie keer een dot vlas van een zilveren schotel en, neerknielend verbrandde hij dit, zingend „Pa ter Sancte, sic transit gloria mundi". (Heilige Vader, zoo vergaat de glorie der wereld). Ondertusschen stroomde de menigte buiten op het plein voor den Sint Pieter tezamen om door middel van de aangebrachte luidsprekers de plechtigheden te volgen. De Pausmis. Aangekomen bij het altaar van de confessie werd de sedia gestatoria neergezet tusschen het altaar en den troon en terwijl de kardi nalen zich aan weerszijden opstelden, schreed de Paus naar het altaar om de H. Mis te be ginnen. Het zangkoor zette de mis van Pa- lestrina in. Nadat de Paus de gewone gebeden van het begin der H. Mis had gebeden, begaf hij zich naar den troon, waarop hij plaats nam en de drie oudste kardinaal-bisschoppen zongen de speciale gebeden voor de kroning, waarna de tweede kardinaal-diaken den Paus voor de trappen van het altaar het pallium omhing. Tijdens het Kyrie bewierookte een kardi naal-diaken den Paus voor het altaar. Ver volgens begaf de Heilige Vader zich weer naar den troon voor de adoratie. Een voor een kus ten de kardinalen de hand en den voet van den Paus, die hen ophief en omhelsde. De pa triarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen kusten de hand en de rechterknie, gemijterde abten kussen alleen den voet. Na het Gloria begaf de eerste kardinaal diaken. voorafgegaan door ceremoniemeesters zich naar het graf van Sint Petrus in de cryp te van den Sint Pieter, onder tiet zingen van de litannie der kroning, waarop het koor de antwoorden zong. Nadat Epistel en Evangelie in het Latijn en Grieksch waren gezongen, zette de Paus het credo in. Na de consecratie keerde de Paus naar den troon terug met ontbloot hoofd. Vervolgens waschte hij zich de handen in het bekken, dat hem werd voorgehouden door den prins assistent bij den H. Stoel, waarna hij, met den myter op het hoofd, naar het altaar ging voor de slotgebeden. Onmiddellijk na den apostolischen zegen gaf de deken van het kapittel van de basiliek Sint Pieter een witte geborduurde beurs waar in 25 oude geldstukken, a!s belooning voor het opdragen van de H. Mis. Na het einde van de Pausmis verliet de Paus, wederom gezeten op de sedia gestatoria, den Sint Pieter, toegejuicht door de menigte De stoet begaf zich via den koninklijken trap naar de zaal van de zegening, achter de log gia, waar de kroning zal geschieden. De geloovigen in den Sint Pieter verlieten de kerk om zich naar het plein te begeven, teneinde de kroning te kunnen zien. Meer dan 500.000 men schen stonden op het plein samenge pakt. Op de speciaal opgerichte tri bunes hadden de vertegenwoordigers van de veertig buitenlandsche mo gendheden en andere genoodigden plaats genomen. De kroning. De klokken van den Sint Pieter lieten hun bronzen stem hooren over het plein en de ge- heele stad. Aan beide zijden van den troon, welke in de loggia was opgericht, zoodat allen op het plein deze konden zien, namen officie ren der edelgarde plaats. Te vijf minuten over één weerklonken de bazuinen en ver scheen de Paus. De menigte op het plein barstte uit in een luid gejubel en handge klap. Nadat de Paus plaats had genomen op den troon nam de tweede kardi naal-diaken hem den myter van het hoofd en de eerste kardinaal-diaken plaatste hem de tiara op, onder het uitspreken van de oude formule: „Ontvang de tiara, versierd met drie kronen en weet, dat gij zijt de Vader van vorsten en Koningen, de herder der menschen op aarde en plaats vervanger van onzen verlosser Jezus Christus, wien eer zij en glorie in alle eeuwen der eeuwen". Na deze korte plechtigheid barstte de menigte opnieuw in gejuich los. Vervolgens gaf de Paus den zegen Urbi et Orbi. Wederom juichte de menigte op het plein en klapte in de handen, minuten lang, waarvoor de Paus, glimlachend met de hand wuivend, dankte. Ten teeken van het einde der plechtigheid werden wederom de zilveren bazuinen gesto ken. Toen de Paus, voor de H. Mis, op de sedia gestatoria den Sint Pieter binnen werd ge dragen, verlieten de prins en de prinses van Piemont, die op de tribune voor de buiten landsche vertegenwoordigingen de plechtig heid bijwoonden, de tribune en knielden voor den Paus neer, die hen zijn zegen gaf. Zaterdag werd het nieuwe Slowaak sche kabinet gevormd. Het ls als volgt samengesteld: Minister-president: Sidor (thans vice-premier der centrale regeering). Binnenlandsche zaken: Soko). (pre sident van Slowaakschen Landdag), Onderwijs: Sivak (afgevaardigde). Handel cn Openbare werken: Stano (vice-president van Slowaakschen Landdag). Industrie, arbeid en landbouw: Sat- ko (afgevaardigde). Financ-lën: Hmcar. Justitie: Gejza Fritz. Havas verneemt uit Bratislawa dat de samenstelling der nieuwe Slowaaksche regeering daar een gunstig onthaal schijnt te vinden, daar de leden van het nieuwe kabinet bekende strijders voor de de autonomie van Slowakije zijn. De pam fletten, die den avond te voren verspreid Goering korten tijd op Fransch gebied. Zaterdagmiddag is maarschalk Goering met eenige vrienden per auto over de Fran- sche grens gekomen. De heeren woonden het jaarlijksche bloemenfeest de z.g. „Bataille des fleoirs" te Monte Carlo bij en maakten daarna een korte wandeling, waarna zij naar San Remo terugkeerden. DEGRELLE TOT ACHT DAGEN GEVANGE NISSTRAF VEROORDEELD. Degrelle, de leider der Rexisten, werd tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld we gens tijdens een vergadering jegens wijlen den gewezen Belgischen minister Jaspar ge uite beledigingen. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Adv Ingez. Med.) Berichten uit Madrid en van de zijde der Spaansche Nationalisten duiden er op, dat de situatie in Ma drid zich gedurende het afgeloopen weekeinde in gunstigen zin voor den Verdedigingsraad ontwikkeld heeft. Na een vierurig krachtig bombardement door republikeinsche artillerie en tanks heb ben zoo meldt Havas de soldaten, die onder- de bevelen -der communistische leiders stonden, den strijd1 opgegeven. De meesten liepen over naar de troepen van den verdedi gingsraad. Volgens gisteravond aan de Fransche grens ontvangen berichten zouden de straatgevech ten in Madrid, en vooral op punten ten noor den der stad echter nog voortduren. De com munisten zouden er in geslaagd zijn een ra diostation in werking te stellen, waarmede zij oproepen uitzenden. Ook wordt medegedeeld, dat sommige deelen van de hoofdstad het gisteren zonder brood moesten stellen, daar de communisten zich tijdens de dagen van den opstand van talrijke auto's met meel hebben meester gemaakt. Vandaag zal de uitdeelïng van levensmidde len normaal hervat worden. In het geheele republikeinsche Spanje zijn de communistische func tionarissen uit hun functies verwij derd. De troepen van generaal Miaja hebben vijfhonderd gevangenen van de communisten bevrijd, waaronder de civiele gouverneur van Madrid, José Gomez Osorio. Deze gevangenen wa ren opgesloten in het vroegere ko ninklijke paleis El Pardo, 15 K.M. ten noordwesten van Madrid. De commu nisten zelf hebben tot nu toe 3000 gijzelaars vrijgelaten. De plechtige kroning. Kardinaal Dominiani plaatst de tiara op het hoofd van den Paus. Union-Radio meldt, uur Zondagmiddag, dat pas tegen afdeelingen van 2 den Nationalen Verdedigingsraad het Nebrija-Lyceum hebben veroverd, waardoor 1.500 gevangenen konden worden bevrijd. De communisten hebben op hun terugtocht echter de luitenant-kolonels Frajua en Plet, die den Verdedigingsraad trouw waren ge bleven, meegevoerd. Een der vrijgelaten per sonen, de commissaris Parlorio, heeft ver klaard, dat hij en zijn lotgenooten door de muiters waren mishandeld. Hoe de toestand Zaterdag was. Dat de toestand te Madrid Zaterdag zeer ernstig is geweest, bleek uit de berichten der Spaansche radiostations. Een der zenders meldde, dat de troepen van Franco duidelijk het geweervuur hoorden. De communisten hadden het ministerie van marine en het radiostation eenige keeren be zet. Om tien uur deelde Union Radio mede, dat de republikeinsche strijdkrachten, die weer eenige gebouwen op de communisten hebben heroverd, hadden geconstateerd, dat al deze gebouwen geplunderd waren. In het gebouw van de provinciale commissie der communis tische partij werden geweldige hoeveelheden levensmiddelen en meer dan een millioen pesetas aangetroffen. De communisten hadden zich meester ge maakt van een gedeelte van den levensmid delen voorraad van Madrid. Zij hebben, vol gens deze berichten, vernietigd, wat zij niet konden gebruiken. Het gemeentebestuur van Madrid heeft daar op maatregelen genomen om de levensmidde lenvoorziening der hoofdstad te beschermen. Te Burgos heeft men twee bronnen van inlichting, namelijk de radio van de republi keinen en de waarneming uit vliegtuigen. Men was hier van opvatting, dat de communisten sterker waren dan de Verdedigingsraad wel heeft laten blijken. De communisten hadden vermoedelijk ge durende eenigen tijd de stad geheel om singeld en zich genesteld op het vliegveld Ba- rajas ten oosten der stad in de voorsteden Guindalera, Prosperiad en Cuatro Caminos in het noorden, in de universiteitswijk en het Casa de Campo in het westen, terwijl zij in het Centrum talrijke gebouwen hadden bezet. Blijkbaar hielden beide partijen elkaar in evenwicht. Aanval der Nationalisten. Tusschen half acht en negen uur hebben de Nationalisten Zaterdag een krachtigen aanval ondernomen op het front aan den rand van de hoofdstad. De republikeinsche batterijen openden een hevig vuur-, dat tot elf uur duurde. Het staken van het bombarde ment scheen aan te duiden, dat de stellingen niet gewijzigd werden. Joden in Duitschland van eiken militairen dienst uitgesloten. De Joden waren tot dusverre in Duitsch- land uitgesloten van militairen dienst en van arbeidsdienst. Zij waren echter ondergebracht in de aanvullende reserve no. 2. Een decreet van den opperbevelhebber der Duitsche legers heeft hen thans volstrekt uitgesloten van iederen militairen dienst, actief als reserve. Den Joden zal een „certificaat van uitshii- ting" gegeven worden. Zij zullen, volgens een officieuze mededeeling, behandeld worden als zij, die uitgesloten zijn wegens „onwaar digheid". Er wordt daarbij geen melding ge maakt van de minderheden, in het bijzonder van de Tsjechen en Slowaken, die in October 1938 bij Duitschland werden ingelijfd en die ook vrijgesteld zijn van militairen dienst krachtens de aankondiging van Hitier. dat hij in het Duitsche leger geen vreemde elementen wenscht. werden en waarin Sidor van verraad beschul digd werd en de betoogingen der Duitschers in Slowakye hebben, naar het schijnt, het merkwaardige gevolg gehad, dat de waarlijk vaderlandslievende Slowaken ontstemd zijn jegens dr. Tisso, omdat zij gezien hebben, dat de Duitschers de Slowaaksche beweging te hunnen voordeele hebben trachten uit te buiten, aldus dit bricht. Sidor heeft te middernacht een radiotoe spraak gehouden, waarin hij oa. zeide: „Toen ik minister te Praag was. heb ik het testa ment van Hlinka gehoorzaamd: Ik heb na ijverig gewaakt voor het welzijn van het Slo waaksche volk. Mijn kameraden zullen den- zefden weg volgen. Wij zullen er in slagen een nieuw leven te organiseeren. Wij hebben geen plan opgesteld, maar zullen de stem der werkelijkheid gehoorzamen. Eerst moeten de wonden verzorgd worden en daarna kan het land geconsolideerd worden. Ik richt mij tot alle leden van de Hlinka-wacht, ik roep hen op tot den strijd onder de vaan van het Slo waaksche nationalisme. Ik blijf uw hoogste chef en eisch trouw aan den eed, die gij vroe ger hebt afgelegd. De terugweg is afgesne den- voorwaarts, Slowakije". Na deze toespraak zeide de voorzitter van den landdag, Teplanski. dat het een nood zakelijkheid" is, dat Slowakije met Bohemen en Moravië samenwerkt. Den geheelen Zaterdag is het te Bratislawa zeer onrustig geweest. Er werd tijdens de demonstraties ge schoten. Verscheiden Joodsche winkelhuizen moesten het ontgelden. Tegenover de synagoge werd met een handgranaat gegooid. Volgens een door het hoofdkwartier van de Hlinka-garde te Bratislawa gepubliceerd communiqué zijn bij deze incidenten negentien leden der Hlinka garde gedood. Volgens berichten van Slowaaksche zijde zijn bij een gevecht tusschen Hlinkagarden en Tsjechische soldaten te Presof elf personen gedood. Zaterdagavond patrouilleerden nog voortdurend pantserwagens door de straten van Bratislawa. Teplansky vaardigde een decreet uit waarbij openbare bijeenkomsten werden verboden en de bevolking niet wordt toegestaan zich na half tien des avonds op straat te begeven. De Duitsche minderheid in Slowakije hield in de stad een groote betooging ter gelegen heid van den eersten verjaardag van de Anschluss. De leider der Duitsche minderheid, Kannazin protesteerde in een toespraak tot 10.000 personen tegen de „onwettige maatrege len der Tsjechen tegen Slowakije". Hij verklaarde: „De regeering van Tisso is de eenige regeering, welke door de Duitschers in Slowakije wordt erkend. Dezen vree zen echter niets, want, indien tegen over hen eenige maatregel zou worden genomen, zou onze groote buurman, het rijk, onmiddellijk tusschenbeiden komen. De missie der Duitschers in Slowakije is zich te vereenigen met de Slowaaksche autonome beweging om den vrijen Slowaakschen staat te be schermen." Na deze redevoering defileerden de betoo- gers. Tijdens deze betooging is op Karmasin een schot gelost. In den afgeloopen nacht zijn voor talrijke Joodsche winkels en koffiehuizen in Bratis lawa knalbommen ontploft. Uit een onderzoek is gebleken, dat de projectielen door Duit schers geplaatst waren. Er is alleen materieele schade aangericht. Volgens berichten uit goede bron zoo meldt Havas is in den nacht op Zondag door bemiddeling van de Duitsche partij een aanzienlijke hoeveelheid wapens van den Duitschen oever naar den Slowaakschen oever gebracht. De Duitschers te Bratislawa hebben op deze wijze 1.500 geweren met munitie en automatische wapens ontvangen. De Slowaaksche minister-president heeft aan Havas verklaard: Duitschland schijnt al leen Durcansky als vertegenwoordiger van de plaatselijke regeering te erkennen. Dat gaat ons niet aan, want de wijziging in de Slowaak sche regeering is een binnenlandsche Slowaak sche kwestie. Reuter meldt, dat de Weensche Radio-omroep Zaterdag ieder half uur een opwekking aan de bevolking van Slowakije uitzond, den strijd tegen de Praagsche regeering voort te zetten. Deze uitzendingen geschiedden in het Slowaaksch. Dr. Durcansky, de gewezen Slowaaksche minister van Openbare Werken en Verkeer, zeide in een radio-toespraak voor den Ween- schen zender o.a.: „Er bestaat geen twijfel meer over, dat de Tsjechen niets anders dan hun eigen belan gen najagen ten koste van de Slowaken. De Tsjechen hebben niets uit de geschiedenis ge leerd. Zij zouden het Slowaaksche volk de rechten brengen, die het door een lijden ge durende twintig jaar heeft bevechten. Praag heeft bij de uitwerking van de wet inzake de Slowaaksche autonomie bij iederen stap moeilijkheden gemaakt. Het heeft ln schijn een autonomie gescha pen, welke in het geheel niet bestaat. De mi nister, zoo constateert het D.N.B. heeft met een verwijzing naar de bepalingen van de grondwet vastgesteld, dat de door de re geering van Praag gevolgde procedure on wettig is. Het gevolg van dit onwettige optreden der regeering te Praag is volgens Durcansky. dat de regeering van Tisso ook verder gerechtigd is haar functie uit te oefenen. Met bijzonder scherpe woorden richtte dr. Durcansky zich tegen de Tsjechische gene raals. die „uit lust naar avonturen over Slowakije het standrecht hebben afgekon digd". Durcansky vervolgde: „Ik ben mij er van bewust, dat ik een wettig vertegenwoordiger ben van het Slowaaksche volk en verzeker iederen Slowaak, dat niemand door mij zal worden teleurgesteld. Ik verzeker u, dat ik handel na overleg met alle Slowaaksche re- geerlngsfactoren, die aan het hoofd zijn ge steld van het Slowaaksche volk, dus met uw toestemming." Tenslotte gaf Durcansky uitdrukking aan zijn vertrouwen op de overwinning der Slowaaksche zaak. .Jk verzeker u. zoo ver klaarde hij, dat wij de volledige overwinning der belangen van het Slowaaksche volk be vechten en zoo zullen verzekeren datgene wat de uitvoerend commissie der volks partij van Andrej Hlinka in den zin had".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7