-MIJN KIJK~\ De kampioenen A OP HET SPEL IJSHOCKEY Beerschot kampioen CRICKET. GYMNASTIEK. DAMMEN. GOLF DOOR CRITICUS Ripperda—Bloemendaal De zooveelste winderige Zondag van dit sei zoen en derhalve de zooveelste wedstrijd, die daardoor ongunstig werd beïnvloed. Men is altijd geneigd om het met den wind mee spelen als een voordeel te beschouwen en inderdaad kan het voor de verdediging van een ploeg, wat het wegwerken van den bal be treft, een groote besparing aan energie ople veren, maar daar staat tegenover, dat de bal controle bij het aanvalsspel veel moeilijker wordt.. Een te hoog of iets te hard aangeven door de halfbacks, een scherpe pass van binnenvoor- waarts naar vleugelspeler en de wind. belet zelfs den snelsten looper om het leder vóór de achterlijn nog te bereiken. Natuurlijk kan een goed schutter van de omstandigheden partij trekken en het eenige wat hij dan eigenlijk te doen heeft, is, hetzij al al of niet in de nabijheid van het vijandelijk doel de vrije positie te zoe ken en de richting en kracht van zijn schot naar den wind te berekenen. Maar hoeveel goede schutters zijn er beter gezegd hoeveel voetballers zijn er, die zich in het vuur van het spel even den tijd gunnen te kijken en te denken, waar en hoe zij het leder moeten plaatsen om den doelman te kunnen verschalken? En toch is dit een factor, die vooral in een „winderigen wedstrijd" van beslissende beteekenis kan en moet zijn. Wanneer ik in dit verband het voorhoedespel en het afwerken van den aanval van beide ploe gen, terwijl zij met den wind mee speelden, ver gelijk, dan was de combinatie en het „benade- ringswerk" van Bloemendaal superieur aan dat van Ripperda. Niettemin heeft de doelman der thuisclub. Koster, in de betreffende periode veel minder moeilijke en gevaarlijke situaties moeten doorstaan dan keeper de Haas. Eerstgenoemde werd voor de pauze niet meer dan vijf maal door directe schoten aan het werk gezet; De Haas echter werd herhaaldelijk door gevaarlijke boogballen, vooral van den vleugel af, bedreigd. Waaruit dus blijkt, dat. een indi- vidueele poging van een voorwaarts, gesteund door den wind, van zeker evenveel waarde moet worden geacht als een fraaie algemeene aanval waaraan de .finishing touch' ontbreekt. Het was merkwaardig te constateeren, dat de Ripperda-voorhoede tegen den wind in dezelf de methode van gecombineerd aanvallen toe paste als de Bloemendaal-voorwaartsen met den wind mede en de thuisclub had daar in zoo verre succes door, dat het spel vele malen naar het vijandelijk doel werd verplaatst, waar eenige hachelijke momenten ontstonden, omdat elke gelegenheid om te schieten werd waargenomen. In laatstgenoemd onderdeel schoot de Bloemen- ^laal-aanval te kort. in dubbele beteekenis, want, slechts C. van der Schalie, Cassee en Beyk (met een boogbal van het middenveld) stelden doel man Koster op de proef. De effectiviteit van een voorhoede wordt ech ter mede bepaald door den steun van de mid denlinie en in dit opzicht had Ripperda een voordeel, doordat de halfbacks ook tegen wind in steeds achter den aanval aantrokken. Dat is natuurlijk een kwestie van tactiek; men kan het als te riskant voor de eigen verediging beschou wen en aan den anderen kant kan men opmer ken, dat door deze manoeuvre het zwaartepunt van het spel meer naar de vijandelijke helft verplaatst wordt en het windnadeel wordt ver minderd Die laatste opvatting is naar mijn smaak de juiste, want een defensief spelende middenlinie biedt de tegenpartij zooveel en zoo dikwijls gelegenheid tot aanvallen, dat men zich tenslotte niet meer kan loswerken en het initia tief geheel verliest. Zoo ook in deze match; naarmate het einde naderde, werd de pressie op het Bloemendaal- doel grooter en wanneer de wedstrijd tien mi nuten langer had geduurd, zou Ripperda wel haast zeker hebben gewonnen. Wat de vertoon de capaciteiten der teams betreft, geeft het ge lijke spel de verhouding goed weer: Bloemendaal verdiende niet te winnen, omdat de voorhoede na de rust volkomen aan haar lot werd over gelaten en toen feitelijk slechts uit drie man bestond en de thuisclub had geen recht op de zege. omdat de achterhoede der bezoekers waarlijk uitstekend gespeeld heeft. Het eigenaardige van de situatie was. dat, of schoon de Bloemendaal-middenlinie in de twee de helft een defensieve rol speelde, de twee backs en de keeper feitelijk het trio vormden, dat tusschen Ripperda en de overwinning stond. Zeker, De Haas had het tweede doelpunt kun nen voorkomen, als hij zich niet zoo ver in den „voorsten" hoek had opgesteld, maar daarnaast heeft deze doelverdediger menigen zeer lastigen boogbal. ondanks het gevaar van de fel aan stormende voorwaartsen, te rechter tijd over de lat gewerkt. Hij had het ditmaal wel erg moei lijk, want zijn medespelers vergaten nog al eens, den inloopenden tegenstanders den weg naar het doel te versperren. De beide backs, Van der Mey en J. van dei- Schalie, kunnen op een zeer goeden wedstrijd terug zien; Van der Mey had in Spoor, den rechtsbuiten der thuisclub, den besten voor waarts van het veld tegenover zich, maar hij gaf geen krimp; zijn wegwerken en afnemen liet niets te wenschen over en door zijn opstel len maakte hij menigen aanval onschadelijk. Van der Schalie stond hem kranig ter zijde, was veel vlotter in zijn balbehandeling dan onlangs te gen Zeemeeuwen en maakte daardoor zijn spel beduidend nuttiger. Beyk en Immer na de rust. Van Bragt en C. van der Schalie (die twee fraaie goals maakte) in de eerste helft, hebben technisch bekwaam werk geleverd, al was het van de beide eerstge- noemden dan ook wat erg defensief ingesteld. Van Leuven en Hartman zwoegden voortdurend, laatstgenoemde moet leeren, het leder sneller en doelmatiger af te geven en te kijken, waarheen hij trapt. Bij Ripperda waren Spoor, de spil H. Dreyer en Roode de beste spelers. Spoor heeft wel con zeer groot aandeel in dit resultaat, want zijn voorzetten, hoekschoppen en schoten getuigden van veel overleg. Dreyer was onvermoeibaar; zijn spel is niet fijn, maar zeer nuttig, terwijl De Roode in zijn jubileumswedstrijd liet zien, dat doorzicht en ervaring redding kunnen bren gen in moeilijke situaties. De kanthalfs Kruyf en Heijerman vervulden naar behooren hun tweeledige taak, Heijerman is aanvallend echter stukken beter dan verdedigend. Riethof verdeelde voor de pauze het spel goed. na de hervatting beging hij te veel over tredingen om nuttig voor zijn ploeg te kunnen zijn en ook de rechtsbinnen B. Dreyer speelde te zwaar op den tegenstander. Linksbinnen Kops bleek de kansen te kun nen benutten, zijn positie kiezen en samenspel verdienen vermelding en na Spoor was hij de beste voorwaarts der thuisclub. Veen op den vleugel kreeg in de tweede helft weinig te doen, wat te meer verwonderde, omdat hij in het eer ste gedeelte het Bloemendaal-doel herhaaldelijk ernstig in gevaar bracht. Alles bijeengenomen was het een wedstrijd, die in de eerste helft, ondanks het veelal te hooge spel. ver boven het derde klass peil uit kwam. Beide teams maakten toen een zeer goe den indruk. Na de pauze was het peil veel lager en behalve het werk van Spoor. Kops en de Bloemendaal-achterhoede viel er toen weinig te waardeeren. zoodat de spanning een wel kome aanvulling gaf. Scheidsrechter Van der Burg leidde als steeds DE REST VAN HET VOETBAL PROGRAMMA. De clubs uit Haarlem en Omstreken moeten nog het volgende programma afwerken: Haarlem Thuis tegen Ajax. Uit tegen DFC. Stormvogels U i t tegen Xerxes en H.B.S. V. S. V. Thuis tegen D.H.C. H. F. C. Uit tegen E.D.O. en O.S.V. (West-Frisia moet nog thuis spelen tegen RCH en Alkm. Boys en u i t tegen HRC) E. D. o. Thuis tegen HFC U i t tegen R.C.H. r. c. h. Thuis tegen E.D.O. U i t tegen West Frisia. De Kennemers Thuis tegen Alkm. Boys en W.F.C. Beverwijk U i t tegen Q.S.C. Kinheim Thuis tegen Hollandia. U i t tegen Succes. Schoten. U i t tegen Bloemendaal. Bloemendaal Thuis tegen Schoten. Zandvoort Thuis tegen Ripperda. Uit tegen T.I.W. Zeemeeuwen Uit tegen T.I.W. Ripperda. Uit tegen Zandvoort. Op het Bloemendaalveld roerden Za terdagmiddag eenige hockeywedstrij den gespeeld door de Dames-hockey- élftallen A en B. Beide elftallen speelden een wedstrijd tegen een B.M.H.C.-heeren elftal. De dames poseeren voor onzen fotograaf. HOCKEY BELGIË-NEDERLAND (3-1) Verdiende overwinning voor de Belgen. De Nederlandsche hockeyploeg heeft Zondag op het veld van de Leopold-club een nederlaag tegen het Belgische elftal geleden, een neder laag, welke verdiend mocht worden genoemd, dank zij het iets betere spel, dat de gastheeren demonstreerden. Van de reeks van 24 wedstrijden, welke Ne derland en België thans reeds tegen elkaar heb ben gespeeld, is dit de derde ontmoeting, waar in België de overwinning behaalde. De laatste jaren is het spelpeil bij onze zui derburen aanzienlijk vooruit gegaan; menigmaal mocht het Nèderlandsche elftal met de kleinst mogelijke overwinning of zelfs een gelijk spel tevreden zijn. Reeds tijdens het jubileumtour- nooi van den Hockeybond te Amsterdam was het goede spel der Belgische ploeg opgevallen. Het verschil tusschen dat team en de overige ploegen was betrekkelijk gering. Zondag heeft het Nederlandsch elftal onder vonden, dat men in België niet alleen hard voor uit is gegaan, doch hetzelfde wapen weet te hanteeren, dat de Nederlandsche ploeg altijd een gevaarlijk tegenstander heeft gemaakt, het wapen van de geestdrift en de energie. Onder leiding van de heeren Lombaert (Bel gië) en Hardeman (Nederland) kwamen de volgende ploegen in het veld: België: Doel: Couteau. Achter: Croonenberghs en Rens. Midden: Delvaux, Enderle en Geelhand. Vóór: Delaval, Rombouts, Waterkeyn, Por- tielje en Hirsch. Nederland: Doel: Dalmeyer. Achter: De Waal en Postma. Midden: De Looper, Van der Veen en Meurer. Vóór: Roodenburgh, Schnitger, Van der Doll, Steinz en Esser. Nederland was het eerst in den aanval, doch België wist zich spoedig van den druk te be vrijden, waarna zich een gelijk spel ontwikkel de. Het samenspel liet aan beide kanten aan vankelijk veel te wenschen over, maar na eenigen tijd kwam zoowel de Nederlandsche als de Belgische ploeg er beter in. Langzaam maar zeker werd België sterker; het scheelde weinig of de gastheeren hadden uit een strafcorner de leiding genomen. Niettemin waren de oranje-aanvallen niet van gevaar ont bloot. België nam na ruim een half uur de lei ding, toen Delaval een voorzet van Hirsch uit stekend benutte (10). In de resteerende minuten vóór de pauze was België sterk in den aanval, doch de Nederland sche verdediging wist, zij het niet zonder moeite, verdere doelpunten te voorkomen. De rust kwam met een 10 vodrsprong voor België, een stand, die geenszins geflatteerd mocht worden genoemd. Na de hervatting was België onmiddellijk sterk in den aanval. Opnieuw bleek, dat het samenspel van beide ploegen niet al té zuiver werd uitgevoerd. Nederland kreeg een goede kans voor den ge lijkmaker bij het nemen van een strafcorner, doch men wist hier niet van te profiteeren. Opmerkelijk was, dat zoowel in de Nederland sche als in de Belgische voorhoede te indivi dualistisch gespeeld werd. hetgeen de taak van de verdedigingen aanzienlijk vergemakkelijkte. Naarmate de tijd verstreek, werd België weer iets sterker in het veld, doch de tegen-aanvallen van de Oranjeploeg waren nu ook zeer ge vaarlijk. Na een strafcorner werd er tegen doelman Couteau een strafbully gegeven. Esser wist hier uit den gelijkmaker te scoren. Er waren toen nog tien minuten te spelen. Twee minuten later had België opnieuw de leiding genomen door een goed schot van De laval. Het was Hirsch, die vlak voor het einde de zege van België definitief wist te bewerk stelligen met een prachtig schot. Antwerpen—Amsterdam (7—A) Zaterdagavond is te Antwerpen de ontmoe ting AntwerpenAmsterdam om den Lippens beker gespeeld, welke ontmoeting door Ant werpen na een feilen strijd met 74 (02 30, 42) werd gewonnen. Den Haag—Bazel (8—3) Zondag is deze wedstrijd te 's Gravenhage gc speeld. De Hagenaars eindigden het seizoen met eenfraaie 8—3 overwinning. De resultaten der drie speeltijden waren: 32, 11, 40. XJXjax heeft Zondag veel geluk gehad. Zelf won zij met 31 van R.F.C.; Feijenoord leed een nederlaag tegen VB.V. en V.U.C. verspeelde een uiterst kostbaar punt tegen D.H.C. Hierdoor zijn de Amsterdammers voor de dertiende maal kampioen van hun afdeeling geworden. In AFDEELING IV is eindelijk weer eens een nieuwe kampioen gekomen. Eindhoven slaagde er door een 21 overwinning tegen Longa in, den titel te bemachtigen. In AFDEELING II gaat het nog steeds tusschen D.W.S. en A.D.O. In AFDEELING III zijn eigenlijk nog vier Candida ten (Men raadplege het ranglijstje). Tenslotte heeft Achilles in AFDEE LING V nog slechts één punt noodig om kampioen te worden. VOETBAL IN BELGIE De F.C. Brugge degradeert Daring maakt ook een kwade kans. In België is het landskampioenschap al be haald. Men heeft daar, zooals bekend is, een hoofdklasse van veertien clubs, die „eere-afdee- ling" genoemd wordt. De winnaar van die com petitie is dus tevens de landskampioen. Opnieuw heeft de Beerschot A. C. (Antwerpen) ge triomfeerd. Met 37 punten uit 24 wedstrijden (17 gew., 3 gelijk, 4 verloren) is zij niet meer be reikbaar voor de Liersche S. K., nr. 2, die 31 punten in 24 wedstrijden heeft behaald. De nrs. 13 en 14 degradeeren. Nummer 14 is de ook in ons land bekende F. C Brugge, die 14 punten uit 24 wedstrijden heeft, het niet verder meer dan de dertiende plaats zou kunnen bren gen en dus is opgeschreven. Zeer slecht staan de kansen van Daring (Brussel) met 18 punten uit 24 wedstrijden. Het is twee punten achter bij enkele andere clubs en er zijn nog maar twee wedstrijden voor elke betrokken club te spelen. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke Zondag voor de Belgische eere-afdeeling zijn ge speeld, luiden als volgt: Olympique CharleroiS.C. Anderlecht 11 F. C. BoomUnion St. Gilloise 32 F. C. BruggeF. C. Gent 03 Daring BrusselBeerschot A.C. 13 Standard LuikF. C. Mechelen 43 Antwerp F. C.Liersche S. K. 25 White Star A. C.C. S. Brugge 32 De laatste testmatch nog niet geëindigd. Zaterdag, op den achtsten dage kon te Durban wegens regen niet gespeeld worden. Heden Maandag wordt de strijd voortgezet. Voor het begin van den toedstrijd RipperdaBloemendaal had Zondag de huldiging plaats van den Ripperda- speler Gerrit Roode, die 12V» jaar achtereen in het eerste elftal speelde. De voorzitter van Ripperda, de heer W. Captijn, overhandigt hem bloemen m een geschenk namens de veree- niging. FEESTU1TVOERING VAN O. S. S. Het jubileerende O. S. S. werkte Zaterdag avond in het Groot Badhuis het derde onderdeel van zijn feestprogramma af: een optreden van het K N. G. V. heerenkeurkorps, een opvoering van een revue, en een eigen gymnastisch op treden. De heer P. Waterdrinker, voorzitter van de regelingscommissie, leidde deze uitvoering in, waarna burgemeester Van Alphen het openings woord uitsprak. De burgemeester vergeleek O. S. S. met een jubileerend echtpaar, verblijd met een zoodanig aantal dankbare kinderen, dat dit totaal in den loop der jaren, waarin de vereeni- ging bestond, de geheele Zandvoortsche bevol king zou bevatten. Als vader van al deze O. S. S.-kinderen dankte de burgemeester de jubila- resse voor haar werken en streven tot heil van de Zandvoortsche jeugd, Spreker hoopte op 18 Juni ter gelegenheid van de door den Kennemer Turnkring te geven openlucht-uitvoering O. S. S. in het Raadhuis een even hartelijke ontvangst te kunnen bereiden als hem door de vereeniging was ten deel gevallen. Na deze rede werden door den leider, den heer Meijer, de volgende leden van het keurkorps K. N. G. V. voorgesteld: J. Aalten. W. J. Ver- hoekx, G. Ens, J. de Keyser, J. Molenaar en T. de Waal. Met spanning werd het optreden van dit zes tal tegemoet gezien. Zeker zijn de hooge ver wachtingen niet teleurgesteld, want al was de kampioen Molenaar niet steeds op dreef, het aantal mislukkingen bleek gering en al kwamen deze eens voor, meestal gaven de turners blijk van zoodanige routine, dat deze mislukkingen gemaskeerd konden worden.Vooral kwam dit uit in paardturnen. Het brugwerk verhoogde de geestdrift van het publiek, maar de vrije oefe ningen braken de climax eenigszins door een te kort aan ruimte. Het rekturnen daarentegen zette de kroon op het werk. De voorzitter van O. S. S., de heer J. Brink, vertolkte den dank van alle aanwezigen, toen hij het korps en ziin leider toesprak. Vooral had den heer Brink de vooruitgang getroffen, die de keur-afdeeling sinds haar vorig optreden in Zandvoort heeft getoond. O. S. S. leverde enkele nummers, die geens zins uit den toon vielen. Het kwam uit met een herhaling van de 4 Maart getoonde dans door dames en vrije oefening door heeren. Deze voor treffelijke nummers kwamen nu nog beter uit, omdat zij Zaterdagavond op het tooneel werden uitgevoerd. Ook de revue-schets bevatte enkele gym- nastieknummdrs, oude en nieuwe, maar altijd van goede hoedanigheid. Vooral het begin van deze schets (Zandvoort in 1904) en het slot vie len in den smaak, ook dank zij costumes en décor). Intusschen was 't o.a. door de overlading van het programma over twaalven geworden, toen de heer Waterdrinker den heer J. Schaap, sa mensteller van de revue, voor zijn werk dankte onder aanbieding van een hulde-blijk, waarbij ook mevr. Schaap en de medewerkende niet- leden van O. S. S. niet werden vergeten. Mevr. Van Alphen, de echtgenoote van den burgemeester werden bloemen aangeboden. Om liet persoonlijk kampioen schap van Nederland. Zooals bekend is zijn Keiler en Vos in het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland met een gelijk aantal punten uitge komen. Als gevolg daarvan werd besloten, dat drie extra-partijen tusschen beide spelers zou den plaats vinden. De eerste werd Zaterdag te Amsterdam gespeeld en eindigde in een over winning van Keiler. De tweede partij wordt Zaterdag 18 Maart eveneens te Amsterdam gespeeld. De laatste winterwedrstrijd. De vierde en laatste wedstrijd in de serie Winterwedstrijden. telkens 36 holes medalplay, die het Nederlandsch Golf Comité ieder jaar organiseert om de uitblinkende spelers in con ditie te houden, is Zondag op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort gehouden. B. Carp van de Hilversumsche G. C. zorgde voor een verrassing, door vijf slagen op den lei der jhr. mr. A. Calkoen van Limmen (Utr. G. C. De Pan) in te loopen en zoodoende met een ge lijk aantal slagen als deze te eindigen. De uilslag van Zondag luidt: 1. B. Carp le ronde 85, 2e ronde 78, totaal 163; 2. jhr. mr. A. Calkoen van Limmen 88 en 80, 168; 3. mr. A. Kerkhoven 85 en 84, 169: 4. M. Wetselaar 90 en 84, 174: 5. en 6. Jhr. mr. W. H. de Beer Poortugael 82 en 93, 175 en O. v. Zinnicq Bergman 86 en 89, 175. De totaaluitslag luidt: (hierbij dient opge merkt dat de drie beste scores van de vier meetellen). 1 en 2 B. Carp (Hilversumsche G. C.) 168, 161 en 163, totaal 492 en jhr. mr. A. Calkoen van Limmen (Utrechtsche G. C.) 164, 160 en 168, totaal 492; 3. M. Wetselaar (Kenne mer G. en C. C.) 162, 170 en 174, totaal 506; 4. Mr. A. Kerkhoven (Haaagsche G. C.) 157, 181 en 169, totaal 507.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9