SCHAAKRUBRIEK HP 4 iU li PI 4 H §§f A 4 PI §jf üf 83 ld HJ pp Werkloosheid nam in Februari sterk af. Gemeenteontvanger van Doornspijk weer in arrest. DONDF.RDXC T6 MAAÏT 1939 HA'XEEEM'S DAGBESD Oplossingen, bijdragen, vragen enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dag blad, Groote Houtstraat 93. Haarlem. PROBLEEM No. 994. (No. 1 van den wedstrijd, 52e ladder). Mm. W r. - Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kb2, Dgl. Td8, Lc2, Ld2, Pe3, b5, f4. Zwart: Kd4, Lg4, Pa2, Pd5, c5, c6, c7. „Een goede analyse verzwijgt altijd meer dan zij kan uitdrukken." T. v. Heydebrand und der Lasa. PROBLEEM No. 995. (No. 2 van den wedstrijd, 52e ladder). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kg6, Dgl. Ld8, Lhl, Pf7, b5, d6, g4. Zwart: Kf4, Db8, g5, h6. ONZE TWEE EN VIJFTIGSTE LADDER - WEDSTRIJD. Heden begint onze twee en vijftigste ladder wedstrijd, welke acht weken zal duren. In be doeld tijdvak zullen 6 tweezetters, 4 driezetters, en 2 vierzetters worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen, minder ge routineerde of beginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen be proeven. Wanneer men geregeld eenige problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de ladder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 109. Aan den termijn van inzending der oplossin gen, welken wij op veler verzoek op drie weken hebben gesteld, zullen de oplossers zich stipt moeten houden aangezien voor te laat inge zonden goede oplossingen geen punten meer worden toegekend. DE WEDSTRIJDBEPALINGEN. 1. De wedstrijd omvat één afdeeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als op losser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden punten toegekend en wel: voor tweezetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vierzetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 punten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare problemen en studies worden niet opzettelijk geplaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie onoplosbaar of nevenoplosbaar is dan worden hem (haar) 2 extrapunten voor tweezetters en 3 extrapunten voor de overige problemen en studies toege kend. Voor schertsproblemen kan in bedoeld geval één extrapunt worden toegekend. (Zie art. 11). Iedere foutieve bewering omtrent nevenop losbaarheid of onoplosbaarheid kan worden ge straft met één punt. Iedereen heeft natuurlijk het recht de bedoel de bewering binnen den gestelden termijn (zie art. 10) te herroepen. De auteursoplossingen blijven echter ten opzichte van het aantal daarvoor vastgestelde punten van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst opge maakt volgens het totaal aantal behaalde pun ten; die ranglijsten zijn doorloopend; het twee maandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opgeteld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toegekend ter waarde van hoogstens f 5,(.schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reis- schaakspel, enz. naar keuze van den winner) Indien er minder dan 60 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijdvak, waarin met niet heeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het puntenaantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij die door het lot afvielen voor den tweemaandelijkschen pry's, behouden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, eventueel door hen be haald in het volgende tweemaandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die ge durende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van twee zetters is voldoende. Voor 3-zetters moeten ech ter de eerste 2 zetten voor 4-zetters de eerste 3 zetten, benevens alle varianten, worden opge geven. Onvolledige oplossingen kunnen voor den wedstrijd als niet geldig worden aangemerkt Bij eindspelstudies zal steeds vernield worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt v— langd. 10. Uiterlijk 21 dagen na den datum van ver schijning van de schaakrubriek, waarin de op gaven gepubliceerd worden, moeten de oplos singen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossingen, zoo noodig eerst in de volgende ranglijst wor den verantwoord. 11. Over foutieve oplossingen kan niet schrif telijk worden gecorrespondeerd. Zij, die mee- nen nevenoplossingen te hebben gevonden, zullen die voor alle opgaven volledig moeten inzenden, daar zij anders zonder meer ter zijde worden gelegd. 12. In bijzondere en onvoorziene gevallen be slist de schaakredacteur. Probleem No. 983, welker oplossing in de vorige rubriek opgenomen werd, goed opgelost door: H. J. S Beck, J. Vermeer en M. H. Wiersema allen te Bloemendaal: E. J. Akkerboom, B. Amelung, H. J. Bakker. A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, D. Boterbloem, J. .Buma, M. Daim, J. W. Derogee, C. v. Dort, H. W. v. Dort (als auteur), A. G. v. Eis, C. H. Erbrink Jr., A. W. Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, F. W. Hoo- gerbeets, J. ten Hove, C. Hovingh Jr., G. Hui zing Jr., H. Jonkers, G. Jordan, K. Koedooder, B. Koedijker, Joh. Kok Jr., J. v. Lunenburg, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, P. J. F. v. Oeffel, J. J. Piers, Jac. Priester, P. Rotteveel, J. Schippers, A. C. Spaan, A. Veerman, J. Voigt, C. Warlé, C. F. Weber en J. P. Wever, allen te Haarlem; F. D. Kat en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; G. Staalenhoef te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Germeraad, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort; Joh. B. Pennock, te Utrecht; A. de Ronde, te Zandvoort (allen drie punten). CORRESPONDENTIE. Bloemendaal. J. V. Het door u als prijs ge- wenschte boek, hebben wij gaarne aan u doen toekomen. Haarlem. B. E. U moet steeds de beste zetten in drie- en meerzettige problemen doen voor Zwart. Derhalve na. 1. b6b7, Kd4c3; 2. b7b8 D. niet 2.Kc3d4 maar 2.d7d6 en mat volgt niet. C. H. Jr, Schriftelijk wordt niet gecorrespon deerd. Voor ons is het voldoende, dat de door u geneomde oplossers (die trouwens hun sporen reeds verdiend hebben) de portée hebben be grepen. F. Krug. Voor de derde maal verzoeken wij u beleeid, uw oplossingen, welke op snippers zijn geschreven, in een enveloppe te sluiten en van bovenstaand adres te voorzien. Hillegom. G. S. De nos. 6 en 7 zijn opgeno men in de rubriek van 9 Februari; bij onze administratie zijn losse nummers verkrijgbaar. Uw compositie kimt u inzenden. Santpoort. J. G. Op 5.b5b4 volgt 6. Dg7c7f, Kd6d5; 7. Pd3f4f, met Dame winst. En na 6.b5b4 volgt direct mat door Dc7. DAMMEN. „DOOR OEFENING STERK". Dinsdagavond begon het Ooms-D.O.S.-Beker- tournooi met de ontmoeting tusschen de vol gende kwartetten: D. C. O.—D. O. S. J. PoppenJ. Boerkoel 20 J. NeeleH. J. Oudhof Jr. 11 Th. Wals—W. Dijkhof 1—1 J. v. d. KoddeH. Carse 2—0 6—2 E.MS.H.D.C. J. MalipaardG. Bakker 11 Chr. Gerritsen P. L. Schrijnemakers afgebr. J. J. v. d. Loo^-H. Lunéburg 02 W. PersoonD. Schrijnemakers 02 1—5 Clubkampioenschappen 19381933 2ie Klasse S. VermeerB. Groeneveld K. Kuijk—B. Groeneveld 1—1 1—1 VOETBAL EN ENGELAND. De uitslagen van de Woensdag gespeelde league wedstrijden luiden: ChelseaBlackpool 11 SunderlandPortsmouth 02 Huddersfield TownLiverpool 11 WALES—IERLAND (3—1). Uit Wrexham: De wedstrijd tusschen Wales en Ierland, bijgewoond door 20.000 toeschouwers, werd Woensdag door Wales met 31 gewonnen, nadat de rust met «en 21 voorsprong was ge komen. LAWNTENNIS. Jubileum Ned. Lawntennisbond. Herdenking in het district Haarlem. De Nederlandsche Lawn Tennis Bond werd opgericht 5 Juni 1899 en bestaat dit jaar 40 jaar Dit jubileum zal in het a.s. tennisseizoen op velerlei wijze worden gevierd, maar reeds thans wordt in de verschillende districten van den N L. T. B. een begin gemaakt met de feestelijkhe- derifdoor het houden van een filmavond, aange boden door de Centrale Propaganda-Commissie van den N. L. T. B. Het District Haarlem opent hierbij de rij en organiseert voor de algemeene leden van den N. L. T. B. in dit district en alle leden van bij den N. L. T. B. aangesloten vereenigingen in dit district op Vrijdagavond 17 Maart in hotel „De Leeuwerik" een Jubileumsfilm- en feestavond. Voor dezen avond waarvoor, onder de Haar- lemsche tennissers groote belangstelling bestaat, is een belangwekkend programma vastgesteld. Na een inleiding tot het 40-jarig jubileum van den N. L, T. B., te houden door den heer D. Nie- man, lid van het Dag. Bestuur van den N. L. T B. volgt een causerie van den heer C. Vreeden- burgh, Rotterdamsch tennisjournalist cn secre taris van de Centrale Propaganda Commissie van den N. L. T. B. Hij zal spreken over de groote wedstrijden uit de geschiedenis van het Neder landsche tennis en wat zij ons leerden, waarbij onze groote Nederlandsche spelers als Kea Bou- man, Diemer Kool, Van Lennep en Timmer de revue passeeren met hun meeningen over hun gespeelde wedstrijden, een en ander aangevuld met eenige documentaire films. Na de pauze volgt dan een vertooning van de nieuwste tennisfilms, die in opdracht van de Centrale Propaganda Commissie in Amerika zijn aangekocht en voor de eerste maal in Nederland zullen worden afgedraaid. Zij bevatten opna men van den befaamden strijd tusschen den wereldkampioen Budge en den toenmaligen run- ner-up Von Cramm. Niet slechts fragmenten worden vertoond maar o.a. een geheele set waarvan verschillende gedeelten vertraagd Voorts films van een partij BudgeJ. Hunt en spelopnamen van Sen. Lizana. Jacobs, Bundy. Jedrzejowska, Hardwick e.a. De bekende tennis-expert, de heer G. J. Scheurleer, zal bij deze films een toelichting geven. Na de afwerking van dit interessante pro gramma volgt dan nog een gezellig samenzijn van alle Haarlemsche tennissers met muziek, zang en dans. HOCKEY. Int. Daines- en Heerentournooi te Bloemendaal. Er wordt een Internationaal dames- en heeren-Hockey-tournooi gespeeld op de vel den van B.M.H.C. te Bloemendaal op Goeden Vrijdag 7 en 8 April, len en 2en Paaschdag 9 en 10 April. De volgende dames- en heeren-teams heb ben voor dit grootsch opgezette tournool inge schreven. Dames. Uit Engeland: New Zealand Touring Team East Wanderers Uit België: Royal Racing Club de Bruxelles. Uit Nederland: Rood-Wit. kampioene v. d. Westelijke le klasse. H. H. Y. C. den Haag, B. D. H. C. Bloemen daal. Heeren. Uit Engeland: The Territorial Army Hockey Club, The Uni versities Athletic Union (beide zeer sterke teams) Uit België: Royal Racing Club de Bruxelles Uit Nederland: Groningen, B.M.H.C., Voorts een elftal samengesteld uit promi nente Nederlandsche Hockey-spelers. Een sterke bezetting die de toeschouwers op de moede Bloemendaalvelden ongetwijfeld menige aantrekkelijke partij hockey zal kunnen laten aanschouwen. Het spreekt van zelf. dat in het kader van dit tournooi een reeks van feeste lijkheden in Bloemendaal zijn georganiseerd waarop ieder Hockeyliefhebber in Nederland welkom is KORFBAL A. K. B.-SCHILD WEDSTRIJDEN. Aan de wedstrijden om het A.K.B.-schild, die op tweeden Paaschdag (10 April) te Amsterdam wederom gehouden zullen worden, neemt ook deel het vertegenwoordigend twaalftal van den Haarl. Korfbalbond. Dit twaalftal zal twee oefenwedstrijden spelen. De eerste op 19 Maart te elf uur tegen S.V. I op het terrein achter de Ruïne van Brederode. NOORD-ZUID WEDSTRIJD. Zondag 23 April wordt op het E.D.O.-terrein te Haarlem de wedstrijd gespeeld tusschen de vertegenwoordigende ploegen van Noord- en Zuid-Holland. Voor Jersey O D E H U I 9 UJflGEnWEG 9' TEL. 15716 (Adv. ingez. Med.) De Raadsverkiezingen te Haarlem. Candidaten van den Vrijzinnig- Democratischen Bond. Bij het gehouden referendum onder de leden der afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond is de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen definitief als volgt vastgesteld: 1. Mr. L. G. van Dam; 2. Dr. L. C. Kersbergen: 3. Mevr. Mr. E. van EekThiel; 4. D. J. A. Ge luk; 5. W. F. Happé: 6. J. F. H. Pruschen; 7. J. Óver Azn.; 8. C. Schreuder; 9 J. M. H. v. d. Wateren; 10. S. Zwaagman: 11. H. C. Sprenger: 12. Mevr. A. M. C. BolleursBocage; 13. Drs. J. A. Monod de Froideville; 14. E W. Goedhart- 15. A. M. Stekelenburg. Badman te Wijk aan Zee opnieuw voor de Rechtbank. Officier persisteert bij zijn eisch. Wegens diefstal van lood op groote schaal stond een 30-jarige Wijk aan Zeeër badman, die het badhotel te Wijk aan Zee bijna ge sloopt had, eenigen tijd geleden terecht. Dooi den verdediger mr. L. S. Römelingh is toen verzocht de behandeling van de zaak te schor sen en eerst een reclasseeringsrapport in te winnen. Daartoe werd door de Rechtbank be sloten. Hedenmorgen werd de behandeling van deze zaak voortgezet met het requisitoir van den Officier De Officier wees erop, dat twee reclasseeringsvereenigingen het toezicht op den verdachte willen uitoefenen. De eene ver- eeniging verbond echter eenige elschen aan dit toezicht, die de Officier onaanvaardbaar achtte Het ligt niet op onzen weg huiselijke conflicten uit te lokken Indien hem de plicht wordt opgelegd weer naar huis terug te keeren zullen deze conflicten niet uitblijven. Daarom persisteerde spreker bij zijn eisch. Zooals men weet had de Officier bij de vo rige behandeling 1 jaar gevangenisstraf ge- requireerd. Pres.: Weet U zelf al waar U naar toe wilt gaan? Verd.; Ik wil niet meer naar mijn geboorte plaats terug. Mr L. S. Römelingh. de verdediger, sprak er zijn waardeering voor uit. dat de Rechtbank tot het inwinnen van een reclasseeringsrap- •■'ort was ovprsesaan Dat rapport is eelukkig gunstig Met klem drong spr. dan ook aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke en een ge deeltelijk onvoorwaardelijke straf Uitspraak over 1'4 dagen. De directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de statistiek verstrekte voorloopige gege vens in de week 20 t/m. 25 Februari 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 576.073 personen (waaron der 75.561 landarbeiders). Van de 500.512 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 24,6 (in de vorige verslagweek, 6 t/m 11 Februari 1939 was dit percentage 27,2). Van de 576.073 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 23,8 (vorige verslagweek 27,0). In de overeenkomstige verslagweek van Fe bruari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 27,6 (33/7), 1933 33,4 (33,7), 1934 26,9 (28,0), 1935 32,6 (34,6), 1936 33,3 (35.4), 1937 29,4 (30,9), 1938 27,8 (28,8), 1939 23,8 (24,6) Op 25 Februari 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 395.782 werkzoekenden, waarvan er 377.609 werkloos waren (nl. 362.995 mannen en 14.614 vrouwen). Blijkens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steun- verleening bedroeg op 25 Februari 1939 het aan tal tewerkgestelde werklocrzen 72.430 en het aantal gesteunde werkloozen 151.787, tezamen 224.217 verzorgden. Het verschil tusschen het aantal bij de orga nen der arbeidsbemiddeling ingeschreven werk loozen en het aantal personen, door verzekering, steun en werkverschaffing geholpen wordt mede hierdoor verklaard, dat onder het aantal ver zorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet wor den medegeteld: dezen zijn echter wel als werk zoekenden bij een arbeidsbeurs ingeschreven. Gewijzigd reglement van orde voor Eerste Kamer? De leden der Eerste Kamer, van Lanschot (r.k.), de Zeeuw (s.d.), Diepenhorst (a.r.), de Savornin Lohman (c.h.), Gelderman (lib.), en van Embden (v.d.) hebben een voed stel ingediend tot wijziging van het reglement van orde. De ervaring heeft volgens hen geleerd, dat de verster king van de bevoegdheden van den voorzitter noodig is. Volgens het voorstel zouden in het regle ment van orde van de Eerste Kamer der Staten-Generaal na artikel 16 de volgende artikelen worden ingelascht: Artikel 16a. Indien een spreker van het onderwerp in beraadslaging afwijkt, wordt hem dit door den voorzitter onder het oog gebracht en wordt hij tot de behandeling van het onder werp teruggeroepen. Wanneer een lid zich beleedigende uitdruk kingen veroorlooft, de orde verstoort of, zij het slechtsdoor het betuigen van instem ming, aanspoort tot onwettige handelingen wordt hij door den voorzitter vermaand en in de gelegenheid gesteld de woorden, die tot de waarschuwing aanleiding hebben gegeven terug te nemen. Maakt hij van die gelegen heid gebruik, dan worden die woorden in het stenographisch verslag van de beraadslaging der vergadering niet opgenomen. Artikel 16b. Wanneer een spreker van de gelegenheid \n het vorige artikel bedoeld, niet gebruik maakt, dan wel voortgaat van het onderwerp af te wijken, zich beleedigende uitdrukkingen te veroorlooven, de orde te verstoren, of, zij het slechts door het betuigen van instemming aan te sporen tot onwettige handelingen kan de voorzitter hem het woord ontnemen In de vergadering, waarin dit plaats heeft mag het lid. wien het woord is ontnomen, aan de beraadslagingen over het voorstel in be handeling niet meer deelnemen. Artikel 16c. De voorzitter kan een spreker, op wien he' vorige artikel is toegepast, en ieder ander lid. dat zich schuldig maakt aan gedragingen als in dat artikel zijn bedoeld, uitsluiten var de verdere bijwoning van de vergadering o! van de vergaderingen, welke aanvangen oo den dag, waarop de uitsluiting plaats heeft Artikel 16d. De voorzitter is bevoegd te gelasten, dat Ir het stenographisch verslag van de beraad slaging der vergadering niet worden opgeno men de gedeelten van het gesprokene, di^ hem tot het nemen van een of meer der in dr artikelen 16a en 16b genoemde maatregelen aanleiding hebben gegeven. Alvorens hierto' over te gaan. pleegt de voorzitter overleg me' de leden der Kamer, die zitting hbben in df commissie voor de stenografie. Artikel 16e. Van de beslissingen, ingevolge de artikeier 16a tot en met 16 d. door den voorzitter ge nomen, is beroep op de Kamer niet toege laten. Artikel 16f. De uitsluiting, bedoeld in art. 16c, kan or voorstel van den voorzitter door de Kamp- worden verlengd voor een bepaalden tijd. der verderen duur der zitting niet te boven gaan de. Van zijn voornemen tot het doen van zulk een voorstel geeft de voorzitter binnen tw» uren na de sluiting der vergadering, waar1' de uitsluiting plaats vond schriftelijk kenn1 aan de leden. Het voorstel wordt gedaan er in behandeling gebracht bii den aanvang vrv de eerste vergadering na den dag. waarop d«- ultslultlng heeft plaats gehad. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd Artikel 16g. Een lid. op wien het bepaalde ln art. 16c ls toegepast, is verplicht het Kamergebouw onmiddellijk te verlaten. Heeft de voorzitter van zijn voornemen t/> het doen van een voorstel, als in artikel 16" bedoeld, kennis gegeven, dan mag dat lid he' -'ebouw niet weder betreden alvorens over da" voorstel is beslist. Wordt het aangenomen, dar reldt dit verbod totdat de termijn van uit sluiting ls verstreken. De voorzitter zorgt dat het uitgesloter 'id zoo noodig tot het Aflaten "an het g" oouw gedwongen wordt >n dat hij het gebou gedurende den gestelden termijn betredende daaruit verwijderd wordt. Uitspraken van de Rechtbank. Diefstallen in de Haarlemmermeer. Tegen twee inwoners van de Haarlemmer meer, die in verschillende kerken en scholen hadden ingebroken was 14 dagen geleden door den Officier 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Een der verdachten werd conform den eisch en de andere tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Kleine oorzaken. In het begin van het vorige jaar stal een 22-jarige jongeman eenige kwartjes uit de portemonnaie van iemand te Aalsmeer bij wiep hij in huis vertoefde. De Officier eisch te drie maanden gevangenisstraf, door de recht bank werd hij tot 1 maand voorwaardelijk veroordeeld met 3 jaar proeftijd. VIERJARIG BESTAAN THE RHYTHM CLUB. Dezer dagen is het vier jaar geleden, dat de Haarlemsche dansvereeniging' „The Rhythm Club" werd opgericht. Het bestuur hoopt deze gelegenheid te her denken met een gezellige Jubileum-Soiree in het gebouw La Gaité, Raaks op Zaterdag 18 Maart. Dansmuziek door 3 Bands: Red Debroy and his Kings of Swing, The Rhythm Maniacs en The Bamboozlers. R.K. STUDIECLUB „GRAFICUS", HAARLEM. Bovengenoemde Studieclub houdt een ten toonstelling van grafische drukwerken „De triomf der grafische technieken". Deze ten toonstelling trekt door geheel Nederland en gaat uit van het vakkundig bureau van den Nederlandschen Kath. Graf. Bond. De ten toonstelling wordt op Vrijdagavond 17 Maart 8 uur officieel geopend en is daarna ook nog Zaterdag 18 Maart te bezichtigen in het ge bouw St. Bavo, Smedestraat. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.51 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op Sabbath worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd ter Provinciale Griffie alhier aanbesteed: Aanbrengen deklaag van teersteenslag of ander gelijkwaardig materiaal op de fundee ring van eenige gedeelten rijbaan in de aardebaan prov. weg Hoorn-Enkhuizen, aan brengen eenige gedeelten rijwielpad, alsmede maken gedeelte voetpad in bovengen, aarde baan, met bijkomende werken, in de ge meenten Blokker, Schellinkhout, Westwoud, Venhuizen, Hoogkarspel, Grootebroek, Boven- kerspel en Enkhuizen, Prov. best. De laagste inschrijver was: G. Versteegh, Groningen f 88.180. „NEDERLAND'S INTERNATIONALE POSITIE". Op Vrijdag 24 Maart wordt in het H.K.B.- gebouw een bijeenkomst georganiseerd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" afd. Haarlem en Omstreken. De heer M. A. Cageling zal spreken over het onderwerp: „Nederland's Internationale positie na het accoord van München". Hierna zullen smalfilms van de Japansche en Amerikaansche marine vertoond worden. I Ook fouten in administratie der boerenleenbank Tekort in gemeentekas veel grooter dan f 130.000. Woensdag heeft de raad der gemeente Doornspijk, onder voorzitterschap van den burgemeester den heer U. de Vries, in het openbaar vergaderd. Als het belangrijkste punt stond op de agenda de benoeming van een tijdelijk ont vanger, in verband met de gepleegde malver saties. waarbij o.m. de gemeente-ontvanger de heer P. betrokken zou zijn. Op herhaaldelijk aandringen van eenige raadsleden gaf de voorzitter eenige inlichtin gen over deze kwestie. Spreker liet uitkomen, dat er wel ernstig is gefraudeerd. Eenige beambten der gemeente hebben zich ernstig misdragen. „Het duizelt mij van de cijfers in dit geval", zeide spr. Dinsdag zijn er weer nieuwe tekorten ontdekt. Het feit is zeer ernstig en het is heel goed mo gelijk, dat er nog meer narigheid zal volgen. Verder wilde de voorzitter zich over deze kwestie niet uitlaten, daar het in het belang van het onderzoek niet gewenscht is. Wij moeten rustig afwachten, aldus spr., tot het rapport over het onderzoek naar de tekorten is opgesteld. Er is zoo geraffineerd gewerkt, dat de verificateurs veel tijd noodig zullen hebben om de zaak te onderzoeken. De stemmen staakten over het verleenen van ontslag van den ontvanger. Er werd toen met zeven tegen één stem besloten, de schorsing van den gemeente ontvanger te continueeren. Verder werd hier na een tijdelijk ontvanger benoemd en tevens een tijdelijke secretaris aangewezen. Naar wij verder nog vernemen hebben verificateurs aan bevoegde personen medegedeeld, dat het te kort reeds meer dan 160.000 gulden bedraagt. De gemeente-ontvanger die na zijn arres tatie vrijwel onmiddellijk in vrijheid werd ge steld, is thans opnieuw gearresteerd en naar Zwolle overgebracht. Deze arrestatie zou in verband staan met narnekkige geruchten, dat alsnog fouten in de boekhouding der boerenleenbank, waarvan de gearresteerde kassier was, zijn ontdekt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14