Haarlem's Dagblad Oost-Europa Waf gebeurde J Huemer's verpakte KOFFIE en THEE De Opbrengst. tn En hoe de wereld erover oordeelde. Veertig maal Jaarbeurs Poolsch-Hongaarsche grens verwezenlijkt. R.A.P. weer onver bindend verklaard. BERICHT Ochtendbeurs Amsterdam Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17098 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 16 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Natuurlijk begint men nu berekeningen te maken omtrent de opbrengst die het nieuwste avontuur van Hitier aan Duitschland heeft opgeleverd. Wat Slowakije betreft, dat tot dusver niet militair bezet is en daarom nog een ietwat „onafhankelijker" indruk maakt dan Tsjechië, mag die geen naam hebben. Het is een arm land en lijkt veeleer op een faillieten boedel. Maar Tsjechië, of laat ons zeggen Moravië en Bohemen, is een voordee- liger zaak. Tsjecho-Slowakije bezat niet alleen nog een aanmerkelijken goudvoorraad waaruit dus al blijkt dat er nog andere mid delen waren toe te passen dan „exporteeren of sterven" om den Duitschen economischen nood te lenigen maar bovendien liggen in Moravië en Bohemen vele belangrijke fabrie ken. Daartoe behooren de wapenfabrieken van Skoda, waarin dertigduizend arbeiders hun brood verdienen. En deze gedachte voert van zelf naar de uitrusting van het thans ontwa pende Tsjechische leger, dat veertig divisies telde en een geduchte artillerie en algemeene mechanisatië bezat. Die placht aangevuld ^te worden uit tientallen wapenfabrieken, waar in zoowel kanonnen en geweren als tanks, pantserauto's en andere legerwagens gemaakt werden. Niet gering. Tsjecho-Slowakije heeft tot vlak vóór de crisis van September bekend gestaan voor zijn geduchte bewapening en zijn uitgebreide industriëele oorlogsvoorbe reiding. Toen de diverse bevolkingsdeelen alle maal om autonomie begonnen te roepen werd deze weerkracht minder indrukwekkend. En weldra zou blijken dat materiëele bewapening van weinig waarde is als de bevolkingsdeelen niet vereend zijn in een gemeenschappelijk nationale gedachte. Het resultaat is nu dat alles den Duitschers in handen valt. Tot de opbrengst behooren evenwel ook nog vele millioenen Tsjechen. Niemand kan met eenige reden veronderstellen dat die plotse ling met geestdrift voor de Duitschers bezield zouden worden. Zij zijn menschen behoorend tot een ander ras: het Slavische, en zij heb ben zich nooit door sympathie voor Duitsch land onderscheiden. Daarbij komt dat een inlijving van deze millioenen in volkomen strijd zou zijn met de theorieën van Mein Kampf en met vele verzekeringen van Hitier omtrent de naasting van Duitsche minder heden buiten de grenzen, waartoe hij zich ten allen tijde bepalen zou. De superioriteit van het Duitsch-Germaansche ras is boven- die in geschriften en in kranten zoo veel vuldig bezongen en de Blut und Boden-theorie is daar zoo vast aan verbonden, dat het haast niet mogelijk schijnt die met acht millioen Slaven-in-rijksverband zoomaar eens eventjes te gaan logenstraffen. Volgens sommige mededeelingen zou het nieuwe statuut van Bohemen en Moravië dan ook niet gelijk worden aan dat van Oosten rijk, dat onder den titel „Ostmark" eenvou dig is ingelijfd, maar zooiets worden als de vroegere positie van de rijkslanden Elzas en Lotharingen in het Duitsche Rijk, met een zekere mate van cultureel zelfbestuur. Deze vergelijking is evenwel niet afdoende, want hoe wil men bloedveimenging van Germanen en Slaven voorkomen? Zullen de bekwame Tsjechen op den duur soms niet naar voren komen in het Derde Rijk? Dat zal toch niet te voorkomen zijn, tenzij men hen evenals de Joden tot tweederangs burgers zou degra- deeren. Enfin, hun zelfbestuur zal al heel weinig om het lijf hebben en Hitier heeft vanmorgen in een dagorder tot zijn troepen over Bohemen en Moravië al gesproken als over „rijksgebied, onder de souvereiniteit van Groot-Duitschland gebracht", maar het sta tuut zal nog wel eenige moeilijkheden opleve ren en onloochenbaar is hiermee de weg dei- annexatie van vreemde volken betreden. In strijd met Mein Kampf, in strijd met zoovele verzekeringen in Hitler's redevoeringen. Waar in hij ook bij herhaling heeft verklaard, dat hij geen territoriale ambities in Europa meer had. En dan waren er nog de geest en de letter van de overeenkomst van München Hier kom ik tot het laatste deel van de op brengst: Nieuw wantrouwen in Europa. De betere internationale sfeer van de laatste paar maanden is nu weer totaal verscheurd. Dat blijkt niet alleen uit het gisteren gehouden Lagerhuisdebat, maar dat kan men overal waarnemen. Ook in zijn eigen naaste omge ving. Het is schier komisch, maar dan tragi komisch, te bedenken dat minister Hoare een week geleden nog met een plan voor een Gou den Tijdperk, door onderlinge samenwerking in Europa te verwezenlijken, voor den dag kwam. En dat men plannen maakte voor bewape- nings-beperking. En dat de Engelsche minis ters Hudson en Stanley handelsverdragen met Duitschland zoud.en sluiten, waartoe al zooveel voorbereidend werk is gedaan. R. P. Het woord is aan DE belangrijkste gebeurtenissen in verband met Tsjecho-Slowakije en de voornaamste reacties daarop zijn 1. Henlein krijgt de burgerlijke leiding in Bohemen, Bürckel in Moravië. 2. Generaal Gajda wordt „Führer van het Tsje chische volk". 3. De Hongaarsche troepen bereiken de Poolsch- Roetheensche grens. 4. Chamberlain verklaart: „het herstellende ver trouwen is geschokt", „er is gehandeld tegen den geest van München". 5. De Engelsche pers is fel verontwaardigd. Duitschland heeft een heele reeks beloften ge schonden 6. De Frausche pers acht voortaan de Duitsche onderteekening van verdragen waardeloos; 7. In Amerika is men pessimistisch. De Jaarbeurs heeft nu veertig maal Haar poorten reeds ontsloten, Dat is een flink en rond totaal Die „zaak" staat goed op pooten. Als een centraal bemiddelaar, Heeft hij een dienst bewezen Aan menigeen reeds menig jaar, Die passend wordt geprezen. Wat is er al niet omgegaan, Aan menschen en aan zaken, Zoolang de Jaarbeurs heeft bestaan, Dat is niet uit te maken, Maar het is zeker een bedrag, Dat men ook zonder weten, Als resultaat bewondren mag En ontzagwekkend heeten. Een mijlpaal is opnieuw bereikt, Met deze veertig keeren, En hij die in de toekomst kijkt, Geeft order: doormarcheeren. De Jaarbeurs blijft nog jong en sterk, Zij zal haar gang niet staken, En 'k wensch haar gaarne in haar werk, Succes door goede zaken. P. GASUS. Hongaarsche troepen in Roethenië bereiken de Poolsche grens. WARSCHAU, 16 Maart (Reuter/ ANP). De voorhoede-detache menten van de Hongaarsche troepen in Roethenië (Sub-Karpathische Oekraïne) hebben vanochtend vroeg de Poolsche grens bereikt. Hiermede is de verlangde gemeen schappelijke grens een feit geworden. Havas verneemt over den Hongaarschen opmarseh dat deze vertraging ondervond ten gevolge van de weersomstandigheden en in sommige gevallen tengevolge van Tsjechischen weerstand. Sommige berichten melden, dat ernstige gevechten tusschen Hongaren en Tsjechen hebben plaats gehad. Polen heeft thans een grens met Duitschland en onder Duitschen invloed staande landen ter lengte van 2653 K.M. of ongeveer de helft van de geheele Poolsche grens. De gemeenschappelijke grens met Hongarije heeft een lengte van 350 K.M. terwijl de rest on gewijzigd is gebleven, nl. 1412 K.M. met de Sovjet Unie, 507 K.M. met Lithauen, 106 K.M. met Letland, 347 K.M. met Roemenië en 140 K.M. langs de Oostzee. Tsjechische vluchtelingen in Polen. WARSCHAU, 16 Maart. (Havas). In den af- geloopen nacht zijn bij Lawoczne talrijke Tsje chen over de grens gekomen. Eerst kwam een trein met 550 personen meest ambtenarep, po litie en gendarmen en 160 vrouwen. Deze trein is naar Bohumin geleid, vanwaar hij door zal rijden naar Moravië. Een wagon met wapens en munitie werd op Poolsch gebied achter ge laten. Verder zijn twee bataljons van het 36ste regiment infanterie op Poolsch gebied aangeko men. De Tsjechische grenswachten van Siankie en Uzok hebben hun post verlaten en hebben de Poolsche grens overschreden, waarna zij wer den ontwapend. Te Skole zijn tientallen journalisten aangeko men. Mgr. Wolosjin gevlucht? WARSCHAU, 16 Maart (Havas) De Poolsche pers bericht, dat de minister-president van de Sub-Karpathische Oekraïne, mgr. Wolosjin naar Roemenië zou zijn gevlucht. Uit Berlijn wordt vernomen, dat Hitier geen antwoord heeft gegeven op het telegram van mgr. Wolosjin, den minister-president van de Sub-Karpathische Oekraïne. Hitier schijnt bereid de toekomst van de Roethenen zonder zijn tusschenkomt te laten regelen. (Voor uitvoerige bij zonder heden over de Oost- Europeesche kwesties zie men pag. 5 en 6) Kalmte te Madrid weergekeerd. MADRID 16 Maart (Havas). Na de onder drukking van den communistischen opstand is te Madrid de kalmte weergekeerd en de Verde- digingsraad heeft haar werk tot het verkrijgen van een eex-vollen vrede kunnen hervatten. De personen, die thans te Madrid de leiding hebben, verheugen zich in een populariteit, welke de oude regeering verloren had. Minister Wel ter naar de Ver. Staten. Vervolgens naar West-Indië. NEW-YORK, 16 Maart (Reuter). Naar hier vernomen wordt zal de Nederlandsche minister van koloniën, Ch. J. I. M. Weiter, de zen zomer een bezoek brengen aan de Golden Gate-tentoonstelling te Sa.n Grancisco aksmede aan de wereldtentoonstelling te New-York. Daarna zal de minister een inspectiereis ma ken naar Nederlandsch-West-Indiö Autobusondernemers van rechtsvervolging ontslagen 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. Het Haag- sche kantongerecht heeft art. 39 van het nieuwe reglement autovervoer personen en daarmee de belangrijkste bepaling van het R.A.P. onverbindend verklaard. Gisteren diende in raadkamer voor den kantonrechter mr. Ferguson een verzet van Sommeling tegen de inbeslagneming van eenige overtuigingsstukken. Mr. Ferguson annuleerde de inbeslagneming op grond van de overweging, dat art. 39 r.a.p. onverbin dend is. Eenzelfde uitspraak heeft de kantonrechter mr. Van Haeften hedenochtend geveld ten opzichte van de ondernemers Stoop en Niêuw- land. Het is te verwachten, dat de ondernemer van der Weyden, die onlangs bij verstek tot f 1000 boete is veroordeeld, thans met succes in verzet zal komen. Art. 39 van het R.A.P. luidt: 1. Het is verboden een motorrijtuig tot ver voer van personen te exploiteeren anders dan krachtens een vergunning als bedoeld in ar tikel 2. 2. Overtreding van het vorig lid vormt een strafbaar feit, in den zin van afdeeling 9 van de wet van 29 November 1935. (Staatsblad no. 685). Mr. Van Haeften overwoog dat de kroon in haar bij de wet voorbehouden bevoegdheid tot het bedreigen van straffen voor overtre ding van gemaakte verbodsbepalingen is be perkt tot de gevallen, waarin voor het exploi teeren van moterrijtuigen een vergunning wordt vereischt, de gevallen dus. genoemd in art. 2 r.a.p. Voorts overwoog Mr. van Haef ten dat intusschen onder de verbodsbepalin gen van art. 39 r.a.P. 1939 valt elk exploi teeren van een motorrijtuig tot vervoer van personen, anders dan krachtens een vergun ning die voor het exploiteeren van dc in art. 2 rA.P. bedoelde, met name genoemde, mo torrijtuigen is vereischt, zoodat ook voor het exploiteeren van de aldaar niet genoemde mo torrijtuigen, voor welk exploiteeren dus geen vergunning wordt vereischt. wordt verboden, welk verbod verder reikt dan dat, waarvan de kroon zich de bevoegdheid heeft voorbehou den, voorschriften te geven. Hieruit volgt, aldus de uitspraak van mr. Van Haeften dat de bepaling van art. 39 R.A.P. 1939 verbindlnde kracht mist. De kantonrechter verklaarde mitsdien het ten laste gelegde feit bewezen, doch niet strafbaar. Artikel 2 van het r.a.p. luidt: Een vergunning wordt vereischt voor: a. Het exploiteeren van autobussen in de uitoefening van een autobusdienst; b. het exploiteeren van autobussen tot het uitvoeren van toerwagenritten; c. Het exploiteeren van taxi's; d. Het exploiteeren van huurauto's. Het O. M. in hooger beroep. Naar wij vernemen, heeft de ambtenaar van het O. M. bij het Haagsche kantongerecht, mr. Van der Kun, tegen de uitspraken van de kan tonrechters mrs. Ferguson en Van Haeften, waarbij art. 39 van het nieuwe reglement auto vervoer personen onverbindend is verklaard, hooger beroep aangeteekend, zoodat mag wor den verwacht, dat deze zaken eerlang voor de Haagsche rechtbank opnieuw in behandeling zullen komen. Stendhal Alleen een groote geest durft een eenvoudigen stijl te hebben. 55 pp**©*- V 1 (Adv. Ingez. Med.) Hitier betuigt zijn hulde aan de Duitsche troepen. PRAAG, 16 Maart (D.N.B.) Hitier heeft het volgende schrijven aan den opperbevel hebber der Duitsche troepen, generaal Von Brauchitsch, gezonden: „Het leger heeft op den 15den Maart door de snelle bezetting der belangrijkste steden van Bohemen en Mora vië oud rijksgebied onder de souvereiniteit van Groot-Duitschland gebracht. Ondanks het stormachtige weer en den moeilijken toe stand van den weg hebben de legerafdeelin- gen en de daaraan ondergeschikte eenheden van de luchtmacht enkele uren na de uit vaardiging van het bevel de grenzen over schreden en haar doel bereikt. Troepen, die ik op weg naar Praag aantrof, maakten, de inspanning die zij achter den rug hadden ten spijt, een voortreffelijken indruk. Ik be tuig officieren en manschappen voor hun ver richtingen en hun houding mijn bijzonderen dank". Vanochtend te half acht verscheen het eerste vliegtuig der Duitsche luchtmacht boven Praag. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.) Bovenstaande afbeelding toont het Hradzjin, de oude keizerlijke burcht te Praag, waar Hitier zijn intrek heeft genomen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 311—08. H. V. A. 415—2V2. Vergde Vorstenl. 8iy23/4. Amst.. Rubber 200197. Philips 203198. AKU 36—5 3/4. Unilever 1364y2*. Beth. Steel 52y2—113/16. U. S. Steel 45 3/4—7/8. Rupublic Steel 1514 13/16. Anaconda 215/8—1/4. Shell 10 3/16—1/8. Tidewater Ass. Oil 10 7/163/8. North Am. Aviation 12 1/4. EN Groentje in Haarlem's Dag blad is de beste en snelste bemidde laar, dien U zich wenschen kunt. En geen ander bemiddelaar stelt zich met zoo geringe betaling tevreden. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bijzonderheden over de Haarlemsche Voor- jaarsbeurs. 11 BINNENLAND. De Haagsche Kantonrechter verklaart het R. A. P. onverbindend. 1 De wegenverkeersbeschikking is afgekomen 3 De werkloosheid nam in Februari sterk af 8 De gemeente-ontvanger van Doornspijk is weer in arrest gesteld. 8 BUITENLAND. Henlein is belast met de burgerlijke leiding in Bohemen. Bürckel met de burgerlijke leiding in Moravië. 5 Hitler is gisteren te Praag aangekomen. 5 Chamberlain heeft in het Lagerhuis zijn te leurstelling over 't optreden van Duitsch land uitgesproken. 5 SPORT. Schaakrubrick. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Opbrengst. 1 J. B. Schuil over: „Zijne eminentie doet zaken" 2 Vr. S.: L*i Engeland. 3 J. H. de BoU: Visser van Haarlem zestig jaar 4 A. H. Loeff Bokina: Matschappelijk werk 9 Voor de Vrouw 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1