I Nieuwe Uitgaven DONDERDAG 16 MAART 1939 HAARDE M'S DAGBDAD 13 UIT DE OMSTREKEN JUBILEUM. Vrijdag 17 Maart a.s. gedenkt de heer J. F. van Lierop, wethouder alhier, den dag dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot bestuurslid van de plaatselijke Boerenleenbank. HEEMSTEDE Gemeenteraadsverkiezing. Samenwerking van drie partijen. De liberale staatspartij, de Vrijzinnig-de mocratische Bond en de groep van Vrijzin nige kiezers (voor welke laatste groep in de afgeloopen jaren zitting had de heer A. P. Audretsch, die zich niet meer herkiesbaar stelt) hebben besloten bij de a.s. Raadsver kiezing te Heemstede tot een algeheele sa menwerking, zij zullen de hieronder volgende lijst van candidaten indienen: 1. H. M. van Unen, 2. S. Rijkes, 3. Mr. B. W. Stomps, 4. Mi-. R. C. Bakhuizen van den Brink, 5. A. J. J, Verspoor, 6. M. D. Scheer, 7. Mevr. C. Wennink—Buwalda, 8. J. J. Vis ser 9. E. G. Wildeboer, TO. G. Faber, 11. A. W. Haak. 12. G. M. Bais, 13. P. K. de Vries. 14. Jhr. dr. J. C. Mollerus, 15. Dr. H. van Beeck Vollenhoven; 16. J. J. Weeda. TERAARDEBESTELLING J. M. G. VAN HUIZEN. Onder groote belangstelling had Dinsdag op de Openbare Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. M. G. van Huizen, oud-procuratiehouder van de Twentsche Bank te Amsterdam. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de heeren W. H. Breethoff, procuratiehouder en G J C Schagen, sous chef der Twentsche Bank, den heer J. C. van Huizen, Consul voor België te IJmuiden en ook vele vrienden en familieleden. Als het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen, waaronder o.m. een groote krans van vrienden der Twentsche Bank. in de aula is geplaatst, voerde allereerst een zoon van den overledene het woord. Namens de oud collega's sprak vervolgens de heer G. J. C. Schagen. Meer dan 40 jaar, aldus spr. heeft de over ledene gewerkt, en in de kracht van zijn leven heeft hij zich voor zijn werk gegeven als geen andere. Nu zou er een tijd van rust komen, en die tijd is juist geworden een tijd van strijd, eindigend met den dood, die de verdiende rust zal geven. t Onder het orgelspel „Wilt heden nu treden werd het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats gedragen waar een zoon tenslotte dankte voor de 'belangstelling. VERGADERING WITTE KRUIS. Onder voorzitterschap van den burgemees ter Jhr. J. P. W. v. Doorn had Woensdag avond een vergadering plaats in Café-Restau rant Hof van Heemstede van de afd. Heem stede van de Noord-Hcllandsche Vereeniging ,JHet Witte Kruis". Na een kort welkomstwoord van den voor zitter volgden enkele mededeelingen: o.a. een van het hoofdbestuur dat er een tweetal vacatures in het Hoofdbestuur is wegens het bedanken van de doctoren Th. W. Becker en F. C. Spïerings. In een uitvoerig verslag gaf de secretaris, den heer J. de Jong, een overzicht van het vereenigingsjaar 1938. Hieruit bleek dat het ledental op 1 Januari 1939 in totaal 684 be droeg, waaronder 218 zoogenaamde week kaartleden, een vermeerdering dus van 22 leden. Aan contributie was ontvangen van gewone leden f 666 en van weekkaartleden f 81.02. Ontvangen werd van het Wit-Gele Kruis voor het gebruik van verplegingsmate- riaal f 440. Voor aanschaffing nieuw mate riaal en voor herstel van gebruikt materiaal werd uitgegeven f 44.97. Aan ijs werd uitge geven f 54 en daarvoor terugontvangen f 24.35 Uit het magazijn werden aan 2-84 zieken docr het Witte Kruis 494 verplegingsartike- len in bruikleen gegeven en door het Wit-Gele Kruis aan 271 patiënten 391 artikelen. Voor wat betreft de verschillende subsidies en de resultaten daarvan maakt het verslag dankbaar gewag van den dit jaar voor reke ning der afdeeling begonnen cursus E.H.B.O. onder leiding van dr. J. J. v. Luin en de tand- verzorging voor kleuters in samenwerking met het Wit-Gele Kruis. Vervolgens gaf de penningmeester den heer J. Waldkötter een financieel verslag. Hieruit bleek dat de inkomsten bedroegen f 1247.02 en de uitgaven f 1045.75, alzoo is er over 1938 een voordeelig saldo van f 201.27. In een uitvoerig verslag gaf de heer J. Wald kötter tenslotte nog een overzicht van de in Amsterdam gehouden vergadering der alge- meene Vereeniging. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. W. Sitsen en J. M. C. C. Fe ens tra. Getrouwd: E. Westra en P. v. d. Zouwe. Bevallen: C. VisscherNierstrasz, d.; J. TimmermanWesterink, d.; J. B. Coumou— Prinselaan, d. Overleden: J. Gast, 92 j., wedn.; H. I. Gieseke, 74 j., wed. Erbrink. DS. W. HENDRIKSEN. Ds. W. Hendriksen, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente alhier, heeft om gezond heidsredenen tegen einde April a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Wilhelmus Hendriksen werd 18 April 1872 te Utrecht geboren en was aanvankelijk be stemd voor het onderwijs. Hij bekwaamde zich tot predikant door middel van privé-onderwijs en na IV2 jaar te hebben geproponeerd ont ving hij een beroep van de Oud-Geref. Gem. van den Helder. 26 Juni 1904 bevestigde ds. C. Densel van Vlaardingen hem aldaar. In 1908 vertrok hij naar Amsterdam, waar ds. M. Ozinga Dzn. hem bevestigde. 4 Juli 1922 kwam de vereeniging tusschen de oud Geref. Gem. en de Chr. Ger. Gem. in de hoofdstad tot stand. Ds. Hendriksen werd toen de tweede predikant van Amsterdam en had als collega prof. J. J. v. d. Schuit, thans hoogleeraar te Apeldoorn. 20 September 1925 nam ds. Hendriksen afscheid van de hoofd stad door een beroep aan te nemen naar Ede. In 1930 werd hij predikant te Rotterdam- Zuid, om zich in 1934* aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. BENNEBROEK BEGRAFENIS drs. A. J. DE BLINDE. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den op Vrijdag 10 dezer overleden Genees heer-Directeur van de Stichting „Vogelen zang", drs. A. J. de Blinde, heeft Woensdag op de begraafplaats der Stichting plaatsge had. Aan de teraardebestelling is een rouwdienst in de Gestichtskerk voorafgegaan. Gespro ken werd door den voorzitter van de Chr. Ver. v. Geesteszieken, mr. Van Baren en ds. An dree, de stichtingspredikant. Aan het graf bad ds. Lekkerkerker het. „Onze Vader". Zeer veel belangstellenden woonden den rouwdienst en de begrafenis bij. J. R. KEMPER BARON VAN ITTERSUM OVERLEDEN. Te zijnen huize is te 's-Gravenhage over leden J. R. Kemper Baron van Ittersum, die voorheen op huize „Bijweg" alhier woonde, en in het openbare leven van deze gemeente een belangrijke rol heeft gespeeld. Zoo was Baron van Ittersum eenige jaren lid van den gemeenteraad en van 1923 tot 1925 wethouder. Eenige malen heeft hij het ambt van Burgemeester waargenomen. In 1925 werd hij niet meer herkozen. Korten tijd daarna trok hij zich uit het politieke leven terug. In 1926 vestigde hij zich in Den Haag. De buitenplaats is toen verkocht als villaterrein. Baron van Ittersum was ook medewerker aan de Hollandsche Cultuur Maatschappij eertijds een bekende groote bollenkweekeril en handel. De verassching heeft heden plaats gehad te Driehuis Westerveld. HILLECOM de Woensdagavond in Ons Huis een propagan- da-feestavond. De belangstelling voor dezen avond was zoo groot, dat de zaal van Ons Huis te klein bleek om alle belangstellenden, waaronder ook vele ouders, te kunnen bevatten. Ds. A. W. Brink sprak een kort openingswoord. Het programma werd geopend door de „Streep- es" die eenige aardige volksdansen uitvoerden. Mejuffrouw Annie Varkenveld hield hierna een voordracht die veel succes had. Groot succes had ook de Jongensclub onder leiding van den heer H. Vis, met de opvoering van het grappige tooneelstukje: De kok en de dieven. De Christ. Zangvereen. Immanuël onder lei ding van den heer Zwaan, die aan dezen avond luister bijzette door het zingen van een viertal liederen, oogstte een daverend applaus na ieder nummer. Het hoogtepunt van den avond werd bereikt bij de opvoering van het leekenspel: Menschen onderweg. Dit zeer mooie spel op de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan werd opgevoerd door de oudere leden onder leiding van den heer H. Vis. De heer Vis, die reeds zooveel voor de Zandvoortsche jeugd deed, toonde met deze op voering wel, wat er onder goede leiding met de jeugd is te bereiken. Jammer is het, dat de heer Vis is overgeplaatst naar elders, zoodat hij zich niet meer aan de Zandvoortsche jeugd kan wijden. Velen zullen hem noode zien vertrekken. Deze zeer goed geslaagde avond werd beslo ten met gezamenlijken zang. HAARLEMMERMEER Ziekenzorg bestaat 12 V, jaar. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Hoofddorp en omstreken bestaat thans 12 J4 jaar, ter gelegenheid waarvan het bestuur een fraai gedenkboekje heeft samengesteld. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat de vereeniging in gestadigen bloei verkeert. De burgemeester Mr. A. S 1 o b getuigt van deze vereeniging dat zij voor de geheele burge rij ten nutte is geweest en in honderden gezin nen "hulp en vermindering van zorg heeft ge bracht. De financiën zijn van dien aard, dat een deel van het kasgeld gereserveerd kon worden op dat, wanneer een nieuwe zïektenverzorgingswet weer aan de orde komt de vereeniging aan de gestelde eischen zal kunnen voldoen. Het aantal gezinnen bedroeg aanvankelijk 421, thans 1275, ingeschreven personen in 1926 totaal 1846, in 1938 totaal 4875. Betalende leden 1089 (in 1926) en 3430 (in 1938). Aan contributie werd ontvangen f 2600 (in 1926) en f 9947.75 (in 1938). Het aantal ver pleegden bedroeg 18 en 133; de verpleegkosten f 1026.50 en f 6720.65. Ledenvergadering. De voorzitter, de heer D, Treur deelt in zijn openingswoord mede, dat de vereeniging voor verhoogde uitgaven zal komen te staan, nl. f 15 voor de specialistenvereeniging voor iedere op namen en zoo noodig nog f 15. De heer S. Zijp deelt schriftelijk mede, dat de boeken in orde zijn. De administrateur deelt mede, dat verhooging van de contributie noodig zal zijn, daar, de eischen der specialistenvereeniging vast staat. De heeren D. Meyer, L. Tanis en P. Vorst werden in het bestuur herkozen. Dan komt de specialistenvergoeding ter spra ke. Volgens de specialisten worden hun be moeiingen in operaties onvoldoende vergoed. Voor elke opneming zal f 15 worden bijbetaald en voor elke extra specialist nogmaals f 15. Be sprekingen hieromtrent zullen nog worden ge houden. Intusschen wordt besloten de contri butie met 5 cent per maand te verhoogen. ZANDVOORT COMITé VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN. De afdeeling Zandvoort van het Comité voor Joodsche Vluchtelingen organiseert op Zaterdag, 18 Maart, in gebouw Monopole een groote film- en cabaretavond. Gedraaid wordt de zeer actueele film: Het verloren Paradijs. Verder zullen op dezen avond optreden Wim Kan, Corry Vonk, Kees Pruis, Tilly Perin-Bouwmeester, Esther Filipse en Wouter Denijs. EXPLOITATIE GROOT BADHUIS. Naar wij vernemen heeft de nieuwe eige naar van 't Groot Badhuis de geheele inven taris, ook van de badinrichting oevrgenomen. We kunnen er dus van overtuigd zijn, dat niet alleen de exploitatie van het hotel, maar ook van de badinrichting verzekerd is. JONGE HERVORMDEN. Vrijdag 17 Maart, spreekt de heer C. de Jong Sr. voor de Jonge Hervormden over: De zin van het leven. WIELERCRITERIUM. Op Zaterdag 8 Juli wordt op het bekende circuit te Zandvoort een wielercriterium gehou. den, onder auspiciën van de V.V.V. in samen werking met de H.S.V. „De Kampioen" te Haar lem. WANDELSPORTCLUB OPGERICHT. Als onderafdeeling van de Zandv. Reddings brigade is opgericht een wandelsportclub, in hoofdzaak om als vereeniging mee te kunnen doen aan de bollenmarschen en aan den Zandv Politie-marsch. REVUE O. S. S. Door omstandigheden is het niet mogelijk, de revue van de gymnastiekvereeniging O.S.S. Zaterdagavond op te voeren in Hotel Groot- Badhuis. Daarom werd besloten de opvoering te doen plaats hebben op Zondagavond 19 Maart, in Hotel Groot-Badhuis. Behalve de revue zul len ook enkele films worden vertoond. ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. De jaarvergadering van de Z.R.B. zal worden gehouden op Vrijdag 31 Maart in Bodega Mustert aan den Strandweg. Op deze vergadering zal het zomerprogramma worden besproken. Wegens periodiek aftreden van den heer A. Bakels is ook een bestuursver kiezing noodzakelijk. Het slot van de vergadering zal een feestelijk tintje dragen; o.a. zal aan het bestuur een vlag met de initialen van de vereeniging worden aangeboden. PROPAGANDA-FEESTAVOND. De Jeugdcommissie, waarbij zijn aangesloten ie Zandv. Jongensclubs, N. M. C. (Driehoek- werk), Zandv. Meisjesvereen., Aerdenhoutsche Meisjesvereen., J. C. G. O. B., Chr. Jongeman- henveréen. en de Jonge Hervormden, organiseer IJMUIDEN Typografen gaan zien hoe papier wordt gemaakt. VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. Naar wij vernemen heeft de onlangs in „Concordia" gehouden weldadigheidsavond ten bate van de Ver. tot bestrijding van de Tuberculose f 208.03 opgebracht. Op dezen avond voerde „Varia" op „De familie van mijn vrouw". JONGELINGSVERBOND. .De Ring Kennemerland van het Neder- landsch Jongelingsverbond zal a.s. Maan dagavond in het Ned. Herv. Vereenigingsge- bouw een ledenvergadering houden. Spreker is de heer Kits uit Zeist. Massabezoek aan de papierfabriek. Zaterdag 18 Maart a.s. zal een massa-excursie plaats vinden naar de papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, georganiseerd door de com missie tot bevordering van de vakstudie (C. B. V.) van den Alg. Ned. Typografenbond. Deze excursie, die bij zeer hooge uitzondering door de directie der papierfabrieken werd toe gestaan op een Zaterdag te houden en mogelijk werd gemaakt, omdat de heer C. Pels, die een vooraanstaande plaats in de papierfabricage te Velsen inneemt, cursusleider der genoemde stu dieclubs is, zal ruim 700 personen omvatten7die van heinde en ver zullen komen om te zien, op welke wijze het artikel papier, waarmede zij dagelijks omgaan, wordt geproduceerd. Dat de leden van den A. N. T. B. verre reizen over hebben voor deze excursie, bewijst wel, dat uit Groningen 50 personen per autobus komen en vervolgens per autobus zullen aankomen van Den Helder 27 personen, Rotterdam 55 perso nen^ en Zwolle 25 personen, Dordrecht, Epe, Enkhuizen, Utrecht en Schiedam en nog andere plaatsen zorgen ook voor de noodige liefhebbers. Den gasten zal in „Concordia" een thee worden aangeboden. MARKTBERICHT IJmuiden, 16 Maart 1939. (ANP) Tarbot 9088 ct. per kg. Tong 11665 ct. per kg. Heilbot 9280 ct. per kg. Groote schol f 15 per 50 kg. Middel schol f 18.50 per- 50 kg. Zetschol f 1817.50 per 50 kg. Kleinschol f 189 per 50 kg. Bot f 84.40 per 50 kg. Schar f 165 per 50 kg. Tongschar f 2619.50 per 50 kg. Poontjes f 7.506 per 50 kg. Groote schelvisch f 22.5021 per 50 kg. Middel schelvisch f 20 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 1917 per 50 kg. Kleine schelvisch f 1710 per 50 kg. Groote gui f 1611.50 per 50 kg. Kleine gul f 1611.50 per 50 kg. Wijting f 6.50—3.60 per 50 kg. Makreel f 76.50 per 50 kg. Versche haring f 5,204.60 per 50 kg. Kabeljauw f 5218 per 125 kg. Leng f 3.501.20 per stuk. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 365 Hercules IJM. 196 f 3200 950 Adelante IJM. 19 f 3590 Loggers: Verwachting IJM. 204 f 580, KW 48 f 440, KW 76 f 2290, KW 59 f 660 KW 173 f 470. Teruggekeerd wegens machine- schade. De Schoorl IJM 39, die hedenmorgen naar zee vertrok, kreeg even buiten de pieren machine- schade, waardoor de trawler genoodzaakt was, terug te keeren. (Is reeds In een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een Kameleon-lamp. Een Hilversumsche ingenieur heeft een elec- trische lamp uitgevonden, die licht van verschil lende kleuren kan uitstralen. Hii heeft deze lamp genoemd „Kameleon"lamp, naar het ge lijknamige dier, waarvan bekend is. dat het zijn huidskleur kan aanpassen aan de kleuren der omgeving, waarin het zich bevindt. Behalve voor gebruik in „levende" lichtrecla mes en in 'n eenlamps verkeerslichten (een lamp kan tot zelfs drie kleuren geven, bijv.: groen- geel-rose) is er een ruim toepassingsgebied voor de kameleonlamp ten dienste van luchtbe scherming. In den daarvoor bestemden uitvoeringsvorm bezit de lamp het vermogen om dienst te doen als: 1. gewone verlichtingslamp, die dus „wit" licht uitstraalt in alle richtingen en met voor de betreffende toepassing geëigende lichtsterkte. 2. Gekleurde (blauwe) lichtbron van beperkt lichtgevend vermogen, die uitsluitend onder een scherp begrensden hoek met den horizon licht uit straat, dat van de lucht uit niet waarneembaar is, doch als noodverlichting in tijden van dreigend luchtgevaar het meerst geëigend en noodzake lijk is gebleken. Reeds in 1936 zijn in Nederland en elders octrooien op deze vinding aangevraagd en nu deze binnenkort verleend zullen worden, is de voorbereiding van de productie dezer lampen op groote schaal krachtig ter hand genomen. Tevens heeft de uitvinder een nieuwe scha keling ontworpen. Hiermede is het mogelijk, zonder aanleg van extra kabels, de met kameleonlarrpen uitgerust- te straatverlichting, van de centra uit, die deze verlichting voeden, om te schakelen van ge wone verlichting op „luchtbeschermings-ver- lichting" en omgekeerd. Ook kan deze bijzon dere schakeling worden benut voor alarmeering door sirenes enz. Zoowel bij luchtbeschermings- en defensie autoriteiten, als bij gloeilampenfabrieken in Nederland en in het buitenland, bestaat voor deze Nedei-landsche uitvindingen groote be langstelling. Haarlemsche afdeeling van de I. F. L. opgericht. Dinsdagavond werd onder veel belang stelling in rest. Brinkmann. Gr. Markt, de Haarlemsche afdeeling van den International Friendship League opgericht. De avond werd ingeleid door den heer F. van der Schrieck, die sprak over het doel en streven van de I.F.L. en richtlijnen gaf voor het werk der af deeling. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een voorloopig bestuur, bestaande uit: voorzitter J. Roozendaal Williams, secreta resse mej. A. Rozelaar, Vrijburglaan 50, Overveen, penningmeesteres mej. Th. H. Klijn, leden mej. Th. van Ledden Hulsebosch en mej. M. E. Schultz. In de pauze bestond gelegenheid voor het inschrijven van nieuwe leden, waar een dank baar gebruik van gemaakt werd. De heer Blitz uit Amsterdam besloot dezen avond met het vertoonen van eenige films. BEVERWIJK STEDENWEDSTRIJD IN GEWICHTHEFFEN. A.s. Zondag zal in café „Sportlust" te Haarlem een wedstrijd in gewichtheffen wor den gehouden tusschen Kennemerland en een ploeg uit Delft. Van de Beverwijksche kracht- sportvereeniging D.O.K. nemen hieraan deel C. Gaarthuis (2e afdeeling), C. G. Tabak (le afdeeling), van „Hercules". IJmuiden Kossen, Struijs (2e afd.), van „Achilles" Haarlem Scheffer en Boogaard (beide le afd.). Voorts zal nog een demonstratie worden ge geven in worstelen, waaraan van Balen (D.O.K.) deelneemt. In den returnwedstrijd zal het D.O.K.-lid C. Vessies in de le afdeeling zwaargewicht uit komen. JAARVERGADERING VAN DE CHR. HISTORISCHE UNIE. De plaatselijke afdeeling van de Chr. Histori sche Unie hield gisteravond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer Th. Runia, eraan herinnerd dat de Belgi sche koning de democratie met nadruk op haar plicht heeft gewezen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester, welk laatste met een nadeelig saldo sloot, werden goedgekeurd. Blijkens het verslag van de propaganda-com- missie was veel aandacht besteed aan huis bezoek en schriftelijke propaganda. Ter voorbereiding van de verkiezingen voor de Provinciale Staten werd besloten een pro- paganda-vergadering te organiseeren waarvoor als spreker zal worden uitgenoodigd mr. dr. J. van Bruggen uit Heemstede. Hierna werden de gemeenteraadsverkiezingen besproken. Er werd een candidatenlijst samen gesteld, maar in verband met nog te voeren be sprekingen werd besloten daaraan nog geen publiciteit te verleenen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren L. Baas en A. J. v. d. Ploeg herkozen. In de plaats van den heer J. Piso, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. van Harn. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen geschie denis H. L. Prenen en Sj. de Vries. DE HAARLEMSCHE GAS FABRIEK. Vrede door Vriendschap. De Duitsche troepen in Praag. PRAAG, 15 Maart (Reuter). De eerste Duitsche soldaten zijn te negen uur vanoch tend de stad binnengerukt, een uur later ge volgd door de gemechaniseerde afdeelingen. De troepen trokken door de hoofdstraten naar het Wenceslausplein, waar de meeste regee- ringsgebouwen staan, o.a. het ministerie van landsverdediging en het hoofdpostkantoor. Beide gebouwen werden onmiddellijk bezet. Ernstige incidenten hebben zich niet voor gedaan. Wel mengden zich de vijandige kre ten van de Tsjechen met het ..Heil" van de Duitschers. Op sommige plaatsen zongen de Tsjechen hun volkslied toen de pantserwagens voorbijreden. BRATISLAVA, 15 Maart (Havas). De Duit sche generale staf heeft den Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken verzocht toe te staan dat Duitsche troepen de grens tusschen Moravië en Slowakije bezetten, ter bescherming van den vleugel van de Duitsche troepen in Moravië. Een gemengde Slo- waaksch-Duitsche commissie is belast met het vaststellen van de voorwaarden der bezet ting. Volgens het Slowaaksche'persbureau zijn de Duitsche troepen, zonder een beslissing van deze commissie af te wachten, de grens bij Kralovska ten zuidoosten van Bratislava over getrokken. Ruim 400 verloren afnemers herwonnen. DOOR DE AFSCHAFFING DER WAARBORGSOMMEN. HAARLEM, Woensdag. Wij hebben indertijd medegedeeld dat de Haarlemsche Raad, c»p voorstel van B. en W. besloten heeft met ingang van 1939 de waar borgsommen voor gas en electriciteit (f 2.50 voor elk) af te schaffen en de uitstaande waarborgsommen terug te betalen. Daartoe werd overgegaan omdat gemeend werd dat het voor vele gezinnen, in het bijzonder in dezen crisistijd, een bezwaar was om die waarborgsommen te betalen. Als men be denkt dat voor de waterleiding een waarborg som van f 3.60 betaald moet worden, is dit voor de drie gemeente-bedrijven tezamen niet minder dan f 8.60. Iemand die wegens wanbetaling was afge sneden (waarbij de waarborgsom natuurlijk gebruikt werd voor (gedeeltelijke) .verreke ning van de schuld, kon niet gemakkelijk tot een nieuwe aansluiting komen, ook al was de geheele schuld aangezuiverd, omdat dan ook weer de waarborgsom moest worden gestort. Hetzelfde was het geval als iemand uit vermeende bezuiniging, het gas had afge schaft om zich met petroleum te behelpen. Dan was de teruggekregen waarborgsom in middels opgemaakt en in een gezin waar men „op een dubbeltje moet kijken" kan niet gemakkelijk een rijksdaalder uitgespaard worden om die bij den gemeenente-ontvanger op rente te zetten. Al deze overwegingen blijken juist te zijn geweest. De Incasso-dienst heeft aanteeke- nlng gehouden van de afnemers van de gas fabriek die zich na 1 Januari 1939 hebben aangemeld als een gevolg van de afschaffing der waarborgsommen. Daaruit is gebleken dat in 1939 de Haarlemsche Gasfabriek meer dan 400 indertijd verloren afne mers teruggekregen heeft door de af schaffing der waarborgsommen. En nog geregeld komen er nieuwe aanvra gen om indertijd opgegeven aansluitingen te hernieuwen. In het algemeen zijn dit natuurlijk kleine verbruikers, maar toch zal deze belangrijke stijging van het aantal afnemers invloed hebben op den omzet van de gasfabriek. Zooals wij indertijd ook al hebben mede gedeeld konden de menschen die waarborg sommen hadden uitstaan, elk jaar rente bij den Incasso-dienst komen halen. Eerst was het 10 ct. per jaar op eiken rijksdaalder, later (door de daling van de rente) 7V2 ct. Verre weg het grootste gedeelte inde deze rente, maar een klein percentage liet dit na. Zij dachten toen bij de terugbetaling der waar borgsommen de rente te krijgen over alle ver- loopen jaren, maar die verwachting is niet verwezenlijkt. In de wet is bepaald, dat een schuld van de gemeente na 5 jaar verjaart zoodat ten hoogste over 5 jaar rente is uit betaald. Britsche demarche te Berlijn. LONDEN 15 Maart. Reuter ver neemt, dat de Britsche regeering te Berlijn een demarche heeft onderno men in verband met het binnenrukken van Duitsche troepen in Tsjecho- Slowakije. Het is niet bekend, of Frankrijk een zelfden itap heeft gedaan, doch de Fransche ambas sadeur Corbin heeft vanmiddag een bezoek aan het Foreign Office gebracht, vermoedelijk om de laatste gebeurtenissen te bespreken. Dopolavoro Over de groote Italiaansche organisatie „Do polavoro", die de lichamelijke, moreele en gees telijke ontwikkeling van het Italiaansche volk tot doel heeft is bij de uitgeverij „Novissima" te Rome een geillustreerd boekje verschenen. Het draagt den titel „Das nationale Dopolavowerk in Italien" en is in het Duitsch gesteld. Bij de Nederlandsche Keurboekerij N.V. te Amsterdam is verschenen „Op de bres voor Neerlands onafhankelijkheid", met een inlei dend woord van Dr. H. Colijn en Dr. J. J. C. van Dijk. De auteurs zijn mr. H. J. Kruis en H. Staring Jr. Het boek geeft een overzicht van de legervor ming en de organisatie door de eeuwen heen, de geschiedenis van de koninklijke landmacht, en behandelt o.m. de economische en industrieele verdedigingsvoorbereiding. Talrijke foto's ver luchten den tekst. Bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam is verschenen „De middeleeuwen". Algemeene cul tuurgeschiedenis, geschreven door Prof. Dr. H. Brugmans Bij de Uitgeversmaatschappij J. M Meulen- hoff te Amsterdam is in „The English Library'" verschenen „Good Bye Mr. Chips" door James Hilton, met aanteekeningen van Dr. H. de Groot, speciaal bestemd voor de schooljeugd. „Good Bye Mr. Chips" is reeds over de heele wereld bekend, werd voor de radio opgevoerd, en zal waarschijnlijk ook verfilmd worden. Bij de N.V Uitgevers Mij. „Eigen Volk" te Haarlem is een universum-editie verschenen, nl. „Bloedsdruk", oorzaak symptomen en therapie, door Prof. Lewellys, F. Barker en Dr. Norman, B. Cole. De Nederlandsche bewerking is van den arts Bauk J. van Ekeren. Bij de uitgeverij J. M. Meulenhoff te Am sterdam zijn in de serie „Sammlung Deutscher Schriftsteller" verschenen: „Die verschwundene Miniatur" door Erich Kastner, bewerkt door J. H. Schouten. „Fritz Freemann wir Reporter" door Fred. Hildenbrandt, bewerkt door M. van Driol leeraar van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Een nieuw deeltje verscheen in de serie „Meine erste Sammlung" nl. „Kasper Larifari" door Kurt Friedrich. bewerkt door P. J. Schepers leeraar in Utrecht. Speciaal voor de Katholieke scholen is in de serie „Sammlung Deutscher Schriftsteller'' verschenen: Trotzli der Lausbub, door J. K. Scheuber. Herdrukken verschenen van „Egmont" door J. W. von Goethe en „Goldne worte Deutscher Dichter". Een verzameling van Duitsche gedich ten bijeengebracht door Dr. G. Ras, Conrektor van het Gymnasium in Haarlem en Privaat- Docent aan de Universiteit te Amsterdam. Zij jong of oud, Met KUIPERS' BRILLEN vertrouwd. w Gedlpl. Opticien ZIJLSTRAAT 97. Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 15 Maart. Ondertrouwd 15 Maart: B. Homburg en A. J. van der Maat; E. de Jong en C. M W. van LooijA. D. van der Matten en A. J. Mosse- veld; A. Wernik en C. Knuf; P. C. van Leeu wen en J. Bon: B. Bosboom en A. Mok; S. Hogendoorn en G. Reijn; A. Oliemans en P. C. van Son; L. Nijman en J. Boelé; A. Remijn en S. van Dijk; C. Smit en W. C. Bakker. Bevallen 11 Maart: J. de Graaf—Slomp, z.; J. J. Salm—Stoel, z.; 12 Maart: M. Wielart— Keijzer, z.; 13 Maart: M. v. d. Meer—Wild schut, d.; J. PouwelsHeimes. d.; F. J. Serné Bestenbreur, z.; W. R. van Heinsbergen— de Boever, d.; 15 Maart: E. M. Hillenaar— Voorman, z.; J. L. Schreur—de Zwarte, d. Overleden 12 Maart: H. Kammeijer— Brocrsma, 63 J., Floresstraat; 13 Maart: W. M. Sparreboom—van Dartelen, 55 j., Overtón-' straat; J. W. Lippits, 77 j„ Zijlweg; D. Kos ter 25 j„ Scheeperstraat; 14 Maart: L. J. J. Veenstra, 6 mnd., Gasthuisvest; C. H. van WilUgenburg, 89 j., Leidscheplein; H. Gruteke de Haas, 45 j., Kleine Houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7