Maak zelf Uw hoestsiroop 25 jaar geleden Duitschland na de nieuwe uitbreiding. Ochtendbeurs Amsterdam Bohemen en Moravië DuilscU fitaiedotaot De Moord op Gaston Calmette. WAAG UW GEZONDHEID NIET VRIJDAG 17 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Voor- en nadeelen der annexatie. Het ANP meldt uit Londen 16 Maart: Voortaan zullen Tsjechië en Slowa kije deel uitmaken van het economische stelsel van Duitschland en het onmid dellijke gevolg hiervan zal zijn, dat de spanning op het Duitsche economische leven wordt verminderd, zegt de „Fi nancial News" in een artikel over „De economische winst voor Duitschland na het uiteenvallen van Tsjecho Slowakije." Duitschland, zoo vervolgt het blad, zal de controle verkrijgen over ongeveer 60 millioen pond sterling aan goud. buitenlandsche deviezen en realiseerbare activa. Tegens krijgt het de be schikking over een groote hoeveelheid Tsjechisch oorlogsmateriaal, de controle over de industrie en over een reserve aan arbeidskracht. Op den langen duur zal dit misschien anders worden. Tsjecho Slowakije was een groot invoerland. Misschien zouden juist daarom zijn behoeften een krachtigen druk uitoefenen op Duitschland'; meest kwetsbare plek: zijn hulpbronnen voor buitenlandsche deviezen. De bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitschland zal ongetwijfeld gevolgd worden door de inlijving van dit land in het economische stelsel van het Derde Rijk. Onlangs reeds heb ben de Duitschers druk uitgeoefend op Praag, vrijwillig toe te stemmen in een munt- en tol- unie met het Duitsche rijk. Zij zullen waar schijnlijk niet aarzelen thans hun militaire kracht in te zetten om economische voordeelen te be halen. Wat zal dan het economische gevolg zijn van Duitschland's jongste annexatie op zijn eigen economische positie? Om deze vraag te beantwoorden, moet men onderscheid maken tusschen het onmiddellijke gevolg en het gevolg op den langen duur. Op het eerste oog wint Duitschland ongetwijfeld ontzaglijk veel. Het is geen geheim, dat het Duitsche economi sche stelsel de laatste vier maanden aan ernstige en snel toenemende spannin gen, deels veroorzaakt door den onbe- vredigenden buitenlandschen deviezen- toestand en deels door de buitengewoon groote eischen, die aan de productie- en arbeidscapaciteit van het land wor den gesteld, was blootgesteld. In beide opzichten beteekent de annexatie van Tsjecho-Slowakije voor Duitschland een belangrijke en onmiddellijke hulp. Gedurende verscheidene maanden heeft Duitschland goud en buitenlandsche deviezen verloren tot een bedrag van meer dan 5 millioen pond sterling per maand. Deze afvloeiing kon korten tijd gehandhaafd worden, doch zou bij aanhouding weldra ernstige gevolgen gehad hebben voor de Duitsche mogelijkheid tot in voer van de essentieele grondstoffen en levens middelen. Indien Duitschland de effectieve con trole verkrijgt over het Tsjechische betaalmid del, zal Duitschland den voorraad goud, buiten landsche deviezen en realiseerbare buitenland sche activa ten bedrage van bijna 60 millioen pond sterling in beslag nemen, een som groot genoeg om Duitschland's verlies aan deviezen in de eerstkomende twaalf maanden te compen- seeren. Eveneens zal Duitschland voordeel trekken uit het feit, dat het in staat is beslag te leggen op de Tsjechische arbeidsreserves weke nog aan zienlijk toenemen door de demobilisatie van een groot aantal troepen. Tenslotte zal Duitschland's militaire kracht aanzienlijk sterker worden dooi de toevoeging van groote hoeveelheden prima oorlogsmateriaal, varieerend van vliegtuigen tot alle soorten artillerie, toebehoorend aan het Tsjechische leger. Nog grooter zullen voor Duitschland de voordeelen zijn uit het bezit van een van 's werelds grootste en meest efficiente be w a peningsindustrieën. EEN NIEUW RECEPT In een kwart liter heet water lost U een eetle pel suiker op. Na afkoeling voegt U hieraan toe 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd), die U bij eiken apotheker of drogist kunt ver krijgen. Even goed doorroeren en Uw hoest siroop is gereed. Dosis: volwassenen: een eet lepel, kinderen van. 8-12 jaar: een dessertle pel, kinderen van 3-8 jaar: een theelepel. Na de voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Om niet te vergeten 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd) in huis te ha len bevelen wij U aan dit recept uit te knip pen (Adv. Ingez. Med.) Joden trekken zicli terug van de Palestina-conf erentie. Voorstellen ook voor de Arabieren onaanvaardbaar? Press Association verneemt, dat de Joodsche commissie voor de confe rentie te Londen inzake Palestina giste ren besloten heeft de voorstellen, ver vat in het plan der regeering, on aanvaardbaar te beschouwen als basis voor een verdere bespreking of over eenkomst. De conferentiecommissie heeft de Joodsche delegatie van haar besluit in kennis gesteld en heeft voorts be sloten zichzelf te ontbinden. Havas meldt, dat de Arabische gedelegeer den gistermiddag bijeengekomen zijn om hun standpunt ten aanzien van de Britsche voor stellen betreffende Palestina te bepalen. Zij zullen van middag de Britsche ministers ontmoeten en hun mede- deeling doen van het genomen besluit, dat, naar men gelooft, een beleefde afwijzing der voorstellen zal zijn. De Palestijnsche gedelegeerden zouden aldus het verlangen te kennen willen geven, dat In de voorstellen bepaalde principieele wijzigin gen, en dus niet alleen wijziging ten aanzien der details, worden aangebracht. Doch tegenover deze onmiddellijke voordeelen, staan een aantal factoren, die op den langen duur Duitschland's economische structuur zullen ver zwakken. Tsjecho Slowakije is een sterk geïndustriali seerd land en hoewel het zichzelf van levens middelen kan voorzien en een houtoverschot heeft, bezit het nauwelijks een eigen binnen- landsche grondstofbron. Tsjecho Slowakije is daarom afhankelijk van een vrij grooten invoer, welks hooge peil ge handhaafd kon worden door uitvoer op groote schaal. Eén ding is wel zeker, dat een door Duitschland gecontroleerd Tsjecho Slowakije een groot deel van zijn uitvoerhandel zal ver liezen. Met andere woorden, Tsjecho Slowakije zal, voor zoover het de Duitsche deviezenpositie betreft, meer en meer tot een last worden. In sommige Londensche bankkringen gaf men gisteren te kennen, dat de goudvoorraad van de Tsjecho Slowaaksche Nationale Bank, welke voorraad thans in Londen wordt bewaard, niet aan Duitschland mag worden uitgeleverd. Men herinnerde aan het feit, dat toen Duitschland een jaar geleden Oostenrijk inlijfde, de Engel- sche autoriteiten aan de Duitsche regeering ai het goud en sterlingtegoed van de Oostenrijk- sche nationale bank. dat toen bij de Engelsche Bank was ondergebracht, hebben overgedragen. In het huidige geval echter, zoo redeneert men. zouden de Britsche autoriteiten gemachtigd kun nen worden het bezit van de Tsjecho-Slowaak- sche Nationale Bank te bewaren, totdat Tsjecho Slowakije zijn vrijheid zal hebben herkregen. Het achterhouden van dit bezit te Londen zou eveneens een garantie kunnen vormen tegen een in gebreke blijven van Duitschiand wat betreft het handhaven van den dienst op de Tsjechische buitenlandsche leeningen. Japansche troepen naar het grens gebied der Sovjet-Unie. Volgens te Sjanghai ontvangen be richten uit buitenlandsch militaire bron, welke over het algemeen betrouwbaar wordt geacht, zijn in de afgeloopen week groote aantallen Japansche troe pen, die onlangs uit Japan in Mandsjoe- kwo en Korea waren aangekomen, naai de grensstreken der Sovjet Unie ver plaatst. Een der berichten spreekt over 40.000 man. Vernomen wondt, dat de Koreaansche haven Rasjin plotseling voor alle scheepvaart werd ge sloten, behalve voor Japansche militaire trans porten. Voorts wordt vernomen, dat verscheidene di visies Japansche troepen, ter sterkte van 40.000 man, in de afgeloopen week aan land zijn gezet op het eiland Sjamhali aan de Japansch-Russi- sche grens. Een buitenlandsche militaire waarnemer heeft uiteengezet, dat deze bewegingen van Japansche troepen geen bijzondere beteeken is behoeven te hebben, daar Japan op normale wijze troepen in Korea en Mandsjoekwo verplaatst. Echter wordt in buitenlandsche berichten verklaard, dat er dit jaar geen aanwijzing is voor eenig merkbare vermindering der sterkte van het garnizoen in Mandsjoekwo en Korea vóór de verplaatsing. Er wordt verondersteld, dat de garnizoenen zullen worden uitgebreid zoolang het Japansch- Russische visscherijgeschil nog niet is bijgelegd. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 tot 11.25 uur. Kon. Olie 309—4. H.V.A. 415—9. Vergde Vorstenl. 8179 V2. Amst. Rubber 1973V2. Philips 202—195. AKU 36—5 3/8. Unilever 1353. Beth. Steel 51 7/8—1/8. U. S. Steel 44 7/8—1'16. Republic Steel 14 13/16— Anaconda 21 3/81. Shell 10. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De jongste opzienbarende gebeurtenissen, welke thans hun weerklank krijgen in de Europeesche hoofdsteden en in de redevoe ringen der vooraanstaande staatslieden, gaan ook aan de wisselmarkt niet onopgemerkt voorbij, in zooverre, dat het kapitaal uit Europa wegvloeit om een toevluchtsoord te zoeken in de Vereenigde Staten. Het logische gevolg hiervan is dat aanbod valt te consta- teeren voor de continentale valuta's, met name voor het pond-sterling. en dat de dollar geapprecieerd is. Aan den koers van het Amerikaansche de vies was dit evenwel niet te bespeuren, aange zien het Nederlandsche egalisatiefonds, zijn prijs van 1.88 3/8 handhavende, dollars te gen dien koers bleef afgeven. Terwijl het fonds dus volkomen in de behoeften aan dol lars voorzag, waren de omzetten hierin den geheelen morgen vrij aanzienlijk. Daartegenover was het pond-sterling zwak gedisponeerd. Het bewoog zich op circa 8,82. tegen gisteren officieel nog 8.82 5'8. De in het Lagerhuis aan Chamberlain gestelde vra gen over het verdwijnen der republiek Tsje cho-Slowakije heeft reeds geruchten doen opkomen over op handen zijnde wijzigingen in het Britsche kabinet, doch officieel is hier van nog niets bekend. De andere Europeesche valuta's waren met het Britsche devies zwak gestemd. Met name kwam dit tot uiting voor de Zwitsersche franc die van gisteren officieel 42.80 terugliep tot 42,63 a 42.65. Parijs werd vernomen op 4.98-H a 4.99. Berlijn op 75.52' c a 75.57Vó. Brussel op 3169 a 31,71. Overigens deden zich geen wijzigingen van beteekenis voor en had de handel een normaal aanzien. In het voorbeurs-effectenverkeer bleek, dat de politieke verwikkelingen ook heden hun invloed deden gelden; evenals gisteren had het aanbod weer de overhand en werden vrij gevoelige verliezen geleden. Van de lo cale fondsen liepen met name Koninklijke Philips en Amsterdam Rubber vrij scherp terug. Ook voor Amerikaansche shares heerschte een gedrukte stemming. Veel af faire was er evenwel nog niet. PRAAG, 16 Maart. De Fiihrer en Rijkskanselier Hitler heeft op den burcht te Praag het volgende decreet over het protectoraat Bohemen en Moravië onderteekend: „De landen Bohemen en Moravië hebben duizend jaar lang tot het gebied van het Duitsche volk behoord. Geweld en onverstand hebben ze uit hun oude historische omgeving willekeurig losgescheurd en ten slotte door hen te voegen in de kunstmatige structuur van Tsjecho Slowakije, een haard van voort durende onrust doen ontstaan. Van jaar tot jaar werd het gevaar, dat uit dit gebied zoo als reeds eenmaal in het verleden gebeurd was. een nieuwe reusachtige bedreiging van den Europeeschen vrede zou ontstaan grooter. Want het was den Tsjecho-Slowaakschen staat en zijn machthebbers niet gelukt de sa menleving der volksgroepen, die in dezen staat willekeurig vereenigd waren, doeltreffend te organiseeren en daardoor voor alle betreffende partijen een belang bij de handhaving van den gemeenschappelijken staat te doen ontstaan. Deze staat heeft daardoor bewezen, innerlijk niet levensvatbaar te zijn en is dan ook thans aan werkelijke ontbinding ten slachtoffer ge vallen. Het Duitsche rijk kan echter in dit ge bied dat van zoo beslissend gewicht is voor zijn eigen rust en veiligheid zoowel als voor de al- gemeene welvaart en den algemeenen vrede, geen voortdurende ordeverstoringen dulden. Bezield door den ernstigen wensch de be langen der op dit gebied wonende volken te dienen en het nationale leven van Duitschers en Tsjechen te beveiligen, den vrede en de sociale welvaart van allen van voordeel te zijn, beschik ik namens het Duitsche rijk het volgende, dat geldt als grondslag voor de toe komstige samenleving der bewoners van dit gebied Artikel 1: De in Maart 1939 door de Duit sche troepen bezette deelen van de vroegere Tsjecho Slowaaksche republiek behooren van nu af aan tot het gebied van het Groot Duit sche rijk en komen als „protectoraat Bohe men en Moravië" onder zijn bescherming. Voor zoover de verdediging van het rijk het noodig maakt, treft de Führer voor afzonder lijke gedeelten van het gebied een afwijken de regeling. Artikel 2. De volks-Duitsche bewoners van het protectoraat worden Duitsche staatsbur gers en volgens de voorschriften van de wet op het rijksstaatsburgerschap van September 1935 rijksstaatsburgers. Voor hen gelden daar om ook de bepalingen ter bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer. 'Zij staan onder Duitsche jurisdictie. De overige bewoners van Bohemen en Moravië worden staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië. Artikel 3. Het protectoraat Bohemen en Mo ravië is autonoom en bestuurt zichzelf. Het oefent de souvereine rechten, waarover het beschikt in het kader van het protectoraat, uit in overeenstemming met de politieke, mili taire en economische belangen van het rijk. Deze souvereine rechten worden uitgeoefend door eigen organen en eigen autoriteiten ^met eigen ambtenaren. Artikel 4: Het hoofd van het autonome be stuur van het protectoraat Bohemen en Mora vië geniet de eererechten en de bescherming van een staatshoofd. Het hoofd van het protec toraat heeft voor de uitoefening van zijn ambt het vertrouwen van den Führer en rijkskanse lier noodig. Artikel 5: Als beschermer der rijksbelangen benoemt de Führer een rijksprotector in Bohe men en Moravië. Zijn ambtszetel is Praag. De rijksprotector heeft als vertegenwoordiger van den Führer en als gevolmachtigde der rijksre- geering de taak zorg te dragen voor de eerbie diging der politieke richtsnoeren door den Führer gegeven. Artikel: De buitenlandsche aangelegenheden van het protectoraat in het bijzonder de bescher ming van zijn burgers in het buitenland worden door het rijk behartigd. Artikel 7: Het rijk verleent het protectoraat militaire bescherming. Ter uitoefening dezer bescherming legt het rijk in het protectoraat gar nizoenen en militaire etablissementen. Artikel 8: Het rijk heeft de onmiddellijke con trole op verkeer, post, telefoon- en telegraafbe- drijf. Artikel 9: Het protectoraat behoort tot het tol- gebied van het Duitsche riik en staat onder het douanebestuur van het rijk. Artikel 10: Wettig betaalmiddel is naast de rijksmark tot nader order de kroon. De verhou ding tusschen beide valuta's wordt bepaald, dooi de rijksregeering. Artikel 11: Het rijk kan voor het protectoraat geldende wettelijke voorschriften uitvaardigen, voor zoover het gemeenschappelijk belang dat eischt. Artikel 12: Het thans is Bohemen en Moravië geldende recht blijft van kracht voor zoover het niet in strijd is met den zin van de overneming der bescherming door het Duitsche rijk. Artikel 13: De rijksminister van binnenland- sche zaken vaardigt in overleg met de bevoegde rijksministers de wettelijke en bestuursvoorschrif ten uit, die noodig zijn voor de tenuitvoerlegging en aanvulling van dit decreet De rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, heeft het decreet van den Führer, in opdracht van Hitier door middel van den radio-omroep te Praag afgekondigd. (Is reeds in een deel eener vorige onlage opgenomen.) WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.82 1/8. Berlijn 75.55. Parijs 4.98 7 8 Brussel 31.69. Zwitserland 42.65. New-York 1.88 3/8. Londen 8.82. Berlijn 75.55. Parijs 4.98 7 8 Brussel 31.70. Zwitserland 42.64. Kopenhagen 39.32'/». Stockholm 45.37^. Oslo 44.30. New-York 1.88 3/8. Praag 6.40 nominaal Italië: Vrije lire 9.95. Reislire 9. Bankpapier 5.95. E vooravond van den Wereldoorlog werd, wat Frankrijk betreft, ge kenmerkt door een binnenlandsche schandaal-periode. Daarin was wel het meest opzienbarende feit de moordaanslag op Calmette, heden 25 jaar geleden. „Madame Caillaux schiet Calmette neer! Met dit sensationeele nieuws verschenen de bladen van Dinsdag 17 Maart 1914 op hun voorpagina. En ook hier in Nederland ver slond men alle desbetreffende berichten, want de namen Caillaux en Calmette waren ook buiten Frankrijk's grenzen algemeen be kend. Wat daarvan de reden was? Beginnen wij met Gaston Calmette, den journalist. In 1883 was hij toegetreden tot den redactiestaf van..De Figaro" het bekende boulevardblad, in 1902 werd hij er hoofdredacteur van. Hoewel het blad altijd al uitgesproken conservatief was geweest, een liberale periode tijdens de Drey- fus-affaire uitgezonderd, maakte Calmette het voor het eerst tot een politiek instru ment!. Een instrument dat hij hoofdzakelijk richtte tegen minister Caillaux. Deze finan- cieele expert had, na drie maal minister van financiën te zijn geweest en van Juni 1911 tot Januari 1912 minister-president, nu in 1914 wederom de geldzaken te behartigen in een kabinet-Doumergue, waarin hij zoozeer op den voorgrond trad, dat men meestal on omwonden sprak van „het tweede kabinet- Caillaux". En zei men in dien tijd Caillaux, dan dacht men aan inkomstenbelasting. Want dat was zijn stokpaardje, daarvoor had hij een wet ontworpen, en Calmette maakte zich nu de tolk van alle behoudende Franschen door tegen dit wetsontwerp te ageeren. Maai de middelen die hij. mede gedreven door een persoonlijke rancune, daartoe bezigde, had den zeker niet aller instemming. Het waren middelen die weinig te maken hadden met de zaak zelf, die niets meer te maken had den met oprechte journalistiek en die slechts dienden om voor alles de persoon van Caillaux te treffen. Van een principieel debat over de kwestie is in de Figaro nooit sprake geweest, slechts van persoonlijke verdachtmakingen. Nu waren er in het verleden van dezen poli ticus inderdaad ook dingen, die men maar liever niet op een goudschaaltje moet wegen. Het duisterst was wel zijn houding in de zaak- Rochette, een schandaal dat uitgeplozen moest worden door een parlementaire enquête-commissie onder voorzitterschap van Jean Jaurès. Caillaux zou, zoo beschuldigde de Figaro, in 1911 den procureur-generaal Fabre, gedwon gen hebben tot uitstel van het proces tegen Rochette, een aartszwendelaar, aan wien Caillaux verplichtingen scheen te hebben. Dankbare stof voor een lastercampagne! Te meer omdat vele andere namen uit de poli tieke wereld en de rechterlijke macht hierbij genoemd werden trok deze zaak de aandacht der buitenlandsche pers. Ieder begreep wel, dat Calmette niet geheel op eigen initiatief zijn beschuldigingen en onthullingen de we reld inslingerde. Het scheen zeker, dat Bar- thou de man achter de schermen was. Door diens bemiddeling was Calmette o.a. in het bezit gekomen van eenige oude privé-corres- pondentie van Caillaux. In de Figaro werd nu een intieme brief gepubliceerd, die deze in 1901, toen hij ook minister van financiën was, had geschreven aan een .niet genoemd persoon. Die bleek later zijn eerste vrouw te zijn, van wie hij toen nog niet gescheiden was. In 1911 trouwde hij met zijn tweede vrouw, bij welk huwelijk o.a. president Poin- caré getuige was. In dien bewusten brief, in haast geschre ven van uit den senaat, lezen we: „Ik heb een heel mooi succes behaald, ik heb de in komstenbelasting verpletterd onder den schijn van haar te verdedigen, ik heb mij doen toe juichen door het Centrum en door de rech terzijde en ik heb de linkerzijde niet al te ontevreden gemaakt. Ik ben er in gedaagd de noodzakelijk geworden zwenking naar rechts te maken". En aan het eind: „Ik zal hedenavond afgemat zijn, uitgeput, bijna ziek. maar ik zal een waren dienst aan mijn land bewezen hebben". De onderteekening luidde: „Ton Jo Natuurlijk was deze publicatie voor den kampioen van de inkomstenbelasting een on aangename herinnering, een soort ge schreven bekentenis van politieke onop rechtheid terwille van het behoud van een ministerzetel. En Calmette had nog meer compromittee- rende brieven in zijn bezit. Maar publicatie daarvan werd verhinderd door de drie doodelijke schoten. 16 Maart 1914 uit den revolver van madame Caillaux op hem gelost. Hoe was zij tot deze daad geko men? Uit de verhooren laat zich het volgende relaas samenstellen. De geestestoestand van Mme Caillaux bleek zeer geleden te hebben onder de voortdurende kwelling van de lastercampagne tegen haai man. En trouwens spaarde Calmette haarzelf evenmin. De Figaro wist bijvoorbeeld te ver tellen, dat haar paarlensnoer haar door Duitschland aangeboden was! (Caillaux was een voorstander van goede economische be trekkingen met Duitschland). Overal voelde zij vijandschap rondom. ..Kwam ik een salon binnen, dan keerde men zich van mij af", zoo verklaarde zij. Toen werd de eerder genoemde brief van Caillaux gepubliceerd. De eenige persoon 'Barthou?). die volgens haar dezen brief aan Calmette had kunnen geven, had nog twee brieven, die aan haar waren gericht, en zij wilde voor geen geld, dat die ook in de krant kwamen. Zij trachtte dit langs justitioneelen weg te ver hinderen. maar Monnier, de president van de rechtbank, gaf haar den raad van een proces af te zien. Dit bracht haar tot het wanho pige besluit, dat zij dien Maandagmiddag 16 Maart uit wilde gaan voeren, 's Avonds zou er een diner zijn in de Italiaansche legatie, waar zij aan de linkerhand van den presi dent aan zou zitten. Zij telefoneerde, dat zij zelf niet zou komen, doch haar man wel. Op zijn bureau legde zij in ver zegelde enveloppe een brief. waarin stond: „Ik ben uitgegaan om je te redden. Wanneer ik vanavond niet terugkeer, kun je mij in de gevangenis vinden". Daarna ging ze per taxi naar het bureau van de Figaro. Cal mette was juist in gesprek met Paul Bourget en daar zij haar naam niet gezegd had, liet hij Mme Caillaux bijna een uur wachten Zij werd tenslotte ongeduldig en gaf haar kaartje af. Juist vertrok Bourget. Calmette ontving haar met verontschuldigingen en vroeg haar hoffelijk naar de reden van haar bezoek. Toen haalde zij plotseling een revolver uit haar mof en schoot driemaal snel achtereen. Employees kwamen toerennen. ontwapenden haar en leverden haar over aan de politie. De agenten durfden eerst de vrouw van een minister niet zoo maar te arresteeren. Ten slotte brachten zij haar toch naar het bu reau. waar Mme Caillaux verklaarde: „Er is in Frankrijk geen recht te krijgen met behulp van de wet. Daarom moest ik wel een revolver gebruiken". Na getroffen te zijn was Calmette ineen gezakt. zonder een woord te uiten. Zijn vriend senator Reymond, een bekend chirurg, legde het eerste verband en liet hem naar de kli niek van prof. Hartmann te Neuilly vervoe ren voor een operatie. Niets mocht echter meer baten. Half twee 's nachts overleed Calmette. Minister Caillaux had de tijding van den aanslag vernomen, terwijl hij juist in den Senaat het wetsontwerp op de inkomsten belasting verdedigde, en onmiddellijk zijn ontslag ingediend. De aanvaarding daarvan werd uitgesteld tot na de soirée op de Ita liaansche legatie en intusschen trachtten Doumergue, Malvy en vele anderen Caillaux van zijn voornemen af te brengen. Maar in Parijs heerschte reeds door hetgeen bekend geworden was, groote opschudding. Massale betoogingen werden gehouden en 's avonds moesten voor het gebouw der Italiaansche le gatie 8000 menschen uiteengedreven worden, waarbij het tot bloedige botsingen kwam. „Weg met Caillaux! Weg met den moorde naar!" hoorden men allerwegen. Na middernacht kwam de ministerraad op nieuw bijeen en vergaderde nog, toen het doodsbericht van Calmette kwam. Alles het gevolg van een journalistiek, die zich door minderwaardige motieven had laten leiden. Wel van heel weinig inzicht getuigde dan ook het opschrift op een zilveren lauwerkrans van 2 meter middellijn van de Parijsche pers- vereeniging op Calmette's begrafenis: .Aan Gaston Calmette, slachtoffer van zijn moed". Maar toch is dit stukje geschiedenis slechts een deel van een schandalenserie, die de pu blieke belangstelling bleef trekken tot den noodlottigen moord van Serajewo aan toen en zelfs daarna. Door de revolverschoten van madame Caillaux (die tenslotte door haar man is vrijgepleit) vloog de deur open van een politieke Augias-stal, zóo vervuild, dat de lucht daarvan nog maandenlang in de rubriek Buitenland bleef hangen. En terecht citeer den toen velen de woorden van Beaumar- chais, die, o ironie, prijkten in den kop van de Figaro en boven den ingang van het bureau in de rue Drouot: „Je me hate de rire de tout, de peur d'ètre obligé d'en pleurer". (Ik lach maar gauw om alles, uit angst er anders om te moeten huilen). W. GLASTRA Szn. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun- non verschijnselen optreden als rugpijn, spit. stijve en pijnlijke gewrichten, verstoord® nachtrust en vorlles van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gepulverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreeronde organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is boter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsoh middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. (Adv. ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam 15 v. West Indië te New York. Zaandam 15 v. New oYrk te Philadelphia. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 14 v. Cristobal. Maasdam 13 v. Galveston n. New-Orleans. Bilderdijk, Rott. n. Baltimore 14 v. Boston. Nieuw Amsterdam (toeristenreis) 14 te Rio de Janeiro. Lochkatrine, Vancouver n. Rott. via Liverpool 14 Maart 240 mijl West v. Land's End. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Reggestroom (th.) 15 v. Duink. via Hamburg. Amstelkerk (th.) 20 te Rott. verwacht. Brand 16 v. Amst. te Hamburg. Gaasterkerk (uitr.) 16 te Melbourne. HOLLAND— AUSTRALIë LIJN. Almkerk 16 v Rott. te Hbg, vertr. 18 n. Rott HOLLAND BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk 16 v. Bremen naar Hamburg. HALCYON LIJN. Stad Haarlem 18 te Rott. verw. Rozenburg 18 v. Les Falaises te Velsen verw., vertrekt 19 Maart naar Rotterdam. Stad Amsterdam, 16 v. Rott. n. Genua. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Fauna 15 van Setubal n. Algiers. Irene 16 van Rotterdam te Lissabon. Vulcanus Varna n. Rott. p. 16 Gibraltar. Boskoop. Amst. n. Chili 13 van Callao. Achilles, Castellon n. Rott. p. 15 Finisterre. Aurora 15 van Civita Vecchia naar Napels. Helder, Amsterdam n. Chili 5 te Curagao. Hermes 16 Maart van Brake te Hamburg. Nereus 15 Maart van Pasajes naar Bilbao. Odysseus 16 van Amsterdam n. Kopenhagen. Rhea 15 Maart van Hamburg n. Amst. Triton 15 Maart van Cavalla naar Naxos. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (uitreis) 15 v. Las Palmas. Waterland (th.) 17 (7 n.m.) te IJmuiden verw. Ceres 15 Maart van Hamburg n. Bremen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe 16 van Hamburg te Schiedam. Sitoebondo (u.) 16 v. Safaga. Banjoewangi, Rott. naar Batavia, 16 op 36 gr. 20 min. N.B. en 7 gr. 15 m. W.L. Straat Soenda Rott. n. Batavia 15 (12 midd.) 9 gr. 35 min. Z.B. en 1 gr. 33 min. W.L. Blitar (thuisr.) 16 Maart van Belawan. Kedoe 15 Maart van Hamburg n Rott. Weltevreden 15 v. Londen n. Hamburg. Baloeran 16 Maart v. Rott. te Batavia. Kota Baroe 16 v. Rott. te Batavia. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. Alkaid 16 Maart van Hamburg te Rott. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras (thuisreis) 16 Maart te Londen. Saleier 15 Maart van Amst te Hamburg,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10