Cunuw- Neuscatarrh Zevende Haarlemsche Voorjaarsbeurs BERICHT Bloemendaal krijgt Schoonheidscommissie. VRIJDAG 17 MAART 1939 HAARDEM'S DAGBEAD II Donderdagmiddag onder groote belangstelling Igeopend.I De Voorjaarsbeurs der afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen is Donderdagmiddag in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem geopend door de presidente van het hoofdbestuur, Mevrouw Ch. Neytzell de WildeMac Gillavry (zie de dame staande achter de tafel). Rechts naast haar Mevrouw N. Dyserinck—Van Gilse v. d. Pais, die de bijeenkomst leidde. In ons vorig nummer hebben we nog eenige bijzonderheden gepubliceerd over de officieele opening van de zevende Haarlemsche Voor jaarsbeurs, die-door de af deeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen in de Gemeentelijke Con certzaal georganiseerd wordt. Wegens ziekte van de presidente, Mevrouw J. L. Visser—Brutel de la Rivière, sprak de vice-presidente, Mevrouw N. Dyserinc k Van Gilse van derPal s, een welkomst- rede uit. Zij sprak eerst de beste wenschen voor een spoedig herstel van de presidente uit, waarna zij mededeelde, dat de eere-presi- dente Mevrouw J. W. baronesse De Vos van Steenwijk—Van Rcyen wegens uitstedigheid niet aanwezig kon zijn. „Voor deze Voorjaars beurs is, wat de deelneming betreft, weer zeer veel belangstelling", zei spreekster; „we kun- wel zeggen. dat deze belangstelling met het jaar toeneemt, want 80 deelnemende fabri kanten en winkeliers hebben in dit gebouw kun stand; wegens gebrek aan ruimte kon aan meer aanvragen tot deelneming geen ge volg gegeven worden. We zullen op deze beurs velé oude bekenden terugzien, wel een bewijs, dat er belangstelling bij het publiek is geweest in de afgeloopen jaren! Ben geheel nieuwe attractie is voorzeker „■de. bakkerij in werking" van den heer H. J. Franken Jr.. geplaatst in de vestiaire tegen over het in werking zijnde bedrijf van de wasscherij „Het Kleverpark". Met groot ge noegen begroeten wij de Haarlemsche Brood bakkers Patroons Vereeniging, waarvan 20 bakkers uit Haarlem, Bloemend aal en Heem stede deelnemen aan een wedstrijd met hun producten. Met voldoening zien we daarin een bewijs, dat ook deze patroons een samenwerking met de huisvrouwen op prijs stellen! Wij vertrouwen, dat deze categorie van nieuwe deelnemers met genoegen op deze voorjaars beurs zal terugzien. Onze afdeeling stelt zes bekers als prijzen voor de 20 inzendingen beschikbaar. Ook aan de andere firma's die voor het eerst deelnemen, wenschen we, evenals aan de oude garde, veel succes toe. Dat de firma Stcutenlbeek zich bereid verklaarde een modeshow te houden, waardeeren we zeer. Aan eenige humanitaire vereenigingen heb ben we ook dit jaar plaatsruimte afgestaan; we vertrouwen, dat deze deelnemers in ruime mate van het bezoek, dat wel weer groot zal zijn. zullen profiteeren in het belang van vereenigingen, die in onze materieele wereld toch ook vooral niet op zij gezet mogen wor den. Voor vroolijke attracties hebben we ge zorgd. Het verheugt ons, dat de directeur van het Gas- en Waterbedrijf bereid is ge vonden, twee middagen kookdemonstraties en -wedstrijden te laten houden. Evenals vorige jaren vertrouwen we er vast op, dat er een prettige samenwerking zal zijn met alle 80 deelnemende firma's". Mevrouw Dyserinck bracht hulde aan den heer Can den Burg, die als ijverig secretaris van de voorjaarsbeurs zich geen moeite heeft ontzegd en maanden van voorbereiding achter den rug heeft, om deze beurs tot een naar gehoopt wordt groot succes te doen worden. Zij gaf hierna het woord aan de presidente van het Hoofdbestuur. Rede mevr. Ch. Neytzell de Wilde Mac Gillavry. De presidente van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen mevr. Ch. Neytzell de WildeMac Gillavry, merkte op, dat het een goede gewoonte in de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen is, dat de afdeelingsbesturen, op regelmatige tijden door het houden van tentoonstellingen aan de leden gelegenheid bieden kennis te maken met veel nuttige, mooie of aardige zaken op huisvrouwelijk ter rein. Natuurrlijk zou men, wandelend of win kelend in de stad en begaafd met een zekeren speurzin, al deze dingen ook op eigen initiatief kunnen ontdekken. Maar er ligt iets aanlok kelijks in, dat in één gebouw gedurende een kort tijdsbestek een collectie bijeen is ge bracht in een eenigszins feestelijke sfeer, waar men onder kennissen en vrienden op zijn gemak aandacht kan schenken aan de uit- eenloopende zaken, die op een bepaald oogen- blik de belangstelling waard worden geacht. Zulk een gebeuren zou men in drie perioden kunnen verdeelen. Ten eerste eischt het een voorbereiding, waarin heel wat werk verzet moet worden; in de tweede plaats komt daar na voor de organisatoren het oogenblik, dat zij het resultaat van al dien arbeid aan den volke vertoonen en met een zeker gevoel van ontspanning hun rol van nijvere bij ver wisselen voor die van waakzaam toeschouwer, hopende, dat er vele bezoekers zullen zijn; dat zij hun tevredenheid over het gebodene zullen uitspreken en dat alle deelnemende partijen zich voldaan zullen gevoelen over den gang van zaken. En dan volgt als derde bedrijf na de sluiting: het afbreken in snel tempo en het opmaken van de balans: Is de tentoon stelling als geheel een succes geweest? Heeft zjj den band tusschen leden en bestuur hech ter gemaakt? Hebben de leden behalve amu sement ook leering gehad? Hebben buiten staanders gevoeld, dat het nuttig en noodig is de vereeniging als lid te steunen? Was het financieel en moreel succes voor de standhou ders groot? enz. Voor deze Voorjaarsbeurs gelden deze drie factoren als voor iedere andere; ik mag aan elk daarvan even aandacht schenken. In de eerste plaats dus de voorbereiding. Deze wordt door verscheidene onzer afdee lingsbesturen geheel in eigen hand gehouden, door andere wordt de zorg gedeeld met een op tentoonstellingsgebied ervaren kracht. Dit laatste is ook hier het geval; deze samenwer king heeft in den loop der jaren bewezen in deze stad tot goede resultaten te leiden. Als voorzitster van het Hoofdbestuur zou ik het toejuichen, indien alles op eigen initiatief ge schiedde, maar ik kan begrijpen, dat onze grootste afdeeling den opzet van de beurs te omvangrijk acht om zonder ervaren hulp tot een goed geheel te kunnen geraken Dan het tweede punt: de Tentoonstellings- dagen zelf Op dit oogenblik is dat nog toe komstmuziek. Maar het lijkt mij, dat men op goede gronden kan aannemen, dat deze dagen zullen brengen, wat de organisatoren ervan verwachten. Niet alleen geeft een lange lijst van deelnemers te kennen, dat er op zeer uiteenloopend gebied veel bezienswaardigs op kij'kers wacht, maar ook door demonstraties, o.a. een bakkerij in werking zal den bezoekers gelegenheid gegeven worden door opmerkzaam waarnemen zich op de hoogte te stellen van dingen, die men niet dagelijks ziet, terwijl met scherpzinnigheid geoordeeld zal. moeten wor den over de hoedanigheden van de door leden der Haarlemsche Bakkerspatroons Vereeniging ingezonden kunstproducten. Moe van een in- spannenden rondgang kan men daarna ver- poozen op de punten, waar de geest door amu sement wordt verkwikt. Ik mag dus veilig aannemen, dat het tweede punt ook tot vol doening geregel zal zijn. En nu de derde en laatste factor: het eind resultaat. Hierover kan ik niet anders zeggen, dan dat ik het Haarlemsche afdeelingsbe- stuur van hai-te toewensch, dat het resultaat van deze voorjaarsbeurs zoodanig zal mogen wezen, dat men in volle overtuiging kan zeg gen: „Het was in alle opzichten en voor alle belanghebbenden goed". In de hoop, dat dit bewaarheid moge wor den, verklaar ik deze zevende Voorjaarsbeurs van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeni ging van Huisvrouwen voor geopend". (Ap plaus) De heer L. J. M. B o u v yraadslid van Bloe mendaal, hield namens deze gemeente een uitvoerige rede. „Als de burgemeester van Haarlem aanwezig had kunnen zijn, zou ik deze gelegenheid benut hebben, hem dank te zeggen voor de aangename samenwerking, welke Bloemendaals gemeentebestuur steeds van Haarlem mag ondervinden. En dat is ge lukkig, want deze twee gemeenten zijn op elkaar aangewezen en staan steeds met elkaar in nauw contact" Als lid der Commissie van Bijstand voor het Gas- en Waterbedrijf kon spreker hierover oordeelen. Voor het tot stand brengen van deze tentoonstelling bracht spreker aan het eind van zijn rede warme hulde. Na deze rede maakten de genoodigden een wandeling door de tentoonstellingszalen. Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie. In stand no. 39 maakt de afdeeling Haar lem van den Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie een goede, pakkende propaganda. Aan de wanden hangen duidelijke platen, die eigenlijk geen toelichting behoeven. Op één dezer ziet men een hond met jongeix in een mand, met de vraag er onder: „Welk lot wacht mijn kleintjes?" Verder ligt hier een groote hoeveelheid lectuur, op den arbeid van dezen bond betrekking hebbende. De eerste dag. Op den dag van de opening mocht de voor jaarsbeurs zich reeds in een zeer talrijk be zoek verheugen. Vooral 's avonds heerschte er in de zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw een ge zellige drukte. Een kleine band speelde opge wekte muziek en liet van het balcon van de groote zaal af haar vroolijke klanken gaan over de talloozen die zich voor de stands ver drongen. In de zijzaal is een gezellig restaurant in gericht, waar het na het vermoeiende beurs- bezoek aangenaam rusten is. Ook hier was muziek aanwezig: een strijkje zorgde voor aangename verstrooiing. In deze zaal zullen ook de vele attracties plaats vinden, die voor de komende dagen op het programma staan. Hier worden de film- en de kindeimiddagen, de kookdemonstratie- en -wedstrijd en de mode-shows gehouden; hier zullen ook de bekende artisten Tholen en Van Lier, Paul Ostra, Wiesje Bouwmeester, Anny Prins, de goochelaar prof. Ben Ali Libi en de telepaath Maloïtz optreden. Donderdagavond gaf het Mannenkoor „Pro za en Poëzie" onder leiding van zijn dirigent, de heer Jan Booda, een concert in de kleine zaal. Hierbij werden uitgevoerd: de bekende Johann Strauss-wals „Geschichten aus dem Wiener-wald", „Tehuis" van Jac. Bonset, „Die beiden Sargen" van F. Hegar, „Der Spiel- mann" van Emil Kramer en het Soldatenkoor uit de opera „Faust" van Ch. Gounod. De „Geschichten aus dem Wiener-wald" en het Soldatenkoor werden gezongen met piano begeleiding van mevrouw Janny Neuman Leeflang. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. lk0„, veel pn Drogi bil Ape'kek.r, ee Dro9's'e,v (Adv. ingez. Medj Na de bezetting van Bratislawa. De wacht voor het Deutsche Haus, dat versierd is met hakenkruisvlaggen, Slowaaksche- en Hlinkavlaggen Raad Bloemendaal. Tien mille voor luchtbescherming. Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal. Het initiatiefvoorstel van den heer C. B. Post humus Meyes betreffende het instellen eener schoonheidscommissie vormde het eerste onder werp der discussie. Tenslotte werd door den Raad in principe besloten om tot de instelling van een schoonheidscommissie over te gaan. Over het voorstel is reeds een uitvoerig relaas in ons blad gepubliceerd. B. en W. waren in principe bereid om tot instelling eener schoon heidscommissie over te gaan, doch wethouder Prinsenberg had eenige bezwaren, die eveneens reeds in ons blad werden afgedrukt Nadat de heer Posthumus Meyes de nota van wethouder Prinsenberg had bestreden kreeg de heer Quarles van Ufford het woord. De heer Quarles van Ufford (lib.) was voor het voorstel. Over smaak valt niet te rede twisten. Spr. vond het een geruststelling wan neer er 'n schoonheidscommissie is ten einde een waarborg te bezitten dat Bloemendaal landelijk, schoon blijft en dat het natuurschoon niet door den nieuwbouw wordt geschaad. De heer boorman (S.D.A.P.) vond dat de voorstellen van den heer Posthumus Meyes te ver gaan. Spr. was bevreesd voor een te groot monopolie van enkele architecten. De procedure zal daarenboven te lang wor den. De schoonheidscommissie zal meer rem mend werken dan dat ze ons vooruit zal brengen. De heer R o h 1 i n g (R.K.) voelde in het alge meen wel voor een commissie van deskundigen. De heer C as see (V.D.) vond dat de Raad voor het principe van het voorstel moet *pvoe- len. Spr. wilde echter een eenvoudiger plan, en wenscht dat door een eventueele schoonheids commissie geen vertraging wordt veroorzaakt in de uitvoering van den bouw der huizen. De voorzitter zeide dat het totale aantal specialisten niet voor elke vergadering noodig zal zijn. Met den bouw van de huizen wordt niet ge noeg rekening gehouden met de groote van het bouwterrein. Een voortgaan van de eentonig heid der huizenblokken (bijv. de Mauricialaan) kan door een schoonheidscommissie worden tegengegaan. Wethouder Prinsenberg besprak de op- merkingen van den heer Posthumus Meyes, Spr. zeide dat de plaatselijke bekendheid van den heer Posthumus Meyes, die toch zitting heeft in de commissie voor P. W., te wenschen overlaat. Spr. onderstreepte zijn bezwaar, dat de schoonheidscommissie vertraging kan op leveren. De ervaring in andere gemeenten leert, dat maandenlange vertragingen door schoonheids commissies ontstaan. Naar aanleiding van het geen de voorzitter heeft opgemerkt zei spr. dat een schoonheidscommissie weinig zal kunnen doen tegen het verschijnsel dat de huizen op te kleine terreinen worden gebouwd. De heer Posthumus Meyes (lib.) achtte een monopolistisch kaï-akter van een schoon heidscommissie absoluut uitgesloten, indien het reglement in een voortdurende rouleering voor ziet. Oponthoud behoeft volgens spr. niet te ont staan, alleen door de plannen, die aesthetisch niet voldoende zijn, kan stagnatie komen maar juist die plannen moeten in Bloemendaal niet uitgevoerd worden. De heer Bouvy (R.K.) vond dat een mono polistisch karakter eerder bij een commissie van P. W. bestaat dan bij een schoonheidscommissie, en zal stemmen voor het initiatief van den heer Posthumus Meyes. De heer Van Til (Chr. Hist.) achtte de ge dachte om architecten op toerbeurt in de schoon heidscommissie te benoemen een gelukkige. De heer Quarles van Ufford (lib.) bi-acht nog naar voren dat een schoonheids commissie preventief werkt. De architect zal meer aandacht besteden aan de schoonheid van zijn ontwerp, wanneer hij weet dat hij met een schoonheidscommissie te maken krijgt. De voorzitter onderstreepte dit. De voorzitter stelde aan de orde over een principieele aanvaarding van een schoonheids commissie te stemmen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, zoodat princi pieel besloten werd tot instelling eener schoonheidscommissie. Over een voorstel van den heer Posthumus Meyes om drie particuliere architecten in de 'commissie te laten plaats nemen en het voorstel van wethouder Prinsenberg om een commissie samen te stellen uit een architect, den wethou der der P. W. en een ambtenaar van P. W., zal volgend maal gestemd worden. Spoorwegovergang Kleverlaan wordt verbeterd. Vervolgens was aan de orde: Verbetering spoorwegovergang Kleverlaan. B. en W. stelden aan den Raad voor een over eenkomst met de Ned. Spoorwegen aan te gaan over het uitvoeren van verschillende werken. Dit voorstel werd aangenomen zonder h. s. B. en W. stelden aan den Raad voor mede werking te verleenen aan de uitbreiding der R.K. School te Aerdenhout met drie klasse lokalen en een gymnastiekzaal, hetgeen werd aangenomen Luchtbescherming. Het door B. en W. gevraagde crediet van f 10.000 voor de luchtbescherming werd door den Raad toegestaan. De voorzitter merkte tijdens de discussie op, dat de belangstelling van de burgerij voor de luchtbescherming groeiende is. De heer C a s s e e (V. D.) drong erop aan, om de bescherming van de scholen, waarover hij reeds in vorige vergaderingen heeft gesproken, in studie te nemen. De heer van Till (C.H.) wilde meer alar- meeringstoestellen. De heer Rohling (R.K.) was van meening dat men, indien men rekening wil houden met luchtaanvallen, geen halve maatregelen moet treffen. Spr. viel den heer Cassee bij. De heer Bouvy (R.K.) achtte een deskundige behandeling van de luchtbeschermingsorganisa tie noodig. De heer Quarles van Ufford (Lib.) vroeg wie of hoofd van den luchtbeschermings dienst wordt. Spr. vond dat Haarlem de kosten van het noodziekenhuis moet deelen. De Voorzitter beantwoordde de sprekers. Deskundigheid t.a.v. luchtbescherming is uiter aard zeer betrekkelijk, want ervaring op dit ge bied hebben we niet. Den burgemeester is geadviseerd om geen schuilloopgraven aan te leggen. De scholen zul len namelijk door de regeering in oorlogstijd worden gerequireerd. De burgemeester is persoonlijk verantwoor delijk voor de luchtbescherming, en stelt de menschen daarvoor aan. De regeering heeft be paald dat Haarlem geholpen moet worden, en hier slaat de bouw van een noodziekenhuis op. De kosten daartoe worden vergoed. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst is ook in Bloe mendaal de commissaris van politie. Er wordt gerekend op een sirene voor het politiebureau, en een verplaatsbare sirene. De algemeene opzet der luchtbescherming is dat de burgerij voor zich zelf moet zorgen. Een crediet van f 375 werd toegestaan voor de aanschaffing van Dunlopcushion banden voor de Magirus auto-brandspuit. De credietaanvrage voor verbetering van den Bloemendaalschen weg tuschen den Parkweg en Julianalaan a f 16.255 werd toegestaan. De heer Bouvy (R.K.) opperde bezwaren te gen het vellen van boomen aldaar. Wethouder Prinsenberg deelde mede dat de betreffende boomen in den weg staan en der halve moeten verdwijnen. Voor den verbouw van kantoor en ambtswoning van den directeur van van het gas- en waterbedrijf werd het gevraagde crediet a f 4000 toegestaan. Als stemlokaal voor stemdistrict IX werd aan gewezen het gymnastieklokaal der Vondelschool. Als stemlokaal voor stemdistrict X het gymnas- Een paar dezer aangename nieuwe druppels in ieder neusgat geneest opgezwollen slijm vliezen, verwijdert opgehoopt slijm, ver- I zacht de prikkeling en laat U weer vrij ademen. VlCKS Va-tro-nol (Adv. Ingez. Med.) tieklokaal der Schoolvereeniging Aerdenhout- Bentveld. De 2de suppletoire begrooting werd aange nomen Nienwe weggedeelten. De aanduiding van de volgende wegen onder gaat, in verband met de totstandkoming van nieuwe weggedeelten en de daarmede gepaard gaande doortrekking dier wegen, eenige wijziging en wordt gelezen aldus: Braziliëlaan, van het Joan Mauritsplein tot de Dompvloedslaan. Dompvloedslaan, van den Bloemendaalsche- weg tot de Willem de Zwijgerlaan. Frisolaan, Jan Willem, van de Julianalaan tot de Ernst Casimirlaan. Pernambucolaan, van de Mauricialaan tot de Dompvloedslaan. Recifelaan, van de Pernambucolaan tot de Rio Grandelaan. Rio Grandelaan, van de Mauricialaan tot de Dompvloedslaan. Vrijburglaan, van de Julianalaan tot de Dompvloedslaan. Willem de Zwijgerlaan, van de Julianalaan tot de Dompvloedslaan en verder in Noordelijke richting doodloopeqde. Ontheffingen. Ontheffing van bepalingen der bebouwings voorschriften wordt verleend aan: C. S. Wonink, voor het bouwen van 4 woon huizen en twee aangebouwde garages aan de Pernambucolaan: Mej. C. J. de Boer, voor het verbouwen van het enkele woonhuis Zomerzorgerlaan no. 22 tot een dubbel; J. G. F. Rieder, voor het verbauwen van per ceel Rijperweg 5; Mr. J. F. de Vilder, voor het bouwen van een woonhuis met aangebouwde garage aan den Aerdenhoutsduinweg hoek Schulpweg; J. C. Brand, voor het bouwen van 5 woon huizen aan de Platanenlaan en 3 winkel-woon huizen aan den Verbindingsweg; Mr. E. M. Halbertsma, voor het bouwen van een garage bij perceel Rijnegomlaan 15; N.V. Electr. Broodfabr. H. Franken Jr., voor het bouwen van een winkelhuis met bergplaats aan den Verbindingsweg; J. Huijsser, voor het bouwen van een woon huis met aangebouwde garage aan den TerHoff- steedeweg. Geen ontheffing wordt verleend aan de N.V. Roermondstad voor de vaststelling van de ver kaveling der terreinen ten zuiden van de Domp vloedslaan. Besloten werd om toe te treden tot een ge meenschappelijke regeling betreffende het streekplan Kennemerland. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd door wethouder Ou w e h a n d hulde ge bracht aan de commissie voor jeugdige werk zoekenden, en deze wethouder herdacht het de commissie ontvallen lid H. v. Riessen, dat tijdens zijn leven zooveel voor de commissie heeft ge daan. Besloten werd tot toetreding als lid van den Gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland, en om gebruik te ma ken van de aanbieding om de in het bezit van de gemeente zijnde aandeelcn B, gezamenlijk groot nominaal f 1500 van de N.V. Maatschappij voor Gemeente Crediet te Amsterdam om te ruilen in drie 3 pet. obligatiën dier Maatschappij, ieder groot nominaal f 1000. Na de rondvraag ging de Raad over tot be sloten zitting. TUIN'EN GAZONMEST (Adv. ingez. Med.) ZOUTZUUR GEDRONKEN. Donderdag heeft de 53-jarige mej. M. O. in haar woning aan de Pluvierstraat te 's-Gra- venhage bij vergissing zoutzuur gedronken, waardoor haar mond en slokdarm verbrand den. Zij is door den Geneeskundigen Dienst in ernstigen toestand naar het Roode Kruis- ziekenhuis vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11