DE BEZEniNG VAN PRAAG CONTRABANDE Duitsche soldaten onderhouden zich, na de bezetting van Praag in een der hoofdstraten van de stad met eenige inwoners Bij het binnentrekken der Duitsche troepen in Praag werden deze door de Duitsche inwoners der stad met den Nazi- groet verwelkomd Het gouden jubileum van het instituut Pasteur is De jaarlijksche Paaschvee-ten- te Parijs officieel herdacht in tegenwoordigheid toonstelling te Rhenen is Don- van vele autoriteiten. Louis Martin, directeur van derdag gehouden. het instituut, tijdens zijn rede Burgemeester dr. W. de Vlugt volgde met aandacht de luchtbeschermings oefening, welke Donderdagavond in Amsterdam Oost werd gehouden Hacha neemt afscheid van dr. Meissner (rechts) bij zijn vertrek uit Berlijn naar Praag na de historische conferentie met Hitier, waarin het lot van Tsjecho Slowakije beslist werd Neville Chamberlain met sir Horace Wilson op weg naar het Lagerhuis, waar de internationale situatie na de jongste gebeurtenissen in Tsjecho Slo wakije behandeld werd Dekens, waaronder het te warm werd. De Amsterdamsche brand weer bij de blussching van den inventaris van een beddenmagazijn aan de Jodenbreestraat in de hoofdstad, waarin Donderdag brand uitbrak Prachtexemplaren op de eerste voorjaarspaardenmarkt, welke Donderdag in de veemarkthallen te Den Bosch werd gehouden FEUILLETON Uit het Engelsch van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 10) Toen hij het hek uitkwam, keek hij John Budge recht in het gezicht en was niet weinig verbaasd, dat deze beleefd aan zijn pet tikte en zijn gezicht vertrok in een grijns, welke als vriendelijkheid bedoeld was. Meneer gaat een wandeling naar de baai maken? vroeg hij beleefd. Hector kon zijn ooren nauwelijks gelooven! Inplaats van op een woedenden stier leek John Budge nu meer op een koerende duif met den vredestak in zijn bek. Neen, antwoordde hij, ik ga alleen een eindje den weg op. En lachend voegde hij er aan toe: Ik ben niet in een stemming om vanavond verboden dingen te doen. Voor u is het geen verboden terrein meer, mijnheeer antwoordde Budge met nadruk. Ik heb Lord Purbeck's speciale orders daar omtrent. Hij heeft voor u een uitzondering gemaakt. U kunt langs de kust loopen wan neer en zoo vaak als u wilt. Hector knikte maar maakte geen gebruik van de toestemming. Hij begreep, dat deze hem alleen verleend was, omdat er op het oogenblik niets op de pier gebeurde, dat ge heim gehouden moest worden. Waarschijnlijk was de vorige lading in veiligheid gebracht en werd een nieuwe pas verwacht na het einde van zijn vacantie. Even flitste de gedachte door zijn geest, dat men hem misschien naai de baai wilde lokken met minder goede be doelingen! Hector was echter van meening, dat de kust weinig meer voor hem te verber- oen had. Het stuk „marmer", dat hij van de auto had zien vallen, had hem meer geheimen ge openbaard dan een maand spionnage langs de kust had kunnen doen en zijn politiek was. elke aanleiding tot achterdocht te vermijden. Den derden dag na zijn tocht naar Dorches ter had hij zich met zijn motorfiets opgesteld aan het einde van de vallei, even voor het kruispunt. Na eenigen tijd hoorde hij duide lijk het gedreun van een vrachtauto. Een paar minuten later draaide het zware voertuig den hoofdweg op. Het eenige, dat Hector nu te doen had, was achter de auto aan te rijden, zonder gezien te worden door de mannen, die voorop zaten. Hij moest een flink eind achterblijven en dubbel voorzichtig zijn bij de bochten. Het stond vast, dat de mannen hem niet hadden opgemerkt, anders zouden ze zeker niet regelrecht naar de plaats van bestem ming zijn gereden, die ze na een tocht van vijf uur bereikten. Het einddoel was een groote poort in een hoogen steenen muur op de grens van Salisbury. Achter den muur verhief zich een hooge loods met het opschrift: „Jenkins Co. Handelaren in marmer". Toen de vrachtauto binnen de poorten was, nam Hector zijn kans waar. Spoedig was het raadsel opgelost! Naast den handelaar in marmer zag hij een perceel, waaraan een groot koperen naambord prijkte: West-Engelsche Wijn- en Likeur Compagnie. Opslag plaatsen en kelders. Alleen groothandel. Het lag voor de hand, dat de enkele blok ken marmer die echt waren, bij de firma Jenkins werden achtergelaten, terwijl de rest door den een of anderen geheimen ingang zijn weg vond. Hector twijfelde er geen oogen blik aan. of de beide zaken, hoe verschillend blijkbaar, behoorden bij elkaar en waren beide opgericht met het doel. om het land te overstroomen met belastbaren drank, waar voor geen invoerrecht was betaald! Een beleefdheïdsvisite. Hector stond in een niet zeer gelukkige stemming voor den grooten ingang van Purbeck Abby. Hij bracht het beleefdheids bezoek, dat de goede vormen hem voorschre ven om enkele dagen na het diner te bren gen. Maar het was nauwelijks vier en twintig uur geleden, dat hij tot de ontdekking was geko men, dat zijn gastheer van dien avond bezig was de wetten van het land te overtreden op zoo'n groote schaal, als in de laatste jaren nooit 'was voorgekomen en, door de ironie van het lot, had juist Hector de man moeten zijn, die hem moest ontmaskeren! En Hector's heele hart ging uit naar de dochter van dezen man! De vraag, die Hector maar niet losliet, was: Wat was de reden van Lord Purbeck's gedrag? Was hij ontoereken baar, of een fanatiek politicus, of een mis dadiger die zijn streken verborg onder het mom van een adellijken naam? Als hij over tuigd was geweest, dat de Lord alleen maar een smokkelaar in het groot was, dan had hij misschien uit liefde voor Madge St. Aidhem getracht zijn oogen te sluiten voor wat hij gezien had. Misschien had hij zijn geweten kunnen sussen met het voorwendsel, dat hij deze ontdekkingen had gedaan in zijn eigen Lijd en niet in dienst van de „Daily Lynx". En na zijn vacantie zou hij wel iets kunnen be denken, om van een van de twee zaken, die voor hem gereed lagen, af te komen. Maar een ernstiger misdaad dan het ont duiken van invoerrechten, vroeg om vergel ding en na het gesprek, dat hij had opgevan gen dien avond na het diner, was het onmo gelijk den dood van Cassidy niet met deze zaak in verband te brengen en Hector kon zich toch niet medeplichtig maken aan het geheimhouden van een moord. Dat de Ier Cassidy laaghartig uit den weg was geruimd en dat de graaf en zijn handlanger er meer van wisten, leed geen twijfel. Toen Hector de ouderwetsche bel deed overgaan, wist hij zelf niet of hij hoopte dat hij zou worden ontvangen, of dat hij blij zou zijn als men hem belet gaf. Maar zijn on zekerheid was van korten duur. De butler boog zijn deftig hoofd in antwoord op de vraag of Lady Madge thuis was en plechtstatig werd Hector naar den salon gevoerd. Wilt u zoo goed zijn plaats te nemen, mijnheer, dan zal ik Lady Madge waarschu wen. Ze zal wel ergens in den tuin zijn. Héctor trachtte zijn gedachten te ordenen. Het leek hem het beste, zich tot een strikt- neutrale conversatie te beperken. Even later kwam Lady Madge stralend en onweerstaanbaar in haar witte japon, en ze vroeg Hector, of hij er bezwaar tegen had, om, nu het zulk schitterend weer was, in plaats van binnen te blijven, hoogst informeel met haar door den tuin te wandelen. Terwijl hij haar volgde door de open tuin deuren op het prachtige, door groene ceders onderbroken grasveld, voelde hij zich wonder lijk gelukkig. Blind voor den dag van morgen en voor de impasse, waarin zün liefde voor de dochter van een edelman hem ongetwijfeld zou voeren, genoot hij van de bedwelming van het oogenblik. Het is alsof ik u eeuwen gekend heb, mijnheer Yeldman, zei 't meisje, terwijl ze met hem over 't fluweelzachte gras liep. ik denk dat dat komt omdat u zooveel op Helen lijkt en ook misschien omdat u als een echte ridder, mij in mijn nood te hulp bent gekomen. Dat doet mij bijna wenschen, dat de nood grooter mocht zijn geweest, was Hector's im pulsief antwoord. Het volgende oogenblik, had hij spijt van zijn woorden, want zijn geleidster keek hem een oogenblik onderzoekend aan en de woor den. die op dezen blik volgden, riep in zijn gedachten al den twijfel en de vrees weer naar boven, die bij haar verschijning als bij tooverslag van hem waren afgevallen. Waarom? vroeg ze en haar stem klonk koud en helder als metaal. Is u hier geko men als een soort Don Quichotte om tegen windmolens te vechten? Van welk grooter gevaar dan de kans om Doggie te verliezen, had u me willen redden? O, ik dacht heelemaal niet aan een be paald gevaar, antwoordde hij ontwijkend. Ik vrees, dat ik een beetje conventioneel ben geweest. Het zou natuurlijk de grootste dwaas heid zijn om te gelooven dat u ooit voor iets ernstigs mijn hulp noodig zou hebben. Ik ge loof, dat u best in staat zult 2ijn, u zelf te redden in moeilijkheden. Daar kon u wel eens gelijk aan hebben, was het antwoord, waarin iets uitdagends klonk. Maar na dit incidentje konden ze de won dere intimiteit van zoocven niet meer terug vinden. Als beminnelijke gastvrouw toonde ze hem den ouden tuin, maar hun gesprek bepaalde zich tot bloemen en boomen. En ze nam afscheid van hem bij de oprijlaan, in plaats van mee te loopen tot het hek. Er was ergens een snaar gebroken. En alleen door mijn eigen dwaasheid, mompelde Hector in zichzelf, terwijl hij de laan afliep. Maar zij is medeplichtig, dat staat vast! En tante Drusilla ook! En op hetzelfde moment, uit de boschjes terzijde van de laan, verscheen tante Dru silla. haar wenkbrauwen gefronst en met iets verdrietigs in haar gezicht. Hoe gaat het met u, mijnheer Yeldman? begroette ze hem. Laat me u maar direct vertellen, dat dit geen toevallige ontmoeting is; ik wist, dat u op de Abby was en wil een paar woorden met u spreken. Daarom heb ik u opgewacht. Dc oude dame wenkte heni haar naar het hek te volgen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13