Humor in de Rechtszaal. matiek Steunt GHQ& Catlede mm* - DEVUURSLAG Zóó Ei... zóó advocaat. m 1 Weber VRIJDAG 17 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Zijnde de geschiedenis van een vader die borrels dronk, een zoon die olienootjes at en een kloeke waard. Het begon al ongewoon. De 46-jarige bollen- handelaar uit Hi'.legom, die voor Haarlem's Rechtbank terecht moest staan wegens „lokaalvredebreuk" vroeg voor de behandeling van zijn zaak of er niet een nieuw onderzoek kon worden ingesteld, want hij had de stuk ken niet in kunnen zien. Verd.: Ik wil graag dat U een onderzoek ter plaatse instelt. Pres.: Zeker in het kroegje? Verd.; Als u dat niet inwilligt vraag ik ver-: lof om me te mogen verwijderen. Pres.: Daartoe geef ik je verlof. Goeie mid dag. De behandeling werd hierna rustig voort gezet doch gaf tot menige humoristische dia loog tusschen den president en de getuigen aanleiding. Het was dan ook een vreemde ge schiedenis. De bollenhandelaar was met zijn zoontje op 8 November van het vorige jaar een Hiilegomsch café binnengestapt. Pa dronk eenige borrels hij had in een ander café al 10 cognacjes verschalkt terwijl zoonlief zich onledig hield met het pellen van olie- of zooals we ze in de wandeling noemen apennootjes. Met het eerste (het drinken van- Pa) was de waard zeer ingenomen, over het tweede (het olienootjes pellen van zoon) was hij minder enthousiast, want de doppen lagen weldra op den schoonen vloer van het café en zooiets is nooit prettig. Maar terwille van Pa werd Zoon niet gestoord. Tot zoon het echter noodig oordeelde om zijn beenen ook eens onder de andere tafels te strekken. Nu was daar op zich zelf geen bezwaar tegen als hij maar niet tevens de olie- of apennootjes, net-wat-U-wilt, had meegenomen. De waard kreeg dus al 'n vizioen van een café waarvan óe vloer tot in de uiterste hoeken bedekt zou zijn ,met apennootjes-doppen. Dat werd hem te machtig. Vriendelijk doch met aandrang verzocht hij zoonlief om zich weer aan de oude stamtafel te schikken. Doch helaas, de vader kon het niet verdragen dat zijn zoon niet apennootjes zou mogen eten waar hij zou willen we leven in een vrij land niet waar? en dies besloot hij om krachtig in te grijpen. Hij pakte een stoel en sprak tegen den waard de volgende, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende historische woorden: „Ga mee of ik sla je de hersens in". De waard, die geen tien cognacjes op had en dus nuchter was liet zich door deze bedrei ging niet intimideeren, pakte den stoel af en zei, het eenige wat men in een dergelijk geval zeggen moet: „D'r uit!" Hierop pakte de ver bolgen vader nog een stoel, die hem weer even snel afhandig werd gemaakt. Bij den derden stoel begon het den waard echter te vervelen en hij greep zijn obstinaten bezoeker in zijn kraag en gooide hem een zijdeurtje uit. De bollenhandelaar viel en brak zijn enkel, doch daar hoort U dadelijk meer van. Dit was slechts het verhaal zooals de caféhouder het deed en zooals het door een juffrouw, die toen bij hem in dienst was, werd bevestigd. Een 45-jarige bollenhandelaar uit Noord wij k-Binnen was ook getuige van dit drama geweest. Pres.: Bent U familie van den verdachte? Get.: Ik weet niet of ik 'm ooit gezien heb. Pres.: Je kan ook wel familie hebben die je nooit ziet. Get.; Op dien avond heb ik verdachte wel gezien. Hij was onder den invloed van ster ken drank. Pres.: Waarom werd ie nou zoo kwaad toen de waard aan het zoontje vroeg om weer bij jullie aan tafel te gaan zitten? Get.: Als U me dat vertelt, zal ik het U ook vertellen. Uit de verdere ondervraging van den presi- den hooren we dan nog eens de toedracht van deze zaak en dan zegt de getuige ten slotte: „Als ik den waard was geweest had ik 'm er al lang uitgesmeten". Pres.: Dan zul je nooit een goede kastelein worden want als de waard dat gedaan had dan had de verdachte nooit terecht kunnen staan. Get.: Nee, ik ben ook geen kastelein maar bloembollenhandelaar. Pres.: Dat is dan maar goed ook. En hoe is het afgeloopen? Get.; Nou tenslotte hebben we zijn vrouw gehaald, die was bij den dierenarts en daarna hebben we hem in een ziekenauto geladen want hij was gestruikeld en had zijn enkel gebroken. En dat is alles. Nee, zei de Officier, dat is nog niet alles, en hij vorderde een maand gevangenisstraf, want de verdachte was al achtmaal veroor deeld. Zoodat zoonlief voortaan wel alleen thuis zijn olienootjes zal eten. Tot opluchting van de Hillegomsche caféhouders. Gedistingeerd; zoo'n gladdering n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. MedJ PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 18 MAART 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio PTT Nord 9.30; Pauze 9.5010.00: Parijs Radio 10.00; Radio PTT Nord 10.20: Keulen 11.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; Pauze 2.502.55; Fransch Brussel 2.55; Keulen 3.20; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brussel 6.05; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.30. Pogr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9,20 10.35; London Regional 10.35; Droitwich 11.20; London Regional 2.50; Fransch Brussel 4.20; Pauze 5.155.20; Droitwich 5.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gra mofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.00—12.00 Diversen. MARGUERITE COUPERUS EN ANNIE MESRITZ TE BRUSSEL. Op Vrijdag 17 Maart geeft de Nederlandsche volksliederenzangeres. onze stadgenoote, Mar guerite Couperus een Belgisch-Nederlandsch programma te Brussel uitgenoodigd door de Cercle Artistique et Litteraire in de Waux-Hall Pare. Het programma van dit „Gala Hollando-Bel- ge" bevat Waalsche, Fransche, Vlaamsche en Ne derlandsche geestelijke en wereldlijke zangen uit verschillende landen, afgewisseld door viool - soli van de bekende Nederlandsche violiste Annie Mesritz te Brussel. Aan ere piano Corrie Koppen De voorzitter van de Cercle, baron Steens, zal een openings woord spreken. wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel drog. vanaf f. 0.80 p. ffoc Texel 0.8 (Adv. ingez. Med.) T ooiieelvereeniging „Haarlem's Tooneel". Vroolijk feest in „De Leeuwerik". Donderdagavond was het in „De Leeuwerik" groote reünie van de H. T.-familie. De leden van dit populaire gezin waren in grooten getale naar de feestzaal getogen en velen hadden bovendien nog voor „aanhang" gezorgd, zoodat over be langstelling dan ook waarlijk niet te klagen vieL Voorzitter dokter Tjebbo Franken sprak aan het begin van den avond een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij den wensch tot uiting bracht, dat er onder de in- troducé's velen zouden zijn, die men den vol genden keer als leden zou mogen begroeten. Dokter Franken noemde dezen feestavond een „monster" van hetgeen H.T. te bieden heeft. Dit voorproefje was inderdaad uitstekend toe bereid en het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat het menigen nieuweling in dezen kring „naar meer" gesmaakt heeft, zoodat H. T. mogelijk een flinke gezinsuitbreiding te wachten staat. Om bij het door den heer J. Siebol geserveer de „cocktail-menu" te blijven, dit muntte uit door een rijke gevarieerdheid. De dans nam na tuurlijk een belangrijk deel van het feest in be slag. „The Margians" zorgden voor uitstekende dansmuziek en dat er met enthousiasme ge- foxtrott, ge-tangot en gewalst werd behoeft wel geen betoog. Bovendien ontbraken ook de at tracties, zooals een soort behendigheidsdansen, niet. Men kan zich indenken, dat deze factoren het kwik in den vroolijkheidsthermometer snel deden stijgen. Het menu vermeldde voorts het optreden van de Hawaiianband „The Waikiki Rhythm Boys en het vocaal jazz-kwartet „The Novelty Rivals". Beide ensembles mochten zich in veel bijval verheugen. Een welverzorgd „gerecht" was ook de dans- demonstratie van den heer en mevrouw V. J. Brassinne en mej. G. Sierhuis, de assistente van den heer Brassinne. Het gebodene was van goede kwaliteit en werd met groote aandacht gevolgd. Men ziet het, aan dit feestmaal was niet ge ringe zorg besteed. De „aanrïchters" hebben in ieder geval succes van hun arbeid gehad, want de gerechten gingen er bij de feestgangers „als koek" in. CHRISTELIJK GEMENGD KOOR „HAARLEM". Het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem", dirigent de heer E. v. Zoest, geeft Zondag middag 19 Maart een concert in het Diaco- nessenhuis. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het filiaal .Huis te Zaanen", van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aanwinsten ter beschikking gekomen: Godsdienst: Bakels: Bouquetje dogmatiek. Bakels: Spaansche pepertjes. Rullmann: De Doleantie. Schilder: De vrijmetselarij. Geneeskunde en Gezondheidszorg: Aldus: Hoe verzorg ik mijn mond? Meijerink: De gevaren der zee voor baders en zwemmers. Sajet: Wenken bij ziekten. Huishouding-Postzegelverzamelen-Schaken: Groot. De: De vrouw in huis. Heide, Auf der: Geil. handl. voor verz. van postzegels. Spelregels van den intern, schaakbond; 2e dr., 1937. Nederlandsche en i. h. Nederl. vert. romans: Buysse: De schandpaal.. Christiansen: In den storm. Nêve. De: Kerels. Osorgin: Doodendans. Duitsche Romans: Döblin: Babylonische Wandrung. Keiler: Züricher und Seldwyler Geschichten. Mann: Flucht in den Norden. „KENNEMER BRIDGE BOND". Wedstrijduitslagen Hoofdklasse: Bloemendaal IBeverwijk I 115134 Bloemendaal IAlkmaar I 136119 De ranglijst is nu* gesp. gew. score M.P. B. C. Beverwijk I 4 4 520444 8 B. C. Bloemendaal 1 4 2 487499 4 B. C. Alkmaar I 3 1 366—363 2 Haarl. B. C. I 3 0 324—381 0 Deze maand te spelen wedstrijden: Hoofdklasse. H. B. C. IBloemendaal I Alkmaar IBeverwijk I Beverwijk I—H. B. C. I Alkmaar IBloemendaal I Alkmaar I—H. B. C. I Eerste klasse. Bolwerk IIJmuiden I Tweede klasse. Alkmaar II—B. C. H. N. II Alkmaar IIIJmuiden II K. T. klasse B. C. RosehagheH. B. C. De staatkundige band tusschen Nederland en Indië. Lezing van prof. rar. dr. H. Westra voor den Haarlemschen Waagkring. Voor den Haarlemschen Waagkring sprak Donderdagavond Prof. mr. dr. H. Westra in de Sociëteit „De Vereeniging'Vaan den Zijlweg over: De staatkundige band tusschen Neder land en Indië. Na een inleidend woord van den voorzitter mr. J. van der Hoeven, kreeg prof. Westra het woord. Prof. Westra wees er allereerst op. dat het hoogst bedenkelijk is, dat men onder het Rijk niet verstaat Nederland en de overzeesche ge westen doch alleen Nederland. Nederland en Nederlandsch-Indië vormen wel tezamen de rijkseenheid. Zij zijn verbonden door een ge- meenschappelijken band. Voor Nederland be- teekent dat overzeesche gebied een mogelijk heid tot geestelijke en materieele expansie Die geestelijke expansie is niet in cijfers uit te drukken en toch van het grootste belang. De importantie van de materieele expansie is algemeen bekend. In Nederland houdt men te weinig rekening met de imperiale gedachte en men past zich te langzaam aan het snelle tempo van het moderne wereldverkeer aan. De band tusschen Nederland en Indië is thans zoodanig, dat de Minister van Koloniën verantwoordelijk is voor het geheele beleid van den gouverneur-generaal. De G.G. staat dus onder den minister. Deze verhouding is echter niet-formeel. Dit stelsel werkt nog goed ofschoon het veel zwakke zijden heeft. Een van die zwakke kanten is. dat men met deze verhouding zeer delicaat moet handelen. Bovendien kan men zich in Holland in de Kamers met allerlei kleinigheden van Indië gaan bemoeien wat tot vele strubbelingen aanleiding kan geven. In de Kamer moet men zich in dit opzicht zeer strenge beperkingen opleggen. Het stelsel, dat de Minister van Koloniën algeheele verantwoording schuldig is voor het Indische beleid is zeker aanbevelenswaardig. Toch zijn er op dit stelsel vele aanslagen ge pleegd o.a. door de Bataafsche Republiek toen men de republikeinsche ideeën in Indië door wilde voeren en verder ook door de Staats commissie van 1918. Beide keeren is er echter van een verandering niets gekomen. Men heeft ook getracht de uitwendige en inwendige Indische bestuurszaken te splitsen en Indië wat de inwendige zaken betreft, geheel vrij te laten. Ook dat is niet doorgegaan. Verder is geprobeerd de positie van den G.G. zoodanig te maken, dat hij verantwoordelijkheid schul dig is aan den geheelen Ministerraad. Ook dit is echter onaanvaardbaar. De nieuwste methode om den band tusschen Indië en Nederland te versterken is, dat men eenige Kamerleden naar Indië zendt om rap port aan de Kamer uit te brengen. Dat heeft echter ook groote bezwaren want men is na zoo'n reis al te dikwijls geneigd om dergelijke morgen, tegen de tuberculose in de Grafische Vakken. Meldt U als C o II e c t a n t (t r i c e). Ver.t.Bev.d. Gez. in de Graf. Vakken (Adv. Ingez. Med.) b.eT^cie^rdi???. - A A ■'-/ Copyright P. I B. Bo. 6 Cop.nHogen Zoowaar daar zat de hond met oogen zoo groot als molen- steenen! „Je moet niet zoo naar my kijken", zei de soldaat, „je mocht eens pijn aan je oogen krijgen", en hy zette den hond op den boezelaar van de heks. Maar toen hij al het zilvergeld in de kist zag, smeet hij al zijn koper weg, en vulde zyn zak en zyn ransel met enkel zilver.. Toen ging hij in de derde kamer. Maar dat was nu heusch grie zelig! De hond, die ddür zat, had wezenlijk twee oogen zoo groot ato de Ronde Toren, en ze draaiden als raderen in zijn kop rond. „Goeden avond", zei de soldaat en salueerde. Want zoo'n bond had hy nog nooit gezien. Maar toen hij hem een poosje had aan gekeken, dacht hij-: *s 't genoeg", pa-fcte hem op, ze+te hem op den grond, en deed de kist open Lieve hemel wat een goud! Daar kon hjj heel Kopenhagen voor koopen, alle marsepeinen varkens van de banketbakkers, alle tinnen soldaten, zweepen en hobbelpaarden van de heele wereld: Dat was nog eens wat! En de soldaat gooide al het zilver weg, dat hij in zijn zakken en in zijn ransel had, en nam er goud voor in de plaats. Al zijn zakken, zijn ransel, zijn sjako en zijn laarzen werden gevuld, tot hij haast niet meer voert kon. Nu had hij pas geld! (Wordt vervolgd) Oud's advocaat van kersversche Neder, landiche eieren, geil als goud en zoo goed (Adv. Ingez. Med.) leden als „Indische specialisten" te beschou wen. Nederland zou in de toekomst meer prestige politiek moeten bedrijven. Er heerscht bo vendien in Nederland over Indië een groote onwetendheid. Wij moeten echter de taak. die Nederland in Indië te vervullen heeft als een roeping voelen, zoo besloot Prof. Westra zijn interessante lezing, die hij op geestige wijze met vele, persoonlijke ervaringen had door spekt. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten op het Prinsenhof. Godsdienst: Bender: Het bestuursgezag in de Katholieke kerk. Dorresteyn: Het heilige priesterschap. Zoff: De Hugenoten; een historisch verhaal van hun lijden en strijden. Natuurlijke Historie. Vriends: Lief en leed in het loofbos. Technische Wetenschappen: Buscher: De electriciteit in beeld. Bustraan: Hefwerktuigen. Planès-Py: Controle en praktisch onderzoek van de radiolampen. Kunst: Hudig: Delfter Fayence; ein Handbuch für Sammler und Liebhaber. Knuttel: De Nederlandsche schilderkunst van Van Eyck tot Van Gogh. Paemel, Van: De zeven hoofdzonden; teksten van Indestege. Geschiedenis: Atholl, Hertogin Van: Spanje onder de schijn werper. Brouwer: Hernan Cortés en Monteczuma. Heppner: Weverswerkplaatsen geschilderd door Haarlemsche meesters der 17e eeuw. Sackville-West: Jeanne d'Arc. Wees- en Oudeliedenhuis der Evangelische- Luthersche Gemeente Haarlem; 1738 1938. Nederlandsche en i. h. Nederl. vert. romans: Made, Van der: Pelgrimsreize. Palmborg: Over moeilijke kinderen. Schendel, Van: De wereld een dansfeest. Vestdijk: De nadagen van Pilatus. Young, Brett: Mijn broeder Jonathan. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk Van ingezonden stukken, gevlaatst oj niet geplaatst, wordt de kopi) den inzender niet teruggegeven. Aan de hamsterende huisvrouwen. Vele huisvrouwen zijn in 't bezit gekomen van de brochure: „Hamsteren en Hamsteren", van de Vereeniging voor Nat. Veiligheid. Heel goed kunnen we ons voorstellen dat voorraad- vorming door particulieren een uitgesproken na tionaal belang kan zijn, vooral indien deze voor- raadsvorming aan den staat bekend is, doordat opgave er van vereischt wordt. Wij huisvrouwen kunnen dus maatregelen ne men voor 't geval er oorlog mocht komen. Nie mand spreekt of hoort deze laatste woorden of hij denkt: „Moge deze ramp voorkomen wor den". Ook in bovengenoemde brochure vinden v/ij op blz. 5 deze woorden: „Men begrijpt welke moeilijkheden er zullen rijzen wanneer wat God verhoede een oorlog zou uitbreken. Bij deze woorden „wat God verhoede" dienen wij het volgende wel te bedenken: Oorlog is menschenwerk en kan dus door menschen voorkomen worden, indien zij luiste ren naar Gods stem: „Zalig zijn de Vredestich ters. want zij zullen Gods kinderen genaamd worden". Wij hebben alleen het recht op Gods hulp te bouwen, indien wij leven als Zijn kin deren. Vrouwen, wij willen niet gelooven. dat we dén oorlog, dien wij geen van allen wenschen. niet anders kunnen voorkomen dan door een krank zinnige bewapening, die volgens ieder welden kend mensch elk land uitput. Wij willen wer ken voor Vrede door rechtspraak en bemiddeling en ons aansluiten bij die vrouwen die dat sedert 1915 al in 52 landen doen. 18 Mei nadert weer. Vele Nederlandsche vrou wen maken zich dan weer op voor den Vrouwen Vredesgang. Zegt niet: „Het geeft toch niets!" Wij Nederlandsche vrouwen willen een voor beeld geven. Nu kunnen we dat nog. Beseft uwe verantwoordelijkheid tegenover uw man, uwe kinderen, uwe medemenschen. Bidt dat God een oorlog moge verhoeden, doch denkt daarbij aan wat onze dichter Ten Kate uitsprak: Bid en werk! De kunst des levens Schuilt in dat vereend Gebod. 't Is uw plicht en voorrecht tevens. Kind der aarde kind van God! Prop. Ccwimissie, INTERN. VROUWENBTV. VREDE EN VRIJHEID.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6