I BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 17 MAART 1939 HAAREEM'S DAGEESD r3 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE Luchtbescherming. Oproep van den burgemeester. De Burgemeester van Heemstede richt hierbij den volgenden oproep tot de ingezetenen dezer gemeente: Voor de verschillende diensten bij de gemeen telijke luchtbescherming is een groot aantal vrij willigers noodig. Hoewel te verwachten is, dat vele leden van de afd. Heemstede van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming zich als vrij williger zullen opgeven, zal dit aantal toch lang niet toereikend zijn. Vooral aan vrouwelijke vrijwilligers bestaat groote behoefte en wel voor de opleiding bij den gasverkennings-, ordonnansen- en geneeskundï- gendienst. Het ligt voor de hand, dat in oorlogstijd aan manlijk personeel groot gebrek zal zijn, zoodat men voor de luchtbescherming in vele gevallen op vrouwen is aangewezen. Het is dan ook zeker, dat in tijd van ooi-log of oorlogsgevaar ingevolge de We' or de lucht bescherming bruikbare krachten verplicht zul len worden tot medewerking. Dan zal er echter niet veel tijd meer zijn voor opleiding, zoodat het zeer is aan te bevelen zich reeds in vredestijd vrijwillig aan te melden, zoowel in 't belang van den dienst als van de persoon zelf. De aanmel ding staat open voor: a. meisjes en ongehuwde vrouwen van 1850 jaar; b. buitengewoon dienstplichtigen boven den leeftijd van 35 jaar; c. niet dienstplichtigen boven den leeftijd van 30 jaar; d. gewoon dienstplichtigen, ouder dan 40 jaar. De maximum leeftijd voor manlijke vrijwilli gers is 55 jaar. Aanmelding dient schriftelijk te geschieden aan het adres van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, Raadhuisstraat 27 te Heemstede. In de radio-rede van 7 Maart j.l. heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken o.m. de aan dacht van het Nederlandsche volk gevestigd op de grootsche taak van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming. De Minister heeft daarbij medegedeeld, dat binnenkort in de wettelijke voorschriften zal worden neergelegd de plicht van de burgemees ters om in alle gemeenten een plaatselijke afdee- ling van de Nederlandsche Vereeniging tot stand te brengen. Wij kunnen ons echter gelukkig prijzen in deze gemeente reeds sedert eenige maanden een af- deeling dezer vereeniging te hebben, welks be stuur ijverig bezig is, de verschillende werk zaamheden voor de verdere organisatie voor te bereiden. Een 200-tal personen gaf zich reeds als lid op. Gaarne wil ik tot alle ingezetenen de opwekking richten zich zoo spoedig mogelijk eveneens als lid dezer afdeeling op te geven. De coptributie bedraagt slechts f 0.50 per jaar. Hiervoor ontvangt men maandelijks het blad „Luchtgevaar", voorzien van talrijke aanwijzin gen inzake gezinsbescherming. Voorts is het de bedoeling zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het geven van cursussen aan de leden. De eerste gezinsbeschermingscursus wordt binnenkort gegeven. Het secretariaat van de afdeeling Heemstede der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming is gevestigd Raadhuisstraat 27 (bu reau van Politie) Heemstede. SPAARNDAM JAARVERGADERING „NOVA ZEMBLA". Op Maandagavond 20 Maart wordt in café v. d. Putte door bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering gehouden. Op de agenda staat o.a. Verkiezing van 4 be stuursleden, Jaarverslag van den secretaris, Jaarverslag van den penningmeester, Verslag van de kascommissie en benoeming van een kascommissie. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND Bevallen: S. KlaverHoeksma, d., A. van AkenGroenendijk, z. Ondertrouwd: H. Stokvis en L. D. Brink, E. A. M. P. Dahmen en M. Th. Smit, A. F. J. C. Habermehl en N. Sigling, J. Voerman en H. W. Timmers. Gertrouwd: geen. Overleden: M. J. van Leeuwen, 57 j., over leden te Haarlem. H. E. Kok, 82 j. wed. van J. J. Rooijers. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. Woensdag werd in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan de wedstrijd Bloemendaal 1 Zaandam 1 gespeeld voor de competitie van den Noord-Holl. Schaakbond 2e klasse. De voorloopige uitslag luidt 33. Vier partijen zullen arbitrair beslist worden. HILLECOM V. V. V. JAARVERGADERING. Gisteravond hield de Hillegomsche V. V. V. haar jaarvergadering in hotel Sistermans; de opkomst was bevredigend. De voorzitter, de heer C. Joh. Bakker Jzn., opende de vergadering met een woord van welkom. De secretaris leest vervolgens het jaarver slag voor. Hij releveert o.a. de besprekingen ter propaganda en deelt mee, dat de com missies in actie zijn. Hij deelt verder mede dat de nieuwe gids voor Hillegom verschenen is. Verheugend mag het genoemd worden, dat de Middenstand met de V. V. V. meewerkt. De voorzitter dankt den secretaris namens de vergadering. De penningmeester brengt vervolgens verslag uit; de financiën sluiten met een kassaldo groot f 65.33. De commissie ter verificatie heeft alle bescheiden gecontro leerd en in orde bevonden, weshalve de pen ningmeester onder dank wordt gedechargeerd. De voorzitter brengt ook dank aan de com missie voor haar arbeid. Tot leden der verifi catie-commissie van het a.s. boekjaar worden benoemd de heeren C. Carlier, H. Schoonder- beek en G. W. van Dril. De aftredende be stuursleden, de heeren C. J. Bakker en D. Sis termans worden met bijna algemeene stem men herkozen. Bij de rondvraag komen nog verschillende zaken in bespreking. De heer H. Schoonden beek brèngt^een woord van dank aan het Be stuur, en in Het bijzonder aan den secretaris voor den veel omvattenden arbeid, die werd verricht. De voorzitter sluit nu met een kort dankwoord deze geanimeerde vergadering. WANDELSPORT. Wij ontvingen 't programma van de bloem- bollen-marschen welke door de R.K. Wandel- sportvereeniging „St. Christophorus" worden jeorganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van Bloembollencultuur. In het eere comité hebben zitting genomen de heeren burgemeester van Nispen tot Pannerden, weth. P. Klaver en C. Veldhuis, consul A. N W., ter wijl voorts nog een uitgebreid comité van aan beveling is samengesteld met. o.a. mgr. M. P. J. Möllman, oud vicaris-generaal van het bis dom Haarlem. De marschen zullen gehouden worden op 10 en 15 April (heeren 25 en dames 20 K.M.), 22 en 23 April (30 en 25 K.M.) en 6 en 7 Mei (35 en 30 K.M.). ZANDVOORT VROUWENVEREENIGING ONDERLING HULPBETOON. De Vrouwenvereeniging, afdeeling van de Werkliedenvereeniging Onderling Hulpbetoon, houdt op Maandag 20 Maart haar jaarverga dering in „Ons Huis''. In verband met de belangrijke agenda zal er zeker groote belangstelling voor deze vergade ring bestaan. Een van de belangrijke agenda-punten is: Wijziging van artikel 4 van het reglement. Van de vereeniging van Specialisten te Haar lem is n.l. bericht ontvangen, dat van 1 April a.s. af een aparte betaling voor klinische be handeling zal verschuldigd zijn. Voor elk geval zal de Vrouwenvereeniging f 15.— moeten betalen boven de gewone ver- pleegkosten. Dit zal een extra uitgave van bij na f 900.per jaar vorderen. Bovendien heeft de Vereeniging over 1938 helaas weer een na- deelig saldo van f 1353.42. Om nu het tekort te kunnen dekken en de verhoogde uitgaven te kunnen bestrijden, ziet het bestuur zich ge noodzaakt de leden voor te stellen de contri butie te verhoogen van 8 op 10 cent. Verder wordt voorgesteld de verstrekking van verster kende middelen voor leden en kinderen terug te brengen tot 3 weken per boekjaar. Wegens periodieke aftreding van mevr. G. KeurMolenaar, mevr. F. Slagtveldv. d. Ven, mevr. WeberDrommel en mevr. B. Foots van Popta is een bestuursverkiezing noodzake lijk. Alle aftredende leden zijn evenwel ter stond herkiesbaar. CAUSERIE OVER VOETBAL AANGELEGENHEDEN. De heer N. Twisterling uit Haarlem hield Donderdagavond in „Ons Huis" te Zandvoort voor de leden en het bestuur van de voetbal- vereeniging „De Zeemeeuwen" een causerie over allerlei zaken, die een voetballer weten moet. Zijn rede werd door de talrijke aan wezigen met groote aandacht gevolgd. Na de pauze werden enkele vragen gesteld, die door den spreker uitvoerig werden beantwoord. De voorzitter der vereeniging dankte den heer Twisterling en dat hij dit deed uit aller naam, bleek wel uit het luide applaus. IJMUIDEN Gunstig jaarverslag van de Nijverheidsschool. Dag- en avondschool telden op 31 December j.l. ruim 600 leerlingen. Uit het jaarverslag over 1938 van de Nijverheidsschool van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kenne- merland blijkt, dat zoowel de dag school als de avondschool zich in een groote belangstelling mochten ver heugen. Nog nooit was het aantal leer lingen zoo groot als thans. De groote aanmelding voor den nieuwen cursus had tengevolge, dat vier nieuwe leeraren moesten worden benoemd. Door vermindering van het aantal leerlingen in de afdeeling timmeren moesten twee leeraren op wachtgeld worden gesteld. Beiden werden echter herbenoemd voor resp. 14 uur v&k- teekenen en 18% uur timmeren. In verband met de groote aangifte voor de afdeeling schilderen van de avondschool kon worden overgegaan tot het aanstellen van een leeraar in het schilderen. Tevens was het noodzakelijk, een leeraar in werktuigkundig teekenen aan te stellen. Op 31 December 1938 werd de school bezocht door 379 leerlingen, als volgt verdeeld: le klas 2e klas totaal Machinebankwerkers 100 57 157 Motorrijtuig- en rij wielherstellers 45 41 86 Electrotechniek 56 38 94 Timmeren 22 19 41 Vuurwerken 1 1 JUBILEUM G. BROERTJES Gisteren vierde de heer G. Broertjes, admi nistratief ambtenaar bij het Staatsvisschers- havenbedrijf, zijn zilveren dienstjubileum. Hij mocht bij deze gelegenheid van vele zijden ge- lukwenschen in ontvangst nemen. In de eer ste plaats van den directeur, den heer C. Oud en van zijn collega's. Hem werd een fraaie mand bloemen aangeboden. Ook mevr. Broer tjes deelde in de hulde. Haar werd een ge schenk aangeboden. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Uiver IJm. 384, Ade lante IJm. 19, Horn Riff IJm. 155, Hercules IJm. 196. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tong 14088 ct. per KG. Bot 8—7 per 50 KG. Schar 10.505.50 idem. Wijting 64.50 idem. Totaal 223 156 379 Van de 379 leerlingen woonden 265 in Vel- sen, 95 in Beverwijk, de overigen in een 7-tal andere gemeenten. Ontvangsten en Uitgaven. Ontvangen werd: Subsidie Rijk f 61896.48, subsidie gemeente f 26527.06, schoolgelden f 4316.03, contributies f 159.50, bruto opbrengst vervaardigde voorwerpen en oud materiaal f 1685.39,'huren en pensioenverhaal f 6502.37, totaal f 101086.83. Uitgegeven werd: Bezoldigingen f 45692.84, gebouw, meubilair, machines en werktuigen f 14201.93, algemeene kosten f 13974.02 (o.a. verlichting, verwarming en water f 4525.35 krachtverbruik, brandstof machines e.d en materialen f 8763.56), schulden (aflossing en rente) f 20929.68, bijzondere uitgaven f 6288.36, totaal f 101086.83. Avondschool. Aan 38 leerlingen, die den 5-jarigen cursus hadden doorloopen kon een getuigschrift wor den uitgereikt, t.w. aan 9 timmerlieden, 10 machinebankwerkers. 12 electriciens en 7 motor- en rijwielherstellers. Voor den nieuwen cursus lieten zich 158 leerlingen inschrijven. Hiervan zijn 11 niet opgekomen. Op 31 December werd de school bezocht door 237 leerlingen n.l. timmeren 38. mach. bank- werken 85. electrotechniek 49. rijw. en motor- herstellen 32, schilderen 33. Het totaal der ontvangsten en uitgaven bedroeg f 11767.64. Aan subsidie werd ontvan gen: van het Rijk f 6775.32, van de gemeente f 2903.71. KESOMM1NGEN. Loggers. KW 27 77; KW 36 690. BENNEBROEK CREMATIE J. R. K. BARON VAN ITTERSUM Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van J. R. K. baron van Ittersum, oud-wethouder dezer gemeente, die een groote plaats innam in de organisaties van dierenbescherming in ons land, te Sche- veningen op 61-jarigen leeftijd overleden. Namens heb gemeentebestuur van Benne- broek was aanwezig de heer P. J. Smit, wet houder. Het bestuur van de Woningbouwver- eeniging Bennebroek was vertegenwoordigd door de heeren J. C. G. v. d. Laan, H. Parle- vliet en H. v. d. Eist. Zoo waren er deputaties van den Anti- trekhondenbond, waarvan de overledene se cretaris-penningmeester was, van den Bond van politie-ambtenaren tot bescherming van dieren, van de afdeeling den Haag van dezen Bond, van den Jeugdbond voor dierenbescher ming enz. Verder waren er de heeren C. Pruyser te Haarlem, oud-directeur der Hollandsche Cul tuur Mij., C. J. Engberts te Scheveningen, A. baron van Ittersum te Velsen e.a. Allereerst sprak een zwager van den over ledene, de heer G. H. de Marez Oyens te Hilversum, die memoreerde hoe de overledene zich geheel gegeven heeft aan een ideëel doel, daarbij gesteund door zijn vrouw, zoodat hun leven hierdoor rijk is gewerden. De heer P. van Loo te Scheveningen sprak als voorzitter van den Anti-trekhondenbond en zeide dat men jarenlang met den over ledene in de beste harmonie mocht strijden voor de trekhonden. Hoe meer tegenwerking de overledene ondervond, hoe krachtiger zijn strijd was. Hoeveel burgemeesters en Com missarissen der Koningin heeft hij bezocht, ook bracht hij een bezoek aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie, om te bepleiten dat de trekhondenwet krachtiger zou worden toegepast. Hoe dankbaar was hij, toen het Kon. besluit afkwam, waarbij be paald werd, dat houders van bakfietsen niet meer daarop mochten zitten, als de bakfiets door een hond getrokken werd, maar hoe teleurgesteld ook, toen het besluit werd op geschort. Hij was een dierenvriend bij uit-' nemendheid en wij willen zijn voetsporen blijven gaan. De heer J. Fremery Kalff te Amsterdam sprak als voorzitter van den Bond van politie-ambtenaren tot bescherming van die ren, welke bond de overledene zeer genegen was. Krachtig streed de overledene tegen het lijden der dieren en duizende dieren heeft hij van hun droevig lot verlost. Hij streefde er naar om de wettelijke maatregelen steeds krachtiger te maken. Veel aandacht wijdde hij ook aan den Kettinghond en zijn zielig bestaan. Hij laat een ledige plaats achter en zal zeer gemist worden. Mej. D. E. v. d. Kloot sprak als presidente van den Jeugdbond voor dierenbescherming en herdacht hoe de overledene 13 jaar be schermheer van den Bond was en hoe deze arbeid zijn volle sympathie had. Menige ver gadering woonde hij bij en op allerlei wijze heeft hij den Bond gesteund. Spr. dankte hem daarvoor. De strijd voor den trekhond was 't ideaal van zijn leven. Spr. hoopte dat een ander den moed en de liefde zou hebben om zijn werk voort te zetten. Vier meisjes, leden van den Bond, leden bloemen op de-baar en één van hen sprak een woord van dank. Tenslotte sprak mevrouw Ch. Carno Barlen te Amsterdam, secretaresse van de Stichting tot wettelijke regeling van dieren recht. Spr. zeide dat het werk, dat de over ledene heeft nagelaten, dient te worden voortgezet en dat zijn voorbeeld daartoe een spoorslag zal zijn. De organist speelde het Largo van Handel Opstanding van Bach en bij het dalen dei- kist „Wenn ich einma'l soil scheiden", van Bach. Een broeder van den overledene, P. C. H. baron van Ittersum te München, dankte voor de belangstelling. BEVERWIJK De jaarlijksche uitvoering van „Turnlust". De jaarlijksche uitvoering van de Beverwijk- sche Gymnastiekvereenïging „Turnlust", die gis teravond in het Kennemer Theater, werd gege ven, mocht zich weer in een groote belangstel ling van genoodigden en donateurs verheugen. Na den gebruikelijken opmarsch, die Turn- lust's heden en toekomst voor het voetlicht bracht, sprak de voorzitter, de heer J. Steijn een kort openingswoord, .waarin hij wees op de zeer afwisselende samenstelling van het pro gramma, waaruit de veelzijdigheid van de sport beoefening bij Turnlust bleek. De voorzitter had daarmede niets te veel gezegd, want de verrich tingen van de negen afdeelingen der vereeniging lieten daaromtrent geen twijfel bestaan. SANTPOORT CAUSERIE OVER BRETAGNE. Donderdagavond sprak de letterkundige Lods Gent uit Utrecht ln „De Toorts' over Bretagne. In zijn Inleiding wees spreker er op, dat hij dezen avond meer in -t bijzonder zou spreker over de ziel, het innerlijke van de bewoners van Bretagne. Voor ons, Noorde^ lingen,. is dit innerlijke moeilijk te doorgron den, zooals trouwens voor eiken niet-Bretag- ner. Vergeten we echter niet, dat de Breton- sche ziel door de eeuwen heen haar gansch eigen karakter heeft weten te bhouden. Ruim 1100 jaar geleden kwam Bretagne bij Frankrijk, maar de Fransche invloeden heb ben er niet kunnen binnendringen. Men spreekt er nog steeds zijn eigen taal en in in tegenstelling met het innerlijk der Fran- schen, wordt de ziel der bewoners van Bre- tagn beheerscht door droomen en teederheid Hun aard is melancholisch en de bewoners van „dit land van tegenstellingen", zooals spr. Bretagne noemde, zijn ingesteld op de eeuwigheidsgedachte. Door middel van gramofoonplaten bracht spr. Bretonsche liederen ten gehoore, waar uit duidelijk het weemoedige sprak, dat in de ziel der Bretagners leeft. Spr. lichtte op duidelijke wijze de liederen toe. zooals hij zijn causerie verduidelijkte door een fraaie serie lantaarnplaatjes, zoodat den aanwezigen een goede indruk gegeven werd' van land en volk van Bretagne. DRIEHUIS WONINGBOUW AAN DE HOFDIJKLAAN. Door den heer Th. Winter te Beverwijk wor den aan de Hofdijklaan vier woonhuizen ge bouwd. Als deze klaar zijn, is de Hofdijklaan geheel vol gebouwd en bijkans het geheele ter rein tusschen den Driehuizerkerkweg en de spoorbaan. Alleen aan de De Genestetlaan is nog een stukje grasland. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een zaal in den tuin van het Gein. Concertgebouw? Er hebben reeds sinds eenigen tijd plannen bestaan om in den tuin van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een nieuwe zaal te bouwen. Openbare Werken heeft daarvan de kosten berekend, die geraamd worden op onge veer f 100.000. Bij besprekingen tusschen het gemeentebe stuur en den pachter van het Concertgebouw is evenwel gebleken, dat de laatste bezwaar maakt tegen het verhoogen van de pachtsom met de kosten van den bouw van deze zaal, omdat hij meent dat die niet uit de exploitatie zijn op te brengen. Daarom is wel aan te nemen, dat er voorloo- pig niet veel kans is, dat de plannen uitgevoerd zullen worden. De Opening van de Voorjaars- beurs. Mevr. N. Dyserinck-van Gilsevan der Pais, betreurde het dat de presidente ook de eere-presidente, mevr. J. W. baronesse De Vos van Steenwijk door omstandigheden ver hinderd waren. Na allen te hebben verwelkomd, dankte zij de exposanten voor hun belangstelling in de beurs. Speciale aandacht vroeg mevr. Dyserinck voor de modeshows van defirma Stoutenbeek en de kookdemonstraties van het gemeentelijk gas bedrijf. Na tenslotte nog deii heer J. van der Burg, organisator van de tentoonstelling, te hebben bedankt voor zijn werk, gaf spreekster het woord aan mevr. N. Neytzell de WildeMac Gillavry voor het uitspreken van de officieele openingsrede. TERAARDEBESTELLING M. H. SLIGGERS. Hedenmiddag had te Heemstede onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. H. Sliggers, oud-secretaris van den Haarlemschen Kegelbond. Onder de aanwezigen waren o.m. de heer D. Bremer, eere-voorzitter van den Haarl. Kegelbond, de heer Jac. van Maris, voorzitter van den Haarl. Kegelb., de heer G. Heidendaal. voorzitter van den Kegelbond „De Volharding", bestuursleden van den H. K. B. en „De Volhar ding" en vele leden en oud-leden. Verder waren vele zakenvrienden aanwezig. Toen het stoffelijk overschot onder vele bloe men, waaronder kransen van den H. K. B. en van „De Volharding", in de aula was geplaatst, voerde Ds. L. Hoorweg het woord, die naar aanleiding van Jezus' woord: „Gelooft gij in God, dan gelooft gij ook in Mij", trooswoorden richtte tot de diepgetroffen weduwe en familie leden. Daarna werd het stoffelijk overschot ten grave gedragen. AANBESTEDING. De uitslag van de aanbesteding voor het bou wen van een dubbelwoonhuis aan de Middenlaan te Haarlem is, dat ingeschreven werd door: A. van Varik f 13775. J. J. de Korte f 13983. H. J. Oppenkamp f 17990. Fa. D. Baas en Zonen f 14975. Fa. Brandsma en Bakker f 14643. N.V. Bakker en v. d. Mazen f 15860. C. Veerman f 14068. Aannemersbedrijf A. Klomp f 14895. P. A. M. Sprengers f 14950 J. Brevoord f 14875 Gebr. A. en P. Kleerebezem f 14794. H. J. V. D. Aardweg en Zoon f 14569. G. H. Houtkamp f 15900. J. C. de Geus f 14500. De gunning is nog aangehouden. „Tsjechen en Slowaken zullen opnieuw vrij worden," CHICAGO 16 Maart (Reuter). De gewezen president van Tsjecho Slowakije Benesj heeft in een verklaring de ontbinding van Tsjecho Slowakije „een nieuwe schokkende internatio nale misdaad" genoemd. Het land is door een der vier mogendheden die beloofd hebben het te garandeeren, op wree- de wijze ontleed. Dit is een nieuw hoofdstuk in den strijd om Europa en de menschelijke vrij heden en de Tsjechen en Slowaken, die leven in vrije staten weten, dat het de voortzetting is van den strijd, welke zij gedurende den oorlog onder Masaryk hebben gevoerd. In den strijd om de individueele vrijheid heeft deze steeds de brute kracht overwonnen, ook thans zal dit het geval zijn. Tsjechen en Slowaken zullen opnieuw vrij worden. Tenslotte deed Benesj een beroep op alle Tsjechen en Slowaken der geheele wereld er wel aan te denken, dat: „De strijd niet zal ein digen voor de vrijheid van het land zal zijn heroverd". Reuter vernam vanmorgen uit Berlijn, dat in officieele kringen wordt ontkend, dat Duitsche troepen Slowakije zouden zijn binnengerukt» De verbreeding van de Kaaks. Slooping van huizen. Door de gemeente Haarlem werd aanbestel het sloopen van 5 huizen aan de Raaks. De omschrijvingen waren alsvolgt: Aan de gemeente wilden betalen: D. Verhoef f 30. J. C. v. d. Brink te Heemstede f 77. J. v. Kesteren te Heemstede f 126. M. Sminia f 128. D. Michel f 142 H. Steenkist f 179.18. J. Westerman Tjalsma f 325.25. Van de gemeente wilden ontvangen: J. S. v d. Ban f 99. G. Dannijs f 149. G. S. van Duin f 170. H. Stipperiaan f 210. J. de Boer f 450. Firma J. Bennink f 990. Als de perceelen gesloopt zijn wordt de Raaks verbreed en geasphalteerd. ,,De weerkracht van Nederland". Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van „Het Nederlandsche Rcode Kruis" heeft Woensdagavond kapitein P. P. C. van Rijen, leeraar aan de school voor Reserve-officie ren van den Geneeskundigen dienst in Den Haag, een ve?Ordracht gehouden over: „De weerkracht van Nederland". Dr. A. A. G. Land, voorzitter der afdeeling leidde den spreker in. Ook richtte hij zich met woorden van welkom tot baronesse Röellde Vos van Steenwijk en tot dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, en eere-voorzitter der afdeeling. Kapitein Van Rijen zeide in zijn inleiding, dat de Nederlanders trotsch moeten zijn op hun land, dat de vrijheid in den loop der eeuwen aanbeden heeft, meer dan an dere landen. Onze voorouders hebben vroeger gestreden op de zee en in landen van Europa en steeds bleek, dat er een gemeen schapszin heerschte. Nederland, dat van na ture een bevolking had van vlsschers en jagers, is een handelsnatie met koloniën ge worden, dat een wereldreputatie geniet. Nederland is een land van cultuur en be roemd door de luchtvaarders. Op verschil lend gebied is ons land een unicum en het is bekend, dat de Nederlanders geen onrecht kunnen verdragen. Geen land zal er over denken Nederland te veroveren, maar het in vrede laten leven. In ons land heerscht er meer dan een eeuw rust. een feit. waarop geen ander land zich kan beroemen. Toch moet de weer macht paraat zijn. om het oorlogsmonster buiten de grengen te houden Mocht een vijand eens kernen, dan vindt hij goed ge outilleerde havens, uitstekende vliegvelden, goede kanalen en een wegennet. Het is niet te verwachten, dat er spoedig zich een vijand za! nestelen, want Engeland zal het niet toelaten. Uit nature is Engeland door de eeuwen heen een bondgenoot ge weest. Weliswaar waren er oorlogen met Engeland, doch toen ging het om de macht op zee, Spr. haalde eenige voorbeelden aan over de vriendschap met Engeland, om daarmee aan te toon en. dat er prijs ge steld wordt op onafhankelijkheid van Ne derland en dat er niet geduld wordt, dat Duitschland of een ander land een inval doet. Dat geschiedt niet uit sympathie, maar uit eigen belang. Engeland wil Djiitschland niet tot buur hebben, om eventueel onver wachte aanvallen te voorkomen. Voor Duitschland is de Nederlandsche grens van belang, omdat er een belangrijk industriege bied achter ligt. Ook Frankrijk en België stellen prijs op onafhankelijkheid van Ne derland. Vervolgens merkte spr. op. dat de tijd voorbij is, dat er smalend over het Neder landsche leger gesproken wordt. Velen mee- nen, dat ons land gemakkelijk te veroveren zal zijn, doch dit is niet het geval. Neder land beschikt over een moderne en degelijke bewapening. Het luchtdoelgeschut en de marine zijn goed Ingericht. Dan is de oplei ding van officieren, onderofficieren en manschappen uitstekend te noemen en de verlenging van den diensttijd is van groot belang. Er heerscht verder een goede geest onder de militairen en het Nederlandsche volk en dat is van groot belang. Spreker meende, dat de kans op een conflict ln West-Europa gering Is en dat Nederland kan meewerken den vrede te bewaren. Met de bedreiging moet rekening worden gehouden doch de heer Van Rijen achtte het gelukkig, dat het leger paraat is en dat het kan rekenen op den steun der bevolking. Dr. Land bracht den spreker dank voor zijn interessante uiteenzetting. EXAMENS. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens slaagden voor onderwijzeres costuum en man telvak de dames: C. Wortel, en R. Captein: voor coupeuse: J. Castricum, T. Roozendaal, J. Nïew- dorp, W. Schreurs en H. Barnhoorn, leerlingen van de Mode-Vakschool Haarlem-Heemstede, dir. J. v. Doorn. HAARLEM, 16 Maart. Ondertrouwd 15 Maart: C. de Leeuw en A. van Dam; 16 Maart: P. ter Plegt en H. M. Thuis; H. J. Slingenberg en H. S. C. Mout- haan; J. F Meijer en L. A. M. Havik. Getrouwd 15 Maart: L. P. Reumerman en J. Bogaard; W Dekker en M. van der Voet; W. A. Philippo en T Dekker; A. Tijdeman en A. M. Groeneveld; P. Versteeg en M. H. J. Sminia; P. M. Koene en J. M. Ouwerkerk; C. van Poelje en M. W. Peper; A. j. Vinckx en L. P. Elsthout; J. C. A. Drost en'G. Scholten; W. A. van Dam en C. M H. van Zijl; J. J. van der Werff en H. J. Hofsté; K. J. van der Salm en H. Vos; P. J. van Wunnik en F, J. Leveld; H. de Wit en H. Diepersloot; 16 Maart: H Paardehaar en A. C. Nolet; H. W. Moot en R. G. C. van Sermondt; A. G. Eshuis en C. H. M. Weijs; H. R. Th. Grijzen en H. M. Blindeman. Bevallen 13 Maart: M. Chr. Noy—Huyink, z.; J. Olijerhoek—Roelofsma, z.; 14 Maart:' M. I. Jordaan—de Boever, z.; C. Moolenaar— Coert, d.; A. H. S. Endenburg—Keijser, d.; M. H. Silvls—van Dijke, d.; 15 Maart: W. J. Tollenaar—Simons, d.; J. Rhoen—van Wijk, d.; R. J. Voetelink—^Stein, z.; S. Joop—Leunk! z.; 16 Maart: D. Vos—Weiss, d. Overleden 14 Maart: H. M. van Eerden- Koster. 85 j„ Teijlerstraat; 15 Maart: A. C. Fioole, 70 j., Schotersingel; P. van eter Spree, 77 j., Pleiadenstraat; J. A. M. Stolk, 59 j„ Jan Haringstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7