Haarlem's Dagblad Ook Washington spreekt een scherp oordeel uit. In Rep en Roer. Hitler's houding scherp veroordeeld Lof der reinheid. RECHTSBIJSTAND l/tiie-tiid-avaud Roethenen blijven verzet bieden Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17100 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 18 Maart 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1«5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Hitler's verovering van Tsjecho-Slowakije heeft de wereld in rep en roer gebracht. Hij heeft zijn toezeggingen van Münehen, deels met zijn handteekening bekrachtigd, deels ge daan jegens den Britschen minister-president en bevestigd in zijn rede in het Sportpalast te Berlijn, totaal verloochend. Chamberlain heeft er gisteren aan herinnerd dat hij in dat Sportpalast zich aldus uitdrukte: „Ik heb den heer Chamberlain de verzekering gegeven, dat als dit probleem opgelost zou zijn, Duitsch- land geen andere territoriale begeerten in Europa meer bezit"en later in deze woor den: „Wij willen geen Tsjechen in ons Rijk". Ja, dat herinnert de gansche wereld zich. Ook weet men dat zes maanden geleden in de door Hitier mede-onderteekende overeen komst van Münehen deze clausule werd opge nomen: „De definitieve vaststelling der gren zen zal geschieden door een internationale commissie" en dat onmiddellijk daarna die vaststelling is geschied. Gij zult zeggen: deze dingen weet niet alleen de buitenwereld, maar ook het Duitsche volk. Inderdaad. De rede in het Sportpalast is ook door Duitschland gehoord en ook in de Duit sche bladen gepubliceerd. Evenals de overeen komst van Münehen. Maar zooeven ontvangen wij het bericht, dat de rede die Chamberlain gisteren te Birming ham heeft gehouden en waarin hij aan dit alles herinnerde en zijn diepe teleurstelling uitsprak over de mislukking van zijn toena deringspolitiek nog niet.hi de Duitsche bladen is vermeld. Men heeft haar, althans tot dusver, verzwegen. Wie denkt aan de geestdrift waar mee Chamberlain en Daladier in September te Münehen ontvangen werden, aan de ovaties hun gebracht en de hulde hun betoond, zelfs in de bladen, vraagt zich niettemin af: „Wat denkt het Duitsche volk nu, zelf wetend dat de gegeven en onderteekende beloften niet zijn nagekomen?" Er heerschen nu weer groote spanning en onrust in Europa. Opnieuw zijn wij allen teleurgesteld in de hoop op verdere ontwikke ling van een korte periode van rust en ont wakend vertrouwen. Voor de zooveelste maal wordt die door een nieuwen hevigen schok ge volgd. En het is niet te ontkennen dat deze schok heviger is dan al zijn voorgangers, om dat nu geen sprake meer kan zijn van herstel van een onrecht of fout van het verdrag van Versailles. Voor de eerste maal heeft Hitier een niet-Duitsch volk, een volk zelfs van gansch ander ras, onder zijn macht gebracht en het logische gevolg is dat men geen grens meer ziet aan zijn streven naar machtsuit breiding en zich afvraagt, welke andere kleine volken nu aan de beurt zullen zijn. Het baat niet tegenover deze trieste be schouwingen schuilevinkje te spelen! Zij treden vanzelf naar voren. Men denkt aan de tijden van Napoleon's veroveringstochten door Europa. Die leidden tot even zooveel bloedige oorlogen. Tot dusver zijn de oorlogen uitge bleven bij Hitler's veroveringstocht, maar als men de geweldige bewapeningen der andere groote mogendheden ziet en nu Chamberlain hoort vaststellen dat zijn verzoeningspolitiek is mislukt en Daladier hoort vragen om vol machten voor zijn regeering, „om Frankrijk tot één werkplaats voor de defensie des lands te maken" voelt men het dreigende gevaar wel zeer nabij. Natuurlijk blijft er hoop. Men moet zich niet te zeer uit het veld laten slaan door de onmid dellijke reacties op een gebeurtenis als de ver overing van Tsjecho-Slowakije. De eerste da gen brengen altijd de hevigste reacties. Als men in Engeland zegt „de verzoeningspolitiek is dood" dan is het alternatief niet „dus komt er oorlog", want er zijn allerlei diplomatieke tusschenwegen denkbaar. Weer herinner ik eraan dat de volken zelve zeer sterk tegen den oorlog zijn, dat September een volkomen af wezigheid van geestdrift en strijdlust heeft getoond, ook in Duitschland. Het schijnt dat Hitier straks zijn Rijksdag bijeen zal roepen en opnieuw een rede uit- sprekfigi. Zeer veel zou daarvan kunnen afhan gen. Er zou kunnen blijken dat hij nu toch neg- in een andere richting gaat dan door zoo velen sinds de bezetting van Tsjecho-Slo wakije gevreesd wordt. Of dat zich althans aanwijzingen voordeen, die daarop hoop geven. !De terugroeping van den-Britschen gezant te Berlijn, Sir Neville Henderson, voor het uit brengen van rapport, zooals het officieel heet, moet kennelijk als een protest opgevat wor den en zal wellicht gevolgd worden door de wederkeerige terugroeping van den Duitschen gezant te Londen. Men moet deze dingen evenwel niet zien als een verbreking van de diplomatieke betrekkingen, want die betee- kenis hebben zij niet. Chamberlain heeft als naar gewoonte in zeer correcte, weloverwogen termen maar daai'om toch zeer duidelijk gesproken. De oud-minister Duff Cooper heeft evenwel in het Lagerhuis scheldwoorden gebezigd. Het wil mij voor komen dat dit niet getuigt van het enorme verantwoordelijkheidsbesef tegenover millioe- nen menschen, dat ook een afgevaardigde be hoort te bezitten. En zeker een oud-minister, al is hij dan geen lid der regeering meer. R. P. DE ESPERANTO-TENTOONSTELLING. De bekende Esperanto-pionier de heer Haber- rnehl, de eerste Esperantist te dezer stede, heeft een hoogstbelangrijke collectie Esperanto litera tuur en correspondentie (verzameld in 3 lijvige albums) voor de Esperanto-tentoonstelling te Haarlem ter beschikking gesteld. T N een te Birmingham gehouden rede heeft de Britsche minister- president, Neville Chamberlain, het jongste optreden van Duitschland in Midden-Europa ernstig veroordeeld. Chamberlain vroeg zich af, welke verzekeringen van Hitier, nu deze in strijd met de overeenkomst van Münehen gehandeld heeft, nog geloofd konden worden. Op pagina 5 vindt men een uitvoerig verslag van deze belangrijke rede. De Britsche gezant te Berlijn is teruggeroepen voor het uit brengen van een rapport. De Britsche pers keurt eenstemmig de rede, welke Chamberlain heeft gehouden, goed, al dus meldt Reuter. De drie voornaamste pun ten, welke in het commentaar naar voren komen, zijn: De algemeene voldoening, dat de minister-president het bruut ge weld, waarmede Hitier de vooruit- zichten op het tevreden stellen heeft vernield, niet vergoeilijkte. De hoop, dat woorden gevolgd zul len worden door daden welke Duitsch land zullen doen aarzelen voor de toekomst. Het aanvaarden van Chamberlain's verklaring, dat hij door den Führer is bedrogen en derhalve niet kan wor den gelaakt voor de gebeurtenissen. De Times schrijft, dat zij, die Chamberlain door middel van de radio hebben gehoord, zoowel in Engeland als daarbuiten, de kracht moeten hebben gevoeld van zijn verklaring over het snelle breken van de beloften van Münehen. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, zal zonder twijfel helpen het ant woord te geven op de vraag, welke Chamber lain stelde, doch zelf niet beantwoordde, n.l. of deze inval de laatste is van een reeks, welke bekend is, of de eerste van een nieuwe feeks. De „Daily Telegraph" zegt dat de politiek van tevredenstellen van Chamberlain ieder een heeft getoond, dat Engeland oprecht tot vrede geneigd is, en Hitier alle kans heeft ge geven zijn handelwijze te wijzigen. Deze po litiek heeft een resultaat gehad dat iedereen betreurt, doch dat niets verandert aan het be sluit van Engeland den vrede te zoeken. Wat veranderen zal is niet het doel, doch de mid delen en de regeering moet thans deze nieu we middelen toepassen. Franscli commentaar. PARIJS, 18 Mrt. (Havas) Ten aanzien van Chamberlain schrijft Bourgues in de Petit Pa- risien, dat Chamberlain den Führer woorden heeft toegevoegd, waaruit de kwade trouw van den man, met wien hij te Godesberg en Berchtesgaden heeft gesproken, blijkt. Zelfs een gentleman als Chamberlain kon dit niet nalaten NEW YORK, 18 Maart (Reuter). De rede van Chamberlain heeft in de Vereenigde Sta ten een diepen indruk gemaakt. De „New York Times" schrijft, dat de Duitsche regeering slecht ingelicht is, wanneer zij denkt, dat de rede van Chamberlain en de verklaring van Summer WeRes slechts woorden zijn. dan Uw stok lang Is. zegt het spreekwoord Wanneer Gij Uw toekom stig home gaat inrichten, koopt er niet „op los' Overlegt U eerst eens met ons. Spoedig zult U be merken dat wanneer met zorg en overleg gewerkt wordt, ook met een matig budget een smaakvol en behaaglijk interieur ge schapen kan worden GR.HOUTSTRAAT 155 TEL'. 11159 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Duitschland maakte zich schuldig aan willekeurige toepassing van geweld". Met goedkeuring van Roosevelt heeft Sumner Welles, die optreedt als Amerikaansch minister van buiten- landsche zaken, een verklaring afge legd, welke als volgt luidt: „De regeering der Vereenigde Sta ten heeft bij tal van gelegenheden haar overtuiging uitgesproken, dat alleen door een internationale steun aan een program van orde, gebaseerd op wet, de wereldvrede verzekerd kan worden. Deze legeering is gebaseerd op en toegewijd aan de beginselen van men- schelijke vrijheid en democratie en zij kan niet nalaten bekend te maken dat dit land de daden, welke geleid hebben tot een tijdelijke vernietiging der vrijheden van een vrij en onaf hankelijk volk, waarmede van den dag dat de republiek Tsjecho-Slowakije haar onafhankelijkheid verkreeg het volk der Vereenigde Staten bijzonder hechte vriendschapsbetrekkingen heeft onderhouden, veroordeelt. Het standpunt der regeering van de Ver eenigde Staten is consequent duidelijk ge maakt. Zij heeft den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid der eerbiediging van de hei ligheid van verdragen en plechtige beloften en voor de niet-inmenging door eenige natie in de binnenlandsche aangelegenheden van andere naties en zij heeft herhaaldelijk haar veroordeeling uitgesproken over de politiek van militaire agressie. Ilct is duidelijk, dat daden van moed willige wetteloosheid en van willekeu rige toepassing van geweld de struc tuur zelve van de moderne beschaving bedreigt. Een gebiedende noodzaak voor de inachtneming der door de Ameri- kaansche regeering bepleite beginse len wordt duidelijk gedemonstreerd door de ontwikkelingen, welke zich in de laatste drie dagen hebben voorge daan". Bij het afgeven dezer verklaring zeide 'Wel les, dat. de kwesties verband houdende met de betrekkingen der Vereenigde Staten en de vroeger Tsjecho-Slowaaksche regeering thans in studie zijn en dat minis ter Morgenthau waarschijnlijk Zaterdag een verklaring zal afleggen over de handels overeenkomst met Tsjecho-Slowakije. Welles voegde hier aan toe voor het oogen- blik niets te zeggen te hebben over de schul den van Tsjecho-Slowakije aan de Ver eenigde Staten. Een opdracht aan Phillips. Welles zeidt, dat Phillips, de Amerikaansche ambassadeur te Rome, bij Ciano heeft geïnfor meerd naar de houding van Italië, doch dat hij het depatement van staat nog niet op de hoogte had gesteld van het antwoord, dat hij heeft ontvangen. Welles onthulde, dat zijn verklaring is uit gegeven ondanks het feit, dat de regeering der Vereenigde Staten geen mededeeling heeft ontvangen van eenige buitenlandsche regee ring ten aanzien van de ontwikkeling in Midden-Europa Tweeledig doel. De verklaring van Sumner Welles wordt door politieke kringen te Washington ge acht een tweeledig doel te hebben. In de eerste plaats heeft de regeering der Ver eenigde Staten besloten, zich tot tolk te ma ken van het beleedigde wereldgeweten. Voorts zou Sumner Welles, door te onderstreepen, dat deze daden hebben geleid tot „een tijde lijke vernietiging van de vrijheden en de on afhankelijkheid" van Tsjecho-Slowakije, hebben willen doen uitkomen, dat de Ver eenigde Staten niet geneigd zijn. de ver nietiging van Tsjecho-Slowakije als defini tief te aanvaarden. In leidende kringen te Washington is men namelijk van meening, dat het Tsjechische volk ondanks het nazi- juk den strijd voor de onafhankelijk heid niet zal opgeven. Volgens som mige commentaren zou de verkla ring van Sumner Welles te ver staan geven, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid zou zijn. alle pogingen der Tsjechen in dien geest te steunen. Dit zou de niet-er- icenning van den door Duitschland geschapen staat van zaken kunnen inhouder (Een Engelsch blad verzekert zijn lezers, dat het in Nederland een heel gewoon schouwspel is, huis vrouwen met een stofzuiger de straat voor haar woning te zien schoonmaken) Wij hebben dan toch maar een reputatie, Van reinheid die geen ander evenaart, Der huisvrouw, schoonste bloem van onze natie, Wordt in dat blad de hulde niet gespaard, 't Is prachtig om langs straten en langs wegen, De brave huisvrouw aan den slag te zien, Wanneer zij bezig is met zuigen, vegen En kloppen met haar snorrende machien. De Britten weten niet, hoe nu, na jaren, Onszelf dat heerlijk schouwspel nog ontroert, Wij plegen er bewondrend naar te staren. Waar onze weg ons ook langs straten voert Daar staan zij met haar allen op de keien. En zingen er een vroolijk liedje bij, De schoonheid van haar rijen en haar reien, Verleent het werk een glans van feestgetij. Ik kan de Engelschen oprecht beklagen, Dat men dit schouwspel in hun land niet kent. Wij zouden dit gemis niet kunnen dragen, Zoo zijn w' eraan gehecht en aan gewend. In één ding moeten wij ons voor hen buigen, Dat leeren wij wel duidelijk hierdoor, Op 't punt van dagbladstof uit duimen zuigen, Zijn zij ons schoone landje stukken voor P. GASUS DAGVAARDING. HUURZAKEN. REQUEST enz. BUR. KRANEVELD JACOBIJNESTRAAT 10 TELEF. 20707 Kantoor 9—5, 'sav. 78. Avdies 0.80 (Adv. Ingez. Med.) Het woord i» aan Huyghens: De wereld is 't thooneel dacr op de menschen mommen. Veel staan op sprekens rol, veel dienen der voor stommen. GEEF UW VROUW EEN TRAP, maar kijk uit dat achterop het stempel van betrouwbaarheid staat. „KLOMPENCENTRALE". (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 12 APRIL: ui den Stadsschou-wlMcg. Noteert U den datum! t t AARLEM'S DAGBLAD organiseert Woensdag 12 April een Vrijen Tijd-avond in den Stadsschouwburg. Dat wordt een zeer bijzondere avond In vele reportages hebben wij reeds de ant woorden op onze vraag „Wat doet U in Uw vrijen Tijd?" neergelegd. Op 12 April zullen verscheidene personen, die hun vrijen tijd besteden aan Muziek, Too- neel, Dansen en andere liefhebberijen, U zelf hun antwoord geven. Een unieke avond wacht U dus Noteert U den datum 12 April. Binnenkort volgen nadere bijzonderheden. Duitschland heeft ons verraden". j ^U2HORO^-,V1,.VV. AX^( e 1 'I, j-VMUKACEVO V AJ Mgr. Wolosjin naar Belgrado. BOEKAREST, 18 Maart. (Havas) Van de Roemcensch-Oekrainsche grens wordt gemeld, dat nog steeds wordt gevoch ten in de Subkarpathische Oekraine. De stad Scvlus is gisteren drie keer van bezitter veranderd, de Oekrainers zouden veertig Hongaren gevangen hebben genomen. De tegenstand in de Oekraine wordt geleid door kolonel Huszar; omtrent generaal Prchala is niets meer vernomen. De Hongaren zijn doorgedrongen tot Tiatsavo, 20 km. ten oosten van Sighet. Het dorp Asa de Jos wordt bewaakt door een Roemeensche mili tie van 150 gewapende vrijwilligers. Uit Sighet aan de Roemeensch-Oekrainsche grens wordt gemeld, dat mgr. Wolosjin gister avond naar Belgrado is vertrokken. Hij heeft een telefoongesprek gevoerd met zijn minister van buitenlandsche zaken, Revay, die zich op het oogenblik te Weenen bevindt. Deze gaf den raad den tegenstand in de Oekraïne voort te zetten, aangezien „Duitschland nog geen beslissing had genomen". - Mgr. Wolosjin heeft een deel van de Oekrain- sche schatkist, eenige millioenen Tsjechische kronen, bij zich. De ministers Braitchaiko en Dolinai zijn naar Boedapest vertrokken om met de Hongaarsche regeering te onderhandelen. Een groot aantal leiders van de Sij hebben bij Sighet de grens overschreden. Zij hebben toe stemming gekregen naar Jöego Slavië te gaan. Een der leiders van het propagandabureau van het Jong-Oekrainsche propaganda-bureau heeft een correspondent van Reuter medegedeeld Auto in het Merwedekanaal gereden. I)e vier inzittenden verdronken. VREESWIJK. 18 Maart. Doordat de bestuurder van een auto hedenmorgen trachtte een wielrijder te passeeren is hij geslipt en in het Merwedekanaal gereden. Hierbij zijn vier personen verdron ken: twee dames en twee heeren. De auto was uit Hilversum afkomstig en op weg naar den voetbalwedstrijd BelgiëNederland. De inzittenden .varen de 34-jarige heer W. Schonbergen en zijn 31-jarige echt- genoole. Verder de 42-jarige L. Hijman met diens 42-jarige echtgenoote dat in een telefoongesprek met Weenen hem werd medegedeeld, dat de Sitsj, de Ookrainsche nationalistische organisatie, vol moest houden in de Subkarpathische Oekraine, aangezien Duit sche troepen op weg waren om hen te helpen. Hij vocgtlc hieraan toe, dat volgens inlichtingen van de westgrens, daar geen schijn van Duitsche troepen te merken is en hij concludeerde hieruit, dat de Duitschers de Roethenen hebben ver raden. Naar het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, hebben gisteravond ook ten n.o. van Koe- roesmezoe de Hongaarsche torepen de Poolsche troepen ontmoet. CENTRALE RADIO-ONTVANGST 'n Toestel hebt U niet meer noodig U steekt U niet in den Beer, U wordt lid van de Centrale, Dat is alles en niet meer. HAARLEM - TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: Ifi PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. BINNENLAND. De K.N.S.M. keert zes procent dividend uit. 3 Er itjn weer twee dooden op een onbewaak- t m overweg te betreuren. 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft in een redevoering te Bir mingham ernstige verwijten tot Hitler ge richt wegens zijn optreden in Centraal- Iïuropa. 1 en 5 Dc Britsche gezant tc Berlijn is voor het uit brengen van rapport naar Londen ont boden. 5 ARTIKELEN, enz. It. P.: In rep en roer. i Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 K. de Jong: Concert te Aerdenhout. 4 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeingen. 7 Mr. E. Elias: Een Amerikaansch probleem: De trouw. 7 M. G. Köper-Botjc: Skiën in Zuid-Afrika. 7 E. E. J.-P.: Modeshow op Voorjaarsbeurs. 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: Geen sprake van paniek op de beurzen. 9 I)e Burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1