pAktiat RENAULT CCE BRINKMAN* Centraal vliegveld en tunne te Velsen in het debat. Amsterdamsche pleidooien voor Schiphol. huls.... VAN DEN BELT Co. Twee dooden nederlandsche handelmaatschappij, n.v. K.N.S.M- keert 6 procent dividend uit. Ik ontdek Amerika 'N RUIME 5 PERSOONS VOOR Fl. 1550.- Centrale Verwarming Hmlet TEL. 15597 ZATERDAG 18 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBEAD 3 EERSTE KAMER DEN HAAG. Vrijdag.' Het wetsontwerp tot voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden gestort of be taald in verband met art. 8 der Crisiszuivelwet 1932, dat beoogt de onverpakte spijsvetten wel onder genoemde zuivelwet te doen vallen gaf Mr. v. Rappard (lib.) aanleiding op te mer ken, dat ging hij er dit keer mee accoord men toch niet tot stelsel moet gaan verheffen met behulp van een latere wet als het ware een rechterlijke uitspraak achteraf om te buigen. Mr. de Rij lce (nat. soc.) die in het wetje een ineenzakking van de parlementaire democratie zag, vond het overigens best, Prof. Kranen burg (v. d.) was er alleen voor te vinden om dat de betrokken biscuitfabrikanten de betaalde rechten weer op de consumenten hadden ver haald. Stond Mr. Michels v. Kessenich (r.k.) heelemaal achter den Minister, Mr. P o 11 e m a (c.h.) zag in 't geval een typisch gevolg van het systeem van delegatie van bevoegdheid door den wetgever aan de uitvoerende macht, waartegen over Mr. Steenberghe aanvoerde, dat het hier toch niet ging om de geldigheid van een Koninklijk Besluit, maar om de interpretatie van de wet zelf. Nadat het ontwerp z.h.st. was aange nomen, kwam Waterstaat alsmede het Verkeers-, fonds en ook Staatsmijnen aan de orde. De heer TerHaar (c. h.) die met voldoening kennis had genomen van de plannen betreffende den tunnel te Velsen en hoopte dat die plannen spoedig verwezenlijkt zullen worden, klaagde over de 1400 onbewaakte overwegen, vond het stelsel van de waarschuwingslichten of lichtsig- IS HET RUSTIC EN GEZELLIG!! Ook uw kan dat zijn ....doe ais deze eigenaar laat uw wanden bekleden mei EKSOBOARD Lange Mólenstr 22*;Teli1,6035, HAARLEM <naaqt tedm. KL. HEILIGLAND 88 (Adv. ingez. MedJ op onbewaakfen overweg. Vrachtauto door trein verpletterd. Vrijdagmiddag om half zes Is te Wijs ter, gemeente Beilen, op den onbe- waakten overweg van de spoorlijn Meppel-Groningen een ledige vracht auto, welke in de omgeving zand ge lost had, gegrepen door een trein, wel ke op weg was naar Groningen. De wagen werd geheel vernield en de bei de personen, die in de cabine zaten werden op slag gedood. De onbewaakte overweg, waar dit ongeluk is gebeurd, is gelegen op het punt, waar de straatweg Spier-Wijster de spoorbaan Meppel- Groningen kruist. In de onmiddellijke nabij heid staat het thans niet meer in gebruik zijnde stationnetje van Wijster. De mannen hadden met de vierwielige open vrachtauto een lading scherp zand wegge bracht, waarbij zij eenigen tijd tevoren den zelfden overweg waren gepasseerd. Zij kwa men nu terug over den zandweg, welke vrijwel evenwijdig met de spoorbaan loopt en onge veer veertig meter van den overweg op den straatweg uitkomt. De trein reed hen dus ach terop. Op het punt, waar de zandweg den straatweg bereikt, is, achter het stationnetje langs, de spoorweg in de richting Hoogeveen zichtbaar. De chauffeur van een auto heeft dan echter al zijn aandacht noodig bij zijn stuur en bij het verkeer op den weg, welken hij moet opdraaien. Zoodra de auto de bocht heeft gemaakt, belemmert eerst een wacht post en daarna het voormalige stationnetje geheel het uitzicht. Eerst als de auto de spoor baan heeft bereikt, is deze te overzien. Op dit oogenblik was Vrijdagavond echter het personentreintje, dat de werkloozen uit Groningen van hun werk in de ontginning van de V.A.M. te Drijber naar huis brengt, ook den overweg genaderd. De trein, die pas enkele kilometers had gereden, nóch de vrachtauto, die juist op den straatweg was gekomen, had den, volgens ooggetuigen een groote snelheid. Niettemin had met een geweldige klap de bot sing plaats en waren de gevolgen ontzettend. Stukken van de vrachtauto en totaal versplin terde planken lagen over een afstand van honderd meter aan weerszijden van de spoor baan verspreid. Den chauffeur en een stuk van de cabine vond men op het rechterperron van het stationnetje, een as met twee wielen lag enkele meters verder aan den linkerkant. op zestig meter van den overweg trof men tus- schen de sporen het lijk van het tweede slachtoffer. Van de auto werd de rest nog 150 meter meegesleurd. De mannen moeten beiden op slag dood zijn geweest. Na overleg met het parket te Assen werden de lijken van de slachtoffers naar het lijken huisje op de begraafplaats te Wijster overge bracht. nalen prachtig, doch in snel tempo moet men dit over de heele linie gaan toepassen. Deze Amster damsche senator oefende voorts critiek op 's Mi nisters beleid in zake het centrale vliegveld en nam het hierbij op voor Schiphol. De heer v. Voorst totVoorst (r.k.) wilde terugkeer tot het stelsel van de parallelwegen ten einde vérgaande inbreuken op 't eigendoms recht van de boeren, die geen uitweg mogen heb ben naar de hoofdverkèerswegen te voorkomen. Deze afgevaardigde brak een lans voor de arme voetgangers, die nergens meer mogen loopen. Mr. Janssen d e Limpens (r.k.) sloot zich bij de aan hem voorafgegane opmex-kingen voor vei lig verkeer aan en bleek veel te voelen voor uit breiding van het aantal voorrangswegen. Waar schuwingsborden en dergelijke zal men duidelij ker dienen aan te brengen. Bij de kruispunten zijn zeer duidelijke waarschuwingen noodig en moet er op gelet, dat men stapvoets rijdt. Zoo veel mogelijk zij er eenheid van verkeevswetge- ving, zoodat dus de gemeenten er zich voor moe ten hoeden verordeningen te maken, die noo- deloos extra-hindernissen veroorzaken. De heer Fles kens (r.k.) bepleit namens zijn door droeve familie-omstandigheden afwezigen frac tie-genoot Blomjous den aanleg van een direc- ten verbindingsweg TilburgEindhoven. Late men niet pas in 1940, doch nog dit jaar met het werk beginnen. Hierna wipt spr. over naar de kwestie van den onhoudbaren toestand i.z. den spoorwegovergang te Eindhoven. Mr. Kropman (r.-k.) verzekerde dat hij de kwestie van het centrale vliegveld niet van een localen maar van een nationalen gezichtshoek uit bekeken, zou bespreken. Dat kan hij te eer der, omdat het Amsterdamsche standpunt volgens hem het nationale belang dekt. Toen de minister tot de conclusie kwam, dat er één centrale vlieghaven moest zijn, schijnt hij daar toe, ten onrechte, zonder voorafgaand deugde lijk onderzoek gekomen te zijn. De bewinds man had moeten meedeelen op welke stevige gronden hij zijn conclusie had gebouwd. Nadat de minister eerst Leiderdorp had ge kozen, kwam hij in September 1938 terecht bij Schiphol en terwijl vei-vo'lgens na onderhande ling met Amsterdam een hierop gericht wets ontwerp gereed lag, sprak zich de Tweede Ka mer uit, althans wat den geest van de motie- v. d. Waerden betreft, dat in geen geval Schip hol centrale luchthaven zou mogen zijn. Dit nu lag niet op den weg der Kamer, maar van de regeering: deze heeft uit te maken, waar zulk een vliegveld zal komen, nadat eerst de wet gever uitgemaakt zou hebben dat er een cen trale luchthaven in 't leven moet worden ge roepen. Het gevolg van dit staatsrechtelijk ver keerd gedoe was terstond, dat het wetsvoorstel bleef liggen en de zaak nu commissoriaal wordt gemaakt omdat de regeering hoopt op die ma nier uit het moeilijk parket te geraken. Spr. meent, dat het nu wellicht 't beste zou wezen, wanneer niet de regeering wat z'n ideaal ware zelf zou bepalen waar het centrale vliegveld komt, rustig af te wachten en eenvou dig de economischeh feiten te laten spreken. In de oogen van dezen afgevaardigde is Schiphol eigenlijk al de centrale luchthaven. Met de meeste klem dringt mr. Kropman er op aan in de aangekondigde commissie toch vooral ook een of meer veiligheids-deskundigen te benoemen. Er is namelijk reden tot eenige ongerustheid in dat opzicht, nu het plots mogelijk heet een mi litair vliegveld te Katwijk er op na te houden. Tot besluit van zijn rede sprak mr. Kropman er zijn vreugde over uit, dat de minister naar hij hier wel mocht verklappen er mee accoord gaat, een tunnel voor het gewone en voorts een voor het spoorwegverkeer bij Velsen tot stand te doen komen. Tot besluit van den middag kwam de heer v. d. Bilt (s.-d.) voor allerlei belangen van de mijnarbeiders op, terwijl hij voorts bleek te voe len voor meer beperking t.a.v. de afschrijvings- en reserveeringspolitiek bij de Staatsmijnen. E. v. R. Nederlandsche zenders worden anders gecombineerd. De „Nozema" deelt mede, dat gedurende het tijdvak van l April tot 1 Juli a.s. de pro gramma's van A.V.R.O. en V.A.R.A. zullen worden uitgezonden over den 301,5 meter zender, terwijl die van K.R.O. en N.C.R.V. zoowel over den 415,b als over den 1875 m.- zender zullen worden uitgezonden. Geen ambachtsschoolkaarten meer bij de Spoorwegen. Naar de Nederlandsche spoorwegen ons me- dedeelen komen met ingang van 1 Augustus 1939 de z.g. Ambachtsschoolkaarten te ver vallen. Het kamp te Ermelo. Ged. Staten onderzoeken de bezwaren. Ged. Staten van Gelderland hebben, naar aanleiding van de ingekomen bezwaren voor het inwinnen van inlichtingen hun beslissing over het raadsbesluit van Ermelo betreffende beschikbaarstelling van grond voor een vluch telingenkamp, aangehouden H. A. L. laat twee nieuwe schepen bouwen. De directie der Holland-Amerika lijn heeft bij de N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam een order geplaatst voor den bouw van een twee tal dubbelschroefmotorschepen voor haar Noord-Pacific-kustdienst. De schepen zullen van het „Noordam"-type zijn en 12.000 ton meten. De koelruimte be draagt 216.000 kubieke voet. De schepen zullen plaats bieden aan hon derd passagiers. De dienstsnelheid bedraagt zestien mijl. De oplevering zal In de tweede helft van 1940 moeten geschieden. AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houtstr./Gr Markt Tel 13990 (3 lijnen) Wij openen accreditieven en leveren credietbrieven betaal baar in alle belangrijke Europee- sche plaatsen. Extra-afschrijving van twee millioen. (Adv. Ingez. Medj Harlem. Wanneer je in Haarlem (N.H.) rondwandelt en je denkt aan Harlem (N.Y.) dan zie je voor je geestesoog een tafereel van hotsebotsende, klappervoetende, armzwaaiende, oogdraaiende nikkers. Gij hoort (met uw geestesoor natuur lijk) de jazzerij in zulle een perfectie, dat ge ge neigd zijt uw nichtjes, die schattige jazz-fan, te vragen het geestelijke rose oorschelpje tegen het uwe te leggen opdat zij mee-genïete van de- perfecte jungle-rhythmiek. „Niks hoor, Roosje", zou, mijn moederland- sche dienstmaagd gezegd hebben. Niks hoor, Roosje.... Ik heb Harlem gezien. Ik heb het doorkruist. Ik heb het trachten te peilen tot in de duistere diepte van zijn arge- looze groenten-winkeltjes, ik heb een negerme- neer gevraagd: „waar is de Jazz?" Hij heeft mij geantwoord: „In de Cottonclub op Broadway en in de dure tenten van de 52ste straat en "in de nachtgelegenheden voor provincialen op Times Square, maar hier zijn maar twee echte jazz- gelegenheden, waar u als vreemdeling komen kunt. Er zijn er nog wel een paar andere, maar daar bent u niet welkom, dat zijn onderonsjes van-de-buurt, daar zoudt u misschien onaan genaamheden krijgen. En al die jazz begint pas 's avonds om een uur of tien. Verder geen jazz...." Het klonk uit dien breeden rooden mond, met witte tanden in een zwart en glim mend gezicht, als „niks hoor, Roossie" op z'n ne- gersch. Harlem en geen jazz. Och, zoo gek is het bij nader inzien ook weer niet. Ik ken Haarlemmers (N.H.) die nooit Hal letjes geproefd en olie gezien hebben: ik heb nog nooit een Groninger gesproken die molleboonen at, of een Sneekenaar die meer dan een maal per jaar drabbelkoek snoepte. Ik heb dus Harlem zonder jazz, zonder treu rende saxophonen, verkouden koper en tappen de negerknapen ontdekt. Maar wel vond ik veel gezelligheid, knusheid, plezierigheid die ge in dat groote New-York van de wolkenkrabbers en de bezige business men zoo deerlijk ontberen moet. Ik weet niet of u er van houdt, maar ik ben een onverbeterlijke minnaar van kleine goed- koope winkeltjes, van een beetje rommel en een heeleboel warme genoegelijkheid. Ik heb het nooit gezocht langs de winkelstraten en in de hotel-halls, in de koffiehuizen en de plezierpa- leizen van de rijken dezer aarde. Ik heb het altijd gevonden in de (zooals die rijken dat noe men) volksbuurten. Altijd graag gezworven over het Amsterdamsche Amstelveld, de Haagsche Prinsengracht, de Leidsche Stille Rijn op Za terdagavond, De Groningsche Vischmarkt. Ik heb altijd gevonden dat dikke tapijten en par ketvloeren en liften en roltrappen en glinste rende lichtkronen in de heele wereld hetzelfde en in de heele wereld een beetje zielloos zijn. Nu, en in Harlem met al die heerlijke, slor dige, roezige straten, waar prachtige nikkertjes en nikkerinnetjes pselen tusschen de manden met groente, de kratten met fruit, de kisten met aardappelen en de vaten met visch en komkom mers en olijven, daar heb ik meer menschelijk- heid, jeugd, plezier en vooral kinderlijkheid ge vonden dan tusschen de ten hemel strevende, ik-weet-niet-hoeveel-verdiepingen-hooge wan den van Broadway en alle avenues en squares bij elkaar. Het is pi'ettig, na vier weken geloopen te hebben op straten, waar de auto's meesters en de menschen kudden zijn, waar de vrouwen uit de étalages zijn weggeloopen en de mannen het rhythme van kantoormachines in hun beenen hebben, in een buurt te komen waar de kin deren op straat spelen. Het is plezierig, wanneer je iederen dag vele kolommen in de krant gelezen hebt over me- neeren en mevrouwen die xnet d'r lui jacht nanr Florida zijn gegaan, of die hun villa op Hawaii hebben betrokken, of die een diner hebben aan geboden aan alle nette lieden van hun permuta tie, ineens weer dikke buux'vrouwen met elkaar bij de deur te zien praten en mannen in hun hemdsmouwen een cigaret te zien rooken bij de winkeltoonbank, de twijfelachtige geuren van gebakken visschies en sterke koffie en slechte cigaretten op te snuiven. Ge zoudt, na vier weken ijlen over Fifth, en Sixth en Madison-Avenue, na vier weken kran ten lezen in de lobby van een statig hotel tus schen bedaagde en bedachtzame dames en hee- ren, bijna vergeten zijn dat het groote hotel en de dure winkels en de renteniers niet den toon aangeven in een wereld waar de arbeid schaars en de werkloonen schaax-scher zijn. Ik heb weer winkeltjes gezien en geroken met reguliere houten toonbanken en met een in ventaris die meneer Macy van het groote waren huis met een vies gezicht in de vuilnis emmer zou gooien. Ik heb weer mosselen gezien. En manden met spinazie en aardappelen. En zwarte planken, waarop met krijt de prijzen stonden geschreven. En ofschoon een neger op het Amstelveld een eerste-klasse-bezienswaardigheid en attractie is en het hier zwart zag van de negers heb ik aan het Amstelveld gedacht Hoewel geen enkele Gronneger of oprechte Leijenaar ook maar een half druppeltje negorbloed in zijn aderen heeft herleefden de Stille Rijn en de drukke Visch markt in mijn hart. Ik heb Harlem ontdekt en ik heb het aange zicht der menschheid ontdekt, zij het ook zwar ter dan ik het gewend was. Maar dat was ovex-dag. Om tien uur 's avonds pas beginnen de saxo phonen te klagen en de trompetten te hoesten, beginnen de zolen te klepperen en de kfxieën te knikken. Harlem zooals mijn nichtje het zich droomt heb ik nog niet ontdekt. Maar dat komt nog. En ook daarvan zal ik u verhalen Mr. E. ELLAS. Lager winst dan vorig jaar. Aan het jaarverslag van de N.V. Kon. Ned Stoomboot Maatschappij wordt het volgende ontleend: Onze vloot bevindt zich in uitstekende staat van onderhoud. Ook in het afgeloopen jaar zijn wederom talrijke en belangrijke verbete ringen aangebracht. De geleidelijke vervan ging van het oude materieel door nieuwe eenheden wordt voortgezet. Helaas moet daar bij geconstateerd worden, dat in vele geval len de hooge bouwprijs der schepen een ren dabele exploitatie belemmert. Uitgezonderd enkele charterreizen voer de vloot geheel in eigen lijndiensten. De opleving van de vrachtmarkt in 1937 werd gevolgd door een inzinking. De omvang van ons goederenvervoer was geringer. Ons passagiersvervoer was gedurende het ge heele jaar bevredigend. In hoofdzaak ten gevolge van hoogere uitgaven voor onderhoud en verbetering der schepen, alsmede van loonsverhoogingen, zijn de exploitatiekosten het afgeloopen jaar gestegen. Het kapitaal van de stichting pensioenfonds der K.N.S.M., per ultimo October j.l. 3.911.613 bedragende, is thans geheel buiten ons bedrijf belegd Onze maatschappij blijft krachtens de pensioenvoorwaarden aansprakelijk voor de betaling der ingegane pensioenen. We losten onze schuld aan de Vereenigde Nederl. Scheepvaart Mij. groot 836.296.17, vervroegd af. Over het boekjaar 1937 incas seerden wij een dividend ad 5 pCt. van onze deelneming ten bedrage van 2.150.000 in het aandeelenkapitaal dier venootschap. De samenwerking met de N.V, tot voortzet ting van den Koninklijken Hollandschen Lloyd liet niets te wenschen over. De geldelijke uitkomst van ons bedrijf, of schoon op zichzelve bevredigen, is lager dan in 1937. Op de bezittingen is wederom ruim afge schreven. Desondanks is het bedrag van de afschrijvingen op de vloot nog niet vol doende voor normale afschrijving op basis van de tegenwoordige vervangingswaarde. Met het oog hierop en ter algemeene vex'sterking van het bedi-ijf stellen wij, in overleg met com missarissen, voor een bedrag van 2.000.000 uit de overwinst aan de „reserve voor diverse belangen" toe te voegen. De daarna overblijvende winst stelt ons in staat, een totaal-dividend van 6 pCt. over het gewone aandeelenkapitaal uit te keeren en 1056 bij loting aan te wijzen amortisatie- bewijzen tegen betaling van 50 per stuk in fce trekken. Verkorte balans. Activa Aan stoom- en motorschepen, lichters enz. 10.761.067, aan betalingen op schepen in aanbouw 932.136.56. aan eigendommen in West-Indië 250.040, aan haveninrichtingen te Amsterdam 450.000, aan haveninrichtin gen te Rotterdam 21.000, aan huizenbezit 500.000, aan meubilair 1, aan voorraden in magazijn 471.211.18, aan kassa en on middellijk opeischbare vorderingen op ban ken, kassiers en giro instellingen 6.096.691.33. depsito's 2.500.000, wissels in portefeuille 20.176.28. aan deelnemingen in andere on dernemingen, waarin is deelgenomen 2.706.972.25, aan deposito voor wettelijke uitkeeringen 1.047.772.79, aan debiteuren 1.880.998,17. Tezamen 27.638.066.56. Passiva Per maatschappelijk kapitaal: preferente aandeelen 5.000, gewone aandeelen 10.000.000, geheel geplaatst 10.000.000, te zamen 10.005.000. aan reserve voor diverse belangen 4.000.000, aan reserve voor assu rantie eigen risico 1.000.000. aan reserve voor pensioenen 6.077.743.45, aan reserve voor wettelijke uitkeeringen f 942.000, aan diverse kleine reserves 641.000, aan crediteuren 1.736.682.58, aan exploitatierekening 2.566.208.40, aan uitgelote amortisatiebewij- zen 59.650. aan dividendrekening f 600.200 aan onverdeeld dividendsaldo f 9.582.13 Te zamen 27.638.066.56. Winst- en verliesrekening. Debet Aan interesbrekening 13.181.71, aan waar devermindering deelnemingen 153.598.90, aan diverse kleine reserves 27.596.06, aan afschrijving op bezittingen 2.347.122.59 saldo winst 2.676.321.54. Tezamen 5.217.820.80. Credit Per avans verkoop drijvend materieel 125.384.23. per assurantie eigen risico 47.240.82. per exploitatie-rekening 5.037.195.75, per reserve voor wettelijke uit keeringen 8.000. Tezamen 5.217.820.80. DOODELIJKE VAL. Vrijdagavond, omstreeks half zeven, is de 54- jarige mevrouw C. Althusius-van Eyk, wonende Boompjes 113 te Rotterdam in haar woning van de trap gevallen, waarbij zij haar schedel ver brijzelde. Zij was op slag dood. Pe tweede Groninger dag. Vandaag is in de aula der rijksuniversiteit te Groningen de tweede z.g. „Groninger dag" ge houden tot het bespreken en het verbeteren van de verhouding tusschen landbouw, handel en industrie in de provincie Groningen. Sinds kort is dit werk ingeschakeld in het werk van de nieuwe stichting „De Groninger Gemeenschap". De bijeenkomst werd bezocht door ruim 300 vertegenwoordigers van overheid, wetenschap en bedrijfsleven in alle schakeeringen. Voorzit ter was de Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, als voorzitter van de commissie voor de Groninger dagen en als voorzitter van het bestuur van. de stichting „De Groninger Gemeenschap". Deze heeft allereerst de curatoren der rijksuniversi teit dank gezegd voor het beschikbaar stellen der aula en een woord van welkom gesproken tot den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, den directeur-generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, den regeeringsconxmissaris van Handel en Nijver heid, dr. W. L. Groeneveld Meyer en den voor zitter van den Economischen Raad prof. ir. I. P. de Vooys. Vervolgens hield de minister van Economische Zaken de openingsrede, waarin hij enkele be schouwingen hield over de verhouding tusschen landbouw, nijverheid en handel. Na deze rede van den minister sprak de Com missaris der Koningin in de provincie Gi'oningen over „De Groninger Gemeenschap". IN GRAND LUXE UITVOERING De Renault Novaquatre is onver woestbaar sterkbovendien zeer snel, (105 KM,), maar toch zuinig (1 L. op 10 KM,). Een echte gebruikswagen. even geschikt voor intensiet stadsge- bruik als voor lange reistrajecten. Uitgerust met de beroemde Renault Servorem, het veiligste remsysteem ter wereld. Verder geheel stalen carrosserie. Groote kofferruimte van buitenaf be reikbaar. Ventilatieruitjcs in de voorpor tieren. Onsplinterbaar glas rondom, etc. NOVAQUATRE Hoofdagent Haarlem en Omstreken SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TELEFOON 11025 ONDERDEELEN STOCK (Adv. Ingez. Med.) Middenstandsdiploma algemeene handelskennis. De inschrijvingen voor de in Mei en Juni te houden examens voor het Middenstands diploma algemeene handelskennis zijn thans gesloten. De belangstelling is dit keer zeer groot. Bedroeg het aantal deelnemers aan het examen van Juni 1938 en November 1938 te zamen circa 13000, reeds thans kan worden vastgesteld dat voor het a.s. vorjaarsexamen het totaal der beide vorige examens belang rijk zal worden overschreden. Het definitieve aantai inschrijvingen kan evenwel thans nog niet worden vastgesteld, daar met de telling en sorteering nog eenige dagen gemoeid zijn. DE LOON-ACTÏE IN HET MIJNWERKERS- BEDRIJF De Nederlandsche R.K. Mijnwerkersbond heeft zich met een schrijven gericht tot, het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond, waarin te kennen wordt ge geven, dat verdere actie tot verhooging der loonen naar de meening van het bestuur van den R.K Bond geen kans van slagen biedt en het niet gewenscht geacht wordt door voort gezette actie in die richting de mijnwerkers in de veronderstelling te laten, dat er kans zou zijn tot verhooging der loonen te komen, het geen tenslotte slechts op teleurstelling zou uit- loopen. Tevens wordt daarin opgemerkt, dat het verzoek om samenwerking in de loonkwestie. 'dat korten tijd geleden van den Alg. Nederl. Mijnwerkersbond was uitgegaan) rijkelijk laat is gekomen en zoo deze gewenscht ware ge weest, het voor de hand zou hebben gelegen, dat een dergelijk voorstel had moeten worden gedaan vóórdat door den alg. bond voorstellen waren geformuleerd en niet op het oogenblik waarop deze bond de overtuiging kan hebben verkregen, dat die voorstellen niet meer te handhaven zijn. GEERT HOOGEVEEN Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270. (Adv. Ingez. Med.) JLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK van i> j. ADR. STOOPSLAAN 33 (Adv. Ingez. Med.) Merkwaardig vonnis van politierechter. De Arnhemsche politierechter heeft een merkwaardig vonnis gegeven, dat als een goed lesje kan gelden voor al te heethoof dige sportmaniakken om hun „enthousiasme" wat in toom te houden. De 27-jarige landbouwer W. S. uit Beunin- gen was daar op 15 Januari j.l. een voet balwedstrijd gaan bijwonen. Het was een jongmensch met vurig bloed en blakend van sportliefde, zóó zelfs, dat hij na korten tijd over een voetbalkwestie ruzie kreeg en zeke ren A. H. M. F. met de vuist een stomp tegen het hoofd gaf. Deswege had hij zich voor den Arnhemschen nolitierechter te verantwoorden. De substituut-officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, eischte een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Hij was van meening, dat daar de bonden tegen de sportverdwazing niet voldoende op treden, de rechterlijke macht tegen zulke excessen krachtige maatregelen heeft te ne men. Hij vorderde daarom bovendien, dat ver dachte gedurende drie jaar niet meer aan sport zou mogen deelnemen in welken vorm ook. Het vonnis luidde 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en boven dien oplegging van een sportverbod voor den tijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van de R.K. reclasseering. De jongeman mag derhalve drie jaar lang noch zelf actief sport beoefenen, noch naar sportwedstrijden gaan kijken

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5