GRETHA DE BRUYN ZWITSERSCHE Twijnderslaan 7 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ACENDA. (UN/T IN UITETEN Concert te Aerdenhout. Vxo KARSOTE ZATERDAG 18 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBEAD crkkainpen voor werklooze jongelui. Men schrijft ons: De „Centrale voor Werkloozenzorg", uitgaan de van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom, Stadhouderslaan 4345 te Utrecht, welke sinds een vijftal jaren reeds duizendtallen jongemannen in hun moeilijke le vensomstandigheden heeft geholpen, vraagt op nieuw belangstelling voor haar werk. Genoemde Centrale heeft 9 werkkampen voor Prot. werklooze jongelui van 16 tot 24 jaar on der haar beheer, in welke kampen deze voor den tijd van 12 weken werk kunnen vinden, zoodat ze niet in vervelend nietsdoen hun tijd behoeven door te brengen. Het was te wenschen, dat ieder eens een kijkje kon nemen, hoe 't in zoo'n kamp toegaat. Behalve voor werk wordt er in de avonduren en op de Woensdagmiddagen in het kamp voor ontwikkeling en ontspanning gezorgd. Na jaren kampwerk lijkt het er helaas nog niet op, dat dit werk overbodig zal worden. Wij zien eerder nog een uitbreiding van de werkzaam heden op dit gebied. De Regeering ziet ook het groote belang van een jeugd, welke geholpen moet worden uit de sleur van onzalig nietsdoen! Zij stimuleert de deelneming aan de kampen, door overal in het land Jeugd-registratie-bureaux in te stellen, om zoo mogelijk ook de kamp-deelnemers te helpen weer in het gewone bedrijfsleven te worden op genomen. De heer J. Eikerbout, Voorzorgstraat 54, te Haarlem, plaatselijk secretaris der Centrale voor Werkloozenzorg zal U gaarne nader inlichten en de noodige formaliteiten afwikkelen tot deelne ming aan het werkkamp „Gooiland" te Bussum, dat 3 April zijn poorten weer zal openen voor 100 nieuwe liefhebbers, die 's Zaterdags een zak geld ontvangen van f 1.75 en bovendien een fiets- vergoeding, afhankelijk van den af te leggen af stand. SOEFI-BEWEGING. Men schrijft ons: Om aan de verlangens van vele leden der Soefi-Beweging te Haarlem en Omstreken tegemoet te komen is te Bloemendaal een Centrum opgericht. De Universeele Eere- dienst zal te Bloemendaal gehouden worden iederen Zondag v.m. 11 uur in het Jeugd huis, Donkerelaan 6. ZONDAGOCHTENDVOORSTELLING IN REMBRANDT THEATER Een boeiende film van Bali „Het eiland der demonen" de eenige, die met geluid is opgeno men en waarop de Balineezen hun taal, hun mu ziek en hun dansen demonstreeren en waarin men kennis maakt met hun zeden en gewoonten, zal Zondagmorgen" 19 Maart, in het Rembrandt Theater alhier worden vertoond. De vertooning is zeer leerzaam. Kinderen be neden de 14 jaar hebben geen toegang. AMBTENAAR BURGERLIJKEN STAND B. en W. hebben aan den raad ter benoeming tot onbezoldigd Ambtenaar 3Xn den Burgerlij ken Stand aanbevolen den heer J. Smit, be noemd-chef van de afdeeling Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen der gemeente-secre tarie. MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE Opgericht 1857. Zuiver onderling Nederlandsch Staatstoezicht. VERZEKERING TEGEN KOSTPRIJS met gratis insluiting van OORLOGSRISICO tot maximum 20.000 per hoofd op basis van speciale regeling. Inspecteur voor Haarlem en Omgeving: E. M. VAN SCHAAIK Platanenlaan 21, Bloemendaal, Telefoon 17725 (Adv. ingez. Med.) Grafische tentoonstelling in gebouw St. Bavo. Vrijdagavond werd in gebouw St. Bavo een grafische tentoonstelling geopend die „De Triomf der Grafische Technieken" heet. Deze expositie is georganiseerd door het Vakkundig Bureau van den Katholieken Grafi- schen Bond en reist het heele land door. In Haarlem belastte de R.K. Studieclub „Graficus" zich met de opstelling der tentoonstelling en man kan niet anders zeggen dan dat zij zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. De tentoonstelling is een bezoek zeer zeker waard. De voorzitter van „Graficus", de heer J. J. Lijnzaad sprak een kort welkomstwoord waarna de heer G. J. de Jong, bestuurder van het Vak kundig bureau een korte toelichting der ten toonstelling gaf. Deze expositie is ingericht, aldus spr., om het peil waarop de Grafische techniek op het oogenblik staat, te demonstree ren. Het is in de eerste plaats een studie-ten toonstelling, die hoewel niet bijzonder groot toch met zeer veel zorg is samengesteld. Alle drukprocéde's zijn vertegenwoordigd en ook de buitenlandsche methoden zijn niet vergeten. De heer de Jong leidde vervolgens een rond gang langs de geëxposeerde afbeeldingen waar bij hij korte verklaringen gaf van den aniline-, de offset-, de licht- en de boekdrukken, terwijl hij tevens aan de hand van prachtige afbeel dingen den verrassenden vooruitgang der moder ne kleurenfotografie toonde. Voor liefhebbers van grafische kunst is er op deze tentoonstelling zeer veel te genieten. Ten slotte kan nog vermeld worden dat door de studieclub „Graficus" een prijsvraag was uitge schreven voor het beste onderwerp van een ad vertentie, een reclame-affiche en een boek omslag. Verscheidene leden hadden keurige inzendingen geëxposeerd, die zeker de aandacht zullen trekken. De tentoonstelling is Zaterdag van 2 tot 9 uur geopend. DE VOORMALIGE BUITENSOCIETEIT Ingevolge raadsbesluit van 27 April 1938 heb-, ben B. en W. de voormalige Buitensocieteit „Trou moet Blij eken" in den Hout met het daarbij be- hoorend terrein tot 1 Mei a.s. verhuurd aan H. Th. van Looy, alhier, tegen een huurprijs van f 2500 per jaar. De huurder heeft verzocht deze huur met een jaar te willen verlengen. Hiertegen bestaan bij B. en W. geen bezwaren, zoodat zij den raad voorstellen daartoe te besluiten. EXAMENS. IIOOGER ONDERWIJS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de rechtsgeleerdheid cum laude op proefschrift getiteld: „Overeen komsten met overheidslichamen", de heer mr. G. J. Wiarda, geboren te Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen: Broche, Jansen. Oranje straat 43. Dameshorloge, De Goyer. Indische- straat 22. Handwarmer: Scholten. Besoekistr. 17. Wandelkaart: De Lange, Herculesstraat 29. Dameslaars: Montauban, Floresstraat 11. Nummerbord: v. Meerveld. Badelochstraat 48. Eenige penningen: Punt, Gen. de le Reystraat 7 zwart. Portemonnaie met inhoud: v. Bergen, Jan Haringstraat 47. Portemonnaie met in houd: Meulman, Prins Hendriklaan 70, Over- veen. Portemonnaie met inhoud: v. Haren, Ju- lianapark 40. Rozenkrans: v. Sikkeleris, Jel- gersmastraat 38. Rijwielbelastingplaatje: van Nimwegen. Saenredamstraat 30 zw. Shawl, Bu reau van Politie, Smedestraat. Sleutel: Kruis wijk, Leidscheplein 48 rd. Taschje met inhoud Bureau van Politie, Smedestraat. RECLASSERINGSBUREAU Het Nederlandsch Genoolshcap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, Afd. Haarlem, heeft aan de gemeente in huur gevraagd een in het centrum van ded stad gelegen perceel, ten einde daarin een Reclasseeringsbureau te kunnen stichten. Het perceel aan de Lange Wijngaard straat no. 32 is voor het beoogde doel geschikt te maken. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f 995. Het ligt in het voornemen van B. en W. het perceel ter zijner tijd te verhuren voor f 16 per maand. B. en W. stellen den raad voor genoemd bedrag ad f 995 ter beschikking te stellen. Ja Ik heb nog een goed frame, als dat goed besnaard wordt, is het weer een best racket. Ik breng het maar even naar of bel op Tel. 15116 Geheele besnaringen van 2.50 tot 17. (Adv. Ingez. Med.) Elegante Japen. Deze elegante Japon kan men vervaardigen van 2.50 meter soepele wollen stof van 130 cM. breedte. De mouw wordt met een kop in gezet. De rok is recht, doch lcopt een ietsje klokkend uit. De japon wordt van achteren gesloten. De eenige garneering bestaat uit een rand van kant in het blousje. De ceintuur wordt ook met kant afgewerkt. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte 96 cM. taillewijdte 74 cM. heupwijdte 104 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het Is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. zult gij niets riskeeren Indien gij Uw BRIL bij FEDERMANN laat repareeren Gr. Houtstraat 37 - Tel. 11059 Leverancier van alle Ziekenfondsen. Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 18 MAART Dancing La Gaité, Raaks 13: Nachtfeest, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Optreden van de zangers Tholen en Van Lier op de Voorjaars- beurs, hedenavond. Frans Hals Theater: „Het monster van Fran kenstein", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Kapitein Mollenard" en „De geheimzinnige misdaad", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De schaakspeler". Op het tooneel: De drie Hugo's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het wetboek der gestraften" 2.30, 7 en 9.15 uur* Spaarne Theater: „Stroopers van Alaska" en „Alarm onder water". Moviac Theater: „Een nacht op den Donau" geprolongeerd. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 19 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tooneelgroep „Het Masker", met „De onbekende vrouw", 3.15 uur. Rembrandt Theater: „Bali, het eiland der demonen", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds CopyrJflKl P, I B Boi 6 Coacnkogen Den hond zette hij op de kist, sloeg de deur toe, en riep naar boven door den boom: „HijBch mij maar weer op, ouwe heks!" „Heb je den vuurslag wei?" vroeg: de heks. „Neen, dat is w*ar ook", zei de soldaat, „(hen heb ik heelemaal vergeten Kn hij ging terug om hem te halen. De heks heesch hem op, en U vroeg de soMaat. „Dat gaat yt aiet i zoo stond hij weer op den weg, met zijn zakken, zjjn laarzen, agn B immers je geW? Geef nf| aüeen i l en z^n sjako vol goud. „Wat wou je met dien vuurslag?" I de soldaat, „ais je i trek ik mijn sabel, en s»a je kop stf"?" nijg alleen maar I a&t se*, de heks, „jij hebt i den vuurslag". „Larie!" 2 je ocmee doen hkx MUZIEK. Een interessante uitvoering van vocale en instrumentale kamermuziek uit de tweede helft der zeventiende en de eerste helft der achttien de eeuw had Vrijdagavond in het Gebouw van den Religieuzen Kring te Aerdenhout plaats. Interessant mogen we die uitvoering noemen, niet alleen omdat ze zelden in 't openbaar ge speelde werken betrof, maar ook wijl er ernstig getracht was om deze werken zoo nauwkeurig mogelijk in den oorspronkelijken stijl, den stijl van hun tijd dus, weer te geven. Het spreekt dus van zelf, dat de cembalo-partijen niet op een modernen vleugel, maar op een clavecin gespeeld werden. Dat clavecin was een in hoofd zaak getrouwe copie van het destijds door J. S. Bach gebruikte. Een cello versterkte den becij ferden bas der begeleidingen; eigenlijk had dit door een viola da gamba moeten geschieden, maar die was naar ik vernam, niet te verkrijgen. Uitvoerenden waren: de dames Lietje van Vliet (sopraan) en Corrie Vening Meinesz (fluit) en de heeren Hans Philips (cembalo), Gijs Beths (viool) en Joop Vogtschmidt (cello); de musicoloog Pierre Verdonck gaf korte toe lichtingen omtrent de te vertolken werken. De inleider besprak allereerst de verschillen in het muzikale karakter van het clavecin en pianoforte. Deze laatste noemde hij een product van de periode der romantiek, die de mogelijk heid tot afzonderlijke nuanceering van elke toon door middel van den vingerdruk eischte. Het clavecin of cembalo daarentegen veroor looft de nuanceering alleen registergewijze evenals het orgel. Dit is, zeide spr., zeer geschikt om den opbouw van een werk te doen uitkomen. De afzonderlijke deelen der Suite van Pachelbel zullen b.v. telkens anders geregistreerd worden. De „nieuwbouw" der clavecins in onzen tijd levert volgens spr. instrumenten, die in geen enkel opzicht bij de oude achterstaan. Behalve de Suite besprak Pierre Verdonck de Sonata (da chiesa), die volgens spr. vrij van „dansmatige" invloeden is, in tegenstelling met de Suite, hoewel ook vermengingen van beide veel voorkomen, zooals in de Sonate voor viool en clavecin van Senaillé, die met een Gigue eindigt. Bij de „Lamantationes Jeremiae Prophetae" van Rosenmüller wees spr. op de Italiaansche invloeden in deze muziek, die min of meer reci- tativisch, als „Arioso" geschreven is, en waarin volgens oud gebruik ook de opschriften gecom poneerd zijn. Voorts vernamen we van hem een en ander omtrent den vorm der „Da capo-Aria", omtrent de „Trio-Sonates" in Italië, Frankrijk en Duitschland en zoo nog meer, dat we, om niet te uitvoerig te worden, niet alles kunnen herhalen. De inleidingen gingen steeds onmid dellijk aan de uitvoeringen der werken vooraf. Het karakter dezer uitvoeringen was zonder uitzondering dat van een voornaam en ernstig musiceeren. Het niet groote, maar heldere so praangeluid van Lietje van Vliet hebben we reeds vroeger waardeerend kunnen bespreken; zij toonde ook nu bij de volbrenging harer om vangrijke en lang niet gemakkelijke taak goed stijlbegrip, een voortreffelijke adembeheersching en in Handel's Aria „Das zitternde Glanzen" een vaardige coloratuurtechniek, terwijl haar intonaties steeds vlekkeloos zuiver mochten hee- ten. De fluitiste Corrie Vening Meinesz ont wikkelde op haar instrument, waarvan de stemming in 't begin van den avond beter met die van het clavecin overeenkwam dan later, een mooien toon en toonde een vertrouwbare techniek. Hans Philips speelde slechts één solonummer: een Partita van Pachelbel en deed dat zeer cor rect. In de andere nummers toonde hij zich een intelligent, kunstzinnig en paraat begeleider. Het mooie en nobele vioolspel van Gijs Beths gaf in Solo-Sonate van Senaillé, in de prach tige Trio-Sonate van Bach en in de obligate partij der Aria van Handel weer veel te genie ten. De cellist Joop Vogtschmidt had slechts een aanvullende partij, die hij echter consciëntieus en met zuivere intonaties speelde. Het samenspel der verschillende uitvoeringen droeg het stempel van grondige voorbereiding en. liet niets te wenschen over. Tot het maken van aanmerkingen was weinig reden. Enkele tempi, vooral in de Trio-Sonate van Bach, hadden wat levendiger kunnen zijn; de phraseeringen der fluitiste mochten hier en daar nog nauwer verband houden met de struc tuur der muzikale zinnen; de cadensen in Han del's Aria waren wellicht niet volkomen volgens den stijl van Handel's tijd. En voorts was het programma wat overladen te meer omdat de meeste nummers veel overeenicomst van stijl hadden. De humor der liederen van Telemann bracht dan ook aan het eind van den avond een welkome afwisseling. Maar we hebben dezen avond met veel be langstelling en waardeering bijgewoond: be langstelling voor al het mooie dat die oude en weinig bekende werken bevatten, waardeering voor de wijze van uitvoering. De medewerking van alle uitvoerenden was belangeloos. De baten van dit goed bezochte concert waren geheel bestemd voor het Bloe- mendaalsche Steun-Comité. K. DE JONG. Zware verkoudheid onmiddellijk verlicht door in- 1 haleeren van de bacteriën- doodende Karsote-dampen. I 0-70 en F 1.— per flacon. (Adv. Ingez. Med.) Herziening der Amerikaansche MAANDAG 20 MAART Stadschouwburg, Wilsonsplein: Het Neder landsch Tooneel met de volksvoorstelling van „De Thompson Brothers", 8.15 uur. Kleverparkstraat 16: Algemeene vergadering Floralia Vereeniging voor Haarlem en Omstre ken, 8.45 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: 's avonds op treden van Paul Ostra met Wiesje Bouwmees ter op de Voorjaarsbeurs. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avond-- neutraliteitswet Roosevelt acht haar noodzakelijk. President Roosevelt heeft, naar Reuter meldt, verklaard, dat het nood zakelijk is het Congres een herzie ning der neutraliteitswet voor te Ieg- ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 18 Maart 8 uur tot en met Vrijdag 24 Maart zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizerstr. 6. Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff, apotheek. Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek. Marnixstraat 65. Tel. 23525, „Neen!" zei de hetes. Toen sloeg de soldaat haar hoofd af r--r ze.' En hjj bend al zijn geld in haar boezelaar bg elkaar; hij maakte er een bundel van, dien hij op zijn rug droeg, stak den vuurslag in zijn zak, en liep toen regelrecht naar de stad (Wordt vervolgd) gen. Roosevelt deed deze mededeeling In een persconferentie. Hij verklaarde dat de ont wikkelingen in Europa de noodzakelijkheid hebben aangetoond dat deze herziening noodig is. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij ge loofde, dat de kwestie in conferenties zou kun nen worden uitgewerkt in plaats van zijn aan bevelingen voor de wijzigingen, te gieten in den vorm van een boodschap aan het Con gres. In antwoord op een vraag om verdere ophel dering van zijn verklaring, stelde Roosevelt voor zijn boodschap van 4 Januari te lezen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6