doetje aoedi Co. ftatis pelutiftt! DE VUURSLAG Bronchitis MAANDA'G 20 MAART 1939 HAARCEM'S DAGBEAD 4 Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden. Zaterdagmiddag van 4 uur tot 5.30 uur, re- cipiëerde in hotel „Lion d'Or" het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, naar aanleiding van het 40-jarig bestaan der afdeeling. In een zaal vol fleurige, van veel belangstelling ge tuigende oloemstukken, was het voltallige be stuur. bestaande uit de heeren W. Windig, voorzitter. J. de Wijs. 1ste secretaris, W. F de Wijs. 1ste penningmeester. W. A. Kalkman, 2e secretaris en de gewone bestuursleden de heeren K. v. Rijsdam, M. v. Kogelenberg en B. J. Wijnstra aanwezig om de gelukwenschen met het 40-jarig bestaan der afdeeling in ont vangst te nemen. Wethouder E. v. d. Walï kwam namens het gemeentebestuur vaft Haarlem complimen teeren. De heer G. H. Wamelink sprak het bestuur namens den Gereformeerden Kerke- raad toe. Het tijdperk van de afgeloc.pen 40 jaren, aldxis spr., is er een geweest van strijd. En ook miskenning is u niet gespaard. Het is de wensch van den Kerkeraad dat uw ver eeniging in vertrouwen op God uw arbeid in toekomst zal voortzetten. De voorzitter, de heer Windig, dankte den heer Wamelink voor den steun van den Ker keraad. De heer Jansen voerde het woord namens den Christelijken Ambtenarenbond. Met energie, aldus spr., hebt ge in al de afgeloopen jaren getracht de ideëen der orga nisatie te verwezenlijken. Na het overwinnen van veel moeilijkheden moogt ge u thans ver heugen in een bloeiend vereenigingsleven. Spr. hoopte dat de positie der vereeniging zich in de toekomst zou mogen verstevigen. Namens den Chr. Politieambtenaren Bond kwam de heer v. Dijk in woord en bloemen hulde brengen. Andere sprekers volgden. De heer H. J. Vermeulen, voorzitter van het hoofdbestuur, vergeleek de afdeeling Haarlem met een dochter, namelijk van de moeder: de landelijke vereeniging. En sor. wilde derhalve niet alleen de dochter: de ju- bileerende vereeniging, maar ook de moeder gelukwenschen met het 40-jarig bestaan, want de moeder kan trotsch zijn op haar dochter. De afdeeling Haarlem was één der eerste afdeelingen van de vereeniging. Op 10 Decem ber '98 werd de afdeeling als vierde opgericht. Het begin was zwak. Met 14 leden werd be gonnen. Thans telt de afdeeling 165 leden. De arbeid van de Haarlemsche afdeeling heeft weinig invloed gehad op den gang van de landelijke vereeniging. doch is typisch Haar- lemsch geweest d.w.z. rustig en volhoudend Moge hét in de toekomst zoo doorgaan. De heer L. Silvis vertolkte de gelukwen schen van den Chr. Besturen Bond. Namens ..Patrimonium" kwam de her de Braai gelukwenschen. Bloemstukken waren gezon den door den Chr. Besturenbond, Chr. Amb tenarenbond, Chr. Politieambtenarenbond, Chr. Grafischen Bend, Ned. Vereeniging Chr. Technisch Personeel, Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Neutralen Bond van Handels- en Kantoorbedienden ,,Mer- curius", de afdeelingen Velsen en Beverwijk van de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, enz. VERBETERING VAN DE FLORESSTRAAT. Op 18 November 1938 hebben de eigenaren van de perceelen aan de Floresstraat nos. 6 tot en met 28, de vóór die perceelen gelegen stroo- ken grond (voormalige voortuinen) aan de ge meente in eigendom overgedragen met bestem ming voor den openbaren dienst. Het komt B. en W. gewenscht voor de op dien grond nog aanwezige voortuinen en groenstrook - jes op te ruimen. Volgens een opgemaakt plan zal vóór de hui zen een doorgaand trottoir van 3 M. breedte wor den gemaakt en zullen tusschen dit trottoir en den rijweg verhoogde gazons worden aangelegd, waarin boomen staan. B. en W. zijn van meening, dat op deze wijze het aanzien van dit gedeelte van de Floresstraat aanmerkelijk zal worden verbeterd. Zoodra de aanleg tot stand gekomen zal zijn, zullen B. en W. met de eigenaren van de aan de noordzijde gelegen perceelen opnieuw onderhandelingen aanknoopen, teneinde hen er toe te bewegen ook hun eigendom voor hetzelfde doel aan de ge meente over te dragen. De kosten voor de uitvoering van het plan op het zuidelijk trottoir ramen B. en W. op f 1.300. Kinderrevue „Daar zit wat in". De speeltuinvereeniging „Welgelegen" in Haarlem-Noord gaf Zaterdagavond in de too- neelzaal van gei )uw St.-Bavo, Smedestraat, een voorstelling van een Propaganda-kin- derrevue, getiteld ..Daar zit wat in". Deze revue werd geheel uitgevoerd door kinderen die lid zijn van de speeltuinvereeni ging. Het was waarlijk verbazingwekkend te constateeren. wat de leiders der vereeniging met dit jonge spelersmateriaal tot stand had den gebracht. De voorstelling was in de per fectie georganiseerd. Wat een werk dit gekost moet hebben kan men zich nauwelijks den ken. Naar de voorzitter, de heer J. Brouwer, die aan het begin van den avond de vele aanwezigen verwelkomde, in zijn openings woord meedeelde, was deze opvoering het re sultaat van een arbeid van acht maanden. Maar ook aan de vaak zeer jonge kin deren komt alle lof toe. De jeugdige acteurtjes en actricetjes bewogen zich met een gemak over de planken die menigeen hen zou benij den. Zij speelden de tooneel-scènes, die gelukkig geheel in kinderlijken stijl waren ge houden, en waarbij geen enkele concessie aan het revue-karakter was gedaan, zoo goed en natuurlijk als men het slechts van hen zou kunnen verlangen en zelfs waar de souffleur er aan te pas moest komen werd de actie geen moment onderbroken. Het leeuwenaandeel in de revue had onge twijfeld de dansgroep. Deze meisjes voerden op uitstekende wijze een aantal dansen en een rhythmisch-gymnastische rietoefening uit. Voor een der dans-scènes was speciaal voor deze gelegenheid een prachtig décor ge maakt, terwijl de twee jongste danseresjes in fraaie costuums waren gestoken. Tevens voerden twee der meisjes tezamen met hun leeraar eenige licht-acrobatische nummers uit, terwijl door de geheele groep nog in een verrassend stel tempo achter el kaar eenige fraaie allegorische groepsstan- den te zien werden gegeven. Behalve de tooneelgroep, waarbij zelfs de rollen van een agent en een onderwijzer op alleraardigste wijze door kinderen werden vertolkt, werd een belangrijk deel van het programma gevuld door het optreden als entr'acte van een tweetal jeugdige clowns, ,,The Johnny Bx-ands", die met hun grappen de geheele zaal uitbundig vermaakten. De uitvoering, die onder leiding stond van den heer G. van Huis. had bij de aanwe zigen veel succes en werd telkenmale met een hartelijk applaus beloond. De avond werd be goten met een gezellig baL Nieuwe plaatsingsregeling bij de Werkverschaffing. Dcor de Minister van Sociale Zaken is op nieuw een aanvulling gegeven op de nieuwe plaatsingsregeling bij de werkvei'schaffing, waarvan per circulaire de gemeentebesturen in kennis werden gesteld, waaruit wij 't vol gende memoreeren: 1. Bij de vaststelling van de duur der plaat sing in een 3-maandelijksche periode dient voor de tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid verzekerde arbeiders uitgegaan te worden van het steunbedrag (voor uitge- trokkenen, dubbel-uitg-etrokkenen of regle- mentair-nog-niet-rechthebbenden)zocals dat zou zijn. indien geen brandstoffenbijslag toegekend werd, terwijl voor de niet vei'zeker- de arbeiders het steunbedrag zonder korting van 50 cent voor niet verzekerden tot grond slag moet dienen. Overeenkomstig de wijze waarop het steun bedrag dus voor de niet-verzekerde arbeiders wordt vastgesteld, dient voor de kleine zelf standigen, voor zoover zij worden toegelaten, een theoretisch steunbedrag berekend te wor den. Gedeeltelijk werklooze arbeiders, voor zoo ver zij onder de werkloozenzorg vallen kun nen geheel overeenkomstig hetgeen in de circulaire van 3 Februari werd bepaald, ge plaatst worden. Arbeiders die woonachtig zijn in de ge meenten, waarvoor een loonnorm van 24 cent of lager, van 25 t.m. 30 cent of van 31 cent of meer per uur is vastgesteld en die in het vrije bedrijf gesteld een loon hebben ver diend. dat lager is dan resp. f 7, f 10. en f 12 per week. zullen voorloopig niet langer dan 8 weken in een driemaandelijksche periode geplaatst mogen worden. 2. Uit hetgeen onder Te der nieuwe plaat singsregeling is bepaald, zou af te leiden zijn, dat de tewerkgestelden voortaan alleen ont heven zouden zijn van de verplichting, wijzi ging in de gezinsinkomsten op te geven, doch dat zij bij voorbeeld met 't oog op de levens middelendistributie. de z.g. spaarregeling enz. wel wekelijks mededeeling zoudn moeten doen van andere wijzigingen, zooals verande ring van gezinssamenstelling enz. Zulks is echter in den ioop van een drie-maandelijk- sche periode niet noodig, behalve wanneer de betrokkene tegen het einde van een drie maandelijksche periode een aanvraag indient voor plaatsing in de eerstvolgende periode. 3. Behoeft met uitkeeringen uit een werk- loozenkas, opgenomen door een tewerkgestel de in de z.g. rustweken bij de vaststelling van de plaatsing in een volgende driemaan delijksche periode geen rekening te worden gehouden, wel dienen daarentegen bij de be oordeling der herplaatsing en bij eventueele bepaling van een wachttijd uitkeeringen doro een lid van het gezin, waartoe de tewerkge stelde behoort, ontvangen, in acht genomen te worden. 4. Arbeiders, die niet in de Rijkssteunrege- Hommen ^ne9an9 TAILLEUR MANTEL S STOFFEN Uw stoffen worden bij ons Bij contante JJƒ4!M betaling ontvangt (J Midza-bonnen (Adv. Ingez. I ling opgenomen kunnen worden, bijvoorbeeld omdat zij reeds .verscheidene jaren werklocs zijn. kunnen voor zoover door mij toestem ming tot hun plaatsing is verleend of alsnog verleend wordt, ook in den vervolge tot de werkverschaffing toegelaten worden. Uiter- aai'd zal ook voor hen een theoretisch steun bedrag vastgesteld moeten worden. 5. De in eenige gemeenten nog bij de werk verschaffing bestaande overgangstoelage ((huurbeslag) wordt met ingang van 2 April a.s. afgeschaft. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen: Twee boeken: Hovenier, Rollandstraat 75. Boek: Koning, Voorzorgstr. 30. Bont: Dernison, Kennemerstraat 27 rood. étui inh. meetinstrument: Turkenburg, Jan Gijzenkade 291. Hondje: Bon, Goltziusstraat 2. Sierkleedje: Kuijer, Siriusstraat 36. Porte- monnaie met inhoud; Sonnega, Thomsonlaan 63. Rijwielbelastingplaats; Inbijn, Spaaimwou- derstraat 47 rd. Doos inh. wol; Bureau van Po litie, Smedestraat. HET TOONEEL „DIE RAECKSE" VOERDE OP: „HAAR ANDERE MAN". Het blijspel „Haar andere man" van den Amerikaan Larry E. Johnson heeft vele kwali teiten. Dat die nu allemaal geheel en al tot hun recht kwamen bij de voorstelling, die de schoolvereeniging „Die Raeckse" er Zaterdag avond in den H.K.B. van gaf, zou men niet zonder meer kunnen beweren. Maar dat het niettemin een bijzonder aardige opvoering was. daarvan was het nu en dan spontaan opwel lend applaus wel het beste bewijs. Er is har telijk en gul gelachen om de malle situaties waarin Mary Marshall door haar wat al te vindingrijke verbeelding zich zelf en.... an deren bracht. Een oom komt op bezoek; de man des huizes wil hem niet ontvangen maar moet omdat zijn vrouw zoo opgeschept heeft als butler fun- geeren; een vriend van een broer van een buurvrouw oef! wordt gepromoveerd tot echtgenoot; oom brengt een nichtje mee, dat weer verloofd is met dien pseudo-echtgenoot moet ge nog meer hooren om te beseffen, dat we Zaterdagavond van de eene zotte situatie in de andere kwamen? Tevens zult ge begrij pen dat dit stuk voor HB.S.'ers groote moei lijkheden meebracht. De regisseur, de heer H. Boon, heeft vele daarvan handig weten te omzeilen al deed het eerste bedrijf dat niet vermoeden. Het tempo was toen te langzaam en de in dat bedrijf zoo nu en dan langgerekte dialoog stelde aan de jeugdige acteurs en ac trices te hooge eischexx. Daar kwam reeds ver andering in toen Wim Boon als Limpy Lan- nigan zijn entree maakte. Hij had een sympa thieke boeventronie, die dadelijk de zaal won. Het „open doekje" dat hijfcreeg, was zeer ver diend. Van dat oogenblik af was het pleit be slecht en ging het steeds beter. Vooral toen later ook Herman Vos. die in oom Elmer een zelfde soort rol vond als in Koemans van ,,'n Wespennest" het vorig jaar met zijn prettige rust en zijn welgedane gestalte het tooneel vulde. Het tweede bedrijf had veel en het derde 'n uitbundig succes, zoodat een gezonde climax werd bereikt. De hoofdrol was in handen van Bep Lobbes en zij was vooral in II en III de figuur zooais de schrijver die bedoeld heeft: een overmaat van naieve fantasie, waarin echter niets kwaads schuilt. Alleen het kan wel eens lastig zijn. Daarvan kon ook haar man een aardige rol van Nico van Garderen meepraten. Die fantasie brengt hem zelfs op het politiebureau, verdacht van diefstal in zijn eigen huis. Boy van Donselaar was de vriend, die als redder in den nood optreedt maar daardoor zelf in moeilijkheden komt. Hij heeft zijn uiterlijk in alle opzichten mee en zijn spel was ook niet onaardig, alleen zijn de vele „zeg 's" en „aha's", waaraan ook Bep Lobbes, die trouwens met de „z en s" overhoop lag zich nog al eens bezondigde, uit den booze. Toch is Boy van Donselaar een van de jongeren, die gezien de weinige goede „jeune premiers" die het dilettantentooneel rijk is, er geen kwaad aan zou doen om ook na zijn schooltijd het tooneelspel te blijven beoefenen. (Adv, Ingez,-Med.) \W' fl y ë.iê'P, vW H\j bestelde al het eten waar hij veel van hieW, want hij was nu rijk, omdat hij zooveel geld had! .(Wordt vervolgd) Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Verwijdert slijm en congestie en de ademhaling wordt rustig. ,aav. Ingez. Med.) Son ja Meyer was een alleraardigste dienst bode. die van haar dankbare rol maakte wat ervan te maken was. Leny Phenning, Matthi Westerhoff en Hetty Stekelenburg vervulden de bij-rollen zonder uit den toon te vallen en dat is al heel wat waard. Tenslotte een opmerking over een kleinig heid, die beslist storend werkte. De pseudo- echtgenoot betrapt den pseudo-butler bij een pseudo-diefstal. Hij gebruikte daarbij als pseudo-pistool een schaar en laterzijn wijsvinger. Ik kan haast niet aannemen, dat het zonder opzet is gebeurd maar het effect was natuurlijk, dat er op het verkeerde mo ment gelachen werd. De regisseur had dit in ieder geval moeten vermijden. Maar dat was dan ook een van de weinige klippen die hij niet had omzeild. En tenslotte is de voor stelling er niet op gestrand. Het succes was met of zonder pistool groot. En waarlijk niet onverdiend. B. K. Vijftien jaar V. D. J. O. Mr. P. J. Oud sprak in Haarlem. Zaterdagavond vierde de afdeeling Haarlem van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie haar 15-jarig bestaan met een feest in de zaal van „De Leeuwerik". Voor een stampvolle zaal sprak de voorzit ter der jubileerende afdeeling, de heer D. J. A. Geluk, het openingswoord. Spr. heette in zonderheid mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en oud-minister, en mr. Van Dam en echtgenoote, zoomede andere oprichters van de afdeeling, en voorts vei-tegenwoordigers van den Vrijzinnig Democratischen Bond in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal welkom. Gelukwenschen waren o.a. ontvangen van Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemees ter van Haarlem, den vice-voorzitter van het hoofdbestuur Jan Haan enz. De heer Geluk wijdde voorts eenige woorden aan het feeste lijke feit van het 15-jarig bestaan. Onze orga nisatie is er eene van jongeren, aldus spr., en waar 15 jaren op zichzelf meestal geen aan leiding zijn voor een uitzonderlijke feestvie ring moeten we in dit geval toch bedenken dat de jeugd een zeer veranderlijk element is, en dat 't derhalve wel een bijzondere gebeurtenis is als een jongerenorganisatie, vooral eene, die zich ernstig bezig houdt met politieke vraag stukken, 15 jaren bestaat. We leven in een tijd, waarin de democratie belaagd wordt, maar er ontstaat daardoor weerstand en derhalve is het verklaarbaar dat jongerenoi'ganisaties als die van ons een tijd perk van bloei meemaken. De geschiedenis van de V. D. J. O. in Haarlem heeft vele ups en downs gekend, doch in al die 15 jaren, die thans afgesloten worden, zijn we steeds actief geweest, en het verheugt me te kunnen zeggen dat juist thans onze afdeeling het hoogste aantal leden telt dat ooit bereikt werd. Spr. sprak tenslotte de hoop uit dat de bloei der afdeeling zich voort zal mogen zetten. Vervolgens sprak mr. P, J. Oud, burgemees ter van Rotterdam en oud-minister de aanwe zigen toe. Spr. ging in gedachten terug naar het eerste lustrum van de afdeeling in No vember '28, toen door thans wijlen professor Scheltema gesproken werd over het onderwerp „Ertkeling en gemeenschap". Dit onderwerp, aldus spr., staat thans. 10 jaren later, nog in sterker mate in het brandpunt der belang stelling. „Enkeling tegenover gemeenschap" is eigenlijk het gixxote probleem der democratie. Wij zien om ons heen stelsels opkomen, waar van we hopen dat we ervoor gespaard mogen blijven, stelsels, die alles willen offeren aan de gemeenschap. Wij vrijzinnig democraten zijn doordrongen van de beteekenis der gemeen schap, maar wij vinden dat het tenslotte toch om den mensch gaat. Het gaat om de opgave: „Hoe verschaffen wij aan den mensch in het algemeen de gelegenheid om zich te ont plooien?". Het probleem is: „Hoe vereenigen wij de twee elementen van gemeenschap en persoonlijkheid?" Oogenschijnlijk bestaat er een tegenstelling tusschen gemeenschap en individu; in feite is dat niet juist. Wij moeten streven naar harmonie tusschen beide. Daar heeft de menschheid door de eeuwen heen naar gestreefd, sedert de mensch zich bewust werd van zijn waarde als mensch. Spr. schetste de moeilijkheden van de laatste 150 jaaren. Het terrein van het economische leven werd hoe langer hoe uitgebreider, en de gemeen schapsbanden werden daardoor verzwakt. Het gildewezen strandde eei*tijds op het groepsegoïsme. Daardoor ontstond de roep om vrijheid. Een individualistische economie ont stond, niet met het oogmerk om de macht te laten zegevieren, doch wel degelijk met idealistische bedoelingen, in de hoop dat op die wijze het recht zou overwinnen. Deze in dividualistische politiek heeft vele voordeelen gehad. De bekwaamheid kreeg vrij baan. Doch anderzijds werden de gemeenschapsbanden verzwakt. Het kapitaal werd gescheiden van den arbeid. De bezitlooze was naar den geest vrij doch door zijn economische gebondenheid kwam van deze vrijheid in de practijk niet veel terecht. Er ontstond een reactie, die echter naar het andere uiterste doorsloeg. De ge meenschap moest alles zijn, de individu be rekende niets meer. Bij ons in Nederland is het zoo gegaan dat de gedachte ontstond dat we niets meer samen konden ondernemen. Wij willen onze gescha keerdheid niet opheffen wij beschouwen die veeleer als een voordeel maar toch zien wij het als een noodzakelijkheid dat we over onze scheidingslijnen heen tezamen de Nederland-, sche tradities en vrijheden moeten verdedigen. Al het bijzondere behoort te zijn ingeschakeld in het algemeene. d.i Nederland. En daar Ne derland weer een deel vormt van de mensch heid moeten wij ons nationaal inschakelen in het internationale bestel, en moeten wij de rechten, die we voor onszelf opeischen, ook aan anderen toestaan. Dit is de groote gedachte, een eeuwige ge dachte. die in dezen tijd vooral door de jeugd tot uiting moet worden gebracht. De aan wezigen dankten mr. Oud voor zijn toespraak met applaus. De heer D. J. A. Geluk uitte zijn erkentelijkheid jegens den spreker in woor den van dank. Daarop werd het feestpi-ogram- ma afgewerkt, waarin mevrouw H. G. C. Jans- sen-Klinke declameerde, de „Master Keys" onder leiding van Louis van Loo musiceerden, en waarin ook een tooneelstukje ,,'n Parle- mentszitting bij de Batavieren" door J. F. H. Pruschen Jr. werd opgevoerd. In de pauze be stond er gelegenheid om het bestuur der jubi leerende afdeeling te complimenteereo- Een bal besloot de Lustrumviering,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6