NIET MOOI; WEL SPANNEND Befyië-Hedetiand Bloemendaalsche Bridge Club Befyen en Hedetiaudets in den sttiid Op vele fronten De Hollandsche hockey-dames winnen M A A N D A" G 20 MAART 1939 HAAKTESTS DAGBEAD VOETBAL. ZWAKKE DEFENSIES AAN BEIDE ZIJDEN Neen, mooi is het niet geweest. Wel spannend, in de tweede helft zeer spannend zelfs. De Belgen hebben tenslotte volkomen verdiend gewonnen en hun betere spel vindt in de meerderheid van één doelpunt niet de volle belooning. Door het hooge tempo, dat zij vrijwel den geheelen wed strijd volhielden, waren vooral hun aanvallen veel verrassender en gevaarlijker. Het Neder- landsche doel ontsnapte enkele malen op mira culeuze wijze en daar het bovendien in onze achterhoede niet erg boterde, zou het niemand hebben verwonderd, als de Roode Duivels Van Male nog vaker hadden gepasseerd. Doch ook de Belgische achterhoede heeft fou ten gemaakt en zoo moet men constateeren, dat zeven van de negen doelpunten het gevolg waren van te kortkomingen in de respectievelijke defensies. De Belgen hadden in de voorhoede en midden linie een ontegenzeggelijk overwicht op onze landgenooten, zoowel de halfbacks als de voor- waartsen vormden een linie, waarin elk zijn plaats waard bleek en waarin ieder speler een krachtige schakel in het geheel vormde. Datzelfde kan men niet van de oranjehemden fetuigen; het succes van onze landgenooten ing te veel af van de prestaties van enkele spelers. In den aanval waren het Vente en Smit, van wie het initiatief uitging en die voortdurend een ernstige bedreiging voor Badjou vormden, in de middenlinie stak Anderiesen hoofd en schouders boven de beide andere halfbacks uit. Zonder dat men nu kan zeggen, dat de overige spelers in deze beide linies faalden, ging er van hen toch niet voldoende kracht uit om de balans in het voordeel der onzen te doen doorslaan. Hun werk bleef van begin tot einde zeer matig, zij wissel den goede dingen met vele zwakke momen ten af. In snelheid van starten en het voor den voet brengen van den bal, in het koppen, het maken van openingen en het plaatsen waren onze zui derburen de baas. Het was ditmaal heusch niet alleen Braine, die het leder aan den gunstigt geplaatsten teamgenoot toespeelde, ook Stijnen, Van Alphen en Voorhoof wisten de positie zoo- Veel mogelijk uit te buiten. Stijnen nam daarbij weliswaar een hoofd zakelijk verdedigende houding aan, maar dit belette hem toch niet om in de periodes, dat België in den aanval was en die periodes waren vele dezen aanval daadwerkelijk te steuen, daarin door zijn kanthalfs goed bijge staan. Dit vlotte werk van de middenlinie gaf den Belgen een groot voordeel, want de Nederland- sche halfbacks schoten in dit opzicht wel heel erg te kort. Zelfs in de laatste minuten, toen het er tenslotte om ging, of de onzen er nog voor de vierde maal in zouden slagen om gelijk te maken, toonden vooral de beide kanthalfs een gemis aan begrip voor hun taak. Anderiesen heeft dikwijls met succes gezwoegd van de eerste tot de laatste minuut, maar het is voor een spil nu eenmaal ondoenlijk, het geheele middenveld te bestrijken, wanneer de kanthalf- backs geen gelijken tred met hem houden en niet evenveel strijdlust toonen. Schubert schoot in enthousiasme, snelheid en positie kiezen te kort, waardoor de Belgische rechtsbuiten Fievez den geheelen wedstrijd vrij spel had, wat voor meer dan vijftig procent tot de nederlaag van onze nationale ploeg heeft bijgedragen. Want deze veteraan-rechtsbuiten scoorde niet alleen een fraai doelpunt, dat overigens aan te laat uit- loopen van Van Male moet worden geweten, maar hij profiteerde van zijn vrijheid om zijn medévoorwaartsen vele schietkansen te bieden, die nauwelijks konden worden gemist. Desondanks slaagden Capelle en vooral Isem- borghs (de zwakste voorwaarts der Belgen) er in, enkele kansen van nauwelijks een Meter af stand over de lat te werken, op momenten; dat een doelpunt niet te voorkomen scheen. Ongetwijfeld komen de minder oïrbare prak tijken op rekening van de zwakke leiding van den Franschen scheidsrechter De la Salle, die menige onbegrijpelijke en verkeerde beslissing nam in gevallen, dat een Engelsche referee des kundiger en met meer kennis van zaken zou zijn opgetreden. De rechtspraak heeft zonder twijfel veel in vloed op 't spel in dezen zeer forschen wedstrijd uitgeoefend, maar dat neemt niet weg, dat onze nationale ploeg in vele opzichten ernstig is te kort geschoten. Wel duidelijk bleek, dat men de overwinning op Hongarije als maatstaf had genomen, want tegen deze goed getrainde en enthousiaste tegen standers kwamen de tekortkomingen onzer land genooten wel zeer duidelijk tot uiting. Van Male, anders in internationale wedstrij den veel beter dan in clubvoetbal, speelde zon der overtuiging, was niet klemvast en maakte in opstellen en uitloopen grove fouten. Blom- vliet leek. vooral in de tweede helft, op wraak tegen Braine, die enkele onaangename trucjes ten beste gaf, bedacht en zelfs Caldenhove bleef onder zijn bekenden vorm. De D. W. S.'er had het evenwel niet gemakkelijk, want Schubert, als steeds te rustig en wachtend, tot hij den bal voor den voet gespeeld kreeg, was vaak nergens, waarvan Fievez niet naliet, voortdurend te pro fiteer en. Anderiesen zwoegde als steeds, Stam deed af en toe, speciaal aanvallend, vrij nuttig werk, maar zijn plaatsen was slecht verzorgd, terwijl hij in verdedigende capaciteiten en in snelheid tegen den linkervleugel der Belgen te kort schoot. Indien onze zuiderburen een eenigszins nuttiger en technisch beteren linksbuiten in plaats van Isemborghs hadden gehad, zou Hol land een veel zwaardere nederlaag hebben ge leden. Capelle, de veel gesmade, scoorde drie goals, waarvan 'er één naar mijn meening dui delijk buitenspel was, doch die alle voorkomen hadden kunnen worden bij beter georganiseerd overleg van onze achterhoede. In de Nederlandsche voorhoede was Vente on getwijfeld de nuttigste speler. Hij was meer malen op de rechtsbuitenplaats te vinden, in een poging, de zoogenaamde „switch" met Drager te volvoeren, maar de te lichtgebouwde D. W. S.'er was zoo bang en zoo ongedecideerd, dat de meestal uit drie man bestaande Nederlandsche voorhoede geen gevaren opleverde. Drager speel de zonder overtuiging en zonder besef van de mogelijkheden, die deze wedstrijd bood. Van der Veen was nimmer in de voorhoede te vinden, zwoegde in de buurt van de middenlinie zonder veel succes en schoot in snelheid en begrip van spelopvatting te kort. De Harder werd door het falen van Schubert en het „zwerven" van Smit te weinig in het spel betrokken: deze Hagenaar is wel snel, doch te eenzijdig en hij wil alles met het linkerbeen doen. Vente heeft als opportunist Raymond Braine. groote dingen gedaan, hij is geen volmaakt voet baller, maar in deze match was hij door zijn enthousiast doorzetten, zijn snelheid en uithou dingsvermogen zeer nuttig en feitelijk de eenige voorwaarts, die voortdurend het vijandelijk doel bedreigde. Smit trachtte hem zooveel mogelijk te steu nen, de Haarlemmer gaf enkele uitstekend be rekende through-passes, maar hij bleef door zijn zwerven teveel achter, zoodat ér slechts zelden een doelmatig contact bestond tusschen Anderie sen en de uit drie man bestaande voorhoede. Resumeerende moet derhalve worden gecon stateerd, dat dit Nederlandsch elftal in dezen vorm en spelende in deze onvolkomen tactiek zonder het noodzakelijke tempo, zich fortuinlijk kan achten, dank zij Vente die enkele fouten der Belgische defensie goed wist uit te buiten slechts met één doelpunt verschil te hebben ver loren van een ploeg, die weliswaar geen bijzon dere hoogte bereikte, doch die door tempo, bal behandeling, enthousiasme en uithoudingsvermo gen een vrij goed gebalanceerde eenheid vormde, die ruim voldoende was om de oranje-elf in deze opstelling en vorm te overwinnen. CRITICUS. (Zie het wedstrijdverslag op pag. 6). De Franschman Archambaud heeft den wieler wedstrijd ParijsNice gewonnen. HONKBAL Ledenvergadering „Haarlem". Vrijdag 24 Maart houdt de Honkbalclub „Haar lem" haar jaarvergadering in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester vermeldt de agenda ook het punt: bestuursver kiezing. Volgens het reglement zijn alle be stuursleden aftredend, doch herkiesbaar. Ook moet in de vacature, ontstaan door het bedan ken van M. Hunik, worden voorzien. De agenda van de bondsvergadering komt ook in behandeling, terwijl ook afgevaardigden naar die vergadering moeten worden gekozen. Tot slot zal worden uitgemaakt of het plan van verleden jaar, om het komende seizoen in officieel Amerikaansch honkbalcostuum te spe len, zal doorgaan. Algemeene vergadering Ned. Honkbalbond. De algemeene vergadering van den Ned. Honk bal bond wordt gehouden op Maandag 27 Maart in het gebouw Krasnapolsky te Amsterdam. Be halve de jaarverslagen vermeldt de agenda een uitgebreide bestuursverkiezing. Vijf bestuursle den zijn aftredend. Drie daarvan, de heeren E. Bleesing, B. C. Lammers en I. Notebaard stellen zich herkiesbaar, doch in de plaats van Th. Chrispijn en A. Schaling zullen nieuwe leden gekozen moeten worden. Het bestuur stelt een reglementswijziging voor om het mogelijk te maken, dat een nieuwe ver- eeniging tot de competitie wordt toegelaten in een andere dan de derde klasse. Dit gebeurt met het oog op de mogelijkheid dat de Amster- damsche vereeniging Salt Lake City aan de ko mende competitie zal deelnemen. Naar in vele vriendschappelijke wedstrijden gebleken is, kan dit negental uitstekend aan de eerste klasse deel nemen. Bewerking der spelregels. De commissie, die een nieuwe bewerking der spelregels voorbereid, heeft dezen winter hard gewerkt. Het is echter gebleken dat het werk zoo omvangrijk is, dat het niet voor het begin van dit seizoen gereed zal zijn. Daarom is besloten de uitgave uit te stellen tot het begin van het seizoen 1940. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag avond in haar clublokaal Sociëteit „Vereeni ging" aan den ZijTweg te Haarlem een Howell-drive voor leden en genocdigden. belangstelling was zeer groot, zoodat het noodig was, de deelnemers in drie groepen te verdeelen. Zooals gewoonlijk werd deze drive geleid door den voorzitter, den heer Germeraad, die dit weer op prettige wijze deed. De prijzen werden gewonnen als volgt: le groep: le prijs Mevr. Spruyt—Hr. Lamour met 66 m. p. 2e prijs Mevr. Vogelpoel—Hr. de Keizer 63 Vz m.p. 2e groep: le prijs Mevr. v. Maaswinkel—Hr. v. Hezel 81 m.p. 2e prijs Mevr. WafelaarHr. Volmuller 76 m.p. 3e groep: le prijs Hr. D'Ancona—Hr. Foildraine 73 m.p. 2e pr. Mevr. HelderMevr. Millaard 66 m.p. In het afgeloopen week-end is tusschen België en Nederland op vele fronten sportieve strijd geleverd, namelijk de volgende DAMES-HOCKEY NederlandBelgië (92) op het terrein van het Kennemer Lyceum te Haarlem. VOETBAL BelgiëNederland (5—4) te Antwerpen. Idem Juniores (t—2) te Antwerpen. BrusselAmsterdam (t2). AntwerpenRotterdam (52). IJSHOCKEY BelgiëNederland (01) te Antwerpen. TAFELTENNIS BelgiëNederland (75) te Mechelen. WIELRIJDEN België—Nederland (landenklassement) te Antwerpen 1. Nederland; 2. België. MO TOR WIELRIJDEN Terreinrit België- gewonnen. -Nederland te Leuven, door onze landgenooten EEN ZEER EENZIJDIGE STRIJD Ondanks de groote en verdiende overwinning, Zaterdag do.or onze landgenooten op het ter rein van het-.Kennemer Lyceum behaald, gaf deze wedstrijd tusschen Nederland en België toch niet bepaald voldoening, omdat het spel der Belgen te zwak was en het ons team niet tot ontplooiing van goed spel inspireerde. Indivi dueel heeft eigenlijk iedereen in de Nederland sche ploeg voldaan, doch het samenspel bleef meestal beneden de verwachtingen. Te half drie kwamen de elftallen op het veld; de volksliederen werden gespeeld en de aan voersters boden elkander bloemen aan. Nederland was volledig; België had een inval ster voor de linksbuiten. Al dadelijk waren onze dames in den aanval en hoewel er in het begin nogal eens gemist werd, bleek toch direct zeer duidelijk de onvol doende en trage sticktechniek van onze tegen standsters. Zelfs het slaan was ook dikwijls zwak. Na ongeveer vijf minuten kreeg Holland de leiding door mej. 'Van der Zouwe, die een voor zet van mej. De Vletter ineens inschoot. Ook daarna bleef Nederland in de meerder heid, doch de springende bal gaf ook nu weer moeilijkheden, zoodat het wel een kwartier duurde voordat een opdrijven van mej. Teile gen en goed doorzetten van mej. Garrels het tweede doelpunt brachten (20). België begon zich nu wel wat meer los te wer ken, zoodat ook onze backs er eens aan te pas kwamen, doch onze middenlinie, die toen goed op dreef was, wist meestal het spel te ver plaatsen. Het duurde niet lang of mej. Teilegen profiteerde van slecht wegwerken van de Bel gische keepster; even later zette mej. Garrels weer goed door en maakte er 40 van. Onze middenvoor zocht het dezen middag in solospel; zij had met het samenspel met haar buren niet zooveel succes. Het viel haar echter niet zoo moeilijk, de Belgische keepster te pas- seeren, daar deze wel een bijzonder ongelultki- gen dag had. Na dit vierde doelpunt kwam België toch los; een doorbraak volgde en toen een schot op het doel. Wel stopte mej. Ubbink den bal. doch zij raakte hem kwijt en de Belgische linksbinnen werkte het leder in het doel, (41). Kort hier op maakte mej. Garrels 51 en toen was het rusten. De tweede helft. Dacht Holland in de tweede helft misschien dat het nu op de lauweren kon gaan rusten? In elk geval hielden de Belgische dames het spel wat beter in evenwicht; nu traden de Ne derlandsche middenlinie en vooral de achter hoede wat aarzelend op. De Belgische midden voor passeerde dan ook onze verdediging; er volgde nog een korte scrimmage en toen ver dween de bal hoog in het doel (52). Dat schudde onze dames weer wakker. Mej. Garrels nam den bal ongeveer vanaf het mid denveld mee en toen de keepster verzuimde uit te loopen was het 62. Zaterdag werd op het terrein van het Kennemer Lyceum de landen- dameshockeywedstrijd Nederland België gespeeld. Een spannend oogen- blik voor het doel der Belgische dames Een aantal corners op het Belgische doel wer den slecht genomen, doch onze linkervleugel was nu beter op dreef; het was mej. Exalto, die van een missen van de keepster gebruik maakte en het zevende doelpunt inpushte. Even later maakte mej. Tellegen na goed door zetten er 82 van en toen was de beurt nog eens aan mej. Exalto, om na een mooien soloren en dank zij verkeerd opstellen van de Belgische keepster den eindstand op 92 te brengen. Het Nederlandsch elftal, dat in zijn geheel wel voldaan heeft, verscheen in de volgende opstelling. Doel: Th. Ubbink. Achter: H. Smithuyzen, M. Rollin Couquerque. Midden: A. de Vletter, H. Vreede en T. Broese v. Groenou. Vóór: N. de RuiterHofland, M. v. d. Zouwe, G. Garrels, N. Teilegen, E. Exalto. Nabetrachting. Het spel is bij zulk een geringen tegenstand moeilijk te beoordeelen. Er waren bij de Belgen eenige zeer jeugdige speelsters, de keepster had een slechten dag: het ontbrak vooral aan stick techniek en tempo. Rechtsbuiten mej. Speleers, linkshalf Ducarne en later ook de linksback Baudoux waren hier nog de besten. Mej. Ubbink had misschien last van planken koorts; zij was in elk geval niet zoo zeker als we het van haar gewend zijn, maar zij heeft ook enkele malen goed gered. De backs waren vooral in de eerste helft goed, doch traden in het begin van het tweede ge deelte wel eens wat aarzelend op. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de midden linie. doch hier herstelde men zich ook spoedig weer; alleen mej. Broese van Groenou kon het peil van voor de rust niet meer bereiken. De dames Vreede en De Vletter waren goed op dreef. In den aanval was de linkervleugel vooral in de tweede helft goed; hier deed mej. Garrels weer handige dingen. Mej. Van der Zouwe was ook zeer zeker voldoende en maakte een mooi doelpunt. Mevr. De RuiterHofland deed weer goede dingen en profiteerde van haar snelheid, doch zij voelt zich toch beter op den linkervleu- kel thuis. Beide scheidsrechters floten niet zeer scherp, maar zii deden het rustig en onpartijdig. Individueel hebben dus alle speelsters hun verkiezing gerechtvaardigd, doch. wil men suc ces hebben, dat moet er op 16 April te Kopen hagen tegen Denemarken toch beter gespeeld worden. Fraai overzicht van het terrein van het Kennemer Lyceum, waarop de Dameshockeywedstrijd Nederland— België werd gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9