Drie jaar geëischt wegens poging tot doodslag Britsche pers over de inlijving van Memelland. Niet in overeenstemming met het internationale recht. DONDERDAG 23 MA A R T 1939 HAARD EM'S DAGBESD <5 Mr. ROST VAN TONNINGEN STOND TERECHT. f 900.— boete geëischt. subs. 3 maanden. TEVENS EEN PROEFTIJD GEREQUIKEERD. 's-QRAVENHAGE, 23 Maart. Vanochtend werden voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. J. H. van Laer, drie beleedigingszaken tegen mr. M, M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad behandeld. Mr. Rost van Tonningen had zich te ver antwoorden wegens het publiceeren van arti kelen over de zaak Oss, welke beleedigend ge acht werden voor den minister van Justitie., mr. Goseling, den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M, M. baron Speyart van Woerden en van den centralen raad van beroep. Het ging hier om de artikelen „Het hemel tergende vonnis", verschenen in het nummer van 23 December j.l, „De eer der Nederland- sche jeugd", verschenen in het nummer van 29 December j.l. en „De zedenmisdrijven van Oss", verschenen in het nummer van 4 Ja nuari j.l. Voor deze artikelen zijn indertijd door de Leidsche politie de persen van het nationale Dagblad onklaar gemaakt, welke maatregel later, na ingediend verzoekschrift van mr. A. J. van Vessem, ongedaan werd gemaakt. Mr. Rost van Tonningen werd in rechten bijgestaan door mr. W. J. C. A. Nijgh te 's-Gravenhage. De drie zaken werden gevoegd, dus tegelij kertijd behandeld. De officier van justitie achtte het artikel „Het hemeltergende vonnis" beleedigend voor den Centralen Raad van beroep. Wat het artikel „De eer der Nederlandsche jeugd" betreft, hier achtte spr. smaadschrift tegen minister Goseling bewezen. Den minister wordt een bepaald feit ten laste gelegd, n.l. dat hij in zijn plicht zou zijn tekort geschoten met het vervolgen van mis drijven. Wel haalt de schrijver van het artikel eenige zinnen aan, welke in de Kamer zijn gebezigd, doch dat ontneemt aan het artikel het karakter van smaadschrift niet. Evenzoo is het gesteld met het derde artikel, waarin aan baron Speyart van Woerden eveneens plichtsverzaking wordt verweten, omdat hij twee arrestanten zou hebben vrijgelaten, in strijd met zijn plicht als openbaar ministerie. Evenals het smaadschrift tegen minister Go seling is hier het misdrijf gepleegd tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening. Ook beroep op algemeen belang gaat niet op, omdat vorm en inhoud noodeloos kren kend zijn. Geldboete en voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. Spr. was van meening, dat de pers zich moet onthouden van beleedigende critiek. Cri tiek. die beleedigend is, heeft veel minder ef fect dan reëele critiek. Wegens overtreding van art. 137 a. W. v. S. eischt dé officier een geldboete van 900- subs. 3 maanden hechtenis en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Hierna nam mr. Rost van Tonningen het woord om eerst zelf zijn verweer te voeren Spr. begon met een'uitvoerige uiteenzetting- te geven over de geschiedenis van de zaak Oss. In dit verband merkte hij op, dat de ad ministratieve rechtspraak niet vrij en onaf hankelijk van de regeering staat. Het doel van het artikel „het hemeltergende vonnis" was evenwel, aldus mr. Rost van Tonningen, niet om critiek op den centralen raad uit te oefe nen, doch om de marechaussee in eere te her stellen. De reeks artikelen, voor welke hij thans terecht staat,- zijn, aldus spr. niet geschreven om de bedoelde personen te beleedigen, doch als antwoord op de artikelen in de Zuidelijke pers. Er zijn in de zaak-Oss zulke groote moreel e belangen gemoeid, dat spr. het kleinzielig vond om hem voor wat al te scherpe woorden te vervolgen. Spr. protesteerde tegen het in beslag nemen van de persen* en was de rechtbank dankbaar, dat zij dezen maatregel ongedaan heeft ge maakt. Wat de geëischte straf betreft, zeide spr., dat hij daardoor in zijn arbeid ernstig wordt beknot. Mr. Nijgh vervolgde hierna het pleidooi. „Het gaat hier niet om een klein beleedi- gingszaakje", aldus pleiter, „maar om groote belangen". In dit verband trok pleiter een parallel met de zaak Dreyfus. Ook andere bladen, aldus mr. Nijgh hebben scherpe critiek op de beslissing- van den centralen raad uit geoefend. Hun redacteuren zijn niet vervolgd. Over de in beslagneming van de persen zeide pleiter, dat de officier van justitie hier om de woorden van den minister te gebruiken „op hol is geslagen". Het Nationale Dagblad zal tegen den staat een vordering wegens schadevergoeding instellen. Pleiter achtte hetgeen verdachte geschre ven heeft, onschuldige taal, vergeleken bij wat o.a. Marnix van St. Aldegonde, Bilderdijk en Da Costa wel geschreven hebben. Men kan de geïncrimineerde artikelen daar om niet beleedigend noemen. Bij repliek zeide mr. Hoekstra, dat pleiter de formeele en materieele beleedlging verwart. Het gaat hier alleen om de formeele beleedi- ging. De uitspraak werd bepaald op 6 April. EEN VERKLARING VAN DE N S B. Naar aanleiding van een in ons blad gepu bliceerd bericht omtrent een jongen klompen maker uit Winterswijk, die wegens het ingooien van een ruit bij een Joodsch ingezetene aldaar terecht stond voor den politierechter te Zutfen, en die ter terechtzitting verklaarde N.S.B.'er te zijn, verzoekt het hoofdkwartier der N.S.B., ons mede te deelcn, dat bij een onmiddellijk inge steld onderzoek is gebleken, dat het geval be treft een jongeman van 18 jaar, werkzaam op Duitsch gebied, die eerst zeèr kort geleden nl. op 2 Februari jl. tot de N.S.B. Is toegetreden. Aangezien de N.S.B. daden als deze ten zeer ste veroordeelt, is het in het bericht bedoelde jongmensch terstond als lid der N.S.B. geroyeerd. BATA IN PARIJS. De Tsjechische industrieel Bata is. komende uit Venetië, op Le Bourget geland met zijn par ticulier twecmotorig vliegtuig. Dit is het eenige van de twintig toestellen der firma Bata, die onttrokken zijn aan de Duitsche beslaglegging. NEDERLANDSCH GEZANT IN LETLAND OVERHANDIGT GFXOOFSBRIFVEN. De Nederlandsche gezant te Riga, de heer L. P. J. de Decker, heeft heden zijn geloofsbrieven overhandigd aan staatsnresident Ulmanis. Haclia over zijn besprekingen met Hitier. „Zelf om een onderhoud verzocht". De president van het voormalige Tsjecho- Slowakije, dr. Hacha heeft gisteren een pers vertegenwoordiger te Praag een onderhoud toegestaan, waarin hij sprak over dc verschil lende in het buitenland verspreide geruch ten over zijn bezoek te Berlijn. Hacha verklaarde: I-Iet is onjuist, dat de Duitsche gezant, zooals beweerd werd, te Praag den middag van den veertienden Maart de Tsjechische re geering een uitnoodiging heeft over gebracht naar Berlijn te komen. De Praagsclie regeering heeft veeleer zelf te Berlijn gevraagd of staatspresident Hacha en minister van buitenland- sche zaken, Tsjwalkofsky, naar Ber lijn konden komen om te onderhan delen over de toekomstige verhouding van het Duitsche Rijk tot Bohemen en Moravië. Te Berlijn is beiden heeren geenszins een gereedgemaakt document voorgelegd, Ook heeft de Führer volstrekt onderhandelingen gevoerd, die, zooals indertijd reeds uit het of ficieele communiqué was op te maken, lang duurden en op volkomen vriendschappelijke wijze werden geopend. De tekst van het bekende document is, pas na deze onderhandelingen overeengekomen, opgeschreven en doc,r beide zijden onder- teekend. Juist is, dat hij (Hacha) vóór de onderteekening van het document een rugge spraak met de regeering te Praag noodii. heeft geacht, doch slechts, omdat hij zonder voorafgaande overeenstemming met de re- geering niet heeft willen besluiten het docu ment te onderteekenen. De regeering te Praag heeft des nachts vergaderd en op prond van deze telefonische ruggespraak het optreden van den president gebillijkt. De opwinding en zijn ouderdom zullen het volkomen begrijpelijk doen zijn, dat hij na den langen tocht én de onderhandelingen moe is geweest, zoodat hij onder geneeskun dige controle een verfrisschingsmiddel heeft ingenomen. Dit is echter, zooals in tegenstelling met de beweringen van eenige buitenlandsche bladen, nadrukkelijk moet worden vastge steld, pas gebeurd na de onderteekening der documenten. Hacha schetste de indrukken, die hij bij zijn samenzijn met den Führer heeft gekregen en hij gaf herhaaldelijk uitdrukking aan zijn vreugde,dat het hem gelukt is het ver trouwen van den Führer te verwerven. Hacha wees met zeer groate verontwaardi ging sommige beschrijvingen met nadruk van de hand, in het bijzonder het artikel van den diplomatieken correspondent van de Daily Telegraiph, waarin gezegd werd, dat Hacha slechts onder bedreigingen had kunnen wor den gedwongen de overeenkomsten te onder teekenen, die, zooals dezelfde bladen hadden gemeld, reeds bij aankomst van Hacha klaar op tafel hadden gelegen. VER KEER S - C OMMI SS IE HAARLEM EN OMSTREKEN. Woensdagavond heeft de jaarvergadering plaats gevonden van de Vérkeers-commissie Haarlem en Omstreken, op welke vergadering tevens aanwezig' waren de besturen van Ne derlandsche Unie van Chauffeurs en overige Automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Algemeenen Bond van Politiepersoneel en den Nederlandschen Bond van Particuliere Chauffeurs. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer A. Mars, werd mededeeling gedaan van diverse verrichtingen van het Dagelijicsch bestuur, waaronder verslag van de diverse be sprekingen met autoriteiten en hoofden van takken van dienst om te komen tot een goede verkeersregeling. Hierna werd het jaarverslag van den secre taris, den heer P. de Vries uitgebracht, en met algemeene stemmen goedgekeurd, even als het financieel verslag. De vergadering bracht dank voor hetgeen in het afgeloopen jaar door het dagelijksch bestuur was verricht teneinde een veilig ver keer in deze gemeente en de naaste omge ving te bevorderen en maakte van deze ge legenheid nog tevens gebruik om eenige pun ten op te geven, waar de veiligheid nog wel te wenschen overlaat en naar de meening van de sprekers verandering gewenscht zoude zijn. Het bestuur nam nota van deze opmer kingen en zegde toe ook deze punten met de desbetreffende autoriteiten te zullen be spreken, waarop deze jaarvergadering door den voorzitter werd gesloten. DE HEER A. NELIS JUBILEERT. Heden herdenkt de heer A. Nelis, Leidsche- vaart 87 alhier den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de fa. W. J. Honne- bier, Zijlweg 302. De directeur, de heer Hon- nebier sprak den jubilaris ten kantore toe, wenschtc hem geluk met dezen heuglijken dag en overhandigde hem een geschenk. Van de zijde van het personeel ontving de heer A. Nelis vele felicitaties. TEYLERFEEST OUDEN VAN DAGEN. Vandaag wordt in .Haarlem's Tehuis" voor Ouden van Dagen" aan den Schotersin gel weer het jaariijksche Tevlerfeest gevierd Hiervoor werd een alleraardigst programma samengesteld, dat zooals altijd aan de oudjes eenige genotvolle uren verschaft. Het begon vanmorgen zooals gewoonlijk met een fees telijk ontbijt, waarna op de binnenplaatsen muziek ten gehoore werd gebracht. Voor den feestmaaltijd hedenmiddag, een der hoogte punten van den dag, bestond natuurlijk een groote belangstelling. Het. feest wordt vanavond besloten met een gezellig samenzijn, waaraan medewerken „Santpoort's Klein Cabaret,, en „The' Elsnerus Band" onder leiding van den heer G. Elsne rus. De binnenplaatsen waren door den dienst Hout en Plantsoenen keurig versierd. Ook aan de kinderen van Haarlem's Kin derhuis wordt hetzelfde programma aange boden. JUBILEUM VAN DEN HEER P. C. VAN DER MEER. Heden jubileert de heer P. C. v. d. Meer, Hij herdenkt den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad van de N.V. Kon. Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes. De directeur der N.V Beijnes, ir. H. J. M. Bekkers, overhan digde den jubilaris hedenmovgen ten kantore een geschenk, zoomede liet. vereerende getuig schrift. van de Mij. voor Nijverheid en Handel met bijbehoorende medaille HAARLEMSCHE VOORJAARS- BEURS. Succes wederom verzekerd. HEDENAVOND FEESTELIJK SLOT. Heden op den laatsten dag van de zevende Iiaarlemsche Voorjaarsbeurs, georganiseerd door de afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden wordt, kan met zekerheid reeds worden geconstateerd, dat ook deze Voorj aars beurs volkomen is geslaagd. Tot Woensdagavond bij de sluiting waren 12094 bezoekers de controle gepasseerd en ook vanmiddag bij den kookwedstrijd van het Gemeentelijk Gasbedrijf mocht veel bezoek verwacht worden, evenals bij het optreden van Tholen en Van Lier. De beoordeeling der inzendingen van de Haarlemsche Broodbakkers Patroons Ver eeniging door de bezoekers is nu afgeloopen; de uitslag is, dat de firma Carels met 8339 punten de eerste werd; firma G. de Vries Zoon no. 2 met 4641 puten; Eigen Hulp nummer 3 met 3610; Bakkerij „De Zeeuw'" nummer 4 met 2653, Simon's Bakkerijen nummer 5 met 2631 punten en firma Van der Linden nummer 6 met 2453 punten. Hoewel alle inzendingen niet bekroond konden worden, kunnen de andere inzenders met genoegen op de behaalde resultaten te rugzien, want de belangstelling van de zijde van het publiek was beduidend groot. Hedenavond 11 uur wordt deze Voorjaars beurs weder gesloten, zoodat wij onzen le zers, die dit nog niet gedaan hebben, kunnen aanraden er een kijkje te gaan nemen. Hitier nog niet te Memel aan wal. MEMEL, 23 Maart (Reuter). Hitler is nog niet aan land gegaan. Het gerucht deed de ronde dat hij reeds voet aan wal had gezet, doch dit bleek onjuist. Het gerucht werd verspreid op het Theaterplein, waar duizenden stonden te wachten. Verwacht werd dat Hitier hier een toespraak zou hou den. Ook Neumann en de andere officieele personen waren hier aanwezig. Men wachtte evenwel meer dan een uur vergeefs. Toen de Führer niet kwam, begaf Neumann zich naar de haven om te zien wat was ge- schièd. Hierna werd medegedeeld dat de Führer zich nog aan boord van de „Deutsch- land" bevond en vermoedelijk tegen den mid dag aan wal zou gaan. Een reden voor deze vertraging werd niet opgegeven. Haarlemsche chauffeur voor de Rechtbank HAARLEM Donderdag. Drie jaar gevangenisstraf eischte de Officier hedenmorgen tegen een 33- jarigen Haarlemschen chauffeur, die terecht stond wegens poging tot dood slag en diefstal. De diefstal had niet zooveel te beteekenen. Op 28 Januari van dit jaar had de chauffeur een actetasch van een fiets genomen die voor een café aan de Lange Veerstraat stond. In de tasch bevonden zich aardappelen, Brusselsch lof en een kinderpyjama. De verdachte hield vol, dat hij de tasch gevonden had en hem later naar het politiebureau had willen brengen. Pres.: Waarom heb je dat niet dadelijk ge daan? Verd.: Het was al half twaalf. Pres.: En toen dacht je zeker dat ze op het politiebureau al naar bed waren. De poging tot doodslag, die eveneens ten laste gelegd was betrof het volgende geval. Zondag avond 29 Januari ontmoette de verdachte op de Botermarkt een 33-jarigen koopman. Deze ont moeting vond plaats voor een café en er ont stond een woordenwisseling omdat de chauffeur tegen den koopman gezegd zou. nebben: „Heb je daar 'n fiets te pakken?" Deze werd kwaad en van het een kwam het ander totdat ze beiden besloten om het maar op een stille plaats uit te vechten. Van de Botermarkt ging de tocht via de Oude Gracht, Turfmarkt naar de Anthonie- straat en vandaar naar de Lange Heerenvest waar de koopman zijn fiets naar huis bracht. Even later kwam hij echter weer naar buiten en toenlbegon de vechtpartij, die bijna zoo'n nood lottig einde had genomen. De koopman was zooals de getuigen vertelden, iets in de meer derheid terwijl de chauffeur met zijn fiets aan zijn linkerhand en een zakdoek in zijn rechter hand zich ook niet onbetuigd liet. Plotseling echter stapte hij op zijn fiets en reed weg. De koopman ging naar huis en kwam tot de ontdekking dat hij geheel onder het bloed zat daar hij een diepe steekwond in zijn rech- terbovenbeen en een wond in zijn borst had, Een dokter werd geroepen, die constateerde, dat de wond in zijn borst slechts een centimeter hooger of lager had moeten zijn en er was on middellijk ernstig levensgevaar aanwezig ge weest. Voor de Rechtbank verklaarde de koopman, dat hij nog nooit iets met den verdachte heeft gehad. De verdachte zei, dat hij den koopman een kleine schroevendraaier had voorgehouden en dat deze daar in getrapt had, Hoe de wond in de borst ontstaan was kon hij niet verklaren. Eenige familieleden van den koopman legden vervolgens nog eenige verklaringen af, waaruit bleek, dat ze niet gezien hadden, dat de ver dachte een mes of iets dergelijks in zijn handen had gehad. De 44-jange echtgenoote had wel gezien, dat de chauffeur eenige stekende bewe gingen maakte. Zoowel de diefstal als de poging tot doodslag achtte de Officier bewezen. De verdachte heeft iets in zijn hand gehad; of dat nu 'n schroeven draaier geweest is of een mes, dat doet er min der toe. Reeds 12 vonnissen heeft hij achter de rug, daaruit blijkt wel, dat hij voor geen klein tje vervaard is. Ook het optreden van den koopman is echter niet heelemaal correct. Spr. eischte tenslotte drie jaar gevangenis straf met aftrek van preventief De verdediger mr. L, G. Römelingh wees er op, dat de diefstal van zeer geringe beteekenis is. De houding van verdachte is eenigszins zonder ling. Toch blijkt uit de verklaringen van den koopman zelf, dat de vechtpartij hoofdzakelijk aan zijn agressief optreden is ontstaan. Het voornemen om den koopman te dooden heeft de verdachte nooit gehad. Van poging tot doodslag is de zaak dus terug te brengen tot een gewone echtpartij. De etech van den Officier is daar mee niet in overeenstemming. Spr. verzocht daarom de uiterste dementi» Uitspraak 6 April, Polen en het non- agressiefront. LONDEN, 23 Maart (Reuter). De Britsche pers veroordeelt de methode van het inlijven van Memel bij Duitsehland. Men beschouwt dit als een aandui ding, dat snel een vredesfront moet worden georganiseerd. De „Times" schrijft, dat de nieuwe stap van den Führer een nieuwe militaire overweldiging naar nationaal-socialistisch model is, De in lijving vertoont alle karakteristieke eigen schappen van gemilitariseerde diplomatie, waarin de nationaal-socialisten zich gespecia liseerd hebben. Het is duidelijk, dat dergelijke methoden niet in overeenstemming zijn met de redelijke code van internationaal recht. Het blad geeft verder toe, dat de actie in zake Memel niet geheel zonder grond is, ten eerste is Memel vrijwel geheel Duitsch en ten tweede is Memel in 1923 door Litauen plotse' ling bezet, doch dit rechtvaardigt niet het optreden van thans. De „Daily Telegraph" schrijft, dat uit dit optreden blijkt, dat Hitier vasthoudt aan de methode van de gehandschoende vuist. Uit zijn optreden jegens Memel blijkt, dat hij nieuwe aanvallen in petto heeft en al zijn buren worden voortdurend in staat van alarm gehouden. Het blad wijst erop, dat Denemarken, dat een kleine Duitsche minderheid heeft, reden heeft om bevreesd te zijn. Wel heeft Denemar ken deze minderheid steeds edelmoedig be handeld, doch hierdoor is het niet onaantast baar gebleven. Ten aanzien van de gemeenschappe lijke anti-agressie verklaring schrijft de diplomatieke medewerker van de „Times" dat na de Fransch-Britsche besprekingen gisteren, de Britsche mi nisters konden verklaren, dat de Sovjet Unie en Frankrijk met het plan in stemmen, doch van Polen is nog geen definitiefantwoord ontvangen. De positie van Polen is moeilijk. Het ontwerp van de verklaring gaat in Poolsche oogen niet ver genoeg en men wil daarom eerst nadere inlichtingen ontvangen. Gisteren is het vraagstuk ter sprake gekomen de verklaring in krachtiger bewoordingen te stellen en de samenwerking meer nauwkeurig te omschrijven. Verder wordt verklaard, dat het denkbeeld van een conferentie nog niet is opgegeven. „Hergroepeering der Oostzee- staten. PARIJS, 23 Maart. (Havas) In het commen taar op de inlijving van Memel, waardoor Polen wordt omsingeld, schrijft La Roöhassière in de Petit Journal: „Teneinde de bedreiging af te weren, moeten Londen en Parijs een horgroepee- ring van de Oostzeestaten, welke door Duitseh land worden bedreigd, om Warschau tot stand brengen. In de „Figaro" schrijft Dormesson, dat bij de volksstemming in 1925 men in Memel 59 pro cent Lithauers, 38 procent Duitschers en 3 pro cent anderen telde. Een minderheid heeft dus de overwinning behaald. Hij vraagt zich verder af, hoe Polen deze bedreiging zal aanvaarden. Donnadieu maakt in de „Epoque" opmerkzaam op het streven van Duitsehland naar de „Domi- Doodvonnissen te Madrid. Tien communisten ter dood veroordeeld. MADRID, 23 Maart. (Havas) Een tiental com munistische leiders, die hebben deelgenomen aan den opstand van 6 tot 12 Maart zijn door de krijgsraden ter dood veroordeeld en terecht gesteld. In totaal zullen ongeveer duizend personen voor de krijgsraden terecht staan in verband met dezen opstand, allen hoogere officieren, commissarissen, leiders der communisten en van de geunifieerde socialistische jeugd. De meeste soldaten, die aan den opstand hebben deelge nomen, zijn na een kort verhoor weer vrijge laten. Auto door de gladheid tegen een boom gereden. GRONINGEN, 23 Maart. In den afgeloopen nacht omstreeks dirie uur is op den Frieschen straatweg, op de grens der gemeente Gro ningen, een personenauto, op weg van Gro ningen naar Zuidhom, door de gladheid van den weg in een bocht tegen een boom gereden. De wagen reed met een snelheid van negentig- kilometer. De cha'uffeur, de 26-jarige M. Drent, garagehouder te Zuidhorn, liep een hersenschudding en inwendige kneuzingen op. De 29-jarige I-I. Rozema, eveneens uit Zuid horn. die naast D. zat, brak zijn rechterarm en kreeg een hoofdwonde. De chauffeur D. was hedenmorgen nog steeds buiten bewustzijn; de toestand van R. is niet levensgevaarlijk. Uitkeeringen aan de gemeenten. Volgens een bij de Staatscourant van heden behoorend bijvoegsel zullen over het uitkee- ringstijdvak 1937/38 uit het gemeentefonds o.a. de volgende uitkeeringen worden verstrekt (in afgeronde bedragen): In de provincie Noord-Holland: Alkmaar f 312.350. Amsterdam f 13.539.100, Beverwijk f 140.850, Bloemendaal f 155.825, Bussum 1" 161.575, Edam f 81.725, Enkhuizen f 86 425, Haarlem f 1.201 250. Haarlemmermeer f 261.755, Den Helder f 534.750, Hilversum f 652.225. Hoorn f 139.300, Nieuwer-Amstel f 82,425, Purmerend f 104.300, Velsen f 399.425, Wormer- veer f 180.375, Zaandam f 502.450, Zandvoort f 107.150. In dc provincie Zuid-Holland o.m.: Alphen a d Rijn f 104.775. Delft f 504.750. Dordrecht f 822.725, Gouda f 320.150. 's-Gravenhage f 4.898.400. Hillegom 101.475. Leiden f 891.000, Rotterdam f 9.165.575. nium Maris Batltici", het beheerschen van het Oostzee-rijk. In de „Ordre" schrijft Vivières, dat Duitseh land na 25 Maart 1939 de wereld heeft getoond een roofdier te zijn, dat niets anders wil dan zich verzadigen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt, die zich tijdens de spanning der laatste dagen verhoudingsgewijze reeds kalm had betoond, had hedenmorgen een zeer rustig verloop. Hoewel de politieke situatie zich nog ernstig genoeg laat beoordeelen, schijnt de meening post te gaan vatten, dat op het oogenblik althans geen gewapend con flict zal uitbreken. De door den koning van Italië uitgesproken troonrede was in ieder ge val in kalmeerenden toon gehouden. De koer sen van de toonaangevende deviezen verschil den weinig bij die van gisteren en tijdens de ochtenduren werden slechts onbeteekenende fluctaties meegemaakt. Ten aanzien van de prijsbeweging der laatste dagen dient overi gens te worden overwogen, dat de controle fondsen alles in het werk hebben gesteld om ongewenschte afwijkingen te voorkomen. Brit sche ponden bewogen zich hedenmorgen in hoofdzaak tusschen 8,82 en 8,82 7/16, waarbij de koers later in den ochtend voornamelijk omstreeks 8,82 1/4 rangeerde met een disagio voor termijnponden van 3/4 cents voor lmaand en 2'A cents voor drie maanden. De Amerikaansche dollars bleven zich onveran derd bewegen op den grondslag van den af- gifteprijs van het Nederlandsche egalisatie fonds, dat ook hedenmorgen geneigd was dol lars tegen 1,88 3/8 te verkoop-en. De vraag naar het Amerikaansche devies was echter allerminst dringend en kon blijkbaar bevre digd worden, zonder dat het Nederlandsche egalisatiefonds behoefde in te grijpen, al thans belangrijker bedragen behoefde af te geven. De belangstelling voor Fransche francs was gering. De koers schommelde tus schen 4.98J/2 en 4.99)4, waarbij een disagio werd genoemd voor termijnfrancs van H cents voor 1 maand en VA cents voor 3 maanden. Belga's waren 31,68 a 31,71. Ter- mijnbelga's werden verhandeld met een disagio van omstreeks 22 cents voor 1 maand en 80 cents voor 3 maanden. Voor Zwitser- sche francs werd een prijs vernomen van 42,31 a 42,36. De Scandinavische deviezen wa ren nauwelijks veranderd. Duitsche marken werden geadviseerd tegen 75.30 a 75.40. Duitsch bankpapier en Duitsch zilver waren wederom aangeboden en werden resp. verhan deld tegen circa 20 7/8 en 23 3/4. De goud prijs was hedenmorgen aan het dalen. Het gele metaal werd verhandeld tegen een prijs van omstreeks f 2103 per K.G. Op de niet-officieele ochtendbeurs bestond voor den effectenhandel 'n vaste stemming' en naar verhouding van de reactie in Wallstreet kon de tendens zelfs zeer vast worden ge noemd. De Amerikaansche waarden werden vrij druk verhandeld en waren ten opzichte van gisteren hooger, of weinig veranderd. De locale aandeelen werden bijna algemeen bo ven de vorige prijzen afgedaan. GOERING IN SAN REMO. Goering is Woensdagavond in San Remo aan gekomen, waar hij verwelkomd werd door alle burgerlijke en militaire autoriteiten. 1ISIGEZCISICEIM /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Medische en hygiënische hulp aan Spanje. De dringende bede om hulp uit Nationaal Spanje, waar inzonderheid onder de burger bevolking van de bevrijde gebieden nijpend gebrek bestaat aan de meest elementaire levensbehoeften, is voor de ondergeteekenden aanleiding geweest zich te formeeren tot een Comité onder den naam van Comité tot Me dische en Hygiënische hulp aan Nationaal Spanje. Het Comité doet een beroep op de Neder landsche bevolking om gelden en goederen bijeen te brengen, welke gezonden worden naar de officieele instanties in Spanje, die voor distributie over de verschillende geteis terde gebieden zullen zorg dragen. Van den zaakgelastigde der regeering te Burgos, M. de Piniés, met wien het comité op nauwe wijze samenwerkt, is de meest po sitieve verzekering ontvangen, dat de ver spreiding der samengebrachte goederen in zonderheid zal geschieden onder de burger bevolking der bevrijde en nog te bevrijden gebieden, terwijl mevrouw Van Vollenhoven Prinses de Bourbon, als officieel vertegen woordigster voor Nederland van het Spaan- sche Roode Kruis, voor een geregeld en vlot contact met de betreffende Spaansche in stanties zal zorgdragen. Naar men ons uit Spanje mededeelt is er behalve aan medische hulp, in de eerste plaats behoefte aan verduurzaamde levensmidde len en aan gecondenseerde melk. bof,er en kaas, droge beschuit, cacao enz., terwijl klee ding en dekking eveneens gaarne ontvangen wordt. Opgaven van giften in natura worden gaarne verwacht door den len secretaris van comité, Javastraat 27a te Den Haag, terwijl stortingen kunnen geschieden op postgiro rekening no. 14.17 van de Twentsche Bank te Den Haag of bij alle kantoren van de Twent sche Bank in Nederland onder vermelding: Hulp aan Nationaal Spanje. W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter; J. C. E. Baron van Lijnden, onder voorzitter; mr. P. du Ry van Beest Holle, le secretaris; H. F. Heerkens Thijssen, 2e secre taris; mr. A. M. de Vries, penningmeester; W. A. Engelbrecht; J. van Hasselt; mr. dr. D. A. P. N. Kooien; jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer;mevr. C. von Pannwitz; jhr. J. H. Röell; jhr. W. Röell.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10