Haarlems Dagblad In den Gemeenteraad. Modeshow. RECHTSBIJSTAND Duitsche troepen Memel binnengerukt. Troonrede van den Italiaanschen koning. BERICHT Hef Belangrijkste oT5e jaargang No. 17104 Uitgave Lonren? Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Donderdag 23 Maart 1939 Abonnementen per week F0.25. p. mu.ind f 1.10. per 3 maanden 3.25. franco pea post f3.55. losse nummer» O eenl per ex. Advertrntiên 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelnbonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l-l regel» f 0.60. elke regel meer 10.15. Groentje» tie rubriek. Woensdagmiddag heeft de Haarlemsche gemeenteraad den heer P. A. Heeres te Assen, nummer één van de voordracht, tot directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis benoemd. Er was een geheime zitting van een uur vóór de benoemingen aan de orde werden gesteld, maar die kan gansch andere zaken betrof fen hebben. In elk geval was er geen stem busstrijd over dr. Kersbergen's opvolger. Hij kreeg 32 van de 36 stemmen, nr. 2 van de voordracht haalde de overige vier, nr. 3 had dus volstrekt geen aanhangers. Een goede „start" voor den nieuwen directeur, wiens papieren kennelijk als buitengewoon goed be schouwd worden, want de Haarlemsche Raad heeft nimmer schroom getoond om van de volgorde bij belangrijke voordrachten af te wijken. Wij wenschen den nieuwen leider van het Gasthuis succes in zijn belangrijke taak. Er werden meer menschen gelukkig ge maakt op dezen middag. De Haarlemsche Orkest Vereeniging kreeg haar gemeentelijke jubileumgift van f 2500. Dat dit pas vijf maanden na de viering van het jubileum ge schiedt, vindt zijn verklaring in de onder handelingen over „het potje". Dat is de ge meentelijke bijnaam van de twintig mille winst op de Frans Hals Tentoonstelling. De dagen der gemeentelijke financieele auto nomie zijn zooverre gevloden dat het een trotsch besef is, f 20.000 te hebben, waar mee Haarlem nu heusch mag doen wat het wil. In de dagen des overvloeds was de ge meente akelig schriel jegens de H.O.V. en verstond de taal der Muzen niet, hetgeen helaas zijn blijvende gevolgen vindt, in een nationaal laagte-record der subsidie, die nu niet meer verhoogd mag worden. Zoodat de f 2500, volgend op die andere jubileumsgift van f 1000 die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in October naar Haarlem kwam brengen, beschouwd moeten worden als middelen om den patiënt verlich ting te bezorgen. Meer niet. Zijn welvaren kan hij er niet mee verwerven. Niettemin is hij dankbaar dat hij blijft leven en zal in Juli, als het zomer is en de stralen der zon hem verkwikken, zijn lied weer aanheffen. Natuurlijk is hij ook gevoelig voor de alge- meene stemmen, waarmee hem de jubileum- gave geschonken werd. Dat daarvoor nog een vrij lange discussie gehouden werd lag dan ook niet aan mee- ningsverschil over de vraag, of de H.O.V. die 2500 nu moest hebben of niet, maar aan den heer Visser. Die had namelijk, ofschoon hij wist dat er een voorstel van B. en W. te wachten was, zelf een dergelijk voorstel in gediend en daaraan een tweede verbonden. Hij wou namelijk ook 2500 bestemmen voor opdrachten aan Haarlemsche sohilders en beeldhouwers. Dit stichtte eenige verwarring. B. en W. zijn den schilders en beeldhouwers ook wel gezind, maar zij willen de verdere verdeeling van het potje zelf eerst 'bekijken. Dus vroe gen zij den heer Visser het H.O.V.-deel van zijn voorstel in te trekken en stelden voor het tweede deel in hun handen te stellen voor prae-advies. De burgemeester sprak hier langdurig over en toonde zich nogal geprik keld door 's heeren Visser's ongewoon be leid. Maar wij kennen hem hier al zoolang; hij meent het niet kwaad. De heer Noordhoff vergiste zich, geloof ik, bepaaldelijk toen hij verband tusschen het voorstel-Visser en de nabijheid der verkiezingen meende te ont waren. Ach neen. Uit verkiezingsoverwegingen steunt men de musici, schilders en beeldhou wers niet zoozeer. Wel kon ik mij de ver bazing van mr. Drilsma indenken, omdat de heer Visser vroeger niet tot de H.O.V.-pleiters behoorde en nu opeens stond te dringen naast B. en W. om haar 2500 onder zijn naam te kunnen geven. „Een vroede ziel gewonnen", zal de Orkest Vereeniging denken en hem met het oog op de toekomst gaarne onder haar actieve voorstanders aanvaarden. Zijn voorstel nu intrekken wou hij niet. Zijn oude onverzettelijkheid speelde hem weer parten en het verdween bij stemming (258) waarna de H.O.V. haar gift, zooals gezegd, op voorstel van B. en W. kreeg. Toen zijn wij nog bezig gehouden met ko mende herdenkingen. De geest van Haarlem's Bloei waarde in de Raadszaal rond en deed zich feestelijk gelden. Want wij zullen in Sep tember het eeuwfeest van de Camera Obscura gaan vieren. Niet met de onthulling van het legendarische Hildebrand-monument, ook niet met een rede van Prof. Bronner over „Mijn Levenswerk, of Hoe Schoon het is en Hoe Ver", maar met de opvoering van een toepasselijk tooneelstuk en een litterair- artistieken optocht. Andere provinciale hoofd steden gaan de Camera ook bejubelen, maar Haarlem zal het centrum van de feestviering zijn want hier zag zij het licht: bij de uitge versfirma de Erven Bohn. Eerst stelden B. en W. voor 1500 voor deze feestviering uit te trekken, maar na een inter ventie van mr. Bijvoet, die terecht opmerkte dat kunstzinnige optochten veel meer geld kosten en dat er, ook als er voldoende steun uit de burgerij komt, wel een suppletoire aan vraag van B. en W. zal moeten komen, be paalde het college zich tot een principiëel voorstel. Alzoo werd in beginsel besloten, fianciëelen steun te geven aan een viering van het eeuwfeest van de Camera. Over een connectie van dit festijn met het Wanneer de barre winter wijkt En het soms vaag op lente lijkt. Wanneer, tusschen de buien door. De zon wat echte warmte geeft En in het groeiend vogelkoor, Weer lust tot nesten bouwen leeft; Wanneer de zware winterdracht. De vrouw opeens criant verveelt, En haar een wensch van kleurenpracht, Onrustig door het hoofdje speelt. Dan trekt haar meer dan 't nieuwsbericht. Meer dan de groote schoonmaakplicht, Meer dan de film en radio, De modeshow. Daar zitten zij tezaamgedromd. Te wachten op het schoons dat toekomt, Een op haar best gekleed publiek, Benieuwd of er iets bij zal zijn, Dat weerstand biedt aan haar critiek En dat zal passen bij haar lijn; Hoe vaak ook 't innerlijk gewijd, Nu slechts op 't uiterlijk bedacht, In die omgeving graag bereid. Te boek te staan als zwak geslacht. Terwijl haar oog nieuwsgierig staart, Beknabbelt zij een stukje taart, Met thee bij de entree cadeau Der modeshow. Zij neemt modellen in zich op, Van top tot teen en teen tot top. Dat 's dus de nieuwe taillelij n. Zoo lang de rok dus. of zoo kort. De mouwen hooren zus te zijn. Terwijl de hals ook anders wordt; Een nieuwe stijl in het patroon, Een andre kleur, een nieuwe tint, 't Is alles nog wat ongewoon, Maar dat 's juist wat zij aardig vindt. Zij kijkt en tuurt en weegt en wikt Wat is voor haar het meest geschikt En eindlijk kiest zij zus of zoo, 't Is modeshow. DAGVAARDING, HUURZAKEN. REQUEST enz. JACOBIJNESTRAAT 10 TELEF. 20707 Kantoor 95, 's av. 78. Avdies 0.80. (Adv. Ingez. Med.) Het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem. De nieuwe geneesheer-directeur. De gemeenteraad van Haarlem benoemde Woensdagmiddag tot opvolger van dr. L. C. Kersbergen als geneesheer-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis den heer P. A. Heeres, arts, thans belast met de leiding van een zie kenhuis te Assen, no. 1 van de voordracht van regenten. In ons nummer van 14 Maart gaven wij reeds uitvoerige biografische &ijzonderheden over den heer Heeres. Ter herinnering ontleenen wij daaraan nog de volgende mededeelingen: De heer P. A. Heeres werd 1 Januari 1901 te Groningen goboren, waar hij de H.B.S. met 5-jarigen cursus door liep, om vervolgens zijn studies aan de Rijks universiteit aldaar voort te zetten. In 1919 zette de heer Heeres zijn eerste schreden als mediself student in het Groninger Univer siteitsgebouw waar hij in het voorjaar van 1926. tot arts werd be vorderd. Reeds enkele jaren daarvoor was hij assistent geweest op de physiologische afdeeling van professor Hamburger. Na zijn artsexamen werd de jonge dokter assistent bij professor Polak Daniëls en, na 2Vz jaar chef de clinique bij dezen. Daarop volgde in 1930 zijn benoeming tot ge neesheer-directeur internist, röntgenoloog, aan het Wilhelmina Ziekenhuis te Assen waar de toen plaats vindende groote verbou wing onder zijn leiding geschiedde. Onder zijn leiding vond verleden jaar plaats de uit breiding der inrichting met laboratoria, zus- ter-eetzalen en poliklinieken Dokter Heeres is voorzitter van de afdeeling Assen der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, bestuurslid van den Nederlandschen Bond voor Zieken verpleging (Noorder Gewest) voorzitter der Asser Muziekschoolvereeniging. voorzitter van het Sportkeuringsbureau en lid der N.T.C. van den K.N.VB P. A. Heeres te Assen. andere eeuwfeest: dat der Spoorwegen, werd ook het een en ander door den voorzitter te kennen gegeven. Maar de burgemeester preci seerde niet en wethouder Van Liemt evenmin En zoo op 't eerste gehoor leek de samenvoe ging van Camera en Spoorweg niet eenvoudig tenzij men wellicht Hildebrand's sujetten in den nagebootsten eersten trein in den optocht wil laten meerijden. Maar dat zou wel heel duur worden en lijkt mij ook niet voldoende artistiek-verantwoord Ook is het jammer dat aan het andere eindpunt van de straks-jubi leerende eerste spoorlijn nu juist prof. Bron ner woont. Dat geeft geen beeld van bereikte snelheid De heer Noordhoff wou zich maar liever tot de Camera-viering bepalen. Ik zou in elk geval die samenvoeging willen afraden. Wil men „aan dit eindpunt van de lijn" ook wat aan de Spoorwegen doen, dan toch maar lievi afzonderlijk. Si. P. Hitier arriveerde vanmorgen met de ,,Deutschland". Het woord is aan Een Chineesch spreekwoord Bij het maken van netten is strengheid eisch, bij het toepassen clementie. Meevallertje voor Haarlem. Ongeveer 10.000 meer uitkecring uit het Gemeentefonds. In de Staatscourant zijn gepubliceerd de uitkeeringen die de gemeenten ontvangen uit het Gemeentefonds over het tijdvak 1937-1938 Haarlem ontvangt f 1.201.250. Dit is een meevallertje van ongeveer f 10.000 voor Haarlem, want met dit bedrag wordt de raming die indertijd gemaakt was overschreden. De garantie-uitkeering is iets lager dan ge raamd was. maar de andere ultkeering is wat hooger gesteld. Blik op de stad Memel. MEMEL, 23 Maart (D.N.B.—A.N.P.) Hedenmorgen even na 8 uur zijn de Duitsche troepen onder stralend weer in de stad Memel aangekomen, waar zij door de bevolking met groo te geestdrift verwelkomd werden Gemotoriseerde formaties van de politie en van de S. S.-eenheden wa ren gisteravond reeds de stad binnen getrokken. Hitler is hedenmorgen tegen 10 uur voor Memel gearriveerd. Het pantserschip „Deutschland", waarop de Führer zich bevond, werd door verscheidene oorlogsschepen geëscor teerd. Ook de chef van de Duitsche geheime po litie Heinrich Himmler. bevindt zich in Me mel. Hij is hier te middernacht aangekomen en is begonnen met het organiseeren der Gestapo en gewone politie. Te Kaunas zijn volgens Reuter berichten uit het Memeiland ontvangen, volgens welke de nationaal-socialisten een aantal bekende Litauers in het Memelland hebben gearres teerd. Er heerscht in Litauen een algemeene stemming van gedruktheid en teleurstelling, ondanks het feit, dat de overdracht van het Memeiland voor niemand als een verrassing is gekomen. Berichten over een beweerde, gedeeltelijke mobilisatie in Litauen worden in semi-offi- cieele kringen ontkend. Verklaard wordt, dat slechts een aantal re servisten is opgeroepen om de plaatsen in te nemen der soldaten uit Memel, die met ver lof zijn gegaan. De aankomst van vloot en troepen. MEMEL. 23 Maart (D.N.B.) De eerste een heden van de Duitsche vloot, torpedojagers en toa-pedobooten, zijn in de haven aange komen. en tevens vliegen marinevliegtuigen boven de stad. Kort daarop gingen de eerste landingstroepen aan land. De Duitsche troepen, zoo meldt Reuter, die uit Oost-Pruisen het Memelgebied binnentrek ken, worden door wielrijders, artillerie, pant serwagens en andere gemotoriseerde een heden gevolgd. De dorpen, welke zij doortrekken, zijn in vlaggetooi en de bewoners verlaten hun huizen om de troepen te begroeten. Vanmiddag zullen de autoriteiten van het Ldtausche garnizoen te Memel formeel het Memelgebied overgedragen aan de Duitsche mili taire autoriteiten. Grens met Oost-Pruisen verdwenen. TILSIT. 23 Maart (D.N.B.) Vanmorgen om 7 uur kwam dr. Neumann de leider der Memel-Duitschers. per auto over de Memel naar Tilsit. Kort daarop arriveerden de mi nister van binnenlandsche zaken, dr. Frick en de gouwleider van Oost-Pruisen, Koch. Eenige minuten daarna reed de eerste auto colonne. voorop minister Frick. zonder dou ane- passencontrole, het Memelgebied binnen onder de toejuiching der bevolking en het. loeien der scheepssirenes. Na deze symbolische handeling marcheerden ook formaties der partij mei haar standaards over de vroegere grens. 2500 voor de H. O- V. Een nagekomen jubileumsgift. Het voorstel van B. en W. om van het saldo der Frans Halstcntoonstelling f 2500 te geven als jubileumgift aan de H. O. Vter gelegenheid van haar onlangs gevierd 125-jarig bestaan, werd door den Haarlemschen Raad Woensdag middag met algemeene stemmen aangenomen. Zooals men weet is het saldo in zijn geheel f 20.000 B. en W. zullen nu overwegen welke andere uitgaven uit dat potje voor cultureele doeleinden aan den Raad zullen worden voor gesteld. Daarbij zullen B. en W. praeadvies uit brengen over het voorstel van het raadslid den heer Jos. Visser om ook f 2500 te bestemmen voor opdrachten aan Haarlemsche schilders en beeldhouwers. De betrekkingen met Engeland en Frankrijk. Koning hoopt op een angdurigen vrede. ROME, 23 Maart. (Stefani-A.N.P.) In de he denmorgen gehouden vergadering der Kamer van Fasces en Corporaties heeft de koning zijn troonrede gehouden, waarin hij, verwijzende naar de verovering van Abessynië en de stich ting van het keizerrijk zeide, dat deze gebeur tenis wel een beslissenden invloed moest hebben op de richtsnoeren van de Italiaansche politiek. De uit sancties voortkomen de crisis eindigde daarmede, dat Italië zich uit den Volkenbond terugtrok. Bovendien werd in October 1936 de as RomeBerlijn opgericht, welke zoowel op een politieke» als op een eco- nomischen en cultureelen grondslag berust en welke geleidelijk is uitgebreid door overeen komsten met Japan, Hongarije en Mandsjoekwo Wat Groot-Brittannië betreft, de ac- coorden van 16 April hebben gunstige voorwaarden geschapen voor een con solidatie en een hervatting der normale betrekkingen tusschen beide landen. Sprekende over Frankrijk, zeide de koning het volgende: Wat Frankrijk betreft, in een offi- cieele nota van 17 December 1938 heeft mijn regeering vastgelegd, welke kwes ties op dit oogenblik de beide landen van elkaar gescheiden houden. (In de nota van 17 December 1938 heeft de Italiaansche regeering de Fransch-Italiaansche overeenkomsten van 1938 opgezegd op grond van het feit dat Frankrijk zou hebben nagelaten te onderhandelen over een conventie, welke op grond van het verdrag van 1935 de handels- en vestigingsverdragen van 1896 ten aanzien van Tunis moest vervangen en, daarenboven, dat Frankrijk den geest dezer verdragen zou heb ben geschonden door de toepassing van sancties tegen Italië, welke door den Volkenbond waren afgekondigd. Red). Zijn rede vervolgend, zeide de koning, dat aangezien tegenstrijdige belangen tusschen Spanje en Italië ontbreken, deze twee staten in den meest uitgebreiden zin kunnen samenwer ken. Hoewel Italic, zoo besloot de vorst, zich niet overgeeft aan de illusie van een eeuwigen vrede, wenscht het. dat de vrede zoo lang mogelijk zal duren, opdat het de hulpbronnen van zijn rijk volledig kan benutten. Voorts wees de koning nog op de „bijzonder vriendschappelijke betrekkingen welke de Ita liaansche regeering onderhoudt met Albanië Joego-Slavië, Polen en Zwitserland Tenslotte besprak de vorst nog de be trekkingen tusschen kerk en staat, waarvan hij zeide, dat die betrekkin gen zullen blijven streven naar de meest hartelijke verhouding en samenwerking op het gebied der wederzijdsche rech ten en verantwoordelijkheden. De voorlezing van de rede duurde ongeveer 14 minuten. Zoowel bij het binnentreden als na voorlezing van zijn rede werd de vorst geest driftig toegejuicht. Daarop verklaarde de voor zitter namens den koning de dertigste wetge vende vergadering voor geopend. Onder het gebulder der kanonnen en het ge beier der klokken had de koninklijke stoet zich van het paleis naar het Kamergebouw begeven In den stoet bevonden zich ook de koningin, de prinses van Piemont, de hertogin van Aosta en anderen. De koning heeft heden 25 generaals van de 'andmacht en verscheidene officieren die hebben deelgenomen aan de verovering van Abessynic. tot lid van den Senaat benoemd. HET EEUWFEEST VAN DE CAMERA OBSCURA. In September feesten te Hnurlem. DE RAAD BELOOFDE FINANCIEELEN STEUN. Onze lezers weten dat door ..Haarlem's Bloei" getracht is te Haarlem, ter gelegen heid van het eeuwfeest van den spoorweg Haarlem—Amsterdam, een spoorwegtenloon- stelling te organiseeren Het bleek evenwel dat daaraan zeer groote financieele risico's ver bonden waren, terwijl bovendien voorkeur be stond voor Amsterdam, dat ook zulke plan nen had. Daarop is evenwel de mogelijkheid naar voren gekomen om in verbinding met de spoorwegtentoonstelling te Amsterdam, te Haarlem feesten te organiseeren ter herden king van het feit. dat het dit laar een eeuw geleden is, dat bij de Erven Bohn te Haar lem de eerste druk van het bekende boek van Hildebrand (Beets) de Camera Obscura ver scheen. „Haarlem's Bloei" heeft reeds belangrijke medewerking voor deze feesten verkregen. Het programma staat nog niet vast, maar zeker is, dat behalve een tentoonstelling ook in Sep tember een groote optocht zal worden geor ganiseerd. die ook op artistieke wijze in beeld zal brengen de kleederdracht van 1839. Deze plannen werden Woensdagmiddag in den gemeenteraad van Haarlem besproken. B. en W. stelden voor f 1500 subsidie voor deze feesten te geven, maar toen uit den Raad bezwaar kwam om dit voorstel, vreemd aan de agenda, te behandelen, werd besloten dat de Raad zich alleen in beginsel bereid zou ver klaren aan de feesten financieelen steun te verleenen. In een volgende raadszitting zullen B. en W. dan nog met nadere voorstellen komen. Met algemeene stemmen heeft de Raad daarop dit beginsel-besluit genomen. Zij, die xich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Een meevallertje voor Haarlem van onge veer f 10.000. I Meer stoptreinen op het baanvak Amster damHaarlemDordrecht. De Haarlemsche raad stelt uit het potje der Frans Halstcntoonstelling f 2500 beschik baar als jubileumgift voor de II. O. V. 1 en 4 P. A. Heeres. arts te Assen, is benoemd tot geneesheer-directeur van het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem. 1 en 4 Herdenking te Haarlem van het eeuwfeest der Camera Obscura. O.a. zal in Septem ber een groote optocht ..1830" georgani seerd worden 1 en 4 E. E. J.-P.: Modeshow A. Funke en Zoon. 2 BINNENLAND Minister van Buuren zegt in de Eerste Ka mer. dat invoering van een algemeene maxi mum snelheid dreigt als het aantal ver keersongelukken blijft toenemen. 3 Aan de Rotterdamsehe werven is een ulti matum gesteld. 7 Nabij Gouda is een deel van een dijk ver zakt. 7 BUITENLAND. De Roemeensehe regeering hoopt de opge roepen reservisten over 10 of 12 dagen weer naar huis te kunnen sturen. 5 Frankrijk en Engeland zouden elkaar we- derzijdschen hijstand in geval van agressie hebben toegezegd. 5 De ontvangst van president Lebrun op Guild hall. s SPORT. Damrubriek n Sr baak rubriek. H ARTIKELEN em. R. P.: In den Gemeenteraad. 1 K. de Jong: Vüfde Kamermuziekavond van Toonkunst. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het nieuwe tarief per manent? 3 Far East: Winter in Japan. 7 Mr. E. Elias: Onderwerpen die Amerika in teresseeren. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1