Simplex rijwielen, reeds voor 46- Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 23 M AART 1939 HAAR E EM'S DA GEI! AD Een nagekomen jubileumgift van f 2500 voor de IIO. V. De raad verklaart zich in beginsel bereid financiëelen steun te geven aan feesten te Haarlem ter viering van het eeuwfeest der Camera Obscura. De heer P. A. Heeres te Assen werd benoemd tot directeur-geneesheer van het St. Elisabeth's-Gasthuis Woensdagmiddag vergaderde de Haaxlem- sche Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k. De voorzitter wenschte de heer Van Tetering geluk met zijn herstel na een ernstige ziekte (applaus). Voorgesteld werd om alsnog in handen van B. en W. om prae-advies te stellen een ver zoekschrift van het bestuur der Algemeene Vereeniging van Gemeente-ambtenaren in Nederland om maatregelen te willen treffen, waardoor deze Vereeniging zitting houdt in 't georganiseerd overleg. Daartoe werd besloten. Voorgesteld werd om alsnog in handen van B. en W. ter afdoening te stellen een verzoek schrift van de Vereeniging „Vereenigde Huis eigenaren van Haarlem en Omstreken" om voor de Ridderstraat éénrichting-verkeer te willen vaststellen. Ook dit wei-d goedgekeurd. Kleine voorstellen. De heer R. Klaver, verzoekt eervol ontslag als leeraar aan de H.B.S. A met 5-jar. cursus. Wordt onder dankbetuiging verleend. Goedgekeurd werden de volgende voorstellen: Voorstel van B. en W. tot goedkeuring- der balans van de woningbouwvereeniging „Rosehaghe" en „Onze Woning" Voorstel van B. en W. tot vaststelling der 2e suppl. begrooting dienst 1938. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der rekening over 1938 van de voormalige Corporatiën van Neringen en Ambachten, Het voordeelig saldo is f 1675.74. Voorstel van B. en W. inzake subsidieering van de bijzondere school voor R.K. onder wijs aan zwakzinnigen. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond a. Muiderslotweg (N.V. „Vondelkwartier"). to. Lodewijk van Deyssellaan (H. Smole- naars), c. Middenlaan (C. C. van Beaumont). Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Ekster straat. Voorstel van B. en W. tot wijziging van den aanleg van de Floresstraat. Voorstel van B. en W. tot verbouwing van het perceel Wijngaardstraat 22, dat dan ver huurd wordt voor huisvesting van het reclas- seeringsbureau. Voorstel van B. en W. om Dreefzicht op nieuw voor 1 jaar te verhuren aan den heer H. Th. van Looy voor f 2500. Voor- en nazorg geesteszieken. Het voorstel van B. en W. tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling met verschillende omliggende gemeenten inzake psychiatrische voor- en nazorg werd aange houden tot de volgende vergadering. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Jubileumgift voor de H. O. V. Voorstel van B. en W. om van het saldo dei- Frans Hals-tentoonstelling f 2500 te bestem men als jubileumsgift voor de H.O.V. De heer Visser stelde voor om behalve f 2500 aar. de H.O.V. te geven, ook f 2500 te bestemmen voor opdrachten aan Haarlem- sche schilders en beeldhouwers. B. en W. wilden dit laatste voorstel voor praeadvies nemen. De heer Visser zond een nota aan den Raad om beide voorstellen gelijktijdig te behande len. De voorzitter antwoordde dat het voorstel-Visser het college van B. en W. heeft bevreemd. Niet wat het voorstel betreft, maar wel wat aangaat het tijdstip waarop dit voor stel is ingediend. De raad wist, dat het college van B. en W. een voorstel zou doen over de bestemming van het saldo van de Frans Halstentoonstelling zoodra het desbetreffende raadsbesluit door Ged. Staten was goedge keurd. Voordat de Raad of de heer Visser kon constateeren of het college in gebreke zou zijn in deze zaak, heeft de heer Visser zijn voorstel ingediend. Dat bevreemdt het college. De heer Visser had het voorstel van moeten afwachten. Het is waar dat het col lege van B. en W. heeft gezegd dat het voor nemen was f löOO aan de H.O.V. te geven. Als de heer Visser f 2500 had willen geven, zou hij, als B. en W. bij die oorspronkelijke gedachte gebleven waren een amendement hebben kunnen indienen op het voorstel van B. en W. Nu is inmiddels gebleken, dat ook B. en W. f 2500 willen geven. Het eerste voor stel van den heer Visser was dus geheel over bodig. Bovendien heeft de heer Visser in zijn al te groote ijver om iets te doen voor de H.OV. de crkestvereeniging geen dienst bewezen, want het is in zoo'n geval beter als een voorstel van B. en W. uitgaat. Het tweede deel van het voorstel van den heer Visser is een geheel afzonderlijk voorstel Het college van B. en W. zal ook later een voorstel indienen over de verdere bestemming van het saldo der Frans Halstentoonstelling. B. en W. willen zich over het tweede deel van het voorstel van den heer Visser niet uitlaten, zij willen die zaak eerst nader bekijken en dan later met een prae-advies komen. De heer Visser (C.H.) was over het stand punt van het college van B. en W. teleur gesteld. Ook achtte hij dit standpunt niet juist. De zaak waarover het gaat is volkomen aan den Raad bekend, zoodat daarover een beslissing genomen kan' worden Spreker meent dat zijn voorstel verder gaat dan het voorstel van B. en W. want hij wil dan f 5000 uit het fonds een bestemming geven terwijl het voorstel van B. en W. over f 2500 Zonder te weten dat B. en W. geen f 1500 maar alsnog f 2500 aan de H. O. V. wilden geven, heeft spreker zijn voorstel Ingediend om er f 2500 van te maken. Sprcker's voorstel was doorzichtig (gelach), was voorzichtig. De v o o r z i 11 e rAls u wilt hebben dat de beide voorstellen gelijktijdig behandeld wor den. moet u voorstellen de behandeling van beide voorstellen uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) was het eens met het standpunt vaii B. en W. De ijver van den heer Visser om wat te doen voor de H.O.V. is kenmerkend voor de verkiezingen (protesten)Het tweede deel van het voorstel- Visser kan nu niet behandeld worden, want B. en W. moeten eerst bezien welke, cultureele belangen er nog anders zijn. De heer Castricum (r.k.) meende dat de voorzitter het voorstel-Visser wilde weg werken. De voorzitter: dat is niet juist. B. en W. willen daarover, dat is onmiddellijk ge zegd. prae-advies uitbrengen. De verwarring is alleen gekomen omdat het eerste deel van het voorstel-Visser al begrepen is in het voorstel van B. en W. De heer Klein (r.k. meende dat B. en W. in hun gedrukt voorstel om f 25Ü0 aan de H.O.V. te geven wel hadden kunnen mede- deelen dat zij prae-advies zouden uitbrengen over het tweede deel van het voorstel-Visser. De heer Bijvoet (r.k.) was overtuigd dat de heer Visser zijn voorstel om ook f 2500 te geven aan de Haarlemsche schilders en beeld houwers zoo snel heeft ingediend om zeker te zijn dat de Schilders en Beeldhouwers althans zeker zullen zijn van hun f 2500, omdat B. en W. immers willen nagaan hoe het geld te verdeelen is voor verschillende cultureele belangen. Daarom is spreker voor behandeling van het voorstel van den heer Visser, hoe wel hij daarmee geenszins eenig blijk van wantrouwen jegens B. en W. tot uiting wil doen komen, want dat heeft hij niet. De heer Van Dam (V.D.)zei dat de raad het er over eens is, dat f 2500 aan de H.O.V. zal worden gegeven.Laten wij nu in een latere vergadering over het tweede deel van het voorstel-Visser een beslissing nemen, nadat B. en W. prae-advies hebben uitge bracht. De Voorzitter handhaafde zijn stand punt. Het was niet noodig dat B. en W. het voorstel-Visser dadelijk aan den Raad lieten rondzenden, omdat de heer Visser het al aan de pers gezonden heeft voor het zelfs nog in het bezit van B. en W. was. Het college van B. en W. zegt niet dat het onsympathiek tegenover het tweede deel van het voorstel-Visser staat, maar er moet nog onder oogen gezien worden hoe de overblij vende f 17.500 het beste besteed kunnen wor den. Het zou ook wel eens mogelijk kunnen zijn, dat enkele raadsleden een deel van het geld willen bewaren voor later. De heer Visser handhaafde zijn voorstel. Hij verzekerde, dat hij geen onsympathieke houding tegenover het college van B. en W. heeft willen innemen. Het verwijt dat hij zijn D.D.D. doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct. I 1.50 en I. 2.50. (Adv. Ingez. Med.) voorstel heeft ingediend omdat de verkiezin gen naderen legt hij naast zich neer De Voorzitter; Wij gaan stemmen. De heer Wolzak (A.R.): Trek het voor stel in. De Voorzitter: Het is nu te laat, wij gaan nu stemmen. De heer Visser: Ik heb geen behoefte het in te trekken. Het voorstel Visser om tot gelijktijdige be handeling te besluiten werd verworpen met 29 tegen 8 stemmen. Hierna kwam het voorstel van B. en W. aan de orde. De heer Drilsma (S.D.A.P.) heeft met ge noegen kennis genomen van het voorstel van B. en W. Hij bracht 't college hulde voor zijn daad, waaruit gebleken is dat 'taan de H.O.V. een goed hart toedraagt. Spreker hoopt, dat als de tijden beter worden, ook gedacht zal worden aan een verhooging van de subsidie der H. O. V., want dat is en blijft noodig. De heer Castricum (R.K.) bracht ook hulde aan B en W. Ook de heer Noordewier (communist) was verheugd, dat f 2500 aan de H.O.V. gege ven zal worden. Maar spreker vond het jam mer dat het bestuur van de H.O.V. dit geld wil besteden om oude schuld af te doen. De musici die zeer lage salarissen hebben, worden er dus niet beter van. Als de Raad in de naaste toekomst de vraag bekijken zal hoe de overige f 17.500 uit het potje verdeeld zul len worden, zal het goed zijn nog eens te over wegen of nog wat meer voor de H.O.V. ge daan kan worden, De heer Visser zei voor het voorstel van B. en W. te zullen stemmen, hoewel hij het jammer vindt dat het hem onmogelijk ge maakt is er toe mede te werken, dat aller eerst het geld uit dit potje bestemd zal wor den voor schilders en beeldhouwers. Het voorstel van B. en W. om f 2500 als jubileumgift aan de H.O.V. te ge ven werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Feestviering te Haarlem. De Voorzitter deelde mede, dat het voornemen is hier ter stede een herdenking te organiseeren ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar 100 jaar .geleden is, dat de Camera Obscura is verschenen. B. en w. wil len daartoe medewerken en stelden den Raad voor een bijdrage van f 1500 daarvoor te ge ven. In zijn toelichting zei de voorzitter, dat eerst het plan bestaan heeft te Haarlem een spoorwegtentoonstelling te organiseeren in verband met het feit, dat het 100 jaar gele den is, dat de spoorweg Haarlem-Amsterdam geopend werd. Er is evenwel gebleken dat daaraan te groote kosten verbonden waren, terwijl ook bekend werd, dat Am sterdam reeds plan had zoo'n tentoonstelling te organiseeren. Toen is de gedachte geko men om het jubilé van de Camera Obscura te herdenken in samenwerking met de vie ring van het spoor weg jubilé te Amsterdam. De heer Van Liemt (R.K.), wethouder, gaf nog een nadere toelichting op de plan nen. Er is aan Haarlem's Bloei reeds van ver schillende zijden medewerking toegezegd, zoodat het slagen verzekerd is. Er zal door een bekend tooneelgezelschap uit ons land een stuk opgevoerd worden, dat in verband met de feestviering staat. Bovendien is het al zeker, dat ook in andere provinciale hoofd steden tentoonstellingen zullen worden ge organiseerd in verband met het jubilé van de Camera. Te Haarlem zal even wel de kern van de herdenking zijn, want de Camera is in Nov. 1839 bij de firma Erven Bohn uitgekomen. De feestplannen voor Haarlem zijn na tuurlijk niet uitgewerkt, maar wel is reeds te zeggen, dat men in September een litte raire optocht wil organiseeren, die in beeld zal brengen de kleed erdxachten van 1839. De heer Noordhoff (SD.A.P.) was het er niet mee eens, dat dit voorstel nu on verwacht in den raad aan de orde gesteld wordt. De raad kan zijn beslissing wel drie weken aanhouden, 1500 is bovendien een vrij groot bedrag. De heer B ij v o e t (R.K.) was ingenomen met de feestplannen van B. en W. Het is te hopen dat er veel vreemdelingen dan naar Haarlem zullen komen. Maar als men hier een artistieke optocht wil organiseeren, doet men met een bedrag van 1500 niet veel. Het college van B. en W. rekent blijkbaar op steun uit de burgerij en er zal ook wel wat steun komen, maar de vraag moet gesteld wor den, of B. en W. de 1500 der gemeente als een maximum willen beschouwen, of dat er kans is, dat B. en W. met een suppletoire aanvraag zullen komen als er niet voldoende geldelijke bijdragen uit de burgerij komen. Juist bij het organiseeren van optochten is het moeilijk zich te houden binnen de limiet van het beschikbare crediet. De voorzitter kon zich de bezwaren van den heer Noordhoff indenken en ook het standpunt van den heer Bijvoet begrijpen. Het zou jammer zijn als daardoor geen eens gezind voorstel door den Raad genomen kon worden. Daarom stelde spreker voor nu alleen het beginselbesluit te nemen dat de raad ge negen is financieelen steun te geven aan een herdenking van het eeuwfeest van de Camera Obscura. De heer Noordhoff had hiertegen geen bezwaren, maar hij raadde aan het contact met het spoorwegjubilé te laten varen, want beide dingen hebben immers niets met elkaar te maken. De heer Van Liemt (wethouder) zei, dat (Adv. Ingez. Med.) Hij gei veel geld i de armen en dat wee mooi van hem; want hij wist nog van vroeger, hoe men er aan toe is, als men geen oent op zak heeft. Hij was nu rijk, had mooie kleeren aan en kreeg" een massa tl echte cavalier, en dat vond de soldaat prettig. Maar, daar hij eiken vrienden, die allen zeiden, dat h ij nog eens 'n man was, een dag veel geld uitgaf en er niets by kreeg, had hij eindelijk alleen nog maar twee stuivers over En van zijn mooie kamers moest hg verhuizen naar een arm zalig klein hokje onder het dak; hij moest zelf zijn laarzen poetsen, en ze verstellen met een stopnaald; en geen enkele van zrjn vrien den kwam hem opzoeken, omdat het zooveel trappen hoog was (Wordt vervolgd). dit verband wel bestaat, ook al is dat niet zoo gemakkelijk hier aan te toonen. Het voorstel van B. en W. (het beginselbe sluit) werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Benoemingen. Benoemd werden: Tot directeur van het St.-Elisabeth's Gast huis de heer P. A. Heeres te Assen, nummer 1 van de alphabetisehe voordracht van het col lege van regenten. Deze voordracht luidde: 1. P. A. Heeres, Assen, belast met de leiding van het ziexenhuis te Assen. 2. Dr J M. Planteydt. Goes, belast met de leiding van het ziekenhuis te Goes. 3. Dr. J. Th. R. Schreuder, Sneek, belast met de leiding van het ziekenhuis te Sneek. De stemming had het volgend resultaat: Uitgebracht werden 36 stemmen waaxvan 32 op de heer Heeres en 4 op dr. Planteydt. Verder werden benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. Smit en tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor Handelsonderwijs de heer N. J. Coevoet. Bollen-bolleboozen. Eindles van den Bloembollencursus. Woensdagavond zaten in een klas van de Meisjes H.B.S. aan de Tempeliersstraat een aantal jonge menschen. die het tot bolleboo- zen in de bloembollenkunde hadden gebracht: bollen-bolleboozen dus. Want ze kregen alle dertien het diploma van den door de afdee- ling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur georganiseerden cursus. De heer J. H. Caro, die met den heer W. A. van Zadel den cursus leidde, onderwierp in de eindles de cursisten als het ware aan een soort „verhoor", of zooals hij 't zelf noemde: er werd een vluchtige wandeling gehouden door het terrein, dat gedurende twee winters op de cursusavonden was afgegraasd. De heeren Th. Hoog, die namens het hoofd bestuur aanwezig was, H. J. Voors, de secreta ris-penningmeester, J. M. C. Hoog, voorzitter van de af deeling Haarlem en andere belang stellenden kregen daardoor een indruk van hetgeen door de cursisten geleerd was. De heer Caro beproefde de cursisten op hun kennis van scheikunde, in 't bijzonder na tuurlijk den practischen kant van deze weten schap, kunstmeststoffen, betreffende enz. De leerlingen moesten toonen dat ze de natuur lijke voorwaarden kenden, waaronder een plant tot normale ontwikkeling kan komen.De vragen werden in het algemeen vlot beant woord. De heer W. A. van Zadel probeerde met zijn vragen aan de weet te komen of de cursisten genoeg specifieke vakkennis bezaten, en blijkbaar gelukte dat tot ieders tevredenheid. Aan het slot van de eindles reikte de heer K. Volkersz, leeraar aan de tuinbouwschool te Lisse, de diploma's uit, met een korte toe spraak. Spr. had den indruk gekregen dat de leeraren er in geslaagd waren om de cursis ten de beteekenis van het bloembollenvak bij te brengen. Wij moeten, aldus spr., in ons vak bewust handelen en op ons eigen compas va ren. Spr. raadde den cursisten aan niet op te houden met het vergaren van kennis, doch op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer J. M. C. Hoog noemde de diploma's de sleutels, die de deur naar welvaart kunnen openen. Spr. stelde de cursisten voor om een Bond van Oud-leerlingen te stichten en beval hen hierbij het advies en eventueel de leiding aan van den secretaris der vereeniging, den heer C. L. F. Sarlet, die zich daartoe beschik baar stelde. Op die manier zouden de kameraadschaps banden niet verbroken behoeven te worden. De heeren J. H. Caro en W. A. van Zadel ont vingen namens de cursisten geschenken. Zij betuigden daarvoor hun erkentelijkheid en legden er den nadruk op dat deze cursus een der prettigste was, welke ze ooit hadden mo gen leiden. Reden waarom het plan gerijpt was om de stichting van een oud-leerllngen- fonds te suggereeren. De heer J. M. C. Hoog besloot de eindles op officieele wijze. Het Witte Kruis. Aan het jaarverslag van de afdeeling Haarlem der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is het volgende ontleend. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Dit bestaat dus uit: de heeren C. v. d. Velden, voorzitter, W. J. van Vloodrop, vice-voorzitter, H. Brunink, penningmeester, B. Schnitger, secretaris, Dr. A. Melchior, C. Mar tens, J. G. Snuif, Mevr. J. Hagebout-Wensing, Dr. O. H. Dijkstra en A. W. Michels adv. lid. 't Aantal leden bedroeg op 31 December '38 2946 Dat is in vergelijking met 't vorige jaar een toe neming met 17 leden. In 1938 werd door de wijk zusters het volgende aantal bezoeken afgelegd: Zr. Baai'bé 4702 (5070 in 1937), Zr. Schouten 5442 (6093) en Zr. West 5950 (5685). Aan de on derhoudswerken der verschillende badhuizen werd ook dit jaar weer de noodige aandacht ge schonken. In 1938 werden, inclusief schoolbaden, in to taal 201334 baden verstrekt, tegen 192842 in 1937 alzoo een vermeerdering van 8492 baden. Deze vermeerdering is bijna evengroot als in het voorafgaande jaar, toen deze 8520 baden be droeg. De verliespost vermindetde ten opzichte van 1937 met f 1525.67, n.l. f 8995.39 in 1937 te gen f 7469.72 in het afgeloopen jaar. Tenslotte zij nog vermeld, dat de algemeene ledenvergadering dit jaar zal plaats vinden Woensdagavond 29 Maart in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat. EXAMENS. Academische Opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde (F) mej. H. Korthals Altes. Geslaagd voor het doctoraal examen biologie de heer J. de Tempe en voor het doctoraal examen phar- macie mej. G. C. Lulning. Bevorderd tot arts de heeren A. F. Hakman (Ameland) en J. Rens (Bussum). Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte mej. C. Rosman (Breda), mej. D. W. van Sloterwijck (Den Haag) en de heeren H. W. M. de Jong (Haai'lem) en J. P. Enklaar (Arnhem). Stuurlieden. Geslaagd voor len stuurman groote handels vaart: J. C. Anneveld en H. W. Stuit, voor 2en stuurman groote handelsvaart: L. P. A. Ragetlie en voor 3en stuurman groote handelsvaart: E. Dobbenga. Apothekersassistentexamen. Geslaagd mej. J. H. van Steensel te Overveen,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6