1 BURGERLIJKE STAND. DONDEEDAG 23 MAART '1939 HAAREEM'S DAGBEAD 12 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT FEEST- EN PROPAGANDA-AVOND A. J. C. Woensdagavond organiseerde de afd. Zand- voort van de A. J. C., met medewerking van de Stem des Volks en eenige leden van de A. J. C. afd. Haarlem in Ons Huis een feest- en propa- ganda-avond. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de heer Hooremans de bijeenkomst met een inleidend woord opende. De Stem des Volks, onder leiding van den heer J. Post zong hierna een drietal liederen n.l. Vaandellied, Nooit meer oorlog en Moi-genrood. De Roode Valken voerden eenige volksdansen uit, waarmede ze veel succes oogstten. De Haarlemsche Roode Valken voerden daar na een tooneelstukje: ,,'t Standbeeld" op, dat zeer in den smaak van 't publiek vieL Ook de Zandvoortsche Roode Valken toonden, dat ze meer konden dan dansen en zingen door de opvoering van een tooneelstukje: De groote reis. De propaganda-feestrede werd gehouden door den heer Thomassen, lid van het Hoofdbestuur van de A. J. C. te 's Gravenhage. Hierna kregen we nog enkele leuke dansen van de Haarlemmers te zien, waarna het pro gramma werd gesloten met eenige aardige lied jes eveneens door de Haarlemsche Roode Valken ten gehoore gebracht. GYMNASTIEKVEREEN. O. S. S. Vrijdag 24 Maart houdt de gymnastiekvereen. O. S. S. in Muluru aan den Strandweg haar jaarvergadering. Op deze vergadering zal een nieuw bestuurs lid gekozen moeten worden in de plaats van de heer Van de Flier, die wegens ziekte bedankte. DANSEN. Zondagmiddag 26 Maart, wordt in de dans zaal van Groot Badhuis een matinee gegeven, waaraan wordt medegewerkt door het dans instituut Lilly Orgodet. 's Avonds geeft in dezelfde zaal het dans instituut J. Stol met medewerking van het kinderballet onder leiding van mej. Bolwidt, een afscheidsbal. JAARVERGADERING N. C. G. O. V. Woensdagavond hield de Nat. Christ. Geh. Onth. Vereeniging in de Oude Bewaarschool haar 34e jaarvergadering. De voorzitter, de heer Oskam, opende de ver gadering. Bij de mededeelingen werd vermeld, dat de heer W. v. d. Werff 12]/2 jaar de functie van secretaris had bekleed. De voorzitter richtte enkele zeer waardeerende woorden tot hem en bood hem namens de leden een stoffelijk blijk van waardeering aan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar wel zeer actief is geweest. De penningmeesteresse eindigde haar jaar verslag met de mededeeling, dat er een batig saldo aanwezig was. Tot leden van de kascommissie werden be noemd mevr. Van der Werff en den heer Jac. Schuiten. Bij de bestuursverkiezingen werden de perio diek aftredende bestuursleden: mej. L. de Vries, mej. S. Zwemmer en de heer Oskam bij accla matie herkozen. De heer Oskam werd weer tot voorzitter gekozen en mej. L. de Vries tot le secretaresse. Naar aanleiding van een brochure deed de heer Van der Werff nog enkele interessante mede deelingen, waaruit duidelijk bleek hoe gebrek kig de Nederlandsche wetgeving is, betreffende het verstrekken en verkoopen van sterken drank aan minderjarigen. Mejuffrouw S. Zwemmer vond een aandachtig gehoor, toen ze een aardig stukje proza ten ge hoore bracht. Mevrouw Van Zeyl vertoonde hierna eenige series lantaarnplaatjes over Zwit serland, de Dolomieten, Marken en het Nieuwe Testament. Mejuffrouw De Vries gaf nog een stukje proza ten beste, waarmede ze veel succes oogstte. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. HILLECOM BLINDENCONCERT. Ten bate van de Hulpve-reeniging „Qlinden Penning" te Amsterdam werd gisteravond in het Nutsgebouw een concert gegeven dat als zoodanig uitstékend geslaagd is, maar dat een beter bezoek zeer zeker verdiend had. Niet alleen om hetgeen geboden werd maar ook om het prachtige doel, namelijk om aan bo vengenoemde vereeniging meer bekendheid te geven. Het merwaardige was dat het concert ge heel door blinden werd verzorgd en met suc ces. Zeer in het bijzonder hebben wij den pianist P. Meyer bewonderd die op brillante wijze een Etude van Chopin en „Hochzeitstag auf Troldhaugen" van Grieg voordroeg. Maar daarnaast begeleidde hij op eminente wijze de dames A. Musch (sopraan), J. Beyer (alt) en A. W. van Pelt (viool) die alle op uit nemende wijze afzonderlijk en gezamenlijk liederen zongen of concertstukken van Tar- tini, Handel en Tschaikowsky speelden. Bo vendien declameerde de blinde heer Varen horst zeer verdienstelijk proza en poezie uit bundels van A. Post en J. Wilna. In de pa.uze werd door middel van licht beelden het werk der vereeniging nader ver klaard en vernamen wij hierbij dat vereeni ging aan de Plantage Middenlaan te Amster dam een eigen gebouw exploiteert, waar 150 mannen en vrouwen van alle richtingen be taalden arbeid verrichten, zoodat zij in staat worden gesteld in het eigen onderhoud te voorzien. Er is zelfs een internaat voor alleen staande vrouwen en meisjes. Het openingswoord werd gesproken door ds. A. K. Krabbe die de aanwezigen opwekte dit prachtige werk te steunen door lid te wor den. Tot ons genoegen kunnen wij mededee- len dat deze opwekking zooveel succes had dat een Hillegomsche afdeeling kon worden op gericht. De heer J. C. Baas sprak het slot woord. BLOEMENDAAL GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Clau sing, Duinlustweg 10, een broche met groene steenen; Bloemendaalsch Weekblad, Korte Kleverlaan 64, een belastingmerk; Wildschut Bosch laan 19. een rijwieltaschje met in houd: Admiraal, Zandvoortschelaan 157 Heemstede, een belastingmerk; Van Riesen, Bloemendaalscheweg 261 een taschje met schoolbehoeften: Dekens, De Genestetweg 22, een portemonnaie met inhoud; Hameka, Zandvoorterweg 27, een paar handschoenen: Böttger, Zomerzorgerlaan, een rijwiel; Van Asch, Ramplaan 14, Haarlem, een vulpotlood; Rienstra. Bloemendaalscheweg 339, een kin derhandschoentje; Van Riessen, Bloemen daalscheweg 261. een grijze overjas; Grup-' ping, Prins Hendriklaan 85, een bruine schooltasch; Evenoord, Dompvloedslaan 27, een belastingmerk; Zomerveld,. Schroeder van der Kolkweg 18, eenige nieuwe overhem den; Butter, Oranje Nassaulaan 60, een ver grootglas; Grupping, Prins Hendriklaan 85, een grijze tasch met inhoud; Boes, Bloemen daalscheweg 164, een dameshorloge; Van Kampen, Van Stolberglaan 9a, een electrisch lampje; Jas, De Genestetweg 25, een zil veren knoop; Faubel, Dahlialaan 21, een klein hondje; Van Roon. Pr. Hendriklaan 23, een jasje waarop belastingmerk. Politiebu reau Overveen (alleen op werkdagen van 10- 12 uur v.m.)notitieboekje, riempje, hand schoenen. hoedje, koralen armbandje, da mesrijwiel. Post Aerdenhout, zadeldek met taschje. VERGADERING TUINBOUW. In de vergadering van de afdeeling Bloemen- daal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal de heer Ir. J. M. Riemens, Rijkstuinbouwconsulent voor de glas cultures te Naaldwijk en directeur van den Proeftuin aldaar, op Dinsdag 28 Maart in „Rust hoek" een lezing met lichtbeelden houden over: „Cultuur en ziekten van de diverse fruit- en groentegewassen onder glas". Verder moet een nieuwe penningmeester wor den benoemd wegens aftreden van den heer Mr. W. Snellen. OVERVEEN PAARD OP HOL. Woensdag stond op den Tetterodeweg te Over veen een melkwagen met paard voor een huis stil. Bij het voorbijrijden van een petroleum- tankwagen schrok het dier; het kwam met den tankwagen in botsing. Daarna sloeg het op hol en rende den Bloemendaalscheweg op. Een sla ger wist het te grijpen; het was licht gewond. „NAAK DE OPENBARE SCHOOL". Op Maandag 27 Maart wordt in hotel Rozen- daal, Bloemendaalschestraatweg, te Overveen een openbare vergadering georganiseerd, waar op de heer J. van Dijke uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp: „Naar de openbare school". Deze vergadering wordt georganiseerd door de afdeelingen Bloemendaal en Haarlem van Volksonderwijs. OPENBARE VERGADERING. De afdeelingen Haarlem en Bloemendaal van Volksonderwijs hebben een openbare vergade ring uitgeschreven op Maandag 27 Maart in hotel „Roozendaal" te Overveen. De heer J. van Dijke uit Amsterdam zal spre ken over: ..Naar de Openbare School", Er is gelegenheid tot debat. AERDENHOUT PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit van 17 Maart 1939 is aan den heer H. J, H. Ledeboer, aangewe zen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Aerdenhout, met in gang van 1 Mei 1939 op zijn verzoek eervol ontslag te verleend. VOGELENZANG VREEMD GELD IN BETALING GEGEVEN. Woensdagmorgen werd bij de politie aangifte gedaan dat een juffrouw in een winkel te Vo gelenzang een Belgisch frankstuk inplaats van een rijksdaalder in betaling had gegeven. Zij werd aangehouden: tegen haar werd wegens op lichting proces-verbaal opgemaakt. Voor dit zelfde feit werd een man aangehouden, die te Aerdenhout dezelfde truc had toegepast. Ook tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. LISSE De afdeeling Lisse van de Algemeens Vereeni ging van Bloembollencultuur herdenkt heden haar 60-jarig bestaan, welk feit in een bijeen komst op Donderdagavond in hotel „De Witte Zwaan" zal worden herdacht. De afdeeling Lisse van Bloembollencultuur behoort tot een der oudste afdeelingen; zij werd opgericht 13 Maart 1879. Op 13 Maart 1879 kwamen 23 vakgenooten uit Lisse bijeen; toen werd de afdeeling Lisse defi nitief opgericht. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: A. de Graaff, voorz., G. Blokhuis, secr., M, v. d. Vlugt, penn. HAARLEMMERMEER AUTO-ONGELUK OP VIADUCT. Op den snelweg AmsterdamDen Haag is gisterenmorgen wederom een ernstig ongeluk gebeurd, zeer waarschijnlijk als gevolg van het breken van de achteras. Een vrachtauto reed in de richting Amsterdam en wilde juist het via duct over den Venneperweg passeeren. Op het oogenblik, dat bijna het hoogste punt was bereikt, verloor de bestuurder de macht over het stuur waardoor de vrachtauto naar rechts uitweek en met een hevigen slag tegen de afras tering van het viaduct kwam. Dank zij de hech te stalen afrastering werd erger voorkomen. De auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. De spatborden krulden als blikjes. RING VAN ZANGVEREENIGINGEN. Gisteren gaf de Ring van Christ. Zangver- eenigingen in hotel De Beurs te Hoofddorp een tvoering. De belangstelling was groot. Alle vereenigingen brachten enkele liederen ten ge hoore. Duitsche reeders vragen weer Nederlandsche visschers. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 570 En Avant TJM. 8 f 4240 750 Adelante IJM. 19 f 3170 50 Dolfijn IJM. 103f 1250 70 SCH 61 f 1320 Loggers: KW 159 f 1380 KW 161 f 9.50, SCH 121 f 1470. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Utrecht IJM 73. Vangst 600 m. haring. Vermoedelijk plaats voor ruim 200 man. Er varen thans nog ongeveer 70 Nederlanders op de Duitsche trawlers, maar dit aantal zal spoedig weer wor den uitgebreid. Vooral wanneer over eenige maanden de Duitsche trawlers weer ter haringvisscherij uitvaren, zullen weer heel wat werklooze Neder landsche visschers een „stee" op een Duitschen trawler kunnen krijgen. De Duitsche runners, die belast zijn met het aanwerven van visschers voor de Duitsche vloot hebben zich thans wederom bij de Gem. Arbeidsbeurs om volk voor de Duitsche trawlers gemeld. Voorloopig is er plaats voor een 60- tal en wanneer men er tijdig in slaagt, deze bijeen te krijgen, vertrekt a.s. Dinsdag een ploeg van 60 man, stokers en matrozen. Het is de bedoeling in April wederom een 60-tal te monsteren, terwijl in Mei een 90-tal aangenomen zal worden, zoodat dit voorjaar in totaal ruim 200 geplaatst kunnen worden. Ons werd medegedeeld, dat ditmaal ook koks geplaatst zouden kunnen worden, doch dit schijnt onjuist te zijn. Op de Duitsche trawlers stelt men aan de koks eischen, waar aan die van de IJmuidensche trawlers niet kunnen voldoen. BESOMMINGEN VAN WOENSDAG. Manden. Trawlers: 1260 Viking Bank IJM 83 f 5080 85 Martha IJM 165 f 1650 450 Alkmaar IJM 31 f 3050 MARKTBERICHT IJmuiden 23 Maart 1939. (ANP) Tarbot 8872 ct. per kg. Tong 10062 ct. per kg. Heilbot 10286 ct. per kg. Griet f 3830 per 50 kg. Groote schol f 20 per 50 kg. Middel schol f 22.5020 per 50 kg. Zetschol f 2828 per 50 kg. Kleinschol f 2517 per 50 kg. Bot f 75.40 per 50 kg. Schar f 178.50 per 50 kg. Tongschar f 3020 per 50 kg. Poontjes f 119 per 50 kg. Groote schelvisch f 2017.50 per 50 kg. Middel schelvisch f 2018 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 2018 per 50 kg. Kleine schelvisch f 17.5010 per 50 kg. Groote gul f 98 per 50 kg. Kleine gul f 118 per 50 kg. Wijting f 74.20 per 50 kg. Makreel f 5.803.70 per 50 kg. Versche haring f 5.705.10 per 50 kg Kabeljauw f 5817 per 125 kg. Leng f 1.900.70 per stuk. Koolvisch f 0.650.15 per stuk. ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE STAALFABRIEK. Bij de dezer dagen in werking gestelde staalfabriek van de Hoogovens heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De arbeider A. H., wo nende in Beverwijk, heeft bij het gieten een hoeveelheid gloeiend staal over het lichaam ge kregen, waardoor hij ernstige brandwonden op liep. Hij werd in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. VELSEN Het verkeersongeval bij de pont De motorrijder werd ernstig gewond. Omtrent het verkeersongeval, dat gistermorgen half twaalf op den Wijkerstraatweg nabij de Pont plaats vond, vernemen wij nog, dat de motorrijder zekere E., wonende te IJmuiden, werd aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Heemstede, die plotseling van richting veranderde om naar een anderen pont steiger le rijden. E. kreeg behalve eenige hoofd wonden, een gecompliceerde beenbreuk. Na ter plaatse door dr. Fierstra te zijn verbonden werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Zoowel de auto als liet motorrijwiel werden beschadigd en beide voorloopig in beslag ge- SANTPOORT CULTUREELE FILM. Woenshdagavond draaide het Vereenigings- gebouw der Ned. Herv. Gemeente de film „De Wonderen van het Heelal", en „Festspiele te Bayrauth". Beide films hadden veel succes. SCHAKEN. Dinsdag j.l. speelde de schaakclub „Sant poort" tegen „Denk en Zet" uit IJmuiden. De IJmuidenaren wonnen met 5V24V2. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Autobusexploitant uit Heemstede tot 300 boete veroordeeld. Het was de eerste zaak, waarin de Haarlem sche kantonrechter vonnis wees, in verband met het nieuwe artikel van het R(eglement) A(utovervoer) P(ersonen), dat werd aange bracht om paal en perk te stellen aan de wilde autobusdiensten. Begrijpelijkerwijs, bestond er voor de behandeling van deze actueele kwes tie zooals men weet heeft de Haagsche kan tonrechter in tegenstelling tot zijn Amster- damsche en Utrechtsche collega's, ook het art. 39 onverbindend verklaard groote belang stelling. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hij van 20 tot en met 22 Februari van dit jaar een autobusdienst had geexploiteerd van het Raad huisplein te Heemstede tot aan de Raadhuis straat te Amsterdam. „U hebt alleen maar 'n vergunning om door de Haarlemmermeer te rijden?" vroeg de kantonrechter. Ik heb noodgedwongen een andere route moeten nemen, zoo verklaarde de verdachte, want andere autobusdiensten die over den Kampersingel en de Leidsche Vaart reden, na men alle passagiers van mij weg De prijs van een retour van Heemstede was 50 ct en van Haarlem 40 ct., voor een enkele reis waren deze bedragen respectievelijk 30 cent en een kwartje. Vroeger waren mijn prijzen veel hoo- ger, verzuchtte de autobusondernemer maar ik moest wel concuvreeren Verscheidene getuigen worden dan gehoord chauffeurs en passagiers, die allen de verkla ringen van den verdachte betreffende route en prijs onderschrijven. Requisitoir. Het R. A. P. heeft vrijwel alle kinderziekten doorgemaakt, die het kon doormaken en ook nu is het nog geen gezonde jongen, zoo begon de Ambtenaar van het O. M. zijn requisitoir. Er is nu weer twijfel gerezen of art. 39 van het R. A. P. verbindend is of'niet. De Hooge Raad zal hierover een definitief oordeel moe ten vellen. Eenige weken van ongewenschte rechtszekerheid staan ons dus nog te wachten. Zonder op deze beslissing vooruit te willen loopen kunnen we dus slechts onze persoon lijke visie op deze zaak weergeven. Ambtshalve doch niet alleen ambtshalve, stel ik me op het standpunt, dat art. 39 inderdaad verbindend is. De kantonrechter in Utrecht is zelfs nog verder gegaan en heeft het bewuste artikel niet alleen voor autobussen maar ook voor alle andere gevallen verbindend verklaard. Ik sluit me daarbij aan. Het is niet aan te nemen, dat er vervoer zou bestaan, dat buiten het R.A.P. valt. Verdachte beroept er zich op, dat hij een geconsessioneerden dienst heeft. Het beroep op deze concessie gaat echter niet op, daar hij vergunning heeft voor een geheel anderen dienst. In art. 39 staat uitdrukkelijk „het ex- ploiteeren van een motorrijtuig". Ik heb ver dachte ten laste gelegd, dat hij twee motor rijtuigen heeft geëxploiteerd en ik geloof dat voor iedere overtreding een boete moet volgen. De wetgever heeft gewild, dat er een einde aan de wilde busdiensten zou worden gemaakt en daarom kunnen de gevraagde boeten niet ze een groot risico op zich nemen indien ze laag zijn. De exploitanten moeten weten, dat toch hun autobussen door laten rijden. Ten slotte eischte de Ambtenaar twee boeten van 500 ieder te vervangen door een maand hechtenis. Pleidooi van mr. O. H. van Wijk. Verdachte's verdediger mr. O. H. van Wijk hield hierna een uitvoerig pleidooi. Hij begon zijn betoog met op te merken, dat de auto busondernemers hun uiterste krachten in spannen om te behouden wat ze hebben op gebouwd. Ze hebben dat gedaan in een ge rechtvaardigd vertrouwen, dat ze vroeg of laat wel in het verkeerswezen zullen worden ingeschakeld. Nu deze rechtsonzekerheid nog bestaat willen ze paraat blijven om hun diensten niet te laten verloopen, De verdachte heeft een concessie tusschen Heemstede en Amsterdam. In de dagvaarding staan alleen het begin- en het eindpunt genoemd; er zijn geen wegen in aangegeven. Een gedeelte van de „verboden" route valt in ieder geval samen met de route waarvoor concessie is verleend. Men kan iemand, die een vergunning heeft om tusschen twee plaatsen te rijden en een andere route rijdt niet gelijkstellen met iemand die heelemaal geen concessie heeft. De wet zegt, dat de concessie dan moet worden inge trokken. Dit is nog niet gebeurd. Daarom kan eigenlijk ook nu nog geen veroordeeling vol gen. Vervolgens tot een algemeene beschouwing van het R.A.P. overgaande stelde spr. de vraag- „Is art. 39 van het R.A.P. ruimer dan art. 2?" Ongetwijfeld is dat zoo Toch is art. 39 in strijd met de machtigingswet. De Kroon kan alleen vergunningen verleenen en daar sancties op stellen. Zoolang er in het R.A.P. geen arti kel bestaat waarin het vervoer van motorrijtuigen aan een vergunning is gebonden kan er geen strafbaarheids stelling volgen omdat de Kroon anders verder gaat dan de machtigingswet heeft bedoeld. Bovendien achtte de verdediging de split sing van den Ambtenaar waardoor deze twee boeten heeft geëischt. niet juist Het gaat hier niet om de motorrijtuigen maar om den auto busdienst Art. 39 correspondeert in dit geval met art 2. Na re- en dupliek deed de kantonrechter meteen uitspraak en schaarde zich aan de zijde van zijn collega's in Utrecht en Amster dam, die Art. 39 wel verbindend verklaarden. Met den verdediger was de kantonrechter eens dat het hier gaat om één autobusdienst. Daar om legde hij één boete van f 300 op.. NIEUWE WERKVERSCHAFFING. In het begin der volgende maand zullen een 100-tal werkloozen tewerk worden ge steld aan de provinciale werkverschaffing te Heemskerk, welk werk zal bestaan in de egalisatie van het duingebied, evenals dat nabij Castricum is geschied, waar ook een groot aantal werkloozen uit Haarlem tewerk is gesteld. Daar de afstand meer dan 20 K.M. bedraagt, zullen de tewerkgestelden, krachtens de beslissing van den minister van sociale zaken, met autobussen van en naar het werk worden vervoerd. Evenwel zal het werk nabij Halfweg, waar momenteel 50 tewerkgestelden uit Haarlem werkzaam zijn aan de droogmaking van De Eendracht, spoedig afloopen, en daar velen van de daar tewerkgestelden nog niet hun volle aantal weken werkzaam zijn (2 April gaat de nieuwe regeling in) zullen vele van hen over worden geplaatst van Halfweg naar Heemskerk. Ruiten bij Joodscbe ingezetenen vernield. ZUTFEN, 22 Maart. Voor den politierechter te Zutfen, mr. A. H. van der Giesen, had zich vanmorgen een 18-jarige jongeman uit Winters wijk te verantwoorden, die in den nacht van 28 Februari op 1 Maart aldaar een ruit heeft inge gooid bij Joodsche ingezetenen. De jongeman, die klompenmaker is van be roep, beriep zich er vanmorgen op, dat. hij N. S.B.'er is en daarom anti-semiet, zoodat hij zich gerechtigd achtte bij Joden de ruiten in te gooien. Hiervoor had hij eerst het huis van den rabbijn uitgezocht en daarna het huis van een anderen Israëliet. Deze laatste werd als getuige gehoord. De politierechter trachtte den jongeman te overtuigen van het minderwaardige van zijn daad. De subst. Officier van Justitie, mr. W. J. Stam vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van drie weken, tot welke straf de politierechter den verdachte heeft veroordeeld. RISICO DER POLITIEK. Blijkens een bericht uit Hulst in het Dag blad van Zeeland werd bij de proefstemming voor de Prov. Statenverkiezing vanwege de R.K. Staatspartij in den Statenkring Hulst de nummer twee geadviseerde candidaat Alb. Lockefeer ook op die plaats gekozen. De heer Alb. Lockefeer was sedert twintig jaar als employé in dienst bij het oud Tweede Kamer lid E. Th. Lockefeer. fabrikant te Hulst, die ook candidaat werd gesteld en op de vijfde plaats als eerste plaatsvervanger gekozen is. Den morgen na de proefstemming ontving de heer Alb. Lockefeer een brief van zijn werkgever - aldus het blad waarin deze hem verzocht., voorloopig niel meer op de fabriek te komen. Thans is de heer Alb. Lockefeer ontslagen. „Schijn en Werkelijkheid". Opvoering door Het Nederlandseh Tooneel. Op Zaterdag 25 Maart a.s. zal Het Neder landseh Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne in den Stadsschouwburg alhier een voorstelling geven van „Schijn en Werkelijkheid", tooneelspel in vier bedrijven door Paul Vincent Carroll. Regie. Albert van Dalsum. Naar aanleiding dezer opvoering schrijft men ons: Het gaat in dit stuk om een zeer simpel ver haal; het kindergeloof van een eenvoudige, maar tot de mystiek geneigde ziel (het dienst meisje Brigitte) die in botsing komt met de klassieke theologische opvattingen, belichaamd in de figuur van den Kanunnik Thomas Sher- ritt eenerzijds, en O' Flingsley, de dorpsschool meester, die een athéist is anderzijds. Schijn baar staan de kanunnik en O' Flingsley lijnrecht tegenover elkaar; in werkelijkheid zijn zij uit hetzelfde hout gesneden: menschen, die volko men achter hun eigen opinie staan. Dit conflict kan alleen overbrugd worden door het offer, dat Brigitte brengt. Een offer, dat zelfs zijn be- teekenis blijft behouden ondanks dat het kind in haar mystieke geloofsvervoering te ver gaat, De rol van Brigitte wordt gespeeld door Char lotte Kohier, die dit seizoen voor de eerste maal in een nieuwe rol bij Het Nederlandseh Tooneel optreedt. De rol van den kanunnik zal vervuld worden door Albert van Dalsum. Verder treden in dit stuk op: Mies Elout, Cor- rie Korevaar, May Vollenga, Jacques de Haas, Jacques Snoek, Johan Schmitz, Gysbert Ter- steeg, Han Bentz van den Berg. Décor is ontworpen door Jacques Snoek en uitgevoerd op eigen ateliers, Vertaling: Ferd. Sterneberg. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In Lion d'Or vergaderde de afdeeling Haar lem onder presidium van den heer J. L. Bou wer. De voorzitter deelde mede, dat op 22 April in de bovenzalen van De Kroon het 60-jarig bestaan der afdeeling wordt gevierd en dat getracht wordt door het optreden van het be kende duo Joe en Nelly en door muziek een gezellige sfeer te scheppen. De zaal zal door de leden in een passend gewaad gestoken worden. Van de gehouden tuinkeuringen aan Ramp laan en Heemsteedsche Dreef werden nog de volgende prijzen uitgereikt: Een eerste prijs aan: A. W. Houtman, J. F. M. ten Berge, W. ter Horst, en H. G. Linde man. Een tweede prijs aan F. Dantuma, W. C. Bary, mevrouw D, Grilles, H. J. v. Rooyen, Th. T. Mattaar, M. J. Doemen en mej. M. P. Rees. Een derde prijs aan mevrouw M. J. Lems-Hakker, T. J. Kooy en G. v. d. Leest. Bij de onderlinge tentoonstelling werden 10 punten toegekend aan 2 exemplaren Aechmea van de Firma S. Pool en Zn. Het Bloemen- huis v. d. Hoek zond ter opluistering een fraaie groep Belleperone en een vaas Leucocorynes. Na de pauze hield de heer J. Roggeveen een causerie over de Berberis of Zuurbes. Tal van interessante bijzonderheden over her komst en biologische eigenschappen werden door spreker naar voren gebracht. Fietsdief stallen te Haarlem verminderd. Het publiek moet nog meer meewerken. In Amsterdam wordt in den laatsten tijd zeer veel en niet ten onrechte geklaagd over de toeneming van de rijwieldiefstallen. In verhouding is het aantal fietsen dat in Haarlem gestolen wordt steeds belangrijk lager geweest. Eenige maanden geleden viel er evenwel ook te Haarlem een toeneming te constateeren. Er werden er in dien tijd ge middeld 7 of 8 fietsen per week gestolen. Toen was de politie evenwel zoo gelukkig twee rijwieldieven te betrappen, waardoor een 20-tal gestolen fietsen voor den dag kwamen. Daarna is het aantal aangiften van gestolen fietsen te Haarlem sterk afgenomen. Nu komen er gemiddeld 4 a 5 aangiften per week. En dat zijn dan nog niet eens alle werkelijk diefstallen. Niet zelden blijkt bij het onder zoek dat huisgenooten of kennissen de fiets die onbeheerd stond in veiligheid gebracht hebben. Niet zelden komt ook uit, dat de „ge stolen" fiets al aan het politiebureau staat, want dikwijls brengt een agent een fiets die onbeheerd staat, op het bureau. Dat is een lesje voor den onvoorzichtigen eigenaar die dan ook nog een bekeuring krijgt, wart het is strafbaar om een fiets zoo maar op straat te laten staan. Het publiek kan de taak van de politie veel vergemakkelijken door geen fietsen onbeheerd neer te zetten. Door dit te doen loopt men zelf de kans van zijn fiets beroofd te worden en bovendien brengt men rijwieldieven in de verleiding. HAARLEM, 21 Maart. Ondertrouwd 21 Maart: B Harding en L. J. J. van Buchem; H. Polak en Th. A. van Roode; J. L. van Dijk en R. Th Kooiker; 22 Maart: Th. Vrolijk en H. H. Smit; J. C. Hoog kamer en J. van Dijk; P. Calandt en J. van Dongen; J. Veldt en F. Zeulevoet; C G. van Dam en G. C. de Vos; F. Kroder en J. E. Boer; W. Zeegers en M. J. C. Urbanowitz; N. Stoute en J. A. Vene ma; A. C. Haak en A. W. Verst eegen; A. L. Smit en Th. Mol; H Freudenthal en K. E. Spinner; C. Markman en C. Weijers; K. Aarts en K. P. A Honijk; F. Th. A. Crul en P. J. A. Vogelzang; G. de Jager en S. Tot; A. Anema en J. Vallinga; J. C. van der Walle en A. van Marsbergen; W Helfensteijn en H. K. van Sinderen; J Mars en C. C. J. A. Duijnstee; E. Smit en G Elskamp; D. E. Nieuwenhuis en G Koning. Getrouwd 22 Maart: J. Geurts en H. Po- horsky: J. F. van Luxzenburg en H M. van Gellekom; J. H. van Eekelen en S. Wiegel; II. J. de Geus en L. Leveld; J. A. Kroon en J. Kroezen; L. G Looijen en M. J. Lodder. Bevallen 18 Maart H. B. BorstWillemse. z.; S. Drenth— Veenendaal, z.; 19 Maart: A. M. DamoMooij, z.; S. Jager—van de Pas, z.; A. M Stouten—Bunschoten, d.; 20 Maart: P. E. VoorneveldKlein, d.; G. Faken—Voer man, z.; J. M Hart—Graftdijk, d.; J. M. A. Strato— Metselaar, z.; 22 Maart: C A. W. Walker—van Spanje, z. Overleden 20 Maart: J. W. Nijssen, 76 J„ Kinkerstraat; W. F. Wallekers, 76 j„ Kamper vest; W. C. van Vliet. 65 j., Woonschepen haven, P Slotemaker, 85 j.. Hagestraat; P L. Melis, 6 J., Madoerastraat, 21 Maart: H. J N. Klein Schiphorst, 5 dagen, van Oldenbarne- veltlaan; A. Schaap, 1 maand, Oudeweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8