Haarlem's Dagblad onderhandelt te Burgos Het Huidige Conflict. Delegatie van den Verdedigingsraad Van Tristan da Cunha. Rechtsbijstand Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17105 ÜHgsve Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Direofie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 24 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 mannden I 3.25. franco per post f3.55. loan*- nummer* t> cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL RegelabonnenienUtarieven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. Sinds de annexatie van Tsjecho-Slowakije door Duitschland is een nieuwe spanning tusschen de groote mogendheden ingetreden. Vlak vóór die annexatie zag de toestand er gunstiger uit dan in langen tijd het geval was geweest. Immers, nadat Duitschland bij mon de van Hitier zelf en van Goebbels en anderen erkend had dat het in grooten economischen nood verkeerde, waarbij Hitier zelfs de term „exporteeren of sterven" bezigde, werden met succes economische onderhandelingen met Parijs gevoerd en waren dergelijke bespre kingen met Londen in voorbereiding. Welis waar verkeerde men nog steeds in onzeker heid omtrent de niet-officieel-gestelde eischen van Italië jegens Frankrijk tot op den hui- digen dag bestaat die twijfel maar daarom trent was juist door het maandenlange uitstel een vrij algemeen optimisme gewekt. De annexatie van Tsjecho-Slowakije kwam werkelijk als een donderslag bij zich verhel derenden hemel. De wereld trok daaruit de slotsom dat Duitschland zich niet door ge meenschappelijk overleg maar door een expansiepolitiek, die plotseling vele landen bedreigde, uit zijn nooden wilde gaan redden. In strijd met Hitler's politieke program, neer gelegd in „Mein.Kampf", in strijd ook met zijn herhaalde verzekeringen dat hij geen terri toriale eischen meer had in Europa, bracht hij een volk van ander ras onder Duitsche macht. Het eerste gevolg was dat de oppositie in Engeland, immer gekant tegen Chamber lain's verzoeningspolitiek, tot een totale front verandering drong en dat de Britsche regee ring zelf daartoe overging. In zijn rede te Birmingham gaf Chamberlain de verzoenings politiek prijs. Niet alleen werden de Engelsch- Duitsche economische onderhandelingen in hun voorbereidend stadium afgebroken en werd de uitvoering der Fransch-Duitsche han delsovereenkomst opgeschort, maar de Duit sche veroveringspolitiek werd door de demo cratische grootmachten van het Westen met maatregelen beantwoord, die een nieuwe „economische omsingeling" van Duitschland aanduidden. Het sterkst getuigde daarvan wel de Amerikaansche instelling van 25 pCt. extra invoerrecht op Duitsche producten. Tevens beantwoordde Engeland de Duitsche po gingen tot het sluiten van handelsverdragen met Boekarest en Warschau door onmid dellijk zelf handelsmissies naar dê hoofdste den van Roemenië en Polen te zenden. Een zeer dreigend bericht, namelijk dat Berlijn aan Roemenië een economisch ultimatum ge steld zou hebben, werd gelukkig door Roeme nië zelf tegengesproken. Inmiddels ging Enge land verder en ondernam diplomatieke stap pen in verscheidene hoofdsteden om een ge meenschappelijk front „ter verdediging van den vrede" of „van collectieve veiligheid" te verkrijgen. Ook Sovjet-Rusland werd daarin betrokken. Er is nog geen resultaat bereikt, waarschijnlijk niet omdat Engeland zeker niet veel neiging zal hebben, meer bindende ver plichtingen ten aanzien van het vasteland van Europa op zich te nemen dan het jegens Frankrijk heeft en ook omdat het nog steeds niet tot invoering van den militairen dienst plicht is overgegaan. Het beschikt over een geweldig vloot-overwicht tegenover Duitsch land, dat voldoende is om een Duitsche agres sie tegen Engeland-zelf te verhoeden. Want met de luchtmacht-alleen kan Duitschland Engeland niet overmeesteren. Derhalve is er in den grond van de zaak nog wel heel wat over van Engelands sterke positie als eiland. Het heeft nimmer aan dienstplicht gewild en bovendien leven wij in een tijd waarin de afkeer van oorlog bij alle volken intenser is geworden dan ooit tevoren. De redenen zijn duidelijk en behoef ik niet te herhalen. Dus is het voor een Engelsche regeering zeer moeilijk het volk te bewegen tot invoering van een maatregel, die niet noodzakelijk is voor de verdediging van het land zelf maar alleen ten doel kan hebben expeditielegers uit te zenden om andere lan den te helpenal zou dat dan alleen ge beuren ter bescherming van de Engelsche be langen in die landen. Intusschen is de economische druk, op Duitschland uitgeoefend sinds het Tsjecho- Slowakije veroverde, al ernstig genoeg en ieder die met bezorgdheid den toestand gade slaat vraagt zich af: Wat moet daar op den duur van komen? Tot welke daden zal een in het nauw gedreven Duitschland wel niet in staat zijn? In de heerschende spanningen is nu wel eenige verlichting gebracht. Eerst door de troonrede van den Koning van Italië, die in elk geval een wensch naar vrede uit en ge matigd van toon is ofschoon de passage aan gaande Frankrijk te vaag is om werkelijke geruststelling te geven. Afgewacht zal moeten worden wat Mussolini daaromtrent (op Zon dag a.s.?) verklaren zal om een duidelijker beeld van den toestand te krijgen. De verklaring die Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd wekt ook weer eenige hoop. Zij is kort en resumeert in enkele zinnen den loop van zaken in de laatste we ken, waarna zij zegt dat Engeland geen be lemmering van Duitschland's handel en geen „ideologische blokvorming" in Europa wenscht. Het verzet zich evenwel tegen een Duitsch streven naar hegemonie over Europa en is vastbesloten zich met alle middelen daartegen te verzetten, indien een dergelijke procedure in werking gesteld zou worden". Het woord is aan MILAAN, 24 MAART (D.N.B./A.N.P.) Naar de Corriere delta Serauit Burgos meldtzouden aldaar gistermiddag leden van den Verdedigingsraad van Madrid zijn aangekomen om te onderhandelen over een over gave van Madrid aan Franco. De onderhandelingen zouden gehouden worden in het gebouw van het vliegveld van Burgos. De leden van den Verdedigingsraad zouden de overgave van Madrid, de ontwapening van het republikeinsche leger en de erkenning van Franco als het staatshoofd van Spanje hebben aangeboden. Voor eenige republikeinsche extremisten zouden zij verlof tot uitwijking naar het buitenland verzocht hebben' De onderhandelingen, zoo verneemt het blad verder, wor den van republikeinsche zijde geleid floor den commissaris van binnenlandse/ie zaken van den V erdedigingsraad, Garillo, en door den vroegeren gouverneur van Carthagena, Ortega. De besprekingen zouden er toe geleid hebben, dat nog heden aan het front van Madrid de witte vlaggen ge- heschen zullen worden. De intocht van de nationalistische troepen in Madrid zou zijn vastgesteld op Zaterdag 25 Maart. De republikeinsche gedelegeerden zouden zich verder ver plicht hebben alle toebereidselen tot het in de lucht laten springen van gebouwen enzte staken. Volgens den correspondent te Burgos van de „Popoio di Roma" zouden de be sprekingen al sinds eenigen tijd gaande zijn, met name sedert de uitwisseling van den zoon van generaal Miaja tegen den jeugdigen Primo de Rivera. Madrid zou onvoorwaardelijk worden overge geven. Wat het overige republikeinsche gebied betreft Valencia, Murcia en Carthagena hierover zouden de ge delegeerden geen verplichtingen aan vaard hebben en zelfs zouden zij Franco hebben meegedeeld, dat indien de Na tionalisten dit bezetten, de krijgsverrich tingen zouden worden voortgezet. Electrificatie van het baanvak Amsterdam—Brussel. Eerste bespreking te Utrecht. UTRECHT 24 Maart. Naar wij vernemen is onlangs op initiatief van de directie der Neder- landsche Spoorwegen te Brussel een bespreking gehouden door den directeur, ir. W. Hupkes. met de directie dei- Belgische spoorwegen over de electrificatie van het baanvak Dordrecht Antwerpen, om aldus te komen tot een electri- sche verbinding AmsterdamBrussel. De wen- schelijkheid van een dergelijke verbinding werd door beide zijden erkend. Ter bestudeering van het vraagstuk is een commissie benoemd, waarin vertegenwoordigers der technische en bedrijfsdirectie der beide spoorwegmaatschappijen zitting hebben. De eerste zitting van deze commissie wordt heden te Utrecht gehouden. lijk. Zij houdt een waarschuwing en tevens een uitnoodiging aan het adres van Duitsch land in. Een waarschuwing dat men „alle middelen", dus ook den' economischen oorlog zal toepassen als Duitschland zijn koers niet wijzigt en een uitnoodiging om het betreden pad alsnog te verlaten. Want men wenscht in Engeland geen belemmering van den Duit- schen handel en geen ideologische blokvor ming. Hieruit blijkt wel dat Londen nog steeds niet geneigd is tot overhaasting van zijn maat regelen en dat het allerminst wil doordraven. En zoo ziet men de mogelijkheid van nieuwe onderhandelingen maar beseft tevens, dat er uiterst hooge troeven uitgespeeld worden. Het blijft mogelijk dat men weer tot elkaar komt. Van die mogelijkheid hangt de vrede in Europa af. En de volken willen den vrede. Er is geen oorlogsgeest in de volken te bespeuren. Daar mee hebben hun leiders allen rekening te houden. R. P. Hongaarsche troepen ontruimen Slowaaksch gebied. BRATISLAVA, 24 Maart. (Havas). In Slo- waaksche regeeringskringen wordt medegedeeld, dat onmiddellijk na het publiceeren van het Duitsch-Slowaaksch verdrag, waarbij de gren zen van Slowakije door Duitschland worden ge garandeerd. Radio-Bocdapest de Slowaaksche regeering verontschuldigingen aanbood en be loofde dat de Hongaarsche troepen binnen 24 uur teruggetrokken zullen worden uit het Slowaak sche gebied, dat gisteren werd bezet. Dit terugtrekken is vanochtend be gonnen en verloopt zonder strijd. So- brance en Kalna Roztoka werden ont ruimd en onmiddellijk door Slowaak sche troepen bezet. De Slowaaksche minister van Buiten- landsche zaken is overtuigd, dat het ge- heele gisteren door de Hongaren be zette gebied, voor den avond zal zijn ontruimd. 'De ruim 100 zielen tellende be volking van Tristan da Cunha heeft onlangs, toen na jaren een schip het eiland weer eens aan deed, verklaard, zeer tevreden te zijn, behoudens dat sinds Augustus het eenige radiotoestel defect ivas, ivaardoor geen nieuios uit de bui tenwereld doorkwam). Wanneer ik denk. dat ik zou moeten leven Op zulk een eiland in den oceaan. Dan kan dat denkbeeld mij een rilling geven. Het lijkt mij een afgrijselijk bestaan. Altijd diezelfde even honderd menschen. Altijd die zee. dat kleine lapje grond. Ik ben bereid mezelf geluk te wenschen. Dat lang gelèe mijn wiegje daar niet stond. Maar 't leven dat ik voor geen goud zou willen. Daar zijn die even honderd mee tevrêe Het blijkt dus weer dat smaken zeer verschillen. En 'k wensch hun op hun beurt geluk daarmee. Maar onlangs, toen een schip er is gekomen. (Dat komt zoo weieens om de paar jaar voor) Heeft de bemanning toch één klacht vernomen. Men kreeg geen nieuws per radio meer door Reeds sinds Augustus was de band verbroken. En maandenlang was men dus tot zijn smart Van al het nieuws van buitenaf verstoken. Dat vond het brave eilandvolkje hard. Ik zei al iets van een verschil in smaken, De een'ge overweging die ik wist, Om op dat eiland tot geluk te raken, Was juist dat ik dat nieuws dan had gemist. P. GASUS. KRANEVELD - JACORIJNESTRAAT 10. Kant. 9—5 's av. 7—8 U. TELEF. 20707, (Adv. ingez. Med.) Britsch vliegtuig verongelukt. LONDEN. 24 Maart. (Havas). In den afge- loopen nacht is op acht Kilometer van Dereham in het graafschap Norfolk een vliegtuig in de lucht ontploft en brandend omlaag gestort. De beide inzittenden zijn omgekomen. Vluchtelingenkamp komt in Drente. In de gemeente VVesterbork bij Beilen. WESTERBORK. 14 Maart. Het staat thans vast. dat het vluchtelingenkamp, het welk eerst op de Veluwc zou ko men. wordt ingericht in de gemeente Westerbork bij Beilen in de provincie Drente. De keus is gevallen op een complex grond van het St^atsboschbeheer. gelegen tusschen Hoog halen, Amen en het Oranjekanaal in het Zwig- gelterveld. Deze grond is reeds ten deèle in cul tuur. Het is de bedoeling, een weg naar het kamp aan te leggen van den weg HooghalenAmen af langs de boschwachterswoning achter de bezit ting Oosthalen. Er zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen met den bouw van ongeveer vijftig barakwo- ningen, terwijl ook de stichting van een katho lieke kerk. een Evangelische kerk en een Syna goge in de plannen is opgenomen. Oekraïnische vluchtelingen te Praag. PRAAG, 24 Maart. (Havas). Te Praag zijn vandaag 300 vluchtelingen uit de Karpathische Oekraine aangekomen. Zij vertelden met 3000 andere landgenooten voor de Hongaarsche troe pen naar Roemenië te zijn gevlucht, waar zij werden ondergebracht in een «kamp bij Mar- maros Sighet. Inayat Khan: Hoe dichter wij tot de wer kelijkheid naderen, hoe dich ter wij tot de eenheid komen. Rede van Italiaanschen koning vindt weerklank te Londen. Vermoedelijke vertolking van de gevoelens van het Italiaansche volk. LO-NiDEN, 24 Maart (Reuter). De Britsche pers toont greote belang stelling in de rede. welke de koning van Italië gisteren heeft gehouden. De gematigdheid en de wensch naar vrede en vooral de woorden welke be trekking hadden op Frankrijk, heb ben de aandacht getrokken. De „Times" schrijft, dat de rede vermoe delijk een trouwe weergave is van de gevoelens van het Italiaansche volk. De passage over Frankrijk acht het blad niet begrijpelijk en het hoopt, dat de nieuwe vragen van Mussolini in even hoffelijke ter men zullen zijn vervat als de rede van zijn souverein. Ten aanzien van de Italiaansche eischen schrijft de ..Daily Mail", dat Daladier ver zekerd kan zijn, dat Engeland zoo noodig Frankrijk zal helper, de moeilijkheden te rege len en onredelijke eischen af te wijzen. Indien Frankrijk en Italië tot een overeenstemming zouden komen, zou misschien de vrede voor langen tijd hiermede gebaat zijn. De totstandkoming van het Roemeensch- Duitsche handelsverdrag wordt wel op opval lende wijze gepubliceerd, doch commentaar wordt nog niet veel geleverd De „Daily Herald" schrijft boven 't bericht „Carol wijkt vcor Hitler terwille van den vrede". De ..Daily Telegraph" spoort wederom aan tot snel gemeenschappelijk optreden tegen een aanval en de „Daily Express", schrijft, dat de Duitschers meer hebben gevraagd, doch dat de Roemenen voet bij stuk hebben ge houden. waarna de Duitschers hebben toege geven". HEVIGE BRAND SCHRIKT WOOLWICH EN OMGEVING OP. Explosies vergrootten de consternatie. KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? LONDEN. 24 Maart. Een hevige brand die om twee uur vannacht is uitgebro ken in een medicijnbergplaats van het Militair-Wetenschappelijke College na bij Woolwich Common, heeft de gan- sche omgeving opgeschrikt. Mijlen in den omtrek werd de hemel hel verlicht. Een twintigtal zuurstofcylinders explodeerde met tusschenpoozen. zoodat de omwonenden ruim een uur lang in ongerustheid zaten, tel kens opgeschrikt door explosies. Bij duizenden snelden de inwoners van Woohvich. Plumstead en Canningtown uit hun huizen, gekleed in nachtgewaad. De brand en de talrijke explosies hebben het gebouw ernstig beschadigd Vierduizend man troepen waren gerequireerd om de brandweer lieden te assisteeren. Op tweehonderd meter van de vuurzee bevond zich namelijk een groote voorraad explosieve stoffen. Alle wegen werden afgesloten. Om drie uur was de brandweer het vuur ongeveer meester. Een grondig onderzoek wordt thans ingesteld door detectives van Scotland Yard. daar men de mogelijkheid, dat dit wederom een geval van sabotage is, niet uitsluit. Een aantal personen zyn ondervraagd, doch arrestaties zijn niet verricht. (United Press). HEDEN: 16 PAGINA'S De Duitsche troepen rukken het Memelgebied binnen. Artillerie passeert de Koningin Louise-brug te Tilsit, die het Memeiland van Oost-Pruisen scheidt. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Belastingcapaciteit te Haarlem 4 BINNENLAND. De werkloosheid blijft dalen. 6 De Groningschc Justitie onderzoekt een groote oplichtingsaffairc. 6 BUITENLAND. Heden overgave van Madrid. 1 De stad Memel zal een steunpunt der Duit sche marine worden. 5 Bij het te Boekarest tot stand gekomen han delsverdrag heeft Duitschland vérstrek kende concessies in Roemenië gekregen. 5 De Hongaarsch-Slowaaksche incidenten in het Roetheensche grensgebied. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 8 Sportgesprek van de week. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het huidige conflict. 1 Mr. E. Elias: Medestrijder, doch geen steen des aanstoots. 6 Van onzen Londenschen correspondent: En gelands veranderde houding. 6 Voor de Jeugd. 9 K. de Jong: Concert tc Bloemendaal. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ons handelsverkeer met Duitschland. 14 De Burgerlijke Sta Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1