VA OOSTEN Landwinning in Wieringermeer te d uur Amsterdamsch chauffeur V R IJ D A G 24 M AART 1939 HAARDEM'S DAGBCAD S Minister zegt, dat ook met het op de steun- verleening bespaarde, rekening moet worden gehouden. DEN HAAG Donderdag. Vandaag was de nestor Mr. Sasse v. IJsselt (R.K.) aanwezig, zoodat hij, nu President De Vos van Steenwijk nog ongesteld was (zij het ook aan de beterende hand) het voorzittersge stoelte innam. Heel lang heeft hij er niet moeten zitten, want reeds vroeg in den middag kon nu ook de Se naat op reces gaan. Eerst was er nogal wat ge repliceerd bij Waterstaat. Mr. W i a r d i Beekman (s.d.) gaf te kennen, dat indien tijdig met de Nederlandsche fabrieken overleg ware gepleegd, de K. L. M. geen 6 Douglas- machines uit Amerika had hoeven te laten komen, doch ze hier had kunnen doen bouwen. Mr. Kropman (R.K.) verweerde zich tegen 's Ministers verwijt als zou hij de kwestie van het centrale vliegveld eenzijdig behandeld heb ben, waarop Mr. v. Buuren er op wees, dat de Amsterdamsche spreker toch wel eenzijdig op Amsterdamsche factoren nadruk had gelegd. De Regeering wil centralisatie bereiken, en meent dat een scherpe concurrentie tusschen Amster dam en Rotterdam voorkomen moet worden, wat het geval zou wezen, indien Schiphol centraal vliegveld werd en Rotterdam een secundair vliegterrein kreeg. Het vraagstuk van den na- tionalen vliegtuigbouw zal de Minister door een interdepartementale commissie laten onderzoe ken. Als Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) beweerd had, dat de wilde bussenhouders voor hun bestaan vechten, dan wenschte de Minister op het bestaansbelang van andere, wel een concessie hebbende, autobushouders te wij zen en ook op dat van de spoorwegen, die van de wilde bussen schade ondervinden. Met aan- teekening van het tegen der nat. soc. fractie ging deze begrooting er z. h. st. door de re plieken van de heeren v. d. Bilt (s.d.), ter Haar (c.h.), F les kens (R.K.), v. Voorst tot Voorst (R.K.) en v. Rappard (lib.) leverden niets bijzonders meer op waarna 't Zuiderzeefonds aan de orde kwam. Hierbij tapte Dr. Heldring (lib.) uit een wat somber commercieel vaatje, toen hij aan de hand van cijfers van den deskundige Dr. v. Heek, omtrent het bedrijfseconomisch verlies, dat er per Hectare cultuurgrond in de Wierin germeer zou zijn geleden (f 3400 a f 4400 per H.A.), er op aandrong met een en ander rekening te houden bij aanvatting van den Z.O. polder. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) wenschte in de Wieringermeer de uitgifte van meer klei ne bedrijven, met het oog op de behoefte aan werkgelegenheid voor de boeren. Tegenover den heer Heldring merkte de heer Hi e m s t r a (s.d.) op, dat al is er op de Wieringermeer- drooglegging vermoedelijk een verlies geleden, dit nooit een argument tegen verdere droog leggingen mag zijn. Ofschoon deze methode om „levensruimte" te verkrijgen niet modern is, is zij geldelijke offers waard en verre te verkie zen boven de methode, welke thans elders met het oog op verwerving van levensruimte in zwang schijnt te komen. Ook deze spr. voelde voor uit gifte van meer kleine bedrijfjes, en stelde zulle een uitgifte aan arbeiders, die aan den opbouw van de Wieringermeer hebben meegewerkt op prijs; zonder hun tevens voldoende bedrijfska pitaal te verschaffen zou dit gebaar echter alleen een slag in de lucht zijn. De Wieringer meer dient spoedig een zelfstandige gemeente te worden, waar de bevolking gelijk elders invloed op het bestuur krijgt. Wordt dit gedaan met ingang van 1941, dan zal Minister v. Buu ren er zeker een triomfantelijke intocht kunnen houden. In zake de levensruimte en de finan- cieele zijde van de drooglegging, naderde Mr. v. Vessem (nat. soc.) heel aardig het standpunt van den s. d. woordvroeder om voorts nog wat te vertoeven bij het Joodsche werkkamp in de Wieringermeer. Omtrent den opzet daarvan kon de Minister hem tot zijn geruststelling mededeelen, dat de daar opgeleiden ons land dienen te verlaten, na voltooiing van hun opleiding, hetgeen ook in de praktijk geschiedt. Mr. v. Buuren stipte aan dat zijn deskun digen ontdekt hadden dat Dr. v. Heek soms eenige rekenfouten had gemaakt. Natuurlijk moe ten de kostprijzen zoo reëel mogelijk gesteld, maar aldus de bewindsman bij een zoo buitengewoon werk als dat van de drooglegging der Zuiderzee mag men ook wel eens rekening houden met het bedrag dat door dezen arbeid aan steunverleening wordt uitgespaard. Tot dus verre waren er 46 kleine bedrijven in de Wie ringermeer uitgegeven, daar zullen er nog 100 bijkomen en voorts zal de aandacht op dit punt gevestigd blijven, doch.men zal toch tevens met de rentabiliteit rekening hebben te houden. En wat de arbeiders aangaat, als regel zullen zij eerst moeten trachten zichzelf te redden, de staat zal pas in de allerlaatste plaats hulp moeten verleenen. De Minister was van meening, dat hij pas in 1943 zijn triomfantelijken intocht in een zelfstandige gemeente Wieringermeer zal kunnen doen. Tenslotte zei de Minister nog, dat MUNHARDT'S I axeer- tabletten v/erken zacht en zeker doos 60ct (Adv. Ingez. Med.) Vrijwillige luchtafweer te Amsterdam. Kosten op een millioen geraamd. Nu de minister-president dr. H. Colijn en de minister van defensie hebben verklaard, dat de landsverdediging zich richt op de handhaving van de zelfstandigheid van den staat, niet. minder, maar ook niet meer, en dat het stelsel van plaatselijke, vrijwillige lucht afweer den steun der regeering heeft, is ook te Amsterdam op initiatief der vereeniging Industriebelangen Amsterdam-Noord, in sa menwerking met de Kamer van Koophandel en de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, comité Amsterdam, een onderzoek ingesteld op welke wijze Amsterdam zich tegen lucht aanvallen zal moeten beveiligen. De kosten hiervoor zullen rond één millioen gulden bedragen, welke bedrag door vrijwillige bijdragen bij elkaar zal moeten worden ge bracht. De vrijwillige luchtafweer zal volkomen harmonisch aansluiten op den defensiegordel Hembrug, Schiphol, Ouderkerk. de Regeering de cultureele waarde van deze wijze van uitbreding van ons grondgebied ten volle beseft, maar dat neemt niet weg, dat zij de kosten van de financieele mogelijkheden dient te blijven toetsen. Z. h. st. ging dit agendapunt evenals de rest (waaronder de begrooting van het Staatsvis- scherijbedrijf te IJmuiden) er door en toen brak een welverdiend Paaschreces aan. Moge hiervan in pais en vree ten volle genoten kunnen worden. E. v. R. Vaslrechttarieven bij de Spoor wegen Het wachten is op een beslissing van den Minister van Waterstaat. In de moderne tarief techniek van de electri- citeitsbedrijven, met name in het vastrechtta rief, dat in ons land zulk een ontzaglijke ver breiding heeft gevonden ligt voor de Spoor wegen het voorbeeld van de wijze, waarop het spoorwegtarief voor het particuliere per sonenvervoer moet worden aangevuld. Deze tarieftechniek zou dus hierop dienen te rus ten, dat een gezin, dat een vastrecht be taald heeft overeenkomstig zijn gemiddelde verbruikscapaciteit, alle verdere eenheden kan betrekken tegen aanzienlijk verlaagde, zeg te gen de helft van een enkele reisprijs, dus te gen 1.1 cent per K.M. aldus heeft prof. dr. ir. Goudriaan, directeur van de Spoorwegen, in zijn bekende Rotterdamsche rede voor de le den van de Kamer van Koophandel gezegd. Het blijkt Het Volk thans, dat men bij de Spoorwegen bezig is met een herziennïng van de tarieven volgens de denkbeelden, die prof. Goudriaan zoo kort geleden heeft ontvouwd. De mogelijkheid bestaat, dit tarief reeds zeer spoedig ingevoerd te krijgen. Van de zijde der Spoorwegen is men zoover klaar, dat het vastrechttarief gevoegelijk zou kunnen wor den ingevoerd tegelijk met de zomerdienstre geling (op 15 Mei.) Het wachten is op een beslissing van den minister van Waterstaat. Het valt niet te zeg gen, wanneer deze zijn goedkeuring aan deze wijzigingen kan geven, zoo werd van zeer be voegde zijde verzekerd. Het zou kunnen zijn. dat dit reeds vóór 15 Mei geschiedde (hoewel de termijn daarvoor wel wat kort lijkt), maar het zou ook best najaar of zelfs winter kun nen worden, voordat de Spoorwegen tot in voering van dit vastrechttarief zouden kun nen overgaan. Jhr. Von Bönninghausen in beroep bij liet Ambtenarengerecht. Jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen, die, zooals men weet, met ingang van 1 Maart j.l. wegens onnationale uitlatingen bij verschillende gelegenheden, niet eervol ontslagen werd als burgemeester van Ootmarsum, heeft op advies van zijn raadslieden besloten, van dit ontslag in beroep te gaan bij het ambtenarengerecht. Vestigingswet Kleinbedrijf. De minister van economische zaken heeft het tijdelijk vestigingsverbod voor het poe- liersbedrijf met een half jaar verlengd tot 27 September 1939. Tevens heeft de minister het tijdelijk ves tigingsverbod voor het bloemverkoopersbedrijf en voor het kappersbedrijf met een half jaar vexiengd tot 25 October 1939. Paard met een stok doodgeslagen? Twee maanden gevangenisstraf tegen landbouwer geëischt. Een 50-jarige landbouwer te Spaarnwoude zou zich oip 2 Juli j.l. hebben schuldig gemaakt aan mishandeling van een paard. De recht bank te Haarlem had hem tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Donderdag diende de zaak in hooger be roep voor het Amsterdamsche gerechtshof. Een viertal getuigen had op grooten afstand, doch toch duidelijk gezien, dat verdachte een paard met de leidsels en later met een grooten stok tegen den kop geslagen had omdat het dier niet wilde trekken. Na de harde slagen viel het paard neer, om niet meer op te staan. Het dier bleek gestorven te zijn. Naar verd.'s meening was de doodsoorzaak een andere. De veearts kon niet met zeker heid de oorzaak van het sterven vaststellen. Deprocureur-generaal zeide in zijn requisi toir. dat het misschien niet absoluut zeker is, dat het paard door de slagen is gedood, maar wel staat vast, dat het dier door de slagen is gevallen. De mishandeling was zeer ernstig Met het oog hierop vorderde de procureur- generaal bevestiging van het vonnis (twee maanden gevangenisstraf De verdediger mr. Schreurs pleitte vrij spraak. Arrest 7 April. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer C. W. Wester. Apothekersassistentsexamen Geslaagd mej. A. W. v. d. Mije te Aerden- hout. Inbreker staat terecht. Kennemerland was zijn terrein. In het begin van dit jaar werden ver scheidene dorpen in KennemexTand docr in brekers bezocht. Na lang speuren gelukte het eindelijk één van de daders te arresteeren. Het was een Amsterdamsche timmerman, die er van verdacht werd in den nacht van 24 op 25 Februari te Limmen te hebben inge broken in het huis van den heer Koets, waar geld, horloges, sieraden en kleedingstukken werden buitgemaakt. De gemeenteveldwachter, was dien nacht op patrouille; hij had twee mannen aangetroffen die 'bij zijn nadering dwars door de bollenvel den de vlucht namen. Zij wisten te ontkomen.- maar lieten een tasch met gereedschap ach ter en een acte tasch met een naam er in Met behulp van een politiehond van de Am sterdamsche recherche werd de man opge spoord. Hij was in het bezit van een paar handschoenen, welke eigendom waren van den heer Koets en een zaklantaarn en een boer, welke laatste precies pastte in de gaten welke in een vensterraam waren geboord. Ondanks de ontkentenis van verdachte vorderde de officier van Justitie te Alkmaar drie jaren ge vangenisstraf. De verdediger refereerde zich aan het oor deel van de rechtbank. „Boefje" wordt verfilmd. Het plan om Brusse's „Boefje" te verfilmen zal doorgaan. Het City-concern heeft besloten zelf als producent op te treden en den heer Leo Meyer met de leiding der productie te belasten. Mevr. Annie van der Lugt Melsert-van Ees zal in de titelrol optreden. Wie de overige rollen zullen vervullen en wie de regie zal voeren is nog niet beslist. Leider der aethergeuzen overleden In de „Ziekenverpleging" aan de Prinsen gracht te Amsterdam is onverwacht de heer Van Gelderen, één der voornaamste leden van de „Aethex-geuzen", die Zatex-dagavond te Lisse werden gearresteerd, volgens de Tel. overleden. De heer Van Gelderen, die reeds geruimen tijd lijdende was aan een ernstige maagkwaal, moest Woensdagmiddag worden geopereerd. Kort na de operatie is hij overleden. Zondagmorgen, toen de heer Van Gelderen door de politie moest worden verhoord in ver band met de demonstratie-uitzendingen der Aethergeuzen, heelt hij medegedeeld eigenaar te zijn van de zendinstallatie, zoodat men hem als één der hoofdverdachten beschouwde. De andere gearresteerden werden voor het meeren- deel als medeplichtigen beschouwd. PROEF NIEUW MODEL VELDJAS. Bij de verschillende legeronderdeelen zal een proef worden gehouden met een nieuw model veldjas. Bij het korps motordienst te Haarlem zal een deel van het personeel dat volgende maand voor eerste oefening onder de wapenen komt deze veldjas krijgen. WELKE VLOERBEDEKKING Wij brengen zeer uiteenloopende vloerbedekkingen, ook zeer uiteen loopend van prijs. Toch is het probleem niet zoo moeilijk, mits U zich vakkundig laat voorlichten en het goed gelegd wordt, zult U van elke vloerbedekking jaren pleizier hebben. MOTVRIJ MOQUETTE TAPIJT 70 c.M. breedƒ4.25 p. M. T&eSi lAxvt XiW urdxAuzuA a£s acbMs&uA B ARTELJ ORISSTRA AT 13-17 k TELEFOON No. 13913 (2 LIJNEN) HAARLEM OPGERICHT 1853 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Weer twee veroordeelingen in wilde bussenkwestie. De kantonrechter te Rotterdam, mr. G. J. M. Konincx, heeft Donderdag twee exploitan ten van autobusondernemingen uit Rotter dam veroordeeld tot een boete van 500 subs. 30 dagen hechtenis. Den ondernemers, G. A. V. Z., directeur van de N.V. van Zettens tourtax-oentrale en G. ten Hope, bestuurder der stichting „Maas en Amstel" was ten laste gelegd, dat zij in de tweede helft van Februari 1939 een autobus dienst tusschen Rotterdam en Amstex-dam zouden hebben geëxploiteerd, zonder in het bezit te zijn van een vergunning zooals het R.A.P. 1939 die eischt. In zijn schriftelijk vonnis merkt de kan tonrechter ten aanzien van de beweringen van den raadsman van G. ten H., mr. G. de Grooth, als zou het art. 2 van het R.A.P. niet verbindend zijn, omdat het reglement exploi tatie van taxi's en huurauto's regelt en hier onder valt het verhuren van taxi's en huur auto's, teinvijl art. 2 der bezuinigingswet slechts op het oog heeft de exploitatie van middelen tot vervoer van personen en goede ren, op, dat art. 2 van het R.A.P. een vergun ning vereischt voor het exploiteeren van taxi's en huurauto's en dat onder dit ex-ploi- teeren in dit artikel niet valt het verhuren van taxi's en huurauto's zonder meer. In het algemeen mag worden aangenomen, dat voor het begrip exploiteeren van art. 2, par. 47 der Bezuinigingswet 1935 en mitsdien ook van art. 2 van het R.A.P. '39 wordt vereischt. een vervoerbedrijf of onderneming, welk bedrijf of onderneming niet wordt uitgeoefend door het verhuren van taxi's of huurauto's zonder meer. Ten aanzien van de stelling als zou art. 39 van het RA.P. niet verbindend zijn, omdat het een verdere strekking heeft dan art. 2 van de bezuinigingswet 1935. was de kanton- x^echter van oordeel, dat art. 39 R.A.P. geen verdere strekking heeft. Art. 39 dient niet af zonderlijk te worden gelezen, doch in een di rect verband met art. 2 van het R.A.P. en in dit verband is het te beschouwen louter als een sanctiebepaling op art. 2. Rijksontvanger fraudeerde. Negen maanden gevangenisstraf geëischt. Dondei'dag heeft voor de rechtbank te Zwolle tei-echtgestaan een rijksontvanger te Elburg, wegens het meermalen zich opzettelijk toeëigenen van gelden ten nadeele van het rijk. De overtredingen bleken te zijn gepleegd tusschen 1932 en 1939. Verdachte bekende. Als eenige getuige trad op de inspecteur der directe belastingen, de heer J. Willigen, te Hai'derwijk. Deze ver klaarde, dat in verdachte's administratie niet verantwoord was geweest een bedrag van 21.589.85. Het O.M. eischte negen maanden gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De verdediger drong aan op de uiterste clementie en ook verdachte zelf verzocht daarom. Hij zeide, door huiselijke omstandig heden tot het plegen van fraude te zijn ge komen. MARNIX-HERDENKING 1940. H.M. de Koningin beschermvrouwe van het Comité. Het heeft H.M de Koningin behaagd het beschermvrouwschap te aanvaarden van het nationaal comité ter herdenking van Philips van Marnix van Sint Aldegonde. DE „NANDOE" IN NAPELS GEBLEVEN. Het inkomend Indië-vliegtuig „Nandoe". dat Donderdagmiddag op Schiphol had moe ten aankomen, is Donderdag in verband met slechte weersomstandigheden in Napels ge bleven. Het toestel werd heden op Schiphol verwacht. HET KOLONIEHUIS „PRINSES BEATRIX" TE EGMOND AAN ZEE GEOPEND. In tegenwoordigheid van talrijke autoritei ten is Donderdagmiddag te Egmond aan Zee het koloniehuis ..Prinses Beatrix", het nieuwe tehuis van de vereeniging voor Christelijke gezondheids- en vacantiekoloniën in Neder- iand geopend. Meisje slak onvoorzichtig over. Donderdagmiddag om kwart voor twee heeft op den Benoordenhoutscheweg te 's-Graven- hage een ernstige aanrijding plaats gehad. Het acht-jarige meisje J. C. kwam uit haar woning en stak onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik werd zij gegrepen door een personenauto, bestuurd door den 48-jarigen M. S. uit Wassenaar. Het meisje werd zeer ernstig aan haar hoofd gewond. De gemeen telijke geneeskundige dienst bracht haar over naar het Diaconessenhuis. Bij aankomst aldaar was zij reeds overleden. GERESTAUREERDE NED. HERV. KERK TE BEILEN IN GEBRUIK GENOMEN. Donderdagmiddag is te Beilen de gerestau- reerde Ned. Herv. Kerk weer in gebruik ge nomen. Dit kerkgebouw met haar slanken toren, welke zich tot in wijden omtrek tegen den horizon afteekent, is een der oudste en mooiste kerkgebouwen van Drente. Deskun digen schatten het oudste gedeelte van het fraaie Gothische bouwwerk afkomstig uit om streeks het jaar 1000, Tegen twee uur 's middags kwamen de genoodigden in het gerestaureerde bedehuis bijeen, voor het eerst weer langs den ouden ingang onder den toren. Terwijl de gemeente Ps. 75:1 zong betraden de predikant met den kerkeraad de kerk door het teruggevonden priestei*poortje. De president-kerkvoogd, de heer L. Nijboer riep namens kerkvoogden en notabelen de aan wezigen een welkom toe. mededeelend dat be richt van verhindering was ingekomen van de vroegere predikanten prof. dr. J R. Slotemaker de Bruine, thans minister van onderwijs, dr. Groenewegen en ds. Rauws. De predikant ds. O. S. Jellema las Ps. 84 on berijmd en koos tot tekst voor zijn toespraak Mattheus 23 laatste vers: ,JEn zie ik ben met u lieden alle dagen tot de voleinding der wereld". Hierna voerden nog het woord ds. J. A. J. Hovy. predikant te Wijk aan Zee. die een kwart eeuw geleden te Beilen is geweest en verschillende andere sprekers. ARROND. RECHTBANK hoort 4 maanden tegen zich eischen. Was noodlottig ongeluk op Amsterdamsche Vaart zijn schuld HAARLEM Donderdag. In den nacht van 19 op 20 November ge beurde er op de Amsterdamsche Vaart onder de gemeente HaaxTemmerliede een bijzonder noodlottig auto-ongeluk. Met een vaart van 70 K.M. vloog een taxi uit Amsterdam tegen een betonnen paal op waardoor twee der vijf inzittenden de heeren S. W. F Hendrik.se en mr. D. ter Haar zoo ernstig werden gewond, dat zij aan de gevolgen van hun kwetsui'en ovexTeden. De echtgenooten en de chauffeur die in de auto zaten werden eveneens ernstig, hoewel niet direct levensgevaax-- lijk gewond. Omtrent de ooi-zaak van dit tra gische ongeluk tastte men voorshands in het duister. Na een minutieus onderzoek stelde de Officier echter een dagvaarding Legen den 40-jarigen Amsterdamschen chauffeur op, waarin hem wordt ten laste gelegd, dat hij hoogst roekeloos, onvoorzichtig en lichtvaardig heeft gereden en daardoor met groote vaart tegen een betonnen paal is gebotst, die on geveer 1.75 Meter van het asphalt stond met het bovengenoemde noodlottige gevolg. Een gemeente-veldwachter van Halfweg, die de auto onmiddellijk na het ongeluk had gezien verklaarde, dat de wagen aan de voox-zijde ge heel was ingedrukt. Een van de gewonden lag voor de auto, de anderen waren er nog in. Het rijspoor ging geleidelijk over een af stand van ongeveer 50 Meter over de klinker bestrating naar rechts toe. De groote betonnen paal was 1 Meter boven den grond omgeslagen en zoo blijven hangen Eenige kleinere palen waren ontwricht. Een 49-jarige chauffeur uit Amsterdam, die achter den verdachte had gereden, zag de auto op een gegeven oogen blik een duik naar rechts maken en hoorde toen meteen een hevigen klap. Hij was met een uitgestapt om de eerste hulp te verleenen. De auto reed ongeveer 80 KM.. Volgens dezen getuige was het waarschijnlijk dat de rech ter vooras gebroken was. Anders kon hij deze onverwachte zwenking naar rechts niet ver klaren. Er was bijna geen verkeer op den weg en het was goed weer. Pres. tot verd.Toen die wagen, die duik naar rechts maakte, hebt U toen een tik ge- hoord of er iets brak? Verd.: Nee. Er was geen tijd meer om te remmen. Ik heb nog getracht het stuur naar links om te gooien doch ik kon het niet ver genoeg meer naar links krijgen. Uit het verdere verhoor vernemen we dan. dat de verdachte van 's middags 5 uur af ge werkt heeft en eerst nog een rit naar Hilver sum en vier korte stadsritten had gemaakt. Van eenige oververmoeidheid was dus geen sprake. Ook voor den verdachte blijft de bot sing een raadsel. De getuige-deskundige kapitein ir. A. L. W. Seyffardt, die tezamen met een deskundige a décharge de auto nauwkeurig had onder zocht, was tot de conclusie gekomen, dat de botsing niet aan een fout van den wagen was toe te schrijven. Ook de deskundige a déchar ge was tot dezelfde conclusie gekomen. De Officier merkte in zijn requisitoir op. dat er alles gedaan was om iets ter verlichting van den verdachte aan te voeren. Er is echter niets naar voren gekomen, dat hem van schuld kan vrij pleiten. Er waren geen mankementen aan stuur of aan de verdere inrichting van de auto. Noch op het plotseling springen van een band noch op het verblinden van tegenliggers kan verdachte zich beroepen. Hoe is het dan mogelijk, dat hij zoo tegen den paal is ge reden? Daar is maar één verklaring voor: hij heeft een oogenblik van onoplettendheid ge had. We moeten dus de schuld van den ver dachte aannemen. Mede met het oog op de algemeene preventie is een zware straf nood zakelijk. Spr. vorderde daarom een hechtenis- straf van vier maanden met een half jaar ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen. De verdediger mr. H. L. Houthoff uit Am sterdam stelde vast. dat men wél kan zeggen op die manier is het ongeluk niet gebeurd maar men kan daar toch niet positief uit af leiden hoe net dan wèl gebeurd is. Er blijft toch nog altijd een kans. dat er wel iets aan de auto heeft gemankeerd. Verschillende om standigheden maken het niet zeer waarschijn lijk. dat de verdachte onoplettend is geweest. Daarom drong pleiter aan op vrijspraak subs een clemente straf. Op 6 April zal de Rechtbank uitspraak doen. Nog een goudschat op den zeebodem? Egyptische schatgravers willen de over blijfselen van Napoleontische vloot inspecteeren Het A N P. verneemt uit Alexandrië: Binnenkort hoopt men geheimen te onthullen, welke 140 jaren lang niet aan het licht gebracht konden wor den, nl. die over de overblijfselen van Napoleon's vloot na de overwinning van Nelson in den slag bij Aboukir in 1798. Over het algemeen is men van oordeel, dat de gezonken schepen een groote hoeveelheid goud en juweelen aan boord moeten hebben en binnenkort zal een nieuw gevormde Egyp tische maatschappij den bodem der Middel- landsche Zee gaan afzoeken. Naar men beweert rusten niet alleen de brokstukken van het Napoleontische vlagge- schip „Oriënt" en drie andere fregatten op den bodem der zee, maar bevinden zich ook twee oude steden uit den Gi-ieksch-Romein- schen tijd onder het wateroppervlak, Deze steden heetten Menouthis en Heracleum. Reeds talrijke personen, als vliegtuigbestuur ders, fotografen, duikers en visschers, hebben melding gemaakt van de aanwezigheid der ovex-blijfselen. Een lezing van den ondergang dezer steden is, dat zij verrast werden door een vloedgolf en met inwoners en al verloren gingen. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden CS rand is de waarschu- wing voor mogelijk gevaar. VüüRüiV kond zijn verkeers- borden, die een verbod of een gebod inhouden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5