I BURGERLIJKE STAND V R IJ D A G 24 MAART 1939 HAARIEM'S DAGBESD 13 UIT DE OMSTREKEN HILLECOM Raad Hillegom. Buitenplaats „Treslong" wordt wandelpark. Donderdagmiddag kwam de raad bijeen onder leiding van burgemeester van Nispen tot Pannerden. Afwezig waren de heeren Van der Aar, Goemarus en Pijnaker. Bij de ingekomen stukken informeerde de heer Veldhuyzen van Zanten of de gemeente van de gemaakte verlichtingskos- ten iets terug krijgt, waarop de burgemeester mededeelde dat bij overneming van de verlichting van den Rijksstraatweg de ge meente vermoedelijk 20.000 terug ontvangt als kapitaalsuitgave en 5000 voor exploita tiekosten. Teven deelde de burgemeester mede dat met den nieuwen inspecteur voor Bouw- en Woningtoezicht overleg is gepleegd over de niieuw te bouwen landarbeidersplaatsjes. Er zijn vijf verschillende typen van woningen vastgesteld met een kostprijs van 5130 per woning; de heeren Kool en Rikkers kunnen nu bouwen. De begroeting voor 1939 voor den school- artsendienst moest opnieuw worden vastge steld hetgeen geschiedde nadat de burgemees ter had medegedeeld dat de jaarlijksche sub sidie een afloopende was hetgeen voor 1939 een vermindering van 1300 beteekende of een voordeeltje van 300 voor Hillegom. Aan mej. M. H. Brons werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. School. In de plaats van wijlen den heer J. H. M. Hüttner werd tot lid van stembureau 6 be noemd de heer J. Th. M. Punt. Met eenige waardeerende woorden van den heer F. van Lierop werd de verlaging van het schoolgeld voor het U. L.-onderwijs met algemeene stemmen goedgekeurd. De vragen van den heer P. H. Fijma inzake de uitvoering van de steunregeling voor de kleine tuinders werden door wethouder Ver meer beantwoord. Er is bij den minister van Economische Zaken aangedrongen om ver hooging van den bijslag van 2.25 per week. maar daarop is nog geen antwoord ontvan gen. Dit hangt af van de klasse waarin de gemeente geplaatst wordt. Met dit antwoord is de heer Fijma tevreden. Voor de behandeling van het voorstel tot overneming om niet van de buitenplaats „Treslong" met bestemming tot wandelpark, met de verplichting voor de gemeente om achter langs het terrein een straat aan te leggen, kostende pl.m. 6000, ging de raad in geheime vergadering welke vijf kwartier duurde. Na heropening werd medegedeeld dat de raad het voorstel had aangenomen met alleen de heer Van Dam tegen. BLOEMENDAAL JAARVERGADERING WITTE KRUIS. Donderdagavond hield de afd. Bloemendaal van het Witte Kruis haar jaarvergadering in Vreeburg onder leiding van haren voorzitter Dr. J. Th. Bornwater. De heer A. IJzerman bracht de jaarverslagen uit der afdeeling en van de Commissie voor Wijkverpleging. De wensch aldus het verslag dat de Afd. in ledental zou toenemen, is in vervulling gegaan dank zij een krachtig uitgevoerde propaganda. Hiertoe werd een commissie sa mengesteld bestaande uit mevr. Van Dijk van Vierssen Trip, mevr. H. v. Heumen—Benit en de heeren Immer en Koelen. Door een zeer intensieven arbeid waren er op 31 Dec. j.l. 308 nieuwe leden ingeschreven met f 763 nieuwe contributies. Hulde werd ge bracht aan mevr. Van Dijk en Dr. Immer. De commissie is nog steeds diligent. De afd. telde op 31 Dec. j.l. 1157 leden. De contributie is gestegen van f 2809 tot f 3038. De verpleeggelden zijn gestegen van f 1217 tot f 1313. De zusters Koopman en Van Dijk brachten 4817 bezoeken aan 251 patiënten en 109 be zoeken aan 23 patiënten als enquêtrice. Voor Overveen bedroegen deze getallen 201916 en 3310 en voor Bloemendaal 2598—135 en 76—13. Verpleegmateriaal was in voldoende mate aanwezig. 484 artikelen werden uitgeleend, 276 in Overveen en 268 in Bloemendaal. Hulp verleende de afd. bij het uitzenden van 2 T.B.C.-patiënten naar sanatoria met 226 verpleegdagen. Met groote ingenomenheid werd de arbeid der beide zusters gememoreerd, die zich in de sympathie der patiënten mogen verheugen. De heer Koelen bracht het financieel ver slag uit en diende ce begrooting in. De inkom sten bedroegen f 6454.40, de uitgaven f 6113.11 met een voordeelig saldo van f 341.29. De heer D. Kuiper bracht verslag uit namens de financieele commissie. Den penningmeester werd décharge verleend. De heer J. C. de Vries bracht verslag uit van de Algem. Verg. De aftredende bestuursleden de heeren A J. F. Koelen en H. F. Tielema werden herbe noemd, evenals de dames mevr. H. van Heu men—Benit en mevr. E. Veltman—Nienhuys voor de Comm. van Wijkverpleging. In de vacature mevr. W. E. Schiefer decker—Stibbe, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, zal later worden voor zien. DE GEMEENTELIJKE KWEEKERIJ. De kassen der Gem. Kweekerij aan de Veldlaan te Aerdenhout worden voor het pu bliek opengesteld op Zaterdagmiddag 25 Maart van 25 uur en Zondagmiddag 26 Maart eveneens van 25 uur. Er bloeien o.a. tal van Kaapsche en andere planten. ZANDVOORT DANSEN. Zondag 26 Maart wordt in de tooneelzaal van Groot-Badhuis een dansmatinee gegeven door leerlingen van de dans-studio ..Lily Or- godef'.JTa de pauze worden door de Lily Or- godet en de meest begaafde leerlingen een zestal mooie dansen uitgevoerd. CONSUL A.N.W.B. De heer G. Stel. Haarlemmerstraat, werd benoemd tot consul van den A.N.W.B. in de plaats van den heer Bollee, die naar Culem- borg ls vertrokken. Bijeenkomst van de N. S. B. Ir. A. A. Mussert spreekt. Donderdagavond sprak Ir. A. A. Mussert. al gemeen leider der N. S. B. in de tooneelzaal van Groot Badhuis. Vele belangstellenden waren met verschil lende vervoermiddelen gekomen om den heer Mussert te hooren. Na het openingswoord van den heer Kruys- hoop, den kringleider van Zandvoort, nam Ir. Mussert het woord. Acht jaar heeft de Beweging gestreden voor de volkseenheid en hoewel in 1937 nog 96 pet. van de bevolking zich afkeerig ge toond heeft, zal de N.S.B. den strijd van het goede tegen het kwade volhouden tot de ge- wenschte eenheid zoowel op staatkundig als kerkelijk gebied is verkregen. Aan de samen werking tusschen kerk en staat zal dan niets ontbreken. De heer Mussert wees er op dat aan nood- aruftigen in andere landen wel hulp wordt ge boden, terwijl men een groot deel van de eigen bevolking in kommer en gebrek laat voort leven. Ook de huidige regeeringspolitiek, die aan den eenen kant allerlei bodemproducten liet vernietigen en aan den anderen kant door de droogmaking van de Zuidzerzee probeerde nog meer land in cultuur te brengen; die autowe gen liet aanleggen en de bussen verbood te rijden; die den middenstand wilde helpen en daarnaast een vestigingswet uitvaardigde: werd door spr. gecritiseerd. Hierna schetste Ir. Mussert de beteekenis van het Nationaal Socialisme, dat histo risch aan de orde is en sociale rechtvaardig heid zal brengen voor ieder. Na een kleine pauze werden nog enkele vra gen gesteld die uitvoerig werden behandeld. De vergadering werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. LUCHTBESCHERMING. Op de begrooting voor 1939 is een bedrag van f 500 geraamd, wegens kosten inzake bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. Tot op heden werd door het aankoopen van gasmaskers, zandzakken, laarzen, lantaarns, chloorkalk, sirene met toebehcoren. verband- stoffen, bi'len. rubber handschoenen, mos- terdgaspakken, helmen, enz. een bedrag van f 2557.83 uitgegeven. In verband hiermede stellen B. en W. voor ten laste van den kapitaaldienst een crediet te verleenen van f 2é00. VERBETERING ZANDVOORTSCHE LAAN. De directie van het Provinciaal Slectriciteits- bedrijf deelde mede dat, tengevolge van de werkzaamheden aan de Zandvoortsche laan, de aldaar aanwezige kabels onder de te plan ten rij boomen zullen komen te liggen. Zulks levert bezwaar op wanneer aan de kabels werkzaamheden moeten worden verricht voor het maken van aaivsluitingen, het opheffen van storingen enz. In verband hiermede was de directie van plan de kabels te verleggen en onder het Noordelijk voetpad tebrengen. De kosten van deze werken werden geraamd op f 3270. In overeenstemming met de elders in soort gelijke gevallen getroffen regelingen, stelt de directeur voor, de kosten voor gezamenlijke rekening te nemen. Inmiddels is een wijziging gebracht in de plannen betreffende de beplanting van de Zandvoortsche laan. De bcomen zullen niet geplant worden tusschen den rijweg en het rijwielpad, maar tusschen het rijwielpad en het voetpad. Tusschen den rijweg en het rij wielpad, waar thans grootendeels de kabels liggen, zal een plantsoenstrookje komen, waardoor het echter niet noodig is, die kabels te gaan verleggen. De totale kosten zullen daardoor belangrijk lager zijn, waarschijnlijk minder dan de helft van het genoemde be drag van f 3270. B. en W. stellen voor de door het electrici- teitsbedrijf voorgestelde regeling goed te keuren. FEESTAVOND CREDO CANTO. Donderdagavond vierde de Zangvereeni- ging Credo Canto feest in gebouw Brugstraat 15. Na de opening door den voorzitter van de feestcommissie zette Bep Otten uiteen waarom er feest gevierd werd. Felix de Nobel opende het programma met een fantasie van Mozart. Een Tiroolsch trio maakte zingende reclame voor het rad van avontuur. Harry van Oss zong verschillende liederen en ook Topsy Ter wee gaf eenige liedjes ten beste. Mevrouw Sterrenberg begeleidde op de piano een menuet van Mozart, dat in schitterende ouderwetsche kleederdracht werd gedanst. Geestig was verder de muzikale test, die gehouden werd. Mej. Snip en Snap, die de gevoelens welke in Credo Canto leven, weergaven, hadden veel succes. Tot slot zong Harry van Oss nog eenige Engelsche-. Fransche-, Duitsche en Jiddische liederen. Speciaal het laatste werd door de zeer mooie voordracht door de aanwezigen met ontroering aangehoord. Het was een zeer goed geslaagde avond. STRANDEXPLOITATIE. De stranpachter J. Weber heeft zich tot den raad gewend met het verzoek, in aanmerking te komen bij het opnieuw uitgeven van het strand- gedeelte, thans nog in pacht bij de N.V. „Groot- Badhuis". Met de commissie van bijstand zijn B. en W. in meening dat dit verzoek voorbarig is, daar er nog geen sprake is, dat de N.V. Groot Bad huis, de in 1940 afloopende pachtovereenkomst eerder zal willen beëindigen. Integendeel, er zijn aanwijzingen, dat die vennootschap, de pacht zal overdoen aan de nieuwe exploitanten van Groot Badhuis. Volgens het bepaalde onder 22 van de strandpachtersverordening is dit mogelijk. In verband hiermede stellen B. en W. voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Donderdag werd door den Ouderraad, die ge kozen is uit de Oudercommissie, een propagan- da-avond voor de lichamelijke opvoeding georganiseerd. Zeer vele ouders hadden aan den oproep gehoor gegeven, zoodat het gymnastiek lokaal van school D geheel bezet was, toen de voorzitter, majoor G. Stel, de bijeenkomst opende. Dr. C. A. v. Fraassen voerde 't eerst het woord en wel over de medische zijde van de lichame lijke opvoeding. Hij zette uiteen, waarom voor jonge menschen de lichamelijke opvoeding nood zakelijk was. Verder wees spr. op de gevaren, die aan de lichamelijke oefeningen zijn verbonden, als zij niet geleid worden door een deskundige. Op school werden deze gevaren geheel onder vangen door het medisch toezicht en de des kundige leiding. Na de pauze, waarin een verversching werd rondgediend, belichte de heer J. A. B. van Pager, Brandende keel door overtollig maagzuur. Hoe een vrouw baat vond bij nieuw middel. Het relaas van deze vrouw over wat zij door maakte zou erg zijn, als het niet zoo'n goed einde had. Dit schrijft zij..Ik leed jarenlan; aan maagzuur. Eiken nacht lag ik wakker, terwijl het zuur brandde in maag en keel. Ik probeerde maagpoeders en andere middelen, maar niets verlichtte het branden. Toen ik echter eens Rennie Pastilles probeerde, kreeg ik spoedig verlichting van de pijn. Kort daar op at ik allerlei dingen, die mij vroeger het zuur bezorgden speciaal fruit. Nu kan ik alle fruit eten waar ik trek in heb. En wat een genot naar bed te kunnen gaan zonder angst voorkomende pijnen". Mevr. A. S, Rennie Pastillies hielpen deze vrouw het overtolloge maagzuur te ^overwinnen omdat zij zuur-neutraliseerende, gas absorbeerende en de spijsvertering-bevorderende bestand- deelen bevatten. Rennies zijn aangenaam smakende pastilles, die in den mond oplossen. Zij hebben een directe uitwerking, omdat zij de maag in geconcentreerden vorm bereiken, niet verzwakt door bijvoeging van water. Vraag Uw apotheker of drogist naar Rennie Pastilles proef pak je f 0.40, groot pak f 1,25. (Adv. Ingez. Med.) Ten slotte wijdde spreker nog uit over het bijzondere nut van het zwemmen als lichame lijke oefening. SCHAKEN. In een wedstrijd tegen H. S. G. verloor het tweede tiental van de Z. S. C. met 37. AERDENHOUT SCHOORSTEENBRAND Donderdagavond omstreeks zeven uur werd aan de politiepost Aerdenhout kennis gegeven dat aan den Aerdenhouts Duinweg bij de fa milie H. een schoorsteenbrand ontstaan was. Door de politie werd de brandweer van Aerden hout gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was. De brandweer trachtte eerst met een ketting het roet te verwijderen, wat echter niet gelukte. Hierna werd met emmers water de brand ge- bluscht. HAARLEMMERMEER BALDADIGHEID OP DEN RIJKSWEG Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een van de Rijkswerkplaatsen aan den Rijksweg in Haarlemmermeer, vermoedelijk door jongens, een glasruit is vernield. Eenige gereedschappen zijn ontvreemd. ONBEHEERD STAANDE FIETSEN Door de politie is tegen een aantal personen proces-verb'aal opgemaakt, wegens het plaatsen van rijwielen op het voor voetgangegrs bestem de trottoir, dat als bergplaats gebruikt werd. BURGERLIJKE STAND, van 17—23 Maart 1939. Geboren: Petrus Johannes, z. v. P. J. Brands en P. C. Hameteman. Johanna Wilhelmina, d. v. Th. A. van der Horst en M. de Visser. Cornelis Adrianus Johannes, z. van C. A. J. van den Steenoven en J. von der Kaus. Carolina Rissiena, d. v. P. A. Vlasblom en R. D. Bouman. Johannes Josephus, z. van J. P. Dijkman en G. J. Wiebes. Johannes Cornelis, z. v. J. H. an der Hulst en P. Tims. Neeltje, d. v. P. van der Luit en L. Speelman. Geertruida, d. C. Maliepaard en G. Koolhaas. Elisabeth Johanna, d. v. W. van der Linden en A. Sappee, Albertus, z. v. H. van Veen en T. Boer. Jozef Johannes Maria. z. v. J. C. Baars en A. J. M. Blom. Nicolaas, z. v. M. van Tol en M. Kinkel. Ebe, z. v. J. C. van Stam en J. Bran der. Antje, d. v. J. J Dekker en J. L. Drenth. Ondertrouwd: Anthonie Beers. 2i j. en Neel tje Maria Meijer 24 j. Karei Kwaak, 30 j. en Koentje Heeren, 22 j. Karei Godefridus Hen drik Singelenberg. 24 j. en Bernardina Josephina Togni. Anton den Daas, 47 j. en Gerritje van der Wal. 48 j. Johannes Cornelis Harting. 31 j. en Geertje Cornelia Roos. 25 j. Getrouwd: Jan Boelen. 28 j. en Maatje Leun- tje van Eenennaam, 24 j. Salomon Hamelink, j. en Engeltje Johanna Minnik. 36 j. Meeu- wis Anthonie Haspels, 29 j. en Gezïena Hensens 24 j. Adriaan Cornelis Tensen. 24 j. en Cor nelia Adriana van Est. 26 j. Jacobus Rooden- burg. 26 j. en Grietje Kollen, 27 j. Overleden: Eitje Willemina Maten, wed. van K. Zijlstra, 71 j. Gerarus van Lammeren. 2 j. z, v. G. van Lammeren en M. Bakker. Maria Turnhout, echtg. v. H. Hoogkamer, 68 j. Hendrik Scheunhage. weduwn. v. H. M. van Kouteren, 84 j. Pieter de Koning, weduwn. v. L. C. Honcoop. 60 j. Gerardus Petrus Zand vliet. echtg. v. H. C. Hogguer, 70 j. Abraham Verbeek, echtg. v. P. Ravesteijn, 69 j. Cor nelia van Iperen, wed. v. M. van der Luit. 82 j Paulus Iman Vaalburg, echtg. v. Tr. Schoon- dermerk, 73 j. Hubertus Antonius Berkhout, echtg. v. Tr. Spaargaren, 38 j. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. v. d. WereldM. J. C Jansen. Bevallen: II. v. KesterenHendriks, d.; M Vesterde Vries, d. Overleden: C. Th. M. Boesten, 43 j. ongeh, C. H. C. van Oijen echtgen. W. Kres 58 j. meester, zoodat de aangrenzende perceelen slechts een weinig waterschade bekwamen. Aangezien de politie dezen brand eenigszins verdacht voorkwam, begaf inspecteur H. J. Jel- sma, die tevens brandweercommandant is. zich met eenige leden van zijn personeel in het toen nog niet geheel gebluschte perceel. Op de slaap verdieping werd een verdachte brandhaard ont dekt. De subst. officier van Justitie te Haarlem mr. G. Sikkel werd hiermede in kennis gesteld en deze stelde spoedig ter plaatse een onder zoek in. Zoodra de vuurhaard werd ontdekt, be sloot de politie K. aan tc houden. Hij werd naar het politiebureau overgebracht en in arrest gesteld. Gisteravond heeft hij na een langdurig verhoor aan den inspecteur Jelsma bekend, den brand in zijn woning te hebben ver oorzaakt. Hij is hedenmorgen ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld en naar Haarlem overgebracht. Naar wij vernemen is de eigenaar van het verbrande perceel. B., eveneens uit Hoofddorp, niet tegen brandschade verzekerd, voor hem be- teekent dit dus een flinke schadepost. BEVERWIJK De taak van den gemeenteraad. De propaganda-club van de Anti-Revolution- naire Kiesvereeniging heeft gisteravond in de consistoriekamer der Gereformeerde Kerk een vergadering gehouden, waarin de heer N. Pas- schier een referaat hield over art. X van „Ons: program". Spr. zette allereerst de plaats van Staten en Raad in ons staatsbestel uiteen en wees erop. dat de A. R. partij altijd voor decentralisatie heeft gepleit. Ook heeft deze partij strijd gevoerd voor een organischon opbouw. In dit verband merkte spr. op, dat 't reeds in de historie moeilijk viel de Nederlandsche gewesten als eenheid te doen optreden. Vervolgens behandelde de inlei der de taak van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad, die zeer verschillend zijn. De Provinciale Staten hebben altijd de goedkeuring van de centrale overheid noodig. De gemeente raad heeft een veel grooter zelfstandigheid. Spr. schetste voorts de taak van de Gedeputeerde Staten en de groote bevoegdheid van den ge meenteraad. Van de R.K. zijde, aldus spr., gaar. er al stemmen op deze bevoegdheid te beperken Een belangrijk punt is de financieele verhou ding van Staat en gemeente. Spr. gaf hierna een historische toelichting om de door minister De Geer geschonken gemeente fondsbelasting uiteen te zetten. De financieele toestand van vele gemeenten, ook van Beverwijk is allesbehalve rooskleurig. Deze toestand is in Beverwijk, aldus de heer Passchier, niet te wijten aan den crisistijd, maar aan de genomen maatregelen vóór dien tijd. Een nieuwe automobiel-Brandspuit op komst. Door de gemeente Beverwijk is tot en met het dienstjaar 1938 slechts een bedrag van rond f 340.uitgegeven wegens kosten van den luchtbeschermingsdienst. Op de begrooting voor 1939 is daarvoor een bedrag van f 300.— geraamd. Dit bedrag blijkt evenwel niet toereikend te zijn voor de voor ziening van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst met het thans noodige materiaal In een op 8 Maart jl. daaromtrent gehouden be spreking, waarbij ook de Inspecteur voor de luchtbescherming tegenwoordig was is nage gaan, welke uitgaven voor onze gemeente, het meest noodzakelijk zijn en in 1939 ten behoeve van dien dienst behooren te worden gedaan. B. en W. hebben den Raad voorgesteld den betrokken post op de begrooting van het dienst jaar 1939 met f 1200 te verhoogen en aldus te brengen op f 1500. Zekerheid is bereids ver kregen, dat op deze begrotingswijziging de vereischte goedkeuring der hoogere instanties zal worden ontvangen. Van deze gelegenheid maken B. en W. bruik om reeds nu mede te deelen. dat zij voor nemens zijn den Raad zeer binnenkort voor stellen te doen betreffende de aanschaffing van een moderne automobielbrandspuit met toebe- hooren, alsmede van eenig klein materiaal ten behoeve van de brandweer. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Russische critiek op Londen en Parijs. MOSKOU, 23 Maart In een commentaar op de inlijving van het Memelgebied schrijft de „Prawda": „Ondanks talrijke waarschuwingen in de internationale pers hebben Engeland en Frankrijk niets ondernomen om de bezetting van dit gebied door Duitschland te verhinderen terwijl zij de souvereiniteit van Litauen te Memel gewaarborgd hadden. Alle besprekingen over wijziging van de bui- tenlandsche politiek dezer landen, die de laat ste dagen te Londen en Parijs gevoerd worden blijven slechts besprekingen. De onderteeke naars van München hebben blijkbaar nieuwe lessen noodig om hun kortzichtigheid in te zien HOOFDDORP Brandstichter te Hoofddorp bekent. Zooals bekend is Zaterdagnacht in het woon- en winkelhuis aan den Kruisweg te Hoofddorp, bewoond door C. J. K., die daarin een kruide- niersbedrijf uitoefende, brand ontstaan, terwijl K. en diens vrouw zich naar Leimuiden hadden be geven. Buren, die den brand ontdekten, zagen, dat deze was uitgebroken op de bovenverdieping, waar de familie K. sliep. Juist toen de brand uit brak. passeerde de rijkspolitie ter plaatse en ont dekte den brand eveneens. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar de technische zijde van het vraagstuk der licha I schuwd en deze was, hoewel het perceel op de melijke opvoeding. I bovenverdieping hevig brandde, het vuur spoedig Koningin Eminaschool in gebruik genomen. Hedenmorgen werd de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein in gebruik genomen. Om half tien werden de kinderen ontvangen in de gymnastiekzaal door het bestuur, het hoofd der school den heer P. A. Belger en het perso neel. Ook de architect de heer H W. van Kern pen, was aanwezig. Er werd begonnen met het zingen van Psalm 105, vers 1. Ds. M. G. Blauw, de voorzitter van het school bestuur, opende met gebed, waarna de kinderen den feestzang ten gehoore brachten, welke voor deze gelegenheid door den heer Belger ge schreven was op bekende muziek. Toen kwam de stemming er dadelijk in. Ds. Blauw hield een toespraak, waarin hfj allen feliciteerde met de prachtige school en de hoop uitsprak dat vele kinderen hier hun zegen zouden ontvangen en dat ze goed hun best zou den doen. HAARLEM. 23 Maart Ondertrouwd 23 Maart: F. v. d. Velde en M. Ackema; J. J. Logman en M. H. Hanhart F K. Hellemink en S C. van Welsenes: D J Oosterhof en H. W. Schoonbeeg. Getrouwd 23 Maart: B. M. C. Braat cn F T. A. Eibers; J. W. F. Cassee en J. de Vries Bevallen 20 Maart: J. J. Dollé—van der Meij, d.; 21 Maart: M. L. OudendijkAmor cL; Overleden 21 Maart: L. C. Proot. 86 j.. van Eedenstraat; R J M Wendriks. 3 dagen Kam perlaan; L. M Verhagen—Wiethoff. 83 j.. Rustenburgerlaan; J H. Schagen van Soelen 69 j., Gasthuisvest; 22 Maart; H. Hessels, 70 j., Romolenstraat. De kinderen zongen „Daar ruischt langs de wolken", waarna het schoolhoofd de heer Belger vertelde over de Koningin Moeder. Daarna werden twee coupletten van 't „Wilhelmus" ge zongen. Met alle kinderen werd tot besluit al zingende een rondgang door de school gemaakt. IVPEZIMEM /TUKKIN Voor den inhcua dezer rubriek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopu den inzender niet teruggegeven. De pensioenkorling van bet spoorwegpersoneel. Geachte Redactie, Opnieuw nemen wij de vrijheid u opneming van het onderstaande te vragen, waarvoor wij u onzen dank betuigen. Dat het gepensionneerde spoorwegpersoneel sinds l April 1936 een zeer onrechtvaardige korting van 10 pCt. werd opgelegd is thans wel algemeen bekend; duizenden met geringe pensioentjes, zijn hiervan de dupe, even als anders burgers hebben zij hun deel in de belastingen enz bij te dragen en aan andere maatschappelijke plichten te voldoen. Van den eersten dag af in het Spoorwegbe drijf hebben zij hun bijdrage voor hun toe komstig pensioen moeten voldoen zonder over het beheer van hun pensioen zeggenschap te hebben gehad. Aan al hun bij contract over eengekomen voorwaarden hebben zij in hun diensttijd voldaan, er niet aan twijfelend, of ook de andere partij zou haar verplichtingen tegenover hen nakomen. Hierin kwamen zij bedrogen uit en kunnen daarin nimmer berusten. Bij herhaling is door verscheidene ministers beweerd dat de pensioenen veilig waren en de Staat daarvoor garant. Niettegenstaande onze voortdurende actie deze ramp der kor ting ie keeren, resp. ongedaan te maken blijft tot heden de groep Spoorweggepensionneerden tot 2e rangs burgers gedegradeerd, hoewel op 19 October 1938 de Tweede Kamer met 63 tegen 18 stemmen een uitspraak deed dat de korting opgeheven diende te worden. Minister Van Buuren gaf echter aan deze duidelijke uitspraak geen gehoor en trok het wetsvoorstel in. De vraag mag gesteld wor den: is zoo'n handeling in een democrati- schen Staat oirbaar? Staat zoo'n daad in het teeken van moreele en geestelijke herbewa pening n.l. ook te moeten waken dat het recht niet onder den voet wordt geloopen, over eerlijkheid, vertrouwen en liefde tegen over zijn medemcnschen? In de memorie van antwoord aan de leden der Eerste Kamer lezen wij thans, op een vraag door verscheidene leden gedaan, o.a. dat, „teneinde het overleg met de Staten- Generaal op dit punt te hervatten een wij ziging van de pensioenwet Spoorwegambte naren in voorbereiding is". Er is dus een nieuwe wijziging in bewerking. Wat dit zeggen wil is voor ons, betrokkenen, duidelijk n.l, weer vele maanden van uitstel. Aanstonds komt voor de Kamerleden de Paaschvacantie, daarna het zomer recès om in de laatste weken van September weer bijeen te komen om met begrootingen aan te van gen en mogelijk zal dan 't laatst van dit jaar onze zaak opnieuw op de agenda komen tenzijja, tenzy de Kamerleden den Mi nister willen herinneren aan de gedane uit spraak der Tweede Kamer en op spoedige afdoening daarvan zouden aandringen. Op deze mogelijkheid is opnieuw de hoop van de Spoorweggepensionneerden gevestigd. Het Dagel. Bestuur v. d. Bond van gepensionn. bij de Ned. Spoorwegen Wat Simavi «leed en wat bet niet kon doen. Dezer dagen had te Amsterdam de jaarlijk sche hoofdbestuursvergadering plaats van de Vereeniging Simavi. In totaal waren 38 aanvragen om steun binnengekomen van ziekenhuizen, doktoren en zusters uit alle streken van Ned.-Oost- cn West-Indië. Deze 38 aanvragen bedroegen tezamen niet minder dan f 142.000, terwijl aan 19 aanvragen kon worden voldaan, waar voor f 62.000 beschikbaar was. Een zeer moeilijke taak dus voor de commissie van des kundigen. Wij vermelden met dankbaarheid in het hart, dat wij aan 19 aanvragen kon den voldoen, maar hopen tevens, dat ons nog gelden zullen toevloeien om ook daar. waar wij gebreke moesten blijven, terwijl de nood zoo ontzaggelijk groot is, te kunnen steunen. Het zou eentonig worden, wanneer wij u alle 38 aanvragen opsomden Vele zijn bijna gelijkluidend. Overal ziekenzalen, waar bijna het dubbele aantal patiënten is ondergebracht dan er bedden zijn. Voor Europeesche be grippen ondenkbaar. Maar zieken afwijzen, die soms dagenlang geloopen hebben, of op primitieve vervoermiddelen door familiele ien worden gebracht, gaat eenvoudig niet. Dus meestal liggen er evenveel onder de bed den als erin Wij vragen u met vrijmoedigheid; Geef voor dit prachtige werk. Als gij kunt, v e e 1. Als gij weinig kunt geven, dan weinig. Maar geef in ieder geval. Het gironummer van Simavi is 1 2 8 4 8 7 te Zeist. Leden, die jaarlijks f 2,50 minimum bijdragen, ontvangen het goed-verzorgde orgaan ..Medische Nood". De heer Berman Fred. Hcndrlklaan 35 te Haar lem, zal u gaarne een proefnummer zenden. Stort in ieder geval een bijdrage op post rekening 1 2 8 4 8 7 van Simavi te Zeist. Namens het hoofdbestuur. Dr. G. Roycr. voorzitter. Dr. Ch. W. F. Winckcl, secretaris. Mr. E. H. 's-Jacob, penningmeester. Moreele en Geestelijke Herbewapening. Het «tuk in uw courant van 10 Maart „Be schouwing over de zaak van de Arnoud", overgenomen Jit „de Nederlansche Werkgever" had mijn volle aandacht cn sympathie en tk vraag mij af. als ik het door de wijze waar op de zaak van de „Arnoud" door de regeering behandeld wordt (waardoor dat bedrijf met zijn vele werknemers tot ondergang gedoemd wordt' of de regeering de boodschap van H.M. de Koningin, wel begrepen heeft. Er doet zich nu een schitterende gelegenheid voor te bewijzen dat de mooie woorden en boodschap van HM. de Koningin over de Moreele en Geestelijke Herbewapening óók tot de Regee ring zijn doorgedrongen, door haar oordeel over deze zaak te herzien. Met dank voor opneming. Hoogachtend. C. HOEING.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7