Haadms Radio RITSEMA Co. Ons handelsverkeer met Duitschland. KERKCONCERT Angora-Argentina 25 NU 1. HANDSCHOENEN DANSSCHOOL K.J.van der Meer V R IJ D A" G 24 MAART 1939 HA ARE EM'S DAG BE AD 1"4 Uitbreiding en ontwikkeling noodig. MUZIEK. Dank zij de gegevens uit de Bijlage van de Maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer over December 1938 is het mogelijk zich een denkbeeld te vormen van de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen Duitschland en ons land over het afgeloopen jaar. Het heeft onge twijfeld zin daarover het een en ander op te merken in een tijd als dezen, nu allerwegen gezocht wordt naar uitbreiding van handels relaties. De invoer uit Duitschland in Nederland be droeg in 1938 circa 7871 millioen K.G. met een waarde van 301 millioen gulden. Voor het jaar 1937 waren deze cijfers resp. 8.385 millioen K.G. en 327 millioen gulden. De uitvoer uit ons land naar Duitschland be droeg in 1938 ongeveer 2.286 millioen K.G. met een waarde van 154 millioen gulden, tegenover 2.326 millioen K.G. en 176 millioen gulden in 1937. Uit deze cijfers volgt, dat het invoersaldo over 1938 een waarde vertegenwoordigde van 147, over 1937 van 151 millioen gulden. Voor zoover den invoer uit Duitschland be treft, blijkt in 1938 een vermindering vastge steld te moeten worden voor de navolgende ar tikelen: steenkolen en cokes (van 4759 tot 4115 millioen K.G.) en ijzer, staal en werken daar van (van 487 tot 334 millioen K.G.) Bleef de vermindering van het gewicht van den steen- koleninvoer feitelijk zonder invloed op de waar de van dien import, anders was het gesteld met den gedaalden invoer van ijzer enz., welke een waardedaling beteekende van ongeveer 14.5 millioen gulden. Er zijn evenwel ook eenige ver hoogingen vast te stellen. Zoo verdubbelde de in voer van salpeter en kunstmest (van 285 tot 561 millioen K.G.) De import van natuursteen steeg met 23, die van kalk, cement enz. met 22 mil lioen K.G. De invoer van 4 millioen K.G. be vroren vleesch was het gevolg van een compen satie-transactie met stroo. Wat onzen export paar Duitschland betreft, valt aanstonds de groote stijging op bij de groep plantaardige voortbrengselen. (Van 15.4 tot 85.4 millioen K.G.), een en ander eveneens als ge volg eener compensatie-transacite. Voorts steeg de export van ijzer staal en werken daarvan, zoomede van koolteerproducten, versche groen ten, eieren, lompen en plantaardige oliën. Groot is het aantal dalingen onzer exportcijfers, waar van de verminderde export van ijzererts de be langrijkste is. (Van 271 tot 216 millioen K.G.) Van den totalen Nederlandschen uitvoer in 1938 nam Duitschland 14.8 procent tot zich. Dit percentage bedroeg in 1929 nog 22.9 procent, waarmede tegelijkertijd de geweldige achteruit gang is gedemonstreerd. Deze vermindering komt natuurlijk ook tot uitdrukking in de ge- wichtshoeveelheden en waardecijfers. De waar de van den export naar Duitschland bedroeg in 1929 niet minder dan 455 millioen gulden en was in 1938 nauwelijks 154 millioen gulden. Duitschland bezette in het afgeloopen jaar na Engeland de tweede plaats in de rij van onze afnemers. Deviezenmoeilijkheden en clearingverkeer hebben deze positie geschapen. Leek het aanvan kelijk dat wij op den goeden weg waren im mers aan het'einde van 1937 was de clearing in evenwicht het jaar 1938 leerde ons anders. Maand in maand uit ontstonden grootere tekor ten. De achterstand in de clearing na het eerste kwartaal van 1938 bedroeg 12 millioen gulden, aan het einde van het jaar was deze tot 29 mil lioen gulden gestegen. Wat dat voor Nederland beteekent, is een ieder duidelijk, die handels belangen heeft in Duitschland. Maar ook voor hen, die deze fechtstreeksche belangen missen is vaststaand, dat wij een zeer belangrijk ge deelte van ons achterland als afzetgebied heb ben verloren. Met de regelmaat van een klok is het handelsverkeer tusschen beide landen ineen geschrompeld. Het Algemeen Zuivel- en Melk- hygiënisch Weekblad van 23 en 30 December 1938 geeft over de ontstane situatie een zeer le zenswaardige beschouwing. De auteur ziet een tweetal fouten. Hij ziet in Duitschland een klant van Nederland met wien wij slechts economi- j sche objecten kunnen ruilen. Men wil dien klant behouden en zoo mogelijk tot meer uitgebreide handelsrelaties met hem komen. „Maar men houdt er eenige bedienden op na die niet anders doen dan dag aan dag de beste manier opzoeken, om dient klant onaangenaam te zijn. Een vreemde firma die dit toelaat!" Daarnaast meent de hier aan het woord zijn de auteur, dat „men zijn neus stoot tegen de clearing of het handelsverdrag". In vroeger jaren werden handelsrelaties tot stand gebracht en onderhouden door persoonlijk contact. Daaraan is voor een zeer belangrijk ge deelte een einde gekomen. Dat schuilt niet daar in dat er geen kansen, geen mogelijkheden meer zijn. Maar men stuit op barrières, men loopt als het ware op tegen die clearing, of tegen dat handelsverdrag. Zeker, onder de bestaande om standigheden zijn beide niet te missen, maar evenmin mag dat persoonlijk contact verloren gaan, Via oflicieele onderhandelingen creëert men geen blijvend handelsverkeer, hoe vriend schappelijk deze besprekingen ook gevoerd wor den. Twee partijen zitten aan de conferentietafel. Duitschland wensch grondstoffen en levensmid delen; het wenscht fabrikaten te exporteeren. Nederland bezit een overmaat van levensmidde len, de overzeesche gewesten bezitten een teveel aan grondstoffen. Duitschland wil exporteeren naar landen, die betalen in levensmiddelen, grondstoffen en vrije deviezen. Partijen hebben nu een vijftal jaren gekaart. Zij hebben al dus den meerbedoelden auteur slecht ge speeld. Hoe kan het ook feitelijk anders. Want goed spel tusschen twee partijen, die elkander te weinig ontmoeten en die dikwijls met elkan der kibbelen, is onmogelijk. Het vaststellen der fouten, der gebreken is niet voldoende, al is dat op zich zelf reeds van groot belang. Men zal ook de geneesmiddelen moeten aangeven. Laat men beginnen met on- noodige wrijving te voorkomen door stekelige publicaties over de wederzijdsche staatsstelsels. Dat beteekent niet dat „voorlichting" zou moe ten ontbreken, maar het beteekent wel, dat de voortdurend onderhouden en dikwijls sterk ge voede geprikkeldheid achterwege moet blijven. Daarnaast en de reeds eenige malen genoem de auteur vestigt daarop sterk de aandacht zijn handelsverdrag en clearing niet fout, doch incompleet. Beide regelingen hebben het econo mische leven in een keurslijf gedrongen. Zij la ten geen gelegenheid tot ontplooiing van het handelsverkeer. Zij consolideeren slechts en gaan uit van de gedachte te behouden wat er is. Dat de medewerking van de regeeringen nood zakelijk is, weet een ieder. Maar allengs heeft de gedachte post gevat, dat naast het vastleg gen der verhoudingen op dit gebied, de regee ringen ook wel voor de rest kunnen en zullen zorgen. Dat is onmogelijk. Voor het reeds ja renlang verbroken contact kunnen de regeerin gen niets in de plaats stellen. Daarvoor zou iets bijzonders moeten gebeuren. De gedachte in bo ven aangehaald weekblad ontwikkeld komt hier op neer, dat het Nederlandsche bedrijfsleven als collectiviteit zich moet verstaan met het Duit- sche bedrijfsleven, evenzoo als collectiviteit, alles met medewerking der beide regeeringen, teneinde mogelijkheden te zoeken en tot in bij zonderheden te exploreeren en voor te bereiden. Die mogelijkheden zijn er ongetwijfeld. Daar voor zijn geen zwaarwichtige vergaderingen noo dig, loodzware rapporten zijn overbodig. Met bekwame personen eri beschikkend over de noo- dige hulpmiddelen stichte men een exploratie- onderneming, die slechts één doel voor oogen heeft: nieuw leven te blazen in en nieuwe uit breiding en ontwikkeling te geven aan het Ne- derlandsch-Duitsche economische verkeer. Laat men deze belangrijke aangelegenheid verder loopen, is men van oordeel, dat het van zelf wel terecht zal komen, dan zou binnen en kele jaren wel eens kunnen blijken, dat dit handelsverkeer dusdanig is ingeschrompeld, dat herstel als uitgesloten beschouwd moet worden. MOLLERUS. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o1 niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Rijtijdenwet. dert door de vele sterfgevallen onder gemelde groep misdeelde landgenooten, die toch zeker niet de slechtste vaderlanders zijn. Waar blijft voor hen, w.o. een aantal van 80 jaar en ouder, de in uitzicht gestelde rustige oude dag? Intusschen is het vrijwel zeker, dat dit alles in hooge mate ontstemming wekt, totdat. ja, tot dat moreele- en geestelijke herbewapening ook hier in practijk wordt gebracht en aldus Gods levende geest tot uitdrukking komt. Dan zal geen tweeërlei weegsteen meer worden toege past, wat door het Kamerlid oud-Min. Jhr. De Geer is gequalificeerd als vanouds een gruwel! Voor de opname, M. de R. hartelijk dank. Hoogachtend, OUDE OUD-LANDSDIENAAR. Geachte redactie, Ik ben van meening, dat het voor vele bedrij ven moeilijk zal zijn, vast te houden aan den vastgestelden rijtijd van 10 uur per dag. Ik ken b.v. een bedrijf waar chauffeurs meer dan 10 uur per dag rijden omdat ze groote afstanden moeten afleggen; dus als zij b.v. 's morgens om 6 uur weg rijden, dan gebeurt het dikwijls, dat. zij des avonds 8 a 9 uur thuis komen. Als zij niet meer dan 55 a 60 uur in de week mogen rijden, dan zou het kunnen gebeuren, dat zij de laatste twee dagen van de week wel naar huis kunnen gaan. Hun werkgever zou daar natuurlijk niet mee accoord kunnen gaan. Het werk volgens den vastgestelden tijd rege len is niet mogelijk. Wanneer ze naar Sittard moeten, dan kunnen ze van Haarlem uit nooit binnen 10 uur heen en weer rijden. Bij voorbaat dankend voor de plaatsing tee- ken ik, uw aboné CHR. v. KESSEL, Jansstraat 39, Haarlem De oud-gepensionneerden van Land- en Zeemacht. Mijnheer de Redacteur, Het antwoord van den Minister van Defensie bij de beraadslagingen over de oud-gepension neerden van Zee- en Landmacht en hun wedu wen, tijdens de behandeling van de Defensie- begrooting 1939 in de Tweede Kamer, heeft, behalve belanghebbenden, óók verschillende lagen van ons volk teleurgesteld. Er is te con cludeeren, dat door dit antwoord, de motie Thijssen, de strekking hebbende een commissie te benoemen die de vraag zou behandelen ir hoeverre verbetering ware te brengen in de po sitie van verschillende onder het Departement van Defensie ressorteerende categorieën van oud-gedienden, is verworpen, door tegenstem men van de leden der rechtsche partijen in die Kamer. Vast staat het, dat, als de R.K. Kamerleden even sterk hadden geijverd voor pensioenver betering voor de ouden van dagen, als voor steun aan groote gezinnen, deze tot verbittering aan leiding gevende aangelegenheid, dit schrijnen de vraagstuk, reeds lang in bevredigenden zin zou zijn opgelost. Hiervoor is geen 11 millioen noodig als voor steun aan die gezinnen, Teraardebestelling Dr. L. C. Proot. Onder veel belangstelling werd hedenmor gen te 11 uur op het R.K. Kerkhof Sa. Bar bara te Haarlem-Noord het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Dr. L. C. Prcot, die ongeveer 24 jaar, van 1899 tot 1923, als geneesheer voor interne ziekten aan de Maria- Stichting was verbonden. Verder nam dr. Proot altijd actief deel aan het apenbare leven en bekleedde hij verschillende functies a.a. was hij bij izijn overlijden nog regent van het R.K. Weeshuis. De overledene was verder officier in de Orde van Oranje Nassau. De uitvaartdienst in de Kathedrale Kerk St. Bavo werd geleid door plebaan F. Tilbry die ook de absoute verrichtte. Op het kerk hof waren o.m. aanwezig: deken H. C. Sondaal, mr. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid, mr. J. W. J. Heerkens Thijssen, dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis, dokter Th, Koot, chirurg van de Maria-Stichting, de heer M. v. d. Lugt, oud-directeur van het kantoor Haarlem der Rotterdamsche Bankvereeniging mevrouw L. WesstraMackay, dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede en ver scheidene doktoren. slechts een luttel bedrag dat dagelijks vermin- in orde zijn. Vrachtauto recrl niet onvoldoende remmen. Door de motorbrigade van de politie is Donderdag proces-verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit Voorthuizen, die in Haar lem met een achtwielige vrachtauto reed, waarvan de remmen zeer onvoldoende werk ten. Bij onderzoek bleek, dat bij een snelheid van 34 K.M. de auto met de voetrem 34 meter met den handrem 41 meter noodig had om te stoppen. Als men dan nog bedenkt dat de auto een eigen gewicht had van 6009 K.G. en een lading van 12900 K.G. dan is het wel te begrijpen, dat de politie het raadzamer oordeelde den chauffeur het verder rijden te beletten en hem niet eerder op de wegen toe doch 1 te laten eer de remmen van den wagen weer ^KIN/T IN IITÏIRIN^ TE BLOEMENDAAL. LUXE VERHUUR, zonder chauffeur, 2-, 4- en 6-persoons wagens. Tevens nieuwe D. K. W.'s op langen termijn. Speciale prijzen. De uitvoering, die'het koor der afd. Bloemen- daal van den Nederlandschen Protestantenbond, met medewerking van solisten, Donderdagavond in het Kerkgebouw Potgieterweg gaf, was wel licht meer als een feestelijke bijeenkomst dan als een kerkconcert in optima forma bedoeld: Bovendien kon ze niet geheel volgens het pro gramma geschieden, aangezien de daarop ver melde vocale duetten, -moesten vervallen, we gens ernstige familie-omstandigheden van hen die ze zouden vertogen. Dit laatste was voorzeker een tegenvaller. Toch heb ik geen spijt gehad van mijn gang naai den Potgieterweg. Want vooreerst heeft het bij wonen van de uitvoering in het Kerkgebouw de gelegenheid geschonken een mij tot dusver on bekend klein vrouwenkoorensemble te hooren zingen; ten tweede hebben alle aanwezigen ach, waarom waren het zoo weinigen? ken nis kunnen maken met het talent eener jeug dige aankomende sopraanzangeres; ten derde heeft de voordracht van Ds. Cannegieter uit Haarlem, die de vocale duetten verving, een zóó ernstig en actueel onderwerp behandeld, dat deze rede alleen reeds den tocht door de duister- issen van den Potgieterweg waard was. Het onder leiding van mej. Meyer staande vrouwenkoor heeft een viertal, deels gearran geerde, nummers tweestemmig met begeleiding van harmonium gezongen. Het is jammer dat de Afd. Bloemendaal van den Ned. Protestan tenbond nog niet in de gelegenheid geweest is om een echt orgel in haar Kerkgebouw te doen plaatsen, want het harmonium is zwak en zwe- end van toon en geeft aan den koorzang slechts weinig steun. Dit was dan ook wel de oorzaak, dat de zang van het vrouwenkoor telkens nei ging tot te lage intonaties vertoonde. Ik zou de dirigentes men vergeve mij dit naar analo gie van „regentes" geconstrueerde neologisme! willen aanbevelen, in 't bijzonder op deze neiging bedacht te zijn en die bij de kooroefe ningen tegen te gaan. Het opdrijven van de to nen, dat vaak nog ontoereikend bleek om volko men zuiverheid te bereiken, mag dan liever plaats maken voor een direct treffen van de juiste intonaties. De opleiding der sopraan Hens van der Beek is nog bij lange na niet voltooid. Het borstre- gister moet nog aanmerkelijk aan kracht win nen; de overgang tusschen het medium en het hooge register moet nog geëgaliseerd worden. Maar de frischheid van het stemgeluid en de zuivere intonaties gaven nu reeds reden tot te vredenheid en tot goede verwachtingen voor de toekomst. De deskundige leiding van mevr. Hélène Ludolph zal er wel zorg voor dragen dat deze verwachtingen zooveel mogelijk vervuld worden. Mevr. Suze Roelofsen-Tak droeg eenige viool solo's voor. In de e min.-Sonate van Corelli trof haar spel door zuiverheid, toonontwikkeling en stoer rythme; in de Arietta en het Prélude van Henriette Bosnians door de warme voordracht der schoone, alhoewel in de Arietta door de com poniste wat sentimenteel afgesloten melodische lijnen; in het Minuetto van Pugnani door zwier en bevalligheid. Mej. W. Zijlstra begeleidde alle solonummers aan het harmonium, dat echter in 't bijzonder voor de werkjes van Henr. Bosmans niet zeer geschikt bleek. Cannegieter had als onderwerp zijner rede gekozen „Het gevoelige hart". Spr. begon met uitspraken van Pestalozzi en Goethe aan te ha len: zoowel de beroemde paedagoog als de nog veel beroemdere dichter-wijsgeer hebben het bezit van een gevoelig hart een ellende genoemd, wijl het niet bestand is tegen de hardheid dei- omringende wereld. Maar hij ging nog veel ver der in 't verleden terug: tot Walther von dei- Vogelweide, die reeds 750 jaar geleden hetzelf de constateerde. Er is dus ook op dit gebied niets nieuws onder de zon. Maar de hardheid van onzen tijd, die beloften doet breken, ver dragen doet verscheuren en alleen met materieel eigenbelang rekening houdt is toch nog heel wat grooter dan die van de tijden der romantiek. Daarom zou men ook nu eengevoelig hart ver- wenschen. Maar als de mensch zich dwingen kan de hardheid te trotseeren door blijmoedig heid, dan is het bezit van een gevoelig hart een zegen. En ook om die blijmoedigheid te bereiken is moed noodig. Ik hoop de quintessence van Ds. Cannegieter's belangwekkend en sympathiek betoog in deze enkele regels voldoende te hebben weergegeven. De dank die Ds. Knipscheer den spreker bracht vertolkte voorzeker de gevoelens van alle aan wezigen. Met het gemeenschappelijk zingen van Lied no. 250 uit den Bundel van den Ned. Protestan tenbond werd de avond besloten. K. DE JONG. GARAGE P. TURFMARKT 26 en 18 C. HARTOG ZN., TELEFOON 16066. Extra aanbieding ZUIVER WOLLEN JAPONSTOF Voorradig in de nieuwste mode kleuren 130c.M. breed per meter waarde 1.65 VOOR UW PROVISIEKAST: 5 pond NERFB00N-K0FFIE 64 cf. p. p. in luchtdichte bus (duurzaamheid ongev. 6 maanden) Groote Houtstraat 159, Telefoon 10156 NIEUW MALTHUSIAANSE BOND Dr. X RUTGERSHUIS. PARKLAAN 53 HAARLEM Spreekuur Arts WOENSDAGAVOND 79 uur. Voor inlichtingen geopend (Kosteloos) DINSDAG en VRUDAG25 uur en van 79 uur. AANGEREDEN DOOR WEIFELEN BIJ HET OVERSTEKEN. Donderdagmiddag 5 uur is in het Juliana- park een 63-jarige Haarlemsche dame van het trottoir den rijweg opgeloopen. Toen ze bijna halverwege de' straat was weifelde ze plotseling en liep toen weer terug. Een wiel rijder, die kalm aan kwam fietsen doch op deze onverwachte manoeuvre niet bedacht was. reed tegen de wandelaarster aan. Deze viel op den grond en kreeg een hersenschud ding en een wond aan het achterhoofd. Na door O.D. te zijn verbonden is zij per zieken auto naar het Diaconessenhuis overgebracht. ARTS A. G. W. VAN WAVEREN OVERLEDEN. Woensdag is hier ter stede na een ern stige ziekte dokter A. G. W. van Waveren, arts, overleden. De teraardebestelling heeft heden op nadrukkelijken wensch van den overledene in alle stilte plaats gehad. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 8.82 7/16 Berlijn 75 40 Parijs 4.99 1 /8 Brussel 31.69'/2 Zwitserland 42.441/2 New York 1.88 3/8 12.- Londen 8.82 7/16 Berlijn 75.55 Parijs 4.99 1/8 Brussel 31.69 Zwitserland 42,46V2 Kopenhagen 3933 Stockholm 45.38 Oslo 44.27 New York 1.88 3/8 Praag geen noteering. Italië: vrije lire 9.95, reislire 9.bankpa pier 5.75 Q/lC/MSt van fijne kwaliteit suèile met nappa of glacé bïnnenhand, sijn seer envogue voor het voorjaarsseisoen. Laat U onse enorme collectie voorleggen Slip-on model met fantasie- biezen, in zwart, bruin en in de nieuwste pasteltinten Fraai Slip-on mo leerbewerking, in zwart, marine en di verse modekleuren. slip-on model met 390 W. FORTGENS Gr. Houtstraat 176 Tel. 15150. Aanvang nieuwe 10 lessen club op Dinsdag 28 Maart van 8.30—10.30 u. Inschrijving iede- ren avond na 6 u. Lesgeld 5— in term. te voldoen. DAMESI GEBRUIKT JnhmonT OntTettingsboontn Onfeilbaar, Onschadelijk, Oor LAMSVLEES 3 pond Lappen0.80 3 pond Gehakt0-80 3 pond Carbonade 1.00 5 pond Gemalen Vet1-50 Leverworst per pond 0.25 D. SCHOUTSEN SCHAGCHELSTRAAT 4 „IE la uwiVi JUpincui —mat— i'ii j De drukkerij van Reparatie-inrichting van alle voorkomende radio toestellen. Ieder merk l'abriekstoestel, eigenbouw of Amerik. app. worden door ons vakkundig ge repareerd tegen zeer lage prijzen. RADIOLAMPEN DOOR METEN EN INZETTEN GESCHIEDT GRATIS Groote sorteering nieuwe onderdeelen, - moderne spoelen en afstemschalen Units en onderdeelen voor Supers. Groote sorteering luid sprekers, ook voor cen trale, al vanaf 2.40 SCHAGCHELSTR. 2-7 GEN. CRONJESTRAAT hoek Schoterweg. Uw drogist verkoopt thans ook RODONT - doodelijk voor rat en muis, doch 'mgevaarlijk voor huis dieren en pluimvee. Per doos 40 ct.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8