Haarlem's Dagblad LENTE-NUMMER - PHILIPS N. S. F. G.M.OORD Als de Lente komt. 1111 Criep. DOODSTRAF Bouw van Tunnels. ^uyan Rechtsbijstand „Wat doet U iu Uw uttjeu lijd? BERICHT 56e Jaargang No. 17106 Uitgave Lourene Coatcr, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcin. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 25 Haart 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabounementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. ....en daar zijn vandaag al heel wat meer teekenen van te bespeuren dan op den offi ciëelen eersten lentedag, die erg winterjassig waszien wij allen het leven blijmoedig aan. Al gebeuren er nog zooveel onrustwek kende dingen om ons heen. Tenslotte kunnen zij toch alle nog verkeeren. Pas heeft zich nog iets ten goede gekeerd doordat Nederland's verbroken sportbetrekkingen met Duitschland zijn hersteld. In het kader der internationale gebeurtenissen is dat nu wel geen geweldig feit, maar het kan ons toch allen verheugen en het is tenminste een gunstig symptoom. Ook de symptomen tellen mee. Onze Bsrlijn- sche gezant,, jhr. van Haersma de With, heeft zich zeer beijverd om deze sportieve hereeni- ging tot stand te brengen en verdient een ge lukwensen met zijn succes. Wij moeten ook in de groote internationale gebeurtenissen de gunstige factoren blijven zien, de zonzij blijven vinden. In de lentesfeer valt dat lichter. Er zullen ook daarin wel menschen zijn, die sombere theorieën ontwik kelen en die u zóó logisch voorpraten, dat het mis moet loopen in Europa, dat gij er geen speld tusschen kunt krijgen. Maar iaat ik u pogen bij te staan met een paar eenvoudige argumenten. Ten eerste doen zulke sombere beschouwingen nu al sinds minstens tien jaar de ronde, zonder dat ze verwezenlijkt zijn. En hoe vaak heeft men haar verwezenlijking op korten termijn al niet geprofeteerd! Ten tweede heb ik er op den officiëelen lentedag nog aan herinnerd, dat groote oorlogen niet in een waakzame, op alles bedachte wereld plegen los te barsten, en heb daarbij aan de vredige rust van het voorjaar-1914 en het voorjaar-1870 herinnerd. Ten derde hebben bestaande spanningen altijd de eigenscnap, de zaken erger uit te beelden dan ze zijn. Want de machthebbers van weerszijden spelen hoo- ge troeven uit en in de internationale ver houdingen zijn dat altijd dreigementen. Min of meer bedekte dreigementen. Niets ziet er, uit den aard der zaak, dreigender uit dan dreigementen. Er is evenwel een groot verschil tusschen het woord en de daad, zooals ieder mensch in zijn levenservaring veelvuldig kan opmerken. Hij ervaart het al in dien schoonen tijd, als de jongenskiel nog om de schoud'ren glijdt en hij vele groote woorden, vele opge heven vuisten zelfs, tot niets ziet leiden. Veel vaker leiden ze tot niets dan tot iets. En ten vierdeJa, ten vierde weet uw sombere zegsman, al is hij nog zoo logisch in zijn redeneering, niet alle feiten. Hij kent de menschen die op het critieke oogenblik te be slissen zullen hebben niet persoonlijk. Hij weet niet of achter al hun vastberaden uitingen en onherroepelijke verzekeringen zich niet de gedachte verbergt: „Maar ik kan altijd nog terug en 'ik zal er voor zorgen dat ik bijtijds die groote ramp vermijd en daar niet mijn geweten mee belast". Dit zijn allemaal redenen om u het leven, dat in het schoonste aller jaargetijden zoo extra veel schoons biedt, niet te laten vergal len door onheilsprofeten. Het duurt maar zoc kort en wij moeten er toch zooveel goeds uit halen als wij maar kunnen. Dat is geen staatszaak en zelfs geen nationale aangele genheid maar een persoonlijke verplichting. Tegenover onszelf en ook tegenover anderen. Het is verkeerd persoonlijke verplichtingen als tweederangs zaken of als onbelangrijk heden te gaan beschouwen. Zelfs in dezen tijd. Welnu. Daarom is de ontwakende lente onze aandacht meer waard dan zelfs Mussolini's rede, die hij morgen houden zal. Wat hij ook zegt, het zal later heel erg kunnen meevallen. Buiten is het schoon. Het jonge leven wordt geboren. De lente is vol beloften, veel mach tiger en ook veel schooner dan al het wereld- sche gebeuren. R. P. SLOWAKIJE STAAT GEEN GRENSWIJZIGING TOE. Voorstel van Boedapest tot besprekingen afgewezen. TOCH NOG VIJANDELIJKHEDEN. De Hongaarsche regeering heeft aan de Slowaaksche regeering voorgesteld een gemengde commissie in het leven te roepen, welke belast zou moeten worden met de afbakening van de Slowaaksch-Karpathisch Oekrainische grens. De ministerraad heeft met algemee- ne stemmen het Hongaarsche voorstel verworpen. De Slowaaksche regeering wenscht de handhaving der grenzen, zooals die in den ouden staat Tsjecho- Slowakije hebben bestaan. Volgens mededeelingen van officieele Slo waaksche zijde blijven de Hongaarsche troepen zich op sommige punten uit Slowakije terug trekken. Daarentegen hebben zij op andere punten nieuwe offensieven ontketend en den geheelen dag is er gevochten. Het front door snijdt thans op verscheidene plaatsen de grens tusschen Slowakije en de Karpatho-Oekraïne. De Slowaaksche luchtmacht heeft gistermid dag een aanval ondernomen op Mihalany op Hongaarsch gebied, dat voor de scheidsrecht spraak van Weencn Slowaaksch was. De Slo waaksche vliegtuigen slaagden erin. opslag plaatsen van benzine en munitie in de lucht te laten vliegen. Hongaarsche vliegtuigen hebben twee Slowaaksche vliegtuigen neer gehaald. in"Miiiim,, K iiniiiiuiiiiiiiiii"" ..illinium111" Nadat 'k em weken voor hem kneep, Heeft nu de griep mij in zijn greep, In deze lentedagen; Ik heb me als een held geweerd, Nu ben'k geïmmobiliseerd, Door overmacht verslagen. Een huivering, een heete kruik, Geen eten, krampen in mijn buik, Geril bij dichte ramen; Een watten hoofd en rijmersplicht. Een griepbacil en een gedicht, Hoe rijmt men dat tezamen? Er dreunt een hamer in mijn kop, Alleen 't plezier kan ik wel op. Geen eten wil naar binnen; Als ik het u nu vriendlijk vraag, Scheldt u het mij wel kwijt vandaag, Ik kan geen rijm verzinnen. tegen Weidmann en Million geëischt. In de zaak Weidmann, die voor het Fransche Hof van Assizen gevoerd wordt, is Vrijdag tegen den hoofdver dachte uit dit proces de doodstraf ge- eischt. Ook tegen Weidmann's mede verdachte. Million, werd de doodstraf gerequireerd. Roemeensche militaire maat regelen duren nog voort. BOEKAREST, 25 Maart. (Havas-ANP). De militaire maatregelen duren nog voort, in af wachting daarvan, dat de diplomatieke bespre kingen met Hongarije uitloopen op een demobi lisatie door genoemd land, wat de mobilisatie zelf betreft, wijst men in bevoegde Roemeensche kringen op de vaderlandslievende houding, welke de bevolking van Transsylvanië aan den dag legt. „Voldaan aan beide zijden". De „Times" over de Fransch-Britsche besprekingen. LONDEN, 25 Maart. (Reuter.) Aan beide zijden is men voldaan over de re sultaten der EngelschFransche be sprekingen, schrijft de „Times". Een nieuwe overeenkomst was niet noodig, doch. op verschillende belangrijke punten zijn de betrekkingen tusschen beide landen, in verband met elkanders verdediging, nader gepreciseerd. Presi dent Lebrun is uit Londen vertrokken, volkomen voldaan over hetgeen hij on dervonden heeft van Engelands voor nemen inzake de bewapening en de na tionale organisatie. Naar vernomen wordt, hebben de wederzijdsche minis ters eenige onlangs overeengekomen de finities van vitale beteekenis vooral voor West-Europa, bevestigd. De eerste onmisbare stap in onze nieuwe bui- tcnlandsche politiek, zegt de „Daily Telegraph", in verband met de beraadslagingen over een verklaring van collectieve veiligheid, is nauw keurig te bepalen, waar de grenslijn van Enge lands veiligheid ligt. De strategische grens, het zij deze aan den Rijn ligt of erover, is niet te scheiden van onze verbintenissen en precies naar mate die verbintenissen definitief zijn, zullen wij de controle behouden over onze buitenlandsche politiek. Om kort te gaan. wij bevinden ons in een situatie, welke vereischt, dat wij alles wat wij ondernemen met een realistisch en niet met een rechtskundig oog bekijken. Wij plaatsen heden het eerste van een serie van vier artikelen over Tunnelbouw in Nederland, geschreven door een tech nisch medewerker. Ongetwijfeld zullen die de bijzondere aandacht van onze lezers trekken, omdat voor dit onderwerp veel belangstelling bestaat in verband mei den tunnelbouw die te Rotterdam wordi uitgevoerd en den te verwachten tunnel-, bouw in Velsen. WONINGINRICHTING BINNENHUISKUNST GR. HOUTSTRAAT 155 TEL. 11159 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) KRANEVELD JACOBIJNESTRAAT 10. Kant. 9—5; 'sav. 7—8 uur. TELEF. 20707. (Adv. Ingez. Med.) CENTRALE RADIO ONTVANGST Meer daxi ooit is 't zaak dat ieder, Nii zijn oor te luisteren legt. Via de radio-centrale, Hoort U wat de wereld zegt. HAARLEM TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) HET IS ENORM MOOI van kleur ons nieuwe behang. Wij hebben honderden moderne ontwerpen aangekregen. EEN PRACHT KEUZE. II. M. BAKKER. Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 Vertrouwde vakkundige behangers beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) U krijgt een EXTRA INRUILPREMIE van ƒ40.— of 65. Vraagt ons inlichtingen hoe U die EXTRA PREMIE kunt ontvangen. Het is een gunstige gelegenheid om HET BESTE VAN IIET BESTE te koopen tegen een voorwaarde die slechts korten tijd duurt. Laat ons vrijblijvend demonstreer en Radio- en Gramofoon Specialist Gr. Houtstraat 108, Telefoon 13046. (Adv. Ingez. Med.) Zes executies in Carolina. Gevonnisten hadden een cipier vermoord. COLUMBIA (Zuid-Carolina)24 Maart. Vandaag zijn zes blanke mannen op den electrischen stoel terechtgesteld wegens moord op een cipier, toen zij in 1937 uit de gevange nis probeerden uit te breken. (Reuter) De Duitsclie pers over de reis van Lebrun. De Duitsche pers schenkt slechts geringe aan dacht aan de reis van Lebrun. De bladen hadden er zich tot dusver toe be paald, de telegrammen der nieuwsbureaux in het kort weer te geven, zonder er commentaar op te leveren. Thans verzekert de pers, die de eis in het kader plaatst van de door verschil lende kanselarijen ontplooide activiteit als reac tie op het Duitsche optreden in Midden-Europa, dat dit bezoek aan Londen „poovere resultaten heeft opgeleverd". i Verkiezingen in Engeland in November? LONDEN, 25 Maart (Havas). Volgens den diplomatieken redacteur van de „Financial Times" zou de regeering thans besloten heb ben de algemeene verkiezingen definitief te houden dit jaar November. Telefoonverkeer tusschen Kaunas en Memel weer normaal. KAUNAS, 25 Maart (Havas). Gisteren zijn de dagbladen hier weer verschenen, en het telefoonverkeer tusschen Kaunas en Memel is weer in werking getreden. Uit Berlijn verneemt Havas, dat de rijksre- geering den koers van Litas (de Litausche munteenheid» in het Memelgebied voorloopig heeft vastgesteld op veertig pfennig. Tweede tentoonstelling in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad Van a.s. Maandag tot en met Zaterdag. Een nationaal Uacaktec. Het land, de lucht en het water zijn de drie elementen, waarop ons volks leven geïnspireerd is. Ge zult dat op onze tweede tentoonstelling „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad van a.s. Maan dag (27 Maart) al tot en met Zaterdag (1 April) ook kunnen zien. Modellen van schepen uit vroeger ja ren (fregatten), motorschepen (m.s. Oranje"), vliegtuigen met wentelende propellers en molens met draaiende wie ken getuigen ervan hoezeer de men schen ook in den vrijen tijd hun fan tasie uiten in vormen, welke met ons volksleven verbonden zijn. De wanden van de Tijdingzaal wor den gesierd door uit liefhebberij ver vaardigde schilderijen van nationaal karakter, die haar hoogtepunt vinden in een schilderij van H. M. de Koningin, dat door een Amsterdamsch ambte naar in vrije uren werd gemaakt. De tentoonstelling is overdag voor het publiek gratis te bezichtigen. Engeland en de Duitsch- Roemeensche handelsovereen komst. Officieele kringen schorten hun oordeel op. Uit BOEKAREST verneemt Havas: Inzake de Roemeensche petroleum wordt uiteengezet, dat de nieuwe Duitsch-Roemeensche maat schappijen, om nieuwe olievelden aan te bo ren, niet de werking der bestaande Engelsche. Amerikaansche en Fransche ondernemingen zullen hinderen. De nieuwe maatschappijen immers zullen slechts op hun eigen gebied kunnen werken, en zullen geen petroleum van de andere ondernemingen kunnen betrekken. De olie zal verkocht worden aan het Duitsche rijk, en betaald voor 25 procent met be wapening, en voor de rest via de clearing Duitschland schijnt er goed voor te staan om een maximum voordeel van de nieuwe over eenkomst te behalen. Het schijnt een inven taris te hebben opgemaakt van alles, wat het zich in Roemenië zal kunnen verschaffen; want behalve van landbouwproducten en pe troleum, spreekt de overeenkomst formeel ook van pyriet, dat in de Dobroedsja gevonden wordt. Ondanks de moeilijkheden om het ko pererts te verwerken, zijn de Duitschers vast besloten zich opofferingen te getroosten om hieruit te halen, wat maar mogelijk is, zelfs indien de kostprijs boven den wereldmarkt prijs ligt. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het woord is aan Guido Gezelle: Al te veel woorden versmo ren de waarheid. „Duitschland steeds aan Italië's zijde". Verklaring van Goering aan de Popoio d'Italia. MILAAN, 25 Maart (D.N.B.-A.N.P.) Aan een verslaggever van de .Popoio d'Italia" heeft maarschalk Goering verklaard, dat zijn verblijf in San Remo ook daartoe dient de geruchten te weerleggen als zou een wijziging gekomen zijn in de houding van Duitschland jegens Italië. Duitsch land zal onvoorwaardelijk Italië trouw blijven, wat er ook gebeuren moge, Duitschland zal steeds aan Italië's zijde staan. Elke machtsvergrooting van Duitschland ls ook een machtsvergrooting van Italië en om gekeerd. De werkelijkheid, dat Frankrijk door het verdwijnen van den kunstmatigen staat Tsjecho-Slowakije veertig divisies ver loren heeft, moest de westelijke democratieën tot nadenken brengen. Want als zij 40 divi sies verloren hebben, moest men bedenken, dat wij iets gewonnen hebben. De poging van Engeland, om zooveel mogelijk landen tot een bestrijding van de as" te bewegen, verwondert niemand. Het is te hopen, dat deze volken intelligent zijn om zich te her inneren, dat Engeland altijd naar domooren gezocht heeft, die bereid waren voor hem te vechten. Duitschland en Italië zullen echter voortgaan naar het eene doel: Vrede en ge rechtigheid voor de volken. Over zijn reis plannen zeide Goering. dat hij nog eenige we ken aan de Rivièra blijft, om dan naar Rome te gaan. Mussolini te bezoeken en wellicht ook maarschalk Balbo in Libye. AFSCHEID J. HARWIJNE. Na 50 jaar in de typografie werkzaam te zijn geweest, waarvan de laatste 18 jaar als hand- zetter op de drukkerij van Haarlem's Dagblad, is de heer. J. Harwijne heden met pensioen ge gaan. Zijn collega's hebben dezen dag een bij zonder aanzien gegeven door hem met een har telijke hulde te verrassen. Hedenmorgen om half negen vereenigde het technische personeel zich om in een versierd deel der drukkerij afscheid van hem te nemen. De heer M. H. Gregoire richt te hartelijke woorden tot den scheldenden col lega. dien hij prees om zijn persoon en zijn ar beidzaamheid. Namens directie, redactie, administratie en technisch personeel ontving de heer Harwijne een aantal geschenken, waaronder een fraaie leeslamp. HEDEN: 32 PAGINA'S Inhoudsopgave pag. R. P.Als de Lente komt. 1 P. v. d. Hem: De Europeesche twee ling3 Tunnelbouw in Nederland3 Ds. Emmen. de nieuxoe predikant der Ned. Herv. Kerk te Haarlem, zal in Mei bevestigd worden door Prof. Aalders uit Groningen4 Ds. A. M. Beeyenga te Haarlem 25 jaar predikant bij de Gereformeer de Kerk4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen4 Duitschland gaat zijn financieele be hoeften met belastingbons dekken. 5 Over de onderhandelingen tusschen Burgos en Madrid zijn nog geen definitieve gegevens te krijgen. 5 Polen neemt militaire maatregelen. 5 Bioscopen6 Fin. Ec.: Weekoverzicht Internatio nale spanningen beheerschen de beurzen7 Van een bijzonderen correspondent: De stemming in Italië12 Het verminderde inkomen en vermo gen in de crisisjaren in Midden- Kennemerland12 J. B. Schuil over: Het dubbelleven van Jourdain12 K. de Jong: Hubert Cuypers' „Min- nestreelen"12 Burgerlijke Stand van Haarlem13 P. Gasus: Lente17 v. O. Een symphonie in kleuren. 17 Bep AndreasPalmpaasch in Twente. 18 Johannes Krop: Klokken luiden. 19 Maartsche sneeuw19 v. H.: Holland's folklore20 In Bosch en Heide21 Ko Zweer es: Maartsche beloften. 22 E. E. J.P.; Kenmerken van de nieuxoe mode23 De hoop van den landman23 C. Sipkes: Kennemerland in Lente- tooi24 B. K.-. Hallo vreemdeling, wat denkt U van de Lente? 25 C.Nu het tennisseizoen voor de deur staat26 J. B. Schuil: Hoe xoij de lente zien. 26 J. H. de Bois: Lente meer inspiree rend voor dichters dan voor schil ders27 A.M.: Arena29

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1