T^T^T JhorfAuij- HAARLEM MAANDAG 27 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Onregelmatigheden bij Talma- rustoorden. Naar de Leeuw. Crt. uit Kollum verneemt, is daar gearresteerd en naar de kazerne van de Koninklijke Marechaussee te Buitenpost over gebracht de heer J. L., de vroegere voorzitter van de Christelijke Vereeniging tot verzorging van ouden van dagen, welke vereeniging in Friesland drie en in Gelderland twee Talma- rustoorden exploiteert. Deze aanhouding geschiedde op vermoeden van onregelmatigheden in het beheer dezer rust oorden. Om misverstand te voorkomen zij er de aan dacht op gevestigd, dat deze onregelmatigheden vóór 1937 zijn gepleegd en dat het tegenwoordige bestuur er geheel buiten staat. Het was in dat jaar, dat de tegenwoordige voorzitter, dr. W. H. de Groot te Veenwouden. tegelijkertijd met mr. v. d. Bosch te Apeldoorn in het bestuur werd be noemd. De geldzaken stonden er niet goed voor en het accountantsrapport, dat medio Juni 1938 werd uitgebracht, overtrof alle sombere vermoe dens. De exploitatierekening vertoonde n.L een nadeelig saldo van ruim f 45.000. Thans wordt vernomen, dat de exploitatiere kening sluitend is gemaakt en dat de toekomst der vereeniging met vertrouwen kan worden te- gemoetgezien. G. A. OOTMAR. In Kelowna in Canada is, op 66-jarigen leef tijd, overleden de heer G. A. Ootmar. arts. Vele Haarlemmers zullen zich ongetwijfeld den heer Ootmar herinneren. Hij had hier als ge neesheer (vooral als kinderarts) een groote praktijk, maar hij wijdde zich ook aan het maatschappelijke leven. Het vegetarisme vond in hem een warme verdediger. Een van zijn liefhebberijen was de bijeenteelt; hij was eeni- gen tijd voorzitter van de afd. Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt. Ongeveer 15 jaar geleden dwong zijn gezond heid den heer Ootmar de praktijk neer te leg gen. Niet alleen leed hij aan huidkanker, maar ook aan slaapziekte. Hij vertrok naar zijn dochter in Canada, waar hij zich geheel aan het. buitenleven wijdde tÜN TENN1SNIEUWTJE Sporthuis Haarlem brengt voor het a.s. seizoen iets zeer bijzonders. Naast tal van bekende merken, die wij elk jaar voeren, presenteeren wij U o.m. een serie rackets, welke geheel naar onze aanwijzingen zijn vervaardigd en waarvan wij de alléénverkoop hebben. Kom ze zien neem ze in de hand en Uw besluit staat vast: mijn nieuw racket moet er één zijn uit de num- mpr_corje van 'CROOTE HOUT6TR. 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche en de Heemsteedsche gasfabriek. De onderhandelingen. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat het voorstel van B. en W. van Heemstede om be langrijke vernieuwingen uit te voeren in de Heemsteedsche gasfabirek van de agenda van den Heemsteedschen gemeenteraad is afgevoerd omdat alsnog onderhandelingen met de ge meente Haarlem worden gevoerd om te over wegen of het mogelijk is dat Heemstede gas van de Haarlemsche fabriek zal afnemen. Deze onderhandelingen zijn thans reeds eenigen tijd loopende. Een beslissing daarover is nog niet gevallen, maar wel vernemen wij, dat er weinig kans bestaat dat dit tot een oplos sing in dien geest zal worden besloten, omdat bij het nader bekijken der mogelijkheden van samenwerking verschillende moeilijkheden naar voren gekomen zijn die het in financieel opzicht voor Heemstede bezwaarlijk zouden maken om gas van Haarlem te betrekken. O.a. zou om tot levering aan Heemstede te kunnen overgaan een persleiding van Haarlem naar Heemstede ge legd moeten worden en daarmede zouden ook groote uitgaven gemoeid zijn. KUNST ZIJ ONS DOEL. In het Frans Hals Museum wordt van Zater dag 1 April tot en met Zondag 16 April een tentoonstelling gehouden van werk der leden van het genootschap: Kunst Zij Ons Doel. De opening geschiedt Zaterdagmiddag 1 April. VAKONDERWIJS TYPOGRAFIE. De Vereeniging voor Vakonderwijs in de Typografie te Haarlem houdt Woensdagavond 29 Maart een vergadering in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Op de agenda staat o.a. het punt: Voorstel van het bestuur tot ontbinding der vereeniging. Wij vernemen daaromtrent, dat de cursus thans overgebracht is naar de Rijkssubsidierege ling, zoodat bovengenoemde vereeniging geen taak meer heeft. VEREENIGING VAN .TONG-HERVORMDEN. Mevrouw J. C. BoonKetel zal op Vrijdag 31 Maart spreken over „Enkele grepen uit het Surinaamsche zendingswerk"'. Mevrouw Boon is vele jaren in Suriname als directrice van het kinderhuis „Saron" werkzaam geweest en ver staat de kunst hierover boeiend te vertellen. Deze ledenbijeenkomst vindt plaats in het wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104. VOORJAARBEURS TROK VELE BEZOEKERS. De voorjaarsbeurs, die door de afd. Haarlem van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen in het Con certgebouw was georganiseerd, is weer volko men geslaagd. De beurs trok niet minder dan 14662 bezoekers. STADS EVANGELISATIE. Dinsdag 28 Maart 's middags 3 uur zal de opening plaats hebben van de 3-daagsche con ferentie der Stads-Evangelisatie in het gebouw Lange Heerenstraat 6. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. Na afloop der middagsamenkomst wordt een koffietafel gehouden, waarna om 8 uur de avondsamenkomst aanvangst. Het gemengd Chr. koor „Eben-Haezer" ver- leent medewerking. VESTIGING VAN GROOTE BEDRIJVEN. Altijd een voordeel voor een gemeente? EEN ONDERZOEK TE HAARLEM. Onze lezers zullen zich herinneren dat bij de behandeling der begrooting voor 1939 in den Haarlemschen Gemeenteraad de vraag besproken is of vestiging van bedrijven altijd een voordeel voor een gemeente beteekent. Die vraag kwam naar voren in verband met het voorstel van B. en W. om tot een geleide lijke afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf te komen. De heer Reinalda, wethouder van Open bare Werken, heeft toen, (blijkens het offi- cieele verslag) gezegd, dat het vraagstuk van de stinruleering van het bedrijfsleven acuut is. Spreker zou evenwel niet gaarne zien, dat de raad van de stifnuleering van "net be drijfsleven een dogma maakt in dezen zin nl. dat vestiging van elk bedrijf een voordeel voor de gemeente zou zijn. Ten aanzien van bepaalde industrieën is dit zeer dubieus. Burgemeester en wethouders moesten zich in den laatsten tijd herhaaldelijk met dit vraag stuk bezig houden, maar spreker zal de kwestie theoretisch stellen. Een bedrijf b.v.. dat bij bezetting van zijn volle capaciteit 1000 man werk geeft, maar sterk onderhevig is aan de conjunctuur en daardoor in de productiviteits- curve sterke schommelingen vei-toont met een hoogste punt van 1000 en een laagste van 200 man bijv. kan voor een gemeente zeer nadeelig zijn. Zulk een bedrijf, dat overigens de bepalingen van het arbeidscontract na komt. stoot alle overbodige ai'beidskrachten uit en dit kan zoo snel geschieden, dat op een oogenblik 600 man tegelijk op de arbeidsmai-kt woi-den geworpen, die weken en maanden, soms jaren lang werkloos blijven en dan ten laste der gemeenschap komen. Bij groote bedrijfsdrukte trekt een derge lijke onderneming daarentegen een groot aantal arbeidskrachten aan. Het is een inte ressante studie na te gaan, of de vestiging van zulk een bedi-ijf moet worden gestimuleerd." Er wordt thans door den Economisch-Tech- nologischen Dienst, die door de Provincie Noord-Holland is ingesteld, in samenwerking met het gemeentebestuur van Haai-lem een onderzoek ingesteld naar de quaestie van den invloed van vestiging van groote bedrijven op den welstand in de gemeente. Daartoe is de medewerking verkregen van verschillende groote bedrijven te Haarlem. Dit Haarlemsche onderzoek is natuurlijk van belang voor het geheele land. Nader vernemen wij nog van de zijde der gemeente Haarlem dat met het onderzoek nog moet worden aangevangen. Het is de bedoe ling dat voor dit werk een tijdelijke kracht zal worden aangesteld, vermoedelijk een docto randus in de economische wetenschappen van een Hoogere Handelsschool, die dan zal wer ken onder leiding van den directeur van den Economisch-Technologischen dienst, Ir. W. Fuhri Snetlage, Ook de heer J. Vader, direc teur van den Gem. Werkloosheidsdienst van Haarlem zal zijn medewerking verleenen. Het is de bedoeling vooral den invloed na te gaan op de gemeente en de gemeente- financiën van groote industrieën die een sterk wisselend aantal werkkrachten hebben. VIJF EN TWINTIG JAAR CONCIERGE. Zatei'dag 1 April hoopt de heer S. de Rijcke den dag te herdenken waarop hij vijf en twin tig jaar geleden als concierge in het Diacones- senhuis in dienst kwam. Hazardspel in Nederlandsche badplaatsen? „Horecaf" pleit daarvoor. De persdienst van „Horecaf" zendt ons een beschuowing om er voor de pleiten, dat de regeering uitvoering geeft aan het denkbeeld van de indertijd benoemde commissie Krayenhoff om in enkele onzer grootste bad plaatsen een proef te nemen met toelating van hazardspel, onder zekere beperkingen, welke echter niet tot het wegvallen der aan trekkelijkheid voor buitenlanders mogen leiden". Er wordt door Horecaf betoogd, dat hoe wel hazardspel verboden is er toch veel in het verborgene geschiedt wat met dit verbod in strijd is. Het woi'dt beter geacht dat hazard- soel in beperkte mate in het openbaar wordt toegestaan, o.a. omdat controle daarop veel gemakkelijker is. Er wordt o.a. geschreven: ..Het hooge moreele beginsel kost ons niet alleen de Nederlanders, die een paar kilome ters over de grenzen gaan om er het spel te beoefenen, maar ook de vreemdelingen, die elders vinden, wat zij hier missen. Naderland blameert zich en maakt zich belachelijk. De puriteinsche opvattingen der overheid, die niet gedeeld worden door een groot deel der gevolking. hebben tot gevolg, dat Duitschland en België, dich langs de grens, hun spueelzalen exploiteeren, met de zekerheid van een drukke Nederlandsche cliëntèle. De Engelschen trekken bij voorkeur naar de Belgische kust. niet vanwege de natuurlij ke attracties der badplaatsen, maar om het spel. Onze Noordzeebadplaatsen zouden gemak kelijk de concurrentie met de Belgische kun nen opnemn. met de beste kansen aan haar zijde, indien ook bij ons het spel zou zijn toegelaten. De beteekenis van deze attractie wordt nog altijd onderschat, aangenomen, dat er sprake is van zoodanige belangstelling van overheids zijde, dat men tot een schatting is gekomen. Waarschijnlijker is. dat man de zaak volkomen negeert en in een keten van duurzaam ver bod heeft geklonken". EXAMENS. Onze stadgenoote, de pianiste Maria de Jong, heeft in de afgeloopen week bij in Brussel ge houden examens van de Jury International des Etudes Musicalls het diploma behaald van den degré d'excellence, „avec la plus grande distinc tion". PROTESTANTSCH CHRISTELIJKE RECLASSEERÏNGSVEREENIGING. De afd. Haarlem van bovengenoemde ver eeniging houdt hedenavond in hotel Lion d'Or haar jaarvergadering. Ds C. Veenhof zal dien avond spreken. Op de agenda staat verder o.m. verkiezing van een voorzitter. Naar Uw gelaat beoordeelen de menschen U. De moderne monturen geven aan het gelaat een beschaafde, prettige uitdrukking. Wie nog geen modern montuur draagt, doet zijn of haar uiterlijk op onverantwoordelijke wijze tekort. Komt U onze beschaafde monturen eens passen. CAREL VAN HUIZEN, Opticien. KLEINE HOUTSTRAAT 13 - TELEF. 14112. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond, tot mor genavond ongeveer 19 uur. Voor Groningen, Friesland, Drente en Noord-Holland: Nu en dan eenige lichte regen of motregen, betrokken tot zwaar bewolkt, iets zachter. Matige, tijdelijk krachtige Noordoostelijke tot Oostelijken wind. Voor de overige provinciesNu exx dan eenige lichte regen of motregen, betrok ken tot zwaar bewolkt, iets zachter. Zwakke tot matigen Noordoostelijken tot Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hopgste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 45 F. 38 F. 38 F. Sinds Zaterdag ontwikkelde zich over Scan dinavië en de Poolzee een machtig gebied van hoogen luchtdruk. De hoogste barometer standen worden in Lapland aangetroffen (Abisco 785.1 m.M.). In het Middellandsche zee-gebied blijft de luchtdruk voortdurend laag. Warmere lucht- massa's stroomen om dit lagedx-uk-gebied heen, over den Balkan en Duitschland in de richting van ons land. Dit geeft aanleiding tot lichte neerslag in onze omgeving en het Oostzeege bied. Ook in Hongarije is het zeer slecht weer, onder invloed van een nieuwe kleine storing, welke zich in Noordoostelijke lichting naar Duitschland beweegt. In ons land nam de windkracht af, in het Oostzeegebied nam de wind plaatselijk tot storm toe. De ochtend- temperaturen zijn over het algemeeen hoo- ger dan Zaterdag. Alleen op de Britsche eilan den werd het iets kouder. Behalve op IJsland is de temperatuur echter overal nog onder normaal. Op den Oceaan trekken storingen in Noordelijke richting naar Groenland: zij transporteeren warme lucht naar het Pool gebied en deden de temperatuur op IJsland tot ver boven normaal stijgen. Deze storingen blijven echter op zoo grooten afstand, dat zij het weer ten onzent niet kunnen beïnvloeden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Stand van gister 754 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.nx. 7.32 uur; n.m. 20.03 uur. Strand berijdbaar van 12.30—18.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN Vrij te bezichtigen van 2-5 uur. Des Zaterdags van 2 tot 9 uur STOUTENBEEK - BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) RADIOSTORING. Bewonei-s van den hoek ZaanenlaanMer- curiusstraatJunoplantsoen richten hierbij een verzoek tot diegene, die o.m. Zondag 1.1. om half twee met electrische toestellen werkte, deze storingvrij te maken, daar behoorlijke ont vangst der radio-programma's onmogelijk is. „BELLAMY". De afdeeling Haarlem van de vereeniging „Bellamy" houdt op Maandag 3 April eén ver gadering in hotel Rozendaal te Overveen. De heer J. Bogaard uit Den Haag behandelt het onderwei-p: „Bellamy geen utopie". OUDERAVOND FUHRIIOPSCHOOL. De Fuhrhopschqol, Overtonstraat 42, houdt op Woensdag 29 Maart haar 2en ouderavond in dit seizoen. De heer D. v. Staveren, directeur van den Rijksfilmkeuringsdienst in Den Haag, spreekt over „Het kind en de film". Japansche troepen voor Nantsjang. Belangrijk punt in het spoorwegverkeer. TOKIO, 27 Maart (Domei). De Japansche troepen "zijn gisteren de rivier Han overge stoken en begonnen met de bestorming der vier pcorten van Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi. Door de bezetting van deze stad zouden de Japanners niet slechts het spoorwegverkeer ontwrichten, doch ook de belangrijksten weg versperren voor den aan voer van voor Tsjang Kai Sjek bestemde wapenen. De naar het Westen trekkende troepen, langs de rivier Sioe, zijn binnen schotafstand gekomen van Woening, de buitenhaven van Tsjangsja. Roemenië is paraat, zegt Calinescoe. „Geen verband tusschen het handelsverdrag met Duitschland en de Europeesche verwikkelingen." De Paris Soir publiceert door den Roemeen- schen ministef-president Calinescoe tegenover Jules Sauerwein tijdens diens bezoek aan Boe karest afgelegde verklaringen: „Er is een zaak", aldus Calinescoe. „waar over men geen twijfel kan noch moet hebben, dat is n.L. dat Roemenië op den dag waarop het zal worden aangevallen, zich zal verdedi gen tegen wien ook en dat het tot de grens van zijn krachten de integriteit van zijn grondgebied zal waarborgen. Roemenië zal vechten zonder de eventueele resultaten van een oorlog in ovei-weging te nemen. Wij moe ten ons voor de geschiedenis aandienen als mannen, de verantwoordelijkheden waardig, die het lot onze genei-atie heeft toebedeeld. Wij hebben verscheiden lichtingen reserve- pei-soneelu onder de wapenen geroepen om onze dekkingstroepen te versterken. Er mel den zich drie keer zooveel manschaDpen aan als waren opgeroepen. Dat toont den geest ein de discipline van het land." Voorts heeft Calinescoe op een vraag ge antwoord. Er is geen enkel verband tusschen de Roemeensch-Duitsche economische over eenkomst en de jongste internationale verwik kelingen. Onze onderhandelingen waren reeds in Fe- bruai'i begonnen. De ruil van koopwaren zal in niets de tegen woordige of toekomstige handelsbetrekkingen van Roemenië met andere landen wijzigen". Naar dienstplicht in Engeland? De toenemende klem, waarmede de kwestie van militaire dienstplicht in Engeland be sproken woi'dt, komt duidelijk tot uitdruk- kin, in de Londensche bladen van dit week einde, aldus Reuter. De diplomatieke corres pondentie van de Sunday Dispatch verklaart, dat men in poiitieike kringen den een of an deren vorm van dienstplicht als onvermij delijk beschouwt en dat de eei-ste stap in de richting waarvan zal zijn de aankondiging, binnenkorten tijd, van een verplicht nationaal register. De Observer is van meening, dat er weinig twijfel aan is, dat er thans een meerderheid is in het parlement ten gunste van een of anderen dienstplichtmaatregel. De „Yankee Clipper" van Baltimore gestart. Op weg naar de Azorén. De vliegboot „Yankee Clipper" is Zondag middag te Baltimore opgestegen voor zijn eersten Transatlantischen vlucht met een be manning van 11 koppen en met 10 passagiers. De vliegboot had na vijf uur 1175 K.M. af gelegd. Het koerst naar de Azoren. Aan boord is alles wel. Aardverschuiving in liet Kanaal van Korintlie. Het kanaal van Korinthe ies gesloten we gens een aardverschuiving welke zich heeft voorgedaaxx na een hevigen storm. Een Grieksch en een Fransch schip zijn gezonken. Goering deze week naar Libye. Daarna een bespreking te Rome. BERLIJN 27 Maai't. Deze week zal Goering van San Remo naar Libye vliegen teneinde een bezoek te brengen aan Balbo. In aansluiting op dit bezoek zal Goering te Rome besprekingen voeren met Mussolini en met andere Italiaan- sche staatslieden. Ook Franco of een van zijn generaals zal aan deze besprekingen deelne men. Althans hierop bestaat een groote kans. (United Press). Japansche officieren zijn te Peking bezig met het drillen van een Chineesch legercorps, dat den naam „vredescorps" draagt. De eerste oefeningen geschiedden met ijzeren stangen in plaats van geweren. MET KIESPIJN LACHT U NIET maar na gebruik van kiespijnpoeders van Dr. J. B. MEENK DAN LACHT U! (Adv. Ingez. Med.) Geruchten over oneenigheid in het Britsche kabinet. De kwestie van den dienstplicht. Zaterdag hebben te Londen geruchten de ronde gedaan over een scheming in het kabi net en zelfs over de mogelijkheid van een aftreden van Chamberlain. De lobbycorres pondent van Reuter verklaai-t echter, dat die geruchten ten aanzien van Chamberlain on gegrond zijn. Het gerucht betreffende een scheuring in het kabinet is waarschijnlijk ont staan door het feit, dat zonder twijfel de kwestie van invoering van dienstplicht reeds bestudeerd is en de ministers misschien niet allen dezelfde meening te dien aanzien zijn toegedaan. Men gelooft echter niet, dat dit een onmid dellijk punt van ministerieele besprekingen zal uitmaken. Ieder laten varen van de tegen woordige politiek zou uiteraard raadpleging noodig maken van de andere politieke par tijen partijen. Men gelooft niet. dat de zaak reeds een concreten vorm heeft aangenomen. De herbewapening en de vorderingen daarvan in de grootste mogelijke snelheid, blijven de eerste zorg van de ministers. Madrid houdt rekening met spoedige overgave. Ondanks de jongste moeilijkheden ziet men het republikeinsche Spanje voorbereidselen tref fen voor een spoedigen vrede, zoo verneemt Uni ted Press uit Valeneia. Winkels, die sedert lang gesloten zijn, worden gereed gemaakt om weer te te worden heropend, terwijl bij die. welke ge durende den oorlog open bleven,- de republikein sche strijdleuzen en andere teekenen, die daar aan herinneren, van de winkelpui verwijderd zijn. De United Press-correspondent zal het per soneel van juwelierswinkels, die reeds lang ge sloten waren, de leege, stoffige uitstalkasten schoonmaken. Personen, die uit Madrid komen, melden, dat men daar dergelijke teekenen waarneemt. Zoo hebben verscheiden winkeliers hun bedienden order gegeven om weer boorden, dassen en hoeden, die gedurende den oorlog in het republikeinsche Spanje „taboe" waren, te dragen. Bovendien is men reeds begonnen met verscheiden barricades, die er sedert November 1936 waren aangebracht, af te brenken en te slechten. De presidentsverkiezingen in Frankrijk. Jeanneney wenscht geen candidatuur. Jules Jeanneney, de president van den Fran- schen Senaat' heeft medegedeeld bij de a.s. verkiezingen voor het presidentschap der repu bliek geen candidatuur te zullen aanvaarden. Is Jean de Koven nog in leven Amerikaansche advocaat vraagt opschorting van het proces-Weidmann. NEW YORK 27 Maart (Haves). Bernard Dandier, de advocaat van Fanny de Koven en Ida Sackheim, heeft medegedeeld, dat hij den president van het gerechtshof te Versailles een telegram heeft gezonden om hem mede te dee- len, dat zijn cliënten reden hebben om aan te nemen, dat de danseres Jean de Koven, die door Weidmann vermooi'd zou zijn, nog in leven is. Zij hebben derhalve verzocht het proces op te schorten tot zij getuigenis hebben kunnen af leggen. Kapitaalbewegiug der Ver. Staten. WASHINGTON, 27 Maart (Havas). Het ministerie van financiën heeft een statistiek van de kapitaal-beweging tusschen de Veree- nigde Staten en de overige mogendheden in 1938 gepubliceerd, waaimit blijkt, dat deze voor de Vereenigde Staten een voordeelig saldo van 368902.000 dollar heeft opgeleverd. Het meeste kapitaal kwam uit Europa, doch het totaal is minder dan de vorige jaren, nl. 1.200.598.000 dollar in 1935, 850.714.000 dollar in 1936, 601.727.000 in 1937. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de Amsterdamsche wisselmarkt was he denmorgen een kentering ingetreden. De be zorgdheid ten aanzien van de politieke ontwik keling welke zich in de afgeloopen week geuit had in een krachtige vraag naar dollars maak te plaats voor een ontspanning, en wel uitslui tend als gevolg van de gunstige interpi-etatie der gisteren door Mussolini uitgespi'oken rede voering, welke de vorige week als een dreigende onweersbui boven de wisselmarkt had gedreven. Nu die bui betrekkelijk rustig is vooi'b ij gegle den en de Duce in zijn uitdrukkingen gematigd heeft, zonder tot Frankrijk een soort territo riaal ultimatum te richten, was de stemming ge draaid met alle daarmee gepaard gaande ver schijnselen. De vraag naar dollars was verdwe nen, de gulden lag vaster en de werkzaamheid van het Nederlandsche egalisatiefonds was practisch uitgeschakeld. Toen weldra bleek, dat het Amerikaansche devies was aangeboden, liep het geleidelijk te rug, eerst tot 1.88 3/16. veiwolgens tot 1.88 1/8 laten. Ook het pondsterling bewoog zich in te ruggaande lijn. Het Engelsche devies opende op 8.82 a 8.82 1/4 om daarna geleidelijk af te zak ken tot 8.81. Overigens waren de veranderingen niet van beteekenis. Parijs werd vernomen op 4.98a 4.99, de Belga 31.67 a 31.69, de Zwitsersche francs op 42.34 a 42.39 en Bei-lijn op 75.50 a 75.55. Ook in het vooi-beurseffectenverkeer heersch- te een meer opgewekte stemming en viel iets meer animo te constateeren. De koersen kwa men over de geheeel linie op hooger peil, zon der dat zich tsijgingen van groote beteekenis voordeden. De stemming bleef vrij vast. NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. De afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming houdt Maandagavond 3 April in de tuinzaal van het Gem. Concertge bouw haar algemeene jaarvereadex*ing. t

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2