1938 een slecht jaar voor onzen export. HANDELSVERDRAG met Duitschland FACTOREN MAANDAG 27 MAART 1939 H A A R i; EM'S DAGBtA'C 3 Industriëele bedrijvigheid was toegenomen. Blijkens mededeeling van het cen traal bureau voor de statistiek ver toonde de bedrijvigheid in onze indus trie in het afgeloopen jaar aanvanke lijk een beeld van weifeling, waarop een lichte achteruitgang volgde. In den nazomer trad echter eenige ver betering in, welke in de maanden daarna vrijwel stand hield, al maakte de toestand in het algemeen den in druk van onzekerheid. Vergeleken bij het vorige jaar stond de werkgelegen heid dooreengenomen op iets hooger peil. - Tot de werkverruiming hebben de bouw vakken en de metaalindustrie het meeste bij gedragen. De eerste waren gebaat bij de be langrijke toeneming der openbare werken, ter wijl voorts de geldruimte en de moeilijkheid -om rendabele belegging te vinden den woning bouw sterk bevorderden. Verschillende takken der metaalindustrie trokken voordeel van de uitbreiding der defensiemaatregelen en even eens van de vermeerdering der openbare wer ken. In de belangrijkste metaalbranche, den scheepsbouw, kwamen de orders geleidelijk langzamer binnen. Niettemin bleef de bedrij vigheid er, hoewel afgenomen, op een hoop peil. In een aantal industrieën van verbruiks- artikelen, die voor de binnenlandsche markt werken, werd aanvankelijk nog de reactie on dervonden op de groote inkoopen, die afne mers in de periode na de depreciatie van den gulden gedaan hadden. De prijsdaling op ver schillende grondstoffenmarkten werkte deze terughoudendheid sterk in de hand. Tegen het najaar trad een kentering in. Vele grossiers en kleinhandelaars gingen over tot aanvulling van hun geslonken voorraden, daartoe o.a. ge dreven door het oorlogsgevaar en de prijs stijging op sommige markten. Bovendien be gonnen verschillende industrieën meer en meer de doorwerking te gevoelen van de uit breiding der defensie-maatregelen; v.nl.. was dit het gev^l in sommige kleeding- en textiel- groepen en in enkele branches der voedings- en genotmiddelen. Dan nog verminderde voor sommige be drijfstakken, o.a. als gevolg van de internatio nale politieke spanning, de druk der buiten- landsche concurrentie, hoewel deze later ge deeltelijk weer toenam. Een rem voor verdere opleving in vele industrieën van verbruiksarti- kelen bleef intusschen nog altijd de beperkte koopkracht van vele, al kwam hierin het laatste jaar voor sommige bevolkingsgroepen verbetering, hetgeen uiteraard een aantal branches ten goede kwam. Een jaar van achteruitgang was 1938 voor vele onzer exportbedrijven. Economische onzekerheid, politieke spanning, waardedaling van valuta's, scherpe buitenlandsche concurrentie en handelspolitieke maatregelen de den gezamenlijk groote afbreuk aan den uitvoer, die dan ook over bijna de gcheele linie terrein verloor Tegen het najaar bleek het, alsof eenig her stel intrad, doch daarna volgde weer achter uitgang, waarvan daling van het pond sterling een der oorzaken was. Vergeleken bij 1937 gaf het eerste kwartaal 1938 nog hoogere uitvoer- cijfers te zien, de verdere kwartalen lagere. Over het geheele jaar gerekend daalde de ge zamenlijke export van fabrikaten en half fabrikaten tegenover 1937 van 6.787 tot 6.029 millioen k.g. en van 780 tot 721 millioen gul den. Hij bleef echter nog boven dien van 1936 (5.800 millioen k.g. en 498 millioen gulden). Uitzonderingen op den achteruitgang vorm den o.m. de uitvoer van machines en derge lijke, vaartuigen, instrumenten, cacaoproduc- ten, bacon, touw, wollen manufacturen en confectie-kleeding. welke toenam, en van gist en bier, die ongeveer gelijk bleef. Voor som mige artikelen (o.a. confectiekleeding) leid den de internationale verschuivingen tot ver mindering van buitenlandsche concurrentie en verruiming van den afzet. „Prinses Beatrix" te water gelaten. Vlissingen, 25 Maart. De tewaterlating van een groot schip van de werf „De Schelde" vormt zooals steedis voor geheel Vlissingen een feestelijke gebeurtenis. En vooral was er reden tot bijzondere vreugde, nu Z.K.H. Prins Bernhard zich bereid had verklaard, de laat ste aanwinst van de Stoomvaartmaatschap pij Zeeland, het motorschip „Prinses Beatrix", aan zijn element toe te vertrouwen. Evenals enkele maanden geleden, toen H.M. de Koningin dezelfde plechtigheid verrichtte bij de tewaterlating van het m.s. „Koningin Emma", hetwelk, naar men zich herinneren zal, gedurende eenige uren hardnekkigen tegenstand bood, was ook nu weer de stad met vlaggen getooid en was al tijdig een groote menschenmassa op de been om den hoogen bezoeker een welkom toe te roepen. Het nieuwe schip. De hoofdafmetingen van het nieuwe schip, een zusterschip van de „Koningin Emma", zijn: lengte 115.80 meter, breedte 14.33 meter, holte 8.53 meter. De maximum diepgang is 4.12 meter. De inhoud bedraagt circa 4100 bruto registerton. Het maximum aantal pas sagiers is bepaald op circa 1800. De beman ning zal uit 58 koppen bestaan. De proef tochtsnelheid is vastgesteld op 23 mijl. Bouw en inrichting maken het mogelijk het schip te gebruiken voor toeristenvaarten gedurende de zomermaanden in de Europeesche zeeën. Aankomst van den Prins. Om één uur, komende van Beveland, welk eiland hij in de ochtenduren had bezocht, arriveerde Prins Bernhard. hartelijk toege juicht door het publiek, aan de werf, in ge zelschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr.- J. W. Quarles van Ufford, diens echt- genoote, zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt en den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen. Nadat verschillende redevoeringen waren gehouden, nam Prins Bernhard de laatste be letselen voor de te water lating weg. DE OPBRENGST DER FIKA-COLLECTE. De F.I.K.A.-collecte, welke Zaterdag in de hoofdstad is gehouden heeft bijna negen duizend gulden opgebracht. Voor langeren duur dan gewoonlijk afgesloten. Sinds 13 Maart j.l. werden te Ber lijn tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie de onderhan delingen over de regeling van het Nederlandsch-Duitsche handelsver keer voortgezet. De besprekingen, welke in vriend- schappelijken geest werden gevoerd, hebben op 25 Maart tot een volledige overeenstemming geleid. Het nieuwe verdrag treedt den lsten April 1939 in werking. In vertrouwen op de stabili teit in de ontwikkeling der economische be trekkingen tusschen Nederland en Duitsch land werd het verdrag, in tegenstelling met vroegere regelingen, welke voor een korteren termijn golden, voor het eerst voor een lange re periode, n.l. tot 31 December 1940, afgeslo ten. Tevens hebben de Nederlandsch-Duitsche regeeringscommissies de betalingscontingen- tën voor het 2e kwartaal 1939 voor den uit voer van Nederland en koloniën naar Duitsch land vastgesteld BELANGRIJK CONGRES VAN ARTSEN AUTOMOBILISTEN. De vereeniging van artsen-automobilisten, welke meer dan 2700 leden telt, houdt ter ge legenheid van haar vijftienjarig bestaan op Woensdag 17 Mei a.s. in het Grand Theater Gooiland te Hilversum een wetenschappelijk verkeerscongres, uitsluitend toegankelijk voor leden en genoodigden. De bekende Parijsche professor Lahy zal een voordracht houden over de psychotechni sche keuring voor chauffeurs, terwijl de even eens internationaal zeer beroemde professor Erik Widmark uit Lund (Zweden) zal spreken over de methode en de beteekenis van de alcoholbepaling in het bloed bij verkeers ongevallen. Handelsbesprekingen met Polen De regeeringspersdienst meldt: Daar de besprekingen te 's-Gravenhage tusschen een Nederlandsche en een Poolsche delegatie inzake het wederzij dsche handels verkeer nog niet ten einde zijn gekomen, is voorloopig besloten, dat de bestaande rege lingen, welke na 31 Maart a.s. zouden ver vallen, over en weer nog gedurende een maand na dien datum zullen worden toegepast. Johanna Naber gehuldigd. Ter gelegenheid van haar 8flsten verjaardag. Zaterdagmiddag is op feestelijke wijze in het gebouw van het internationaal archief voor de vrouwenbeweging te Amsterdam de verjaardag van de schrijfster Johanna W. A. Naber gevierd. Vele vereersters van de schrijfster en be langstellenden, w.o. afgevaardigden van de Amsterdamsche vrouwen studenten organi satie en de U. S. A., waren in het gebouw verzameld, toen de jarige, omgeven door familieleden, arriveerde. Een eere-wacht van leerlingen van de Amsterdamsche huishoud school bracht haar een zanghulde en ver volgens werd haar een groote, door de meis jes zelf gebakken taart met tachtig kaarsjes aangeboden. Mej. Rosa Manus las vervolgens een telegram van de Koningin voor, waarin Hare Majesteit mej. Naber haar hartelijke gelukwenschen aanbiedt. Op. verzoek van de jarige werd hierop door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Mej. Rosa Manus, presidente van het inter nationaal archief voor de vrouwenbeweging sprak vervolgens de gelukwenschen van het bestuur van deze instelling uit. Mevrouw J. M. Sterck—Proot nam hierna het woord om een kort historisch overzicht te geven van hetgeen mejuffrouw Naber in haar leven heeft gedaan voor de vrouwenbe weging en als schrijfster. Tot slot sprak nog mevrouw A. M. Koek Mulder, oud-lid van den gemeenteraad van Amsterdam een kort woord. Mevrouw KoekMulder overhandigde de jarige een couvert met inhoud en een album met handteekeningen van vereersters. Met enkele woorden dankte me juffrouw Naber voor de hulde, die haar dezen middag gebracht was en zij maakte bekend, dat zij het plan had de couvert met inhoud op een klein gedeelte na. te willen geven aan het internationaal archief voor de vrouwen beweging. (Adv. Ingez. Medj Een loterijkwestie. Voor den Haa/gschen kantonrechter, mi). Terveer, diende de zaak tegen de leiders van de Société Anonyme „Fatum", welke gevestigd is te Etterbeek bij Brussel. Door middel van spraarstrooken, welke hier te lande werden uitgegeven door de spaarbriefbank „De Toe komst". zou „Fatum" de wet op de staats loterij ontduiken. Het ging hier dus wederom om een geval van „enten op de staatsloterij". Ten laste gelegd was, dat de afkoopsommen der spaarbrieven in ons land werden uitbe taald. Als gemachtigde voor de drie verdachten trad op mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, te Den Haag. Ter zitting werden vijf getuigen gehoord. Het O. M. beschouwde de dagvaarding als bewezen. Komende tot de strafmaat zeide mr. Hollander, dat iedere straf een slag in de lucht was. De directie van „Fatum" ver toeft niet in Nederland. Hij eischte toch de maximumstraf van f 3000 subs, drie maanden hechtenis, tegen ieder der verdachten, met vernietiging van de in beslaggenomen beschei den. Na uitvoerig pleidooi van den verdediger werd de uitspraak bepaald op 6 April. De kan tonrechter zal dan schriftelijk vonnis wijzen. BEGRAFENIS VAN HENDRIK HESSELS. Zaterdag te 12 uur werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Hendrik Hes sels, in leven 24 jaar lang zaalbediende van het teekencoll^ge „Kunst zij ons doel". Aan de groeve sprak de heer H. F. Boot, voorzitter van „Kunst zij ons doel" eenige woorden. Spr. wees op de opgewektheid waar mede Hendrik Hessels altijd zijn taak had vervuld, en zeide dat het wel zeer moeilijk zal zijn om een opvolger te vinden. Drie genera ties lang nam de familie Hessels de functie van zaalbediende van het teekencollege waar. namelijk sedert 1821. Het heele bestuur van „Kunst zij ons doel" en vele leden waren gekomen om Hendrik Hessels uitgeleide te doen. Vele bloemstukken getuigden van de genegenheid die den over ledene bij zijn leven werd toegedragen. NUT EN SPORT. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, burge meester van Haarlem is beschermheer gewor den van de Haarlemsche Pluimvee- en Konij- nenfokkersvereeniging „Nut en Sport". EXAMENS. Stuurlieden-examen. Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart: E. van Eijken, J. W. Hessel, D. J Smit en J. F. v. d. Bosch. in het werkloosheidsvraagstuk Nederlandsche Unie van Accountants bespreekt de kwesties. De Nederlandsche Unie van accountants hield Zaterdagmiddag in een der zalen van hotel „De Wittebrug", te 's-Gravenhage, een bedrijfswe- tenschappelijke samenkomst. Op deze samen komst werd het woord gevoerd door prof. J. van Gelderen en door prof. dr. ir. H. Gelissen, resp over „monetaire- en niet-monetaire factoren in het werkloosheidsvraagstuk" en over de „elec- triciteitsvoorzienmg in Nederland". Prof. van Gelderen, sprekende over mone taire en niet-monetaire factoren in het werk loosheidsvraagstuk zette uiteen, dat er bij alle overeenstemming in. het constateeren van het feit der onaanvaardbaar omvangrijke werkloos heid in ons land nog steeds veel verschil van inzicht blijkt te bestaan ten aanzien van de oorzaken van dit verschijnsel en dientengevolge ook ten opzichte van de beste therapie. Alleen die politiek kan volgens spr. slagen, welke is gebaseerd op het onderling verband tusschen staats- en volkshuishouding eener- zijds en binnenlandsch en buitenlandsch prijs niveau anderzijds. Zulk een poitiek moet ook kwantitatief zoo omvangrijke maatregelen om helzen, dat zij tegen den omvang van het euvel opgewassen zijn. Zonder durf is dat niet moge lijk. De volgorde, welke moet worden aanvaard in overeenstemming met het verloop van zaken in de vroegere „normale" opwaartsche conjunc tuur, is deze: voorop sta de investeeringswerk- zaamheid van de overheid, die naast de bewape ning nog tal van nationale objecten heeft. Hier toe wordt op korten termijn geld geleend, zoodat de staatsschuld aanvankelijk stijgt. Intusschen onthoudt men zich van voortijdig herstel eener sluitende begrooting ten laste van de volkshuis- houding-in-herstel. De circulatie zal hierdoor stijgen, de bedrijvigheid progressief toenemen. Eenmaal op gang kunnen een druk op den gul den en een daling van zijn koers niet uitblijven, die, mits beheerscht, (waartoe onze goudvoor raad ons volkomen in staat stelt) per saldo slechts voordeel kan opleveren. Dan eerst is het stadium gekomen om, nu de Staatsinkomsten weer gaan stijgen, de budgetpositie opnieuw te overzien en voor zoover noodig te saneeren en de Staatsïnvesteering geleidelijk weer in te krim pen. Een nieuwe evenwichtstoestand dient te worden nagestreefd, doch een, waarbij het be drijfsleven tevoren het grootste deel der thans braakliggende productieve krachten heeft op gezogen. De bedreiging der groote nationale goederen, van veel ruimer beteekenis dan de stoffelijke nood, welke de voortduring der huidige werk loosheid inhoudt wettigt in ons land een groot- scheepsche actie, welke door consequentie en durf dezen binnenlandschen vijand van ons volksbestaan eindelijk de baas wordt. Elcctricitcitsvoorzicning in Nederland. Prof. dr. ir. H. Gelissen sprak daarna over de electriciteitsvoorziening in Nederland. Prof. Gelissen besprak hierbij ook het koppel- vraagstuk en zeide o.m., dat het te verwachten is. dat successievelijk een nieuwe 150.000 volt ring tot stand zal komen over Lutterade. Geertrui- denberg, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Velsen, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Venlo, Roermond, Lutterade. Daarnaast is een ring in het Noord-Oosten van een spanning van 100.000 volt gedacht, die met eerstgenoemden ring verbonden zal worden. De kosten hiervoor zijn door prof. van Sta veren begroot op f 50.000.000 en de jaarlijksche lasten op f 4.000.000. De productie zal evenwel nog zeer moeten groeien om via een besparing op reserve de mogelijkheid te scheppen een deel dezer f 4 millioen terug te krijgen. Auto-ongeluk bij Heiloo. Chauffeur gedood. Vanochtend is op den Rijksstraat weg tusschen Limmen en Heiloo een kleine personenauto tegen een truck gebotst. In de personenauto waren gezeten de pastoor van Tuitjenhorn en de chauffeur. De chauffeur werd op slag gedood. De pastoor werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis overge bracht. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. De politie te Hengelo heeft in de woning van zekeren S. aan de Wilbeststraat aldaar een complete zendinstallatie ontdekt, op het oogenblik dat deze in bedrijf was. De geheele installatie, waaronder een pick-up versterker en een sei'ie gramofoonplaten werd in beslag genomen. Op het politiebureau werd S. een verhoor afgenomen, waarbij hij verklaarde uit louter liefhebberij reeds geruimen tijd op een golf lengte van pl.m. 4f)0 meter te hebben uitge zonden. Hr. Ms. kruiser „Sumatra is Zaterdag van een kruistocht in de Middellandsche Zee Helder teruggekeerd. Het schip in de haven m 20 stuks 15 ets. (Adv. Ingez. Med.) Inbreker was al te actief. Negentien inbraken in vijf nachten. De Haagsche politie heeft een 25-jarige man gearresteerd, die bekende zich in de laatste tien dagen aan vele inbraken en po gingen daartoe te hebben schuldig gemaakt. Omstreeks vier uur 's nachts, zag een nacht waker op de Kwartellaan een man, die hem verdacht voorkwam. Hij wees hem aan een paar rechercheurs, die in een auto surveil leerden. De man kon geen logische verkla ring omtrent zijn nachtelijke wandeling geven, waarom de rechercheurs hem aanhiel den en naar het hoofdbureau van politie medenamen. Daar bleek, dat de man zich de laatste tien dagen had schuldig gemaakt aan negentien inbraken en pogingen tot in braak. Daar hij alleen werkte en een blanco strafregister had, was het zeer moeilijk den dader van al deze inbraken te arresteeren. Bovendien gebruikte hij geen werktuigen en had nog niets van de buit verkocht. Zijn operatieterrein heeft hij voortdurend ver plaatst. Nog dienzelfden nacht heeft de politie een huiszoeking verricht, waarbij men op 's mans opklapbed een groot gedeelte van den buit uitgestald vond; een hoeveelheid zilver en een aantal tafelmessen waren in een kast op geborgen. Het bleek, dal de man zeer bru taal werkte: hij vernielde als regel glad-in- lood-ruitjes en opende zoo de deur. Als dat niet mogelijk was. opende hij een raam. waar bij hij zich er niet aan stoorde, of de be woners thuis waren. In vele gevallen bleef het bij een poging, daar de deur op het nacht slot was en hij geen kans zag op andere ma niet binnen te dringen. Op het geld 11a. dat hem in handen is ge vallen, zijn vrijwel alle voorwerpen in beslag genomen. Tijdelijke verruiming van den bacoimitvoer. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat onze uitvoer van baconvarkens naar En geland in de eerstkomende weken aanmerke lijk zal kuniren worden opgevoerd. In verband daarmede wordt het uit de markt, nemen van zware varkens door de Nederlandsche Veehouderij Centrale binnen kort gestaakt. Er kunnen derhalve geen zware varkens meer aan deze centrale ter levering kunnen worden aangeboden. De op 25 Maart reeds opgegeven zware var kens zullen echter wel worden afgenomen. Tuinbouw en bloemen teelt krijgen laboratoria. De verwezenlijking van de plannen tot het oprichten van een laboratorium voor den tuin bouw in het Westland en voor de bloementeelt te Aalsmeer is niet ver af meer. Vermoedelijk kan binnen enkele maanden het definitieve besluit van het departement van Economische Zaken worden tegemoetgezien. Het laboratorium voor den tuinbouw zal worden gesticht in het Zuidhollandsche glas- district. Volgens mededeelingen van den rijks- landbouwconsulent, ir. J. J. Riemens, gedaan in een vergadering van de Coöperatieve fruit en groentenveiling te Naaldwijk, bevinden de plannen zich in een vergevorderd stadium en kan de beslisssing binnen enkele dagen worden verwacht. Het laboratorium zou grootere capa citeit krijgen dan het reeds bestaande labo ratorium van den proeftuin te Naaldwijk. Daar de besprekingen met de betrokken in stanties echter nog niet geheel ten einde ;djn, bestaat de mogelijkheid, dat de beslissing lan ger op zich zal laten wachten. Van bevoegde zijde deelde men Het Volk evenwel mede. dat, hoe de besprekingen zich ook zullen ontwikke len, beide laboratoria er zeker zullen komen. Als basis voor de voorlichting aan den tuin bouw is een laboratorium, aldus het oordeel in bevoegde kringen, onmisbaar. Voorlichting immers moet op onderzoek zijn gebaseerd. De tuinbouw heeft er behoefte aan. even goed als de industrie. Deze laatste bevindt zich in de positie zelf voor de laboratoria te kunnen zor gen. De grootbedrijven zijn kapitaalkrachtig genoeg om zulks te financieren. De tuinbouw daarentegen, met zijn overwegend kleinbedrijf, is daartoe niet in staat. Het spreekt derhalve welhaast vanzelf, dat de overheid zich hier voor een taak ziet gesteld, waaraan zij zich niet mag onttrekken, evenmin als de bedx-ijven zelf. In het buitenland wordt op dit gebied reeds veel tot stand gebracht. Nederland, liever ge zegd, de Nedex-landsche tuinbouw, mag daar bij niet achter blijven. Toen na de crisis van 1896 de noodzaak werd ingezien van juiste voorlichting, heeft het rijk consulenten aan gesteld, die deze als taak op hun schouders kregen gelegd. Scholen en proeftuinen voltooi den de tot dan toe bestaande tekortkomingen, die in een tijd van voorspoed niet worden ge voeld, maar onmiddellijk aan den dag treden wanneer het den tuinder minder goed gaat. Tuinbouwbedrijfsschool. Het laboratorium voor de bloementeelt zal te Aalsmeer verrijzen en ten dienste staan van de bloemisterij in geheel Nederland. Eenige vei- lingsbesturen hebben reeds belangrijken fi- nancieelen steun toegezegd. Ook zal in Aals meer een tuinbouwbedrijfsschool worden ge sticht. Op het laboratorium zal o.m. grond onderzoek worden gedaan, plantenziektenkun- dige vraagstukken onderzocht en bestudeerd enz, wetenschappelijk gevormd personeel zal zich er mee bezighouden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5