GEVECHTEN Catastrofe van etmsHpett aatd AAN DE SLOWAAKSCH- uckhaids wee gwttc HONCAARSCHE CRENS Gemengde commissie heeft de grensregeling ter hand genomen AGENDA. MOBLISATiE in de Pyreneeën 27 Arbeiders MX A ND A G 27 MA'ART 1939 HAARDEM'S DAGBEAD Zaterdag is te Boedapest een offl- cieele mededeeling gepubliceerd over de gevechten aan de grens van Hon garije en Slowakije. Hieraan wordt toegevoegd, dat Hongarije een waar schuwing heeft gericht tot Slowakije, dat het „genoodzaakt zal zijn krach tiger maatregelen te nemen, wanneer geen bevredigende oplossing tot stand zal komen". „Afdeellngen van de Slowaaksche land- en luchtmacht Itefeben aanvallen gedaan op de stellingen, welke de Hongaren sedert den och tend van 23 Maart op de grens van Slowakije en Hongarije bezet hielden. De Hongaarsche troepen weken niet. Slowaaksche vliegtuigen wierpen bommen op de open Hongaarsche ste den Regnie, Ungar en Nagyberesna. De Hon gaarsche luchtdoelartillerie schoot zeven Slo waaksche toestellen omlaag en dwong een ander te dalen. Bij wijze van represaille bom bardeerde de Hongaarsche luchtmacht het Slowaaksche vliegveld Iglo. Behalve de slachtoffers onder de burgerbe volking in de gebombardeerde steden zijn de Hongaarsche verliezen gering. De Hongaarsche regeering heeft ernstig de aandacht van de Slowaak sche regeering gevestigd op de actie van de Tsjecho Slowaaksche leger macht en gewaarschuwd, dat zij ge dwongen zal zijn een grootere, meer doorslag gevende macht in te zetten, ingeval geen bevredigende regeling tot stand komt". Te Boedapest zijn de laatste dagen uitge breide maatregelen genomen tot het bescher men tegen aanvallen uit de lucht. Kanonnen staan opgesteld op de voornaamste bruggen en op de heuvels rond de stad. Anderzijds verneemt Havas uit Praag, dat de Slowaaksche autoriteiten de gevechten aan de grens van Hongarije en Slowakije tot nu toe beschouwden als het gevolg van een mis verstand, dat weer een gevolg is van de on volledige afbakening van de grens en men wa% van meening, dat deze gevechten door de Hlinka-garde konden worden geliquideerd. De Slowaaksche pers, welke eerst opdracht had niet te spreken van een „conflict" heeft thans evenwel haar houding gewijzigd en doet heftige aanvallen op de Hongaarsche in dringers en roept de bevolking op tot verdediging van het vaderland. De militaire autoriteiten hebben oproepen gedaan voor vrijwilligers en voor de recrutee- ringsbureaux staan lange rijen jongelieden, die dienst willen nemen tegen de Hongaren; de leerlingen van de middelbare scholen van Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid ƒ2000, overlijden ƒ400, verlies van een hand, voet of oog ƒ200, beide leden van een duim f 100, één lid van een duim 50, alle leden van een wijsvinger 60. één of twee leden van een wijsvinger ƒ25, alle leden van een anderen vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk 30, enkelbreuk 15, pols breuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. Heden: MAANDAG 27 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N.V. Het Ned. Tooneel met „Menschen van onzen stand", 8.15 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad. Groote Hout straat 93: Tweede Tentoonstelling Vrije Tijd. Frans Hals Theater: „Morgen gaat het beter" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Chéri-Bibi" en „In den greep der wildernis" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ochtend-patrouille". Op het tooneel: „The Vocal Kings". 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Theater: „De vrouw in het rood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Kinderlevens" en „Bulldog Drummond", 8 uur. Moviac Theater: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zandvoort: Vergadering van den gemeen teraad, 7.30 uur. DINSDAG 28 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Gezelschap SaalbornParser met „Het sprookje der recht vaardigheid", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Bachconcert. Het Residentie-orkest, 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Bijeenkomst Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij, 2.30 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tweede Tentoonstelling Vrije Tijd. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. 17 en 18 jaar zijn reeds naar het front ver trokken. In allerijl werken de Slowaken aan de landsverdediging. Het opperbevel ligt in han den van kolonel Malar, bevelhebber van de luchtmacht is luitenant Ambrus, bekend van de Berlijnsche Olympische Spelen. Aangezien het Tsjechische leger, dat uit de Subkarpathische Oekraine terugtrok, tc Pe- sov een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal heeft achtergelaten, beschikken de Slowaken over een groot aantal militaire vrachtauto's, pantserwagens, vechtwagens en een aanzien lijke hoeveelheid munitie. Volgens dit Havasbericht hebben Vrijdag avond negen Capronivliegtuigen van de Hon gaarsche luchtmacht gedurende een half uur de stad Spiska Noveves, de hoofdstad van Zuid Slowakije gebombardeerd. In totaal zou den bij de gevechten eenige tientallen dooden en gewonden gevallen zijn. De minister van buitenlandsche zaken, Dur- cansky, heeft daarop onmiddellijk een pro testnota naar Boedapest gezonden. Tengevolge van dit protest heeft de Hongaarsche regeering voorgesteld een gemengd Hongaarsch-Slowaak- sche commissie te benoemen, tot het vaststellen van de grens. De regee ring van Slowakije heeft hierin toe gestemd en vandaag zullen de Slo waaksche leden van deze commissie naar Boedapest gaan. Naar verluidt is deze regeling een gevolg van stappen der Duitsche re geering te Boedapest. Consternatie,, Vrees voor hof en huis en haard Pak Uw tent in. Trek het land in Daar zijt gij het best bewaard. TENTEN- EN ZEILFABRIEK „INDIANA" HAARLEM Zijlweg 111; ROTTERDAM: Cool- singel 85 UTRECHT Moreelsepark 1. (Adv. Ingez. Med.) CEVESTICD: Moderne Optiek J.Th.Erdtsieck Gedipl. Opticiën V. V. O. ZIJLSTRAAT 57 (Adv. Ingez. Med.) Ernstig vliegongeluk in de Ver. Staten. OKLAHOMA, 26 Maart. Een toe stel van de lijn ChicagoDallas Texas is enkele oogenblikken na te zijn opgestegen, neergestort. Er vielen acht dooden en vier gewonden. Het toestel vloog in brand. Zeven paasa- giers en de stewardess kwamen in de vlammen om. De twee piloten en twee passagiers werden ernstig gewond. Havas) Ontploffing in Engelsclie fabriek. Tengevolge van een ontploffing in een fabriek van springstoffen voor steengroeven en mijnen te Faversham in het Engelsche graafschap Kent is een der gebouwen geheel vernield. Drie mannen en vijf vrouwen zijn door de ontploffing om het leven gekomen. De ontploffing werd tot op grooten afstand gehoord en in allerijl zijn ambulance-wagens en brandweer toe gesneld. door lawine gedood Nabij izourt in de Fransche Pyre neeën heeft in den nacht een lawine een ware catastrofe veroorzaakt. De sneeuwmassa'sdie met donderend ge weld omtaagkwamen, vernielden een barak, waarin een groot aantal arbei ders lag te slapen. Van hen zijn 27 om het leven gekomen. Reddingscolonnes slaagden erin 23 arbeiders met ern stige venvondingen te bevrijden. Enkelen arbeiders ivas het gelukt zichzelf te bevrijden. Deze zijn daarop in een naburig dorp hulp gaan halen Een tweede lawine. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het dal van Pradieres, waar de hierboven- gemelde ramp had plaats gehad, opnieuw een lawine ontstaan. Tusschen Izourt en Pradières werd de communicatie verbroken. Vijftig red dingsmanschappen, die zich sedert Zaterdag ter plaatse bevonden, werden geïsoleerd. Zij waren er tot dusverre in geslaagd zeventien tijdens de laatste lawine bedolven lijken te bergen. Vernomen wordt, dat twaalf van de vijftig geïsoleerde personen er in geslaagd zijn om over de bergen Pradières te bereiken. Een kleinzoon van Trotzky verdwenen. Geheimzinnige affaire in Frankrijk. De Fransche politie stelt op het oogenblik een onderzoek in naar aan leiding van de geheimzinnige ver dwijning van een kleinzoon van Trotzky. Het kind, Svelvol Volkov genaamd, is naar Havas meldt in Maart 1926 te Yalta in Rus land geboren als zoon van Zinaidi, een na tuurlijke dochter van Trotzky en een zeke ren Volkov, die verdwenen is. Nadat de moe der zich van het leven had beroofd is het kind opgenomen door mevrouw des Palllières, de vriendin van Leon Sedof, den zoon van Trotzky. De jongen, die mevrouw Des Pallières als zijn moeder beschouwde, werd op 24 De cember j.l. met vacantie naar Gübwiller in den Elzas gezonden. In tusschen heeft Trotzky het kind langs gerechtelijken weg opgeëischt om het naar Mexico te laten komen. Mevrouw Des Pallières beweert, dat het kind op 21 Maart te Gübwiller is ontvoerd. De Parijsche advocaat van Trotzky ver klaart evenwel, dat mevrouw Des Pallières geenszins het recht had het kind bij zich te houden, dat er geen sprake van ontvoering kan zijn en dat de zaak in handen van de justitie zal worden gegeven. Het kind zou zich namelijk op een veilige plaats in Frank rijk bevinden. Zwitserland beschermt zijn grenzen. Versterking van de grenswacht. Het Zwitsersche departement van oorlog heeft officieel medegedeeld, dat de bondsregeering als voorzorgs maatregel heeft gelast aan alle gren zen de mijnen te laden en ter bewa king hiervan zijn de desbetreffende eenheden onder de wapenen geroe pen. Voor verdere maatregelen be staat op het oogenblik geen aanlei ding. Havas verneemt nader uit Bern, dat deze maatregelen vallen binnen het kader van die, welke in September j.l. zijn genomen. Er is geen sprake van het onder de wapenen roepen van het leger, doch slechts van versterking der grenswacht. Indien andere maatregelen noodig zouden blijken kan de regeering gebruik maken van de volmachten, welke haar 3 Februari 1939 zijn verleend. A niKT nm |||5 EIBICITIN MARKT ALKMAAR. Boter 1523% kg., laagste prijs groothandel 61V2, hoogste prijs groothandel 72 y2. Klein handel laagste prijs 75, hoogste prijs 80. Han del matig. Eieren. Aanvoer 12700. Laagste prijs groot handel 3,25, hoogste prijs groothandel 3.50. Eendeneieren (geen aantal) 2.65 per 100 st. (Wordt vervolgd). N. S. B.-bijeenkomst van boerèn. In de groote zaal van den Dierentuin te 's Gra- venhage, hield de N.S.B. Zaterdagmiddag een bijeenkomst voor boeren, waarop verschillende sprekers zijn opgetreden met onderwerpen, den boerenstand en het boerenbedrijf betreffende. Na de pauze sprak ir. A. A. Mussert. Spr. noemde den strijd der boeren een strijd om rechtsherstel. Hij zag als bron van alle ellende van onzen tijd, dus ook van de ellende der boe ren en landarbeiders, het verbreken van den band met den schepper en de ontkenning van de goddelijke orde. De huidige democratie is mede oorzaak van deze verwarring, voorts toonbeeld van de staatkundige verwarring en tenslotte de grootste bevorderaarster van deze verwarring. Het kapitalisme en de democratie, de beide groote volksvijanden, moeten sterven om plaats te maken voor de organisatie van het volk. Maar zij willen niet goedschiks sterven. Alle maat regelen, die zoogenaamd genomen worden tot ordening van den landbouw en het bedrijfsleven, hebben in werkelijkheid tot doel het kapitalisme te dienen, een bankroet staatsgebouw overeind te houden en het landvolk dienstbaar te maken aan de instandhouding vail een herstel, dat.niet gebaseerd is op de gerechtigheid en de godde lijke orde, maar op de beginselen van de Fran sche revolutie. De arbeid der boeren vraagt van hen een hoog verantwoordelijkheidsbesef ten aanzien van de volksgemeenschap. Om die hooge taak te kunnen vervullen, aldus spr., zullen wij u or- ganiseeren in een groot verband: de corporatie van den boerenstand, die allen zal omvatten. Zij zal zorgen voor de organisatie van den arbeid op het land. Spr. kwam tot de belooning van het werk. Deze dient niet achter te staan bij die van de andere volksgroepen, doch mag evenmin ontaarden ln georganiseerde brandschatting der stedelijke be volking. Een krachtig, autoritair gezag zal hier de juiste verhoudingen kunnen aanwijzen. Dan zal ook de landarbeider zijn rechtvaardig loon kun nen verkrijgen, waarbij voor hem de mogelijk heid moet openstaan eigen grond te bezitten. Boe renland in boerenhand is het devies. V Didakliek en leerplan. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag op het on- derwijscongres behandeld het prae-advies van den heer Th. J. Thijssen, lid van de Tweede- Kamer der Staten-Generaal, over: „moderne didatiek en leerplanherziening". Co-referenten waren de heeren I. van de Velde, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Winschoten en J. D. Brinksma, hoofd van een openbare school te Woubrugge. De heer Thijssen zegt in zijn prae-advies, dat volgens zijn meening ook zonder leerplanher ziening 99 procent van de moderne didaktiek in de scholen is toe te passen, omdat de leerplan nen van de scholen over het algemeen soepel en vaag in hun begrenzingen zijn. Spr. acht voor de zegepraal van een betere didaktiek heel wat ergere beletselen aanwezig dan de bestaande leerplannen. Dit zijn o.m. het feit, dat in ons land een groot deel der leerlingen ten gevolge van den te korten leerplicht de school verlaten op dertienjarigen leeftijd, de onderdanigheid van het lager aan het middelbaar onderwijs en de onvoldoende verzorging van het lager onderwijs. Met name de te groote klassen verijdelen iedere gezonde didaktiek-. De heer Thijssen meent voorts, dat het niet mogelijk is, dat het didaktische los gemaakt kan worden van het geheele complex van school- gebeurteriissen. Bij de didaktiek hebben wij tel kens weer te maken met de mysteries van het leven zelf. De didaktiek omvat dei-halve een dermate groot domein, dat de beoefening der di daktiek als exacte wetenschap nooit iets anders kan zijn dan het opereeren in een zeer beschei den hoekje. In verband hiermede wijst hij op de in den loop der jaren toegepaste foutieve onderwijs methoden. Het gaat er om aldus de heer Thijssen bij het kind die activiteit op te wek ken, welke wij leeren noemen en die activiteit heeft het kind al vóór dat het op school komt. De prae-adviseur komt tot de volgende defini tie: didaktiek is de wetenschap van het richten der leeractiviteit op bepaalde objecten. De heer Thijssen betoogt aan de hand van verschillende voorbeelden dat het laten doen, het grootste didaktische gebod is. Het mag echter nooit ontaarden in een mechanisch doen. Steeds moet het doen een oefenen blijven. De school is noodig om de jeugd die vaar digheid en die stukken geestelijk eigendom te doen veroveren, waarvan het bezit geëischt wordt door het cultuurstatdium van de maat schappij. Wat dus noodig is, is het volle leven in de school te brengen en dit kan geschieden met goed geschreven leerlessen. Het leeren lezen is immers in verband met het huidige cultuursta dium van de maatschappij een eerste eisch aan de lagere school. En door te lezen kunnen ook verschillende andere vakken worden onderwe zen. De leerplan wijziging moet neerkomen op het stimuleeren van gewoian lezen, hardop le zen en oefening in zinsontleding. Hiermrae zijn de vakken le2en, Nederlandsche taal, vader- landsche geschiedenis, aardrijkskunde en kennis der natuur omvat. De andere veel onbelangrij kere vakken, welke op het leerplan voorkomen leidt de heer Thijssen geheel af van het cultuur stadium der maatschappij. De prae-adviseur eindigde met de mededee ling dat het hem niet te doen was geweest iets te geven, dat af was, doch dat hij slechts den geest heeft willen aangegeven van het leerplan, dat onze scholen behoeven. PROGRAMMA VAN DE HAARLEM SCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 28 MAART 1939. Progr. I Jaarsveld. Progr. II Hilversum I en n. Porgr. m Keulen 8.Parijs Radio 9.20, Radio P.T.T. Nord 9.30, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.35 Motala of Diversen 2.20 Radio P.T.T. Nord pl.m. 2.40. Keulen 3.20, Ned. Brussel 5.20, Motala of Diversen 7.05, Ned. Brussel 7.35, Motala pl.m. 8.05. Keulen 9.05 Ned. Brussel 10.20, Weenen 11.20. Progr. IV Ned. Brussel 8.Diversen 9.20 London Regional 10.35, Droitwich 12.20, Lon don Regional 1.35. Diversen 4.20, London Regional 4.45, Droitwich 5.20. Fransch Brus sel. pl.m. 7.— Droitwicht 7,20 Straatsburg of Diversen pl.m. 7.50, Droitwich 8.20, Lon don Regional 9.45 Droitwich 10. Progr. V 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek programma. 1. 2e Hongaarsche Rhapsodie van Liszt Staatskapel Berlijn. 2. Eine kleine Nachtmusik. Karl Böhm. 3. Peer Gvnt Suite. New Light Symph. Orch. 4. Fakkeldan? van Meverbeer. Phil. Orkest van Berlijn. 5. Capriccio Espagnol, Ass. des Concerts. Lamoureux de Paris. 6. Ideale van Tosti, Odeon Trio. 8.001-2.00 Diversen. Toen dacht hij eens op een keer: „Dat is toch wel heel vreemd, 11 ze allemaal. Maar wie heeft daar wat aan, als ze altijd in dat dat men de prinses niet mag zien. Ze moet heel mooi zijn, zeggen koperen kasteel moet zitten met die torens? Zou ik haar niet eens te zien kunnen krijgen? Waar is mijn vuurslag?" Hij sloeg vuur en daar kwam de hond met oogen zoo groot als II „maar ik zou zoo dolgraag de prinses eens willen zien éér theekopjes. „Het is wel midden in den nacht", zei de soldaat, oogenblikje maar!"

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6