Biljart-afscheid. DAMMEN. Kort geding. -MIJN K/;Kn OP HET SPEL MAANDAG 27 MAART 1935 HA'AREEÏTS DAGBEXD 5 D.W.S.—A.D.O. (3-1) Amsterdam kreeg Zondag zijn tweeden af- deelingskampioen: D.W.S. zal met Ajax de hoofdstedelijke kleuren in het landskampioen schap verdedigen. Dank zij de verdiende 31 zege op haar rivale, A.D.O. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de Hagenaars met de rust een 10 voor sprong hadden, doch hieraan dient te worden toegevoegd, dat A.D.O. dit doelpunt meer aan het windvoordeel, dan aan goed spel te dan ken had. De felle koude wind stond precies in de lengte van het terrein; het gevolg was, dat de verdediging het leder haast niet kon wegtrappen. Het beste was natuurlijk, den bal langs den grond te spelen, doch dit werd nogal eens voor Van Stokken en Caldenhove, alsmede door de halfspelers vergeten. De situaties voor het doel van keeper Bruist waren niet ongevaarlijk. Het eenige punt, dat A.D.O. scoorde, was meer te wijten aan een fout van den doelverdediger Bruist dan aan goed combinatiespel van de rood-groenen. Na ruim een kwartier nam Loof een vrijen schop. Bruist liet het leder uit de handen vallen en Van der Beukei was er zóó snel bij, dat de Amsterdamsche verdediging niet tijdig kon ingrijpen (0—1). In de tweede helft begon D.W.S. onmiddel lijk met een sterk offensief. Doch het duurde nog 20 minuten alvorens Slot kans zag, met een goed schot in den linkerhoek den gelijk maker te scoren (11) Be*g moest het veld verlaten wegens een wond aan een der handen; voor hem viel Van Kampen in. De D.W.S.-aanval bleef zeer gevaarlijk, al kostte het vaak groote moeite den bal eenigs- zins onder controle te houden. Drager kx-eeg opnieuw een mooie kans, doch hij trapte eerst tegen den uitgeloopen keeper Koek aan. Opnieuw kwam het leder in zijn bezit: zijn voorzet werd fraai door B. van Stokken ingekopt (21). Eerst toen Wiertz, snel tusschen de beide backs doorloopend, met een schot in den hoek Koek voor de derde maal passeerde, waren de blauw zwarten er van overtuigd, dat het kampioenschap hun nu niet meer zou kunnen ontgaan (3—1). Het behoeft wel geen betoog, dat er groote vreugde heerschte in het kamp der spelers van den Spaarndammerpolder, toen scheids rechter Van Welzenes het einde aankondigde. D.W.S. behaalde door een 31 over winning in den Zondag tegen A.D.O. te Amsterdam gespeelden ivedstrijd het kampioenschap van afd. 1 der Westelijke eerste klasse van den K.N. V.B. Het kampioenseljtal der Am sterdammers. ROEIEN. Lange-afstaiidkampioenschap van den Amstel. Het roeiseizoen begint Zondag 2 April met de wedstrijden om het lange-al'standkampioenschap van den Amstel, over 8 K.M. van Ouderkerk naar het clubsuis van „De Hoop". Voor de eerste divisie hebben, evenals vorig jaar, zes ploegen ingeschreven, n.l. Nereus, De Hoop, Amstel, Willem III, Laga en Njord. In deze volgorde wordt te Ouderkerk gestart, telkens met een tusschenruimte van 15 seconden. Vervolgens vertrekken de ploegen van de tweede divisie, n.l. Njord II, Triton, Argo en Nereus II. De start heeft precies drie uur plaats. De zil veren Poseidon-jubileumbeker als wisselprijs voor de eerste divisie werd het vorig jaar door Nereus gewonnen in 35 min. 27 sec.; Laga be zette toen in de tweede divisie de eerste plaats. HOCKEY Voorl. ]\ed. elftal—Batavieren (2-0) Het voorloopig Nederlanrsch elftal heeft Zondag te Hilversum een oefenwedstrijd tegen de Batavieren gespeeld. Laatstgenoem- edn werden met 20 geklopt. Zuid-Nederland—België A. (1—1) Zondag werd te Eindhoven deze hockey wedstrijd gespeeld. Rust kwam met 10 en het einde met 11. SCHAKEN. Zandvoort 3—H. S. G. 4. Te Zandvcort werd een wedstrijd gespeeld in de resreve tweede klasse van den Noord.-Holl. Schaakbond tusschen Z.C.C. 3 en H.S.G. 4. Het Haarlemsch Schaak Gezelschap won dezen met 7—3 DOOR CRITICUS HAARLEM—AJAX Het was duidelijk te bespeuren, dat speciaal Ajax bij dezen wedstrijd niets meer te winnen of te verliezen had, want de Amsterdammers speelden om het zoo maar eens te noemen „met het zachte pedaal". De roodbroeken hadden geen ander belang bij deze ontmoeting, dan dat zij ook hu den goeden vorm van de laat ste twee maanden wenschten te demonstreeren en dit konden zij niet beter doen, dan te trach ten een overwinning op de kampioenen te be halen. Zoover is het niet gekomen en eerlijk ge zegd daar heeft het in deze match ook niet naar uitgezien, doch dat neemt niet weg, dat het gelijke spel de verhouding goed weergeeft. Weliswaar zou een, met Anderiesen op de spil- plaats op vollen stoom spelend Ajax dit Haar lem-elftal waarschijnlijk verslagen - hebben, maar ik heb in deze beschouwing alleen reke ning te houden met de feiten. Ik breng de voor gaande veronderstelling dan ook slechts te berde, omdat het team der thuisclub één tekort koming had, die in matches tegen een sterkere of een even sterke ploeg als waarover de rood broeken thans beschikken, een beletsel zal vor men om de overwinning te behalen. Die tekortkoming is het onvoldoende afwer ken van de aanvallen, het onzuivere cn steeds te hoog schieten en het onoordeelkundig opstel len van de voorwaartsen bij 't nemen van een corner. Dit laatste is niet slechts een kwestie van routine en inzicht, maar ook van oplettendheid. Een begaafd voetballer als Smit zal in de meeste gevallen bij intuïtie de juiste positie in nemen. reden waarom deze speler in den loop van den tijd met kopballen na een hoekschop zooveel succes heeft geboekt. Maar ook al mist men dit inzicht en deze routine, dan nog kan men door oplettendheid net gadeslaan van de bedoelingen der tegenstanders en een bewegelijk reageeren daarop zich een veel betere kans scheppen op een eenigermate vrije positie voor het doel, dan indien men stokstijf blijft afwach ten, waar de bal zal neerkomen. De jeugdige Van Daalen bewees de juistheid van deze stelling door de vlucht van den bal, die na een hoekschop van Van Polanen, door den wind verrassend snel werd neergedrukt, te antïcïpeeren en het leder in het doel te loopen, alvorens keeper Keizer zich kon herstellen. En al hield de wind van Daalen daarbij, zoo blijkt uit deze succesvolle poging toch, dat ze waard is om niet bij uitzondering, doch geregeld te worden aangewend. Het afwerken der aanvallen had niet alleen te lijden van het onzuivere schieten wat heeft Haarlem in het eerste kwartier na de rust niet een kansen gehad doch ook en vooral door te weinig afwisseling in den opzet van de attaques. Het is begrijpelijk, dat de Haarlem-kanthalfs en binnenvoonvaartsen bij afwezigheid van An deriesen den „weg door het midden" trachtten uit te buiten, maar toen bleek, dat Van dei- Hulst ditmaal niet op schot was en bovendien de Ajax-backs dit spelletje al spoedig door hadden, mocht men toch verwachten, dat in de methode van aanvallen wat meer variatie zou worden gebracht. De Winter, die in de eerste helft, en Van Polanen, die na de rust aan de zijde van het veld speelde, waar de wind vandaan kwam, werden in die periodes lang niet genoeg in het spel betrokken om aan hun team voordeel te kunnen bezorgen. Pas ongeveer twintig minuten voor het einde werd Van Polanen vrij regelma tig aan het werk gezet: deze linksbuiten, die voor de pauze door te lang dralen en een dui delijk gebrek aan zelfvei-trouwen weinig nuttigs had tot stand gebracht, maakte toen veel goed Zondag werd te Velsen de jaarlijksche veldloop om den W. J. H. Muiier- beker gehouden. De start bij huize „Rooswijck". door zijn voorzetten naar de kracht Yan den wind te berekenen, waarna Smit met een mooien kopbal weer eens toonde, van de gelegenheid uitstekend te kunnen profïteeren. De straffe wind hoe dikwijls heeft men het in dit seizoen moeten constateeren was uiter mate hinderlijk en daarom wekte het verwonde ring, dat het meerendeel der spelers, en vooral de backs, zich voortdurend te buiten gingen aan vuurpijlen. Van Vdrhappen is men dat nu een maal min of meer gewend; deze huldigt het systeem van „opgeruimd staat netjes", maar Visser, Schubert en speciaal Blomvliet deden niet voor hem onder. Er werd geknald, dat het een lieve lust was, met het gevolg, dat de bal legio malen buiten de lijnen belandde en tevens, dat de voorwaartsen zeer veel moeite hadden om het uit groote hoogte neerkomende leder onder conti'öle te krijgen. Toch had het juist onder deze omstandig heden naar mijn meening aanbeveling verdiend, ook al verzet zich het door Haarlem gevolgde systeem daar tegen, als de i-oodbi-oeken met vier in plaats van drie voorwaartsen in eerste linie hadden gespeeld. De kans op een meer samen- hangenden aanval met meer „stootvermogen" was tegen de matig spelende Ajaxbacks grooter geweest en bovendien kan, met Smit ais erkend „swerver", Van Daalen als directe schakel tus schen Van der Hulst en De Winter nuttiger werk doen, dan in een zoo teruggetrokken positie. Wat dat betreft, had rechtsbinnen Gischler bij Ajax het beter bekeken. In het middenveld speelde Haarlem zeker niet minder dan de kampioenen, die echter van twee defensieve fouten beter partij wisten te trekken, dan de thuisclub van de afwezigheid van Anderiesen, van de daardoor ontstane opening en vooral van het weinig overtuiging schenkende spel van Blomvliet. Deze veel be sproken back trapte zeer onzuiver, terwijl hij zoo goed als geen aandacht aan Van Polanen besteedde. De vroegere Bloemendaal-speler Leemhuis bleek ook nu zijn plaats dubbel en dwars waard te zijn. hoewel hij aanvallend en in het aangeven van den bal veel sterker is. dan verdedigend. De invaller-spil Beumer deed zijn best, maar hij heeft zoowel in techniek als in tactiek nog heel wat te leeren. alvorens hij zelfs in de schaduw van Anderiesen kan staan. Wel duidelijk bleek, van hoeveel waarde een speler als laatstgenoemde voor Ajax en het nationale elftal is. Nog een enkel woord over de doelverdedigers. Keizer was ditmaal bijzonder op dreef: tot veler verwondering bracht hij de toeschouwers nu eens niet in spanning door het veroorzaken van hache lijke momenten als gevolg van te groote kalmte. De Vries moet leeren, bij het vangen van den bal zijn beenen gesloten te houden en niet te aarzelen, wanneer hij eenmaal begonnen is met (De wereldkampioen biljarten René Gabriels ivordt beroepsspeler Die wonderlijke speler zal Nog velen met zijn kunst bekoren. Maar hij 's in 't spel van keu en bal Voor de liefhebberij verloren. De strijd op 't groene laken wordt Daardoor weer van meer interesse, Andre talenten in de sport. Krijgen weer kansen op successen. Het staat niet reeds bij voorbaat vast, Wie in zijn erfenis zal treden, De titels worden, zooals past Weer enthousiaster straks omstreden. Die Gabriëls heeft wat vertoond. In 't spel der keu en der drie ballen, Bij 't afscheid worde hij beloond Met hulde en met dank van allei Ik doe ook af en toe nog wel, Als er mij tijd voor wordt gelaten, Voorzichtig aan dit moeilijk spel, Dus 'k weet er iets van mee te praten. En, zij het in bescheidenheid, Durf ik dan toch met trots gewagen, Zelfs in zijn allerbesten tijd Heeft Gabriëls mij nooit verslagen. P. GASUS. Persoonlijk kampioenschap Van Nederland. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de eerste partij gespeeld uit den tweeden herkamp tus schen Vos en Keiler ter beslissing van het per soonlijk damkampioenschap van Nederland. Vos speelde met Wit. De partij eindigde met remise. (In een Amerikaansch boksgevecht is het onlangs voorgekomen dat een bokserdie met succes 5000 dollar als loon bedongen hadvoor hij zijn eigen vuisten had opge hevenreeds door den ander knockout was geslagen). Wanneer je in de bokserij Je daaglijksch brood wilt winnen, Dan moet je zien dat je daarbij, Zooveel je kunt zult innen. Wat je zoo voor de vuist weg kunt, Dat hou je zelf in eere, Door het zoo hoog in harde munt Als mooglijk, te waardeeren. Want ook in die, nou zeg maar sport, Van andren mores leeren, Is 't glorieuze leven kort, Je moet snel incasseeren. Het komt bij boksen er op aan, Zoo snel je 't hem kunt lappen, Een werklijk goeden slag te slaan, Voor j' uit den ring moet stappen. Maar ja, een regulier gevecht, Eischt naast jezelf een ander, Jezelf bevechten gaat zoo slecht, Je krijgt een tegenstander. Dus, met zijn pil zoo zwaar verguld, Mag deze bokser pleiten; Het was geheel buiten mijn schuld Aan.... tegenslag te wijten. P. GASUS. 1 Door een 30 overwinning op Schote?i behaalde Bloemendaal Zondag het kampioenschap van haar af deeling. Het kranige elftal van Bloemendaal. V.l.n.r. geknield: J. van der Schalie, de Haas, Van der Meij. StaandeVan Bragt, Van Leuven, daarvóór Immer, de jubilaris Beijk, Tuilenaar, Cassée, Hartman, C. vaii der Schalie. 2 Vóór den ivedstrijd Bloemendaal Schoten had Zondag de huldiging plaats van den aanvoerder van Bloe mendaal H. Beijk, in verband met zijn 20-jarige voetballoopbaan bij Bloe mendaal. De voorzitter van deze club de heer D. Potharst, overhandigde den jubilaris bloemen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9