Haarlem's Dagblad Val van Madrid. OOK HAARLEM'S MARIONETTENTHEATER.. Moderniseering. flat doet U ia Uw vtUjta igdV' „Onduldbare Hongaarsche inmenging". Overgave van Valencia verwacht Franco's troepen maken snelle vorderingen. 56e Jaargang No. 17109 Uitgave Lnnrena Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. l'ostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM Abonnementen per week f 0.25. p. m.innd f L.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. loser nummers 6 rent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. eiko regel meer f 0.15. Groentjes eie rubriek. Nu de Spaansche hoofdstad zich aan gene raal Franco heeft overgegeven, na een beleg van tweeënhalf jaar, moet men den Spaan schen burgeroorlog als definitief beëindigd beschouwen. In den loop der jaren is deze afschuwelijke strijd, die land en volk heeft uitgeput, tienduizenden slachtoffers gevergd en vernielingen op geweldige schaal veroor zaakt, meer en meer gekenmerkt als een strijd tusschen fascisme en communisme. De Italiaansche en Duitsche propaganda hebben die voorstelling van zaken met zulk een hard nekkigheid verbreid, dat zeer veel menschen ook in ons land haar hebben aanvaard. Zij is trouwens eenvoudig en vergemakkelijkt het partijkiezen. Maar zij is niet juist. Ik herinner er nog eens aan dat in het Spaansche repu- blikeinsche parlement, de Cortes, gekozen vlak vóór de burgeroorlog uitbrak, de com munisten slechts een nietige minderheid uit maakten. Zij hadden bij de verkiezingen maar 5 pCt. van de stemmen behaald. In de laatste periode van den strijd, waarin de Nationale Verdedigingsraad van Casados tegen de com munisten optrad, is nog eens in feite gebleken dat zij aan den republikeinschen kant in de minderheid waren. Trouwens, noch president Azana, noch Negrin, noch generaal Miaja of Companys of anderen die prominente leiders van het linksche Spanje waren, zijn commu nisten. „Linksch" is in Nederland allerminst synoniem met communistisch. In Spanje ook niet en men zou dat toch ook heelemaal niet kunnen verwachten van een Roomsch-Katho- liek land, waarin de invloed van de Kerk door de eeuwen heen altijd zoo groot is geweest. De Franco-partij was ook volstrekt geen fascistisch front maar bestond bij het uitbre ken van den burgeroorlog grootendeels uit monarchisten, deels voorstanders van het her stel van Alfonso's dynastie, deels „legitimis ten", ook wel als Carlisten aangeduid. Het herstel der monarchie blijft dan ook een groote mogelijkheid zooals uit Alfonso XIII's weloverwogen uitlatingen en uit die van zijn zoon, den opvolgenden troonpretendent prins Juan, gebleken is. Al maanden geleden heeft Franco's regeering de Koninklijke familie in haar Spaansche burgerrechten en bezittingen hersteld. Maar het is nog niet geheel duide lijk in welken koers het régime der overwin naars zich zal ontwikkelen. Dat het als zoodanig „een nieuwe bedreiging voor Frankrijk zal vormen" is voorshands niet aan te nemen. Generaal Franco zal zich niet alleen in de eerstvolgende jaren maar voor zeer langen tijd moeten toeleggen op het her stel van een uitgeput, verarmd, gebroken volk, inplaats van anderen te kunnen bedreigen. En dat zal een geweldige taak zijn. Er zal nog moeten blijken of Fi-anco daarvoor de be kwaamheden -bezit. Een oorlogvoerende gene raal is niet bepaald hetzelfde als de bouwer van een nieuwe volkseenheid en volkswelvaart, vooral niet als die eenheid en welvaart uit verbittering, rouw en ruïnes te voorschijn ge- t-ooverd moeten worden. Zooals de toestand nu is heerschen honger en andere ontbering in vele streken van Spanje. Het lenigen van den nood is Franco's eerste en al heel zware opgaaf. Zonder hulp van buiten zal hij daarin al moeilijk kunnen slagen. En bij het verdere herstel van zijn land zal zulke hulp nog wel dringender vereischt worden. Zoo kan men het veelbeteekenend achten dat de Times vanmorgen schrijft: „Het is de overweging waai'd of de Britsche regeering niet aan moet bieden, bij dit onpartijdige werk van barm- hartigheid te helpen". Eenigen tijd geleden heeft Franco decreten gepubliceerd waarin hij opsomde hoeveel linkschen hij nu wel zou gaan sti-affen. Het geheel maakte zeer sterk den indx-uk van een wraakneming op groote schaal. Wellicht zal buitenlandsche invloed die althans weten te beperken. Als men denkt aan zooveel eenvou dige menschen, die onder bevel van hun wet tig gekozen regeering jarenlang gestreden en zich de grootste opofferingen en beproevingen getroost hebben, vaak met een zelfverlooche ning die ieder eerlijk mensch in onpartijdig heid bewonderen moet, dan voelt men diep het onrecht dat deze menschen nu nog eens zou gaan bestraffen. Het Spaansche volk als geheel moge bevrijd worden van de nachtmerrie waarin het ge leefd heeft en in den eenvoud die het in zijn breede lagen kenmerkt, een gelukkiger tijd tegemoet gaan. Dat is een simpele wensch, van mensch tot mensch geuit met terzijde stelling van alle politiek enbrr, dat wooi-d!ideologieën. R. P. De Minister van Onderwijs in het Frans Hals Museum. Dinsdag bezocht dc Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen het Frans Hals museum ter bezichtiging van de aldaar ge- exposeerde portretten van de Graven en Gra vinnen van Holland. De minister was vergezeld van den heer E. A. Kuipers, referendaris aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ter ontvangst waren aanwezig de burgemees ter van Haarlem, de wethouder van onderwijs en de directeur van het Museum. Laatstgenoem de gaf alle gewenschte inlichtingen over de pas volbrachte schoonmaak der schilderijen. De minister verklaarde zich zeer voldaan over het aanschouwde en maakte na de bezichtiging der tentoonstelling nog een rondgang door het Museum, waarbij vooral aan de Halsen veel aandacht werd gewijd. De expositie is inmiddels gesloten, de por tretten der Graven en Gravinnen worden weder naar het Stadhuis teruggebracht. zal aan den VRIJEN TIJD-AVOND van Haarlem's Dagblad op WOENSDAG 12 APRIL in den Stadsschouwburg medewerken. U zult echter op dien avond nog veel meer kunnen zien enhooren. Een rijk gevariëerd programma van tooneel, muziek, goochelen, dansen, voordrachten enz., is samengesteld, om U in de gelegenheid te stellen zelf te kunnen beoordeelen, waartoe nuttig bestede vrije tijd kan leiden. Natuurlijk zult U dezen avond niet willen missen en als U dan nog weetdoch daarover een volgend maal meer. (Te Haarlem wordt de oude, door ■paarden getrokken arrestanten wagen, vervangen door een auto). De tijd gaat voort, de arrestantenwagen, Moet, zooals aile andre dingen, mee, Hij krijgt, als zooveel ouderen van dagen, In d' ouden vorm tenminste, zijn congé. Al heeft voor -hem de snelheid niet veel waarde, Ook hij wijkt in den tijd dat, zoogezegd, In elk verkeer welhaast de kracht der paarden, Het voor de paardenki'acht heeft afgelegd. Hij gaat nu van gehots en knarsend rijden, Met hoefgeklepper accompagnement, Tot vlot en machinaal geruischloos glijden, In het verkeer niet meer zoo licht herkend Maar de benzine en de rubber banden, Veranderen slechts den uiterlijken schijn, Terwijl het slot. de geblindeerde wanden. Hoe nieuw ook, altijd nog de oude zijn. Gelijk blijft ook de route van zijn ritten, Als hij vernieuwd naar zijn bestemming rijdt. Dan appreciëeren zij die hem „bezitten" Hem hoogstens als gedwongen fraaiigheid Zij zullen droef gelaten redeneeren: Of er nu wordt gemend of gechauffeerd, Als ik met dezen wagen moet verkeeren. Dan is het toch met mij verkeerd verkeerd. P. GASUS. Wat doet U in Uw vrijen tijd UW KAMERS ZELF BEHANGEN? Goed, maar dan Uw behang bij BAKKER gekocht. Enorme keuze, goedkoop engratis x-andjes afsnijden. H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 135, TELEFOON 11657. (Adv ingez. Med.) HET HAARLEMSCHE HAVEN- EN INDUSTRIE TERREIN. Aanleg begint nu spoedig. ONDERHANDELING OVER VESTIGING VAN BEDRIJVEN. De voorbereiding van den aanleg van het haven- en industrie-terrein in den Waarder- polder te Haarlem is thans zoover gevorderd, dat te vei"wachten is, dat zeer binnenkort met de uitvoering van het werk begonnen kan worden. Zooals men weet heeft het Werkfonds zijn financieele medewerking aan de gemeente Haarlem toegezegd. Voor de werkverruiming in deze stad is het object ook van veel be- teekenis. Het gemeentebestuur is vol goeden moed dat zich in de nabijheid van de haven belangrijke industrieën zullen vestigen. Er wordt naar wij vernamen ook onderhandeld met de N.V. Firma J. J. Beynes. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat er sprake van was. dat dit groote Haarlemsche bedrijf naar Zwolle zou worden verplaatst. Van dat voornemen is toen afgezien, maar wel werd het wenschelijk ge acht. dat er een nieuwe fabriek zal worden gebouwd. Reeds eenigen tijd geleden zijn onderhandelingen met de gemeente Haarlem begonnen over de vestiging van deze nieuwe fabriek op een terrein in de nabijheid van de te graven 'naven. Men weet ook dat de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen binnenkort wordt uitgebreid. Het is de bedoeling de nieu we werkplaatsen zoo te bouwen dat door aan sluiting op te maken wegen gemeenschap ver kregen wordt met het haven- en industrie terrein. Tot de nieuwe industrieele inrichtingen dit er over denken zich te Haarlem te vestigen, behoort o.a. een bedrijf voor het maken, van kleine motoren. BEZOEKER OP ONZE TENTOONSTELLING De 1000ste bezoeker van onze tentoon stelling „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" is hedenmorgen de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad binnen komen wan delen. De groote belangstelling, welke men voor deze expositie van in vrije uren vervaardigde werkstukken aan den dag legt, duurt dus onverzwakt voort. In twee dagen tijds. Maandag en Dinsdag, zagen 979 bezoekers de tentoonstelling: hedenmorgen vroeg reeds werd het eer ste lOOOtal overschreden. Vandaag is het Woensdag, en waarschijnlijk staat ons hedenmiddag veel belangstelling van de jeugd te wachten. Hoe meer zie len hoe meer vreugd! Het motto luidt immers „Vrije tijd, blije tijd". Men kan dat niet te vroeg leer en beseffen. Slowaaksch standpunt zal morgen aan Boedapest kenbaar worden gemaakt. Sano Mach, de leider van den Slowaakschen propagandadienst en lid van de regeering van Bratislava heeft in een telefoongesprek met den vertegenwoordiger van Havas verklaard: „De Hongaarsche inmenging in Slo wakije is ontoelaatbaar. Zelfs indien de kwestie van de Hongaarsch-Slowaak- sche grens zou moeten worden opge worpen, zou het onmogelijk zijn deze op te lossen langs den weg, welken Hongarije heeft ingeslagen. Wij zouden Hongarije een strategische grens in het Oosten kunnen toestaan, doch op voor waarde dat het niet een zuiver Slo waaksch gebied, dat is afgestaan door de scheidsgerechterlijke uitspraak van Weenen. benadeelt. Dat is het standpunt der Slowaaksche regeering. Dit stand punt zal Donderdag ter kennis van de Hongaarsche regeering worden ge bracht". Volgens inlichtingen uit goede bron te Bra tislava zouden de Hongaren in Oostelijk Slowa kije een gebied hebben opgeëischt. dat zich uit strekt tot de spoorlijn, die via Slnvenske No- vemesto naar het Zuiden en Medzilaborce naar het Noordexx, Bratislava met Przsmyl en War schau verbindt. Dit zou de strategische grens zijn, waarop Sano Mach heeft gezinspeeld. Havas voegt hieraan toe, dat de volgende fei ten te Bratislava aanleiding tot commentaar geven 1) Ondanks de door Duitschland beloofde be scherming, schijnt dit land zich niet te inte resseeren voor den Hongaarschen aanval op de Oostelijke grens van Slowakije. 2) Goebbels is Dinsdagmiddag te Boedapest aangekomen en toch is een Slowaaksche delega tie denzelfden dag uit Boedapest vertrokken 3) Volgens sommige, zij het niet bevestigde, geruchten zou ook graaf Ciano zich incognito naar Boedapest hebben begeven. 4) De Slowaaksche zaakgelastigde te War schau is Dinsdag te Bratislava teruggekeerd. 5) De Duitschers leggen in Slowakije een ver sterkte linie aan, welke loopt door het Javorni- ky-gebergte en de Witte Karpathen. Deze lijn kan beschouwd worden ales dekking voor Weenen en het vroeggre Oostenrijk in geval van een uit l^et Oosten komenden aanval. 6) Volgens zekere geruchten zou Polen haast maken met den aanleg van een versterkte linie r.ftn de Poolsch-Slowaaksche grens. Het midden der versterkte zone zou Zako pane zijn, waar de versterkingen bijna gereed zouden zijn. Met hei oog op de afwezigheid van nauwkeu- riger inlichtingen zijn te Bratislava verontrus tende geruchten in omloop. Doch een punt schijnt vrijwel zeker te zijn, nl. dat Italië op is gekomen voor zijn voornaamsten cliënt in Mid den-Europa: Hongarije. Groote Houtstraat Vereeniging. Viering van het 30-jarig bestaan. De Groote Houtstraatvereeniging houdt op Maandag 3 April haar jaarvergadering in restaurant ..Brinkman" op het Houtplein. Op de agenda staat o.m. Verkiezing van twee bestuursleden wegens aftreden van de heeren J. Voogd en G. M Oord: Voorstel tot herden king van het 30-jarig bestaan der vereeniging in Juni a.s. O.a. Almeria bezet. De troepen van generaal Franco zijn gisteren Madrid binnengetrokken. De stad werd nog denzelfden dag ge heel bezeL Vanitioi-gen hebben de Nationalis ten, naar United Press meldt, Almeria aan de Zuidkust van Spanje geno men. Verwacht werdt, dat thans ook Va lencia zich spoedig zal overgeven. Voorts heeft de militaire commandant van Ciudad Real heden naar Burgos getelegra feerd. dat het garnizoen van Ciudad Real zich had aangesloten bij Franco. Groepen communisten hebben getracht het gebouw van het civiele gouvernement in deze <=tad te heroveren doch de Phalangisten. bij gestaan door de bevrijde gevangenen, die zich bewapend hadden, slaagden er in na een hevig vuurgevecht waarbij ook machinege weren in actie kwamen de communisten te overmeesteren Thans zijn de Phalangistei* meester van de stad. aidus United Press. De zender van Cuenca meldt dat de zooge naamde 5e ccionne ook deze stad heeft ge nomen en deelt mede. dat de Phalangisten ?e'->or honderden burgers de stad ver overd hebben en de leiders arresteerden. Ver scheiden groepen anarchisten, die zich verzet ten. werden geëlimineerd. De opmarsch ten noorden en ten zuiden van de hoofdstad wordt voortgezet. Volgens de laatste bei-ïchten zijn de legers van den Verdedigingsraad geheel gedesorganiseerd. In Guadalajara ï-ukken de troepen van Franco snel op in de richting van Cifuentes en aan het front bij Toledo trekken de troepen uit Navarra naar het zuiden, eveneens in snel tempo. De Italiaansche bladen wijden heele pagi na's aan de bezetting van Madrid en noemen deze gebeurtenis de „definitieve ineenstorting van het communisme en de roode barbaarsch- heid in Spanje". De bladen wijzen op de vreugde, welke hier mede in heel Italië is verwekt en zeggen, dat ook de Italiaansche legionairs met groote geestdrift door de Madrilcnen zijn ver welkomd. Spanjaarden en Italianen, vereenigd in opoffering en roem, hebben een schitte rende overwinning behaald op do communis tische strijdkrachten, schrijft de „Messagero" Vanmorgen hebben de studenten een vreug- debetooging gehouden voor de Spaansche ambassade te Rome. De gezant verscheen op het balcon. bedankte de studenten en zeide dat het fascisme in Spanje gezegevierd heeft en er orde en beschaving gebracht heeft. Morgen zal in geheel Italië gevlagd worden. (Voor nadere berichten zie men pag. 5) De toestand in West-Polen. Van Duitsche zijde worden nieuwe incidenten gemeld. BROMBERG. 29 Maart. (DNB) Het Duitschr Nieuwsbureau meldt: De anti-Duitsche betoogin gen, welke te wijten zijn aan de actie van dc West-Poolsche couranten, en van den Poolschen bond voor het Westen, worden voortgezet. In het stadje Margonin (district Colmar) zijn des nachts in alle Duitsche huizen de ruiten ingeslagen Twee bedienden van de in- en verkooporganisa tie Weissenhöhe zijn, toen zij van hun werk huis waarts gingen, door Polen overvallen en met messteken zwaar gewond. Dergelijke voorvallen worden ook uit andere plaatsen gemeld. 1 Het woord is aan Jean Dolent: Wat wij moeten zoeken is: werkelijkhedendie dc too- vcrkracht van droometi hebben. De schoolstaking te Enschedé. Conflict geëindigd. Vanmorgen hebben alle leerlingen van de Hoogere Textielschool te Enschedé, die gisteren in verband met de directeursbenoeming in sta king waren gegaan, zich weer aan de school aangemeld. De wethouder van Onderwijs en de voorzitter en twee leden van de Commissie van Toezicht waren mede in de school aanwezig. In de hall van het schoolgebouw heeft de wethouder een ernstige toespraak tot de leerlin gen gehouden. Hij wees erop dat de daad moet worden betreurd en afgekeurd. De commissie van Toezicht en het gemeentebestuur kunnen be ter een oordeel vellen dan de leerlingen, die de zaak heel anders bekijken. Het is gebleken dat de leerlingen allen solidair zijn en dat er geen leiders kunnen worden aangewezen. Het ge- meentbestuur heeft daarom besloten allen de kans te geven, hun verontschuldigingen over het gebeurde aan te bieden. Opdat men zich nog eens rustig zal kunnen bezinnen, zouden degenen, die gisteren zijn weg gebleven. vandaag nog niet tot de lessen worden toegelaten. Zij krijgen gelegenheid schriftelijk van hun spijt over het gebeurde te doen blijken. Daarop hebben de betrokken leerlingen, on geveer honderd in getal, zich naar een zaal in de stad begeven, waar zij een vergadering heb ben gehouden Besloten werd een stuk op te stellen waarin de ondoordachte handelingen van gisteren worden betreurd en verontschuldigingen worden aangeboden. Dit stuk werd door allen onderteekend en zal aan het gemeentebestuur en aan den dix-ecteur der school worden aange boden. Hiei-mee kan deze gebeurtenis als geëindigd beschouwd worden. Donderdag 2ullen de lessen weer normaal worden hervat. Rome geïrriteerd over Frankrijk^ terughoudendheid. „Frankrijk moet snel in contact met Italië treden." luidt de opvatting. ROME, 29 Maart 'Havas). In fascistische kringen te Rome merkt men een zekere ge prikkeldheid over de reserve, welke in offl- cieele Fransche kringen in acht wordt geno men na de rede van den Duce. Men verwon dert zich erover, of veinst verwondering, dat Frankrijk nog niet heeft geantwoord op wat men in deze kringen noemt de „toenadering tot Frankrijk", welke toenadering het karak ter heeft van een waarschuwing. Men geeft thans Frankrijk den raad spoedig met Italië in contact te treden aangezien dit land anders miss-hien een minder groote gematigdheid in zijn eischen zou kunnen toonen. De ..Regime FascLsta" hoopt, dat Frankrilk de noodzakelijkheid zal voelen toe te geven aan de Italiaansche eischen. iendien mep. niet wil dat de eischen een punt van verwijdering vormen. „La Stampa" schrijft, dat men met Italië niet kan spotten en dat Frankrijk de eerste stap moet doen Voor het geva! dat Frankrijk zou weigeren te onderhandelen en zou zeg gen: „Laten wij met de wapens een definitieve regeling tot stand brengen", schrijft hetzelfde blad dat mer. in dit geval rekend op de kracht van de as Rome-Berlijn Verder wijst het blad ex-op, dat de rede van den Duce de bruggen tusschen beide landen niet heeft afgebroken. Japanners bezetten Woening. Na hevig gevecht de stad binnengetrokken TOKIO, 29 Maart (Domei.) De Japansche troepen hebben de omsingeling van Wocning aan de rivier Sioe voltooid en zijn de stad, na een hevig voorafgaand artillerievuur en gevecht van man tegen man. binnengetrokken. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING pag. Maakt dc Haarlemsche politie teveel hekou- ringen? Neen! antwoordt de Commissaris De minister van onderwijs bezocht het Frans Halsmuseum te Haarlem. BUITENLAND. De troepen van generaal Franco hebben Ma drid gisteren bezet. Ook de val van Va lencia wordt thans verwacht. pag 1 en i> Een officieuze Duitsche „vermaning" aan Po len inzake incidenten in West-Polen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Val van Madrid. j v. H.: Rondgang door onze tentoonstelling. 2 T H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 De N. J. H. C. viert haar tienjarig bestaan. 3 Dr. P. H. Schroder over „IIet sprookje der rechtvaardigheid. 5 K. de Jong: Het zesde concert der Haarlem sche Bachvereeniging. 0 Vr S.: In Engeland. 0 W. Kolkman: De bevoegdheid van den Franschen president. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen 0D j

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1