Haarlem's Dagblad Ut Uc-t tyJUnifiwuxaal Een Jubileerende Toren. Eind goed al goed. BritschFransche garantie voor Polen? DE TENTOONSTELLING Zonder controle de perrons op. Geen Duitsch ultimatum Japan annexeert eilandengroep L 56e Jaargang No. 17111 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724-, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 31 Maart 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. frnneo per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het is prettig, dat er ook nog berichten zijn die, ofschoon zij in de heele wereld belang stelling trekken, toch niemand zorg baren. Jammer dat hun aantal zoo klein is. Maar laten wij ze met dankbaarheid begroeten en er met vreugde over schrijven. Het jubileum van den Eiffeltoren behoort ertoe. Dit is een gouden feest. Het is vijftig jaar geleden dat de president der Fransche Repu bliek Sadi Carnot, dezelfde die later bij een officiéél bezoek aan een tentoonstelling te Lyon door moordenaarshand om het leven werd gebracht, den toen voltooiden toren in wijdde. Hij deed dat met het hijschen van een vlag en het was diezelfde vlag die gisteren door zijn zoon, Francois Carnot, op den toren werd geheschen ter viering van het 50-jarig jubileum. Nog immer overheerscht de Eiffeltoren in het stadsbeeld van Parijs en zelfs na een halve eeuw, nu de techniek die hem schiep haar nieuwheid gansch verloren heeft, ver vult hij den bezoeker met eerbied voor zulk een machtige ingenieurs-schepping. De toren werd op het historische Champ de Mars gebouwd voor de wereldtentoonstelling van 1889 en bezorgde zijn schepper een ver maardheid zooals zelden aan een ingenieur ten deel gevallen is. Het is wel iets heel onge woons dat een bouwwerk met den naam van zijn schepper betiteld wordt, maar deze zeld zame eer viel Alexandre Gustave Eiffel zeker niet onverdiend ten deel. Want deze geboren Dijonnais was een man van buitengewone gaven en werkkracht en hij wordt beschouwd als een der grondleggers van de aërodynami sche wetenschap. Vele groote werken werden onder zijn leiding uitgevoerd: bruggen en via ducten, gebouwen voor de wereldtentoonstel ling van 1878 en nog veel meer. Ook was hij de ontwerper van de sluizen voor het Pa namakanaal, hetgeen hem weinig genoegen verschafte want men betrok hem ten onrechte in het financièele schandaal, dat bij den aan leg van dat kanaal ontstond. Maar zijn on schuld werd aangetoond. Zijn Eiffeltoren, dat wonder van ijzer- en staalconstructie, is driehonderd meters hoog, hetgeen zelfs voor onzen tijd nog een groote merkwaardigheid is. Zulke hooge torenbouw heeft geen navolging gevonden ofschoon de bouwkosten van den Eiffeltoren niet meer dan 3 1/4 millioen gulden bedroegen, hetgeen nu niet zoo indrukwekkend is als men bedenkt welke bedragen in een klein land als Neder land aan allerlei openbare werken besteed zijn. En Parijs, la Ville Lumière, heeft er de bouwkosten ruimschoots uitgehaald door het enorme vreemdelingenbezoek dat de toren heeft getrokken. Bovendien is hij bruikbaar gebleken voor allerlei technische en weten schappelijke doeleinden: voor meteorologische en andere waarnemingen en later als station voor den radio-omroep. Zijti groote hoogte noodzaakte tot het bouwen van zeer groote platforms, die veel ruimte boden om werk vertrekken en technische installaties te bou wen. Zoodat het wel een vooruitziende geest is geweest die hem gesticht heeft. Een gelukkige intuïtie moet zich in de tachtiger jaren in Parijs hebben doen gelden toen men tot dezen bouw besloot. En hoevele millioenen menschen uit alle landen der beschaafde wereld zijn het wel geweest, die in die halve eeuw tijds geno ten hebben van het prachtige uitzicht van den toren! Bij helder weer reikt dat over een omgeving met een straal van 70 K.M. De onderbouw van den toren rust op gewel dige betonblokken, die een oppervlakte van 676 M2. hebben. Er is een eerste platform, het grootste dus, op 57 M. hoogte, een tweede op 115 M. en op 150 M. vereenigen zich de vier „stijlen" tot één enkele, waarin op 276 M. het derde platform is gebouwd. Dan is er nog op den top, op 300 M. dus, een vierde platform van 1.6 M. middellijn, dat niet meer per lift maar alleen langs een wenteltrap te bereiken is en allen lijders aan duizeligheid moet wor den afgeraden. De wenteltrappen leiden trouwens van de basis tot den top en er pleegt een jaarlijksche wedstrijd in het beklimmen ervan te worden gehouden. Alleen zeer sterke beenen en longen kunnen zich dezen kracht toer veroorloven. Eiffel, in 1832 geboren, was dus al 57 jaar toen hij den toren voltooide. Maar daarna vol bracht hij nog heel veel arbeid en in 1912 was hij de stichter van het eerste laboratorium voor aërodynamica, te Auteuil, dat voor de studie der luchtvaart belangrijk werk deed en na zijn dood staatseigendom werd. Hij be reikte een gezegenden leeftijd in een buiten gewoon vruchtbaar leven: in 1923 stierf Alexandre Eiffel, drieënnegentig jaar oud. R. P. Noodweer veroorzaakt ernstig ongeval in de Ver. Staten. Zes auto's in rivier gestort. Tengevolge van een hevig noodweer, dat in de staten Mississippi. Alabama en Georgië woedt, zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. Te Vicksburg is ■n brug weggeslagen, met 't gevolg, dat vijf auto's en een vrachtauto in de rivier stortten. Reeds heeft men het stoffelijk overschot van 12 slachtoffers geborgen. Het zoeken wordt nog voortgezet. Acht personen konden gered worden. In Alabama zijn verscheidene hui'on door tornado's verwoest Er is in deze maand van Maart, Ons waarlijk weinig naars bespaard, Wij hebben dikwijls moeten rillen Van kou en of van griepbacillen, De hemel was maar zelden blauw. En meestentijds een somber grauw, Wij hebben ruim ons deel gekregen Van natte sneeuw en killen regen, De negen dagen voorjaarsweer, Zijn niet gekomen dezen keer, Wij zijn aan Maart, tezaamgenomen, Al brommend veel tekort gekomen. Grauw was de maand nog bovendien, Als zij figuurlijk wordt bezien. Er dreigden zware zwarte wolken, Boven de landen en de volken. Maar zie, nu roerde eensklaps Maart, Het uiterst puntje van zijn staart, Waardoor wij na vergeefsch verlangen, Toch nog wat moois mochten ontvangen In vroolijk licht van zonneschijn, Zooals de lente hoort te zijn. Wij kunnen nu alleen maar hopen, Dat 't met de kou is afgeloopen, En voor de nieuwe maand April. Die (net als Maart) doet wat hij wil, Ons monter voelen in het stille Vertrouwen, dat hij goed zal willen. P. GASUS. Chamberlain wil krachtig optreden tegen agressie in Europa LONDEN, 31 Maart (Reuter). De diplomatieke medewerkers van ver scheidene bladen kondigen aan, dat Engeland en Frankrijk Polen zullen beschermen tegen een niet uitgelok- ten aanval. De „Daily Telegraph" schrijft, dat minister-president Chamberlain een duidelijke waarschuwing wil richten tot Duitschland, dat Engeland zich met alle ten dienste staande middelen zal verzetten tegen verdere daden van agressie in Europa. De „Daily Herald" en de „Daily Ex press" verklaren, dat Frankrijk en Engeland Polen garanties zullen ge ven, dat het in geval van een niet uit- gelokten aanval zal worden geholpen en de „Daily Herald" voegt hieraan toe, dat de drie mogendheden overeen zijn gekomen, dat wanneer een van hen zal worden aangevallen, de bei de anderen te hulp zullen komen. Volgens den diplomatieken medewerker van Reuter wordt een strikte geheimhouding in acht genomen ten aanzien van de Donderdag door het kabinet gehouden besprekingen. Te Londen schijnt men er evenwel van overtuigd te zijn aldus ook deze correspon dent dat de regeering vastbesloten blijft haar pogingen tot voorkoming van verdere agressie in Europa voort te zetten en te ont wikkelen. In feite is er alle reden te gelooven, dat in de afgeloopen 48 uur de meening der regeering vaster vorm heeft aangenomen. Men gelooft dat deze neiging gestimuleerd is door den aard der berichten uit het buiten land. De besprekingen m-et de verschillende hoofd steden, in het bijzonder tusschen Londen en Parijs, vinden voortgang. Tot hen, die gisteren een bezoek hebben gebracht aan het Foreign Office, behoorde de Poolsche ambassadeur, Hij heeft een onder houd gehad met een ambtenaar van dit mi nisterie. Vanmiddag verklaring van Chamberlain. LONDEN. 31 Maart (Reuter). De bijeen komst van de commissie voor buitenlandsche zaken van het kabinet, welke vanochtend te kwart voor tien bijeen is gekomen, heeft een uur en een kwartier geduurd. Toen hedenochtend minister-president Chamberlain het Lagerhuis betrad, werd hij door zijn aanhangers met luid gejuich be groet. De vertegenwoordiger van de Labour-oppo- sitie. Greenwood, vroeg den minister president, of hij een verklaring af kon leggen over den Europeeschen toestand. De minister-president antwoordde: „Ja, doch ik zou liever mijn ver klaring later op den dag uitspreken, zoo mo gelijk om de zitting te sluiten kort voor het Huis uiteen gaat." Greenwood zeide hierop „In verband met den ernst van den toestand ben ik van mee ning, dat niemand zou wenschen er bij den minister-president op aan te dringen op dit oogenblik zijn verklaring af te leggen, doch ik zou hem willen vragen, in verband met de wilde geruchte?, welke de ronde doen, of hij iets meer zou kunnen zeggen om deze geruch ten te stuiten. Zou de minister-president ook willen zeggen, wanneer hij ongeveer zijn ver klaring af zou willen leggen?" Hierop antwoordde Chamberlain „Ik veronderstel, dat ik in staat zal zijn een volledige verklaring af te leg gen even voor drie uur hedenmiddag Wat betreft de geruchten, waarop Greenwood doelde, deze zijn door geen enkele officfeele mededeeling, welke in mijn bezit is, bevestigd. Men moet niet zeggen, dat de regeering deze als waar aanneemt". Reuter verneemt, dat de geruchten, waarop Greenwood en minister-president Chamber lain doelden, de ronde deden in de city en betrekking hadden op mobilisatie en concen tratie van troeoen Wat doet U in uwvrijen tijd? Vanmorgen hebben de operateurs van de Haarlemsche filmfabriek „Polygoon" op de tentoonstelling ..Wat doet u in uw vrijen tijd?" in de Tijdingzaal van Haarlem's Dag blad opnemingen gemaakt voor het filmjour naal. Er is een verhaaltje verfilmd, dat weer geeft hoe of één der inzenders thuis aan zijn werkstuk bezig is en het daarna naar de ten toonstelling brengt. Vervolgens wordt aan dacht geschonken aan andere werkstukken, die uit liefhebberij vervaardigd werden. Op deze foto zien we één der Polygoon-operateurs, den heer F. Wassenburg, bezig met opne mingen te verrichten van één der inzenders, die zijn werkstuk komt afleveren. Met ingang van 15 Mei. UTRECHT, 31 Maart. Naar wij vernemen, heeft de directie der Neder- landsche Spoorwegen besloten op alle stations de controle bij het betreden der perrons met ingang van den zomer dienst op 15 Mei a.s. op te heffen. De proefneming op het Centraal Station te Utrecht gedurende de afge loopen maand heeft dus volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Plaatse lijk zal worden bekeken of tourniquets of andere systemen dienen te worden aangebracht om bü den ingang het ver laten der perrons onmogelijk te maken. Goud stroomt naar Amerika. Vandaag een zending van 63 millioen dollar uit Europa verwacht. NEW-YORK, 31 Maart (Havas). De toevloed van goud naar de Ver- eenigde Staten duurt voort. Men ver wacht vandaag 63 millioen dollar aan goud. komende uit Europa. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen. Sedert het begin van de week is voor 175 millioen dollar aan goud inge voerd. ENGELAND EN RUSLAND DICHTER TOT ELKANDER. Moskou heeft begrip voor het standpunt van Polen. MOSKOU, 31 Maart, (Havas) Het schijnt, dat door het bezoek van mi nister Hudson aan Moskou de ban den tusschen Engeland en de Sovjet Unie nauwer zijn aangetrokken. In Sovjetkringen toont men zich zeer voldaan. De geschillen op handelsge bied, welke nog bestaan, kunnen wor den opgelost. Ook gelooft men. dat beide landen verlangen den weerstand tegen een aanval op een gezonde basis te plaatsen. De Sovjet Unie begrijpt de houding van Polen, dat niet wil toestaan, dat Russische troepen over zijn gebied trekken, ook niet als bondgenooten. Het schijnt, dat de vrienden van Polen dit land liever willen steunen met grondstoffen en oorlogsmaterleel uit de Sov jet Unie en het is blijkbaar zeker, dat de Sovjet Unie geen initiatief zal nemen, dat tot alarm aanleiding kan geven. In diplomatieke kringen is men van oor deel, dat de Sovjet Unie de democratische landen reeds veel zou steunen, wanneer het in geval van een oorlog zijn grondsitoffen- markt sloot Duitschland en zijn bondgenooten. Ook schijnt Engeland de hulp, welke de Sov jet Unie in het Verre Oosten zou kunnen bieden, te waardeeren. Warschau herhaalt: Wel dient groote waakzaamheid betracht. WARSCHAU, 31 Maart. (Havas). De Poolsche pers publiceert hedenoch tend een blijkbaar van hooger hand geïnspireerde mededeeling over de be trekkingen tusschen Polen en Duitsch land. Hierin wordt gezegd: „Ten aanzien van de geruchten, welke den laatsten tijd de ronde deden, zijn wij gemachtigd categorisch te bevesti gen, dat geen enkel ultimatum tot Po- Ion werd gericht, en dat geen druk op de Poolsche regeering werd uitgeoefend. Aangezien de methode van handelen van Duitschland dikwijls de wereld heeft verbaasd, moet groote waakzaamheid worden betracht, hoewel tot nu toe deze methode nog niet is toegepast in vraagstukken, welke direct Polen betreffen". Verder waarschuwt de Poolsche pers de open bare meening tegen zekere laaghartige en de- moraliseerende geruchten, welke door onver antwoordelijke elementen worden verspreid. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsch" wisselmarkt verkeerde hedenmorgen in et- apathische stemming. Het verloop was uitermate rustig en er ging al heel weinig om. Fluctuaties deden zich practisch niet voor en ook de mogelijkheden voor eenige affaire waren ingevolge de starre koersposities vrijwel uitgesloten. De redevoe ring van Funk, den Duitschen rijksbank- president, oefende practisch geen invloed uit en men nam te dien aanzien een volkomen afwachtende houding aan. temeer daar zich buiten de bijna dagelijksche redevoeringen van vooraanstaande staatslieden, geen nieuwe politieke verwikkelingen voordoen. De dollar bleef vastgenageld staan op het peil van het egalisatiefonds. 1.88 3/8 en week daar niet van af. In vergelijking met vorige dagen waarop „angstfactoren" een woordje meespraken, behoefde het fonds thans nau welijks stelling te nemen. Het pond sterling bewoog zich eerst om de 8.82, het niveau van gisteren dus. daarna een kleinigheid eronder op 8.81 13/16 a 1516. Ponden op termijn vertoonden een iets hooger disagio dat thans voor 1 maands 1116 en voor 3 maands 1 15 16 bedroeg. De affaire in Fransche francs was gering. De koers was ten opzichte van gisteren vrijwel onveranderd op 4 98:; a 4.99. Het disagio bedroeg voor 1 maands en 1-k» voor 3 maands Eenzelfde stemming gold ook voor de Belga, welke om de 31.69 vernomen werd, met een disagio voor de termijnnoteering van resp. 40 en 85. De Zwitsersche franc welke gistermiddag op de verhooging van den afgifteprljs van dollars door de Zwitsersche controle een scherpe re actie onderging bewoog zich vanmorgen op dit verlaagde peil van ca. 42.22 a 42.24 Overigens bood de wisselmarkt weinig bijzon ders. In het voorbeurseffectcnverkeer heerschte een gedrukte stemming, hetgeen in verband met de flauwe houding van Wallstreet niet onverwachts kwam. Toch viel hier de tendens betrekkelijk mee. Verliezen van groote be te beteekenis deden zich niet voor, en na de eerste daling trokken de koersen geleidelijk- iets aan. In koninklijke en Amerikanen viel eenige affaire te bespeuren. T- Het woord is aan Fliegende Blaffer: Een korreltje waarheid geeft de leugen kracht. Mededeeling gedaan aan den Franschen ambassadeur te Tokio. TOKIO. 31 Maart. In een onderhoud, dat heden heeft plaats gehad, heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken den Fran schen ambassadeur medegedeeld, dat Japan de Spratley-eilanden heeft geannexeerd. De Spratley-eilanden liggen 650 K M voor de kust van Indo-China. (United Press). NA DE REDE VAN DALADIER Afwachtende houding van Italië. ROME, 31 Maart. (Havas) Het schijnt, dat Italië na de rede, welke minister president Daladier voor de radio heeft gehouden, een afwachtende houding wil aannemen. In fascistische kringen denkt men blijkbaar dat Daladier. nu hij de eenheid van Frankrijk tot stand heeft gebracht en den wil van Frankrijk zijn rechten te verdedigen heeft aangetoond, langs diplomatieken weg Rome zou kunnen polsen. Men merkt thans, een zekere reserve bij de fascistische pers, welke wel op merkt, dat Frankrijk niet wil wijken, doch tevens verklaart, dat Italië zijn tijd kan afwachten. Bonnet noodijrt Beek voor bezoek uit. PARIJS. 30 Maart. Havas-A.N.P.) Men meent te weten, dat Bonnet Beek heeft uitgenoodigd tot een bezoek aan Parijs, wanneer hij binnenkort op reis zal gaan naar Londen. De Poolsche minister van Buitenland sche Zaken zou deze uitnoodiging in be ginsel hebben aanvaard, doch een da tum is nog niet vastgesteld. De inbraak in de Park-apotheek. Verdachte inbrekers en heelster aangehouden. Zooals we ree<ls eerder hebben gemeld heeft men zich tusschen Zaterdagavond 4 t Maart en Maandagochtend 6 Maart, toegang verschaft tot de Park-apotheek aan den Kleverparkweg; uit een kistje werd een be drag van ongeveer 30 gestolen. In verband met deze inbraak heeft de politie aangehouden een 23-jarigen rictwerker uit Amsterdam en een 24-jarlgen opperman uit Haarlem Beiden ontkennen, maar dit zal hur. niet veel baten, want tevens werd door de politie aangehouden een 30-jarige vrouw uit Amsterdam, die bekend heeft dat zij in den nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 Maart na de inbraak met deze beide mannen uit is geweest, waarbij verteringen van het ge stolen geld zijn gemaakt. Dit kon zij af leiden uit"de gesprekken van de mannen. De opperman wordt tevens verdacht van verduistering van een damesrijwiel, dat hij van een meisje ter leen had gevraagd. In- plaats de fiets terug te brengen, had hij die beleend. Het aangehouden drietal wordt aan den Officier van Justitie voorgeleid. jAAT een Groentje in Haarlem's Dagblad het doen. Dat is een motto dat tienduizenden malen per jaar wordt toegepast. In 1938 bijv. 47068 maal. HEDEN: 16 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. Onze handelsbalans met België is steeds meer passief geworden. 3 Het programma voor het bezoek van de Ko ningin aan België. 3 BUITENLAND. De Hongaarsche Slowaaksche besprekingen zijn opnieuw afgebroken. 5 De Italiaansche pers constateert, dat de kloof tusschen Frankrijk en Italië na Da- ladier's rede open gebleven is. 5 Een toeliehting van Funk op de nieuwe Duitsche finaneieringspoiitiek. 5 Volgens dr. Frick is de eigen ontwikkeling der niet-Duitsche volksgroepen in Duitsch land verzekerd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De jubileerende toren. j Van onzen financieelen medewerker: De Nederlandsch-Duitsche handelsbetrek kingen. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1