Tögaf/ Mo#$dpijn DE VUURSLAG VRIJDAG 31 MAART 1939 HAARCEM'S DAGE CAD' Bijeenkomst der Liberalen. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude over „Nationale Zelfstandigheid". Donderdagavond hielden de Bond van Jong Liberalen, afd. Haarlem, de Liberale Staats partij, afd. Bloemendaal, Heemstede en Haar lem een bijeenkomst in één der zalen van Brinkmann, Groote Markt. Mr. R. C, Bakhuyzen v. d. Brink opende de vergadering, heette de sprekers welkom, en uitte zijn voldoening over de groote opkomst. Daarop sprak Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die als lijstaanvoerder van de Libe rale Staatspartij de inleiding verzorgde. Ik heb pas na eenige aarzeling de mij aange boden candidatuur aanvaard, aldus spr. Deze aarzeling spruit voort uit het feit dat ik me nog niet in de actieve politiek heb bewogen, en wordt ook veroorzaakt doordat een burgemeester boven de partijen moet staan en hoewel ook hij een politieke opvatting mag hebben hij zich moet inbinden op dit punt. In de Provinciale Staten bestaat echter de mogelijkheid de libe rale beginselen te dienen zonder in botsing te komen met het burgemeestersambt. Ik acht het van veel beteekenis dat een bur gemeester plaats neemt in de Provinciale Staten. Want de tegenstelling Rijk-provincie-ge meente moet men niet meer toespitsen dan noodig is. Spr. besloot met te zeggen dat hij een „gewone liberaal" is, niets meer maar ook niets minder. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude sprak over „Nationale zelfstandigheid". Indien men thans om zich heen ziet hoe of met de nationale zelf standigheid van sommige landen wordt omge sprongen wordt het ons beklemd te moede, aldus spr. Tegenwoordig voert men geen oorlog meer, daarvoor zijn we te beschaafd, neen, we bemeesteren een land. Uit voordeel? Weineen, in het belang van het onderhavige land! Ook in ons land zijn verraderlijke stroo mingen, die onze zelfstandigheid ondermijnen. Wij moeten ons verzetten tegen buitenlandsche agressie, en daarvoor moeten wij groote ofl'ers brengen. Bezijden een uiterste krachtsinspan ning op materieel gebied moeten wij onze natio nale zelfstandigheid ook op moreel gebied be waren. Hoe jongere menschen den Volkenbond scherp kunnen veroordeelen zonder er iets voor in de plaats te stellen is me niet duidelijk. Meent gij dan dat het internationale recht in veiliger handen is bij hen, die den Volkenbond hebben veroordeeld? Op nationale feestdagen is het gewoonte uit te roepen dat ons Koningshuis het symbool van onze eenheid is. Doch ook in het dagelijksch gebeuren, in de dagelijksche uitingen moet men zich gericht houden op die nationale eenheid. Is het bij ons democratisch stelsel, waaraan onverbrekelijk verbonden is de vrije meenings- uiting, mogelijk om tot een eenheid te komen? Indien men het goede van zichzelf tegenover het slechte van den ander gaat stellen niet. Wel indien men eerlijk voor zijn eigen beginselen uitkomt, en daar bovenuit samenwerkt. Samen werking tast de principes als zoodanig niet aan. De huidige regeering heeft jammer genoeg een irrationeele scheidingslijn getrokken, die vol strekt overbodig is. De vergelijking tusschen dit en het vorig ka binet valt zeer ten nadeele van het laatste uit. Binnenshuis gaat het bij dit kabinet niet zoo rustig toe als naar buiten toe wel schijnt. Zooals de politieke verhoudingen thans liggen is dit kabinet niet de grootste waarborg voor de vei ligstelling van de nationale zelfstandigheid. In dien het uitgangspunt niet het kerkelijk karakter is doch de kerkelijke leerstelling wordt de grootst mogelijke eenheid niet bereikt. Indien we de extremisten uitschakelen blijven twee groepen over, de eene, die zich baseert op kerkelijke leerstellingen, de andere, die steunt op materieele belangen. Wat is er gebeurd in de landen, waar zulke groepen tegenover elkaar stonden? Twee honden vochten om een been, de derde liep er fluks mee heen. De redding moet dus uit het midden komen: de liberalen. Het is begrijpelijk dat de tegenwoordige tijd Gedistingeerd', zoo'n gladdering n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Med.) zich ietwat van het liberalisme heeft afgewend. De jeugd zoekt naar nieuwe banen. Spr. bond de jeugd op het hart, niet te experimenteeren. Nieuwe wegen zijn goed, doch men denke daarbij aan hetgeen reeds verricht werd. Het li beralisme is constant. De liberalen zijn dat met. Spr. fixeerde het liberale streven tenslotte in drie punten: lste. Wij erkennen, dat ons volk een Christe lijk karakter heeft. 2de. Wij wenschen geestelijke en stoffelijke vrijheid. 3de. Wij willen de persoonlijke bestaansver- antwoordelijkheid waarborgen. Nationale zelfstandigheid, saamhoorigheict wordt geboren uit het echte zuivere liberalisme. Na de pauze sprak Drs. G. van den Burg over „De jongeren in den liberalen strijd". De jong-liberalen richten zich tot hen, die vinden dat politiek maatschappelijk werk is van de beste soort. Het levenschenkende recht heeft in den te- genwoordigen tijd moeten wijken voor het doo- dende recht. Wij staan aan het graf van de vrijheid. Machiavelli leeft thans meer dan ooit. Hij schreef eens ongeveer het volgende: „Men moet weten dat een vorst, en vooral een nieuw vorst, vaak genoodzaakt is tegen de godsvrucht te han delen. Een vorst moet groote zorg dragen dat hem geen woord ontvalt dat niet vervuld is van de vijf deugden. Hij moet geheel godsvruchtig schijnen. Want de menschen oordeelen meer met de oogen dan met de handen". Deze woorden zijn in onze dagen weer waar. De makers van München moeten thans het fiasco van hun vertrouwen beleven. Voor de groote landen beteekende de methode van Mün chen een systeem van overleg, voor de kleine landen was München een systeem, dat hen zou kunnen onthalzen. Het spel binnen onze natio nale grenzen is zeer gevaarlijk. Wij wenschen geen lcweekerij van aanbieden van Nederlandsche protectoraten. Hierbij moet gelet worden op allen, die den bijl slaan in de wortels van den Nederlandschen stam. Haat onder elkaar kan ons thans niet meer leiden, alleen maar misleiden. Daarom roepen de liberalen thans een regeering op, die ons land dient binnen het nationale kader. De bestrijding der werkloosheid en de handhaving van Neder land naar binnen en buiten zijn de voornaamste punten, waarvoor we thans moeten strijden. De bijeenkomst werd besloten met een gezel lig samenzijn. voorlAdvocaat in de wieg gelegd... Vandaag! En morgen, versch uit het nest, maakt Oud •r Advocaat van. Die moet U eens probeeren! *1 1.101. 0. hel" U "°9_ (Adv. Ingez. Med.) Magazijnknecht bestal zijn firma. Beverwijksche grossierderij voor 200. benadeeld. Een 28-jarige knecht van een Beverwijk sche grossierderij had een schuld aan een bakker. Om die schuld af te doen gaf hij den bakker, die bij de firma klant was elke week eenige goederen af, die deze niet besteld had. Bij een bestelling kreeg men een bon van het kantoor waarop men bij het magazijn zijn bestelling kon halen. De bakker kreeg nu van den magazijnknecht geregeld pakjes margarine, suiker en dergelijke. Ze hadden dit spelletje ongeveer 7 maanden uitgehaald en daarbij de firma voor 200 benadeeld. Als de bakker zout moest hebben dan gaf de ma- gazijnknecht hem suiker en zoo slaagden zij er in elke week goede zaken te doen. De directeur van de firma vertelde, dat men nooit eenige argwaan tegen den magazijn knecht heeft gekoesterd. De zaak was uitge komen omdat de reizigers constateerden, dat de margarine van de firma zoo goedkoop aan de markt werd gebracht. Zes maanden voorwaardelijk vroeg de Of ficier tegen den magazijnknecht en vier maan den voorwaardelijk tegen den bakker. Beide met drie jaar proeftijd. Mr. H. O. Drilsma, die voor den bakker pleitte, sloot zich bij den conclusie van offi cier aan. Hij heeft een goede zaak en als hij de gevangenis in gaat dan zal zijn zaak onge twijfeld verloopen. Uitspraak 13 April Moet men bloembollen rooien bij intrekking van teeltvergunning? Officier meent van niet. HAARLEM Donderdag. Wat moet een bloembollenhandelaar doen, die aanvankelijk een vergunning heeft voor het telen van bloembollen en dus bloembollen plant, doch van wien later de vergunning wordt inge trokken? Dat was de vraag, die de officier van de Haar- lemsche Rechtbank hedenmorgen beantwoordde met: niets. Men mag de bollen niet rooien aldus de officier, want dan verricht men een teelt handeling en men mag juist niet telen. Op dien grond vroeg de officier vrijspraak voor een landbouwer uit de Haarlemmermeer, die terecht stond omdat hij ongeveer drie are met bloem bollen had beteeld en niets gedaan had toen zijn teeltvergunning was ingetrokken. De amb tenaar van de Landbouwcrisiswet had dus niet kunnen constateeren dat er geteeld was. De verdediger mr. J. van der Hoeven was het met de conclusie van den officier eens. Evenals de president was hij echter van meening, dat rooien niet altijd een teelthandeling is. Het is echter niet de bedoeling geweest van den crisis- tuchtrechter dat de kweekers, die gestraft wor den zelf hun bollen rooien. Daarom vroeg de ver dediger eveneens vrijspraak subs, een lichtere straf dan de kantonrechter had opgelegd, name lijk tweemaal f 50 boete. Dat is voor dezen ver dachte niet te betalen. Uitspraak 13 April. PROGRAMMA'VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 1 APRIL 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Progr. III: Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P.T.T. Nord 9.30; Pauze 9.50; Pariis Radio 10.00; Radio P.T.T. Nord 10.20; Ned. Brussel pl.m. 12.20; Keulen 1.30; Pauze 2.50; Ned. Brussel 2.55; Fransch Brussel 4.20; Ned. Brussel 6.20; Keulen pl.m. 7.50; Ned. Brussel 9.35; Fransch Brussel 10.30; Parijs Radio 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8,00; Diversen 9.20; Droitwich 10.35; London Regional pl.m. 3,35; Droitwich 4,50. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramof oonplaten concert. V erzoekprogramma 8.0012.00 Diversen. OUDERAVOND FüHRHOPSCIIOOL. Woensdag heeft de tweede Ouderavond in de Führhopschool aan de Overtonstraat plaats ge had, onder voorzitterschap van den heer E. F. Albrecht. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afge handeld hield de heer D. van Staveren, directeur van den Rijksfilmkèuringsdienst uit Den Haag, een lezing over het onderwerp: „Het kind en de film". In de vacature, ontstaan door vertrek van mevr. M. OIff werd gekozen de heer J. Rosevelt. doot TUIN-en v GAZONMEST (Adv. Ingez. Med.) Mr. R. van Genecbten bespreekt de fouten van bet parlementaire stelsel. Bijeenkomst van de N. S. B. in het Concertgebouw. In het Concertgebouw was Donderdagavond een propaganda-bijeenkomst georganiseerd door de N.S.B., waar als sprekers optraden mr. R. van Genechten en de heer J. H. Feld- meyer. Mr. van Genechten begon zijn rede met een citaat van prof. Bonger, die in een brochure geschreven heeft: „Een sterk ontwikkeld ka pitalistisch stelsel gaat gepaard met een bloei periode van de democratie". Daarom is de N.S.B. tegen het kapitalisme en ook tegen de democratie, die de regeering tot onmacht en werkloosheid hebben gedoemd. Van het oogenblik af, dat de Staat zich tengevolge van de crisis meer met het volk moest bezig hou den is gebleken, dat het parlementaire stel sel in elk opzicht heeft gefaald. Dit stelsel berust niet op het gezonde verstand. De be raadslaging geschiedt niet door deskundigen, Eenigen tijd geleden woonde ik, aldus spr., een vergadering der Tweede Kamer bij en als er van deze zitting een film zou zijn opgeno men en die film aan het volk zou worden ver toond dan was er over een jaar in Nederland geen parlementair stelsel meer! (Applaus). Een beraadslaging door deskundigen; een goede uitvoering van besluiten is in dit stel sel niet mogelijk. Stelt daartegenover het na- tionaal-socialisme, dat de menschen wil ver eenigen in bedrijfsschappen en corporaties waar personen zullen beraadslagen over on derwerpen, die zij volkomen beheerschen. Een beslissing kan slechts door een persoon wor den genomen. Beslissingen genomen door een groep van menschen zooals in het parlemen taire stelsel gebeurt, kunnen nooit effectief zijn omdat ze vandaag zóó en morgen weer anders kunnen uitvallen. Het parlement heet verantwoordelijk aan het volk maar het is in werkelijkheid verantwoordelijk aan de poli tieke partijen. In het nationaal-socialistische stelsel is de leider verantwoordelijk aan het volk. De Kroon zal steeds het recht hebben om door een referendum uit te laten maken of de leider nog het vertrouwen van het volk geniet. Er is geen enkel punt waarop de Ne derlandsche regeering in de laatste jaren geen grove fouten heeft gemaakt. De regeering heeft de verdienste, zoo redeneeren haar voor standers, dat ze zeer zuinig is geweest. De uitgaven stegen echter van 680 milllioen in 1933 tot 800 millioen in 1938. De Spoorwegen werken nog steeds met een tekort van f 100.000 per dag. Weliswaar is de schuld van de Ned. Spoorwegen sterk vermin derd en dit getal is dan ook niet juist als men geen rekening zou houden met de 225 milllioen gulden schuld, die de Staat van de Spoorwegen heeft overgenomen. Op die ma nier is de schuld natuurlijk gedaald. Maar de Nederlander betaalt er geen cent minder om. Het autoverkeer wordt extra zwaar belast om dit tekort weer te kunnen dekken. De N.S.B. heeft een wetsontwerp ingediend om de las ten op het autoverkeer te verlagen. Dit wets- wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschadelijke middel Bij alle apoth. en drag, vanaf f. 0.80 p. f/ac. (excl. O.B (Adv. Ingez. Med.) Copyrfghl P. I. 3. Boi 6 Copenha, ©e oude hofdame schrok hevig, toen zy den grooten hond de prinses op zijn rug zag nemen. Angstig bleef eerst even zitten, maar nauwelijks zag zij beiden verdwijnen of zij kwam tot bezinning Snel trok de hofdame een paar waterlaarzen aan, welke zij voor alle zekerheid gereed had gezet en zrj liep snel den hond achterna, zonder dat deze er iets van merkte. Ver was het niet naar het groote huis, waar de soldaat woonde h genoeg. Om er zeker van te zyn, dat zij den volgenden dag het en toen zij den hond in de deur zag verdwijnen, wist de hofdame huis zou kunnen terugvinden, zette ztj met krijt een groot kruis op de deur. (Wordt vervolgd (Adv. Ingez. Med.) ontwerp, dat door verschillende Kamerleden van politieke partijen werd geprezen, is toch met 81 tegen 3 stemmen verworpen. Waarom? Omdat het van de N.S.B. kwam. Een ander vraagstuk is de werkloosheid. Van den zomer is het 57ste werkloosheidsdebat in de Kamer gehouden. Mr, Oud heeft daarbij gezegd: „Het'ïs noodig, dat wij aan de regee ring dictatoriale bevoegdheid geven om de werkloosheid op te lossen". Toch zou men ook daardoor niet een stap verder gekomen zijn om tot oplossing van de werkloosheid te komen. Daarvoor zijn de tegen stellingen in de regeering te groot. Acht maanden geleden verscheen het plan van Ir. Westhoff, dat groote beroering verwekte. Dit plan, dat inderdaad uitstekende, zij het dan meerendeels nationaal-socialistische elemen ten bevat, zal ongetwijfeld weer in den doof pot worden gestopt. De N.S3. zal de werkloosheid binnen zeer korten tijd afschaffen (applaus). Wij kunnen dat, omdat wij het Nederlandsche volk als één geheel beschouwen en omdat wij niet zullen rekenen met goud maar met arbeid. Wij zul len beginnen met de arbeiders boven de 30 en de werkende vi'ouwen boven de 55 jaar te pensionneeren Elke Nederlander moet ge boren zijn in den schoot van het Nederland sche volk. De gehuwde vrouw, zoover zij niet kostwinster is, zal niet meer mogen werken. De geheele Nederlandsche jeugd zal een jaar lang gelegenheid krijgen om in werkkampen te arbeiden. De kooparkcht van den boeren stand zal hersteld moeten worden. De arbei ders moeten zooveel mogelijk weer in de be drijven te werk worden gesteld. De N.S.B. zal niet schuwen de arbeiders daarbij de plaats van de machines weer in te laten nemen. Door het pas afgesloten handelsverdrag met Duitschland zal Nederland weer minder tuin bouwproducten kunnen uitvoeren. Niet omdat Duitschland deze producten niet gebruiken kan maar omdat Nederland geen Duitsche industrieproducten als betaling wil accep teeren. Wij voeren boter naar Engeland uit, die in dat land weer door Duitschland wordt opgekocht. Rechtstreeksche uitvoer naar Duitschland is dank zij de politiek der re geering niet mogelijk. Ondanks alle crisis- maatrekelen is de zuivelproductie toch met 20 pet. toegenomen, Daar stond géén ver meerderden uitvoer tegenover. Met de tuin- bcarw-produeten is het al niet anders. .Het parlementaire stelsel is volkomen onmachtig deze problemen op te lossen. Na de pauze sprak de heer J. H. Feldmeyer, die erop wees dat het Italiaansche fascisme in 1919 in Nederland werd beschouwd a.ls een tijdelijk verschijnsel, dat ncoit historische beteekenis zou kunnen krijgen. Van het Duitsche nationaal-socialisme zei men het zelfde. En op het oogenblik voorspellen de zelfde voorlichters, dat ook het Nederland sche nationaal-socialisme nooit aan de macht zal komen. Al deze voorspellingen komen voort uit ver ontwaardiging. Men is over alles en nog wat verontwaardigd en over de Joden-vervolging in Duitschland wel in hooge mate. De behan deling van de Joden in Duitschland was tot October van het vorige jaar echter geen haar slechter dan die van de nationaal-socialisten in Nederland. De nation aal-socialisten zullen- nooit één cent voor vluchtelingen over heb ben als de eigen volksgenooten die cent zou den kunnen gebruiken. Als men dat onmen- schelijk wil noemen is het ons goed. De in ternationale groot-kapitalisten zijn vrij om in Nederland te handelen zooals zij dat wen schen. Zij alleen hebben belang bij het voort duren van den huidigen toestand. Alleen door de verdeeldheid van het volk in politieke partij groepeeringen kunnen ze hun macht blijven uitoefenen. Daarom bestrijdt de N.S.B. dat uiteenvallen in politieke partijen en streeft ze naar één onverdeeld volk op eigen bodem. BLOEMENDAAL'S CHRIST. GEMENGD KOOR Op Dinsdagavond 4 April geeft Bloemen- daal's Chr. Gem. Koor, onder leiding van Piet Halsema, een uitvoering van Heinrich Schütz' Matthaus-Passion in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Solisten zijn: Vine, van Bers, tenor (evangelist), Jos. de Klerk, bariton, (Christus), Jac. Lagas, bariton en Alb. de Klerk, orgel. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek.) Aanwinsten: Wijsbegeerte, zede- en zielkunde. Banning W., Om de groei der gemeenschap Hoog, P. jïï. van der. Rabbi Mozes ben Maim-on Mourik Broekman, M. C. van. Parapsycho logie en godsdienstig leven. Vloemans, A. De mensch in deze wereld. Technische wetenschappen. Leeuwen, Jr. J. van. Bouwmaterialen. Lammeren, T. J. W. van en G. L. Ludolph. Construe eren en berekenen van vlieg tuigen. Reyneker, F. H. De beginselen der aërody namica. Smit. Laschtijdschrift; jrg. 11937. Geschiedenis. Bibliografie der geschriften van Prof. Dr. H. Brugmans. 1891—1938; (bew. door H. van der Byll). Brugmans, H. Correspondentie van Robert Dudley, graaf van Leycester en andere documenten betreffende zijn gouverne ment-generaal in de Nederlanden, 1585- 1588, 3 dln. Tabouis, Geneviève. Blackmail of war. Woolley, C. L. Ur of the Chaldees. Nedeii. en i. h. Nederl. vert. romans. Basse, R. Hoog aan den wind. Bundel. Een novellen: F. Bordewijk, Marie Koenen. Marianne Philips. Geest, K. van der. Eiland in de branding, lependaal. W. van, Adam in Ongenade. Jelusich, M. Cromwell. Sonja, Zuster. Zoo is het leven. Engelsche romans. Bromfield, L. The green bay tree. Brc.mfield, L. Here tot day and gone to morrow. Day, C. Life with father.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6