Mol doel U'ut Uw veilen tijd* Palestina-Diorama ys STOUTENBEEK - BEVERWIJK GEEN APRILMOP Polygoon-operateurs aan het werk. ZATERDAG 1 APRIE 1939 H AAR E E M'S D A G B E A D 2 --Taak on positie dor vrouw". Haar taak in dc democratisch ge regeerde landen, in vergelijking met die in de autocratisch ge regeerde landen. Gisteravond werd in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een openbare vergadering belegd van verschillende samenwerkende Haarlemsche vrouwenvereenigi ngen De voorzitster van het Werkcomité dezer ver- eenigingen in Haarlem en omstreken, mevrouw G. J. Noordhofde Vries opende de vergade ring met een kort woord. Spreekster merkte op dat het initiatief tot deze bijeenkomst was uit gegaan "van de afdeeling Haarlem en Omstveken der Ned. Vereen, voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap en dat deze Vereeni- ging er in geslaagd was de medewerking te verkrijgen van negen andere vrouwenvereni gingen in Haarlem. De vier spreeksters van dezen avond zullen elk op eigen wijze de verantwoor ding die de vrouwen van dezen tijd dragen in het gezin en in het Staatsbestuur uiteenzetten, Daarna gaf de voorzitster het woord aan de eerste spreekster, mevrouw H. VerweyJonker, lid van den gemeenteraad -van Enschedé, die sprak over: „De vrouw in het openbare lev Mevrouw Verwey belichtte de positie der vrouw in het maatschappelijk en het openbare leven in de democratische landen in vergelij king met die der vrouwen in de autocratisch geregeerde landen. Is er in deze positie wel een principieel verschil? Oogenschijnlijk lijken die verschillen niet groot, en ze gaan ook niet pa rallel met de diverse regeeringssystemen. Maar bij nadere beschouwing is er wel degelijk veel verschil. In de totalitaire staten bestaat er namelijk maar één opinie over het deelnemen der vrouw aan het openbare leven. In de demo cratisch geregeerde landen bestaan daarover daarentegen zeer vele meeningen. In de landen met een dictatuur wisselt die meening voort durend en de positie der vrouw in Duitschland is nu aanmerkelijk anders dan die van de vrouw in 1933. Ook in Rusland vinden we dat ver schijnsel terug. In Italië is het eenigszins anders gesteld. Sedert 1922, de opkomst van het fas cisme, achtten wij de positie der vrouw, verge leken bij die van andere landen (de vrouwen in Italië hebben geen stemrecht en beldeeden geen hooge functies in het Staatsleven), er niet op vooruitgegaan. Het nationaal-socialisme in Duitschland kwam op tegen den vrouwenarbeid. De jonge mannen van na den oorlog meenden recht op dien arbeid te hebben en wilden de vrouw terugbrengen tot het gezin. De vrouw moet in de eerste plaats moeder zijn en een groot aantal vrouwen wil ook niet anders. Vandaar in Duitschland de z.g. huwelijksleeningen. Maar sluit een vrouw zoo'n leening, dan moet ze haar betrekking opgeven. Een aantal beroepen werd voor vrouwen geslo ten, het aantal vrouwelijke studenten beperkt De vrouw van heden werkt echter meer dan ooit mee in de politiek en in het economisch leven. Zoo ziet men dat de opinie over de positie der vrouw zich in de autoritair geregeerde landen herhaaldelijk wijzigt. Dat de vrouw nu deel neemt aan het econ. leven heeft twee redenen: ten eerste is er voor de bewapeningsindustrie behoefte aan arbeidskrachten en ten tweede is de vrouw genoodzaakt mede te werken om den levensstandaard te verhoogen. In democratisch geregeerde landen hebben de vrouwen veel meer rechten en veel meer mo gelijkheden. Toch is ook daar haar positie lang niet overal bevredigend. Maar dat hebben de vrouwen aan zichzelf te danken. De vrouw van tegènwoordig heeft over het algemeen te weinig politieke belangstelling en deze lauwheid is in dezen tijd volkomen misplaatst. En daarom, zoo besloot mevr. Verwey haar rede, moeten we goed bedenken, dat wij de democratie moeten verdedigen, want wij vrouwen hebben hier nog een kans en moeten dus voor dit beginsel op dc bres staan. Mevrouw Ch. L. PolakRosenberg, tweede voorzitster van de Vereen, voor Vrouwenbe langen, behandelde daarna het onderwerp „De vrouw in het gezin"; dus de vrouw als echtge- noote en als moeder. Spreekster memoreerde dat de positie der vrouw in het gezin, zooals die nu in Nederland is, niet denkbaar is zonder de Vrouwenbeweging en deze laatste is weer niet denkbaar zonder de democratie. De vrouwen verlangden invloed te hebben op het geheele leven en door kiesrecht te verkrijgen wilden zij medewerken om den democratischen staat te helpen opbouwen. De vrouw schept de sfeer in haar gezin. Zij moet probeeren een voorbeeld in haar gezin te zijn. De vrouwen die een gezin hebben moeten zich voortdurend herzien en de critiek en ook de juistheid der critiek van het jongere geslacht erkennen. In de .totalitaire staten is de mensch slechts dienaar van den Staat. De autoritaire staat kent het ideaal van kracht, van volledige agressie zonder erbarmen. Voor het vrouwelijk ideaal van liefde en begrip is in die landen geen plaats. Kunnen de vrouwen in die landen met een dictatuur zich aanpassen aan dat ideaal van kracht en overwinning, dan zullen zij een prettig bestaan leiden; kunnen zij dat niet, dan moeten zij zwijgen en da* zal "het gezinsleven allerminst ten goede komen. Wij vrouwen in Nederland willen de maat schappij opbouwen uit eigen vrijen wil en aan onze kinderen zoodoende een moreelen steun meegeven. Spreekster eindigde met de woorden: Laten wij goed bedenken wat wij bezitten, en laten we trachten dit niet verloren te laten gaan. Na een korte pauze was het woord aan de derde spreekster, mevrouw A. Trompde Jong, een bekende figuur in de vredesbeweging, die sprak over: „De vrouwen en de vrede". Een jaar of zes geleden, zoo 2eide zij, was het be trekkelijk gemakkelijk over dit onderwerp te spreken, maar nu, in dc huidige omstandig heden is zulks veel moeilijker. De donkere Sep temberdagen hebben ons verwarring en onze kerheid nagelaten. Na de wereldoorlog werd de democratie uit gangspunt voor een nieuw Europa. De rede lijke mensch kreeg den haar toekomenden in vloed, de Volkenbond droeg zorg voor nieuwe internationale rechtsorde. De uitwerking van dit alles zou slechts een kwestie van jaren zijn. Maar hoe anders is dit alles gegaan! De dage raad van menschelijke idealen, van betere tijden werd te niet gedaan. Vreemde machten deden zich gelden. De vredcsgodachte dus maar opzij zetten? Zeer zeker niet. En onze ge dachten gaan uit naar den a.s. Vrouwen-Vredes gang, die een demonstratie zal zijn voor een rechtvaardigen vrede. Wij moeten komen tot een bewuster samengaan van alle vrouwen, die den vrede willen en die de vrijheid en de ge rechtigheid willen dienen. In de huidige situatie is de innerlijke demo cratie de beste waarborg voor een rechtvaar digen vrede. De a.s. verkiezing zal een baro meter zijn waarop wij den stand en de kans van de dictatuur zullen kunnen aflezen. En daarom moeten wij schouder aan schouder staan om de democratie te dienen. Tenslotte sprak mevrouw Dr. W. H. Posthu musvan der Goot. presidente van het Jongeren Werkcomité over „De werkende vrouw". Vooral de positie van de vrouw in Duitsch land bracht spreekster aan de orde. De vrouw moet den man trachten te overtuigen van de waarde van haar arbeid en daarom moet zij ook gelooven in de essentieele waarde van dien ar beid. In de democratisch geregeerde landen en ook in Nederland is de vrouw daarvan nog niet voldoende doordrongen. Aan de hand van eenige voorbeelden licht spr. ons een en ander toe. Voor de democratie op de bres staan is een goed Mejuffr. MARY POS schreef er overMen komt in een half duistere zaal, staart verbaasd om zich heen, maar dan opeens springt er licht aan in den linkerhoek der zaal, men ziet daar een kleine, kleurige ruimte Doch 't wordt meer, beelden ziet men er in opdoemen tegen den fantastisch groenen nachthemel, die staat boven een onherberg zame plek „de woestijn van 3uda"! enz. 40 minuten is U in groote spanning. SCHOTERSINGEL 117 A. - Van 3—5 en 7—9 uur, eiken werkdag (behalve Vrijdag). Toegang 10 cent, Dinsdag 20 cent. (Adv. ingezMea.j beginsel, maar daarna komen de moeilijkheden pas. En daarom is het nu tijd voor bezinning, en dat geldt voor alle werkende vrouwen. Hoe kunnen wij dat doel bereiken? Zeker, men kan lid worden van een vereeniging, die de belangen der vrouw in de maatschappij behartigt. Maar bovenal moeten we de belangstelling in de dingen die om ons heen gebeuren in onszelf warm houden. Dat is de taak van de werkende vrouw in dezen tijd. Met een hartelijk woord van dank aan de vier spreeksters sloot mevrouw Noordhoffde Vries deze belangwekkende vergadering. MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN Vrij te bezichtigen van 2-5 u. Des Zaterdags van 2 tot 9 uur Verloofden vinden hier voorlich ting, hoe hun aanstaand huis gezellig en degelijk in te richten. (Adv. Ingez. Medj T*raude bij steunverlcening. In 1938 22 Haarlemsche gevallen voor den rechter. Het gemeentegestuur van Haarlem verzoekt ons de volgende mededeeling op te nemen: Nog steeds doen zich regelmatig gevallen voor, waarin blijkt, dat ondersteunden opzette lijk onjuiste opgaven deden omtrent eigen- of gezinsinkomsten, met als gevolg daarvan, dat zij een te hoog bedrag aan steun hebben ont vangen. Nogmaals wordt ernstig onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat zij die zich aan fraude schuldig maken, zich niet alleen bloot stellen aan een strafrechterlijke vervolging, doch dat zij bovendien worden gestraft met in houding van den steun en", terugvordering van het ten om-echte genoten bedrag. Dat een zeer scherpe controle wordt uitge oefend op de opgaven, moge blijken uit het feit, dat gedurende 1938 22 gevallen van fraude door den rechter zijn gestraft met gevangenisstraf, al of niet voorwaardelijk, terwijl bovendien een groot aantal gevallen uitsluitend langs ad ministratieven weg (uitsluiting van ondersteu ning en terugvordering van 't ten onrechte ge noten bedrag) zijn afgedaan. Afscheid W. Fehres. Huldiging door de ambtenaren. De heer W. Fehres, chef van het bureau Bur gerlijke Stand en van de afdeeling Bevolking en Verkiezingen ten Stadhuize, waar hij ruim 42 jaar werkte, heeft Vrijdagmiddag afscheid van het ambtenarencorps genomen. De heer J. Wijma voerde als oudste ambtenaar namens allen het woord. Hij roemde de groote verdiensten van den heer Fehres. die altijd met een zeer groote werkkracht en liefde gearbeid heeft. Niets was hem te veel als het er om ging, zijn mede-ambtenaren te helpen. De gemeente Haarlem verliest in hem één van haar beste ambtenaren. Spreker wénschte hem vele jaren van welverdiende rust toe. Hij bood hem namens de collega's aLs afscheidsgeschenk een wandel stok aan. voorzien van een gouden plaatje met inscriptie. Als persoonlijk geschenk bood de heer Wijma den heer Fehres als dank voor de aangename samenwerking een hengel aan. De heer Fehres dankte voor de hem gebrachte hulde. Hij herinnerde aan vroegere tijden en mocht constateeren, dat de samenwerking met de mede-ambtenaren altijd voorbeeldig is ge weest. Hij dankte de collega's daarvoor. De heer D. B. Gorris, chef der afdeeling Be volking te Rotterdam, voerde het woord als voorzitter van de Adviesclub voor Bevolkings registers, waarvan de heer Fehres jarenlang secretaris was. Ook cleze spreker roemde den arbeid van den scheidenden ambtenaar. De heer J. L. Lens, rijksinspecteur der Be volkingsregisters, betreurde het heengaan van dezen humanen chef en bracht hem namens de regeering dank voor het vele en verantwoorde lijke werk, dat de heer Fehres had verricht. Dr. Veen, die vaak met hem in contact is ge weest, sprak eveneens een vriendelijk woord. De heer Fehres, die Donderdag van B. en W. afscheid had genomen, waarbij de burgemeester hem op waardeerende wijze had toegesproken, dankte voor al deze vriendelijke woorden, waar na hij van allen met een handdruk afscheid nam. JONGETJE AANGEREDEN. Het vierjarig jongetje K., wonende in de Van Marumstraat, liep Vrijdagmiddag spelenderwijs op den hoek Kampersingel—Kamperstraat van het trottoir. Juist naderde een auto, waarvan de bestuurder een aanrijding niet kon voorkomen. Het kind brak het rechterbeen. Na door leden ,an den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd 't per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar het werd opgenomen. De remmen van dc auto bleken in orde te zijn. De chauffeur had geen schuld aan het ongeluk. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Vrijdag had in het schoolgebouw aan de Zijlvest de bevordering der leerlingen van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs plaats. Behalve Directeur en leeraren waren aanwezig de heer G. D. Gratema als gedele geerde van het Gemeentebestuur en de heer Mr. Dr. F. S. Witteveen namens de Commissie van Toezicht. Nadat aan de leerlingen der 4 leerjaren de uitslag was medegedeeld, had de uitreiking der diploma's plaats aan de candidaten, die eindexamen hadden gedaan. De Directeur, de heer J. L. Drijer feliciteerde ce geslaagden met het behaalde succes. De gewoonte is aan een rustpunt even om te kijken. F.inke geschoolde werkkrachten zijn noodig. Aanpakken, en plaats de theorie naast de praktijk, want flinke ervaren werklieden zijn noodig om een land groot te maken, De heer Gratama zei. dat de geslaagden de diploma's kregen als de bevestiging van hetgeen ze in 5 jaren gepresteerd" hebben. U komt in een nuchtere maatschappij, groo- tendeels gemechaniseerd en de kennismaking zal niet meevallen. Doch laat U niet ontmoe digen. De tijden wijzen er op, dat jullie je plaats zullen herkrijgen. Alles gaat automa tisch, er is bijna geen gelegenheid meer voor ontwikkeling van het handwerk, doch in het verleden ligt de toekomst en jullie zullen niet de scheppingen van het voorgeslacht jullie voordeel doen. Daartoe is noodig, dat je je vak door en door verstaat en op de hoogte zilt met de moeilijkheden, die de techniek biedt. De leerling De Goederen dankte namens allen voor het genoten onderwijs en hoopte, dat allen er veel profijt van zouden trekken. De lijst van bevorderden luidt als volgt: Bevorderd van 1 naar 2- J. A. Balledux, W. A. Balm. J. Bosch. J J. de Bruyn, A. Hof- mans v.w.. D. A. Huig, J. v. Huis. W. Jansen, W. de Jong v.w., F. A Kaan, J. Lourens. W. H. v. Maas, J. v. d. Mi je, J. J, Vooges, C. ter Wee. J. v. d Wereld, B. v. Bakkum. N. W Mijnders, G. de Boer, JVt. v. d. Boogaard. E. Bonman, D, Groot, W. Jansen, N. de Jong, W. H. de Smit v.w., J. Staphorst. L. C. v. d. Steen, H. N. Stuurman, E. Winkelman v.w., H. J. v. d. Worp, N. Zeulevoet. C J. Willemse. Bevorderd van 2 naar 3: J. H. Baay. J. Braakman, S. J. Bruinsma. F. Eneberink, F Engel, K. Hogend ijk, j, Holleman. J A. Inpijn. K. F. Klaassen, J. H. Kuyken. S. M. Mica J. Priester. J, G. B. Rooyers. J. Ruth, H. J. A. Speet. F. N. v. d. Veen, J. H. Vrielink, R. E Yntema, E. W. Dïekmann. A. Feenstra. H. M Franken. E. Hooeendorp. W. Kieft. J. Kloek. G. v. Leuven. P. W. Oversteeeen, A. H. A v. d Putten. R. J Swart. G. A. Wiek. J Voetelink H J. Wölcken. C. A. M. Vermolen. W. Bloem. M. v. Overveld. Van 3 naar 4: J. F. Akkerman. C. v. d. Berg. J. J. v. Dokkum, C. E. v. Egdom. M. Huider. J. W. v. Huizen, C. J. Kamer. F. Koel. J. Kok. L. BONTENBAL'S Leesbibliotheek JANSWEG 51, overweegt een BEZORGDIENST voor biblio theekboeken aan VèRWONENDE lezeressen en lezers, ingaande 13 APRIL A.S. Inwoners van Hemestede, Santpoort, Aerdenhout enz., die van dezen dienst gebruik wenschen te maken worden verzocht een berichtje aan ons te zenden. Alle inlichtingen worden hun dan verstrekt. De bezorgdienst zal door mij persoonlijk verzorgd worden. (Adv Ingez. Medj ONGEVAL TE AERDENHOUT. VrijdagmidSag 1 uur kwam de 11-jarige jongen K., wonende te Aerdenhout. per fiets op de Langelaan in botsing met een hem tegemoetkomende auto, welke werd bestuurd door den heer J. uit Zandvcort. Hij kreeg aan zijn linkerknie verschillende snijwonden. Dr. Bartels heeft hem verbonden. De fiets was vernield, de auto licht beschadigd. De politie ,telt een onderzoek in. F. Lenaarts, G. Nooitgedagt, J. Poelman, A. v. d. Schaar, H. W. Sonnemans, D. Starink, H. C. Voerman, T. Vrolijk, J. Alkema, F. j. Bak, W. Bloeemr, W. M. Decossaux, A. ter Haak, C. Haan, J. L. Karman, H. J. Kraaij, J. v. Kuyk, N. P. Oversteegen, A. L. Waage, J. de Kier. Van 4 naar 5: D. v. Boekhoven, P. J. Bouckaert C. Dekker, S. de Haan, K. Hakhoff, M. Versman, M. Honkoop, G. A. Jansen, H. Kuvener (vw.), E. Kuyken, C. Letter (vw.). J. Otter, K. F. Peschar, G. W. v. d. Poll Jr., H. J. v. d. Putten, H. Schreur, P. M. A. J. Smit, J. H, Sudmeier, P. Tollenaar, C. v. d. Tweel, J. W. Vallenduuk, C. Verkerk, D. Wallenburg, J. C. Weber, G. A. v. Asten, B. J. P. Boerrigler, T. de Jong, J. Th. Verbeek, E. W. Verharen, D. M. v. d. Vliet, J. Wildeboer, R. Winkelman, D. Wouterse, D. Vet- haak. Einddiploma verkregen: J. Boonders, W. Cor- nelissen, A. A. Couzijn, H. W. v. Hemert, A. J. Graaff, W. Th. v. Herwaarde, H. D. Huis, J. Lijnzaad, J. Th. Nijssen, H. Oddens, K. Prins. F. V. Reöeker, J. M. Schreuder, G. Schultze Kool. C. F. Vollbehr, E. C' Wessels, M. v. Wijk. J. L. Thunnissen, W. Akkerman, S. P. Bruyn. B. Derks, B. v. Engers. C. de Goederen, C. Goot jes. C. Jonker, J. Knape, C. J. Kuyk. A. Over den Linden. J. W. v. d. Manakker. J. de Mooy, A. Steffers. E. J. Strobel. D. Verkerk. H. W. de Vos, J. Vijlbrief. J. P. Willemsen, L. A. v. Wijn gaarden, L. H. Zieren, A. Zwart, W. H. Sas. OD hot wjttO dook. De Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad I I herschapen in een filmstudio. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele landToenemende bewolking en kouder, overwegend droog. Zwakke tot matigen, Oostelijken tot Zuidoostelijken wind. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 112 uur; n.m. 13.39 uur, Strand berijdbaar van 6.00—12.30 uur. Maandag v.m. 2.00 uur; n.m. 14.21 uur. Strand berijdbaar van 7.00—12.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De operateurs van de Haarlemsche filmfabriek Polygoon kwamen gisteren journaal-opnemin gen van de tentoonstelling „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" in het gebouio van Haarlem's Dagblad maken. Hier is 'een kijkje voor ons gebouw tijdens een opneming van de aan komst van één der deelnemers aan de tentoonstelling. Ja 't is heuseh waar. Vrijdagochtend was de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad her schapen in een filmstudio. Het leek wel een beetje op Duivendrecht of het kon ook Film stad zijn. De bezoekers, die reeds in de vroege ochtenduren op de tentoonstelling plegen op te dagen, u weet wel de tentoonstelling „Wat doet u in uw vrijen tijd?", hadden het soms te kwaad met de kronkelende slangachtige draden op' den grond, die het electrisch voed sel van den meter naar de schijnwerpers transporteerden. En zij knipperden tegen het felwitte licht der studiolampen, die alles in gloed zetten. Ja, het was precies Hollywood. Wat was er namelijk aan het handje? Er werd een nieuwe Nederlandsche film opge nomen. Waarvan de titel luidt: „Wat doet u in uw vrijen tijd?". De filmmaatschappij heet Polygoon.de regisseur F. Wassenburg en de operateurs zjjn F. Wassenburg en C. Kerk hof. De figuranten zijn de bezoekers van de tentoonstelling: „Wat doet u in uw vrijen tijd?" En de hoofdrol wordt vervuld door één der deelnemers aan deze tentoonstelling. De première vindt plaats in de Paaschweek. En als u de film wilt gaan zien dan moet u naar het Polygoonjournaal gaan kijken, want daar staat het filmpje in. Ja, het is niet zoo'n groote film. met Clark Gable in de hoofdrol, of zooiets, het is een klein stukje van het wekelijksche film journaal van Polygoon. Maar er zit een ver haaltje in dat stuk en het leek Vrijdagochtend allemaal zoo echt Duivendrecht of Filmstad of wat u maar wilt. dat het visioen van een heusche groote film je onwillekeurig voor de oogen kwam. Buitenopnemingen Er was nog meer dat je daaraan deed den ken. Er waren net als bij een groote film buitenopnemingen en binnenopnemingen, Eerst werden de buitenopnemingen gemaakt. Een tentoonstellingdeelnemer kwam met zijn mooie schip in de armen den ingang van het gebouw van Haarlem's Dagblad binnenge wandeld om het daar voor de tentoonstelling af te leveren. In werkelijkheid is die tentoon stelling al lang aan den gang en ook de werk stukken staan er sedert het begin van de week opgesteld. Maar de deelnemer moest zijn inzending overnieuw komen brengen. Dat was nou het verhaaltje in de film. Hij moest net doen alsof de tentoonstelling nog niet be gonnen was en alsof hij voor het eerst zijn mocie schip kwam brengen. Ziet u, dat ge beurt nou bij groote films ook, dat er wat ze vakkundig noemen „geënsceneerd" wordt. De Polygoon-operateur F. Wassenburg hield het filmtoestel voor zijn oogen. de film draai de en de deelnemer liep het gebouw binnen. „Nog eens over", klonk het. Dat deed ook weer zoo denken aan een echte groote film, daar doen ze cok alles over. De heer Wassenburg klom bovenop de Poly- goon-reportage-auto, de heer C. Kerkhof, een andere operateur, duidde uit hoe of de deel nemer dit keer moest loopen, hij zorgde er ook voor dat de nieuwsgierige menschen, die voor ons gebouw samen dromden, de opne mingen niet in de war stuurden en weer rolde de filmband. De buitenopnemingen waren gereed. „In het licht der schijnwerpers". In de Tijdingzaal werden toen de schijnwer pers ontstoken. De deelnemer kwam met zijn boot de Tijdingzaal binnen, werd ontvangen en naar de plaats geleid, waar zijn schip op gesteld werd op de tafel vol met fraaie vrije- tijdwerkstukken en gecomplimenteerd met zijn inzending. Dat was de eerste interieur opneming. Maar spoedig daarop moesten de binnenopnemingen gestaakt worden. Dat ge beurt in Hollywood ook wel eens, wanneer de ster bijvoorbeeld niet op tijd komt opda gen, 't was dus heelemaal niet erg dat ons dat ook in de Tijdingzaal overkwam. Je kunt mindere voorbeelden hebben! Maar hier was de ster niet te laat, maar de figuranten bleven uitdat wil zeggen er waren figuranten genoeg in den vorm van bezoekers, maar er was niet genoeg variatie in die be zoekers. Zij gaven niet het gemiddelde weer van de menschen. die belangstelling voor de tentoonstelling hebben. Er zat niets anders op dan te wachten. Zooals ze in Filmstad op mooi weer moeten wachten voor buitenopne mingen. zoo wachtten we hier op mooi pu bliek. En tegen twaalf uur was het publiek naar den zin van de neeren Wassenburg en Kerkhof. De schijnwerpers werden weer ont stoken. een zee van licht golfde over de tafel en de menschen, die langzaam daaromheen liepen. Dat wil zeggen, eerst liepen ze niet, want ze waren een beetje geschrokken van al dat licht en van de wetenschap dat ze in Haarlem's Hollywood terecht waren gekomen. En de regisseurtalenten van den operateur Wassenburg moesten eraan te pas komen (de zaal was niet zoo groot dat er een me gafoon, u weet wel dat is zoo'n toeter om door te schreeuwen voor noodig was om de figuranten-bezoekers te bereiken) en van een ladder af maakte hij de menschen duidelijk dat de heele rol, die ze te spelen hadden hierin bestond dat ze juist heel gewoon moes sten doen en zich net moesten ge dragen als of er geen lampen en geen film toestel waren. De talenten van den heer Was senburg voor massaregie bleben verbluffend want de stoet zette zich in beweging en hield zich verder meer met de Vrije-tijd-tentoon- stelling bezig dan met de filmlenzen. Dat was wat we hebben moesten. De Polygoon-operateurs F. Wassenburg en C. Kerkhof bezig met de journaalopnemingen van de tentoonstelling„Wat doet U in Uw vrijen tijd?" in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. Daarmee was de film echter nog niet klaar. De camera bekeek eenige inzendingen nog van dichtbij, legde het contrast vast tusschen de moderne „Oranje" en het oude fregat uit den tijd van de Ruyter, bespeurde nog bij zondere belangstelling voor het vliegtuig, nam ettelijke aandachtige bezoekers, waaronder eenige jeugdige guiten, die nauwelijks met hun hoofd boven de tafel konden uitkijken, onder de loupe en was toen bevredigd. Neen, eigenlijk nog niet bevredigd. Want er komen nog eenige opnemingen van den in zender, terwijl hij thuis bezig is met zijn liefhebberij te beoefenen. U ziet dus op het journaal den geheelen gang van zaken: den arbeid thuis, in vrijen tijd na dagelijkschen arbeid, de wandeling met het werkstuk naar onze Tijdingzaal en tenslotte de tentoon stelling heelemaal. Polygoon wil op deze wijze de grondgedachte „Vrije tijd blije tijd" in fil- mischen vorm neerleggen. De opzet is bijzon der geslaagd. Maar zooals gezegd, alle opnemingen zijn nog niet verricht. De laatste kernen nog op een anderen dag. Wat dacht u wel? Een heusche groote film wordt ook niet op één dag klaar gedraaid EXAMENS. Academische opleiding". Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand. examen rechten mej. A. S. Lubbers. Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: „Het alge meen verbindend en het onverbindend verkla ren van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten", de heer mr. S. Mok, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doet. ex. rechten de heeren J. R. van Eerde en F. M. J. Jansen voor het doet. ex. klassieke letteren mej. A. J. Middelkoop, mej. H. C. Louwaars, mej. J. C. B. de Kreuk, mej. A. M. Liedmeyer en de heer Tb. G. A. Bos; voor het doet. ex. geschiedenis mej. E. Tas: voor het cand. ex. Engelsche taal en letterkunde mej. J. I. Fontein en voor het doet. ex. Engelsche taal en letterkunde mej. H. Nieboer. Aan de Leidsche Universiteit slaagde de heer P. W. Foeken voor het doet ex. geschiedenis.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2