Hoislet Veel vluchtelingen Kinderbij slagverzekering kan instemming der Tweede Kamer verwerven. BRAND!! Centrale Verwarming TEL. 15597 Ik ontdek Amerika HOOG SPEL NEDERLANDSCHE ANDEL-MAATSCHAPPIJ, n.v. ZATERDAG 1 APRIL' 1939 H A" A* R L E M'S DAGBLAD 3 in Oldenzaal. Uit Tsjecho-Slowakije afkomstig. In verband met een groot aantal vluchtelingen, dat uit Tsjecho-Slowakije afkomstig is en waarvan er enkele hon derden op het station te Oldenzaal ver toeven, terwijl slechts een klein gedeelte naar Engeland is doorgezonden, en mede in verband met het feit, dat nog een veel grooter aantal vluchtelingen te ver wachten is op het grensstation te Bentheim wacht een extra-trein met circa 500 vluchtelingen op doortocht heeft de burgemeester van Oldenzaal zich door middel der Oldenzaalsche ra dio-centrale tot de Oldenzaalsche bevol king gericht, hij deed daarbij een beroep op de bevolking één of meer dezer vluch telingen tijdelijk tegen eenige vergoe ding of uit liefdadigheidsoogpunt, in haar woningen op te nemen. Beeds hebben verscheidene inwoners in dien geest toezeggingen gedaan. Op het oogenblik vertoeven in Oldenzaal nog 200 dezer vluchte lingen, welke voorloopig zijn ondergebracht in diverse gebouwen, o.a. het dagsanatorium en het parochiehuis, in hotels en in particuliere ge bouwen. Vijfmaal over de Noordzee. Het lot van de velen, die om redenen van po- litieken en/of rassen-aard gedoemd worden het spoor te volgen van den eeuwig-zwervenden, nergens rust-vind enden Ahasverus, kan nauwe lijks pijnlijker geillustreerd worden dan door de ervaringen van één hunner, die zestien uur te Hoofddorp heeft vertoefd, aldus schrijft de Tel. Vijfmaal heeft deze vluchteling de Noordzee moeten oversteken, viermaal op één dag, gis teren voortdurend in spanning verkeerend over hetgeen hem wachtte, voortdurend in zorg over degenen, die hij heeft achtergelaten. Eerst de vijfde vliegtocht was definitief. Uit Praag komende, reisde hij over Amster dam naar Londen. Geen toegang. Terug naar Amsterdam. Geen toegang. Een telegram van nog onopgèhelderde herkomst deelde mede: „Ga terug naar Londen, er is nu wel toegang voor u." Hij ging weeer naar Croydon, om daar te hooren: geen toegang! Toen vloog hij ten vierde male over de Noordzee. Amsterdam ver leende hem voor één nacht huisvesting en in dien tusschentijd gingen vrienden aan het werk oijl dezen zwerveling alsnog de mogelijk heid te geven in Londen voet aan wal te zetten. Dit is gelukt. Vrijdagmiddag vertrok de man, zielsgelukkig opnieuw van Schiphol naar Croy don in de overtuiging dat nu het „verboden toe gang" verdwenen zou zijn. Er was maar één schaduwzijde: dat zijn kameraad, die met hem de eerste vier Kanaalreizen had gemaakt, niet ook de blijde vijfde mocht meemaken, wijl voor dezen nog geen emigratie-mogelijkheid was ge vonden. Zij hoopten, dat deze in den loop van den dag nog komen zou. Dan wacht beiden, naai zij gelooven, een bestaanskans in Australië of Amerika. Vrijdag zond Londen weer twee vluchtelingen die op Croydon waren aangekomen, doch Enge land niet binnen mochten, terug. Zij zijn echter niet te Amsterdam aan land gegaan, doch door gevlogen naar het land, waar zij vandaan ge komen zijn. bel dan direct de brandweer op. Heeft U iets noodig voor Uw tuin, bel dan op 1 6 0 6 1 ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPEKSTRAAT no. 5 HAARLEM, beiden staan steeds paraat voor U. (Adv. ingez. Med.) Beperking van het recht van vereeniging en vergadering. Verzet in Eerste Kamer tegen aanhangig wetsontwerp. Aan het voorloopig verslag over het ont werp van wet tot wijziging en aanvulling van de wet van 22 April 1855, tot regeling en be perking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, wordt het vol gende ontleend: Verscheidene leden verklaarden voorne mens te zijn, hun stem aan dit wetsontwerp te onthouden. Deze leden erkenden, dat bij de behandeling er van in de Tweede Kamer vele bezwaren tegen hetgeen aanvankelijk was voorgesteld, zijn weggenomen. Zij waren even wel van meening, dat niettemin nog vele be denkingen tegen de ontworpen regeling zijn overgebleven, welke zwaarder bij hen wogen dan de in de oorspronkelijke voordracht aan gebrachte verbeteringen. Zoo waren zij van oordeel, dat het, in arti kel m opgenomen ontwerp-artikel 3, tweede lid te vaag is geredigeerd en dat daardoor de strekking ervan veel te wijd is. Immers, het gewaagt van deelnemen aan een vereeni ging door lidmaatschap „of op andere wijze" en van „uitstrekken" van werkzaamheid „tot het buitenland". Deze omschrijvingen nu werden veel te ruim geacht. Vervolgens opperden deze leden bezwaar tegen hetgeen wordt voorgesteld in het, in artikel IX opgenomen ontwerp-artikel 23. waarbij aan vreemdelingen wordt verboden het woord te voeren in aldaar nader om schreven vergaderingen. Ook dit artikel gaat huns inziens veel verder dan strikt noodig is ter bereiking van het met deze voordracht nagestreefde doel. Met voldoening constateerden weder andere leden, dat de bemoeiing der overheid bij toe passing van de ontworpen bepalingen slechts een repressief karakter zal dragen evenals tot nog toe en dat dus niet een stelsel van pre ventief toezicht staat te worden ingevoerd. Voorts juichten deze leden toe, dat de be slissing omtrent het verbieden van een ver eeniging e.d. aan den rechter zal worden voorbehouden, uitsluitend op vordering van het openbaar ministerie, en niet in handen van de administratie zal worden gelegd. Eenige leden verklaarden volkomen in te stemmen met het voorstel te verbieden, dat vreemdelingen deelnemen aan Nederland- sche staatkundige vereenigingen. Over practische kwesties echter geen eenstemmig oordeel. Blijkens het voorloopig verslag op het ontwerp van wet houdende wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering betuigen zeer vele Tweede Kamerleden hun instemming met het beginsel, dat aan dit wetsontwerp ten grondslag ligt en met de wijze, waarop in de memorie van toelichting dat begjnsel is ontwikkeld. Voor het particuliere bedrijf is een goed wer kende regeling alleen te verkrijgen, als allen medewerken en als bovendien van alle bedrij ven een gelijk bedrag voor eiken arbeider wordt gevorderd. Met het oog op de concurrentie-ver- houdingen mag het voor den ondernemer geen verschil maken, of hij arbeiders met veel dan wel met weinig kinderen in zijn dienst heeft. Zouden de bedragen, die de bedrijven als ge volg van een kinderbijslagregeling hebben te betalen, afhankelijk worden gesteld van de grootte van de gezinnen der bij hen in dienst zijnde arbeiders, dan zouden weldra de arbei ders met een groot aantal kinderen zooveel mo gelijk worden uitgeschakeld en zou dus de regeling, welke in hun belang was bedoeld, zich juist tegen hen keeren. Uit een en ander volgt, dat een afdoende oplossing slechts kan worden gevonden in een verplichte regeling, met pre miebetaling en fondsvorming. Sommige leden, die in beginsel tegen een kinderbijslagregeling geen bezwaar hadden, zou den toch liever gezien hebben, dat deze niet bij de wet verplicht ware gesteld. Voorop behoort naar de meening dezer leden te staan, dat elk persoonlijk de verantwoordelijkheid draagt voor het onderhoud van het gezin, dat hij ge vormd heeft. Wil de overheid aan kinderrijke gezinnen de helpende hand reiken door facili teiten op het gebied der belastingwetgeving en door toepassing van andere middelen, welke haar daartoe ten dienste staan, dan bestaat daartegen geen enkel bezwaar. Maar daarmede is de taak, welke hier voor de overheid is weggelegd, dan ook afgeloopen. Verscheidene andere leden betoogden, dat ook bij de vorming van een gezin aan de natuur geen vrij spel kan gelaten worden, vooral als men de lasten daarvan niet zelf kan dragen. In het licht van de gegeven toelichting komt de onderhavige regeling ten slotte hierop neer, dat wie voldoet aan zijn „recht op vorming van een Voor 4'- behangt de Behangcentrale in de Gierstraat een HEELE KAMER van 10 rol,, met inbegrip van het behang en rand! Enorme sorteering. BEHANGCENTRALE GIERSTRAAT 63 TELEFOON 18401 (Adv. ingez. Medj gezin naar de wetten der natuur" er op kan rekenen, dat anderen mede verplicht worden voor het onderhoud van dat gezin te zorgen. Intusschen waren de leden, hier aan het woord, wel bereid aan het tot stand komen van een regeling in den geest van het ontwerp mede te werken, zij het dan niet zoozeer wegens het „recht" dat aan de ouders zou toekomen, als wel op grond van de practische overweging, dat zulk een regeling goede gevolgen voor de kinderen zal kunnen hebben. Echter zouden de hierbedoelde leden het wel waardeeren, indien alsnog het verleenen van een subsidie van overheidswege ter gedeeltelijke goedmaking van de lasten der bijslagregeling in overweging zou kunnen worden genomen. Omtrent de practische uitvoering der wet werden nog vele opmerkingen gemaakt. Ernstige electricileitsstoring te Rotterdam. Hedenochtend heeft zich te Rotterdam een zeer ernstige electriciteitsstoring voorgedaan, waardoor het grootste deel van de stad gedu rende vijf kwartier van electrischen stroom ver stoken was. De storing begon om vijf minuten over tien en duurde tot kwart over elf. Alle groote bedrijven, o.a. de scheepswerven langs den Nieuwen Waterweg, hebben geduren- den dien tijd stilgestaan. Ook het tramverkeer was op vele plaatsen in de stad gestagneerd. Na twintig minuten kon echter het gelijk- stroomnet in de binnenstad weer ingeschakeld worden. De storing heeft ook vertraging in den trei nenloop teweeg gebracht. De trein uit Rotter dam, welke om kwart voor twaalf aan het Cen traal Station te Amsterdam moet arriveeren, kwam twintig minuten te laat binnen. OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK van ADR. STOOPLAAN 35 (Adv. Ingez. Med.) De New-Yorker zooals hij is: een rusfig burger. Al is de politiek nog zoo interessant wi« een ander volk wil leeren kennen moet het eer ste aandacht schenken aan de menschelijke en de alledaagsche toestanden, die hij in het vreem de land aantreft. Uit al de doodgewone détails van het alledaagsche leven leert ge een volk kennen. Uit zijn gewoonten, zijn liefhebberijen, zijn dagelijksche zorgen en genoegens komen veel dingen voort, die wij geneigd zijn als belang wekkender te beschouwen. Ook zijn politieke gezindheid, zijn politieke helde en zijn politieke haat komen er uit voort. Wie New-York wil leeren kennnen. een stad van bijna acht mil- lioen inwoners, die zoo grooten invloed heeft op het beeld van de Vereenigde Staten, moet den New-Yorker zooals hij is leeren kennen. Voorop sta dat de New-Yorker een mensch is. Een mensch als een Berljjnsche bierbrouwer, een Breda'sche broodbakker, een Drentsche bur gemeester en een Parijsche commissaris van po litie. De eene mensch is niet zooveel anders dan de andere. Hij werkt, hij eet, hij slaapt. Hij is verliefd, hij is droevig, hij is vol zorgen voor zijn gezin. Hij amuseert zich graag wanneer daartoe de gelegenheid aanwezig is. Hij heeft zijn hobby: postzegels, voetballen, figuurzagen, lezen. En ieder tracht van zijn leven te maken wat er van te maken is. En waar de eene mensch niet zooveel anders is dan de andere verschilt de sluiswachter te Hedel aan de Maas eigenlijk niet zooveel van den President der Vereenigde Sta ten te Washington. En is het hoogstgeleerde sie raad van de gemeentelijke universiteit te Am sterdam niet eens zooveel anders dan de New Yorksche melkboer, die iederen morgen zijn flesch melk bij mij voor de deur zet. Dit is geen groote wijsheid. Dit is zelfs nau welijks wijsheid. Maar er zijn toch heel veel menschen die dit niet weten. Wanneer ik tegen den wijzen rector-magnificus „melkboer" zou zeggen, zou deze wijze man kwaad worden. Hoe onwijs! En wanneer Dc tegen den verstandigen melk boer: „ha, die schilleboer" zou zeggen, zou hij boos worden. Hoe onverstandig! Zoo zijn er veel onwijze en onverstandige lie den die, wanneer ze aan een Parijzenaar den ken, een heer voor zich zien die alle meisjes na loopt. Dat is niet juist. Negentig procent van AANBESTEDING. Vrijdagmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het onderhouden van de binnen- en buitendeuren der Midden- sluis te IJmuiden met bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. van der Vries, Sliedrecht, voor 25950. VAN P WIE KOMT UIT? AGENTSCHAP HAARLEM Gr HoutstrJGr Markt Tel 15990 (3 lijnen) Wij fourneeren U direct uit depót Italiaansche reis-lires, betaalbaar in geheel Italië. Eveneens openen wij accreditieven in goedkoope Lires. (Adv. ingez. Medj alle Parijzenaars zitten rustig thuis bij moeder de vrouw. En zoo zijn er ook veel onwijze en onverstan dige lieden, die, wanneer ze aan een New-Yorker denken, een heer voor zich zien die met een dikke portefeuille vol bankbiljetten en met een revolver in zijn broekzak iederen avond eenige weelderige nachtclubs bezoekt, waar hij zich laaft aan whiskey en champagne, danst met beeldschoone vrouwen en kijkt naar de beste cabaretkunstenaars ter wereld. Mag ik u even uit deze lieve droom helpen? Een New-Yorker is een volslagen vreemdeling in het New-Yorksche mondaine leven. Dat komt omdat hij meestal geboren en getogen is in Iowa of Kansas of een van de andere zevenenveertig staten, waarin New-York niet ligt als hij ten minste niet komt uit Boedapest, Dublin of Minsk om van Belgrado, Athene en Peiping maar te zwijgen. New-Yorkers zijn meestal menschen die zelf, of wier ouders, uit andere steden en landen naar New-York zijn gekomen om te zoeken naar het goud, dat aan de punten van den regen boog is. De New-Yorker heeft allerlei zonderlinge eigenaardigheden: hij leeft bijvoorbeeld in de grootste havenstad van de wereld, maar wanneer hij de oogen voor altijd sluit heeft hij dikwijls geen zeeschip gezien. Hij woont in de stad met het grootste vermaakcentrum van een heel we relddeel. Maar hij komt slechts een enkelen keer en dan nog alleen op Zondag op Broadway en wanneer hfj daar is vermaakt hij zich met het schieten op pijpestelen of met het luisteren naar welbespraakte heeren. die kwak zalverijen of pommade aan den man trachten te brengen. Geen stad ter wereld waar zooveel vol wassenen er vermaak in scheppen uren lang toe te kijken, wanneer andere volwassenen een gat in den grond graven: het afbreken en opbouwen van huizen heeft hier tenminste evenveel be kijks als de heerlijkste Deanna Durbin-film. Wanneer u hoort toe de financieele verhou dingen zijn waaronder de gemiddelde New- Yorker zijn leven leeft, dan zult u uw denkbeeld an den frivolen nacht-club-gentleman met de dikke portefeuille wel willen herzien. Het gemiddelde New-Yorksche gezin bestaat uit papa, mama en twee kinderen. Het gemid delde gezinsinkomen bedraagt 1473 dollar per jaar of iets meer dan 28 dollar per week. De ge middelde uitgaven bedragen 1589 dollar per jaar. Het gemiddelde tekort is dus 116 dollar per jaar. Daaruit uit dit tekort wordt ver klaard: dat New-Yorkers geen spaarbankboekjes hebben, dat zij overal alles op afbetaling koo— pen (behalve in het warenhuis Macy, het eenige dat alleen a contant verkoopt), en dat er geen stad ter wereld is met meer banken van leening en leenbanken. En dat verklaart ook dat de ge middelde New-Yorker zijn heele leven in een economische tredmolen loopt en nooit tot rust komt wat den wedloop mei zijn financien be treft. Wanneer u dit gemiddelde jaarlijksche in komen van den New-Yorker ad 1473 dollar voor het gemak op 1473 gulden brengt, dan bent u niet ver mis. Van die 1473 gulden dan besteedt de gemiddelde New-Yorker er 570 aan voedsel, 114 aan kleeding (en hij ziet er altijd uitstekend gekleed uit) 438 aan huishuur, 73 aan verzeke ringen, 33 voor huishoudelijke aanschaffingen, 31 voor een auto waarvoor hij geen garage kan bekostigen (geen stad waar 's nachts meer auto's langs de trottoirs staan): 36 voor bussen en on der grondsche treinen; 31 voor zakgeld: 61 voor medische hulp; 57 voor vermaak en uitspanning; 36 voor tabak; 7 voor opvoeding (de scholen zijn hier gratis) 33 voor cadeautjes, weldadigheid en belasting. De meeste New-Yorkers, of om pre cies te zijn 97' procent van hen, betalen geen belasting. Men begint hier pas inkomsten-be lasting te betalen bij een jaarlijksch inkomen van 2400 dollar (voor vrijgezellen: 1000 dollar). De meeste New-Yorkers zijn, wat hun politieke overtuiging betreft Democraat of Republikein. Noch dc sociaüsten noch de communisten konden de 50.000 stemmen bij elkaar krijgen die noodig zijn om de erkenning van „partij" te verkrijgen. Ge begrijpt dat verreweg de meesten in een nachtclub geweest zijn, waar ge per plaats on geveer 20 dollar moet betalen. De gemiddelde New-Yorker brengt zijn avonden verre van het „vroolijke" deel van Broadway door. Hij gaat voor middernacht naar bed. want hij moet om 8 uur 's ochtends aan het werk. De New-Yorker leeft een heel rustig leven. Hij komt meestal niet uit de wijk waar hij woont. Hij speelt graag kaart. Hij luistert naar de radio. En hij gaat op z'n hoogst ééns in de week naar zijn buurt-bioscoop waar hij van 15 tot 40 cent voor zijn plaats betaalt. Daar ziet hij dezelfde film, waarvoor de vreemdelingen en de dagjes- menschen drie weken geleden op Broadway een dollar betaald hebben. Op Zondag gaat hij naar de kerk, want meer dan de helft van de bevol king van New-York behoort tot een kerk. De gemiddelde New-Yorker heeft 56 jaar te leven, zijn vrouw vier jaar langer. In 1880 was dit cij fer 29 jaar. Maar de zuigelingensterfte is gewel dig afgenomen, zooals overal in de wereld. De meeste dood-verwekkende ziekten zijn hier: hartverlamming, kanker en longontsteking. Op de 100.000 sterfgevallen zijn 15 zelfmoorden. En tot slot nog een merkwaardig cijfer: 264.000 volwassen New-Yorkers kunnen Engelsch lezen noch schrijven! Ik kan zoo nog wel een tijdje voortgaan en u meer leerzame feiten en cijfers mededeelen, maar ik laat het hierbij, omdat u nu wel zoo ongeveer een denkbeeld zult hebben gekregen van den gemiddelden New-Yorker. En omdat u het nu wel met mij eens zult zijn dat een mensch maar een mensch is. OveraL Mr. E. ELIAS

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5