radio de vuuRiiaal AGENDA. Téeefceft- en. &atnaik(lae.dCng. PASCHEN. PALTHE! Persen! P i e k f i j n LEEFLANG SimplGX rijwielen, degelijk - snel - fraai - 46^" ft ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 1 'APRÏE 1939 HA'A'REEM'S DAGBEAD 3 Diploma's van de Ambachtsschool uitgereikt. Op herstel van den driejarigen cursus aangedrongen. Vrijdagmiddag werden in de Ambachtsschool aan den Kleverparkweg de einddiploma's uitge reikt aan de leerlingen, die den cursus met suc ces hebben gevolgd. Het bestuur der school, de leeraren met den directeur den heer A. L. Hen- geveld aan het hoofd en de talrijke geslaagde leerlingen hadden zich in een der ruime lokalen vereenigd waar allereerst de heer J. W. van Santé, voorzitter van de Commissie van Onder wijs aan de Ambachtsschool het woord nam en den geslaagden hartelijk geluk wenschte met het door hen behaalde resultaat. Dat getuigschrift dat jullie nu krijgen, aldus spreker, hebben jullie in twee jaar behaald onder leiding van den directeur en het leraren corps. Die twee jaar zijn eigenlijk veal 'te kort, op jullie rust echter de taak om toch te zorgen, dat de goede naam van de Haarlemsche Am bachtsschool hoog gehouden wordt. Ook na het verlaten zal de directeur jullie steeds met raad en daad terzijde willen staan. De directeur, de heer A. L. Hengeveld, die hierna sprak, wees allereerst op de voordeelen, dat een „Staat van Dienst" boekje, dat bij de Gemeentelijke Jeugd Registratie te verkrijgen is biedt. Weer zijn wij genaderd tot het moment, aldus ging spr. verder, waarop een groot aantal leer lingen onze scholen met diploma gaat verlaten, het moment waarop voor velen den tijd is aan gebroken, dat zij voor het laatst onderwijs in schoolverband hebben kunnen genieten. Ik ben er van overtuigd, dat velen dezen dag verlan gend hebben zien naderen, omdat zij tenslotte verlangend zijn eens de schoolbanken te kun nen verlaten. Het spijt mij echter, dat wij deze jongelui nu reeds moeten laten gaan, daar ik er van over tuigd ben, dat hetgeen zij hier geleerd hebben slechts de allex-eerste beginselen op het gebied van vakbekwaamheid zijn. Velen zullen, nu zij de praktijk ingaan, in de gelegenheid gesteld worden een leerlingcon tract voor 2 jaar met de patroons af te sluiten, waardoor zij nog een paar jaar onder leiding het aankweeken van vakbekwaamheid kunnen voortzetten. Laat deze gelegenheid, indien gij ze krijgt, niet ongebruikt voorbij gaan en bo vendien geef ik hen den goeden raad het onderwijs in teekenen en de theoretische vak ken in de hier ter stede bestaande avondnijver heidsscholen voort te zetten. Dit onderwijs zal naar wij mogen verwachten spoedig een aan merkelijke uitbreiding ondergaan. Denk nu vooral niet. dat ge op dit moment reeds zoover gevorderd zijt, dat ge van vak bekwaamheid kunt spreken, maar neem van mij aan, dat ieder die ge in fabriek of werkplaats ontmoet op het gebied van vakbekwaamheid uw meerdere is en dat ge dus van hen kunt leeren. Ik hoop, dat U de kans in de wereld te slagen zal worden geboden en dat gij t.z.t. de uren aan onze scholen doorgebracht aangenaam zult herdenken omdat zij U den weg geopend heb ben naar het groote doel een behoorlijk maat schappelijk bestaan te verkrijgen. En mocht het ook in de toekomst noodig zijn, dat gij hulp en voorlichting noodig hebt, welnu de ambachtsschool en de daaraan verbonden krachten zullen U, indien ge dit wenscht, met raad en daad bijstaan. Het schoolbestuur zeg ik hartelijk dank voor de wijze waarop 't in het afgeloopen zeer moei lijke jaar richting en steun heeft willen ver-| leenen óm tot een goed resultaat te komen. De leeraren hebben een moeilijken tijd ach ter den rug, zij weten maar al te goed, dat de inkrimping van den cursusduur geweldige moeilijkheden heeft medegebracht, die zij zoo veel mogelijk trachten te ondervangen, iets wat natuurlijk niet heelemaal mogelijk is. Voor de manier waarop over het algemeen het werk is verricht, ben ik recht dankbaar. Ook het administratief en bedienend perso- PHILIPS en ERRES - ook in huurkoop. HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52. TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 1 APRIL Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch „Dr. Knock", 8.15 uur. Tijdingzaal I-Iaarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tweede Tentoonstelling Vrije Tijd. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons doel," 2.30 uur. Luxor Theater: „De man, die zijn ziel ver kocht" en „Tusschen Sjanghai en San Francisco" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw met den blauwvos". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat 't beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zijn laatste vlucht" en „O, die mannen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het vlammende woord" en „De moderne vliegsensatie", 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. ZONDAG 2 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het sprookje „Ukkie wist raad", 2 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Gezelschap Jan Nooy met „Blanke ballast", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds MAANDAG 3 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Neder- landsch Tooneel met „Menschen van onzen stand", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der V olksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 1 April 8 uur tot en met Vrijdag 7 April zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: H. J. M. Bartels. Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek, Kleverpark weg 13. Tel. 11793. W. C. Keizer, Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946 Ook stoomen! (Adv. Ingez. Med.) neel heeft het in het afgeloopen jaar zeer druk gehad, ik dank ook hen voor de vele bewijzen van ernstig willen, bij het samen tot een goed einddoel brengen van datgene wat wij allen wenschen. De Haarlemsche pers, betuig ik mijn dank voor de vele bewijzen van medeleven en mede werking, die ik steeds mocht ondervinden en ik spreek dan ook de hoop uit, dat deze verhouding zoo moge blijven. Ik mag dan wel eindigen met het uitspreken van de hoop, dat de jongelui, die ons thans gaan verlaten in de wereld zullen mogen slagen, dat zij zich een goede maatschappelijke positie mogen verwerven en tengevolge daarvan onze scholen eer zullen aandoen en ertoe zullen me dewerken, dat ons onderwijs, dat gelukkig in de praktijk steeds meer en meer gewaardeerd wordt, in de toekomst die plaats zal innemen, die niet alleen gewenscht, maar voor het maat schappelijk welzijn hoogst noodig is. Namens de leerlingen sprak hierna nog de heer A. Rauwerda, die er met klem op aandrong, dat de tweejarige cursus weer plaats zou maken voor een driejarige. In het belang van het onderwijs is dat beslist noodzakelijk. Tenslotte hebben enkele leerlingen der school met eenige hartelijke woorden het bestuur, den directeur en de leeraren bedankt. Hierna wer den de diploma's uitgereikt. PERSONALIA. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 April 1939 benoemd tot adjunct-rijksinspec teur van het verkeer ter standplaats Haarlem, Mr. G. H. Douma, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij Koninklijk besluit van 29 Maart is met ingang van 1 Mei 1939 benoemd tot districts- bouwkundige bij den rijksgebouwendienst te Haarlem de heer R. Bijkerk, bouwkundig ambtenaar eerste klasse. Huldiging Dr. Diisterbeck. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Op bijzonder hartelijke wijze Is Dr. E. Diis terbeck Vrijdagavond door zijn patiënten ge huldigd in verband met zijn 25 jarig dokters jubileum. De zaal was tot de laatste plaats bezet met patiënten toen dr. Diisterbeck met zijn familie binnen kwam. Het mannenkoor „Caecilia", waarvan de jubilaris eere-voorzitter is zong hem op zeer verdienstelijke wijze een eigen feestcompositie van haar dirigent, den heer Nico Hoogerwerf, toe. Dit lied, „Haec Dies", werd door het koor voortreffelijk ge zongen. Hierna nam de voorzitter van het huldigingscomité de heer Broekmeyer het woord. Namens de patiënten, aldus sprzou ik graag een paar woorden van dank tot U willen spre ken voor alles wat ge voor ons gedaan hebt. Het is 25 jaar geleden, dat ge de eerste stap pen op den weg, dien ge U gekozen had, zette, Dat U geslaagd bent. komt'door de groote gaven van geest en hart, die U deel zijn. U paart groote kennis aan diepe menschclijk- heid en daarom weet ge van Uw patiënten ook vrienden te maken. Het Comité heeft gemeend, dat het U ook een stoffelijk blijk van waardeering moest geven. Daartoe zijn door alle patiënten gelden bijeengebracht waarvoor zij een oud Engelsch schrijfbureau, een stoel en een kastje hebben gekocht, dat ik U hierbij aanbied. Op het schrijfbureau is een zilveren plaatje aangebracht met het opschrift: „Aangeboden met gevoelens van erkentelijkheid". Met den wensch, dat dr. Diisterbeck nog lang voor zijn gezin en zijn patiënten gespaard zal mogen blijven besloot de heer Broekmeyer zijn rede. „Caecilia" zong vervolgens „Jam sol récidit igneus" van Nico Hoogerwerf en Waldeinsam- keit van Sendel. Nadat nog een fraaie bloemenmand aan den jubilaris was aangeboden ook mevrouw Düsterbeck had bij het binnenkomen bloemen ontvangen bedankte de jubilaris met enkele welgekozen woorden waarna de patiënten de gelegenheid kregen dr. Diisterbeck zelf te complimenteeren. Bescherming van moeder en kind in Italië. Onder den titel „Schütz für Mutter und Kind in Italien" is bij de uitgeverij Novissima te Rome een beknopt werkje verschenen, voorzien van foto's en statistieken: Ook wij hebben keurige LAMPEN voor huis- en zitkamer, in prijzen van 8 a 9 gulden, maar dan met het stempel van ons huis. LANGE VEERSTRAAT HAARLEM. Fraaiste, tevens oudste Lampenzaak ln Nederland. (Adv. Ingez. Med.) Geestelijke en moreele herbewapening. Een brief aan Haarlem's Burgemeester. Een aantal ingezetenen van Haarlem en om liggende gemeenten heeft den volgenden brief aan den Burgemeester van Haarlem gezonden. De op 27 Januari jl. voor de radio uitgespro ken Koninklijke woorden over geestelijke en moreele herbewapening, welke diepe beteekenis hebben en wijde perspectieven openen, zijn voor ons volk van zoo groot belang, dat ondergetee- kenden naar aanleiding daarvan hebben ge meend zich tof u, als hoofd der grootste ge meente in deze omgeving, te moeten wenden. Hare Majesteit de Koningin vraagt in Haar rede, te bouwen aan een „geheel gewijzigde, nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de nooden, die allerwege zijn ontstaan" en aan „een krachtig streven om, als volk in zijn ge heel, daarin te voorzien". Voorts roept Zij op tot „het bevorderen van een nieuwe geestesge steldheid ten opzichte van de moreele en gees telijke moeilijkheden van dezen tijd en van den drang om ook daarin, in nationalen zin, de hel pende hand te bieden". Met dezen opbouw is volgens berichten in de couranten in de verschillende plaatsen over het geheele land een begin gemaakt, o.a. in Gro- ningen door oprichting van de Groninger Ge meenschap, waaraan personen van onderschei dene politieke en godsdienstige gezindheid me dewerken. Wat elders mogelijk is, moet ook hier kun nen. Wij zijn gaarne bereid daaraan ten volle mede te werken en weten, dat er buiten ons nog velen zijn, die door een innerlijke vernieuwing het hunne willen bijdragen tot het vormen van een gemeenschap, zooals die door de Koningin wordt gezien. Wij overzien echter slechts een deel van het terrein, terwijl de geestelijke en moreele herbewapening, wil zij slagen, het ge heele terrein van ons volksleven moet omvat ten. Wij komen daarom tot u met de vraag, of hier voor degenen, die in onze omgeving leiding geven, niet een taak is weggelegd. Welke die taak is, zal nader onder oogen moeten worden gezien. Wij mogen hieraan toevoegen, wat de geéste- lijke en moreele herbewapening voor ons be- teekent. De Koningin vraagt van ons „werkelijk eerlijk te zijn tegenover onszelf en ook als volk, en de oogen niet te sluiten voor onze tekortko mingen en feilen als mensch en als gemeen schap". Hierdoor willen wij onze houding laten bepalen; wij weten, dat dit voor ons beteekent een telkens weer radicaal breken met alle wan trouwen, afgunst, crïtiek op anderen, onver draagzaamheid en oneerlijkheid in iederen vorm en dat daarvoor in de plaats treedt de bereid heid om elkaar en allen te begrijpen, te ver trouwen, te helpen en met hen samen te werken. Beleefd verzoeken wij u hel bovenstaande in ernstige overweging te nemen: mocht een nadere toelichting door enkelen onzer door U wensche- lijk geacht worden, dan zijn wij daartoe gaarne bereid". (Adv. ingez. Med.) (jt- b.eT^maewpr?. Copyright P. EB, Bo< 6 Cop.nhog.n Met een tevreden gezicht ging de slimme hofdame terug naar Wakker blijven was nu niet meer noodig, want zij wist, wat het slot, waar zij zich in de kamer van de prinses te slapen legde. weten wilde. Spoedig daarna bracht de hond de prinses ook weer terug in IJ het dier snelde terug naar de woning van zijn meester. Voor de haar kamer. Nauwelijks echter was de hemd alleen op straat of |j deur bleef het staan, want het had het witte kruis gezien, dat de hofdame daarop had gezet. Toen nam het dier ook een stuk krijt en zette op alle deuren der huizen eenzelfde soort kruis Dat was siitn bedacht, want nu kon de hofdame nimmer de goede deur terugvinden, omdat er allemaal een kruis stond. (Wordt vervolgd). Elegante iniddagjapon. Vervaardigd van glanzend donker mate riaal, waartegen de lichte tint van revers en manchetjes heel goed afsteekt, vormt deze japon een keurige dracht voor de oudere en zwaardere dame. Men heeft noodig: 3.50 meter van 90 cen timeter breedte; voor de garneering ongeveer een halve meter Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenwijdte: 120 centimeter; taillewijdte: 100 centimeter en heupwijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. In de taille, aan den zijkant is een weinig ruimte ingerimpeld. Juist door den eenvoud kleedt dit model zoo keurig.' Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Tuberculosebestrijding te Haarlem Gunstige cijfers over 1938. In 1937 werd te Haarlem aan het consul tatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose een stijging in het aantal daar aangegeven ziektegevallen waargenomen. Al bleef het aantal sterfgevallen aan tuber culose gelukkig laag, toch wekte het feit, dat zich meer nieuwe patiënten aanmeldden, eenigszins verontrustend. Hoewel reeds dade lijk de mogelijkheid verondersteld werd dat hierbij toevallige oorzaken in het spel waren, werd toch ook rekening gehouden met de kans, dat de ongunstige tijdsomstandigheden een toeneming van het aantal ziektegevallen aan tuberculose in de hand hadden gewerkt. In 1937 waren 868 tuberculose-gevaüen aan het consultatiebureau bekend, tegen 797 in 1936. Sinds 1937 is het aantal gevallen niet ver meerderd, het cijfer over 1938 is namelijk 867, dus zelfs nog 1 minder dan in het voorafgaan de jaar. Het kan nu zoo werd ons verzekerd aangenomen worden, dat de toeneming sinds 1936 inderdaad aan andere oorzaken is toe te schrijven. De toeneming der bevolking heeft natuurlijk ook eenigen invloed, maar van meer belang is het feit, dat sinds het Consultatiebureau de beschikking heeft over een Röntgentoestel, waardoor dus op dit bureau de fotografische opnemingen en door lichtingen plaats hebben, komen er ook pa tiënten die er vroeger niet kwamen. Daartoe werkt bovendien nog de omstandigheid mede, dat verscheidene menschen die vroeger zonder hulp van derden konden zorgen voor een lijder aan tuberculose, door de minder goede tijdsomstandigheden daartoe niet meer bij machte zijn. Allen die op eenigerlei wijze ge steund worden bij een uitzending naar een sanatorium moeten zich eerst bij het Con sultatiebureau aanmelden. Het aantal sterfgevallen aan tuberculose was in 1938 41, tegen 44 in 1937. Er kan dus thans geconstateerd worden, dat hoewel de minder goede economische omstan digheden in het algemeen zouden doen ver wachten, dat er een toeneming van het aan tal ziektegevallen aan tuberculose zou zijn, het aantal gevallen toch stationair gebleven is. Feitelijk kan, als men bedenkt dat er nu patiënten op het Consultatiebureau komen die er vroeger niet kwamen en dat ook de bevol king is toegenomen, zelfs van een kleine ver mindering gesproken worden. Daaruit blijkt, dat men wat de tuberculosebestrijding betreft thans op den goeden weg is en dat het daar om aanbeveling verdient er toe mede te wer ken dat die bestrijding krachtig kan worden voortgezet. Daartoe kan ieder medewerken door zijn offertje te brengen op Woensdag 5 April, want dan is het te Haarlem Emmabloem-collecte. KENNEMER FOTOKRING EN NEDERL. REISVEREENIGING. Op Woensdag 5 April houdt de „Kennemer Fotokring" een propaganda-avond voor de afd. Haarlem der Nederl. Reisvereeniging en verdere genoodigden. in het gebouw der Soc. De Nijverheid. Èr zullen bij die gelegenheid een 200-tal lantaarnplaatjes, die schoone reisherinneringen oproepen, worden vertoond.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6