Britsch-Fransche garantie voor de onafhanke lijkheid van Polen. BELACHELIJKE POGING OM ONRUST TE ZAAIEN. Alle mogelijke steun, ingeval Polen zich met de wapenen moet verzetten Overleg met de Sovjet Unie. Croote voldoening in Polen. Sleutel weg? Tei.11493 Weidmann en Million schuldig verklaard. ZATERDAG A'PRID 1939 HXSREEM'S DAGBEAD 7i (Vervolg van pag. 1.) Tijdens het debat in het Lagerhuis zeide Greenwood van de Labour-oppositie: „Ik ben er alleszins zeker van, dat het Huis de mogelijk heden inziet, die uit de door den minister-pre sident afgelegde verklaring kunnen voortvloeien. In haar gevolgen kan het een verklaring blijken te zijn, zoo gewichtig als in een kwarteeuw niet in dit Huis is afgelegd. Het is, met zulke recen te verklaringen voor ons, zeer moeilijk veel te zeggen, doch mag ik den minister-president een paar vragen stellen omtrent hetgeen naar mijn meening niet geheel duidelijk is. Ik zou willen vragen of de verklaring, die hij voorgelezen heeft, beschouwd moet worden als de eerste stap van de ontwikkeling van een politiek tot het af wenden of beteugelen van agressie. Zoo ja, wil de regeering dan onmiddellijk krachtige stappen doen om in deze regeling ook andere mogend heden op te nemen. Wil hij in het bijzonder denken aan de waarde van de Sovjet-Unie, te zamen met andere mogendheden, groot of klein, en wil hij zulks doen met het verstandige oog merk, een zoo groot mogelijke mate van samen werking te verkrijgen bij de verdediging van den vrede, en wil hij, en dit is mijn laatste vraag, thans de wenschelijkheid overwegen van een onverwijlde conferentie van die mogendhe den, welke bereid gevonden kunnen worden, zich aan de zijde van den vrede en tegen een aanvaller te scharen". Chamberlain antwoordde: „ik geloof, dat mijn verklaring het duidelijk maakt dat, hetgeen ik gezegd heb, bedoeld is om te gelden voor wat ik een interim periode zou willen noemen. De Britsche regeering is, zooals reeds is medege deeld, bezig met verscheidene andere mogendheden, met inbegrip natuurlijk van de regeering der Sovjet-Unie, over leg te plegen en de minister van Buï- tenlandsche Zaken heeft hedenochtend den Sovjet-ambassadeur ontmoet en met hem een zeer uitvoerig onderhoud hierover gehad. Ik twijfel er niet aan, dat de beginselen, volgens welke wij te werk gaan, door de Sovjet-regeering ten volle op hun waarde geschat en be grepen worden. Het zal het Huis beken'd zijn, dat wij de ko mende week bezoek verwachten van kolonel Beek, den Poolschen minister van Buitenland- sche Zaken. Er zal dan gelegenheid zijn met Beek nog verscheidene andere maatregelen te bespreken, die genomen zouden kunnen worden, om, zooals Greenwood het uitdrukte, de grootst mogelijke mate van samenwerking te verkrij gen bij alle pogingen, welke ondernomen zouden worden om aan agressie, zoo deze gepleegd mocht worden, een eind te maken en hiervoor een meer redelijke en ordelijke methode van beslechten van geschillen in de plaats te stellen". Greenwood vroeg daarop, of Chamberlain de grootst mogelijke samenwerking van alle mo gendheden in een conferentie, met inbegrip van de Sovjet-Unie, zou toejuichen. Hierop antwoordde Chamberlain: „Ja, wij zouden de grootst mogelijke mate van samenwerking toejuichen. De kwestie eener conferentie is naar onze meening slechts een kwestie van prac- tische opportuniteit. Wij stellen ons niet op een theoretisch standpunt en, indien het de beste manier zou blijken, zou den wij niet aarzelen, haar te aanvaar den. Als er andere, meer doeltreffen de, manieren zijn om ons doel te be reiken, zouden wij er van af kunnen zien". Denman (Nationale Arbeidei'spartijvroeg, of er tijd geweest is voor volledig overleg met de dominions, waarop Chamberlain antwoord de, dat de dominions volledig op de hoogte zijn gehouden. John Morgan (Labour) vroeg om de verzeke ring, dat er tusschen Engeland en de Sovjet- Unie geen ideologische hinderpalen bestaan, waarop Chamberlain antwoordde, dat hij niet aarzelde, deze verzekering te geven. Lord Cranborne stelde voor, het op Maandag vastgestelde debat over de buitenlandsche poli tiek in verband met den neteligen toestand uit te stellen. Greenwood verklaarde dringend te hopen, dat het Lagerhuis, „gezien den ernst van den toestand, Maandag in overeenstemming met zijn beste tradities zal debatteeren". De communist Gallacher stelde in een lange interpellatie voor dat hun, die in de collectieve veiligheid geloofden, de gelegenheid zou worden gegeven een regeering te vormen. Henderson (Labour) vroeg of, gezien de on getwijfeld bestaande spanning, de Duitsche re geering bij de Poolsche eenigerlei stappen had ondernomen met het doel tot een vreedzame be slechting van de geschillen te geraken. Cham berlain zeide hierop, dat hij vooralsnog niets wist van een dergelijken stap. Opposite voor Chamberlain op de bres. De geheele verklaring en de daarop volgende vragen namen slechts 17 minuten in beslag. Het debat eindigde op dramatische wijze. De La- bour-afgevaardigde Bellenger gaf te kennen, dat Maandag eenige woordvoerders van de oppositie zich het recht zouden voorbehouden, er twijfel over uit te spreken of de minister-president wel de juiste man is om de nieuwe politiek te lei den. Onmiddellijk nam Thurtle, eveneens tot de oppositie behoorend, het woord. Ten tijde van de crisis in September jl. zoo zeide hij heb ik mijn .standpunt ten aanzien van den premier uiteengezet. Ik ben van mee ning, dat hij in het verleden zeer ernstige fou ten heeft gemaakt. Ik geloof echter, dat er in de omstandigheden alle rechtvaardiging was om te doen wat hij te München heeft gedaan. Thurtle vervolgde: „Er zou een andere minister kunnen zijn om in dit ernstige uur de zaken van dit land te leiden, doch, als de mi nister-president thans werkelijk en op recht en zonder eenig geestelijk voor behoud, er van overtuigd is, dat het noodzakelijk is, dat hij deze nieuwe po litiek van het bijeenbrengen van de vrienden van den vrede voortzet, en niet terugziet naar het doode verleden, dan geloof ik, dat hij, gezien zijn we reldreputatie als man van den vrede, waarschijnlijk de beste man voor dit ambt is". (Luide toejuichingen). De zitting werd daarop verdaagd. Toch zal Warschau niet breken met depolitiek van goede nabuurschap". Het Poolsche Telegraafagentscliap meldt: Politieke kringen in Polen bereiden de verklaring van Chamberlain de meest positieve ontvangst. Zij zijn van oordeel, dat zü betcekenL dat de Brit sche regeering voor de eex;ste maal het beginsel erkend heeft van gelijke vre- desvvaarborgen voor Oost- en West- Europa, dat de Poolsche regeering her haaldelijk tot uitdrukking had gebracht De houding, die door Groot-Brittannic wordt ingenomen, bewijst eveneens, dat de Britsche regeering zich duidelijk on dubbelzinnig verbonden heeft in den zin van een Europeesche solidariteit, met opgeven van de reserve, die zij tot dus verre in dit opzicht in acht had geno men. Tenslotte beteekent het besluit van de Brit sche regeering de erkenning van Polen als een onafhankelijken politieleen factor, die in de eer ste plaats steunt op zijn eigen krachten en be slist over de lotsbestemmingen van den vrede in dit deel van Europa. Polen, dat met voldoening het be langrijke besluit van de Britsche re geering begroet, heeft geen enkele reden tot wijziging van zijn onafhankelijke, buitenlandsche politiek, die gebaseerd is op zijn eigen moreele en materieele krachten, op het streven naar handha ving van goede betrekkingen met zijn naburen, op zijn bondgenootschappen en vriendschappen. Een woordvoerder der regeering ver klaarde, dat de verklaring van Chamberlain door Polen met groot genoegen ont vangen is. „Het verlaten door Engeland van zijn vroegere politiek zal, naar wij geloo- ven, leiden tot een positieve regeling". De reis van minister Beek naar Londen zal een belangrijke étappe vormen in de beraadsla gingen van de Britsche regeering ten opzichte van het veiligheidsprobleem, waarover Cham berlain in het Lagerhuis heeft gesproken. Er moet aan herinnerd worden, dat Beek een maand geleden tot een bezoek aan Londen was uitgenoodigd en dat het program van zijn bezoek drie weken geleden was opgesteld. De bespre kingen te Londen zullen, behalve op het veilig heidsprobleem, betrekking hebben op een reeks andere vraagstukken, o.a. op het probleem der Icolonië en het probleem der Joden. Men weet, dat, wat deze laatste kwestie betreft. Beek door den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Gafencoe, gemachtigd is om het Roe- meensche standpunt uiteen te zetten. Verrassing te Rome Chamberlain's waarborg aan Polen is een verrassing geworden voor de Italianen, die in hun ochtendbladen ge lezen hadden, dat het garantievoorstel waarschijnlijk nooit verwezenlijkt zou worden, aldus meldt Reuter 'uit Rome. De Italiaansche bladen publiceeren op de eerste pagina het verslag van de reis van den Duce naar Calabrië en leveren geen commen taar op de ontwikkeling van den internationa len toestand na de rede van Chamberlain. Zij beperken zich tot het publiceeren van lange brieven uit Londen en andere Europeesche hoofdsteden. In de opschriften boven de verklaring merken de Italiaansche bladen op, dat Engeland op zich heeft genomen de onafhankelijkheid van Polen te verdedigen, terwijl Duitschland ontkent deze ooit te hebben bedreigd. Ook merken de bladen op, dat de Britsche interventie zich tot andere gebieden o.a. Roe menië, zou uitbreiden. Tenslotte wordt opgemerkt, dat Warschau wel tevreden, is, doch dat Polen toch uitsluitend- op zijn eigen kracht blijft rekenen. Instemming te Parijs. Baily schrijft in „Le Jour", dat Chamberlain de Poolsche kwestie duidelijk en dapper uiteen heeft gezet. Hij heeft een zware verplichting op zich genomen, doch het was noodzakelijk. Men moet besluiten tot gewapend verzet op grooten schaal, zelfs in Midden-Europa. Broussard schrijft in „Le Petit Journal", dat men zich heeft herinnerd, dat Polen bereid is zijn onafhankelijkheid te verdedigen en dat het, toen de Duitsche troepen het gedemilitariseerde Rijnland binnenrukten, het eerste was om op de Quai d' Orsay en het Foreign Office te doen weten, dat Polen zich aan zijn verplichtingen zou houden en zou doen, wat Frankrijk en Engeland deden. Indien thans een oorlog uit zou breken, zou den de staten van West Europa in een aanzien lijk beter conditie zijn, aangezien Duitschland in zijn rug een tegenstander zou hebben met een sterk leger en groote reserves. Blum brengt in de ..Populaire" hulde aan Chamberlain, evenals Magniet in ..1' Humanité". Bourgues schrijft in de „Petit Parisien", dat Engeland thans niet alleen verplichtingen op zich heeft genomen bij een aanval op Frankrijk. België, Zwitserland of Nederland, doch ook voor een aanval op Polen of Roemenië. Binnenkort zal ook Boekarest een gelijke verzekering wor den gedaan als Warschau. De indruk te Moskou. Uit Moskou 31 Maart. Sovjetautoriteiten weerhouden zich er van commentaar te leveren op Chamberlain's verklaring voor de officieele tekst heden zal zijn ontvangen. Bevoegde waarnemers echter verklaren, dat zij in overeenstemming is met het bepleiten dei- collectieve veiligheid door de Sovjet regeering. Zij gelooven. dat de verklaring hoogst waar schijnlijk in Moskou zal worden toegejuicht, aangezien de Russische regeering reeds lang heeft aangedrongen op een gezamenlijk optre den om iedere agressie te stuiten. Chamberlain zal zijn poliliek nader toelichten. Mogelijkheid van Poolsch-Duitsche onder handelingen blijft open. Men verwacht te Londen, dat Chamberlain een verdere verklaring zal afleggen, wanneer de besprekingen die thans gevoerd worden met andere landen, geëindigd zullen zijn, zoo meldt Reuter. De Vereenigde Staten zijn volledig op de hoogte gehouden ten opzichte van de recente ontwikkelingen in den Europeeschen toe stand en ook van den inhoud van Chamber lain's verklaring, alvorens zij werd afgelegd. In Whitehall wordt in het licht gesteld, dat het besluit om de verklaring nog denzelfden dag af te leggen, niet genomen is op grond van de ontvangst van eenigerlei verontrustend bericht, dat niet gepubliceerd zou zijn, een dei-gelijke bericht is niet ontvangen uit eeni gerlei officieele bron. Het optreden van van daag, aldus voegt de diplomatieke correspondent van Reuter hier aan toe. is logisch voortgevloeid uit de alge- meene spanning in Europa. De mogelijkheid van onderhandelin gen tusschen Duitschland en Polen ten aanzien van Dantzig wordt zeker niet beschouwd als uitgeschakeld door het geen Chamberlain gisteren gezegd heeft. Integendeel wordt er den na druk opgelegd, dat Chamberlain uit drukkelijk verklaard heeft, dat de Britsche regeering voortdurend een regeling heeft bepleit door vrije on derhandelingen tusschen de partijen, die betrokken zijn bij geschillen, welke ook, die tusschen haar zouden kun nen ontstaan, en dat zij geen recht vaardiging zag voor het stellen van geweld óf bedreigingen in de plaats van onderhandelingen. Deskundigen wijzen op den nadruk, dien Chamberlain legde op het woord „onafhan kelijkheid", dat de redenen bepaalt waarom Engeland zich gedwongen zou achten tusschen beide te komen. Verklaard wordt, dat het aan Polen zal worden overgelaten te beslissen, wat in feite zijn onafhankelijkheid zou bedrei gen. Men gelooft, dat de Polen een afstand van Dantzig niet als een levensbelang zouden DE SLEUTELSPECIALIST, L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med. DUITSCHE MEENING over Chamberlain's rede: Denkbeeldige steun voor een denkbeeldig geval" Naar aanleiding van Chamberlain's verklaring schrijft het Duitsche Nieuwsbureau „Het is eenigszins onbegrijpelijk, hoe de Britsche minister-president tot een dergelijke verklaring uit helderen hemel komt. Overigens biedt de verkla ring in zakelijk opzicht niets nieuws, want ieder weet, dat sedert vele jaren Engeland en Frankrijk op grond van hun bongenootschappenstelsel ver plicht zijn Polen in geval van een ge- wapenden aanval terzijde te staan. Men kan deze verklaring slechts be schouwen als een hoogst belachelijke poging om onrust te verwekken en in den kring der volken wantrouwen tegen Duitschland te zaaien. Chamberlain heeft zich daarmede in strijd met zijn eigen bewering, dat er niet de ge ringste verdenking bestaat voor een gewapen- den aanval van Duitschland, genoopt gevoeld de lijn, door de Britsche pers aangegeven, verder door te trekken. Daaraan wordt ook niets veranderd door het feit, dat hij ver klaart, dat er niet de geringste aanleiding is op het oogenblik vrees voor de zelfstandigheid van Polen te koesteren. Waartoe dient dan deze verklaring? De geheele actie heeft sterk den schijn, dat Engeland slechts de kleine volken kan doen gelooven. dat het tot han delen bereid is. Al te zeer is in den loop der laatste maanden op de democratieën de ver denking komen te rusten, dat zij nog slechts redevoeringen houden en protesteeren. Met zulke platonische verklaringen kan men Duitschland's doelbewusten opbouwenden ar beid in Midden-Europa niet verhinderen. Deze poging kan slechts als belachelijk gekenmerkt worden". Bevoegde Duitsche kringen verkla ren volgens Havas, dat „de verklaring van Chamberlain over bijstand aan Polen een manifestatie is van denk- bee'.digen steun voor een nog denk beeld iger geval". De tusschen Polen en het rijk han gende kwesties zullen, naar men be toogt, direct langs diplomati'eken weg worden geregeld tusschen de beide landen zonder eenige bemiddeling, op voorwaarde dat Polen zich niet leent tot ahti-Duitsche combinaties. Uit alle te. Berlijn verkregen aan wijzingen blijkt, dat men innig hoopt, dat met Polen een schikking zal wor den getroffen zonder de Duitsch- Poolsche vriendschapsbetrekkingen te schokken. Duitsche politieke kringen geven blijk, of doen in ieder geval alsof, van grooter scepti cisme ten aanzien van de hulp, welke Groot- Brittannië en zelfs Frankrijk, eventueel aan Polen zouden kunnen verzekeren. Men zegt. dat de verklaring van Chamber lain slechts een principieele kwestie oplost. Men blijft zwijgen over de modaliteiten der toe passing, aldus verklaart men, er is alle reden te gelooven, dat de Britsche vloot zich niet zal blootstellen aan de kustbatterijen of de Duitsche luchtmacht. Wat de mogelijkheid van een financieele en economische blokkade tegen Duitschland aan gaat. deze wijst men categorisch van de hand en verwijst in dit verband naar het falen der sancties tegenover Italië, dat op dat oogenblik toch bij lange na niet het economische pofcen- tieeel had bereikt dat het rijk thans bezit. A: deze opwinding heeft volgens Duitsche politieke kringen slechts een belang voor ons DuitschersZij ont hult ons de bijgedachten onzer tegen standers en wij zijn vastbesloten daar in de toekomst rekening mede te honden. Overigens geeft men hier te verstaan, dat de Duitsche eischen bescheiden zijn en plaat selijk kunnen worden ingewilligd, daar er slechts sprake zou zijn van een extra-terri toriale verbinding over land tusschen het rijk en Oost-Pruisen, dwars door Poolsch Pomme- rellen en een gepaste regeling voor de Duit sche minderheid. Het is veelbeteekenend, aldus voegt Havas hieraan toe, dat men te Berlijn heftig ontkent, dat andere aanspraken jegens Polen zouden zijn geuit. Over het geheel genomen schijnt het om verschillende redenen onwaarschijnlijk, dat het Rijk van zins zou zijn op dit punt een conflict te ontketenen: 1. De weerstandskracht van Polen en de onoverzichtelijkheid van de reac ties zijn in Duitschland bekende ele menten; 2. Iedere complicatie met Polen kan slechts de as Berlijn—Rome verzwak ken, gezien de door Italië nog zeer on langs tijdens de reis van Ciano jegens Polen betoonde belangstelling. Het D N B. meldt voorts, dat de Duitsche pers zich onder opschriften als „Een nieuwe leugen- manoeuvre van Engeland tegen Duitschland", ..Brutale Engelsche leugens over een Duitsch ultimatum aan Polen", „Gelogen berichten over troepenbewegingen" etc. uitvoerig bezig met de „nieuwe anti-Duitsche campagne der Engelsche pers", waarbij gewezen wordt op de onjuiste be richten betreffende een beweerd Duitsch ultima tum aan Polen en beweerde Duitsche troepen concentraties aan de Duitsch-Poolsche grens. De Berliner Börsenzeitung verklaart, dat het om een „bedrog van de ergste soort gaat". De Berliner Lokalanzeiger schrijft, dat deze nieuwe actie van Londen het recept verraadt, dat men reeds op 21 Mei 1938 in het Tsjechi sche probleem en midden Maart voor het be weerde ultimatum aan Roemenië toepaste. De gevolgen zijn geweest: onmiddellijke bui tengewone ministerraad in Londen en het ne men van een besluit betreffende de aankondi ging van Chamberlain. Wederom is het Brit sche actie gelukt om uit leugens en laster een „podest" in het leven te roepen, waarvan de Britsche premier gebruik kan maken om in de kunstmatige opwinding zijn voornemens af te kondigen. Zoo armelijk, aldus het blad. is de Britsche staatkunde geworden, dat zij zulke per fide methoden noodig heeft. Algemeen wordt door de bladen het vermoe den uitgesproken, dat de „valsche berichten over beweerde Duitsche troepenconcentraties ditmaal afkomstig zijn van den Britschen militairen atta ché in Warschau, evenals het valsche bericht van 21 Mei 1938 over de z.g.n. Duitsche mobili satie tegen Tsjecho-Slowakije uitgegaan is van den Britschen militairen attaché in Praag". miin Cob ut» PAASCH-REIZEN 2 dg. Twente (Paaschgebruiken 15. 2 dg. Brussel 15. 2 dg. Luik-Namen-Brussel 16. 2V2 dg. Ardennen-Dinant 22.50 4 dg. Ardennen-Luxemburg „34.75 2 dg. Elfel-Königswinter 13.50 2V2 dg. Eifel-Königswinter „21.— 4 dg Rijn en Elfel „26.50 6 dg. Parijs-Versailles 49.50 9 dg. Zwitserland 73.50 Tevens uitgebreide keuze in Dagtrips. Vraagt programma. JAC. HEEMSKERK Touringcars. HOUTPLEIN 34 - HAARLEM - Telef. 16448. Agentschappen CH. SPAAS. Rijksstraatweg 21, Haarlem-N. BRUYNZEEL'S Modemagaz., Velsen-Pont. (Adv. ingez. Med.) zien, aangezien zij in zekeren zin den terug keer van Dantzig naar Duitschland vele jaren geleden reeds voor geweest zijn met den aan leg van de haven Gdingen met aparte spoor wegverbindingen. Ook denkt men, dat de Polen zouden kunnen toestemmen in den aan leg van een autoweg met ex-territoriale rechten tusschen Oost- en West-Pruisen. Tegen alles echter, wat de Poolsche grenzen zou bedreigen, zoo weerstand geboden wor den. Men verwacht, dat de toestand nog verder zal worden opgehelderd als gevolg; van het b,- zoek van Beck, die Maandagavond as. te Lon den verwacht wordt. Kort nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd bracht de Russische ambassadeur, Maisky, een bezoek aan het Foreign Office. Naar verluidt was het doel van znij bezoek inlichtingen in te winnen naar den inhoud van Chamberlain's verklaring. Nadat het Lagerhuis de vergadering ge sloten had, heeft Lloyd George Chamberlain op diens verzoek een bezoek gebracht. De beide staatslieden bespraken den internationalen toestand. Jury acht geen verzachtende omstandigheden aanwezig. Naar Havas uit Parijs meldt, heeft de jury Weidmann en Million schuldig verklaard, zonder dat verzachtende omstandigheden in aanmerking ge nomen worden. De jury beraadslaagde niet minder dan zes uur over deze uitspraak. Onmiddellijk na hun terugkomst in de rechtszaal stond De Moro Giafferl, de verdediger van Weidmann. op om mede te deelen dat hij conclusies zal indie nen er toe strekkende dat het Hof hem acte geeft van het feit. dat voor twee zaken, From- mer en Lesobre, de jury verzachtende omstan digheden voor Weidmann aanwezig achtte. Na overleg met den president verwierp 'de jury „het verzoek Weidmann en Million het leven te schenken", aldus de advocaat. Te midden van groot rumoer werd de zitting daarop geschorst. Het Assisenhof verwierp de door de advoca ten van Weidmann en Million ingediende conclusies, daar de jury geen beroep op verzachtende omstandigheden inwilligde. Weidmann en Million werden ter dood veroordeeld, terwijl Blanc tot twintig maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Colette Tricot werd vrijgesproken. Het assisenhof had 17 zittingen gehou den. Aanhangers van Stafford Cripps uit de Labourpartij gestooten. Vijf leden der Labourparty onder wie twee leden van het parlement, zijn uit de partij gestooten op grond van hun voortdurende deelneming aan de campagne van Sir Staf ford Cripps ten gunste van een volksfront Volgens de officieele mededeeling van de La bourparty zijn de uitgestooten leden de La gerhuisleden Aneurin Bevan en George Strauss, voorts de vroegere minister van ar beid Trevelyan, Robert Bruce en E. Young. Het eerste optreden der partij in dezen strijd tegen de vorming van een volksfront bestond in de uitstooting van Stafford Cripps. Duitschland verovert liet absolute snelheidsrecord. Een snelheid van 746.6 K.M. bereikt. De vlieger-kapitein Hans Dietevle heeft naar het D.N.B. meldt met een êén-per- soons Heinkel-jachtvliegtuig het abso lute snelheids-record voor Duitsch land veroverd. Hij bereikte over den voorgeschreven drie-kilometerafstand een snelheid van 746.6 K.M. per uur en verbeterde derhalve het sedert 23 Octo ber 1934 ten name van den Italiaan Agello staande wereldrecord van 709.209 K.M. per uur met 37 K.M. Het vliegtuig was uitgerust met een Mercedes-Benz motor van het type Db 601 van 1.175 P.k. Groote droogte op Ceylon. Sinds vier maanden geen regen. COLOMBO, 31 Maart. Ceylon wordt ge teisterd door een hevige droogte. Overdag is het ondragelijk warm, des nachts is het bijzon der koud. In sommige deelen van het eiland heeft het in geen vier maanden geregend en heerscht er tekort aan drinkwater. De Paddy- oogst is mislukt en in vele streken heerscht groo te nood onder jie boeren. Tot overmaat van ramp komen wilde dieren in de bewoonde stre ken, op zoek naar water. De aan den rand van het oerwoud gelegen dorpen krijgen veelvuldig bezoek van olifanten en ook slangen komen in grooten getale te voorschijn. Gebeden worden verricht, dat de droogte spoedig mag eindigen. Armoede en ziekten grijpen om zich heen. In sommige streken verleenen de regeering en de plaatselijke overheid hulp aan de zwaar ge teisterde bevolking. (Reuter).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9