Paaschbrood Van der Linden's Bakkerijen Uit de Volkenbondsstad. BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 3 APRIE 1939 H*A"AREEM'S DAGBL'AD UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL VERLICHTING UITGEBREID. De moderniseering van onze verlichting is wederom uitgebreid en wel met de twee hoofdverkeerswegen, de Dr. D. Bakkerlaan en de Iepenlaan. De prachtige verlichting wordt allerwege geroemd. De weggebruikers hopen, dat binnenkort nu ook de bestrating in orde gemaakt zal worden, die hier zeer veel te wenschen over laat. OVERVEEN HCISVLIJTCURSUS. Ook dit jaar heeft de afd. Bloemendaal van de Ver. tot Bestrijding van Drankmisbruik een huisvlijtcursus georganiseerd. Leidster was mevr. J. Piersma, die van half Dec. tot einde Maart 2 cursussen heeft geleid in de Juliana- school in 2 groepen, 12 meisjes van 1215 jaar en 14 meisjes van 1518 jaar. Zondagmiddag werden de gemaakte voor werpen in het Slöjdlokaal van de Juliana- school tentoongesteld. Als altijd was er veel bezoek en wij moe ten het zeggen het getoonde was wel een bezoek waard. Er was met groote toewijding gewerkt, ook thuis. Wij zagen allerlei soorten kleedjes voor tafel, theeblad, divan, enz. Verder schorten, bood schap- en handwerktasschen, ontbijtlakens, dressoirloopers, kalenderschilden, theemut sen, babykleertjes enz., alles keurig door-, be en afgewerkt. Een bevriende firma had thee beschikbaar gesteld ten bate van de kas. Ieder meisje had een werkstukje gemaakt voor de verloting, welke na de tentoonstelling werd gehouden. HEEMSTEDE EEN ONDERSCHEIDING OP DE HOFSTRADBLOEM. Behalve aan de in ons blad van Zaterdag avond genoemde inzendingen uit onze om geving werd bovendien een gouden medaille en een eereprijs toegekend aan de inzending van den heer Jan Dix Jr. te Heemstede, be staande uit een keur van hyacinten, tulpen, narcissen en bijgoed. OPBRENGST EMMABLOEM. De verkoop van de Emmabloem, hier Zater dag gehouden, heeft opgebracht ruim f 757 of ruim f 100 meer dan het vorige jaar. In totaal hebben 67 jonge dames met groot enthousiasme de bloempjes verkocht. HILLECOM T. O. V. Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeniging T.O.V. in Hotel Sistermans haar laatste sei zoen-opvoering. Na een kort openningswoord van van den heer W. Naber, waarin hij de recente gebeurtenissen aan de Steenfabriek „Arnoud" memoreerde, die waarschijnlijk oor zaak waren van de niet geheel volle zaal, werd een aanvang gemaakt met de opvoering van ,De Distel", blijspel in 3 bedrijven in de ver taling van Jan Fabricius. Had T.O.V. de vorige keer wel wat te hoog gegrepen met ,De Firma Adam en Eva", ditmaal heeft zij daarvoor revanche genomen. Dit boerenstuk lag den spelers veel beter. Vooral de heer Faas als de stugge oude boer Kees Kok was uitstekend. Ook de overige da mes en heeren sloten zich daarbij zeer goe< aan, zoodat een vlot en sluitend geheel ver kregen werd, waarbij de uitstekende rolkennis ook zijn aandeel had. Ook de beide décors waren voortreffelijk, zoodat T.O.V. op een uitstekenden sluitingsavond kan terugzien. REINIGT UW In buijos van 50 ch 90 cl. bij apothekers en drogisten rAdv. inyez. M.(d.) TOONEELVEREENIGING PHOENIX. De tooneelvereeniging Phoenix voerde Zater dagavond in Groot Badhuis voor een goed bezet te zaal Freuleke op, een komedie in drie be drijven van Herman Roelvink. Het sierlijk en ongedwongen dragen van de costumes, het gemakkelijk en vrij bewegen zonder de hoofsche manieren te verwaarloozen, het voortreffelijk ineensluitend ensemblespel, de goede rolkennis, die het gesproken woord zoo natuurlijk en vol nuances deed klinken, maak ten dat deze opvoering op een hoog peil stond. Een gezellig en geanimeerd bal onder de lei ding van den heer Dragon Petrovitch besloot dezen zeer geslaagden avond, waarop Phoenix met groote voldoening mag terugzien. IJMUIDEN HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: H. O. MolenaarKroonenburg. dochter. W. van AalstSmit, zoon. Gehuwd: Hendrik Oost, 56 jaren, zonder beroep, wonende te Voorburg en Van Keulen. 41 jaren, zonder beroep, wonende alhier. Overleden; Bernardus Martinus van Rijn, oud 6 maanden, zoon van Bernardus Martinus van Rijn en van Klasina Stalman, beiden wonende alhier. Verwachte vischaanvoer Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Carolina IJM 26. Vangst: 1200 kisten haring. En Avant IJM 8. Vangst: 500 m., waaronder 120 m. schelvisch en 150 m. braadschelvisch en 250 st. stijve kabeljauw. Knikker IJM 4. Vangst: 17 m. tong, 40 m. groote en kleine schol, 20 m. wijting en schar, 25 m. wolf en poon, totaal 102 m., benevens 250 st. ijskabeljauw en 35 st. stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS 600 Protinus IJM. 85 f 4660 715 Poolzee IJM. 77 f 4070 145 Oostzee IJM. 147 f 2180 310 Limburgia IJM. 54 f 2900 1040 Viking Bank IJM. 183 f 5350 560 Bergen IJM. 16 f 4060 1025 Ewald IJM. 48 f 1540 840 Gerberdina Johanna IJM. 38 f 4740 215 Cath. Duyvis IJM. 60 f 2750 2300 Delft IJM. 17 f 5350 95 Reiger IJM. 106 f 1760 100 Elie Chevenière IJM. 161 f 1520 70 Maria Elisabeth IJM. 114 f 1620 800 Utrecht IJM. 73 f 1390 Loggers: SCH 19 f 1520, KW 56 f 1000, KW 101 f 1090. KW 55 f 8.30, KW 49 f 750, KW 127 f 1290, KW 36 f 970.. MARKTBERICHT. EJmuiden, 3 April 1939 (A.N.P.) Tarbot f 1.20—f 1 per kilo. Tong f 1f 0.70 idem. Heilbot f 1.38f 1 idem. Griet f 36f 21 per 50 kilo. Zetschc! f 40—f 32 idem. Kleine schol f 35—f 12 idem. Bot f 9f 3.20 idem. Schar f 8—f 5.60 idem. Tongschar f 39—f 22 idem. Poontjes f 12.50f 8.50 idem Groote schelvisch f 16f 11 idem. Middel schelvisch f 15—f 10 idem. Kleinmiddel schelvisch f 12f 8.60 idem. Kleine schelvisch f 10f 6.70 idem. Groote gul f 9.50f 6.50 idem. Kleine gul f 12.50f 6 -idem. Wijting f 6.104.10 idem. Makreel f 5.50f 4.50 idem. Versche haring f 3.90f 0.80. Kabeljauw f 38f 14.50 per 125 kilo. Vleet f 5.50—f 2.50 per stuk. Leng f 3.60f 1.50 idem. Koolvisch f 0.50f 0.20 idem. Rog f25f 15 per koop. GROOTE AANVOER VAN TONG. Er was heden buitengewoon veel tong aan den afslag, voornamelijk aangebracht door de Katwijksche loggers, waarvan sommige 1000 en meer kilo's hadden gevangen. De totale aanvoer van tong bedroeg ongeveer 25.000 kilo. Door dezen grooten aanvoer waren de prijzen heden 25 a 30 cent per kilo lager dan verleden week. Het merkwaardige is, dat de tong gevangen werd op een zeer klein gebied in de Noordzee, waar vele tientallen schepen zeer dicht bij elkaar lagen te visschen. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Ewald IJM 48, Pro tinus IJM 85, Bloemendaal IJM 71. kenhuis vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. Haar toestand was hedenmorgen vrij goed. Zij had een rustigen nacht gehad. Het zilveren jubileum van Brigadier Blikslager. Plechtigheid op het raadhuis. Zaterdag herdacht de brigadier der gemeen- te-politie Th. M. Blikslager den dag. waarop hij onafgebroken 25 jaar in dienst der politie der gemeente Beverwijk was. Het was de wensch vafi het corps en van den jubilaris, dat deze dag in intiemen kring zou worden her dacht. 's Morgens 11 uur werd de jubilaris en zijn gezin per auto van zijn woning afgehaald en naar het raadhuis gebracht, waar hem een hartelijke huldiging ten deel is gevallen. Alle leden van het corps stonden daar toen reeds opgesteld. De burgemeester, hoofd der politie, richtte als eerste spreker het woord tot hem. Na deze waardeerende woorden kreeg de inspecteur van politie, de heer W. M Ragut, de gelegenheid den jubilaris namens het corps toe te spreken. Spr. bood hem namens het geheele corps een zilveren couvert met inscriptie aan Ver volgens richtte spr. het woord tot mevrouw Blikslager en dankte haar voor de wijze, waarop zij haar man in zijn werk steunde. Namens het corps bood spr. haar een boeket bloemen aan. Tenslotte heeft de jubilaris met enkele woor den bedankt. Concert Mandoline-orkest O. K. K. Goede uitvoering voor een volle zaal. Het Mandoline- en Hawaiianorkest „Oefe ning kweekt kunst" bestaat eerst ruim twee jaar en in dien tijd hebben we het nog maar eenmaal op een openbaren avond mogen be luisteren, al is het wellicht meermalen voor het voetlicht gekomen. Aan dien enkeien avond bewaren we echter goede herinne ringen en deze zijn nog versterkt, nu we het Zaterdagavond in het Kennemer Theater hoorden musiceeren onder de muzikale lei ding van haar directeur den heer G. Blok De zaal was uitstekend bezet toen O.K.K. den aan haar opgedragen marsch van directeur Blok inzette. Het orkest heeft door de goede bezetting der lage instrumenten een f raaien, diepen klank, die het luisteren naar de nummers al leszins waard maakt. In de hoogte lijkt ons het geluid nog voor versterking vatbaar in den vorm van meer nieuwe leden. Maar dat zal mettertijd wel in orde komen. (Tenzij de acoustiek O.K.K. ietwat parten speelde). Het eene nummer slaagde wel eens beter: men was, nu de directeur zelf meespeelde, wel eens rhythmisch niet zeker. Men moet natuur lijk met de beschikbare middelen woekeren maar de ladycrooner was dezen avond zeker niet erg bij stem. Voor O.K.K. is het ongetwijfeld een ge slaagde avond geworden, die prettige herinne ringen aan een goed concert zal achterlaten SANTPOORT HAARLEMMERMEER LUCHTBESCHERMING. Met gasmaskers trok de afdeeling Hoofddorp van den Luchtbeschermingsdienst er Zaterdag op uit om een propaganda-demonstratie in vak 2 (Badhoevedorp) te houden. In Haarlemmermeer-Zuid zal een verduiste ringsproef worden gehouden, waarvoor als da tum is vastgesteld 20 April. GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente komt a.s. Donderdag ten raadhuize te 2 uur bijeen. ZANDVOORT ALS JE MAAR 'N VERLEDEN HEBT. Zondagavond voerde de tooneelvereeniging De Schakel in Groot-Badhuis voor een goed be zette zaal op: Als je maar een verleden hebt, een klucht in drie bedrijven door Frans Arnold en Ernest Back. Het is dezen beiden schrijvers niet gelukt een tweede stuk te schrijven van dezelfde komische kracht als het bekende „De Spaansche Vlieg". Wel bestaat ook dit stuk uit een aaneenschake ling van malle situaties en verwikkelingen, doch ze zijn voor een goed deel zoo ver gezocht, dat het zelfs voor de beste spelers moeilijk is ze aannemelijk te maken. Het publiek heeft echter toch hartelijk gelachen om de malle situaties. De rollen 'werden over het algemeen goed vertolkt. De heer Kiefer had voor een zeer smaakvol décor gezorgd, terwijl ook aan de aankleeding van het tooneel niets mankeerde. Het bal onder de beproefde leiding van den heer J. Stol en met muziek van Engel Paap en zijn band was zeer geanimeerd en gezellig. BEVERWIJK Dr. A. Vis neemt beroep naar Beverwijk aan. Nieuwe predikant voor de Doops gezinde Gemeente. Tijdens den dienst in de Doopsgezinde Kerk heeft gistermorgen de voorganger, ds. J. D. van Calcar, dien tegen 1 Juli eervol emeritaat is verleend medegedeeld, dat dr. Albert Vis, thans predikant te Den Burg, Oosterend en Waal op Texel, het beroep naar Beverwijk heeft aangenomen. De Raadsverkiezingen. Politiek advies van de R.-K. Staatspartij. De R.K. Staatspartij heeft voor de gemeen teraadsverkiezing het volgende politiek advies samengesteld: Arbeiders: H. B. Vink, 2. J. P. N. van Doorn, 3. W. Niesten, 4. G. Welagen, 5 P. Bakker. 6. J Heeremans. 7. J. Snijders. 8. G. J. P Nijssen. Middenstanders:1. N. J. Out, 2. J. L. F. Post. 3. Th. J. C. Wilms Floet, 4. H. J. Holt, 5. J. Baltus. Land- en Tuinbouwers: 1. N. Th. Aarden burg, 2. Jac. Slotemaker, 3. N. Tervoort, 4. G. Bakkum. BIJ HET AANMAKEN VAN DE KACHEL IN BRAND GERAAKT. Ten huize van den heer A. in de Deken Waa restraat geraakte de kleeding van de 25-jarige dochter des huizes in brand, toen zij bij het aanmaken van de kachel de onvoorzichtigheid beging, benzine te gebruiken. Gelukkig passeerde juist een buurman die on middellijk te hulp snelde. Hij wist met een ta felkleed de vlammen te dooven. Nadat de eerste geneeskundige hulp was ver leend werd het meisje naar het Roode Kruis-zie- TURNVEREENIGING „SANTPOORT". Ten overstaan van een jury. bestaande uit de heeren Baak en Dijkstra, hield T.V.S. in het gymnastieklokaal van School E haar onderlinge wedstrijden. In de hoogste damesafdeeling leverden de dames Nol en Starink een vinnigen strijd, die tenslotte in 't voordeel van laatstgenoemde werd beslist. Zij kwam daardoor o.m. in het bezit van een wisselbeker. In de hoogste heeren-afdeeling werd de heer Tabernal met vlag en wimpel kampioen De uitslagen waren: Kleinste jongens le gr.: 1. R. Lokkers 30 p.; 2. H. Kruyt 25 p. Kleinste jongens 2e gr.: 1. J. v. d. Eyckhof. J. van Munster en J. Volmer, 27 p., 2. Wout van Bunschoten 25 V2 p. Groote jongens le gr. 1. W. Duvalois 38 V2 p. 2. Joop Vogel 36i/2 p. Groote jongens 2e gr.: 1. E. Lokkers, 31 p. 2. W. van Rijswijk 27V2 p. Heeren le graad: 1 A. Tabernal 54'/2 p., 2. J. de Jong 46 p. Heeren 2e graad: 1 Taberaal 45 p., 2. C. Smit 40'/2 p. Dames le Dames le graad: 1. A. Nol 46V2 p.; 2. E. Starink 43J/2 p. Dames 2e gr.: 1. A. Vlietstra 40 p.; 2. B. Bierdrager 36 p. Kleinste meisjes le gr. 1 J. van Vliet. 31 p.; 2. Cor Wiese 27V2 p. Kleinste meisje 2e gr.: 1. J. Krul 26V2 p. 2. G. van Zijp 253/2 p. Kleinste meisjes 3e gr.: 1. H. Winsman 243/2 p., 2. B. Zuiderduin 23 V2 p. Groote meisjes le gr. 1. H. Mulder 33 p., 2. G. Stoelenga, 31 p. Groote meisjes 2e gr.: 1. D. Schrama 28 p., 2. A. Schipper 25 p. en R. Lokkers 25 p. Groote Meisjes 3e gr. 1 J. Minderhout 30 p., 2. C. Slagboom en E. Slagboom 28V, p. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) DE A.S. BLOEMENDAGEN. Men schrijft ons uit Hillegom: Door aansluiting te zoeken met de be staande middenstandsvereenigingen is Vreem delingenverkeer er in geslaagd een comité te vormen, dat plannen uitwerkt om het vreem delingen bezoek zooveel mogelijk te bevorde ren. Op het programma staat een uitkijktoren en naar men ons mededeelt wenscht men de zen te plaatsen bij de brug in de verlengde Van den Endelaan. waar men een prachtig ge zicht heeft over de bollenvelden langs de Beek. Het comité zal bij de ingezetenen een lijst aanbieden om de benoodigde gelden bij een te krijgen, niet als gift, maar met het uit zicht op uitkeering van 'n gedeelte der winst. Waar de bloeitijd vlak voor de deur staat en men nu nog moet beginnen om de financiën bijeen te brengen had men naar onze mee ning beter gedaan een dergelijk plan eerdei ter tafel te brengen. Vóór men nu het benoo digde geld bijeen heeft en de toren gebouwd is zal waarschijnlijk de bloeitijd een eind voor bij zijn. De Volkenbond en de jongste politieke veranderingen In Europa. Een tentoonstelling der Spaansche kunstschatten te Genève? Nieuw verschenen Volkenbondswerken. (Van onzen Geneefschen correspondent.) Genève 31 Maart 1939. Toen Oostenrijk verleden jaar door de aan sluiting van dit land bij Duitschland had op gehouden een zelfstandige staat te zijn, deed de Duitsche regeering hiervan mededeeling aan den Volkenbond, hieraan toevoegend dat daardoor vanzelf ook aan het Oostenrijksche lidmaatschap van den Volkenbond een einde was gekomen. Een dergelijke Duitsche mededeeling heeft het Volkenbondssecretariaat tot dusverre nog niet met betrekking tot Tsjecho-Slowakije ontvangen. Dit zwijgen van de Duitsche re geering kan natuurlijk niet beteekenen, dat naar haar oordeel Tsjecho-Slowakije nog steeds lid van den Volkenbond zou zijn. Het Het Duitsche zwijgen moet waarschijnlijk hierdoor verklaard worden, dat Duitschland niet in staat is namens het geheele vroegere Tsjecho-Slowakije te spreken, zooals verle den jaar namens het voormalige Oostenrijk, dat geheel en al bij Duitschland"was ingelijfd Inzake Tsjechoslowakije staan de zaken an ders. Een deel van dezen vroegeren staat is im mers bij Hongarije gekomen. Een ander deel noemt zich onder de benaming Slowakije nog „onafhankelijk". De Volkenbond zal het dus vermoedelijk zonder uitdrukkelijke mededee ling van de Duitsche regeering over de be ëindiging van het Tsjecho-Slowakische lid maatschap van den Volkenbond moeten stel len! Wat zal in dit opzicht de houding van den Volkenbond tegenover de jongste gebeurte nissen met. betrekking tot Tsjecho-Slowakije worden? Het is nog moeilijk hierover iets te voorspellen. De gewezen president van Tsje cho-Slowakije, Euard Benes. die vele ja ren lang een vooraanstaande plaats in de bij eenkomsten van den Volkenbond heeft inge nomen en o.a. voorzitter der Volkenbondsver gadering, van den Volkenbondsraad en van de Internationale Arbeidseonferentie is ge weest, heeft in een telegram aan den tegen- woordigen voorzitter van den Volkenbonds- ï-aad de hoop uitgesproken, dat de Volken bond en zijn leden de „internationale mis daad" van de ontbinding van Tsjecho-Slo wakije niet zullen erkennen. Benes is op het oogenblik, hoe groot zijn persoonlijk gezag ook is. echter slechts een privé persoon, zoo dat zijn telegram geen uitgangspunt voor of- ficieele beraadslagingen kon worden. Het was reeds een bijzondere onderscheiding, dat Avenol het telegram van Benes terstond heeft bekend gemaakt en hem ook een be richt van ontvangst gezonden heeft, zelfs met een betuiging van „diepe sympathie!" Intusschen, ook al wordt het telegram van Benes niet officieel in behandeling geno men, het is zeker niet uitgesloten, dat het bij menig Volkenbondslid den wil versterkt heeft, om de veranderingen, die in Maart 1939 ten opzichte van Tsjecho-Slowakije werden aan gebracht, niet te erkennen, zooals de Ameri- kaansche regeering reeds besloten heeft. In dat geval zou Tsjecho-Slowakije dus eenvou dig op de lijst der Volkenbondsstaten gehand haafd worden, zooals nog steeds zelfs ten aanzien van Abessynië het geval is en zooals het „zoogenaamde Mandsjoekwo" voor den Volkenbond nog steeds niets anders is dan „Mandsjoerije" een Chineesche provincie. Over de vraag of het wenschelijk is, dat de Volkenbond aldus aan juridische opvattingen den voorrang boven de werkelijkheid geeft, loopen de meeningen, zooals men weet, uiteen. Zal de Volkenbond ook met betrekking tot Spanje een soortgelijke politiek volgen als hij tot dusverre ten aanzien van „Mandsjoekwo en Abessynië" gevolgd heeft en velen verlan gen, dat ook ten opzichte van Tsjecho-Slowa kije gevolgd zal worden? Inzake Spanje liggen de zaken anders. Of schoon de Volkenbond tot dusverre slechts de door President Azana benoemde regeerin- gen als de wettige regeeringen van Spanje heeft erkend, een dergelijke erkenning heeft van zelf opgehouden, sinds president Azana uit vrijen wil ontslag heeft genomen, geen op volger gekregen heeft en ook de laatste man nen, die zouden kunnen geacht worden een voortzetting van de uitgeweken regeering- Negrin-del Vayo te zijn, zich volkomen heb ben teruggetrokken. Het schijnt dan ook wel zeker, dat de tegenwoordige werkelijke re geering In Spanje, die van generaal Franco, ook door den Volkenbond als zoodanig be schouwd zal worden, zelfs zonder dat een uit drukkelijke erkenning als zoodanig noodig zal zijn. Of het Spanje van generaal Franco nog lid van den Volkenbond zal willen blijven is een andere vraag. Maar men is in Volken bondskringen daarover vrij hoopvol. De jongste gebeurtenissen in Spanje, waar door de burgeroorlog ten einde is gekomen en nog slechts één regeering is overgebleven, zullen den secretaris-generaal van den Vol kenbond Avenol een opluchting gebracht hebben. Deze heeft op het oogenblik toch on-« der zijn persoonlijke hoede een zeer groote hoeveelheid Spaansche kunstschatten. We reldberoemde schilderijen uit het Prado-Mu- seum te Madrid en andere Spaansche musea, kostbare Vlaamsche wandtapijten, zeldzame boekwerken, gouden serviezen en andere kunstvoorwerpen waren, zorgvuldig verpakt, twee jaren in Catalonië verborgen, toen de oorlog Madrid tot een onveilige bewaarplaats had gemaakt. Toen de troepen van generaal Franco den strijd tot Catalonië uitbreidden, werden de Spaansche kunstschatten naar een plaatsje dicht bij de Fransch-Spaansche grens gebracht. Toen zij ook daar niet langer veilig schenen, stemden de toenmalige minis ter van Buitenlandsche Zaken der regeering van Barcelona, del Vayo, en Avenol op ver zoek van een Engelsch-Fransche commissie voor de bescherming der Spaansche kunst schatten erin toe, dat Avenol deze in het Vol kenbondspaleis bewaren zou, totdat de burger oorlog ten einde zou zijn. Hij zou ze dan te ruggeven aan de algemeen erkende regeering van Spanje. Het spreekt vanzelf, dat generaal Franco zich door deze afspraak van Figueras vol strekt niet gebonden achtte. Voor hem was del Vayo slechts een opstandige, die geens zins het recht had over het lot der Spaansche kunstschatten te beschikken. Generaal Franco zond dan ook twee kunstdeskundigen, die aan zijn zijde stonden, naar Genève, om de on middellijke teruggave der kunstschatten te eischen. Voor Avenol was del Vayo echter de door den Volkenbond erkende minister van Buitenlandsche Zaken geweest. Hij meende zich dus aan de overeenkomst van Figueras te moeten houden. Geen teruggave der kunst schatten voordat de burgeroorlog ten einde zou zijn! Aan deze moeilijkheid is thans even eens een einde gekomen. Avenol behoeft ook niet meer in twijfel te zijn. wie de algemeen erkende Spaansche regeering is. De vertrou- I wensman van generaal Franco zal de kunst schatten thans kunnen in ontvangst nemen, zonder dat Avenol van schending der af spraak van Figueras kan worden beschuldigd. Zullen de Spaansche kunstschatten, die die half Februari te Genève zijn aangekomen, dan thans onmiddellijk weer naar Spanje teruggezonden worden, zonder dat iemand, be halve Avenol en een paar betrouwbare amb tenaren, al die meesterwerken heeft mogen aanschouwen? In kunstkringen, niet slechts van Genève, doch van geheel Zwitserland hoopt men vurig, dat Avenol thans een willig oor zal vinden, wanneer hij bij Eugenio d'Ors, Franco's dirècteur-generaal voor de Schoone Kunsten erop zal aandringen, dat de Spaan sche kunstschatten nog eenigen te Genève zullen mogen worden tentoongesteld, voordat zij weder naar Madrid zullen vertrekken. Of generaal Franco dezen wensch zal in willigen? Veel zal wellicht afhangen van zijn beoordeeling van den internationalen toe stand. Mocht generaal Franco gelooven, dat een wereldoorlog aanstaande is, dan zou hij vermoedelijk ook wel oordeelen. dat deze kunstschatten in Zwitserland, ondanks alle neutraliteitsbeloften der groote mogendheden, minder veilig zijn dan te Madrid, dat verder van het strijdtooneel verwijderd zal liggen. Het is daarom niet uitgesloten, dat generaal Franco de tegenwoordige internationale spanning in ieder geval zoo gevaarlijk acht, dat hij' de Spaansche kunstschatten onmid dellijk weer in het eigen land terug zal wil len hebben. Een enkel woord ten slotte nog over twee verschenen standaardwerken van den Volken bond, die het resultaat van het technische Volkenbondswerk zijn. Het Volkenbonds secretariaat heeft een tweedeelig boek uitge geven over de „Gezinsverpleging van Kinde ren", waarin de Volkenbondscommissie voor Sociale Zaken een historische uiteenzetting van dit vraagstuk heeft gegeven, beschreven heeft hoe dit vraagstuk in 26 landen uit alle werelddeelen is opgelost en harerzijds een aantal raadgevingen over de toepassing van het denkbeeld eraan toegevoegd heeft. Het tweede juist verschenen werk is afkomstig van het Internationale Arbeidsbureau, betreft „den Rechtstoestand der arbeidende Vrouwen" en bevat evenals het werk over de gezinsver pleging van alle kinderen een menigte van wetenswaardigheden, die het boek tot een onschatbare vraagbaak maken voor allen, die in deze vraagstukken belang stellen. Het zijn twee standaardwerken, die den roem van den Volkenbond op sociaal-wetenschappelijk ge bied hoog houden! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. 's-GRAVENHAGE. 1 April. Inzake het verschijnen van Tsjechische vluchtelingen aan onze grens, meldt men ons van bevoegde zijde het navolgende: Van circa 23 Maart begon zich een toeloop van Tsjechische vluchtelingen naar de Neder- landsche grens af te teekenen. Op 26 Maart is te Oldenzaal-station uit Lon den aangekomen een lid van het Engelsche vluchtelingen-comité voor Tsjechen, die, met voorkennis van offcieele Britsche instanties, beschikt over lijsten van Tsjechische onder danen, wier toelating in Engeland overwogen kan worden. Genoemd comité-lid. bijgestaan door een drietal medewerkers en enkele secretaressen, beziet alle gevallen ter zake van de vraag of toelating in Engeland als vaststaand kan wor den aangenomen. Ten bewijze daarvan wordt dan door hem een kaart afgegeven. Door den chef van den doorlaatpost wordt daarna over de doorlating tot transit beslist. Een tot dusver zeer gering aantal vreemde lingen, van wie na het voorafgaande onder zoek gebleken was, dat toelating in Engeland niet zou worden toegestaan, is per trein naar Duitschland teruggezonden, waardoor hun een vergeefsche reis naar Engeland bespaard is ge worden. Er wordt gezorgd voor toezicht en behoorlijk verblijf van de Tsjechen over de zeer korte periode dat de grensbewaking ter zake van hun doorlating nog geen beslissing heeft kun nen nemen. Van 1 April af is voor Tsjechen voor toe lating in Engeland de visumplicht ingevoerd, zoodat voor Tsjechische vluchtelingen, die na dien datum zich naar Engeland wenschen te begeven, in het algemeen aan de Nederland- sche grens geen doorlating kan worden toe gestaan, zonder vertoon van dat visum. Te verwachten is dus. dat binnen eenige dagen de groote toestrooming speciaal langs het station Oldenzaai geëindigd zal zijn. eet U dit jaar natuurlijk weer. Laat het vooral lekker Paaschbrood zijn. Lekker Paaschbrood, lang versch blijvend en goed gevuld bakt VAN DER LINDEN. Ook voor Uw Paaschbrood BAKENESSERGRACHT 71 FEL. 13882 HAARLEM W i nk eIs KAMPERSTRAAT 15, DA COSTASTRAAT 46. uk9$^ (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM. 1 ApriL Bevallen 31 Maart: E. S. Negerman—Exner, d.; 1 April: E. HandgraafKrom, d. Overleden 30 Maart: J. Spaandervan der Meulen, 34 j„ Kamperstraat; S. Arendsen, 75 j„ Ripperdapark; 31 Maart: W. van Schaik— Kampman, 69 j„ Lakenkoopersstraat; R. Ros* kam—Vroegop, 81 j., Jansstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10