Onze Paascli- Reclame! ACENDV WEERBERICHT Les Tricots Eldécé A.FUNKE&ZQ0N N.V. Gevraagd en Aangeboden TUINJONGEN FLINKE NETTE JONGEN Te Huur Te huur MAANDAG 3 APK IC 1939 HÏ'A'SEEM'S DAGBE A D' 2 Haarlemsche Jongemalmen- Vereeniging. De Haarlemsche Jongemannenvereeniging zal een reeks lezingen organiseeren over sociale, kerkelijke en andere onderwerpen. Deze lezingen, die voor iedereen toegankelijk zijn, zullen maandelijks worden gehouden in een der zalen van het Vereenigingsgebouw Lange Margarethastraat 13. De serie werd Zaterdagavond geopend met een lezing van den heer E. v. d. Wall, wet houder van financiën der gemeente Haarlem, over: „De jeugd en de nood van den tijd". Vooral voor jonge menschen aldus begon de heer van der Wal is de tijd dien wij beleven zeer belangrijk. Wij leven in een bezeten wereld. Bijna alle dingen die heilig en onaan tastbaar schenen, zijn wankel geworden. Hoe zullen de jongeren van thans waar de werkloosheid reeds zoo lang duurt, ooit in staat zijn een betrekking te veroveren, hoe zullen zij ooit een gezin kunnen onderhouden? Wanneer vroeger iemand de school verliet, was hij vrijwel zeker, een betrekking te kun nen krijgen, in overeenstemming met zijn aanleg. Geheel andersris het nu. Thans loopen velen met diploma's in hun zak in afwach ting cf zij nog eens de kans zullen krijgen het geleerde in practijk te brengen. Doch de overheid aldus vervolgde spr., doet al het noodige om den nood te lenigen. Door de uitgebreide voorzieningen op het ge bied van de werkverschaffing is er reeds een zekere werkverruiming verkregen. De werk- looze jeugd heeft ten volle de aandacht van de regeering. In dit verband dient het plan- Westhof genoemd te worden dat een belang rijke werkverruiming in het uitzicht stelt door ontginningswerken van alle mogelijke beschikbare gronden, Vervolgens besprak de heer van der Wall uitvoerig de plannen van de stichting Neder lands Volkskracht. Deze stichting stelt zich ten doel het inrichten van kampcentra's, die in Friesland, Groningen, Twente, op de Veluwe en misschien ook in Noord-Brabant zullen worden gevestigd. Hiervoor heeft de regeering reeds gelden beschikbaar gesteld. In deze kampen zullen bij een kampduur van 3 maan den jaarlijks 16000 jongeren kunnen worden ondergebracht. Een apart werkkamp zal wor den ingericht voor hen, die zich tot de bin nenscheepvaart voelen aangetrokken. Hier voor is reeds als voorbereiding een proef- kamp ingericht op het opleidingsschip „Ko ningin Wilhelmina". Voorts worden plannen uitgewerkt voor het organiseeren van kampen voor meisjes, terwijl de mogelijkheid tot emigratie van jeugdige werkloozen naar landbouwcentra in Nor- mandië wordt onderzocht. Ook de Ned. Ver. voor Armenzorg houdt zich ernstig met het probleem der werklooze jeugd bezig. Als bewijs hiervoor las spr. eenige gedeelten uit het rapport „armoede en demonstratie" van die vereeniging voor. Van zeer veel belang is echter de geeste lijke weerstand tegen den nood van den tijd. bij de jeugdige werkloozen. Spr. bracht in dit verband de oproep tot geestelijke en mo- reele herbewapening in herinnering. Alleen als wij zijn toegerust met sterke geestelijke wapenen, kunnen wij den nood weerstaan. Spr. wees op het devies van de Haarlemsche Jongemannenvereeniging: „Gedenk uwen Schepper in de dagen uwer jeugd". Met zulk een geest kunnen wij vel ver trouwen den toekomst te gemoet zien, aldus besloot de heer van der Wall. Na deze inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De Zeeweg. Belangrijke verbeteringen. Openbare Werken' heeft aan den Zeeweg in korten tijd een geweldig werk tot stand gebracht en wei de voltooiing van het fiets en voetpad aan de Noordzijde. Hiermede is de voetpad- en fietspad- quaestie opgelost en vervalt het hinderlijke en gevaarlijke oversteken voor fietsers op be paalde punten. De rijweg zelf is aan den Overveenschen kant tot den Watertoren en aan de zeezijde ook voor een gedeelte gemoderniseerd. Is nu ook het middenstuk in orde gemaakt nog wel 3 K.M. ruim dan kan Bloemen- daal bogen op een zeldzaam goed ingerichten weg, met goede accomodatie voor alle groepen weggebruikers. EEN TENNIS-SENSATIE Dut zijn de rackets en de nummer- erie waarmede Sporthuis - Haarlem lit jaar uitkomt. Zij zijn in alles een classe beter. Het zijn rackets, waai eder verliefd op wordt. De nummer erie biedt keus aan beginners en ge- orderden. Ook wat de prijzen betreft ie vormen een sensatie op zich - z< oordelig. Bovendien zijn deze racket en vol jaar gratis verzekerd. '"<m - zip - verbaas U en, beslui ■fpoiiAulj- HAARLEM GRQOTE HOUT5TR. 125 TEIEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 3 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Neder- landsch Tooneel met „Menschen van onzen stand", 8.15 uur. Luxor Theater: „De man, die zijn ziel ver kocht" en „Tusschen Sjanghai en San Francisco" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw met den blauwvos". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat 't beter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zijn laatste vlucht" en „O, die mannen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het vlammende woord" en „De moderne vliegsensatie", 8 uur. DINSDAG 4 APRIL Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. 'ft Émslmetk vak kadé m scUaat Gesneden naar Engelsche snit, aangepast aan onze Hollandsche begrippen omtrent comfort en smaak. Vervaardigd uit Kamgaren of Cheviot, zoowel in rustige en stemmige dan wel exclusieve en aparte dessins. NAAR MAAT (passen inbegre pen) voor 50. Inderdaad 'n meesterwerk van De Fotopagina. Door technische omstandigheden kon de fotopagina niet in ons nummer van heden worden opgenomen. Het feuilleton vindt men nu op pagina 13. Kind in Heemstede vermist. Alle nasporingspogingen vergeefsch. HEEMSTEDE Zaterdag tegen den avond waren kinderen aan het spelen aan de Haven, zooals zij dat daar meer doen. Toen om even 6 uur het ruim 4'/^ jarig zoontje van de fam. de G„ die daar de Haven woont, niet in huis kwam, gingen de ouders eens zien waar hun zoontje bleef. De knaap was echter niet te vinden, en toen aan een speelkameraadje werd gevraagd, waar de kleine jongen was, gaf deze ten antwoord dat hij met zijn beenen in het water was geweest en daarna hard in de richting van de Heemsteedsche Dreef was weggeloopen, vermoedelijk wegens angst voor straf. Direct werd de politie van dit geval in kennis gesteld, en deze zocht met beide politiemotors de geheele gemeente af, doch van het jongetje was niets te bespeuren. Bij de politie kon het verhaal van het ventje over het wegloopen niet algemeen geloofd wor den, en onder leiding van den Inspecteur van Politie, den heer A. Berentsen werd het water in de onmiddellijke omgeving der. woning van de fam. de G. afgedregd. Ook de Heemsteedsche politiehond werd op de proef gesteld, zonder resultaat evenwel. Na middernacht staakte de politie haar pogin gen tot de grauwe morgennevel een nieuwen dag aankondigde. Weer trok" de motorbrigade er op uit, terwijl Inspecteur Berentsen met zijn mannen naar de Haven trok, om het water af te zoeken, waarbij de bekende Heemsteedsche visscher Lammers zijn sleepnet disponibel stelde, doch alles tever geefs, tot men om 12 uur Zondagmiddag de po gingen opgaf, na zeker alles gedaan te hebben wat menschelijk gesproken mogelijk was. Zoowel Zaterdagavond als Zondagmorgen sloe gen honderden belangstellenden de pogingen der politie gade, zeer begaan natuurlijk met de ouders, voor wie de onzekerheid over het lot van hun kind ondraaglijk is. Zondagavond was van het kindje nog niets vernomen. Zoowel Zaterdagavond als Zondagmorgen was de burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, bijna voortdurend aanwezig bij de reddingspogingen. Korps Motordienst. Jubileum IV. L. Verschragen. Zaterdagmorgen werd voor het front van den troep en in tegenwoordigheid van zijn familie leden, aan den heer W. L. Verschragen, sergeant der le klasse bij het korps Motordienst, door den korpscommandant luitenant-kolonel A. M. M. van Loon, het onderscheidingsteeken voor 24- jarigen dienst, de zilveren medaille, uitgereikt. Na voorlezing van de beschikking van den chef van den generalen staf, waarbij aan den jubilaris het onderscheidingsteeken wordt toe gekend en nadat overste van Loon de medaille aan betrokkene had uitgereikt, wenschte deze hoofdofficier hem geluk. In een korte toespraak zeide de overste dat de jubilaris zich den dag dat hij, 24 jaar geleden, op 16'/j jarigen leeftijd bij het Instructie-Bataljon aankwam om een verbintenis als vrijwilliger bij het leger te sluiten, nog wel zeer goed zou herinneren en dat hij 2y2 jaar later als sergeant werd over geplaatst bij het gemobiliseerde 22e Regiment infanterie. Geboren zijnde te Leiden, bestond natuurlijk het verlangen om in die stad te ko men en is het begrijpelijk dat hij eind 1919 over geplaatst bij het 4e Regiment infanterie en bij dat korps een nieuwe verbintenis sloot. Na een detacheering bij den Vrijwilligen Landstorm te Assen kwam hij begin 1935 te Haarlem bij de Afdeeling Noord-Holland van het V. L. S. korps Motordienst dat, figuurlijk gesproken, de springplank is geweest om op 1 Januari 1936 bij het K. M. D. te worden geplaatst. Namens de officieren werd een kleine medaille aangeboden. Vervolgens werden de officieren en onder officieren in de gelegenheid gesteld den jubila- is geluk te wenschen, waarna door den troep verd gedefileerd. In de cantine werd de heer Verschragen toe gesproken door den adj. O. O. Lemlijn, die ter herinnering een rooktafel aanbood en aan mevr. Verschragen een bouquet bloemen overhan digde. Ook werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van de afdeeling Haarlem der Onder - officiersvereeniging Ons Belang. Op geestige wijze bedankte de jubilaris voor het gesprokene en de aangeboden cadeaux. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal ex. rechten de heer G. v. d. Wall Bake te Heemstede. Voor het geheele land: Toenemende be wolking met eenigen regen, later gedeel telijk opklarend. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, weinig verande ring in temperatuur. FRANCOS LAATSTE OORLOGS COMMUNIQUÉ. De oorlog is geëindigd. BESTEIRO EN GUERRA NAAR DE GEVANGENIS OVERGEBRACHT. Radio Nacional heeft Zondagavond het laatste communiqué van het groote hoofdkwartier van Franco verspreid, waarin gezegd wordt: „Na het roode leger te hebben ge vangen genomen en ontwapend, hebben de nationale troepen hun laatste mili taire doel bereikt. De oorlog is geëin digd". Het lid van den Madrileenschen Verdedigingsraad, Julian Besteiro, waar van men aanvankelijk meende, dat hij niet zou worden gearersteerd, is Za terdag naar de gevangenis overge bracht, evenals Sanchez Guerra, oud secretaris van het bureau van den pre sident der republiek. In de zaak tegen Besteiro is, naar Havas meldt, een speciale rechter benoemd: Kasabater. De instructie zal betrekking hebben op de verant woordelijkheid van Besteiro bij de organisatie van de revolutionnaire stakingen van 1917 en de oprichting van de Spaansche socialistische be weging, op de handelwijze van Besteiro sedert 1931 tot Juli 1936, op den aard en het doel der besprekingen, die Besteiro met Engelsche po litici heeft gehad, toen hij de Spaansche repu- blikeinsche regeering bij de kroning van George VI vertegenwoordigde en op de rol, die hij heeft gespeeld gedurende den burgeroorlog en in het bijzonder in de gebeurtenissen te Madrid van den laatsten tijd. Havas meldt voorts, dat de militaire politie te Madrid gedurende het afgeloopen weekeinde ongeveer 200 personen heeft gearresteerd, die zich in verschillende stadsdeelen schuil hielden. Uit Bizerta wordt nog vernomen, dat de Spaan sche vloot vandaar is vertrokken. BLOEMBOLLENCULTUUR. Vergadering afd. Haarlem. De vergadering der afdeeling Haarlem van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur werd voor een groot en belangrijk gedeelte in genomen door een serie zeer fraaie gekleurde natuuropnemingen van bloembollenvelden en bloembollengroepen, afgewisseld door verrukke lijke duinpartijen en een uitnemend geslaagden schaatsentocht, vrijwel den eenigen, die dezen winter kon worden gehouden. Deze bij voort during bewonderde kleurenfilms waren opge nomen en werden vertoond door den heer H. P. Hos uit Bloemendaal, eigenlijk uit liefhebberij verzameld, waarvoor hem niet alleen ten deel vielen de hartelijke woorden van dank van den voorzitter, den heer J. M. C. Hoog, maar vooral de doorloopende uitingen van bewondering en bijval. Na deze oogenblikken van poëzie, werd terug gekeerd naar het proza des levens en werd ver gaderd. In de eerste plaats werd vastgesteld, dat op 13 April a.s. eenigszins met een feestelijk ka rakter het 60-jarig bestaan der afdeeling zal worden herdacht, niét alleen met enkele histo rische herinneringen door den secretaris, den heer C. L. F. Sarlet, maar vooral door vertoo ning van de fraaie bloembollenfilms van „Ho- boko" te Lisse, met de meeste welwillendheid aangeboden. Met belangstelling werd kennis genomen van het plan van het Hoofdbestuur om in Februari 1940 een wintertentoonstelling te houden in het Krelagehuis ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de 8 oudste afdeelingen en het 80- jarig bestaan van de vereeniging zelve. In prin cipe werd deelneming toegezegd. Tot afgevaardigden naar de op 3 April te hou den algemeene vergadering werden aangewezen de heeren C. J. H. Hoog en J. van Zadel en als plaatsvervanger de heer J. Mooy Jr. Nauwkeurige aandacht werd besteed aan het amendement door de afdeeling Schoten-Velsen, ingediend op het voorstel der afdeeling Haarlem, doch den afgevaardigden werd opgedragen tegen dit amendement te stemmen. Adhaesie zal worden betuigd aan het voor stel van het Hoofdbestuur inzake aanvulling van het Handels-Reglement. De Raadsverkiezing te Haarlem. R.-K. lijst. Zondag is te Haarlem onder de leden der R.K. Staatspartij een stemming gehouden over het politiek advies dat opgemaakt is voor de candidaatstelling voor de a.s. raadsverkiezin gen te Haarlem. Het politiek advies is geheele gevolgd, zoo dat de indertijd door ons meegedeelde can- didatenlijst ongewijzigd is gebleven. De stem ming toonde slechts een geringe afwijking van het politiek advies. De lijst ziet er dus als volgt uit: 1. W. J. B. v. Liemt, 2. M. L. A. Klein, 3. Mr. dr. F. A. Bijvoet, 4. J. P. H. Castricum, 5. H. J. L. Klein Schiphorst, 6. Arts M. C. Hilbrink, 7. J G. van Kessel, 8. J. v. d. Veld, 9. C. J. G. Wolfl, 10. C. A. Brandenburg, 11. Th. S. J. Hooy, 12. A. J. M. Angenent, 13. H. v. Beek, 14. Mr. dr. A. F. H. Schreurs, 15. mej. C. Heer- kens Thijssen, 16. J. C. Bonfrer, 17. Dr. C. Campagne, 18. W. v. Beek. OUDERAVOND LORENTZSCHOOL. In de openbare school aan het Leidsche Plein, de Lorentzschool, werd dezer dagen een vrij druk bezochte ouderbijeenkomst gehou den. In zijn openingswoord had de heer Kion gelegenheid de goedgeslaagde bloemen tentoonstelling van de school te memoreeren, terwijl hij wees op de noodzakelijkheid van een band tusschen school en huis. Daarna was het woord aan den heer E. Geerts Wzn., die een causerie hield over het buitengewoon onderwijs. In een zeer boeiend en interessant betoog schetste spreker doel en beteekenis van het buitengewoon onderwijs, terwijl hij daarna behandelde het onderwijs op de bui tengewone school. Vervolgens deed de voorzitter der oudercom missie eenige mededeelingen over het school fonds, terwijl hij de aanwezigen tot deelne ming opwekte. Tot slot was er gelegenheid voor de ouders om besprekingen te voeren met de leerkrach ten. DE KAPPERSZAKEN DONDERDAG OPEN. In afwijking van den stelregel zullen a.s. Donderdagmiddag de kapperszaken in Haar lem geopend zijn. Speciale étalage Jasje f 16.75 Rokje f 12.75 in de maten 3846 In vele modieuze combinaties MODEMAGAZIJNEN CR. HOUTSTRAAT I HOEK ANEGANC (Adv. Ingez. Med.) PAASCHWIJDINGSSAMENKOMST IN DE NIEUWE KERK. Georganiseerd door de Diaconie der Ned. Herv. Gem. De propaganda-commissie, gevormd uit het college van diakenen der Ned. Hervormde Ge meente houdt Dinsdag 4 April om kwart over acht in de Nieuwe Kerk een Paaschwijdings- samenkomst, waarop het lijden en sterven van Jezus Christus herdacht zal worden met schrift lezing en zang in de volgorde, zooals die in de Mattheus-Passion van Bach beschreven is. Daartoe zal een klein strijkorkest met een klein koor de voornaamste koralen uit die Pas sion spelen en zingen in afwisseling met de Schriftlezing. De Gemeente zal in afwisseling met het koor de daarbij passende gezangen zingen. Alleen bij het eerste en laatste gezang zal de organist een kort voorspel geven; verder wordfc zonder voorspel gezongen als bij een liturgi- schen dienst, zoodat het geheel zonder onderbre king zal voortgaan. Aan den ingang wordt gratis een programma aangeboden. Ter bestrijding der kosten zal hiervoor een kleine gave gaarne aan vaard worden. P®ie$üna*Bi®r®ma Mejuffr. MARY POS schreef er overMen komt in een half duistere zaai, staart verbaasd om zich heen, maar dan opeens springt er licht aan in den linkerhoek der zaal, men ziet daar een kleine, kleurige ruimte Doch 't wordt meer, beelden ziet men er in opdoemen tegen den fantastisch groenen nachthemel, die staat boven een onherberg zame plek „de woestijn van Juda"! enz. 40 minuten is U in groote spanning. SCHOTERSINGEL 117 A. - Van 3—5 en 79 uur, eiken werkdag (behalve Vrijdag). Toegang 10 cent, Dinsdag 20 cent. (Adv. ingez. Med.) A. Miolée. Werd hartelijk gehuldigd op zijn 60sten verjaardag. De Haarlemsche schilder A. Miolée werd Zon dag 60 jaar. Hij heeft, als bescheiden kunstenaar die weinig gesteld is op jubilea,' getracht die herdenking stil te houden, maar dat is hem niet gelukt. Zijn kunstbroeders hebben gemeend deze gelegenheid te moeten aangrijpen om hem te laten gevoelen dat hij in den kring gewaar deerd wordt. Zaterdagavond was er feest in de Waag, waar het teekencollege „Kunst zij ons Doel" samen komt. Daar werd den 60-jarige een huldiging in intiemen kring bereid. De voorzitter de heer H. F. Boot sprak den heer Miolée toe, waarbij hij wees op diens verdiensten. Als blijk van be langstelling werden hem daarbij eenige boek werken aangeboden. De heer Boot wees in zijn toespraak op den vriendschappeiijken band die de Haarlemsche schilders samenbindt, Haarlem maakt in deze, vergeleken met andere steden, een gelukige uitzondering. Tenslotte sprak de voorzitter den wensch uit, dat de heer Miolée nog vele jaren werkend lid van het college zal mogen zijn. Deze wensch werd ook nog door eenige an dere sprekers uitgesproken. Het werd een eenvoudige maar treffende her denking. Ook Zondag ontving de heer Miolée thuis vele bewijzen van belangstelling. Bloemen, schrifte lijke gelukwenschen en bezoeken. Weidmaim teekent cassatie aan. Million en Blanc eveneens. Op aandrang van een zijner advocaten heeft Weidmann, die zich overigens geen illusie maakt over het lot, dat hem wacht, cassatie aangetee- kend tegen zijn doodvonnis. Ook Roger Million, die eveneens ter dood is veroordeeld, en Jean Blanc zijn in hooger be roep gegaan. Ex-koning Alfonso door den Paus ontvangen. De Paus heeft Zondag ex-koning Al fonso XII van Spanje in particuliere audiëntie ontvangen. Vervolgens bracht Alfonso een bezoek aan den kardinaal staatssecretaris. In Vaticaankringen deelt men mede, dat hij door den Paus ont vangen werd „met de eerbewijzen, die zijn rang verschuldigd zijn." Hongaarsch-Slowaaksch conflict ten einde? Het Hongaarsch-Slowaaksche conflict nadert zijn einde, aldus meldt Reuter uit Bratislava. De staat van alarm, die voor de Hlinka-garde was afgekondigd, is opgeheven door den com mandant. Een officieel communiqué deelt mede. dat de stad Mihalovc Slowaaksch blijft. vrouwelijk Dienstpersoneel o.m. keukenmeisjes, 2de, alleen en dagmeisjes v. g. g. v. Boogaard's Plaatsingbureau Jansstr. 56 Tel. 14170 Gevr. NOODHULP ETALEUR Manufacturen Tapijten „DE KROON" Kleine Houtstraat 12-14 Gevraagd eenige geroutineerde COLPORTEURS Vast salaris 10 per week plus provisie en premie. Aanmelden Maandagavond 7-8 uur en Dins dagmiddag 1.30—2 uur Jansweg 6, Haarlem gevr. Kleine Houtstraat 85 a. gevraagd voor stalling en repa ratie, ca. 18 j. Smedestraat 41 GEVRAAGD NET PERSOON voor het verrichten van bood schappen. Goed kunnende fiet sen en bekend met de omstre ken van Haarlem. Loon 6 per week. Diensttijden van 8.30- 3.30 uur. Zaterdagsmorgens van 8.30—1 uur. Br. no. 1281 bur. van dit blad Te Huur gevraagd werkplaats ca. 200 M2. Eischen aan Hinderwet voldoen. Br. no. 1282 bur. van dit blad vrij huis v. kl. gezin Jan Steen straat 5 a 4 p. w. groote zit- en slaapkamer met keuken voor dame op le étage gelegen Rembrandtlaan H'stede. Br. no. 1279 bur. van dit blad „Slechte dranken drinkt men vaak „Maar nooit uit Neêrland's oudste zaak ADVOCAAT, DE PAASCH- FEESTDRANK BIJ UIT NEMENDHEID Tot Paschen: 1.40 per heele flesch; anders 1.80. 4 GROOTE MARKT TELEFOON 10134

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2