"Vmul dwk 'y. PASCHEN. PALTHE! Persen! Piekfijn! Een wandeling op „De Hofstadbloem". LUIK 1939 M P. N LI A S 5 ATRIC 1939 RSïfi'EÊM'S DA0BEAD" 4 Meeh.an' en &&mik(le.&ding. Ook stoomen! ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 12 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen KWART FINALE A. V. R. O. BRIDGEDRIVE. We betreden thans het plateau en na een blik over den fraaien parkaanleg kereen we weer tot de inzendingen terug, allereerst de fa. Dagnelie en Cox uit Amerongen die een aardig tuintje heeft aangelegd waar rots- plantjes en kleine bolgewasjes hoogtij vieren. Prachtig was de Eryhronium revolutum Pink Beauty en de verschillende wilde narcisjes, waarnaast enkele fraaie rotsplantjes opvielen waarvan Adonis fugescens met groote gele bloemen, wel het mooist was. Aan de overzijde van het pad zijn we dan ineens midden in de Boskoopsche cultures van Gebr. Goudkade waar de merkwaardigste dwex-gconiferen te vinden waren naast be vallige Areurlariaan en fraaie Hydrangea argentii met haar fluweelige bladeren. Twee wondermooie vormen van de Citrus Arifoliata waren verder nog in deze opvallend fraaie groep te bewonderen. Nu zijn we aan het eind van de eene zaal gekomen waar we besluiten met de enorme inzending van den Bond van Bloemen veilingen in Zuid-Holland's Glasdistrict, die een goed beeld geeft van hetgeen het West- land brengt op het gebied van bloemencul tuur. De bloemen zijn geschikt in fraaie man den naar het model van die welke bij de paleisversiering tijdens het bezoek van Koning Leopold van België gebruikt werden. Op het perk over deze kostelijke inzending Rozen, Irissen. Freesia's, Anjers, Aaronskelken. Lelies en Seringen, toont het Westland de eerste collectie Gloxinia's, een bijzonderheid voor de maand Maart en een groote greep kleurige Calceolaria's voltooit deze inzending. Eveneens in het middenvak tegen het fraaie gazon heeft de fa. Hemei-ding uit Den Haag een fraaie groep samengesteld, hoofdzakelijk bestaande uit Azalea's die voor het eerst in Nederland geëxposeerd worden. Daarnaast is de collectie Bromeliacaea van deze inzen ding ook alle aandacht waard, de prachtige Nest-Bronxelia's met hun fel-i"oode bladerro zetten die zoo goed in de kamer te kweeken zijn. De wandeling voortzettend komen we aan de inzending van „Klein Zwitserland", waar een muurtje is aangelegd, dat een beeld geeft hoe dit er in het voorjaar in een tuin uit kan zien. Jammer was het, dat hier wei nig namen genoteerd stonden, hetgeen de bezichtiging voor het publiek niet vergemak kelijkt. Aardig was hier de toepassing van een dwergconifeertje, de Picea lae Ohlendorfü als muurbeplanting. Bloembollen. Daartegenover komen we in een fleurige in zending bloembollen berecht van Jan Dia Jr., te Heemstede, die opgesteld is aan den kop van den gi-ooten vijver. Hier is een groep van de meest uiteenloopende bolgewassen zonder eenige tusschenbeplanting tot zulk eeix ar tistiek geheel verwerkt, dat het ieders be wondering moet trekken. Prachtig zijn de groepen Hyacinten waarbij de nieuwste blau we Dr. Stresemann en Pink Pearl het meest op den voorgrond treden. Een prachtige col lectie tulpen is als achtergrond tegen het wa ter geplaatst, waarbij de enkele Cottage tulp Ossi Oswalda wel het meeste opvalt, een ka meleontulp, die in den knop wit met rood ge streept is en langzaam in rose overgaat. Fris- Haarlem en omstreken uitstekend vertegenwoordigd. De schoonste collectie „ooit bijeengebracht". We zijn hier in Haarlem verwend op het punt van bloemententoonstellingen, veel schoons is er in oixze omgeving reeds tot stand gebracht eix we zouden geneigd zijn can te denken dat zoo'n bloemenfeest in een andere plaats minder reden tot slagen zou hebben. Wat er echter thans in den Haag op ,JDe Hofstadbloem" te zien is, werd door een jury van internationale grootheden op tuinbouw gebied bestempeld tot het schoonste dat tot op heden in een show bijeen gebracht is. De opzet van een tentoonstelling is allerminst eenvoudig omdat de aandacht van het publiek van het begin tot het einde geboeid moet blij ven. De tuinarchitect G. Ph. Haverman is er in geslaagd eexx ontwerp samen te stellen dat sprankelt van leven en onverwachte vond sten, groote gazons wisselen af met bosch plekjes van heuvellandschappen, waarvan een 7 M. breede waterval die uit een rotspartij te voorschijn komt wel het middelpunt vormt met den grooten vijver vol springende fonteinen die den weidschen naam draagt van „klein Ver sailles". Van een verhoogd plateau af heeft men op al dat schoons een verrassend uit zicht, waarvan moeilijk, een beschrijving te geven is, men moet het zelf aanschouwd heb ben om er de charme van te ondergaan. Wanneer we bij den ingang de voorgeschre ven route volgen, komen we eerst aan de in zending van W. S. Warmenhoven te Hille- gom, waar 'n schitterende collectie Amaryl lissen is opgesteld, hier is de witte variëteit bijzonder opvallend tegen de vlammende kleuren van de overige groepen. Daarnaast toonen de 's Gravenhaagsche Bloemisten Patroons een fraaie inzending Azalia's, Hortensia's, Cineraria's en Sansé- vieria's, terwijl even verder een i-eusachtige vaas met nieuwe aanwinsten in seringen door de fa. Maarse en Zonen te Aalsmeer de aandacht trekt. Om in dezen ho?k het beeld te volmaken is er van „Polyanthe" te Bos koop een unieke collectie Hortensia's, met tien of meer bloemen per plant te bewonde ren, waarvan we als bijzonderheden La Fayette en de rose Hamburg naar voren brengen. Daarnaast is wederom een Boskoopsche in zending, we zien het al uit de verte aan de beroemde winterharde Camelia's afkomstig van Gebr. Ellerbroek, te midden van andere bloeiende heesters, waaronder fraaie Clema- tisplanten en een zeer merkwaardig heestertje de Ilex Sieboldii, een der zeldzaamste ver schijningen der tentoonstelling, een bladver liezende hulstsoort die tot in den zomer met bessen getooid is. In dezen tijd van het jaar vei-wachten we geen bessen meer, vooral niet na dien stren gen winter en zoo vallen de zwaar beladen Cotoneaster Salicifolia floccosa bij „Terra Nova" te Aalsmeer wel bijzonder op, waar tegen een model liefhebberskasje is opgesteld waarbij oordeelkundig gebruik van eind Mei tot half September uit geoogst kan worden. Een voorbeeld, hoe een perzijeboomin een dergelijke kas geleid moet worden is mede aanwezig, een prachtige leiboom met een enorme vlucht. Boskoopsche cultures. sche groepen Triumphtulpen waren hierne vens te bewonderen, o.a. Bandoeng, Picca dilly, Nelly v. d. Berg, Algiers en Zebra. Hoe wel pai'kiettulpen zich moeilijk tot iets moois laten verwerken waren hier enkele vormen steeds in groepjes van drie stuks bijeenge bracht op een boeiende wijze, waarbij vooral Sunshine en de roode Therèse opvielen. Ook de wilde Tulipa Kaufmanniana was in opvallende Variëteiten aanwezig, de goudgele Caesar Franck met roode vlekken, de matroode Bril liant en de fraaie vorm Elena, geel met rood. Naast verschillende Erythroniums viel ten slotte nog de 1x10de Sprekelia formosissima bijzonder in het oog, een zeer merkwaardige bloemvorm. Naast deze inzending zijn wederom bloem bollen in een aardigen tuinaanleg verwerkt van de fa. Slikkerveer te Sassenheim. Hier vallen vooral de late tulpen op als White Duchesse en Black Eagle naast de merk- waardige dubbele vroege tulp Salmonetta. En dan staan we ineens vol bewondering voor de meest natuurlijke rotspartij van deze tentoonstelling, gebracht door Moerheim te Dedemsvaart, waarop een menigte kruipende rotsplantje in zachte kleuren te veel om op te noemen, doch op zulk een natuurlijke wijze gearrangeerd, dat het niet in te denken is, dat het hier iets tijdelijks betreft. We eindigen onzen eersten rondgang weel bij de entrée waar de Haarlemsche firma Van Tubergen een kerncollectie bolgewassen ter- rasgewijze heeft opgesteld, waarbij we ver schillende zeldzaamheden ontdekken, een fraaie Narcis, een Jonguille hybride Tre- viathan, en een hybride van Narcissus Trian- dus met witte bloemen, kleine gele klokjes van de Fritillaria pudica, de verschillende pastelblauwe en lila Iris species, waarvan de bloemen slechts 5 a 10 c.M. boven den grond verschijnen, Iris reticulata Cartab als tegen stelling met de Iris pumila azurea. Kostelijk zijn ook de gi-oote toeven Winteraconieten, Eranthis Tubergenii, een grootbloemige voim. Een zeer bijzonder bolgewas vonden we in Gloriosa Rotlischildiana, met roode bloemen, geel gerand, die aan Clematis doen doen denken, overigens een Lelieachtig ge was Terzijde was nog een collectie Freesia's vaii deze firma opgesteld, o.a. Climax, Cöte d'Azur, Ambrosia en Tango, waaraan nog een vaas met de tegenwoordig zoo gewilde Leu- Tentoonstelling biedt U sensaüo- neele attracties i wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen enz... Het geheel een grootsch en origineel schouwspel. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELUNG ME] - NOVEMBER (Adv. Ingez. Med.) cocoryne was toegevoegd. Het is haast onmo gelijk om al het schoons in deze twee ten toonstellingshallen in één keer in ons op te nemen, en daarom eindigen we thans onze eerste rondwandeling en komen binnenkort nog wat vertellen van de overige inzendingen. Intusschen zou men zelf eens een kijkje kun nen gaan nemen op dit grootsche bloemen- festijn dat tot en met 10 April voor het pu bliek geopend blijft In Krasnapolsky te Amsterdam werd Zondag de kwart finale van het district Noord-Holland gespeeld. Hierna gaf mr. E. C. Goudsmit nog eenige technische bijzonderheden. Toen begon de strijd. Voor de Haai'lemsche deelnemers is deze over het algemeen een des illusie geworden. Slechts zeven Haarlemsche paren mogen aan de halve finale deelnemen. Indien men het IJmuidensche paar de heeren H. Osendarp en C. Rijke ook tot Haarlem wil rekenen, komen wij tot acht paren. Een zeer mooie bieding willen we hier even memoreeren. Een der spelers, die in tegen stelling met de tegenpartij niet kwetsbaar was had het volgende spel in handen: Schoppen; x. Harten: Ruiten: H. V. B. x. x. x. Klaveren: H. V. B. x. x. x. Zooals wij zien een zeer eigenaardige ver deeling, waarbij het waarschijnlijk is dat de tegenpartij iets dergelijks heeft in de hooge kleuren. De bieding van dit spel verliep als volgt: (Adv. Ingez. Med.) Receptie van „Kennemerland". De doofstommenvereeniging bestaat 5 jaar. (Adv. Ingez. Med.) Noord Oost: Zuid: West: .pas 1 Ha! double 1 Sch 2 KI double 2 Ha pas pas 3 Ha! double 3 Sans pas 4 Ha! double pas pas 5 Ru! double! pas pas pas Later bleek het 1 Schoppen bod van Oost ook nog psychologisch te zijn, zoodat er voor NoordZuid kwetsbaar 5 Harten en 5 Schop pen te maken was. Nu maakte Oost-West 5 Ruiten gedubbeld, hetgeen een verschil op leverde van 500 en 650 in 1150 punten! Tenslotte laten wij de prijswinnaars volgen, die op 15 April a.s., eveneens in Krasnapolsky, gerechtigd zijn hun kansen in de halve finale te verdedigen. Groep A: Noord-Zuid lijn: 1. Mevrouw v. d. Willegen en de heer Stibbe, Amsterdam 16 m.p., 2. de heeren S. Muis en M. Swaab, Amsterdam, 23 m.p., 3. de heeren F. Kleefstra en B. Kleef- stra, resp. Santpoort en Haarlem, 23 y2 m.p. Oost-West lijn: 1. de heeren W. Koster en J. Cent, Amsterdam, 23V2 m.p., Groep B: Noord-Zuid lijn: 1. de heeren J. W. J. de Jager en W. Nije Jr., Amsterdam 18 m.p., 2. de heeren A. Denker en J. Smit, Am sterdam 21 m.p. Oost-West lijn; 1. de heeren W. Veldhuizen en W. Haver, resp. Amsterdam en Santpoort, 22 m.p. Groep C: Noord-Zuid lijn: 1. Mevrouw B. Goudsmit en de heer A. de Haas, resp. Am sterdam en Hilversum, 11 Match-points. Oost- West lijn: 1. Mej. A. Elzas en de heer C. R. Beek, Alkmaar 22 m.p. Groep D: Noord-Zuid lijxx: 1. Mevrouw en de heer Woudstra, Amsterdam, 18 m.p., 2 Me vrouw A. Kiek en Mevrouw H. van Gelder- Kiek, resp. Haarlem en Overveen, 21 V2 m.p. Oost-West lijn: de heeren J. C. Appeldoorn en H. J. Korenstra, Haarlem l61/2 m.p. Groep E; Noord-Zuid lijn: 1. de heeren J. Cohen en Korsman, Amsterdam I6V2 an.p. (buiten mededinging), 2. de heeren A. en B. Deen, Amsterdam, 21 m.p., 3. de heer en me vrouw H. Schrijver, Hilversum 21 m.p., Oost- West lijn: 1. Mevrouw A. P. E. MetMastber- gen en de heer D. C. J. Met Aalsmeer, 21 m.p. Groep G: Noord-Zuid lijn: 1. de heer en mevrouw J. Verbruggen, Haarlem 14V2 m.p., 2. de heeren C. L, Timmermans en J. N. Kui- terns, den Helder 22 m.p. Oost-West lijn: 1. mevrouw van Hall en de heer van Gi'oningen, resp. Laren en Blaricum, 19 m.p., 2. de heeren H. Osendarp en C. Rijke, IJmuiden 22!/2 m.p. Groep H: Noord-Zuid lijn: 1. de heeren H. C. Slotboom en A. Visser, Alkmaar 10 m.p., 2. de heeren H. C. Monsees en R. v. d. Spek, Hilversum 17 m.p. Oost-West lijn; 1. de heeren Ir. A. C. de Frenne en de Wit, Hilversum 15 m.p. Groep M: Nooi'd-Zuid lijn: 1. de heeren A. E. v. d. Werve en W. Korf, Hilversum 17 m.p., 2. de heeren J, J. Eerenberg en C. de Boer, Hilversum 19y2 m.p. Oost-West lijn: 1. Me vrouw van ReedeGreeven en J. van Reede, Hilversum 25 m.p., 2. de heeren A. van Löben- sels en D. J. van Lennep, Heemstede 25 m.p. Groep J: Noord-Zuid lijn: 1. de heeren C. Spryt en J. Boom, Alkmaar, 19 m.p., 2. de heeren W. Koster en H. Sjouwerman, Amster dam 19 m.p., 3. de heeren F. H. Petersen en J. H. G. Petersen, resp. Sloterdijk en Amsterdam, 19y2 m.p. Oost-West lijn: 1. de heeren W. Kos ter en E. Keizer, Amsterdam, 15 m.p., 2. de heeren C. Herrich en A. Bohm, Bussum, 17 m.p. Groep K; Noord-Zuid lijn: 1. de heeren A. v. d. Plas en J. Kaper, Hilversum, 17y2 m.p., 2. Mevrouw A. Strakenbroek en de heer J. Fahrenfort, resp. Bloemendaal en Haarlem, 19 m.p. Oost-West lijn: 1. de heeren I. de Kadt en J. A. G. Krouwels, Haarlem, 12y2 m.p. (bui ten mededinging), 2. de heer A. J. A. A. Maas en mevrouw C. S. Maas van Steenwijk, Wor- merveer, 17y2 m.p., 3. de heeren L. de Vries en A. Gobits, Amsterdam I8y2 m.p. Groep L: Noord-Zuid lijn: 1. de heeren P. W. J. Hespe en J. E. Hespe, Amsterdam 16 m.p., 2. de heer en mevrouw Westei'veld, Am sterdam 16V2 m.p., 3. Jonkvrouwe R. van Rand- wijck en Mevr. v. d. Vlugt, Aerdenhout, 16y> nx.p. Oost-West lijn: 1. de heeren L. de Vries en F. F. Landweer, Amsterdam, 17 m.p., 2. de heeren B. v, Hessen en S. H. Okker, resp. Am sterdam en Amstelveen, 18y2 m.p., 3. de hee- A. Brouwer en G. Bollebakker, Hilversum, 19 m.p. Copynghl P I. 6. Boi 6 Copenhagen De koning en de koningin waren den volgenden morgen al II vroeg opgestaan en direct lieten zij de hofdame bij zich ontbieden, de hond verdwenen waren, om haar te vragen wat zij 's nachts gezien had. Vol trots vertelde de laatste wat zij had geéaa-n om het hsis, waarin de pricaee en terug te kunnen vinden. Naar aanleiding van haar 5-jarig bestaan hield de Doof stommen vereeniging Zaterdag middag een receptie in het gebouw van de Haarlemsche Jongemannenvereeniging in de Lange Margarethasti*aat. De vooi-zitter, de heer W. Rietveld, heette de aanwezigen wel kom en schetste de 5 jaren van het bestaan der vereeniging. Het werk werd begonnen door de heeren J. H. Wezemann, A. Zegerius, D. L. Cardozo en mevr. M. Bothde Moes. De secretaris, de heer N. C. Wij'khuisen, hoopte dat de vereeniging in bloei vooi-uit mag gaan. .Het doel van „Kennemerland" is de doofstommen bij elkaar te brengen en hun ontspanning te geven. Mevrouw Baas bood nemens de leden zil veren insignes aan. De heer L. S. Reens, de vooi-zitter van den Bond van Doofstommen- vereenigingen, sprak zijn gelukwenschen uit. De heer Rietveld dankte alle sprekers. Van „Nazorg" werden schriftelijke bewijzen van belangstelling ontvangen. Nauwelijks was de hofdame uitverteld, of de koning, de 11 het huis, waarvan de voordeur met een wit kruis gemerkt was, koningin, alle hofdames en alle officieren verlieten het slot, om te vinden. (Adv. ingez. Med.) Slotbal Dansacademie Joh. L. van Duin. „Kijk, daar is het al!" riep de koning, toen hij de eerste deur met een wit kruis zag. „Neen, lieve man, daar is het", zei de koningin, die een andere deur, ook gemerkt met een wit kruis, zag'. (Wordt vervolgd Zaterdagavond werd in één der zalen van Restaurant Brinkmann het slotbal van de Dans Academie Joh. L. van Duin gegeven. Er lieerschte in de zaal een zeer gezellige stem ming en onder de voortreffelijke leiding van den heer Van Duin wei'd de kroon gezet op het dansseizoen. De dames hadden veel zorg aan hun avondtoilet besteed, en het was een genoegen de dansende paren op dexx dansvloer te zien. De leerlingen van den heer Van Duin mogen er, wat hun danskunst be treft, zijn. De diversen dansen en tegen woordig zijn er heel wat werden door allen keurig uitgevoerd. Door twee leerlingen paren waarvan er een afgevaardigd wordt naar de Nederlandsche damkampioenschap pen en de heer Van Duin met partner werd een demonstratie gegeven van de „Park parade". Diverse attracties maakten het ge heel tot een zeer geslaagd slotbal. De twee dansorkesten droegen veel tot het welslagen van den avond bij.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6