Turkije Ataturk en Inönü w onder Na Ataturk's dood H Tragisch einde van koning Ghazi. Bende „zware jongens" DINSDAG 4 APRir 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 8 - ET Turkije, dat Kemal Ataturk na den moeilijken tijd van binnenlandschen strijd en oorlog tegen de Grieken in den loop van vijftien jaren heeft opge richt, moet met andere oogen bezien worden dan het oude Osmanenrijk. Het nieuwe Turkije heeft zich niet alleen uit politiek, maar ook uit econo misch oogpunt tot een zeer belangrijk land ont wikkeld, dat, ook al is het geografisch gespro ken een Aziatische staat, met Europa zeer nauwe relaties onderhoudt. De combinatie van een con sequent doorgevoerd nationalisme met een alles omvattende modernisatie, dit eigen werk van Kemal Ataturk, dat uit Turkije een cultureele en economische brug tusschen Azië en Europa gevormd heeft, zooals de laatste jaren doen blij ken, groote successen opgeleverd. Turkije is weer een factor in de internationale politiek ge worden, waarmede wel degelijk gerekend moet worden, zijn deelneming aan het Balkanpact, zijn vriendschap met Sovjet-Rusland en zijn, zij het ook niet officieel erkende, maar feitelijke hege monie over de staten in het Nabije Oosten zijn de pilaren, waarop het Turksche prestige rust. Het op de conferentie van Montreux twee jaren geleden behaalde succes in de kwestie der Dar- danellen is het beste bewijs voor de sterke po sitie, die Turkije thans inneemt. Dat Turkije zijn macht zoo versterken kon is het gevolg van drie factoren: de eerste is de militaire overwinning over de Grieken in 1923. Zij maakte eerst de staatswording van het aan bodemschatten rijke Anatolië mogelijk. Nadat de staat naar buiten gevestigd was kon Kemal Ata turk tot de binnenlandsche consolidatie over gaan. Men kent de verschillende phasen der po litieke ontwikkeling: stichting der nieuwe repu- blikeinsche grondvesten, verheffing van Ankara tot hoofdstad, afschaffing van het kalifaat, ge lijkstelling der vrouwen in politiek en sociaal opzicht, „europeiseering" van het geheele staats wezen op sociaal en cultureel gebied (verbod van het fezdragen, invoering van het latijnsche alfa bet enz.). Reeds tijdens deze tweede periode, die dus vooral aan den administratieven en culturee- len opbouw gewijd was, werd het fundament voor den economischen opbouw gelegd, welke tenslotte door de beide industrialisatieplannen van 1932 en 1936 gekroond werd. Was Turkije vroeger een agrarisch land met geen noemenswaardige industrieele productie, hierin is reeds vóór 1932 een belangrijke wijzi ging ingetreden. Tot het genoemde jaar heeft de regeering er zich toe beperkt de industrialisatie te bevorderen, maar sedertdien heeft zij deze zelf in handen genomen. De redenen, welke de Turksche regeering tot deze geweldige krachts inspanning bewogen hebben, die de structuur van het land principieel zal veranderen zijn de volgende: De industrialisatie moest het land, dat in geval van oorlog geen rechtstreeksche ver bindingen met de groote industrielanden (behal ve dan met Rusland) heeft, zooveel mogelijk „selfsupporting" maken. Is dit bereikt dan zal Turkije zijn invloed in de nabije landen, zooals Irak, Iran, enz., die economisch nog minder ont wikkeld zijn, kunnen verhoogen. Het waren ech ter niet deze politieke redenen maar de economi sche motieven, die den doorslag gaven. Turkije is rijk aan waardevolle bodemschatten (kool, ijzer, koper), die zeer gemakkelijk ontgonnen kunnen worden. Anderzijds heeft het een sterk groeiende bevolking (op het oogenblik 16' mil- lioen inwoners), die wel thans nog, maar wel licht niet meer over een tiental jaren, haar be staan in den landbouw vindt. De industrialisatie moest derhalve ervoor zorgen, dat de krachten, die in den landbouw bij een meer rationeele be werking van den bodem overbodig zullen wor den, nieuwe werkgelegenheden vinden. Tenslotte moest de industrialisatie ertoe dienen, de han delsbalans door vérgaande beperking van den invoer te ontlasten, want de bodemproducten zooals tabak, druiven, noten, die vóór den oorlog de voornaamste rol in den Turkschen uitvoer gespeeld hebben, zijn thans niet meer voldende om de balans tusschen in- en uitvoer te herstellen Het is begrijpelijk dat in een land, waar geen noemenswaardig particulier kapitaal aanwezig was, de staat als kapitaalschepper moet optre den wil hij niet in de fouten van het verleden vervallen, toen het land feitelijk alleen afhanke lijk was van het buitenlandsche kapitaal. Zoo zijn inderdaad alle op grond van de beide in dustrialisatieplannen in werking gestelde fa brieken staatsondernemingen. Eenzelfde ver schijnsel zien wij op het gebied van het ver keerswezen. In het oude Osmanenrijk waren alle spoorlijnen van eenige beteekenis in buiten- landsch bezit. Thans is reeds het grootste gedeel te van de Anatolische lijnen in het bezit van den staat overgegaan. Kort na den oorlog had de re geering er nog even aan gedacht ook nieuwe lij nen door buitenlandsche maatschappijen te laten bouwen en exploiteeren men herinnert zich wellicht nog in dit verband de Amerikaansche Chester-Concessie, die destijds veel opzien ge baard heeft maar ten slotte niet tot stand ge komen is. Sedert dien werden meer dan 3000 K.M. nieuwe spoorlijnen aangelegd, wel met de Hoe de industrialisatie zich voltrok technische hulp van het buitenland, maar hun exploitatie geschiedt voor rekening van en door den staat zelf. Hetgeen met de spoorwegen gebeurd is was ook het geval met alle andere ondernemingen van vitaal belang, die zich onder buitenlandsch beheer bevonden, zoo de telefoonmaatschappij van Istanboel, verschillende haven- en tram maatschappijen. Ook op financieel gebied werd de invloed van de buitenlandsche banken terug gedrongen en de nieuwe Sumerbank en Etibank (beide genoemd naar de oorspronkelijke bewo ners van Klein-Azië) verrichten thans alle fi- nancieele transacties in verband met de indus trialisatie, terwijl voor den handel, voor de scheepvaart enz,, speciale banken werden op gericht. Zoo zien wij dat op alle gebieden van het economische leven groote vorderingen werden gemaakt; met betrekking tot vele producten, zoo als suiker, beton, textielwaren, glas, die voordien belangrijke importartikelen waren, wist Turkije zich van het buitenland onafhankelijk te ma ken. Sommige industrieele artikelen, zooals tex tielwaren, kon het zelfs naar de nabije landen exporteeren. Afgezien van enkele zuiver indus trieele credieten met betrekkelijk korten loop tijd is het thans tegenover het buitenland schul denvrij. Na Ataturk's dood. TOEN Ataturk in November j.l. stierf, wist iedereen in Turkije wie zijn opvolger zou worden. Hiervoor kon slechts in aanmerking ko men Ismet Inönü, die tijdens den oorlog tegen de Grieken aan de zijde van Ataturk gevochten had en daarna als minister-president naast de zen de belangrijkste rol in den wederopbouw van den staat gespeeld had. In de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de twee mannen trad plotseling twee jaren geleden een voor alle buitenstanders onverwachte breuk in. Ismet moest terugtreden, zijn minister voor buitenland sche zaken, Tewfik, werd als gezant naar Londen verplaatst en Celal Bayar, die vele jaren de eco nomische dictator was (hij immers was de ziel van de industrialisatie) werd tot minister-presi dent benoemd. De economische opbouw werd nog meer dan voorheen in het middenpunt van de publieke belangstelling geplaatst en hier mede'gepaard gaande voltrok zich een verschui ving van den buitenlandschen koers: Duitsch- land, dat de grootste afnemer van Turkschen katoen en andere producten van den Turkschen bodem is en de groeiende behoefte aan machi nes, spoorwegmateriaal, schepen enz. van dit land tegen zeer voordeelige prijzen kan dek ken, had Rusland en Engeland, tot dan toe de sterkste politieke en economische vrienden van Turkije, verdrongen. Het bleef tot Ataturk's dood onduidelijk welke de diepere oorzaken van deze vergaande wijziging waren; hoe dit ook zij, het was voor niemand twijfelachtig dat de nieuwe president dadelijk het stuur weer zal omgooien Inderdaad gebeurde dit ook. Ismet Inönü schreef nieuwe verkiezingen uit en de „Repu- blikeinsche Volkspartij", de ruggegraat van het politieke leven, moest verschillende diepgaande wijzigingen ondergaan. Terwijl tot nu toe de president van den staat de feitelijke leider was. (terecht werd Ataturk de eerste der na-oorlog- scne dictatoren genoemd) en de partij slechts een gewillig werktuig in zijn hand was, moet in de toekomst het parlement den wil van de ge heele bevolking vertegenwoordigen, waarbij na tuurlijk de „partij", bestaande uit de politiek meest geschoolde personen, ook verder van groot belang blijft. Het is duidelijk dat hier in zekeren zin van een democratiseering van het politieke leven kan worden gesproken. Nu treden ook al die persoonlijkheden, die twee jaren geleden door Ataturk op zij geplaatst werden, weer op den voorgrond. Rei'ik Saydam, die minister van ge zondheid was toen Ismet Inönü chef van de re geering was, werd tot opvolger van Celal Bayar benoemd en generaal Karabekir, een bijzonder bekwaam officier, zag zich met de opperste lei ding van het leger belast. Zonder twijfel zullen deze wijzigingen in het binnenlandsche bewind ook belangrijke gevol gen voor de buitenlandsche politiek van het land hebben. Van Ismet Inönü is het bekend dat hij een vriend van Sovjet-Rusland is en men kan verwachten dat zijn oude vriend Tewfik spoedig uit Londen naar Ankara zal worden geroepen om weer de functie van minister van buitenlandsche zaken te aanvaarden. Economisch zal de nieuwe koers van beteekenis zijn als Turkije weigert iedere eenzijdige verbintenis met een ander land aan te gaan. In verband met de verscherping der politieke en economische tegenstellingen in Europa zal de positie, die Turkije in dit belang rijke gedeelte van de Middellandsche Zee in neemt, van groeiende beteekenis zijn. Het is reeds gebleken dat de door het nieuwe bewind ingeslagen koers, die door het buitenland nauw lettend gevolgd wordt, van invloed is op de ont wikkeling der internationale politiek. O. R. J KAPITEIN V i.i> ..lOKEAl, de oekende Duitsche vlieger, wiens overlijden wy gemeld hebben. Roemenië nog niet in het „anti-agressiefront". Beck's besprekingen te Londen worden afgewacht. Uitited Press verneemt uit betrouwbare Engel, sche bron, dat tengevolge van complicaties, die zich hebben voorgedaan, Chamberlain zich er van onthouden heeft Roemenië te betrekken ii het anti-aanvalsblok, tenminste totdat de be sprekingen met Beek geëindigd zijn. Volgens de '•pvatting van sommigen zal Roemenië neutraal blijven, welke neutraliteit door Engeland ge garandeerd zou worden. Indien Duitschland Po len aanvalt zou volgens dit plan Roemenië, in plaats van Polen automatisch te hulp te komen, neutraal blijven en zoo Duitschland den Pool- schen uitweg naar de Oostzee via Gdynia en Dantzig afsluit, zou Polen door Roemenië een verbinding krijgen met de Zwarte Zee. Roemenië heeft eenige punten te berde ge bracht, die naar door Chamberlain en Halifax in een conferentie in Downingstreet 10 besloten is met Beek besproken zullen worden. Waarschijnlijk is dit ook de reden dat de Roe- meensche gezant, Tilea, zijn bezoek aan Boeka rest bekort heeft en naar Londen is terugge keerd om aanwezig te zijn voordat in de bespre kingen met Beek een beslissing genomen wordt. Naar vernomen wordt heeft Roemenië geweigerd de verzekering te geven, dat het Polen automa tisch met militaire hulp zal bijstaan, tenzij Polen wederkeerig eenzelfde belofte aflegt zoowel ten aanzien van een Duitschen aanval als van een Hongaarsche agressie of van een aanval van Duitschland via het Hongaarsche gebied. Dit is in Polen op verzet gestuit, omdat Polen er niet voor voelt zijn vriendschappelijke relaties met Hongarije te bederven. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat Roemenië als „belooning" voor zijn deelneming aan het anti-agressie front ook verlangd heeft dat de andere Balkanstaten, leden van de En tente, Joego-Slavië, Griekenland en Turkije, zul len beloven dat zij Roemenië zullen bijstaan, in dien Bulgarije door middel van geweld poogt de Dobroedsji te heroveren. (United Press), Nieuwe Hongaarsch-Slowaakschc grens vastgesteld. Hongarije krijgt er weer 1000 vierk. kilometer bij. De Hongaarsch-Slowaaksche onder handelingen over de grensafbakening, die te Boedapest zijn gevoerd, zijn gis teren geslotenNog voor Paschen zal een gebied van ongeveer 1.000 vier kante kilometer aan Hongarije worden overgedragen. Volgens een bericht van de „Slovenska Svo- boda" zou zich Maandag toch nog een inci dent hebben voorgedaan, en wel aan de Hon gaarsch-Slowaaksche grens ten Noorden van Kosice. Twee Slowaaksche douaneambtenaren zouden zijn gedood. Aan de Oostgrens is de toestand normaal. De slowaaksche troepen hebben bevel ge kregen zich terug te trekken en worden ge demobiliseerd in Presow en Humenne. Beek Maandagmiddag te Londen aangekomen. Politieke en economische besprekingen. De Poolsche minister van buiten landsche zaken, kolonel Beck, is Maandagmiddag te Londen aangeko men. De Poolsche ambassadeur had hem van Dover af vergezeld. Beek werd te Londen begroet door Halifax en den staf der Poolsche am bassade. Hij gebruikte het avondmaal bij den Pool- schen ambassadeur.Den eersten avond stonden geen besprekingen'met Britsche staatslieden óp het programma. Behalve politieke bespre kingen die Beck met Chamberlain en Halifax zal voeren, zal de Poolsche minister zekere economische en handelskwesties in groote trekken bespreken. Men verneemt, dat waarschijnlijk deskundigen naar Londen zul- l<?n komen, indien een economische overeen komst wordt gesloten. Naar verluidt zal Beek Vrijdag met den Noord-Express naar Polen terugkeeren. Fransch minister maakt een noodlanding in Engeland. Per auto moest Guy la Chambre de reis naar Londen voortzetten. De Fransche minister van Luchtvaart, Guy la Chambre is Maandag te Londen aangekomen voor het voeren van belangrijke besprekingen over de luchtverdediging. Morgen vertrekt hij weer. Gisteravond is hij tijdens een intiem diner de gast geweest van zijn Britschen collega, Kingsley Wood. Het vliegtuig, waarmede de Fransche minister van Le Bourget naar Croydon vloog, heeft op het vliegveld Fair Ooak bij Woking in Surrey een noodlanding gemaakt. De minister moest daarop zijn reis per auto naar Londen voortzet ten. De piloot was tot zijn besluit om te Fair Oak te landen gekomen in verband met het slechte weer. Op verschillende plaatsen om Londen hing een dichte mist. De landing slaagde volkomen. Een tweede vliegtuig met ambtenaren van het Fransche mi nisterie van luchtvaart arriveerde in den loop van den dag te Croydon. (Adv. Ingez. Med.) Koning van Irak bij auto-ongelak omgekomen. BAGDAD 4 April (Havas/A. N. P.). Hij overleed te Bern op 8 September 1933 en i w=,n ir=i/ ic werd toen opgevolgd door zijn zoon Ghazi. Koning Ghazi I van Irak IS om- Het vorstenhuis van Irak is het huis Hachim, Streeks middernacht ten gevolge dat den Sunnietisch-Mohammedaanschen gods van een auto-ongeval om het leven dienst belijdt. npkomen Het parlement van Irak bestaat uit twee hui- 9e zen, een senaat van 20 benoemde leden en een kamer van 88 door het volle gekozen afgevaar digden. De thans op 27-jarigen leeftijd overleden vorst van Irak behaalde tijdens zijn studietijd in Engeland zijn brevet als vlieger. De koning reed zelf en keerde naar zijn paleis terug, toen hij te half twaalf in den avond in volle vaart tegen een paal van het electrische net op reed. De koning verloor onmiddellijk het bewust zijn en overleed te veertig minuten na midder nacht tengevolge van een schedelfractuur en een hersenschudding. De acte van overlijden is geteekend door vijf geneesheeren. De datum van begraven zal van ochtend worden vastgesteld. De kroonprins van Irak, Emir Faisal, is pas vier jaar oud. Koning Ghazi is 27 jaar oud geworden. Koning Ghazi 1 van Irak werd geboren in Mekka op 12 Maart 1912. Hij studeerde op de Engelsche kostschool Harrow en aan het Koninklijk Iraksch Militair College. In 1933 volgde hij zijn vader, koning Faisal Ibn Hoessein, den eersten koning van Irak, op. Op 25 Januari 1934 trad hij in het huwelijk met zijn nicht Emire Aha. Uit dit hu welijk werd in 1935 kroonprins Faisal geboren Het koninkrijk Irak. Het koninkrijk Irak werd na den oorlog ge vormd uit de vroegere Turksche districten Mosoel, Bagdad en Basra. Op 7 November 1918, tien dagen na den wapenstilstand met Turkije, gaven de Fransche en Britsche regeering een gemeenschappelijke verklaring, waarin werd gezegd, dat de volken, welke zoo lang onder het Turksche juk hadden gezucht, vrij waren zelf over hun lot te beschik ken. Het was niet gemakkelijk tot een overeen- steming te komen. De fel nationalistische leiders en de meer gematigde elementen kwamen in botsing en in Juni 1920 kwamen de Shia- stammen, onder aanvoering van hun godsdiens tige leiders in opstand. Deze opstand werd door de Britsche troepen onderdrukt. Doch eerst in Juli 1921 kon worden overgegaan tot het kiezen van een koning. Met 96 procent van het aantal uitgebrachte stemmen werd Emir Faisal, de derde zoon van Hoessein Ibn Ali, den vroegeren koning van Hedjaz, gekozen. Op 23 Augustus 1921 werd hij te Bagdad ge kroond. Engeland's vliegtuigindustrie werkt op volle kracht. „Luchtmacht even sterk als welke ook ter wereld." De Engelsche minister van Luchtvaart, Kingsley Wood, heeft te Liverpool een rede gehouden, waarin hij zeide. dat de afgeloopen maand op het gebied der vliegtuigproductie een record- maand is geweest. Het ministerie van luchtvaarl is thans bezig met een nog grootere uitbreiding i der productie. De industrie, die eenigen tijd ge- leden aanzienlijk werd verruimd, werkt op volle capaciteit met energie en snelheid. Ook de pro- j ductie van motoren en onderdeelen is toegeno- men en. aldus de minister, ik kan met vertrou wen .eggen, dat onze nieuwe luchtmacht even i sterk is dan welke andere ook in de wereld. De types voor bombardements- en gevechtsvlieg- KONING GHAZI i (rechts) bij het verlaten tuigen zijn de beste ter wereld. van het parlementsgebouw te Bagdad. LEBRUN BRENGT nULDE AAN ZIJN VOOR GANGER EMILE LOUBET. President Lebrun vertoefde Zondag met Da laider, Sarraut en Zay te Montélïmar om een monument voor zijn voorganger Emile Loubet in te wijden. Bij de inwijding heeft Lebrun een korte toe spraak gehouden, waarin hij hulde bracht aan de wijze, waarop Loubet zijn taak opvatte. Het gemeentebestuur heeft vervolgens den president een noenmaal aangeboden. Hier zeide Lebrun o.a. „Menschen, die altijd streng hun plicht ge daan hebben, herinneren ons aan den plicht, welken wij te vervullen hebben. Die plicht is thans duidelijk en gebiedend, wij moeten onze particuliere belangen ondergeschikt maken aan het bewustzijn van het algemeene belang, wij moeten ons achter de regeering scharen." Daladier zeide verder zich te richten tot alle Franschen en tot allen buiten Frankrijk, die zich tot Frankrijk wenden, omdat zij, van welk ras of van welke nationaliteit zij ook zijn, weten, dat Frankrijk den vrede wil. te Rotterdam gepakt. Twintig personen in totaal gearresteerd. De recherche van de Rotterdamsche politie heeft in de afgeloopen maand goed speurders- werk verricht. Zij is in enkele weken n serie van tenminste dertig brutale inbraken, gepleegd door twee jongelieden, den 21-jarigen metaal bewerker F. M. M. en den 24-jarigen schoenma ker A. V. Jr. op het spoor gekomen, In totaal werden 22 arrestaties verricht: elf verdachten onder wie 9 helers,'werden naar het huis van bewaring overgebracht. De vader van V. Jr., de 47-jarige reiziger A. V. Sr., heeft in deze zaak als heler een groote rol gespeeld, evenals zijn vrouw, de 48-jarige M. V. S., zijn dochter de 22-jarige C. R, V. en haar man de 25-jarige timmerman A. P. Voorts werden nog 14 personen aangehouden, die allen een of ander van de ontvreemde goe deren gekocht hebben. Bij een firma aan den Goudschen Rijweg werd voor f 500 aan vloerkleeden gestolen, bij een stoffenhuis aan den Goudscheweg voor f 150 da- messtoffen, in den loop van den tijd leverden di verse, deels kleinere inbraken, artikelen van den meest uiteenloopenden aard op. Deze groote serie heeft de politie thans op het spoor gebracht van weer andere inbraken o.a. een diefstal van bontvellen en een inbraak in een goudsmidswinkel. Men vermoedt, dat deze zaken en nog eenige, die in behandeling zijn door dezelfde combinatie op touw zijn gezet. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Onze stadgenoot de heer H. van Dusschoien slaagde voor het examen van civiel ingenieur te Delft. MAIKT GEMCUTIN ROTTERDAM 3 April 1939. Aanvoer: Totaal 2200. Vette runderen 722. Vette kalveren 338. Nuchtere kalveren 25. Scha pen 415. Varkens 655. Lammeren 39. Bokken en geiten 6. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwv 74, 2e kw. 62, 3e lew. 3848. Vette ossen le kw. 68, 2e kw. 60, 3e kw. 3848. Vette kalveren le kw. 115, 2e kw. 100, 3e kw. 6580. Varkens (levend ge wicht) le kw. 49, 2e kw. 48, 3e kw. 45. Schapen le kw. 50, 2e kw. 43, 3e kw. 42. Lammeren le kw. 56, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 19, 3e kw. 17. Lammeren le kw. 22, 2e kw. 16, 3e kw. 12. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger dan vor. week Maandag. Prima's 80 en 74 ct. Vette kalveren, aanvoer groot, handel kalm, prijzen iets hooger. Prima's tot 125. Schapen en lammeren, aanvoer gelijk vor. week. handel sleepend. prijzen van or. week met moeite te handhaven. Varkens, aanvoer aanmerkelijk korter, prijzen levendig, prijzen iets hooger. Eenige partijen schapen voor export verkocht,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10