1 BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 4 'APRIE 1939 HA ARE EM'S DX'GBE'AD TI UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER Het Wandelbosch. Eén met den Provincialen Fruittuin te Hoofddorp. Het langs den Kruisweg nabij den Kager- tocht en het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp aangelegde wandelbosch beslaat een oppervlakte van ongeveer 6 hektaren, de breedte is 150 meter en de diepte 500 meter. Al het mogelijke is gedaan om een mooi effect van natuurlijk landschap te verkrijgen; suc cessievelijk is het al een aardig en aantrek kelijk geheel worden, waar honderden bezoe kers gelegenheid vinden tot wandelen en uit rusten op de artistieke banken en te genieten van hetgeen door de natuur tot ontwikkeling wordt gebracht. Er is een gezellige sfeer, die door de aanwezigheid van herten, pauwen, zwanen en siereenden verhoogd wordt. Heeft in het voorjaar van 1938 de langdurige droogte den uitgroei van het jonge geboomte wel eenigermate tegengehouden, thans heeft men over gebrek aan frissche regenbuien niet te klagen gehad en zijn deze zelfs zoo over vloedig gevallen, dat ook voor het bosch en den aangrenzenden provincialen fruittuin evenals in den land- en tuinbouw naar en kele weken droog en zonnig weder verlangend wordt uitgezien. Een uitkomst zou dit ook zijn voor het eenjarige gras in het bosch, dat aanvankelijk wel goed aansloeg, doch van de strenge vorst in December ernstig te lijden heeft gehad. De meer dan 25000 ingeplante jonge boo- men, struiken en heesters zijn nog klein, doch binnen niet te langen tijd zal daarmede het gewenschte succes wel bereikt worden, wan neer dit houtgewas tot een meer volkomen ontwikkeling zal zijn gekomen en dan vanzelf het karakter van deze onder de deskundige leiding van den heer Koel te Haarlem met zooveel zorg tot stand gebrachte aanplanting als bosch sterk gaat accentueeren. Ten zuiden van het terrein ligt een groote vijver, die langs breede trappen gemakkelijk is te bereiken. Het ligt in de bedoeling nabij dezen vijver een muziektent te plaatsen voor de verwe zenlijking van welk plan de Federatie van muziek-, zang- en sportverenigingen het door haar voor dit doel bijeengebrachte be drag van ongeveer 500 als bijdrage ter be schikking van het gemeentebestuur heeft ge steld zoodat bij het geven van een open luchtconcert de bezoekers een plaatsje kunnen innemen bij het aldaar in te richten theehuis. Voor den bouw daarvan ligt het ontwerp-plan gereed. Er komt ook een flink parkeerterrein voor auto's, motorrijwielen en fietsen van personen, die het wandelbosch komen bezoe ken of deelnemen aan of belang stellen in de spelen, welke op het in de nabijheid gelegen tennisveld of voetbalterrein zullen worden gehouden. Het glooiende, vrijwel geheel als bosch be plante terrein wordt doorsneden met wandel paden, aan het einde waarvan, in een rustig hoekje, bij wijze van verrassing een moeilijke doolhof is aangebracht, waarvan het ge wenschte effect echter eerst zal kunnen wor den verkregen, wanneer het geboomte hooger zal zijn opgegroeid. Verder wordt dit terrein doorsneden met vrij diepe en breede singels, waarvan met de zoo echt in dit stukje bosch passende artistie ke bruggetjes, veel bekoring uitgaat. Bij de kruising van deze singels is een eilandje aangebracht, hetwelk als broedplaats voor het gevogelte zal moeten dienen. Aan de zuidzijde van het bosch is een bree de weg gemaakt, welke parallel loopt met de Emmalaan en van den grooten Provincialen Kruisweg af de verbinding heeft tot stand gebracht met den provincialen fruittuin, die een oppervlakte heeft van ongeveer 7 hekta ren, meer dan 360 meter lang en 300 meter breed is en door een breede sloot van de om liggende terreinen is afgescheiden, terwijl ook van den Hoofdweg af deze tuin en het bosch zullen kunnen worden bereikt. Het is nu duidelijk te zien dat het een ge lukkige gedachte is geweest om het van ge meentewege aangelegde wandelbosch met het gemeentelijk sportterrein en den provincialen fruittuin te combineeren; niet alleen omdat dit met elkaar zoowel uit een karakteristiek als uit een aesthetisch oogpunt beschouwd een keurig passend geheel vormt, dat elk on derdeel ten goede komt, maar ook omdat het provinciaal bestuur om den fruittuin heen een strook grond heeft gereserveerd, welke als windkeering dient, terwijl de beplanting met de ongeveer 4000 verschillende struiken enz. zoodanig is geschied, dat een vrije uitkijk op den tuin verzekerd is. Van dezen tuin wordt de verwachting ge koesterd, dat hij in de naaste toekomst van Invloed zal zijn op de ontwikkeling van de bodemcultuur in Haarlemmermeer en die nende als voorbeeldbedrijf om aan toekom stige kweekers van fruit te leeren wat met een goede keuze van soorten, met een doelmatige snoei, bemesting en ziektebestrijding wel te bereiken is voor velen een praktische leer school zal kunnen zijn. Toen eenige maanden geleden het drietal geschonken herten werd aangeboden in te genwoordigheid van het dagelijksch bestuur dezer gemeente, leefden velen in de veronder stelling', dat daarmede tevens het wandel bosch als officieel geopend kon worden be schouwd. Er zijn echter omstandigheden, die er op wijzen, dat 't niet in dien zin moet wor den opgevat en dat het wel in de bedoeling zal liggen om aan de opening van het bosch en aan de ingebruikneming van het geheel alsnog een officieel karakter te geven in een daarvoor te beleggen bijeenkomst, met een bezoek aan het theehuis en een concert in de muziektent. CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL. Voor het eindexamen der Chr. Landbouw- winterschool te Haarlemmermeer slaagden: R. C. J. Bakhuizen v. d. Brink en G. A. Bron- gers te Heemstede; J. den Boer, te Herkingen; S. Breure, J. D. Geertsema, J. de Graaf, W. Grisnich, M. Kamper, P. L. Knibbe, P. van Reeuwijk en H. Weststeijn te Haarlemmermeer; D. Dekker en P. v. d. Ree te Zaamslag; M. A. Engel en L. Spelt te Mijtrecht; T. Eversen te Sloterdijk; A. B. Huis in 't Veld te Hilversum; W. Klinkenberg te Amsterdam; A. Mizée te 's-Gravenhage; J. de Putter te Axel; P. W. Wiertsema te Spijl* en J. H. de Wit te Sommels- dijk. Voor het overgangsexamen slaagden: J. v. Arkel. H. Franzen, P. Hoogvliet, A. Kolff, A. v. d. Marei, A. C. Pruissen en J. v. d- Veer te Haarlemmermeer; T. Biemond en E. D. Maat te Uithoorn; J. Boeije te Axel; G, Bogerman te Den Bommel; L. de Bonte te Dirksland; C. P. Bouwman te Uithuizen; J. H. Braber te Stad a. h. Haringvliet; F. de Feyter te Vogel waarde; J. Groeneveld te Aalsmeer; J. H. v. d. Linde te Zoetermeer; S. H. Lok te Amster dam; J. M. A. M. van Meetelen te Bergschen- hoek; J. Mulder te Leiden; A. C, Nieuwenhuis te Lisse; W. H. Immink en G. J. P. Oosterwijk te Bovenkerk; L. C. v. Seters en C. Sieling te Melissant; L. Wilmot te Heemstede, waarvan 5 voorwaardelijk. FILMAVOND. De afdeeling Hoofddorp van de S.D.A.P. or ganiseerde gisterenavond in hotel De Land' bouw te Hoofddorp een goed geslaagden film avond. Een reeks van aardige filmpjes werd vertoond „Samengevoegd tot grooter doel'' heette de eerste film. Hierop volgde een aar dige herfstfilm, kleuren- en teekenfilm. Tusschen de films werd een propagandistisch woord gesproken. V.C.J.B. Gisteravond hield de V.C.J.B., afdeeling Hoofddorp in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond een propaganda-avond. Opge voerd werd het -leekenspel „Ruth", waarna de N.C.J.B.-kampfilm vertoond werd. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar H. Scheurwater en A. E. ScheurwaterSandifart wonende aan den Aalsmeerderdijk in deze gemeente zal op 10 April a.s. den dag herdenken, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. HEEMSTEDE HET VERMISTE JONGETJE NOG NIET TERECHT. Tot nog toe is, niettegenstaande alle naspo ringen nog niets vernomen van het 4'/s jarig zoontje van de fam. De Groot, dat Zaterdag avond zoo spoorloos is verdwenen. Ook Maandag zijn door de politie de pogin gen, om het kindje te vinden, voortgezet, o.m. door het water met dreggen en haken af te zoeken, echter zonder resultaat. Ook de bekende telepaath Maloïtz uit Amsterdam had zijn diensten aan de bedroefde familie aangeboden. Van half 2 tot half 4 heeft hij met zijn wichel roede op het water van de Haven en de Zand- vaart en de omgeving afgezocht, doch zonder eenig contact te krijgen. Vandaag zou men vanwege Openbare Wer ken met grooter materiaal het geheele kanaal afdreggen, omdat, indien het kindje verdronken is, het lijkje door de lichte strooming aldaar kan zijn weggedreven. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Maandagmiddag reed de 26-jarige D. uit Haarlem met volgens zijn eigen verklaring een snelheid van 90 K.M. over den Heerenweg in de richting Bennebroek. Toen hij de Manpads laan op pl.m. 50 M. was genaderd, zag hij uit de Manpadslaan een auto naderen, die den Hee renweg wilde oversteken. Door zijn stuur naar linies om te gooien trachtte D. nog vóór de auto om te passeeren, doch dat lukte slechts gedeel telijk, want hij raakte nog even de andere auto, waardoor zijn auto nog meer naar linies zwenkte en toen in volle vaart tegen een boom botste, waarna de wagen omkantelde en met de wielen in de lught bleef liggen. De heer D. lag tusschen glasscherven en het overschot van wat eyen tevoren nog een vrijwel nieuwe „Hudson" was, maar hoewel hevig ge schrokken kwam de bestuurder er met een buil op zijn wang af. De andere auto, bestuurd door den heer J. C. v. d. W. uit Haarlem, werd aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. Beide auto's moesten weggesleept worden. ZANDVOORT PAASCHVOETBALWEDSTRIJDEN. Het programma voor de schoolvoetbalwed- strijden is als volgt vastgesteld. Zaterdag 8 April, terrein „Zandvoort" 1.30 2.30 uur School BSchool C; 2.453.45 uur Schood DWilhelminaschool. Dinsdag 11 April, terrein De Zeemeeuwen 9.3010.30 uur School BrederodestraatSchool B; 10.4511.45 uur School CSchool D. Woensdag 12 April, terrein „Zandvoort" 9.3010.30 uur WilhelminaschoolSchool Bre derodestraat; 10.4511.45 uur School B— School D. Donderdag 13 April, terrein De Zeemeeuwen 9.30—10.30 uur School CWilhelminaschool; 10.4511.45 uur School DSchool Brederode straat. Vrijdag 14 April, terrein „Zandvoort" 9.30 10.30 uur School BWilhelminaschool, 10.45 11.45 uur School CSchool Brederodestraat. COMITc JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het Comité voor Joodsche Vluchtelingen geeft op Zaterdag 15 April nogmaals een cabaret en tooneelavond, thans in Groot-Badhuis. Aan de zen avond zal worden medegewerkt door de tooneelvereeniging Jacob van Lennep uit Haar lem. AERDENHOUT HULDIGING ONDERWIJZER. Heden is de heer O. Timmerman, onderwijzer aan de Schoolvereeniging AerdenhoutBent veld, 12l/° jaar aldaar werkzaam. Ook op het gebied van den handenarbeid is de heer Tim merman een op den voorgrond tredende per soonlijkheid. Vanmiddag zal hij gehuldigd worden. OVERVEEN INTERN. VEREENIGING „BELLAMY". In de bovenzaal van hotel Roozendaal werd Maandagavond een openbare propagandaverga- dering gehouden voor bovengenoemde vereeni- ging. De heer De Vries, voorzitter van de afdeeling Haarlem en omstreken, opende met een kort in leidend woord. Het Bellamy-stelsel alleen is in staat, de op lossing te brengen. En dit is geen utopie. De Bellamy-gedachte is vastgelegd in twee boeken van dezen schrijver, 't Eerste boek, in 1887 ver schenen. werd genoemd een dwaas boek; het daarin beschrevene was onbestaanbaar, werd er van gezegd, 't Tweede werk: „Gelijkheid voor allen", waarin beschreven wordt, wat er tus schen de jaren 1887 en 2000 met de wereld ge beurde, dus de overgang van de oude naar de nieuwe wereld, ondervond al veel minder cri- tiek. Over beide werken vertelde spr. vele bij zonderheden. Hierna kwam de heer Bogaard aan 't woord. Spreker begon met 't academisch karakter der vereeniging nader toe te lichten, 't Werk der -ereeniging is nl. onderwijs revend en tegelijk vormend. Reeds 10 jaar verkeert alles in een chaotischen toestand. crschillende vraagstuk ken zijn nog steeds niet opgelost en onder het tegenwoordige stelsel zullen die nooit opgelost worden, zal zelfs de toestand steeds hopeloozer worden. Na de pauze werden verschillende ingekomen vragen beantwoord, waardoor eenige hoofdzaken van de Bellamy-gedachte nog eens duidelijk in 't licht werden gesteld. HILLECOM SLUITING OP GOEDEN VRIJDAG. Met uitzondering der Badinrichtingen zijn alle gemeentelijke inrichtingen op Goeden Vrijdag den geheelen dag gesloten. INENTING TEGEN DIPHTERIE. Op 5 April a.s. des namiddags te half drie is er in de Openbare Lagere School weder gelegenheid kinderen tegen Diphterie te deen inenten. JAARVERGADERING CHR. VROUWENBOND. In de Handwerkschool heeft de Ned. Chr. Vrouwenbond een druk bezochte jaarverga dering gehouden. In het jaarverslag van de secretaresse werd medegedeeld dat het leden tal iets gestegen is en nu 60 bedraagt; de pen- ningmeesteresse had een batig saldo in kas. Mevr. Tasma, die als penningmeesteresse om gezondheidsredenen moest bedanken werd als zoodanig opgevolgd door mevr. v. d. Akker. Het verdere deel van den avond werd ge vuld met zang, declamatie enz. Afgevaardigden der af deelingen Haarlem, Hoofddorp, Lisse en Sassenheim waren aan wezig, alsmede de plaatselijke Meisjesvereeni- gingen. LISSE BLOEMENVAART VOOR KINDEREN. Op Woensdagmiddag 5 April, zal door het café-restaurant „De Nachtegaal" een bloemen- vaart per trekschuit georganiseerd worden, waaraan wel 400 schoolkinderen zullen deelne men. Alle kinderen, welke aan de vaart mogen deelnemen, moeten versierd zijn met bloemen. Voor de meest fraaie en meest origineele ver siering zijn 40 mooie kinderboeken beschikbaar gesteld. Het programma zal zijn als volgt: 2 uur verzamelen de deelnemende scholen zich bij „De Nachtegaal". Door een jury wor den dan de prijswinnaars uitgekozen, die dan op een aparte boot plaats nemen. 2.30 uur afvaart der eerste schuit voor den Burgemeester van Lisse en genoodigden. Ds. H. LIGTENBERG. Ds. H. Ligtenberg, predikant bij de Geref. Gemeente alhier sedert 6 Sept. 1934, heeft een beroep naar Kampen aangenomen en voor de beroepen van Meliskerke en Vlaardingen be dankt. IJMUIDEN Lezing van „Het Nut". Kort na de zoo geslaagde Nutsavonden gewijd aan het werk der Mf en Z.-H. Reddingsmij wa ren de belangstellenden in het Nutswerk weder om bijeengeroepen in het gebouw v. Chr. Belan gen. Ditmaal was het voor een lezing, waar dr. J. P. Kruijt, leeraar aan de R.H.B S. te Arnhem, sprak over de vereering van het ras. Na afloop van zijn rede bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen, die door dr. Kruijt beantwoord werden. Vergadering Liberale Staatspartij. De afdeeling Velsen der Liberale Staats partij hield gisteravond een vergadering in het Rex Theater, die matig bezocht was. Aan de openbare bijeenkomst ging een ledenvergadering vooraf, waarin de aftreden de bestuursleden de heeren A. Mijs, J. W. Slig- ting en J. L. Uitzinger bij acclamatie herkozen werden. De voorzitter de heer C. Kool opende de openbare vergadering met een woord van welkom, waarna hij een korte uiteenzetting gaf van de liberale beginselen. De spreker van den avond drs. G. v. d. Burg verkreeg daarop het woord. „Morgen gaat het beter" was het cadeau, dat hij op zijn tafeltje vond (een reclame voor de film). De uitslag van de verkiezingen in België wijzen er op, dat het inderdaad morgen beter gaat en spreker hoopt, dat het bij de verkiezingen in ons land ook beter zal gaan. Na de pauze was er gelegenheid met den spreker van gedachten te wisselen, waarvan door een drietal bezoekers gebruik werd ge maakt. Naar het eind van de haring- vissclierij. Sterk gedaalde prijzen. Het begint er nu werkelijk op te lijken, dat het einde van de haringvisscherij nabij is. Nadat vele tienduizenden kisten door de trawlers wer den aangevoerd een bijzonder verschijnsel in dezen tijd van het jaar welke tegen behoor lijke prijzen alle hun weg vonden in hoofdzaak naar de rookerijen in het binnenland, is er gis teren „de klad in gekomen". Van de drie traw lers die gisteren met haring aan den afslag wa ren kon alleen de Delft voor haar vangst van ca. 1700 kisten een goeden prijs maken, gemiddeld ca. f 3 per kist. De Ewald en de Utrecht met resp. ca. 700 en 600 kisten maakten gemiddeld nauwelijks f 2. Er was veel kleine haring bij en de kwaliteit van sommige partijen was slecht; er werd zelfs haring verkocht voor 80 ets. per kist, maar die kon nauwelijks den naam van con- sumptievisch waard genoemd worden. Wanneer deze visscherij spoedig mocht af- loopen zal dit niet komen doordat er geen haring meer is, maar doordat de vangsten geen loo- nenden prijs meer opbrengen. Te verwachten trawlers. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Amsterdam IJM. 58. Vangst: 180 m. schelvisch 210 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 65 m. wij ting, 75 m. gul, kabeljauw en blanke koolvisch, 100 m. koolvisch, 10 m. makreel, 10 m. tarbot en heilbot, 20 m. varia, totaal 700 m., benevens 180 st. stijve kabeljauw en 100 st. stijve leng. Rotterdam IJM 112 Vangst' 180 m schelvisch 200 m. braadschelvisch. 50 m. radio, 70 m. wil ting, 80 m. gul. kabeljauw en blanke koolvisch, 30 m. koolvisch, 10 m. tarbot en heilbot, 15 m. varia, totaal 625 m. benevens 300 st. ijskabeljauw en 130 st, stijve kabeljauw. Alma IJM. 44. Vangst: 35 m. schelvisch. 50 m. braadschelvisch, 100 m. gul, kabeljauw en blanke koolvisch; 30 m. platvisch, 25 m. radio, 30 m. poon, 25 m. wolf, 120 m. wijting en schar, 25 m. makreel, totaal 440 m., benevens 315 st. stijve kabeljauw en 10 stijve lengen. Martha, IJM. 165. Vangst: 40 m. zwartvisch, 25 m. grove en kleine schol, 20 m. wijting en schar, totaal 85 m. Haarlem IJM. 9. Vangst: 1400 m. haring. Erin IJM. 12. Vangst: 950 m. haring. Claesje RO 46. Vangst: 600 m. groote haring. Antje RO 15. Vangst: 80 m. gul. 20 m. varia, totaal 100 m., en 2300 st. ijskabeljauw en 650 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden 4 April 1937 (A.N.P.) Tarbot 120—104 ct. per K.G. Tong 100—75 ct. per K.G. Heilbot 134—106 ct. per K.G. Griet f 36—23.50 per 50 K.G. Groote schol f 24 per 50 K.G. Middelschol f 26—25 per 50 K.G. Zetschol f 3633 per 50 K.G. Kleinschol f 31—9.50 per 50 K.G. Bot f 14—2.90 per 50 K.G. Schar f 12—2.10 per 50 K.G. Tongschar f 4122.50 per 50 K.G. Poontjes f 82.20 per 50 K.G. Groote schelvisch f 15.5013.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 13,5011 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 148.50 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 118.60 p. 50 K.G. Groote gul f 10.508.20 per 50 K.G. Kleine gul f 13.50—8.50 per 50 K.G. Wijting f 6.704.20 per 50 K.G. Makreel f 5.504.70 per 50 K.G. Versche haring f 3.601.30 per 50 K.G. Kabeljauw f 6319.50 per 125 K.G. Vleet f 3.50 per stuk. Leng f 1.650.90 per stuk. Koolvisch f 1815 per stuk. BESOMMINGEN. manden. Trawlers: 510 Libra IJM. 98 f 4080 155 Knikker IJM 4f 2150 460 En Avant IJM. 8 f 3560 1600 Caroline IJM. 26f 3630 100 Bruinvisch IJM. 97f 1820 100 Emma IJM. 177 vf 1730 Loggers: KW. 75 f 500. SANTPOORT SPEELTUINVEREENIGING „HET VONDEL KWARTIER". Opvoering van „Repelsteeltje". De Haarlemsche Speeltuinvereeniging „Het Vondelkwartier" was Maandagavond naar Sant poort getrokken, om daar met de kinderen op te voeren de bekende kinderoperette „Repelsteel tje", afgewisseld met rhythmische dansen en zang. De lange afstand bleek voor de Haarlemmers geen bezwaar te zijn, zoodat de zaal van „De Weyman" zoo goed als geheel bezet was. De voorzitter der vereeniging, de heer Okx, sprak over deze groote opkomst zijn tevreden heid uit. Na dit openingswoord liet het zangclubje der vereeniging „Het Speeltuinlied" hooren. Hierna hoorden we nog „Bange Max", „Kind en Vogeltje" „Muggendans" en het clublied „Het Vondelkwartier". De meisjes der vereeniging voerden hierna eenige rhythmische dansjes uit De kleintjes voerden hierna een „Poppenbal- let" op, dat kranig werd uitgevoerd, zoo kranig zelfs, dat tot driemaal toe „gehaald" moest worden. Na dit zang- en dansgedeelte rees het scherm voor de bekende kinderoperette „Repelsteeltje" Hieraan hadden de leiders bijzondere zorg besteed, zoowel wat de costumes als de aanklee ding van het tooneel betreft. Wat ons verder bepaald opviel, was het enthousiasme, waarmede het bestuur zijn taak vervulde bij de verloting, welke noodig was, om de kosten van dezen avond te dekken. VOGELAVOND VOOR DE JEUGD. Onder auspiciën van .Santpoort's Bloed' werd gisteravond in het Vereenigingsgebouw der Nederl. Herv. Gemeente de jaarlijksche vogelavond voor de jeugd gehouden. De ver eeniging had daarvoor de medewerking ver zocht en verkregen van den heer J. Drijver, die na een inleidend worod van den heer Joh. van Beem, den voorzitter van Santpoort's Bloei, zijn vreugde uitsprak over 't feit, dat de Santpoortsche jeugd ook in het achter ons liggende jaar weer had getoond van de vogels te houden, zoodat hem weinig of geen klach ten over het uithalen van nesten bereikt had den. Na dit „pluimpje" wees de heer Drijver er op, dat ons land zeer rijk is aan vogels, rijker dan bijv. België en Frankrijk en even rijk als de meest „bevogelde" plekken op aarde. Naast vijanden uit het dierenrijk tellen de vogels nóg een grooten vijand, n.l. den mensch. Gelukkig echter, aldus spr. wint de vogelbescherming meer en meer veld. Vervolgens vertoonde de heer Drijver een groot aantal lantaarnplaatjes, aan de hand waarvan hij tal van interessante bijzonder heden vertelde. Het waren ditmaal In hoofd zaak moeras- en watervogels, die een beurt kregen. Aan he slot van den avond dankte de jeugd allereerst den heer Drijver hartelijk voor zijn interessante causerie, waaraan de heer Van Beem nog woorden van dank toevoegde. De indruk overheerscht, dat het resultaat van het Britsch-Italiaansche overleg zal afhangen van de houding van Duitschland en zijn bedoe lingen ten aanzien van Polen. Aan de geruchten, volgens welke Italië het initiatief zou willen nemen voor de organisatie der veiligheid in Mid den- en Zuidoost-Europa, wordt in het geheel geen geloof geschonken, omdat Mussolini in zijn rede van een week geleden verklaard heeft, dat een dergelijk initiatief niet te verwachten is, zoolang de „heilige rechten" van Italië niet er kend zouden zijn. Coöperatie „De Eendracht". 4 Juni zal de coöperatie „De Eendracht" te Haarlem het feit herdenken, dat zij vóór 35 ja ren werd opgericht. De commissie welke be noemd is om na te gaan op welke wijze het ze vende lustrum gevierd zal dienen te worden, heeft o.m. besloten onder de winkelhouders een etalage-wedstrijd te houden. Het hoofdgebouw aan het Donkere Spaarne krijgt gedurende de feestweek, in welke dagen ook het congres van de H.A.K.A. hier plaats zal vinden, een mooie en geheel in den stijl van het gebouw passen de versiering. Verder worden de leden in de gelegenheid ge steld een reis te maken naar Gent waarvoor reeds vele leden zich opgaven, terwijl aan de kinderen der leden tijdens de groote vacantie, een kinderfeest zal worden aangeboden (Is reeds In een deel eener vorige oplage opgenomen.) Italië bemiddelaar tusschen Duitschland en Polen? Londen polst de Italiaansche regeering. In politieke en diplomatieke kringen te Rome heeft men groote belangstelling voor de besprekingen tusschen de Brit- sche ambassade en het Palazzo Chigi, die blijkbaar betrekking hebben op den Europeeschen toestand in het licht van Chamberlain's verklaring. Inderdaad schijnt de Britsche regeering zich moeite te geven om van de Italiaansche regee ring te verkrijgen, dat zij van haar vriendschap pelijke relaties met Duitschland en Polen ge bruik maakt om een ontspanning tusschen beide landen te bevorderen, zoo meldt Havas uit Rome. Eerst dan zou Engeland, naar men hier gelooft, uitbreiding van de Polen gegeven garan tie tot zekere landen in Midden- en Zuid-Oost- Europa overwegen. Men heeft den indruk, -dat Rome niet ongunstig gereageerd heeft, doch van zijn kant van En geland gedaan heeft trachten te verkrijgen, dat de Britsche diplomatieke actie niet het karakterl zou hebben van een poging tot omsingeling van Duitschland, waartegen Italië zich zou keeren. NED. CHR. VEREENIGING VAN PADVINDERS „De Vliegende Pijl", groep 7 van de afd. Haar lem der N. C. P. V. heeft Zaterdagavond in het gebouw St. Bavo een feestavond gegeven ter ge legenheid van het 12'/: jarig bestaan van de groep. De feestelijk versierde zaal was tot de laatste plaats bezet met ouders, belangstellenden, padvindsters en padvinders toen de groepslei der „oubaas" A. J. Kloek den avond opende. Hij schetste in het kort het ontstaan en den groei van de Nederlandsch Christelijke Vereeniging van Padvinders, waarbij hij hulde bracht aan de hoplieden A. Beekes en H. Ratsma, de oprichters van de afdeeling Haarlem. Daarna volgde een opvoering van de padvin dersrevue „De groote trek". In deze revue ma ken we kennis met de padvinders Dolf en Flip, die de wonderlijkste avonturen beleven bij kannibalen, Chineezen, Javanen, woudloopers enz. Terloops kregen we gelegenheid de vaar digheid van de padvinders m het „ropespinnen" en „jakardraaien" te bewonderen. Bij de duikel- acrobatiek oogstte vooral de als oude juffrouw vermomde verkenner, die een snoeksprong over acht padvinders maakte, veel bijval. De revue werd geheel door padvinders opgevoerd; de fraaie décors werden door de voortrekkers ver vaardigd. In de pauze complimenteerde commissaris J. J. Buitendijk de jubileerende groep namens het hoofdbestuur van de N. C. P. V.; aan het einde van den avond werd namens de ouders een nieuwe -groepsvlag aangeboden. TENTOONSTELLING „KUNST ZIJ ONS DOEL" Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van verschillende genoodigden, waaronder de burge meester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk in het Frans Halsmuseum de ten toonstelling van het werk der leden van „Kunst zij ons Doel" geopend. Meer dan 50 leden heb ben werk ingezonden De voorzitter, de heer H. F. Boot, sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat gezegd kan worden, dat alle -- Heen aan rede lijke eischen voldoen, maar diende inzen dingen vooral van jongere lec„ n leden gaan daarboven uit. In dezen in materieel opzicht moeilijken tijd, blijkt gelukkig geestelijke wel vaart aanwezig te zijn. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 15 April. Onze medewerker voor beeldende kunst, de heer J. H. de Bois, zal dezer dagen een beschou wing aan de tentoonstelling wijden. UMGEZGINEEIM /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet DE EMMABLOEM-COLLECTE. Dames en Jongedames van Haar lem en Omstreken! Nogmaals doen wij een beroep op Uw hulp. Er zijn nog eenige wijken onbezet voor den Emmabloemendag op Woensdag a.s. Dat kan en mag echter niet zoo blijven. Iedere wijk, welke niet wordt afgewerkt, beteekent verlies voor de tuberculose-bestrijding en verminde ring bij de tuberculose-bestrijding beteekent meer leed en meer infectiegevaar. Helpt ons dit voorkomen en meldt U aan als bloemverkoopster aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41. Nog slechts één dag rest U deel te nemen aan dit nobele werk van zoo hoog maatschappelijk belang. Wat is er mooier; zieken en zwakken helpen en uzelf en anderen helpen beschermen tegen ziekte. Het bestuur der Vereen, ter bestrijding der tuberculose heeft reeds gerekend op de mede werking van U allen en op die van het groote publiek, waardoor de opbrengst der Emma- bloemcollecte minstens op hetzelfde peil zal blijven als het vorige jaar, en is begonnen met de uitzending van dagkinderen naar „Brede- rode-duin". Zorgt dat dit vertrouwen niet be schaamd wordt. Namens het Emmabloemendag-cocnité: C. B. GELINCKv. NOOTEN, Presidente G. v. WAARD, iSecretaris. HAARLEM, 3 April. Bevallen 30 Maart: J. M. BeekelaarIJsen- dijk, z.; 31 Maart: J. Molenaar—Aiking. z.\ A. Koedooder—de Heij,, d.; A. B. Weijs— Trappel, d.; 1 April: M. J. C. van Looijengoed Bos, d.; P, H. J. Brouwer—Knierim, d.; J. M. L. Futselaar—Wiesebron, z.; M. J. van Bak- kum—Derks, z.; 2 April: A. van Os—Knap, d.; C. T. Kuipers—Broekman, d.; M. P. van den Bosch—van den Berg, d.; C. de Mes—Kiste- maker, z. Overleden 30 Maart: P. H. J. Francot, 77 j., Maerten van Heemskerkstraat; 31 Maart: G. Ramp, 54 j., President Steijnstraat; G. J. EynthovenSmit, 51 j., Kamperlaan; J. F., 5 m., z. v. J. A. Overtoom, President Steijn straat; 1 April J. van den Bosch, 78 j., Wester- houtpark; M. E. Stoel, 61 j„ Linnaeuslaan; M. P. van Everdingen—Laadstra, 30 j„ Goetzee- straat; 2 April: G Kuipersvan Eeden, 70 j„ Croesenstraat; D. Dekker, 80 j., Dreef; 3 April: H., 7 m., z. v. C. Z. Mesman, Leid- schestraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11