Kreymborg Naar de „binnenlanden" van Aruba. JULES VERNE. DINSDSG 4 SPRIG 1939 HSSREEM'S DAGBEAD 8 Eiland door de petroleumbedrijven uit zijn slaap gewekt. ALS men over Nederland in de Caraïbi- sche Zee spreekt, denkt men in de eer ste plaats aan het eiland Curagao. Dat is volkomen begrijpelijk, al weten ve len nauwelijks waar het precies op de wereld kaart te vinden is. Maar in dezelfde omgeving, nauwelijks een honderdtal kilometers van dit eiland verwijderd, ligt nog een ander stukje Nederland, hetwelk langzamerhand ook van be- teekenis is geworden. Het is het langwerpige, circa 180 K.M.2 groote eiland Aruba. Juist door de bijzondere structuur, door de eigen geschie denis, ja, zelfs door den eersten aanblik van dit in menig opzicht merkwaardige gebiedsdeel, is Aruba zoo belangwekkend. Met de goede, oude Snip, die gezagvoerder Hondong destijds uit het moederlandsche nest, Schiphol, overbracht naar West-Indië vliegen we van het vliegveld Hato aan de noordkust van Curagao naar Sabeneta, de landingsplaats op Aruba. Met voldoening kan de West-Indische afdeeling onzer nationale luchtvaartmaatschap pij de ontwikkeling van dit korte lijntje terug zien. Recente gegevens leveren daarvan het beste bewijs. Immers, tegenover een vervoer van 291 passagiers in Januari 1938 werden er 542 personen in Januari 1939 vervoerd. In drie kwartier zijn we over; per boot Huurt de reis circa 6 uur. Langgerekte havenkommen, rifvor- mig, de Hooiberg, de emplacementen der Lago Oil Cie, ginds de hoofdstad van Aruba: Oranje stad, cactussen, de bekende dividivi-boomen, de aloës, het is alles duidelijk te onderscheiden. Weldra staan we op Arubaanschen bodem en zit ten een oogenblik later in het smaakvolle sta tionsgebouwtje der K.L.M. De Nederlandsche vlag begroet ons, daarnaast de zoo vertrouwde K.L.M.-vlag. Het eerste beeld van het eiland doet ons in menig opzicht denken aan Curagao. Een steile Noordkust, moeilijk toegankelijk; een rustige Zuidkust. Ook hier de passaat, die ons koelte brengt, ook hier dezelfde plantengroei en een overeenkomstige dierenwereld. Maar er is toch ook een groot verschil. Aruba kenmerkt zich nl. door eenerzijds ver spreide, anderzijds opeengehoopte steenblokken, die doen denken aan onze Nederlandsche hunne bedden. Per auto trekken we naar Oranjestad, een zich uitbreidend centrum van circa zeven duizend inwoners. Een vriendelijk stadje met een internationale bevolking. Naast een belang rijk contingent Poolsche Joden, treffen wij er Chineezen, Syriërs, kleurlingen en de plattelan ders. die een zeer sober leven leiden. Allerhande talen hoort men er door elkander gebruiken. De aanwezigheid van een belangrijk oliebedrijf, geheel in Amerikaansche handen, is oorzaak, dat het Engelsch door velen als voer taal wordt gebruikt. Daarnaast neemt het Spaansch een belangrijke plaats in, ook het Ne- derlandsch, zoomede het Papiamentoe, de taal der oorspronkelijke bevolking. In de gastvrije woning van den ongekroonden koning van Aruba, midden in Oranjestad gelegen, zitten we genoegelijk bijeen. Onze gastvrouw en gastheer ontvangen ons in hun Hollandsch milieu. In onze eigen taal wordt de conversatie onderhouden. We krijgen een kopje Hollandsche koffie, we eten Hollandsche koekjes en rooken vader- landsch product We spreken over het eigen land ginds aan het Noordzee-strand. Onze gast heer blijkt perfect op de hoogte te zijn van de bestaande verhoudingen. Maar hij is zelf nooit in Nederland geweest. Hij weet alles uit de cou ranten, uit de boeken en omdat hij werkelijke belangstelling heeft voor wat aan de overzijde van den Oceaan gebeurt. Is Curagao als het ware samengeweven met het oliebedrijf, met de groote raffinaderijen en heeft dit eiland zijn wereld-reputatie daardoor verkregen, met Aruba is het precies zc~-ge steld. Van een eiland met geringe beteek^lis, met een karig-levende bevolking is het. na de geweldige ontwikkeling der eigen petroleumbe drijven als het ware uit een slaap gewekt. De Arend Petroleum Maatschappij, als dochter maatschappij der Mexican Eagle nauw verbon den met de Shell, en de Lago Oil and Transport Cie nestelden zich op het rustige Aruba en hebben het eiland relief verleend. We brengen een bezoek aan de installaties van laatstgenoem de maatschappij, gelegen bij het dorp St. Nico- laas. Met buitengewone hoffelijkheid worden we ontvangen. De geheele omgeving is als het ware doortrokken van de energie, waarmede deze on derneming zich heeft ontwikkeld. Evenals op Curagao wordt ook hier de grondstof voor het belangrijkste gedeelte aangevoerd uit Maracaibo in Venezuela. Circa 40.000 ton olie worden per dag verwerkt. Het haven-emplacement bij de St. Nicolaasbaai biedt voldoende ligplaats voor tankers en grootere schepen. Het grootste ge deelte der eindproducten wordt naar Zuid- en Noord-Amerika, zoomede naar Europa ver scheept. Eindelooze rijen reservoirs en tanks zvin reeds aanwezig en nog steeds wordt voort gegaan met den bouw van nieuwe. Het zich uit breidende personeel heeft behoefte aan woon ruimte. Ook daarin wordt voorzien. Nieuwe dor pen en wijken verrijzen. Het zeer ruime club lokaal .hetwelk in elk opzicht gelegenheid biedt voor ontspanning, ziet er uiterst smaakvol uit. Voor schoolonderricht is zorg gedragen. Het technische personeel bestaat in hoofdzaak uit Nederlanders, het kantoorpersoneel uit Engel- schen. Van St. Nicolaas rijden we per auto door de „binnenlanden" van Aruba. Al mogen de wegen op Curagao grootendeels geasphalteerd zijn, ook op Aruba is men in die richting werkzaam en waar men nog niet zoo ver is gevorderd bieden deze toch aan het vervoer geen al te groote moeilijkheden. Uitgestrekte aloëvelden omringen ons. De aloë-plant wordt op het juiste oogenblik dicht bij den grond afgesneden en gelegd op een schuinliggende houten plank, onder welks einde een benzineblik wordt geplaatst. Het tro penzonnetje zorgt, dat een bruin-zwart sap druppelsgewijs in het blik vloeit. De verwerking daarvan heeft evenwel niet op Aruba plaats, doch Amerika en Europa bereiden er o.m. een soort kleefstof uit, welke gebruikt wordt bij het witten. Intusschen blijven geweldige rotsklompen onze aandacht bezig houden en wij kunnen de verleiding niet weerstaan een der grootste te benaderen. Op zichzelf is een dergelijke wande ling niet zonder gevaar. Bij het aanraken van enkele der vele cactusplanten laten deze van tijd tot tijd als het ware een der bladen los, die zich dan gemakkelijk via de bekende stekels in onze huid vastzetten. Maar we bereiken ten slotte ons doel en kruipen dan in het binnenste van deze steenmassa. Aan de binnenzijde toonen onze begeleiders ons een aantal uiterst primi tieve schilderingen van Indiaanschen oorsprong. Het dateert alles uit lang vervlogen tijden De bevolking, die in deze omgeving woont heeft ze ker geen Indiaansch karakter. Uit economisch oogpunt beschouwd hebben Curagao en Aruba zeer veel overeenkomst Bei de eilanden ontleenen hun beteekenis aan de olie Daarnaast heeft Curagao een helangrijke bron van inkomsten uit het vreemdelingenver keer. Niet minder dan 13 tot 15 duizend touris- ten bezoeken ieder jaar Willemstad en omge ving. Aruba mist dit voordeel en is daardoor nog meer eenzijdig georiënteerd. Alles wat Aruba noodig heeft moei worden ingevoerd; daaronder nemen voedingsmiddelen en kleeding een eerste plaats in. Tot de belangrijkste leveranciers be- hooren Nederland voor melkproducten, bier, je never enz., de Vereenigde Staten van Amerika met kleeding en alle mogelijke voedingsmiddelen in blik, terwijl Japan het eiland in hoofdzaak voorziet van de goedkoopere artikelen. Het de- tailbedrijf op Aruba is uit den aard der zaak van veel kleiner omvang dan op Curagao. Toch treft men in Oranjestad nog menige winkelzaak, welke er zijn mag. Maar evenals in Willemstad zijn de eigenaren ook hier van zeer verschillen den landsaard. Naast Venezolanen, Polen en Roemeniërs ontbreekt de Bombayer ik zou bijna willen zeggen natuurlijk niet. Het is wel merkwaardig, dat Aruba geen mo dern hotel heeft, waarvoor ongetwijfeld wel plaats zou zijn. Van een uitstapje naar Aruba zal niemand la ter spijt hebben. Het is een merkwaardig stukje Nederland, ver van het eigen land gelegen, wafir hard wordt gewerkt. MOLLERUS. LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN T/M. 9 APRIL 1939. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Poelau Bras 7 April gewone stukken 3.25; mail via Marseille m.s. Dempo 6 April gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng 6, 8 April gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZuid Ame rika 5 April gew. st. 10.40; luchtpost Frankrijk Zuid Amerika 8 April gew. st. 10.40. Aruba, Curagao, Bonaire, zeepost via Amster dam 7 Aphil gew. st. 3.25; mail via Cherbourg 7 April gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 7 April gew. st. 19.10. Canada, via Cherbourg 7 April gew. st. 16.40; via Glasgow 8 April gew. st. 2.15. Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 7 April gew. st. 16.40. Agentinië, Chili, Uruguay, via Lissabon 4 April gew. st. 16.40; via Lissabon 9 April gew st. 2.15. Bovendien Uruguay, via Marseille 5 April gew. st. 2.15. Luchtpost als Suriname. Brazilië, via Lissabon 9 April gew. st. 2.15. Bovendien Rio de Janeiro en Santos, via Lis sabon 4 April gew. st. 16.40. Rio de Janeiro, via Marseille 5 April gew. st. 2.15. Santos, via Amsterdam 6 April gew. st. 9.15. Rio de Janeiro, via Lissabon 8 April gew. st. 16.40. Luchtpost als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 7 April gew. s.t 8.30. China, Hongkong, luchtpost ASD-Bangkok Hongkong 6, 8 April gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via Istanbuldana Damaskus, 6 April gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. O. Indië. Palestina, via IstanbulAdanaAleppo 6, 8 April gew. st. 22.30; via Marseille/Port Said 6 April gew. st. 10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Britsch Indië en Birma, via Marseille 6 April gew. st. 10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Ceylon, via Marseille 6 April gew. st. 10. via Napels 7 April gew. st. 19.10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Siam, Malaya, (Penang Singapore), via Mar seille 6 April gew. st. 10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Egypte, via IstanbulAleppo—Adana 8 April gew. st. 22.30; via Marseille 6 April gew. st. 10.via Piraeus 7 April gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. O. Indië. Oost Afrika (Kenia, Oeganda, Zanzibar, Tan- ganjikagebied), via Marseille/Aden 6 April gew. st. 10.via Marseille 9 April gew. st. 2.15; luchtpost Londen/Z. Afrika 6, 7 April gew. st. 7. Unie van Zuid Afrika, via Sonthampton 5 April gew. st. 16.40; luchtpost Londen/Z. Afrika 7 April gew. st. 7. Australische Statenbond, via Marseille 6 April gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng Sydney 6, 8 April gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, luchtpost als Australië. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 5 APRIL 1939. Programma I Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Diver sen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P.T.T.- Nord; 12.20 Ned. Brussel. 2.20 London Re gional. 3.20 Keulen. 4.20 Radio P.T.T. Nord. 5.15 Pauze. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Lon don Regional. 6.45 Keulen. 7.30 Ned. Brus sel. 7.50 Straatsburg of Diversen. 8.20 Fransch Brussel (Parijs P. T. T.), 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Keulen. 11.20 Danmarks Radio of diver sen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuziek. 10 35 Londen. 12.05 Droitwich. 1.05 Fransch Brussel, 1.20 London Regional. 2.20 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 6.50 Ned. Brussel. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Droitwich. 8.20 Keu len. 9.20 Droitwich. Prcigr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. My own, Billy Cotton. 2. Is that the way to treat a sweetheart, Victor Sylvester. 3. While a cigarette was burning, Ambrose. 4. The Chestnuttree, Jack Hylton. 5. Swinging the fiddles. The Ramblers. 6. My Cavalier, paso doble, Eldorado's Band. 7. Mammy I'll sing about you, Harry Roy. 8. Sweet Honolulu, waltz, Scott Wood. 9. Georgia Medley Nat Gonella. 10. Marina Waltz. De broy Somers' Band. 11. You're as pretty as a picture, Billy Cotton 12. Cinderilla Sweetheart, Victor Sylvester. 13. Two sleepy people, Ambrose. 14. Love makes the world go round, M Jack Hylton 15. Zuiderzee Blues, The Ramblers. 16. While the tango moans, tango, Eldorado's Band 17. She's a Latin from Manhattan, Harry Ro>. 18. For you alone Lucia, waltz, Scott Wood. 19. Georgia Rockin' Chair. Nat Gon°lla 20. A little dash ol Dublin. Debroy Somers' Band. 8.0012.00 Diversen. Zijn persoon en zijn werk. Causerie van Bernard Frank voor de Alliance Frangaise. Voor de leden der afdeeling Haar lem van de Alliance Frangaise heeft de Fransche marine-officier M. B e r- n a r d Fr a n k, die verleden jaar voor dezelfde vereeniging met zijn causerie „Sous la grand' Voile" zoo veel succes boekte, een voordracht gehouden over 't leven en de werken van Jules Verne. M. Frank, die zich ook ditmaal weer een brillant spreker toonde, wijdde een groot deel van zijn conférence aan de levensgeschiedenis en het karakter van den Franschen schrij ver, omdat men in het algemeen hiervan weinig afweet, terwijl de persoon van Verne feitelijk niet minder interessant is dan zijn werken. Spreker zeide, dat over de figuur van Jules Verne tal van legenden bestaan. Zoo wordt beweerd, dat hij in Amiens geboren en gestorven is en deze stad nimmer zou heb ben verlaten. De waarheid is echter, dat hij in 1828 geboren werd en wel verre van de vermeende „hokvastheid" tijdens zijn leven tal van groote reizen ondernomen heeft. De heer Frank is er uitnemend in geslaagd zijn toehoorders een indruk van het merk waardige karakter van Jules Verne te geven. Hij beschreef hem in heel het rustelooze, het zoekende, dat zoo'n sterk stempel op het wezen van dezen profeet van den modernen tijd had gelegd. Hij schetste hem ook als de man, die vrijwel nimmer zijn levenskracht verloor, die met groote materieele zorgen te kampen heeft gehad, maar dapper volhield, slaagde en bü het groote succes, dat hem in zijn latere leven deelachtig werd. de bescheidenheid zelve bleef en de stille weldoener van velen, die in behoeftige omstandigheden verkeerden. Jules Verne werd in 1828 te Nantes geboren als zoon van den procureur Maitre Pierre Verne. Reeds als schooljongen gaf hij blijken over een gemoed vol fantasie te beschikken, die wonderlijke fantasie, die later zijn werken zou beheerschen en die in vele opzichten niet louter fantasie maar wel degelijk profetie was. Na de schooljaren stuurde Maitre Verne zijn zoon naar Parijs om rechten te studeeren. Kenmerkend voor zijn persoonlijkheid en aanleg was wel, dat de jonge Verne gedu rende dezen tiid zoo primitief mogelijk leefde en zelfs maaltijden oversloeg teneinde zich boeken te kunnen aanschaffen over allerlei onderwerpen, die hem interesseerden. Spoedig braken echter moeilijke tijden voor hem aan, want na een breuk met zijn vader hiel den de geldelijke toelagen op. De jonge Jules geraakte in financieele zorgen en moest door het geven van lessen en het aanvaarden van een paar karig betaalde baantjes in zijn on derhoud voorzien. Een lichtpunt was zijn om gang met Lamartine en ook zijn ontmoeting met Alexander Dumas père. Door toedoen van dezen laatste, een machtige figuur in de tooneelwereld, werden twee tooneelstukken van Verne opgevoerd, die echter op weinig succes mochten bogen. Zijn werkelijke groote successen behaalde Jules Verne later, nadat hij reeds eeruimen tijd getrouwd was met een degelijke huis vrouw. die men. als zij niet in het huishouden bezig was, steevast achter haar breiwerk kon aantreffen. Verne schreef in die jaren in rusteloos tempo, dag in dag uit. tot diep in den nacht toe. De uigevers. wien hij het eerst zijn manuscripten aanbood, verklaarden deze echter voor onbruikbaar en den schrijver zelf voor gek. Totdat één hunner de waarde er van inzag en de uitgave van de ..Zes weken in een luchtballon" op zich nam. Met één slag veroverde Jules Verne het Fransche publiek. En dat niet alleen, want ver buiten de Fransche grenzen won het fantastische werk de harten van jong en oud. De uitgever verbond Verne aan zijn onder neming door met hem een contract af te sluiten van tienduizend francs per jaar waar voor de schrijver jaarlijks twee boeken moest afleveren. Verne heeft jarenlang deze over eenkomst nageleefd. Hü weigerde later voor veel hocgere bedragen voor anderen te werken en toen zijn eigen uitgever door tijdsom standigheden genoodzaakt was een tijdlang zijn zaak stop te zetten verschafte hij hem zelfs de noodige contanten om opnieuw te kunnen beginnen. Sinds zijn eerste groote succes nam Jules Verne's carrière een steeds hooger vlucht. Zijn „wonderreizen", De Reis om de Wereld in tachtig dagen. De Reis naar de Maan, Naar het Middelpunt der Aarde, om er enkele van te ncemen. bereikten een ongekende populari teit en vertalingen er van zagen in niet min der dan 48 talen het licht. Ondanks zijn successen en zijn welstand bleef Jules Verne tot het einde van zijn dagen de verpersoonlijking van den eenvoud. En tot het laatst toe bleef ook zijn werkzame geest en het prachtige gevoel voor humor, den Franschman eigen, als zijn kostbaar bezit gepaard. M. Frank, van wiens hand binnenkort een biografie over Jules Veme zal verschijnen, had aan het einde van den avond een woord van warme waardeering van den voorzitter, den heer J. H. Sauveur. in ontvangst te nemen. Deze causerie vormde tevens het slot van het seizoen van de Alliance Frangaise. PERSONALIA. Door een reorganisatie van den gemeen- cchappeli.iken vleeschkeuringsdienst voor de gemeenten Weesp en omliggende gemeenten werd de hulpkeurmeester. de heer D. Fokker, op wachtgeld gesteld. De heer Fokker is even wel onmiddelliik benoemd tot opzichter bii den veeartsenijkundigen dienst in de provin cie Noord-Holland met standplaats Haarlem. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De HaaHem "an de Ned^rlaedschp bewginp Fen^pjd donr Democratie", houdt jo <\nril een ooenbare verga dering in het Gem. Concertgebouw. Sprekers ziin de heeren .Tbr ir. O. C. A. van Lith de lictor van Waterstaat e" Dr. H B. Wiardi Beekman, lid van de Eerste Kamer De heer Paul Huf zal den avond opluisteren met declamatie. Vlot, chic, sterk en spprtief als geen ander. Zooals U. ziet: keurige modellen, fijne Tweed-stoffen, extra be werking. VOOR JONGENS VAN 9 JAAR met plus-four 9.50 n.25 1 2.75 en hooge, met korte broek .75 8.25 9.75 11.25 en-hooge, KLEINE STIJGING PER MAAT (Adv. Ingez. Med.) Koopt liet Emma-bloempje Woensdag offert Haarlem voor de tuberculosebestrijding. Morgen, Woensdag, zal te Haarlem en Bloe- mendaal weer het Emma-bloempje verkocht worden. Dan krijgt men dus, als elk jaar, de gelegenheid een offer bij te dragen voor de tuberculosebestrij ding. Het bestuur van de Haarlemsche vereeni ging tot bestrijding der tuberculose rekent op een flinke opbrengst, want die is noodig wil zij op denzelfden voet blijven doorgaan met haar zegenrijk werk. Elke ingezetene moet. naar mate van zijn draagkracht, een bijdrage in het busje, dat de vriendelijke verkoopsters zullen aanbieden, storten. Wij weten het, voor zeer velen is in deze moeilijke tijdsomstandig heden een dubbeltje al een offer. Als zoodanig wordt het natuurlijk dankbaar aanvaard, maar gelukkig zijn er ook nog velen in Haar lem en omstreken die tot meer, tot veel meer in staat zijn. Daarom moeten er ook veel kwartjes, guldens en rijksdaalders in de bus jes komen, terwijl -er ook tientallen zijn die. als zij een klein bankbiljet daarin stoppen, nog niet zóóveel geofferd hebben als menige weduwe, die haar penningske daarin liet glij den. Haarlemmers en Bloemendalers offert Woensdag naar vermogen. Laten de gezonden uit dankbaarheid hun bijdrage geven die de zwakken ten goede komt. Een doelmatige tu berculosebestrijding is in zeker opzicht een quaestie van geld. Het is een maatschappelijk belang, dat de vereeniging tot bestrijdling der tuberculose in financieel opzicht alles kan doen wat noodig is. Want daardoor wordt de maatschappij immers tegen besmettingsge vaar zooveel mogelijk beschermd. Wie nu ge zond is offert dus indirect toch ook voor zich zelf en zeker in het belang van zijn kinderen. Afgezien van de gedachte dat door een doel matige bestrijding het leed van velen die nu door de gevreesde ziekte reeds zijn aangetast of daardoor bedreigd worden, zooveel mogelijk verzacht wordt. Zegt het niet veel, dat niet minder dan 367 menschen bij het Consultatiebureau voor Haarlem en omstreken staan ingeschreven? De werkloosheid te Haarlem. Een ongunstige invloed van den gespannen internationalen toestand? Het gaat de laatste weken minder goed op de Haarlemsche arbeidsmarkt. Ook in de af geloopen week daalde het aantal werkloozen veel minder dan anders in dezen tijd van het jaar. De vermindering was deze week slechts 36, tegen 135 in dezelfde week van 1938. Het aantal werkloozen te Haarlem is thans 5534, dat is minder dan in 1938 slechts 53. min der dan in 1937: 644, minder dan in 1936: 961. en meer dan in 1935: 25. Het gunstige verschil met het vorige jaar (dat eenigen tijd geleden meer dan 800 was) is nu bijna verdwenen. Het gunstige verschil met 1935 is weer veranderd in een nadeelig verschil. Het is aan te nemen dat door het vrij kou de weer de schoonmaak-drukte nu wat latei- begint dan in andere jaren, maar de vrees is niet ongegrond, dat de gespannen interna tionale toestand een ongunstigen invloed uit oefent op de arbeidsmarkt. Blijkbaar zijn ver schillende menschen voorzichtig geworden met het geven van opdrachten of het laten uitvoeren van werk, wat natuurlijk een terug slag heeft op het aantal werkloozen. ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit van 31 Maart 1939 is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau "erbonden eere-medaille. in brons aan den heert J. van Heerden, letterzetter bij de Druk kerij en Uitgeverij Ruijgrok en Co. te Haar lem. Levendige vergadering van „Bloembollencultuur". Discussie over den Bloembollenraad. De vergadering van „Bloembollencultuur" werd Maandagmiddag voortgezet met de be handeling van het jaarverslag. De heer 't Mannetje (Hillegom) maakte er aanmerking op dat in 't verslag werd voorgesteld het woord „saneeringsmaatregelen" te vervangen door „bedrijfsmaatregelen". Dat. is volgens spreker onjuist. Verder is de uitspraak van het vak inzake de medewerking aan de saneerings maatregelen niet goed geïnterpreteerd. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, verdedigde het standpunt van het hoofdbestuur. Vervolgens werd het jaarverslag goedgekeurd. Bij de behandeling van de rekening over 1938 vroeg de heer 't Mannetje waarom de post onvoorziene uitgaven zooveel hooger is dan begroot werd. Indien deze hoogere kosten veroorzaakt- zijn door de studie-reis naar Engeland, waarom is daar dan nooit een rap port over gepubliceerd? De heer Jonkheer, voorzitter der afd. Hille gom merkte op, dat de heer 't Mannetje verder ging dan hem door de afdeeling was opge dragen. De 'voorzitter antwoordde, dat de afd. Hillegom dit zelf maar moet regelen. Wat de reis naar Engeland betreft, hierover is een publicatie in het „Weekblad voor Bloembol lencultuur" verschenen. De heer Murk dringt er nog eens op aan, dat de voorzitter toch zijn conclusies over deze reis zal mededeelen. De voorzitter antwoordt echter, dat deze kwestie reeds behandeld is en hij daarop thans niet verder in kan gaan. Een voorstel tot aanvulling van het Handels reglement met een arbitrageclausule werd aangenomen. De afdeeling Haarlem had een voorstel ingediend om de uitvoerige motiveeringen van de uitspraken van het Scheidsgerecht niet meer op te nemen in het weekblad en de vrijgekomen ruimte te benutten voor het plaatsen van cultuur-technische artikelen. Het hoofdbestuur had geadviseerd dit voor stel niet aan te nemen daar het te veel kos ten met zich mee zou brengen. De afd. Velsen- Schoten had op dit voorstel een amendement ingediend om voortaan geen uitspraken meer in het Scheidsgerecht op te nemen maar die uitspraken aan het einde van het jaar voor de leden tegen kostprijs beschikbaar te stellen. Na ampele discussie werd het voorstel en het amendement verworpen. Bij de rondvraag nam de heer Murk (Hil legom) het woord om te protesteeren tegen den in wording zijnden ..Bloembollenraad". Deze raad zal niets anders beteekenen dan een bestendiging van de saneringsmaatregelen. De Algemeene Vereeniging krijgt in dezen raad niet de plaats, die haar toekomt. De woorden van den heer Murk werden meerdere malen door gehamer van den voorzitter on derbroken. De voorzitter antwoordde, dat deze kwestie reeds 29 Augustus door de alge meene vergadering was behandeld. Toen is goedgekeurd dat de vereeniging aan de tot stand koming van de saneeringsmaatregelen mede zou werken. iDt hield dus ook in, dat aan de instelling van een Bedrijfsraad steun zal worden verleend. De afdeeling Lisse verzocht om de eventueel in 1940 te houden ben toonstelling niet op Zondag open te stellen. De voorzitter ant woordde, dat de plannen nog in een primair stadium verkeeren en dat er dus op deze vraag nog geen definitief antwoord gegeven kan worden. Nadat nog enkele interne pun ten besproken waren sloot de voorzitter de vergadering. JUBILé. As. Donderdag 6 April hoop de heer J. van Leeuwen. Diederikstraat 15. den dag te her denken. dat hij voor 25 jaar in dienst trad als wagenmaker bij de Centrale Werkplaats te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14