Haarlem's Dagblad Havenbestand met België. Vrije-Tijd Avond Veroveraars. Koning Ghazi van Irak omgekomen. Weer sneller. Lebrun zwicht voor den aandrang. Hulp aan alle bedreigde staten. Duitschland thans gewaarschuwd. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17114 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtetraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 4 Xpril 1939 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand t 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonucmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Duitsche rijkskanselier heeft Zaterdag te Wilhelmshafen, in zijn beschouwingen over .„deugdzame en niet-deugdzame naties", eraan herinnerd dat Engeland vroeger zooveel kolo niale veroveringen gemaakt had en gezegd dat men die toen wel als deugdzaam be schouwde. In dergelijken trant sprak inder tijd Mussolini toen hij Abessinië inrekende in een zeer bloedigen oorlog. Hij beriep er zich op dat Engeland, Frankrijk en andere landen vroeger eveneens als veroveraars waren opge treden. Natuurlijk is dit alles juist, al gaf Hitier geen verklaring van de schending zijner zes maanden tevoren gegeven en onderteekende plechtige verzekeringen, welke schending thans geleid heeft tot een nieuwe verdeeling van Europa in twee kampen. Veroveringen, ko loniaal en anderszins, hebben in vroeger tij den wel op zeer ruime schaal plaatsgehad en niemand vond er iets verwonderlijks in, al achtte men ze niet zoozeer „deugdzaam". Ook ons land heeft heel wat koloniale veroveringen gemaakt. Na den grooten oorlog is er evenwel niet al leen in Genève, niet slechts in het Pact van den Volkenbond, maar onder de menschheid een groeiende strooming ontstaan die met dit eeuwige veroveraars-beleid wilde gaan breken en die een betere samenleving niet als een vage illusie meer zag, maar als een ideaal dat verwezenlijkt zou kunnen worden. In deze gedachte werd men gesteund door practische overwegingen. Men redeneerde aldus: de oor log, vroeger een zeker middel tot het behalen van voordeel, is een onuitvoerbare zaak ge worden, want zelfs de overwinnaars verdie nen er niet meer aan. Zij lijden zelf enorme verliezen, niet alleen in menschen en in ma- teriëel bezit maar ook door de ontwrichting der wereld-economie. De belangen der moder ne staten grijpen zoozeer ineen, dat geen enkele meer op eigen houtje een grooten oor log kan ondernemen zonder dat de andere zich daarin mengen. Alzoo ontketent men een waren hel, hetgeen de jaren 19141918 al heb ben bewezen. Een volgend conflict zou zonder eenigen twijfel nog veel helscher in zijn uit werking zijn, vooral wegens de enorme ont wikkeling van het luchtwapen, dat in 1918 nog een soort onbeholpen speelgoed was vergele ken bij wat het sindsdien is geworden. En dit brengt mee dat de burgerbevolking evenzeer bedreigd wordt als de strijdmachten zelf, dat het oude begrip „verdediging van huis en haard" dus heeft afgedaan en dat de slach ting van weerlooze vrouwen en kinderen de schoone en bekorende eigenschappen aan het begrip oorlog heeft ontroofd. Immers, het placht tevoren vele menschen aan te trekken wegens de ridderlijkheid, moed en zelfverloo chening, erin besloten. Niemand kan het rid derlijk vinden, uit onbereikbare hoogten vrouwen en kinderen te dooden. Dat dit ge beuren zou stond vast, was al in 1914—1918 bewezen en werd opnieuw later aangetoond in China, Abessinië en Spanje. In den oorlog zwijgen de wetten. Beperkingen van het oor logsbedrijf. in vredestijd op moreele gronden vastgesteld, zijn nooit nagekomen. Al deze gronden waren zeer goed en zijn het nog, in onverminderde mate. Er is dan ook nie* alleen een Pact van den Volkenbond ge maakt, dat ten doel had den oorlog onmoge lijk te maken, en een Briand-Kellogg Pact dat hetzelfde beoogde, maar een nieuwe geest in de geheele menschheid. Die kan wel tijdelijk beschaamd en teleurgesteld worden door den loop der gebeurtenissen, maar blijft niette min leven. Men is den oorlog anders gaan be schouwen: overal. Daar was September 1938 een treffend symptoom van. En dat staat niet alleen. De geest van 1914, met de geestdrift van 1914, keert evenmin ooit weer terug als het enthousiasme waarmee de legers van Alexander de Groote of Napoleon de Groote ten strijde trokken. Men kan zich maar niet altijd en in alles op het verleden beroepen. Daarom kon ook Hitier een aantal veroveringen, die grootendeels fou ten van Versailles te niet deden, in dezen nieu wen tijd voltrekken zonder bloedvergieteh, maar voltrok zich een plotseling verzet toen hij Tsjecho-Slowakije annexeerde, een volk van niet-Duitschers aan zich onderwierp en daarmee de grens bereikte waarop een nieuw groot gewapend conflict begon te dreigen. Want het gedemoraliseerde Tsjecho-Slowakije had zich zonder strijd overgegeven maar noch Polen, noch Zwitserland of andere zich be dreigd gevoelende kleine staten bleken daartoe geneigd te zijn als hun beurt mocht komen. Waarbij Engeland zijn tradities overboord wierp en met Frankrijk al hun grenzen ging waarborgen. Buiten hen om. Achter deze nieu we houding staat een nieuwe strooming in de menschheid, een strooming die zich eveneens in Duitschland en Italië doet gelden. Wie haar niet ziet, of onbeduidend acht, begrijpt zijn tijd niet. Het zijn de groote geestelijke stroo mingen die over het lot der wereld beslissen. Het is ook daarom dat de Duitschers 7.van Hitier den vrede verwachten" en een gevolg daarvan dat hij zijn eerstvolgend partijcon gres „Partijdag des Vredes" heeft genoemd. Men kan maar niet zooeens eeuwen terug gaan in de historie. Eeuwen geleden zou Hitier ook wel niet zonder strijd te voeren Oosten rijk, het Sudetenland en Memel hebben kun nen bezetten. En hij zou zeker geen Partijdag des Vredes hebben aangekondigd. Stel u voor dat Napoleon zooiets had gedaanna Jena of Austerlitz! Het wereldgebeuren loopt heel anders dan vroeger. Daarvan was ook het 'Regeling getroffen voor de surtaxe d'entrepot. De regeeringspersdienst meldt Maandag werd op de Fransche ambassade te Brussel door gevol machtigden van de Nederlandsche, Belgische en Fransche regeering een overeenkomst geteekend tot regeling van verschillende vraag stukken betreffende de Rijnvaart en meer in het bijzonder dat van het Rijnverkeer van en naar Straatsburg, waarvoor het douane- regime (surtaxe d'origine et d'entrepot) geleidelijk gelijk zal worden, onverschillig of het verkeer van de Nederlandsche dan wel van de Belgische havens gebruik maakt. In een gelijk streven naar wederzijdsche versf ndhouding, dat door de Fransche regeering slechts kon worden bevorderd, hebben de Nederlandsche en Belgische regeeringen een havenbestand gesloten op den grondslag van den status quo op het gebied van de Rijnvaartpremie. Zij hebben wijders besloten tot instelling van een gemengde Nederlandsch-Belgische commissie tot bestudeering van de mogelijkheid om in gemeen overleg de haventarieven van Ant werpen, Gent, Rotterdam en Amsterdam vast te stellen. Bij het sluiten van deze overeenkomst hebben de drie regeeringen zich laten leiden door hun wensch de gemeenschap inzake de Rijn vaart op de basis van volledige gelijkheid van rechten te handhaven. Saar-plebisciet een merkwaardig voorbeeld. Nu is er, economisch gesproken, nog steeds het verschil tusschen de „haves" en de „have nots". Het had minder groot kunnen zijn als er niet zoo enorm bewapend was, maar het is er in zekere mate nog steeds. En daarom ge loof ik dat Engelands „Vredesfront" niet zoo heeten mag als het niet meer beoogt dan waarborgen tegen Duitsche agressie, maar dat men verder zal moeten gaan en middelen beramen om tot nieuwe economische overeen stemming met Duitschland en Italië te ko men. Anders komt men er niet en bevestigt slechts tegenstellingen die gevaren blijven in houden. Een pauze, een gelegenheid tot rus tige bezinning, zou de kans hierop kunnen geven. Moge zij komen! R. P. De Italiaansche strijders in Spanje. LONDEN, 4 April. (Havas). De „Times" schrijft dat de Britsche regeering tot nu toe nog geen stappen gedaan heeft bij de regeering van Italië over het nemen van maatregelen nu de burgeroorlog in Spanje ten einde is. Men weet niet of de regeering van Spanje bij het publi- ceeren van haar „laatste oorlogsbericht" de aan dacht van haar Italiaanschen bondgenoot wilde trekken. De Italiaansche regeering blijft even wel gebonden door een dubbele belofte aan de niet-inmengingscommissie en het Britsch-Ita- liaansche verdrag. BAGDAD, 4 April (Havas/A. N. P.). Koning Ghazi I van Irak is om streeks middernacht ten gevolge van een auto-ongeval om het leven gekomen. Koning Ghazi is 27 jaar oud ge worden. (Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 6.) Emir Faisal tot koning uitgeroepen. Nader verneemt Havas uit Bagdad, dat de kroonprins van Irak, Emir Fai sal, tot koning uitgeroepen is. Aange zien de kroonprins pas vier jaar oud is, is het regentschap toe vertrouwd aan Emir Abdoel il Ah, een neef en zwager van Ghazi 1. Deze is in Irak zeer populair. Hij is een zoon van den vroegeren koning Ali van Hedjaz, een broer van koning Faisal. Overeenkomstig de grondwet is het regent schap geproclameerd door de leden van de Kamer, welke evenwel ontbonden is en welke alleen tot dit doel bijeen is gekomen. Het re gentschap zal door de volgende Kamer be vestigd worden. Wat U op onzen rr zult kunnen zien.... ...en waar U de plaatsbewijzen moet halen W AT doet U in Uw vrijen tijd? Verschillende antwoorden op deze vraag zult U nu zelf kunnen zien op Onzen Vrije-Tijd Avond. Woensdag 12 April in den Stadsschouwburg. Vele dilettanten zullen U dien avond toonen waartoe nuttig bestede vrije tijd kan leiden. Kijkt U zelf maar: W ij openen met Haarlem's Strijkorkest, dat o.lv. Felix de Nobel zal uitvoeren Serenata Not- turna (KV no. 239) van W. A. Mozart. Daarna volgt een geheel ander nummer: Goochelen door den heer J. C. Burgersdijk, voor zitter der Haagsche Amateur Goochelaars Club. Ali Buter danst hierna een Boerendans en Annie Hensen vervolgt het programma met eenige liedjes bij de piano Dan komt een bijzonder nummer: Een Illusionistische séance aoor een onbekenden vrijen tijd lief hebber. We blijven dan even in deze sfeer want Ali Buter zal een „Danse Macabre" dansen. Om U weer een kant van het Vrije Tijd werk te laten zien spelen de Far East Hawaiians" muziek van de Stille Zuidzee. En daarna komt Haarlem'* Marionettentheater"- dat nu wel geen nadere introductie meer van noode heeft. Na de pauze besluiten we dan ons programma, met een eenacter opgevoerd door de Haarlemsche Tooneel Club. Onder regie van Wim Paauio wordt ten tooneele gebracht: „Sprookje" een excentrieke geschiedenis in één bedrijf door Kurt Götz in de vertaling van Herman Voskuil. Programmaleiding Karei Esseling. Natuurlijk wilt U dezen bijzonderen avond bijwonen. Om iedereen in de gelegenheid te stellen van dit werk- in-vr ij en-tijd kennis te nemen zijn de prijzen zeer laag gehouden. Zaal, Balcon en Loge kosten 50 ct Amphi theater en Gaanderij 30 ct. Daarbij is ook plaatsbespreking inbegrepen en bovendien ontvangt U dan nog een keurig geïllustreerd programmaboekje. De kaartverkoop en de plaatsbespre king geschiedt in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad en wel Donder dagmiddag 6 April van 3 tot 5 uur. Vrijdagmorgen 7 April van 10 tot 12 uur en Dinsdagmiddag 11 April van 3 tot 5 uur Wie het eerst komt heeft dus de beste plaatsen. Daarom is het van belang zich zoo spoedig moge lijk van plaatsbewijzen te voorzien. (De Duitsche vlieger Dieterle heeft het absolute snelheidsrecord in de lucht verbeterd en gebracht op 746 K.M.). 't Is ons in den loop der jaren, Telkens weer opnieuw gemeld, Dat de vaart van 't luchtig varen, Weer belangrijk is versneld. Als wij er opnieuw van lazen, Intresseerde 't een moment, Maar kon nauwelijks verbazen. Daar tenslotte alles went. Het is bij het snel verkeer en Boven een bepaalde grens. Niet meer te realiseeren. Voor een niet luchtvaardig mensch. En we zijn geneigd te zeggen: Straks een ander, om er weer Een nieuw schepje op te leggen, Tot aan duizend of nog meer. D' eerste honderd was een wonder Zeer bewonderd indertijd, Maar wij blijven koeler onder Dit toch heel wat grootscher feit. Als wij het al aandacht schenken. Voor we naar iets anders gaan, Is het hoogstens om te denken: Moest het heusch nog harder gaan? Schiet de menschheid niet ten leste, Met die snelheidsdrijverij, Menig doel, waarbij het beste. Dat van zijn geluk, voorbij? P. GASUS. Het woord is aan. Schiller: Beeft voor den slaaf, ivan- neer hij zijn keten verbreekt, niet voor den vrijen mensch. Weer candidaat voor het Fransche presidentschap. In een brief aan den voorzitter van den Senaat. Jeanneney, heeft pre sident Lebrun medegedeeld, dat hij besloten heeft zich weer candidaat te stellen voor het presidentschap der republiek. Men verwacht thans, dat de meeste andere candidaten zich zullen terugtrekken. IK LAATS een Groentje in Haar lem's Dagblad. Tienduizenden doen het elk jaar. Beter bewijs dat het goed is, is toch niet te leveren. Chamberlain over den nieuwen Britschen koers". Chamberlain heeft Maandag in het Lagerhuis den nieuwen Britschen koers toegelicht, welken hij een enorme afwijking van het tot nu toe gevoerde beleid noemde. Chamberlain legde er den nadruk op, dat Engeland geen omsinge ling van Duitschland beoogt en verklaarde voorts Waar wij ons in de eerste plaats mee bezighouden is het behoud van onze onafhankelijkheid en daarmee bedoel ik niet alleen de Engelsche onafhankelijkheid, maar die van alle staten, die wellicht door agressie bedreigd worden, door de politiek zooals ik die heb aangegeven. Wij verwelkomen de medewerking van ieder land, wat ook zijn binnenlandsch systeem mag zijn, niet voor agressie, maar voor den tegenstand tegen agressie. Uit de debatten bleek, dat de nieuwe politiek de goedkeuring der oppositie had. (Men zie voor het uitvoerige verslag pagina 5.) De Fransche pers: PARIJS, 4 April. (Havas). In zijn commen taar op de Britsche politiek en de rede van Chamberlain schrijft Bourgues in de „Petit Pa- risien", dat Duitschland thans gewaarschuwd is, dat het op alle wegen, waarop zijn buitensporige ambities zouden kunnen leiden, Engeland zal ontmoeten. In geval van een aanval zal Enge land niet alleen Polen, doch ook de andere lan den in dit gebied steunen. Aangezien Engeland in het westen ook Frankrijk, België. Nederland en Zwitserland zal helpen, zijn alle buurstaten van Duitschland opgenomen in het verdedigings systeem, dat Engeland heeft opgebouwd om een eventueelen aanval van Duitschland te stuiten „Le Populaire" schrijft, dat de verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis van grooter be lang is dan de vorige. Hij heeft geen antwoord op vragen, welke men hem zou kunnen stellen, in het duister gelaten en hij heeft de verplich tingen, welke Engeland op zich heeft genomen, vergroot- Engeland heeft zich aan het hoofd ge plaatst van een groote coalitie van alle landen, welke den oorlog verafschuwen en die zich tegen een aanvaller willen verdedigen. Britsche pers ingenomen met Chamberlain's verklaring. LONDEN. 4 April. (Reuter). Over het alge meen keurt de Britsche pers de buitenlandsche politiek, zooals deze uiteen is gezet in de debat ten in het Lagerhuis goed Men is zeer tevreden, dat geen politiek van omsingeling van Duitschland wordt gevoerd, aangezien, zooals de „Daily Mail" schrijft, dit zou leiden tot een zekeren oorlog. Talrijke bladen verwelkomen ook de verkla ring van den minister-president, dat geen „ideo logische geschillen" ter zake doen in de betrek kingen tot de Sovjet-Unie. De „Times" merkt op, dat Engeland niet spoe dig overgaat tot een verklaring als ten opzichte van Polen is gegeven en de beteekenis hiervan wordt nog vergroot door de eensgezindheid in het Lagerhuis. Achter het parlement staat zon der twijfel de onverdeelde wil van het land. Er bestaat geen vrees of jalouzie dat het machtige Duitschland alle kracht, waarover een kundig, moedig, energiek en gedisciplineerd ras rechten^ beschikt, aanwendt, doch een antwoord zal worden gegeven op iedere poging een militaire heerschappij uit te oefenen over Europa. Dit antwoord heeft het Britsche volk door de eeuwen steeds gegeven. Dc „Daily Telegraph'' schrijft, dat de wereld duidelijk is getoond, dat het parlement en het volk van Engeland eensgezind de regeering steu nen in haar politiek van verzet tegen de agres sie-methode. De eensgezindheid is zelfs grooter dan in 1914. Ook dc „News Chronicle" brengt hulde aan den minister-president evenals de Daily Herald. Beide bladen hopen, dat het systeem van we- derkeerigen bijstand snel zal worden ontwik keld. HEDEN: 16 PAGINA'S pag. 8 HAARLEM EN OMGEVING. Jules Verne, zün persoon en zijn werk. Onder den verpleegprijs der 3de klasse pa- tienten der Haarlemsche ziekenhuizen Is geen geneeskundige behandeling meer be grepen. Koopt Woensdag in Haarlem en Bloemen- daal het Emma-blocmpje. Een ongunstige invloed van den gespannen internationalen toestand op de arbeids markt te Haarlem? BINNENLAND. Er is een havenbestand tusschen de Belgische en Nederlandsche havens tot stand ge komen. BUITENLAND. Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat Engeland voor alle bedreigde staten wil opkomen en dat de „nieuwe" koers geen omsingeling van Duitschland beteekent. Hoe de stemmencijfers waren bij de verkie zingen in België. Koning Ghazi van Irak is bij een auto-on- gcluk om het leven gekomen. SPORT. Schaakrubriek g ARTIKELEN, enz. R. P.: Veroveraars. l O. R.: Turkije onder Ataturk en InöniL 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Naar de binnenlanden van Aruba. g Tweede rondwandeling op „De Hofstadbloem" 9 J. B. Schuil over „Onze stad". 15 J. H. de Bois: Tentoonstelling van werken der leden van Kunst zij ons Doel. 15 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op h

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1