Simplex motor-rijwielen en carriers DTNSD'A'G 4 SP Rit 1939 H S S R E E M'S DAGBCAD 4 Kinilerbewaarplaats Haarlem-Noord. De Stichting Kinderbewaarplaats Haarlem- Noord hield Maandagavond een bijeen komst in hotel Lion d' Or, Kruisweg. Aan het begin van de bijeenkomst sprak de presidente, mevr. A. J. BeundersVroesom de Haan, een openingswoord. Hierin herdacht zij de overleden presidente, mevr. C. S. de Veer— Blok Wybrandi. Voorts gaf spr. een kort verslag over de crèche gedurende het afgeloopen jaar. De direc trice die van den aanvang af de crèche heeft geleid, heeft de stichting aan het eind van het vorig jaar verlaten. Tot haar plaatsvervangster is mej. K. Koning benoemd. Het bestuur stelt het zeer op prijs, dat mevr. J. W. baronesse De Vos van SteenwijkVan Royen bereid is gevonden beschermvrouwe van de stichting te worden. Het aantal kinderen dat in de crèche verzorgd wordt is weer gestegen en bedraagt thans bijna 70. De groote moeilijkheid blijft echter de kwestie, hoe aan het zoo hoog noodige geld te komen. De rekening van het jaar 1938 levert ondanks verschillende giften, een groote subsi die, enz. een belangrijk deficit op. Spr. deed daarom een beroep op de aanwezigen, om te trachten contribuanten te werven. De penningmeester, de heer A. Torley Duwel. had gemeend eens van de sleur te moeten af wijken en bracht zijn financieel jaarverslag geheel op rijm uit. Vervolgens zong een dameskoortje onder lei ding van mevr. Ans Stroink een aantal liederen, waarna mej. Lien de Wit eenige soli ten gehoore bracht. Dr. G. F. M. Schutte, tandarts te Bloemendaal, hield een causerie over: „Moderne inzichten in de tandheelkunde". In deze zeer belangwekkende voordracht zei dr Schutte o.a. het volgende: Onder de duizenden wezens die de aarde be volken is er slechts één die aan zijn tanden sukkelt: de mensch: En dat wel in ontstellenden mate. Het is geen gewaagde voorspelling dat er binnen korten tijd geen mensch zal zijn die nog een gaaf gebit heeft. Hun aantal is nu reeds zeer klein. Over de heele wereld loopen 98 pet. der menschen rond met een aangetast gebit. Wanneer men zich nu de vraag stelt wat er toch de oorzaak van kan zijn dat de mensch zul ke slechte tanden en kiezen heeft vindt men dit antwoord: omdat de mensch degenereert. De mensch degenereert zoo snel, dat hij het zich zelf nauwelijks kan voorstellen. Dat vindt men niet alleen op tandheelkundig gebied, doch op elk terrein. Statistieken over het aantal zenuw zieken in de Vereenigde Staten bijv. hebben uit gewezen, dat wanneer er geen groote verande ringen komen, de tijd niet meer zoo ver zal zijn dat er niemand meer normaal is. Van onze geboorte tot onzen dood doen wij al het mogelijke waardoor wij slechte tanden kunnen krijgen. Onze voeding is zeer slecht. Kinderen hoeven zelfs heelemaal niet meer te kauwen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de verschillende oorzaken van het tandbederf. Hierna vervolgde hij: Het is niet mogelijk dat iedereen regelmatig elk half jaar naar den tandarts gaat. Velen kun nen het niet betalen. Maar het is ook niet mo gelijk om de groote massa zoo grondig te be handelen. Het is ook geen wonder dat overal op de wereld stemmen opgaan, dat het zoo niet langer gaat. Wij moeten terug. Hoe de werg is, dien wij moeten gaan, weten wij nog niet. Maar wij weten wel dat de verbetering moet komen door een geheele heroriëntatie. Het gaat hier niet om geplombeerde tanden en kiezen, het gaat hier om den geheelen mensch, niet alleen lichame lijk, maar ook geestelijk. Wij zullen weer bij de natuur in de leer moeten gaan. Dat is de eenige oplossing. Aan het einde van zijn causerie beantwoord de dr. Schutte nog enkele gestelde vragen, waarna de presidente de bijeenkomst sloot. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité, dat bovengenoemde bijeenkom sten organiseert, deelt mede dat gedurende de maand April iederen Donderdagavond in het ge bouw van het „Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt No. 20 een samenkomst zal worden gehouden. Het programma is als volgt samenge steld: Donderdag 6 April: de heer K. Rozendal, Evangelist te 's-Gravenhage; 13 April: Evange list J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangeli satie" te Zeist met medewerking van het Chr. Zangkoor „ASAF". Onderwerp: „De Morgenster en de Anti-ehrist". 20 April: Ds. A. M. Berk- hoff, vrij Evangelisch predikant te Groningen. Onderwerp: „Een eeuwigdurende vrede een ramp voor de menschheid?"; 27 April: de heer J. Sevensma, evangelist te Amsterdam, met me dewerking van het Chr. Gemengd koor „Haar lem", dir. de heer E. van Zoest. „J. J. CREMER". De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" heeft voor haar slotvoorstelling op 26 April tevens Eere-avond voor den heer Carel van Hees in studie genomen: Men schen in het plantsoen Cs morgens, 's middags en 's avonds). Spel in 3 bedrijven door Jan C. de Vos, onder regie van Carel van Hees. Mede werking wordt verleend door het Haarlemsch Symphonie-orkest Euterpe", directeur de hee'r J. A. Meng, dat ter opluistering de Entre- actemuziek zal verzorgen. GLASSCHILDERKUNST. In de bijeenkomst van den Studiekring voor Leekenarbeid in het,, huis der Haarlemsche Remonstranten zal op Vrijdagavond 14 April de heer R. Gebrands, de schepper der vier ge brandschilderde ramen in de Remonstrant- sche Kerk alhier spraken over: Hoe werden en worden gebrandschilderde ramen gemaakt in geest en techniek. Met lichtbeelden zal een en ander worden toegelicht. VEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Bovengenoemde Overijselsche, Geldersche en Drentsche vereeniging houdt op 8 April in „Dreef'/.icht" voor haar leden den traditio- neelen Paasch-avond. De leden worden getracteerd op krente- brood en eieren, verder wordt er gekiend om fraaie- en nuttige prijzen. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door „The Musical Stars" onder leiding van Daniël Vrugt. De avond wordt besloten met een bal onder leiding van den voorzitter. BIJEENKOMST VAN „DE NATUUR". Op Woensdag 5 April a-s. zal de volgende bijeenkomst plaatsvinden van de afdeeling Haarlem en omstreken van de vereeniging tot bevordering der Aquarium en Terrarium- kunde „De Natuur" en wel in een der boven zalen (de kroonzaal) van het Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt. De heer H. C. de Graaff zal .spreken over „Het dierenleven ln de vijver" en „De Stekel baars", een er. ander toegelicht met licht beelden der Llchtbeeldendlenst der Neder- landschen Bond van Aquariumvereenigingen Tevens zal een eventueele slootexcursie be sproken werden. VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM, Maandag. Met water gegooid. Het gebeurde in Bennebroek op 28 Februari. Een harmonicaspeler gaf zijn kunst ten beste voor een pakhuis, waar een groenteboer woonde. Of het aan de kwaliteit van de muziek ge legen heeft of aan den luim van den groente boer vermeldt de historie, die zich hedenmor gen voor den kantonrechter ontrolde, niet. Maar een feit was het dat de harmonicaspeler een beker water over zich heen gesmeten kreeg. De groenteboer zei dat hij inderdaad een beker water had leeggegooid, maar hij had geen opzet den harmonicaspeler te raken. Het was evenwel niet bij een beker gebleven. De harmonicaspeler was namelijk bij den broer van den groentebroer, den groenteboer broer dus, binnengeroepen en zoodra hij daar aan gevolg gaf kreeg hfj een heeie emmer water over zich heen. Het had twee dagen geduurd voordat de harmonica droog was! De ambtenaar van het O. M. vond het ge gooi met water alles behalve fraai. De eisch luidde f 8.subs. 4 dagen. Het vonnis: f 5.subs. 2 d. Een gevaarlijk hondje. Zes uur in den ochtend had de hond van een arbeider uit Haarlemmermeer een ar beider zoo stevig in zijn broek gebeten, dat hij ervan van zijn fiets viel en zich bezeerde. De eigenaar van de hond verklaarde voor den Kantonrechter, die de zaak hedenmorgen behandelde, dat hij niets gezien had van het gebeurde. „Maar ik bezit wel een hondje". ..Het mag dan een hondje zijn, het is in ieder geval een gevaarlijk dier, want het is niet de eerste keer dat het gebeten heeft, zei de rechter. Een veldwachter vertelde nog dat het beestje zich eens vermeten had om naar zijn beenen te bijten! f 10 of 6 dagen luidde het vonnis. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 Februari tot 28 Maart 1939, verdronken in ons land: 4 jongens, bene den 16 jaar, 4 meisjes idem, 14 mannen en 6 vrouwen, tezamen 28; bovendien verdronken nog 5 volwassenen bij auto's, die te water reden. In totaal 33 dooden. In hetzelfde tijdvak werden gered of wisten zich te redden: i jongen, bene den 16 jaar, 3 meisjes, 12 mannen en 2 vrouwen, tezamen 18. Bovendien werden uit auto's gered 17 personen, in totaal gered 35. Van het getal 18 geredden, dus niei inbegre pen'zij die uit auto's te water werden gered, konden 1 jongen, 1 meisje en 1 vrouw zwemmen de gered worden; 3 mannen wisten zich zwem mend te redden. Voorts werden 6 met handrei king in veiligheid gebracht, 1 met behulp van een boot, 1 met een reddingshaak, 3 met schip- pershaken en nog 1 met een dreg. Met ernstige gevolgen reden 11 auto's te wa ter in genoemde 4 weken. Eenige auto-ongeval len met weinig gevolgen werden niet. ingeschre ven. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. MedJ International Friendship League. Op 5 April organiseert de International Friendship League een contactavond in Lido te Haarlem. De International Friendship League werd op gericht in Engeland met het doel de jonge men schen van de geheele wereld met elkaar in ken nis te brengen, door het gezamenlijk doorbren gen van hun vacantie. De International Friendship League telt op het oogenblik in En geland en Wales 7000 leden. Autoriteiten op on derwijsgebied en gemeenteraden verleenen krachtige medewerking. Ook vooraanstaande particulieren hebben een aandeel in de leiding van de vacantie-centra. Het groote succes van deze vacanties in Engeland leidde tot het op richten van afdeelingen van de I.F.L. in ver schillende andere landen, waar nu eveneens zulke vacanties worden georganiseerd. In 1937 brachten meer dan 4000 jongelui hun vacantie door als gast van de I.F.L. Een serie prachtige vacanties is georganiseerd voor dezen zomer: aan zee, bij rivieren en meren, te midden van heuvels cn bergen en in* de groote steden van Europa. De International Friendship League werd twee jaar geleden in Nederland opgericht. Reeds werden vorig jaar zeer geslaagde vacantie-cen tra gehouden in Amsterdam. Arr.hem en Sche- veningen. die bezocht werden door 300 gasten uit 't buitenland. Dezen zomer zullen vacantie- centra worden Arnhem (1630 Juli) en Sche- veningen (30 Juli20 Augustus) benevens een watertrekkamp op de Friesche Meren (23 Juli 6 Augustus). Jaarvergadering Groole Houtstraat- vereeniging. Optocht ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. In de jaarvergadering van de Groote Houtstraatvereeniging, welke Maandag avond in een zaal van Rest. Brinkman, Tempeliersstraat werd gehouden, werd besloten om ter viering van het 30-jarig bestaan in Juni a.s. een surprise-pro- paganda-optocht door de Groote Hout straat te laten trekken. Er zal een win kelweek worden georganiseerd, en de vlaggen zullen woi-den uitgestoken. De vergadering werd geopend door den voor zitter den heer A. van Weerden. De voorzitter, thans 10 jaren in deze functie werkzaam, heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Ons zakenleven in het afgeloopen jaar bracht niet geheel wat we wan hoopten. Onbe vredigend mogen we '38 echter niet noemen. Onze vereeniging zal voortgaan met te doen het geen in het belang der leden, dus indirect in dat van de stad is. Vervolgens las de heer J. E. Voet de notulen voor. De voorzitter deelde mede dat een contact commissie is ontstaan met Haarlem's Bloei. Lof werd toegezwaaid aan den commissaris van po litie voor de wijze waarop tegen overlast wordt opgetreden. Met groote vreugde gaf spr. kennis van een schenking van een aantal fraaie deurinsignes, welke aan de leden ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan in bruikleen zullen worden ge geven. De heer J. E. Voet las het jaarverslag voor. In '38 had de vereeniging weinig gelegenheid tot actie. Het gezamenlijk bedrag der contributies stelt de vereeniging niet in staat om groote acties op touw te zetten. De opgespaarde inkomsten kunnen bij de viering van het 30-jarig bestaan evenwel goed van pas komen. De vereeniging telt momenteel 100 leden. Uit het financieel verslag bleek dat de contributies over '38 f 320.50 bedragen. Het bezit der vereeniging bedraagt thans inclu sief het kassaldo f 423.20. De aftredende bestuursleden de heeren J. Voogd en G. M. Oord werden herkozen. Tot lid van het Centrum Comité Koninginnedag werd benoemd de heer P. Daudey. Vervolgens was aan de orde de wijze, waarop het 30-jarig bestaan gevierd zal worden. Het bestuur stelde voor om in Juni een sur prise propaganda optocht te houden. De stoet moet vooraf worden gegaan door een muziekcorps. De vlaggen worden uitgestoken, en er wordt een winkelweek gehouden. Genum merde programma's geven de mogelijkheid om een surprise te winnen. Men kan eventueel ook een feestavond organi- seeren. De kasuitgave voor de uitvoering van deze gedachte van het bestuur bedraagt f 500. De vergadering kon zich met dit voorstel vereeni gen. De uitvoering van het programma wordt overgelaten aan het bestuur. Verschillende leden gaven zich op om het bestuur hierin te assistee- ren. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Copyright P I B. Bo» 6 Coponhooen - dkéér is nog een deur en nog één en nog één", riepen ze allemaal door elkaar, want waar aj ook keken, overal zagen zij deuren met een wit kruis. lln begrepen aij. dat verder zoeken vruchteloos zou zijn. Iemand was de oude hofdame te slim af geweest, zoodat het huis, waarheen de prinses gebracht was, niet te vinden zou zijn. Maar de koningin was een zeer verstandige vrouw, die heel wat -r kon dan zich alleen maar in haar koets te laten rijden. Zij pakte haar groote gouden schaar, knipte een gz-oote lap zijde in «tukjes en daarvan naaide z(j een keurig zakje (Wordt vervolgd). Jaarvergadering van ...Luchtbescherming". Terugblik op actie van het afgeloopen jaar. Maandagavond werd in de tuinzaal van het Concertgebouw de jaarvergadering gehouden der afd. Haarlem van de Ned Vereeniging voor Luchtbescherming. De voorzitter Ir. C. Wolterbeek opende de vergadering en schetste in een korte rede de actie, die in het afge loopen jaar door de vereeniging is gevoerd. Dat deze actie succes heeft gehad blijkt wel uit het feit. dat het ledental ongeveer vertien voudigd is. In den loop van het jaar deden zich eenige moeilijkheden voor, daar verschil lende hoofdbestuursleden met den Minister van Binnenlandsche Zaken van meaning ver schilden over de te volgen gedragslijn. Door den minister is toen een commissie in gesteld om de taak van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming precies te omlijnen. Dat bracht ook voor de afd. Haarlem moeilijk heden met zich mede daar men niet wist of men met de reeds opgezette organisatie door zou kunnen gaan. Het gemeentebestuur heeft toen aan de afdeeling verzocht om met het begonnen werk door te gaan. Later bleek dat dit juist was gezien want ook de commissie Quarles van Ufford adviseerde den minister om de Ned. Vereeniging voor Luchtbescher ming als een officieuze organisatie te be schouwen, die het contact bewaard tusschen de burgerij en de overheid. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer B. J Alberti ontleenen wij het volgende: Dat de werkzaamheden van de afdeeling niet zonder resultaat zijn gebleven, moge blij ken uit het feit, dat het ledental is gestegen van 146 tot 1003. waaronder 397 leden, die zich tevens als vrijwilliger hebben gemeld en 10 begunstigers. Verder hebben zich nog een zes tigtal vrijwilligers-niet-leden opgegeven. Om in staat te zijn een juist inzicht in de luchtbescherming te verkrijgen om adviezen te kunnen verstrekken, hebben alle gevormde wijk-comité's een cursus gevolgd: er zijn 5 demonstratie-avonden voor de doktoren van Haarlem gegeven; in Augustus j.l. zijn onge veer 290 personen gekeurd voor gasverkenner, hiervan bleken slechts 19 personen geschikt, waarvan nog 9 als reserve. Voor de goedge keurde personen wordt een cursus gegeven voor gasverkenner. Verder is er een cursus ge weest ter opleiding tot instructeur, waaraan door 10 heeren van de Vereeniging van Reserve-Officieren is deelgenomen. Aan den cursus voor Eerste Hulp bij den Luchtbeschermingsdienst onder lei ding van Dr. Smit werd door 90 personen deelgenomen; hiervan hebben 42 personen den cursus geregeld gevolgd en zijn bij dezen dienst ingeschreven. Voor vele vrijwilligers, die zich nadien hebben opgegeven, worden binnenkort verdere cursussen georganiseerd. Septemberdagen waren leerrijk. Het geheele jaar werd geregeld gebruik ge maakt van het Secretariaat tot het verkrijgen van inlichtingen en adviezen. Wij memoreeren hierbij de spannende dagen van September, toen zeer velen inlichtingen kwamen inwin nen, niet alleen voor de zelfbescherming, doch ook voor de bedrijfs- en gebouwen-bescher ming. Natuurlijk was het niet doenlijk bij een dergelijk overmate druk bezoek iedereen vol ledig te kunnen inlichten, vooral waar het bedrijfs- en gebouwen-bescherming betrof. Het moet den bezoekers toen duidelijk gebleken zijn. dat de luchtbescherming voorbereidende maatregelen vereischt en dat men niet allen tegelijk kan komen, als het gevaar van zoo nabij dreigt. Hopelijk hebben zij hieruit deze leer getrokken Dit is ook het geval met de zelfbescherming; teveel meenen de burgers nog. dat in tijden van nood de Overheid met de hulpgroepen zal helpen en denken daarbij, dat de zelfbescherming op de tweede plaats komt. De zelfbescherming is echter de kern van de luchtbescherming, zoodat alle burgers zelf de maatregelen hiervoor moeten treffen en moeten weten op welke wijze de Overheid hulp kan verleenen, wanneer in ernstige ge vallen eigen krachten tekort schieten. Hier ligt nog een voorname taak voor de wijk- comité's braak. Het plan is, in alle wijken cursussen in de zelfbescherming te geven, zoodra hiervoor voldoende groepen gevormd zijn. De werving van vrijwilligers moet daarbij blijven plaats vinden, aangezien een zeer groot aantal vrijwilligers noodig is. Hand aan hand moet dus de burgerij met de Overheid samenwerken en dit moet ge schieden door iedereen zonder uitzondering. Met medewerking van het Gemeentebestuur is tengevolge van de drukke werkzaamheden met 1 Februari j.l. een propagandist-mede werker aangesteld, waarmede een ononder broken gang van zaken verzekerd is gewor den. De bescheiden krachten en de bescheiden middelen, waarover de afdeeling beschikt, in aanmerking genomen, mag zij over de afge loopen periode niet ontevreden zijn; echter staat haar nog zeer veel moeilijke arbeid te wachten en moet zij bij dezen arbeid kunnen steunen op een krachtige medewerking van de wijk-comité's, teneinde zoo spoedig mogelijk een organisatie van de geheele burgerij te be reiken; zij doet daarbij ook een beroep op alle leden, om in hunne kringen steeds propaganda voor de luchtbescherming te maken en tot aansluiting op te wekken. Het jaarverslag besluit met dank te bren gen aan het Gemeente-Bestuur voor de on dervonden medewerking, en aan het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, den heer E. H. Tenckinck. die steeds bereid was de afdeeling met raad en daad ter zijde te staan en op alle openbare wijk-vergaderingen als spreker is opgetreden. Naar aanleiding van het jaarverslag dron gen verschillende sprekers erop aan, dat het benoodigde materiaal sneller in het bezit van de verschillende wijkcomité's zal moeten ko men en dat er nog andere maatregelen geno men zouden moeten worden. De voorzitter beantwoordde de sprekers en wees erop. dat de Vereeniging zich als offi cieuze organisatie heeft te schikken naar het standpunt dat de Minister van Binnenlandsche Zaken inneèmt en dat daardoor verschillende maatregelen die sommigen gewenscht achtten, achterwege zijn gebleven. De voorzitter wijdde vervolgens eenige waar deerende woorden aan het adres van Ir. A. G. de Koningh. die wegens zijn vertrek naar Utrecht voor de functie als vice-voorzitter heeft moeten bedanken. In deze bestuursvacature werd na uitvoerige discussie gekozen de heer A. J. Schalekamp. Het bestuur werd verder gecompleteerd door de verkiezing van mevrouw van der Breggen. Beide verkiezingen geschiedden na stemmin gen. het hoofdbestuur had candidaat gesteld de heer B. W. Lasschuit en mevr. v. d. Steylen. VFRF.FNIGTNG VAN HUISVROUWEN. De afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeni ging van huisvrouwen heeft voor de maand April het volgende op het programma staan: Dinsdag 18 April: excursie naar Delft. Maandag 24 April: slotmiddag van het winter seizoen in „de Leeuwerik", waarbij medewerken mej. Anny Prins (voordrachten), mej. R. van Hessen (componiste) beiden uit Den Haag. het koortje onder leiding van mej. Cor Igesz, m«j. Truus Ligthart (piano) en het orkestje onder W- ding van mej. Rie van Eden-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6