IBISSHAG (UN/T EN IETTEKEN Café en Terrassen NOORDERBAD Pav. Zuiderbad w» GEOPEND DONDERDAG 6 A" P R I E 1939 H A" ARE EM'S DAGBL'A D 8 MUZIEK Leerlingen-Uitvoeringen. Zoo tegen het einde van het concertseizoen legt de muziekpaedagogiek beslag op groote en kleine zaalruimtes. Dan voeren de aan den eere- dienst van Apollo verknochte veldheeren en velddames hun legioenen ten strijde en. zoo mo gelijk, ter overwinning; dan zyn de leerlingen uitvoeringen, voordrachtsoefeningen en hoe die gezellige wapenschouwen verder heeten mogen aan de orde van den avond. Voor zoover me bekend geworden is waren er Woensdagavond yier. Van twee heb ik een gedeelte kunnen bij wonen, nl. de eerste helft van de door den heer Fred. Luyken, de tweede helft van de door mej. B. de Haan georganiseerde. De 7de VOORDRACHTSOEFENING te geven door pianoleerlingen van FRED. LUYKEN had naar gewoonte in het Geb. v. d. Protestan tenbond te Heemstede plaats. Wegens het uit gebreide programma begon de heer L. ditmaal niet met een mondelinge uiteenzetting zijner artistieke beginselen, doch werd aan alle bezoe kers een gedrukt overzicht daarvan verstrekt. Uit dit overzicht stip ik gaarne*zijn daarin uit gedrukt streven naar bevordering van het hui selijke samenspel in 't bijzonder aan; ook ik acht zulk samenspel van veel meer duurzaam profijt dan het instudeeren van een stukje voor den verjaardag van vader, moeder, opa of oma. De eerste helft van deze voordrachtsoefening was voor de jongere en jongste leerlingen ge reserveerd. De allerjongsten begonnen: elemen taire stukjes voor 2 en voor 4 handen, en het trof me dat de meesten hun taak uit het hoofd vervulden. Over 't geheel genomen deden ze dat behoorlijk correct; vergeleken met vorige jaren was er een aanmerkelijke verbetering in de re sultaten van het onderwijs te bespeuren en het kwam maar zelden voor, dat de keuze van een stuk vooralsnog een te hooge greep scheen. De heer Luyken is geen voorstander van gelijk schakeling: hij onderdrukt de ïndividueele ver schillen in den aard en den aanleg zijner leerlin gen niet, en zoo kwamen deze dan ook duidelijk tot uiting. Nu eens konden we een mooi ge plaatst en sierlijk arbeidend handje, dan weer aanmerkelijke krachtontwikkeling en stevige rythmiek opmerken. Het Intermezzo" aan het einde van het eerste gedeelte van den avond bracht ons twee solo- voordrachten van den violist Chr. v. d. Glas: ..Rêverie" van Henri Vieuxtemps en „Mazurka" van Henri Wieniawski. Beide Henri's waren be roemde vioolvirtuozen in de tweede helft der vorige eeuw; beider composities behoorden des tijds tot het standaardrepertoire van eiken deug- delijken violist. En nog steeds „doen" die com posities het; de melodische kracht en de schitte ring er van zijn nog niet verbleekt. De violist door den heer Luyken begeleid, droeg beide ge noemde werkjes zeer verdientelijk voor; de Rê verie verlangt echter een viool die meer sonori teit op de g-snaar bezit. Van Heemstedi? begaf ik mij naar De Kerkuil, waar de VOORDRACHTSOEFENING van leerlingen van Mej. B. DE HAAN plaats vond. Ook op deze voordrachtsoefening namén pia novoordrachten de belangrijkste plaats in. Er werd gespeeld door jongere en oudere leerlin gen. Bij een der allerjongsten wekten een keu- hige handhouding en zin voor klanknuanceering goede verwachtingen; een andere toonde een re latief goede ontwikkeling der linkerhand, weer een andere een uitgesproken talent voor bege leiding; eene mocht zich met succes aan de ver tolking van werken der romantische en der klas sieke litteratuur wagen; een paar leerlingen be wezen, dat mej. De Haan de beteekenis der he- dendaagsche gesyncopeerde muziek voor de ont wikkeling van het rythmisch gevoel niet uit het oog verliest. De vocale voordrachten op teksten in ver schillende moderne talen waren heel aardig, vooral voor de aanwezige ouders en verdere fa milieleden: voor het ontvangen van ernstig zang- onderricht waren echter de meesten nog te jong en de actie bij een der nummers werd wel wat al te zeer beïnvloed door de lachlust der spelen den zeiven. Zoo heerschte dus de jeugd Woensdagavond alom, en de vraag rees: zou de verplichte vor ming van een „Muziekjeugd" geen overweging verdienen? De belangen van kinderen, paeda- gogen en de Kunst zouden er gelijk mee gediend worden en er zou minder gevaar mee verbon den zijn dan mgt het dragen van wapens. De avond van mej. De Haan begon met een Palm- paschen optocht: ik zie de vredelievende symbo len daarvan liever dan geweertjes. K. DE JONG. Muziekschool van,Joonkunst" Leerlingenuitvoering. Het is wel opmerkelijk, hoe gemakkelijk men bij de pianovoordracht der heel jonge leer lingen kan zitten luisteren. Is het de voor dracht (die veelal zoo echt raak typeerend Is!), of meer nog de wijze waarop de begin nertjes den vleugel laten klinken? Want het kan niet alleen de vlotheid en het gemak zijn, waarmee hier „de taak" wordt volbracht al spelen zij bij 't waardeeren van dit werk door kinderen een rol. Men ga de namen maar na van het groot aantal stukken, door de beginners voorgedra gen. Bij elk stuk is achtergebleven een her innering. En deze herinnering is niet in de eerste plaats zoo levendig gebleven door „het leuke van 't geval", dus niet alleen door het aardige optreden van den kleinen debutant, maar veel meer door de muziek zelf. die werd voorgedragen. Dit leidt vanzelf tot een bij zonder respect van haar die de jonge garde hebben ingewijd in de taal der tonen: de dames Bekkers en Nederkoorn. Aan beider leiding was het Li'iput-klasje toevertrouwd. Wij mogen gerust aannemen, dat het resultaat waarvan wij getuige waren, geen trouwe afspiegeling was van het onder richt. dat gedurende weken en maanden het aankweeken bewerkt van het rhythmisch ge voel en de accuratesse, noodig voor een der gelijke Liliput-uitvoering. Wat men principieel onjuist mag noemen, was het toevertrouwen van danspassen aan de jongens. Zij vinden zich zelf erg belachelijk, en voelen zich meer op hun gemak met een ledig sninazieblik of wel met een voetbal. Danspassen laten zij graag aan de meisjes over. En ook de toe schouwers gaven hun groot gelijk. 't Waren echter vóór de pauze niet alleen de beginners, die het programma vulden. Be wondering kon men hebben voor de mooi- aangevoelde saxophoón-voordrachten door een leerling van den heer M. Adam. en niet min der voor de fluit-soll, waaronder een mooie OVER DE GEHEELE WERELD SCHEERT MEN ZICH MET GILLETTE Reede gedurende 2 generaties handhaaft GILLETTE overal haar roem. Waarom zult Gij vragen. Omdat elk der miUioenen mesjes en apparaten met wetenschappelijke kennis van zaken wordt gecontroleerd. En dit komt U ten goede I - O© CENTS PEK VIJF. II (Adv. Ingez. Med.) suite van Leopold Mozart zeer de aandacht trok. Jos de Klerk was de leeraar. Ook de innerlijk goed aangevoelde zang voordrachten (Pergolese, Mozart) verdienden volle aandacht. Zij hadden slechts een meer gewillige acoustiek dan die der Schouwburg zaal van noode, om geheel tot z'n recht te komen. Van de leerares mej. Broekmann was er ook na de pauze nog een zangleerlinge, die (bij Puccini) werd terzijde gestaan door het orkest. De soliste zong in de Italiaansche taal, waarvan zij echter geen studie had gemaakt. Ten volle voldeden nog, voor de pauze, de Chopinvoordrachten, door een leerling van den heer Lürsen, en de stukken van Tschaikowsky en Debussy, door een leerlinge van den heer Vincent. Bij de Haydnsonate bleek het spel der violiste niet op gelijke hoogte te staan met dat der pianiste. Uit de klasse van den direc teur den heer A. de Vogel wachtte ons echter nog een verrassing: de pianosonate (1934) van Henk Badings. Hier streden drie dingen om den voorrang: technische beheersching, ge heugenconcentratie en muzikale voordracht. Niet minder viel te roemen de voordracht van Vieuxtemps' Fantasia appasionata. Zeer terecht veronachtzaamt de Klerk in geenen deele de studie van den grootmeester der Fransche vioolkunst. Met Chopin's Ballade in g, voorgedragen door een leerlinge van den heer K. de Jong, bevönd Vieuxtemps zibh in goed gezelschap. Deze schoonste der balladen werd met attentie aangehoord. Slechts waar de fluisterstemmen overgaan in het angstig jagen van 't eigen hart van den toondichter, kwam er voor een moment een tekort aan concentratie. Geen wonder, dat na het aanstormend slot der ballade, waar stellig grooter zelfvertrouwen en mannelijke kracht noodig is, moet afvallen bij 't voorgaande. Raak van techniek en be heersching echter was aan 't slot het octaven- spel in tegen-, en in gelijke beweging. Het orkest (onder Marinus Adam) was nog werkzaam in een stuk van Elgar de Serenade opus 20, die ook door Schumann had kunnen geschreven zijn. En voorts nog in het onvol prezen Concert van Vivaldi, bij wien de groote Bach terecht zoo gaarne „in de leer" ging. Beide orkestuitvoeringen vonden bij de talrijke aanwezigen een warm onthaal. G. J. KALT. van en VANAF HEDEN DAGELIJKS (Adv. ingez. Med.) HOCKEY. HET INT. TOURNOOI TE BLOEMENDAAL. We herinneren er aan, dat op Goeden Vrij dag het internationaal Hockeytournoed van B.D.HC. begint. Te kwart over één heeft de feestelijke opening piaats en te half twee be ginnen de wedstrijden. Zcoals men weet be treft het hier niet alleen wedstrijden var dames, maar ook van heeren. Te half vijf heeft er op het veld een thé-dansant plaats. Des avonds negen uur volgt er een gymkhana door het dorp; de start is bij Hotel „Zomer- zorg". 's Avonds 10 uur is er feest in Pavil joen „Riche" te Zandvoort. Ook Zaterdag Zondag en Maandag is er thé-dansant op het veld. Zondagavond half zeven is er een gala diner in het gebouw van de Kennemer Golf club. DAMMEN. HAARL. R.K. DAMGENOOTSCHAP. Voor de onderlinge clubeompetitle worden de volgende partijen gespeeld: P. Boxelaar—P. IJzermans 1—1 Jac. BosseG. Zeeuwe 20 P. IJzermansM. Herben 02 G. Kraak—P. Elzing 0—2 G. Boxelaar—T. v. Wort 0—2 Jac. Bosse—P. IJzermans 11 In verband met den tweeden Paaschdag is er in die week geen clubavond. CLUBAVOND HAARL. DAMCLUB. In verband met het Paaschfeest wordt de clubavond der Haarlemsche Damclub vol gende week niet op Mandag-, doch op Dins dagavond gehouden. Veertiende filiaal Trommelen's Schoenhandel. Aangemoedigd door het succes, dat de heer J. J. M. van der Laan heeft gehad in het fi liaal van H. F. Trommelen's Schoenhandel aan de Generaal Cronjéstraat, dat juist heden vijftien jaar bestaat, heeft hij nu ook he denmiddag in het Zuiden van Haarlem, na melijk in het perceel Groote Houtstraat 157, het veertiende filiaal van dezen schoenhan del geopend. Daartoe is het perceel geheel ver bouwd, waarvoor slechts vier weken noodig zijn geweest. Aan beide kanten van den in gang is een fraaie étalage gebouwd; doordat de deur een weinig naar achter is aangebracht is er tusschen de twee étalages voldoende ruimte om de schoenen rustig te bekijken. In den ruimen winkel staan aan beide wan den reusachtige rekken voor de doozen met de schoenen van verschillende merken, zooals Swift, Robinson, Nimco, C.R.E.S., Manna en eigen merk jongensschoenen, voor alle beur zen. Een bijzonderdheid in dezen nieuwen winkel is de prachtige blank-eiken dubbele bank, waarin zestien personen gelijktijdig plaats kunnen nemen. Deze Jj^nk en ook de bijpas-' sende pasbankjes zijh'naar'hét'ontwerp van den heer Van der Laan bijzonder artistiek uitgevoerd. Ook de kunstverlichting is schit terend. We wenschen hem ook in dit nieuwe filiaal veel succes toe. INBREKERS AAN HET WERK. In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft t<?t het kantoor van een grossierderij aan den Koudenhorn. Eenige la den werden doorzocht, maar er werd niets ontvreemd. Ook werd ingebroken in een fabriek aan den Spaarndamscheweg. Hier werd uit een trom meltje een bedrag van f 4 gestolen. De re cherche stelt een onderzoek in. OVER DE LANDBOUWORISISPOLITIEK. RADIOVOORDRACHTEN VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN 's GRAVENHAGE, 6 April. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de minister van economische zaken vcor de microfoon vier radiovoordrachten houden over de landbouw- crisispoltiek en wel op Dinsdag 11 April, Vrij dag 14 April, Maandag 17 April en Vrijdag 21 April, telkenmale des avonds van 7 uur tot 7 uur 30. In de eerste voordracht zal een algemeene inleiding worden gegeven, in de volgende voordrachten zullen de akkerbouw, de vee houderij (waaronder de zuivel) .degroenten-, fruit en sierteelt, de pluimveehouderij en de visscherij worden behandeld. De bedoeling van deze voardrachten is cm doel en inhoud der landbouw-crisis-maat- regelen voor breeden kring toe te lichten. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. i E. D. O.—Haarlem (1—5) Woensdagavond is op het verlichte terrein aan den Schoterweg de wedstrijd E.D.O.Haarlem voor het tournooi om het kampioenschap van Haarlem gespeeld. Eerst werd E.D.O. in verband met het behaal de kampioenschap van de tweede klasse A door Haarlem gehuldigd, toen liet scheidsrechter Boeree beginnen. Aanvankelijk waren van beide partijen de verdedigers sterker, dan de aanvallers. Die van Haarlem waren iets meer doortastend, maar de E.D.O.-keeper Wille, die voor het eerst in een lichtwedstrijd speelde, wist tal van harde scho ten te verwerken. De spil Schijvenaar, die weer uitstekend op dreef was, wist weldra het spel te verplaatsen: hij zette herhaaldelijk zijn voor hoede aan het werk. Ook de Haarlem-backs konden echter niet gemakkelijk gepasseerd wor den. Van der Hulst loste enkele harde schoten, die echter geen doel troffen. Ook eenige corners op het doel van E.D.O. leverden geen succes op. Eerst na een half uur kwam het eerste doel punt in dezen wedstrijd; het was Timmermans, die met een goed gericht schot aan E.D.O. de lei ding gaf. (1—0). Doch reeds een minuut later maakte Van der Hulst gelijk. (1—1). Bijna nam E.D.O. opnieuw de leiding, toen Van der Spek een fraaie kans kreeg om te sco ren; hij kopte echter naast het doel. Rust kwam met gelijken stand. In de tweede helft bleek Haarlem veel ster ker te zijn: E.D.O. werd gaandeweg op haar helft terug gedrongen. Eerst kopte Smit een voorzet van De Winter fraai in. (12). Dank zij keeper Wille werd deze stand langen tijd gehandhaafd. De Haarlem-backs zorgden er voor, dat de aanvallen van de E.D.O.-voorhoede wegens buitenspel geen succes konden opleve ren. Van Polanen kreeg na een vrijen trap den bal toegespeeld; hij maakte er onhoudbaar 13 an. Een speler van E.ÊLO. had daarna het on geluk, een bal in eigen doel te werken (14). Na een omwisseling in het E.D.O.-elftal, waar bij Schijvenaar en Van der Putten van plaats verwisselden, maar waardoor de E.D.O.-verdedi- ging verzwakt werd, had De Winter weinig moeite om er 15 van te maken. Hierbij bleef het. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Het tournooi begonnen. Onder een stralend lentezonnetje zijn Woens dag de jaarlijksche schoolwedstrijden weer be gonnen. Gelukkig maar, dat de vacantie geen dag eerder is begonnen, want met een stortbui als die van Dinsdag zou spelen onmogelijk ge weest zijn. Nu verliep het programma gelukkig normaal. De belangstelling in Haarlem-Noord was groot, hoewel die belangstelling zich in hoofdzaak concentreerde op den B-wedstrijd U. L. O. B I U. L. O. I (Zandvoort). Naar ons werd gemeld, liet echtCr het publiek bij dezen wedstrijd zich weer niet van zijn besten kant zien. De U. L. O. uit Zandvoort wist na een span- nenden wedstrijd de U. L. O. B te verslaan. We herinneren er aan, dat de Zandvoortenaren ook het vorig jaar een goed figuur sloegen en eerst in de demifinale geklopt werden. Ongetwijfeld zullen zij ook nu weer een eind komen. Voor de D-afdeeling had slechts één wedstrijd plaats en wel tusschen de U. L. O. A 5 en het Chr. Lyceum 3. Het Chr. Lyceum bereikte de volgende ronde, terwijl de U. L. O. A 5 in de verliezersafd. verder speelt. Afd. E leverde dezen middag het grootste aan tal wedstrijden. Jammer, dat verscheidene scho len ernstig gehandicapt waren. Sommige harer spelers waren rrtet ingang van 1 April op de Ambachtsschool gekomen. Zij mogen dan voor hun oude school uitkomen. Echter konden deze jongens geen vrij krijgen voor het spelen van hun wedstrijd. Nu moesten dus invallers komen en de Spaarneschool uit Spaarndam kon nu slechts met tien spelers opkomen. Zij verloren met 10, wat nu wel erg spijtig was. Met het normale en voltallige elftal hadden ze zeker ge wonnen. De uitslagen waren: Afd. B. U.L.O. (Zandvoort)—U.L.O. B I 2—1 U.L.O. C I—H.B.S. II (Velsen) 7—0 H.B.S. A 2U.L.O. (Beverwijk) 40 Afd. D. U.L.O. A 5Chr. Lyceum 3 03 Afd. E. WouwermanschoolNeutr. Haarl. Montes sorischool 31 W. de ZwijgerschoolAnslijnschool 40 Dr. Bavinckschool2de Doopsgez. school 11 2de Doopsgez. wint. Dr. HuëtschoolCrayenesterschool (Heem stede) 32 Kon. Emmasehoolv. Zeggelenschool 08 Vondelschool Aerdenh.)Linnaeusschool 21 MarnixschoolDr. Kuyperschool 21 le Doopsgez. schoolJulianaschool (Over- veen) 42 Spaarneschool (Spaarndam)Noorder- school 3 01 Bosch- en Hovenschool 2Schoolver. Aerdenhout-Bentveld 11 Bosch- en Hovensch. wint. Dreefschool 2Aeneas Mackayschool 21 De Prins Hendrikschool trok zich terug. De J. P. Coenschool kwam daardoor zonder spelen in de volgende ronde. Werklooze scheidsrechters mogen weer wedstrijden leiden. Het vorig jaar waren moeilijkheden gerezen voor werkloozen, die als scheidsrechter wilden optreden bij het schoolvoetbaltournooi. De kwes tie was, dat aan betrokkenen geen vrijstelling van teekenen kon worden verleend, or grond dat zij in dit geval niet voldoende naar werk zouden omzien. Naar we vernemen is thans een regeling ge troffen, waardoor werkloozen, die als scheids rechter bij het schoolvoetbaltournooi willen op treden, daarin niet worden verhinderd door het op bepaalde uren te moeten teekenen. De mede werking van de bevoegde instanties is verkre gen om de menschen in de gelegenheid te stel len de meldingslijsten te teekener. in de kleed kamer van het E. D. O.-terrein in het Noorder Sportpark. Hierop zal de heer Ente, secretaris der schoolvoetbal-commissie, het noodige toe zicht uitoefenen. WOESTE HOEVE op oe veiuwe AcLv ingez Mea./ BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND le KL. DRIEBANDEN. 9 Voor de wedstrijden in de finale om den hoogsten nationalen titel op groot-biljart over driebanden, welke op 13, 14, 15 en 16 April a.s. door de biljartvereeniging „K. R. A. S." te Amsterdam gehouden worden, -zijn de volgende spelers geplaatst: Arie Bos, kam pioen van 't vorig seizoen te Amsterdam; A Sengers met 0.803 te Rotterdam, H. Petersen met 0.662 te Den Haag, A Cohen met 0.612 te Rotterdam, Ph. Schmidt met 0.598 te Am sterdam, J. H. Sweering met 0.591 te Amster dam, P. J. M. Geestman met 0.538 te Amster dam en N. Gobits met 0.537 te Amsterdam Reserves; J. Drukker en B. Buitenkant beiden te Amsterdam. ALGEMEENE VERGADERING NED BILJARTBOND. De jaarlijksche bondsvergadering wordt ditmaal te Rotterdam gehouden op Zaterdag 10 Juni. Heeft iemand over Ibis soms iets kwaads te zeggen, Dan zal ik het op z'n Bep van Klaverens uit gaan leggen. wêw m Wr voorde pijp Dobbelmannlekker, man! (Adv. ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE HAARLEMSCHE ZIEKENHUIZEN. Geachte Redactie, Uwe mededeelingen in het nummer van 4 April jl. betreffende de verandering der tarie ven in de Haarlemsche Ziekenhuizen geven mij aanleiding het volgende op te merken. Waarom stellen de directeuren der ziekenhui zen deze zaak niet juist? Inderdaad vergoedt de gemeente Haarlem voor derde klasse patiënten voor klinische hulp een bedrag van ongeveer f 10 per geval. Dat evenwel dezelfde gemeente Haarlem daardoor een reductie van 5 pet. op den verpleegprijs ge niet, wordt door de directeuren verzwegen. Het zou niet onbillijk zijn de inwoners van buitengemeenten en in enkele gevallen ook in woners der gemeente Haarlem door middel van de ziekenhuisverplegingsfondsen, waarin zij groo tendeels zijn verzekerd, een dergelijke bijdrage in de klinische hulp te doen betalen. Doch daar tegenover zouden dan de ziekenhuisverplegings fondsen een zelfde reductie op den verpleegprijs dienen te genieten. Deze reductie weigeren de directies der ziekenhuizen echter tot nu toe. Is het misschien daarom, dat zij deze zijde van het vraagstuk onbelicht laten? Dat de ziekenhuisverplegingsfondsen in Haar lem en omliggende gemeenten de billijkheid van deze zaak inzien, moge blijken uit het feit, dat zij den specialisten een vergoeding voor klini sche hulp hebben aangeboden van 40 cent per lid en per jaar, hetgeen neerkomt op ongeveer f 8 per geval, met dien verstande, dat, wan neer de directies der ziekenhuizen eenzelfde re ductie op den verpleegprijs wilden geven, als de gemeetne Haarlem geniet, deze vergoeding tot 50 cent per lid en per jaar of ongeveer f 10 per geval zou worden verhoogd. Op een onlangs gehouden vergadering is door de verplegingsfondsen een commissie benoemd, om dit laatste met de directies der ziekenhui zen nader'te bespreken, echter, zooals reeds ge zegd, met negatief resultaat. Ik vrees, dat de verplegingsfondsen niet in staat zullen zijn deze belangrijke uitgaven uit de opgebrachte contributies te voldoen, zoodat dan de reserves zullen moeten worden aangesproken. Deze zijn uit den aard der zaak niet bijster groot. En wat dan? Contributieverhooging? Dit is in den tegenwoordigen tijd een minder pret tig woord. U gaarne dankzeggende voor de verleende plaatsruimte ben ik Hoogachtend, C. H. VRUGT, Administrateur v. h. Onderling Ziekenhuisverplegingsfond* „Ziekenzorg". BOKSEN. Geachte Redactie, Het Nederlandsche spreekwoord „Onbe kend maakt onbemind" is nog steeds in ruime mate toepasselijk op het boksen. Al moet wor den toegegeven, dat hierin de laatste jaren een vrij groote verandering ten goede heeft plaats gevonden, het feit. dat in de meeste gemeen ten van ons iand openbare bokswedstrijden verboden zijn, toont duidelijk, dat nog een zeer sterke strooming zich keert tegen het po pulair worden van een sport, die in de om ringende landen niet minder wordt geacht, dan welke andere sport ook. Het groote mis verstand omtrent de bokssport is wel, dat men haar doel ziet als het beschadigen van den tegenstander. Juist het tegendeel is het ge val. De amateur draagt dikke handschoenen bij het boksen om te voorkomen, dat men zijn sportmakker, want men staat nooit te genover een vijand, met harde knokkels pijn zou doen. Er worden bij het boksen heel wat stooten uitgedeeld en vele treffen vaak flink hard doel, doch wanneer de uitwerking daarvan een serie blauwe oogen en bloedneuzen zou zijn, de bokssport zou nimmer op de Engel- sche scholen ingevoerd zijn; de Engelsche koning zou dan nooit eigenhandig de prijzen aan de beste scholieren-boksertjes uitreiken. Men mag met recht zeggen, dat de beoefening van het boksen en de daarbij behoorende vooroefeningen athletische figuren van kracht kweeken en dat daardoor deze sport een plaats verdient naast alle andere takken van sport, die de lichamelijke opvoeding van ons volk be oogen. De vooroefeningen voor het boksen hebben de bedoeling 't algemeen weerstands- en uithoudingsvermogen te vermeerderen; dit bereikt men door lange wandelingen in snel tempo, waarbij ook herhaaldelijk wordt hard- geloopen, en door touwtje springen, de spe ciaal noodige spiergroepen te oefenen, buik spieroefeningen en'tenslotte in schijngevech ten de geheele vaardigheid op te voeren. Bok sen leert zelfbeheersching. Wie ondoordacht te werk gaat, is een gemakkelijke prooi voor den tegenspeler, die goed uit zijn oogen kijkt en zijn kansen berekent. Het boksen geeft aan honderden jonge mannen de goede eigen schappen zelfvertrouwen, moed en energie en sterkt hen lichamelijk voor den strijd om het dagelijksch bestaan. „Een man. die zich niet verdedigen kan, is maar een halve man", zoo luidt een Engelsch spreekwoord. J. DE BIE, Lid N. B.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10