NATIONALE Mr. A. J. «-rsT" SCHUDT UW LEVER WAKKER In Engeland. DONDERDAGS 'A P R I E 1939 H X A REE M'S DAGBE A D 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam MELK BESLUIT BELANGRIJK AANGEVULD. Ver pakking zonder inhoud s- vermelding niet meer toegestaan. GELIJKTIJDIG VERVOER VAN MELK EN TAPTEMELK IN BEPAALDE GEVALLEN NIET TOEGELATEN Blijkens het in Stsbl. 845 aafgekondigd Kon. Besl. tot wijziging en aanvulling van het Melk-' besluit, zijn tal van voorschriften gewijzigd, terwijl nieuwe bepalingen zijn ingelascht. Van de voornaamste stippen wij de volgende aan: Het vetgehalte van room en van koffieroom moet tenminste 20 pet. bedragen; voor slagroom is het toelaatbaar minimum aan vetgehalte op1 40 pet. gesteld. De voorschriften, dat de zuur graad niet hooger mag zijn dan 9.0 en dat bij koken geen schiften mag optreden, gelden niet voor als zure room of als zure slagroom aange duide waar. Een nieuw 4e lid van art. 16 bepaalt het vol gende: De voorwex-pen, waarin melk of melk producten zijn vervat, alsmede de omhulsels dier voorwerpen, moeten, voorzoover zij be stemd of geschikt zijn om met den inhoud aan de verbruikers te worden aafgelevex'd, aan de buitenzijde zijn voorzien van een aanduiding, aangevende de hoeveelheid der in het voorwerp aanwezige waar. De aanduiding moet voor den kooper duide lijk zichtbaar en gemakkelijk leesbaar zijn aan gebracht op hetzelfde vlak van het voorwerp, waarop de naam der waar voorkomt, en mag niet door vegen zijn uit te wisschen. Zij moet bestaan uit het woord „Inhoud", gevolgd door de in litei's en/of in onderdeelen van liters uit gedrukte hoeveelheid der waar en mag geen grootere hoeveelheid aangeven dan aan waar in het voorwerp aanwezig is. De letters en cijfers der aanduiding moeten een hoogte hebben van tenminste 4 m.m. en een lijndikte van tenminste 0,5 m.m. Aan art. 19 wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende: „In afwijking van het bepaalde in het lste lid van dit artikel, mag het gelijktijdig ver voeren van melk en taptemelk met hetzelfde vervoermiddel of door denzelfden pei'soon in gemeenten, waarin B. en W. zulks bij openbaar gemaakt besluit ongewenscht hebben verklaard, niet plaats hebben, tenzij door of namens B. en W., schriftelijke vergunning is verleend. Aan het verleenen der vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden." Belangrijk is ook het nieuwe 3e lid, dat aan art. 20 is toegevoegd en dat het volgende be paalt: „Melk, taptemelk, room, koffieroom, slag room en de met deze waren samengestelde melk producten, alsmede de als zoodanig aangeduide waren, mogen niet worden vervoerd of ten ver koop aanwezig zijn in een verpakking van een inhoudsmaat van ten hoogste 2 liter, welke ken nelijk bestemd is om met den inhoud aan de gebruikers te worden ovei-gegeven, tenzij de waar is aangeduid als gepasteuriseerd of als gesteriliseerd, of de verpakking in letters van tenminste 4 m.m. hoogte op duidelijke zichtbare en leesbax-e wijze het opschrift draagt: „Inhoud voor gebruik te koken". Ten aanzien van de eischen, waaraan een ver kooplokaliteit van melkverkoopèrs moet vol doen, is een nieuwe bepaling afgekondigd, luidende: „Het lokaal moet een vloeroppervlakte be zitten van ten minste 8 M2. en muren van steen, tenzij wat dezen laatsten eisch betreft het lokaal deel uitmaakt van een in steen opge- trokken gebouw, en voox-ts met dien verstande, dat op terreinen, waar het bevoegde gezag het zetten van steenen gebouwen heeft verboden, de wanden van het lokaal aan de binnenzijde moe ten zijn bedekt met asbest-cementplaten of een andere gladde, harde, soortgelijke bekleeding. Deze bepaling is alleen van toepassing: le. op bedrijven van melkverkoopers, welke na 1 Januari 1938 zijn opgericht, verbouwd, verplaatst of van eigenaar veranderd; 2e. op alle bedrijven van melkverkoopers, ge legen in gemeenten of in deelen van gemeenten, waarvoor B. en W., gehoord den directeur van den keuringsdienst, de inwerkingtreding dezer bepaling hebben noodig verklaard." Ten aanzien van de ligging van de lokaliteit of ruimte, waarin het bedrijf van melkhandelaar mag worden uitgeoefend, is ook een belangrijke wijziging gebracht. Het nieuwe voorschrift luidt, dat het bedrijf niet mag worden uitgeoefend in een lokaliteit, waarvan de vloer méér dan 0.5 M. onder, of meer dan 1,5 M. boven den beganen grond der omgeving ligt, met uitzondering van koellokalen, en van lokalen, waarvoor door B. en W. ontheffing is verleend. aHéenbü U besteedt Uw geld het best aan goede klee ding en dus aan WAARBORG- KLEEDING (Adv. ingez. Med.) Valschheid in geschrifte en verduistering van kerkgelden. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag de zaak tegen den 63-jarigen P. T. bakker te Rauwerd, wien ten laste was ge legd: Valschheid in geschrifte, door onder een acte van borgstelling, groot 5000 gulden, bui ten weten van A. M. Rollema en A. de Haan en zonder toestemming eigenhandig te schrij ven: goed voor 5000 gulden A. de Haan, en goed voor 5000 gulden, A. M. Rollema. Voorts was hem ten laste gelegd verduiste ring van verschillende geldbedragen, tot een gezamenlijk bedrag van f 5720,32 V2, toebe- hoorend aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Rauwerd, welk geld hij als ad- ministreerend kerkvoogd onder zich had, ge pleegd op verschillende tijdstippen tusschen Mei 1934 en September 1938. Bij het getuigenverhoor zette de president kerkvoogd, tevens kassier van de boeren leenbank, uiteen hoe de controle der boe ken geschiedde. In October 1938 moest de toestand over 1937 nog worden nagegaan. Verdachte was toen bij getuige gekomen en had gezegd: Nu heb ik nog 45 gulden in kas en een tekort van 4500 gulden". Verdachte bekende 6000 gulden ten eigen bate te hebben aangewend. De officier vor derde een jaar gevangenisstraf. LIJST 7 Veehouder van poging tot doodslag verdacht. Te Abcoude is Woensdag de 52-jarige veehou der N. E. gearresteerd, verdacht een moordaan slag te hebben gepleegd op zijn 60-jarigen knecht M. v. d. V. Dezen laatste heeft men in Februari jl. in den veestal aangetroffen, bewusteloos op den grond liggend. De man bleek bij onderzoek een schedelbasisfx-actuur en een hersenschudding te hebben. Aanvankelijk dacht men aan een on geluk, doch later bleken er verschillende aan wijzingen te zijn, welke in een andere richting gingen. Vermoed wordt, dat de veehouder met zijn knecht ruzie heeft gekregen op den hooizolder en dat hierbij een handgemeen is ontstaan. Bij de ontstane worsteling zou E. zijn knecht naar het trapgat hebben gedrongen en hem toen met een hard voorwerp hebben neergeslagen, waardoor de man zijn evenwicht heeft verloren en door het trapgat naar beneden is gevallen. E.. die blijft ontkennen, zou heden naar Utrecht worden overgebracht om voor den Officier vaix Justitie te worden voorgeleid. MOTORRIJDER DOODELIJK VERONGELUKT. Woensdagavond ïs, ter hoogte van de nieu we verkeersbrug te Terheyden, de motorrijder de Bakker uit Tilburg tegen een auto uit Den Haag gereden. De B. sloeg tegen den grond en was vrijwel op slag dood. LIJST 7 Bescherming der Christelijke grondslagen van ons volks leven. Stemt CHRISTELIJK- HISTORISCH. LIJST 7 LIJST 7 (Adv. Ingez. Med.) Arrestant bekent veertig inbraken. Met de aanhouding van een 25-jarigen in breker, T. H„ afkomstig uit Zwolle, blijkt de politie te Heerenveen een goede vangst te hebben gedaan. Het heerschap heeft niet al leen te Heerenveen ingebroken, maar bij het onderzoek is gebleken, dat verdachte al lang gezocht werd door de politie te Zwolle. Na een verhoor heeft hij toegegeven, het laatste jaar te Zwolle 21 inbraken te hebben gepleegd waarbij verscheidene duizenden guldens zijn buitgemaakt. Ook andere plaatsen als Apeldoorn, Deven ter, Kampen, Leeuwarden, Meppel en Zutfen behoorden tot zijn operatieterrein. Reeds meer dan veertig inbraken heeft verdachte bekend Hij werkte steeds alleen en had voor gewoonte eerst een woning uit te zoeken, waar geen licht brandde. Voor alle zekerheid belde hij dan nog een paar malen aan. Kreeg hij geen gehoor, dan opende hij de deur met een looper en onderwierp de woning aan een grondig onderzoek. Weer twee clandestiene zenders ontdekt. Door den radiocontröledienst is op 2 April j.l. met medewerking van de marechaussee te Enschedé in de Tolstraat te Enschedé de clan destiene zender „De Zwaluw" in beslag geno men en met medewerking van de mare chaussee te Glanerbrug de clandestiene zen der ..Elck wat wils" te Overdinkel. gemeente Losser. Beide houders van de zenders hebben be kend. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Geen verbindende C. A. O. voor het chemigrafisch bedrijf. De minister van Sociale Zaken heeft afwij zend beschikt op het verzoek van den bedrijfs- raad voor het chemigrafisch bedrijf tot verbin dendverklaring van bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst, afgesloten tusschen de Vereeniging van Nederlandsche Chemigrafi- sche inrichtingen eenerzijas en den Nederland- schen Lito-, Foto- en Chemigi-afenbond, den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond en den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond anderzijds. Hierbij is overwogen, dat de bepalingen van deze collectieve arbeidsovereenkomst inzake de leei-lingopleiding en de getalsverhouding den toevoer van nieuwe arbeidskrachten te zeer be- pex'ken, met 't oog waarop tegen verbindendver klaring van de daartoe voorgedragen bepalingen inzake de leex-lingopleiding en de getalsverhou ding bezwaar bestaat. Verder is overwogen, dat de in de collectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde loonen. door dat een indeeling in gemeenteklassen ontbreekt, gelijkelijk voor alle gemeenten des rijks gelden. In verband hiermede zijn althans voor een aantal gemeenten deze loonen verhoudingsge wijze te hoog te achten, en kunnen mitsdien ook de bepalingen betreffende de loonen niet vex-bindend worden verklaard. Amsterdamsche Raad vóór den bouw van een nieuw ziekenhuis. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdagavond in principe besloten tot den bouw van een algemeen ziekenhuis met pi.m achthonderd bedden ter vervanging van het Binnengasthuis. Aan de goedkeuring van deze voordracht ging een langdurige discussie vooraf. Aanvankelijk was aan het ontwerp besluit nog de bepaling toegevoegd, dat het nieuwe ziekenhuis zal verrijzen aan den rand van de stad. De R.K.-fractie had hiertegen echter ernstige bezwaren en aan het slot van de discussies deelde wethouder Baas mede. dat B. en W. bereid waren deze bepaling uit de voordracht te schrappen. De kosten voor den bouw van een nieuw ziekenhuis zullen in totaal pl.m. f 4.850.000 tot f 5.400.000 bedragen. Aan het terrein van het Binnen gasthuis met de zich daarop bevindende op stallen, welke slechts gedeeltelijk voor ander' doeleinden geschikt worden geacht, wordt een waarde toegekend van f 1.625.000. oekeraar aangehouden. Groot aantal slachtoffers in de hoofdstad. Justitie-autoriteiten hebben Woensdagna middag een inval gedaan in de woning van zekeren De G. aan de Mercatorkade te Am sterdam, die verdacht wordt van woeker. De man zou aan tientallen menschen geld hebben uitgeleend tegen een zeer hooge rente. Deze veronderstelling bleek juist te zijn. De man is gearresteerd, terwijl zijn boeken in beslag zijn genomen. Later is de verdachte, tegen wien een vervolging zal worden ingesteld, op vrije voeten gesteld. Nadat de justitie in samenwerking met de afdeeling Handelsinlichtingen" sedert eenige jaren met zooveel succes is opgetreden tegen de zwendelbankiers, schenkt zij den laatsten tijd bijzondere aandacht aan de woekeraars. Zoo togen Woensdag, juist op den dag waar op de rechtbank de beruchte leenvrouw Tante Anna wegens overtreding van de geldschieterswet tot één jaar gevangenisstraf veroordeelde, de justitie-autoriteiten er vol gens de Tel. op uit om een inval te doen bij den woekeraar De G. aan de Mercator kade. Herhaaldelijk had de afdeeling Handels inlichtingen van het hoofdbureau van politie berichten gekregen van ergerlijke woeker- gevallen. Zoo was het o.m. bekend geworden, dat menschen, die in geldnood verkeerend, 50 bij den man hadden geleend voor één maand, zestig gulden moesten tenigbetalen. Voor 25 moesten anderen per week 1.10 aflossen, zoodat één dubbeltje rente per gul den werd betaald. De politie had herhaaldelijk getracht na dere gegevens te verkijgen over het woeker- bedrijf van den man, doch De G. wenschte daarbij nimmer medewerking te verleenen. Hij weigerde de politie zelfs den toegang tot zijn woning. Toen echter de klachten aan hielden en inspecteur Dijkstra het bewijs in handen kreeg, dat De G. inderdaad zijn boekje te buiten ging, achtte de justitie den tijd ge komen om krachtdadig in te grijpen. Woensdag middag verschenen voor de wo ning van den woekeraar, de ï'echtercommis- s mr. P. B. Dijksterhuis, de substituut- officier van Justitie mr. A. A. L. F. van Dulle- man en inspecteur Dijkstra met eenige recher cheurs. Ditmaal ging de.deur gewillig open. De justitie-autoriteiten stelden een grondig on derzoek in de woning in en vonden o.a. eenige boeken, waarin de verdachte een eenvoudige boekhouding hield van al het door hem uit geleend geld en de bedragen, die daarop met de hooge rente waren terugbetaald. Van on der tot boven doorzocht men de woning, waar na De G. werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht. Hij bekende de hem ten laste gelegde feiten. Had hij vroeger weieens beweerd, dat hij alleen bedragen boven de 500 uitleende en dus toen niet in strijd was met 'de geldschie terswet, thans bleek bij een enkelen oogopslag in de boeken, dat hij wel degelijk veel klei- nere bedragen uitleende. De man bezit tien tallen klanten, die door den nood der tijden daartoe gedwongen, bij hem aanklopten en steeds geld leenden. Tot die slachtoffers be hoorde o.m. een vrouw, die in November 125 had geleend doch thans nog slechts 25 had kunnen aflossen De rente was intusschen hoog opgeloopen. Reeds ongeveer 20 jaar bleek de man, die vroeger stoker van beroep is ge-weest, het woeker bedrijf te hebben uitgeoefend. Hij be gon destijds met een kapitaaltje van 8000. dat thans wel aanmerkelijk grooter zal zijn. De boeken van den vordachte worden thans nader bekeken. Er moeten nog tal van getui gen worden gehoord. iHerna zal eerst duidelijk kunnen blijken hoeveel menschen wel tot zijn slachtoffers hebben behoord. daot TUIN-en NT GAZONMEST o.«5-o.75-l.">-2.K>-5.- (Adv. Ingez. Med.) OverwegM achteres liet de boomen openstaan. De kantonrechter te Middelburg heeft Woens dag overeenkomstig den eisch van het O.M. de overwegwachteres J. W. D. uit Oost- en West- Souburg veroordeeld tot dertig gulden boete, omdat zij op 21 Februari jl., toen de mailtrein naar Vlïssingen passeerde, de afsluitboomen niet had neergelaten. Een passeerende bejaarde wiel rijder en een met paard bespannen wagen kon den ternauwernood den trein vermijden. De verdachte heeft zich reeds eerder aan een soortgelijke overtreding schuldig gemaakt. Het O.M. sprak er zijn afkeuring over uit, dat de machinist van den trein zijn superieuren niet in kennis heeft gesteld van het gebeurde, alleen om de wachteres te sparen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. xederen dag moex Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het oederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. C moet CARTERS LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel (Adv. ingez. Med.) Uit treincoupé gevallen en overleden. Woensdagmiddag is de 69-jarige heer O. Veiling», gepensionneerd referendaris van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, op een kilometer afstand van het station Voor schoten uit een eerste-klasse-coupé van den electrischen trein Den Haag—Leiden gevallen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer naar het Academisch zieken huis te Leiden overgebracht, waar de man omstreeks half vijf is overleden. Op 31 December 1938 was bij de Nationale verzekerd 607 millioen gulden I de pren-ie-reserve 207 millioen gulden I (Adv. Ingez. Med.) Van ontbijt tot ovomaltine. Londen, April. Het is best mogelijk dat een statistisch on derzoek naar de redenen, die een Eqgelsch- man zoo onwrikbaar aan zijn vele gewoonten doen vasthouden, zou uitwijzen, dat hij er in het diepst van zijn ziel maar al te zeer ple zier in schept grapjes over die gewoonten te hooren en mits het op eenigszins geestige wijze geschiedt zichzelf als een waarlijk vreemd en bijzonder individu te zien voorge steld. Een in vaste banen geleid leven krijgt op die manier een wat origineeler aanzien, zóó, alsof het met een doel geschiedde, alsof hij een persoonlijken stijl had gevonden, die zijn mede-Europeanen missen. Waarom an ders de steeds weer opnieuw verschijnende en altijd weer populaire boeken, die mildelijk den spot drijven met het Engelsche leven? En als buitenlandsche critiek soms mocht ontbreken, zorgt men er zelf op gezette tijden wel voor. Zonder dat er iets verandert natuurlijk, dat moet u begrijpen. Zoo is er onlangs in het Lagerhuis weer eens geklaagd over de Engelsche kookkunst, die zelfs daar blijkbaar te wenschen overlaat. De critiek kwam zoowel van mannelijke als van vrouwelijke zijde. Maar het vrouwelijk ele ment was heftiger en zei niet meer of min der dan dat Engelsche vrouwen van koken niets afweten. Commentaar buiten het par lement bleef dan ook niet uit. Elizabeth Graig, schrijfster van Engelsche kookboeken, stelde vast dat in het Noorden van Engeland goed gekookt wordt en de vrouwen er belang in stellen. Maar rondom en in Londen is volgens haar de standaard schandelijk laag. ..Daar ichijnt het ze niets te kunnen schelen". Eén der dagbladen vroeg een aantal man nen en vrouwen om een oordeel. En ook hier bleken de vrouwen critischer te zijn. Met slechts één uitzondering gaven alle vijftien toe, dat ze of middelmatige of slechte kook sters waren. De ondervraagde mannen daar entegen waren over het algemeen zeer tevre den. Zij dragen daarom ongetwijfeld de mees te schuld, Eén van hen zei. dat hij altijd erg blij is weer uit het buitenland terug te ko men. „Gebraden beef, aardappelen en kool: gebraden schapen vleesch aardappelen en uien; gebraden eend en groene erwten, zelfs bacon en eieren, indien behoorlijk gebakken dat noem ik een maal. En dat krijg ik beter thuis dan in het buitenland". Daar heb je het nu maar net. Inderdaad: die gerechten komen in Engeland tot in per fectie op tafel. Roastbeef. omgeven door goud bruin gebraden aardappelen, regelrecht uit den oven.als je het daar nu maar een heel leven bij uit kunt houden is alles in orde, en valt er niets te klagen. 's Morgens een flink ontbijt met havermout, licht gerookte schelvisch. bacon en eieren, warme toast en- een kop sterke thee met veel melk. Dan kun je er verder voor de rest van den dag wel tegen en je hoeft je niet duizelig te voelen als je in ondergrond of bus stijf-op- elkaar-gepakt aan de lus moet hangen. Om l uur een heel lichte lunch: een sandwich of een klein, meestal troosteloos gerecht in der haast gegeten in een van de vele overvolle lunchrooms in de binnenstad. Want de lunch tijd is kort, niet meer dan een uur, zoodat er geen gelegenheid is om naar huis te gaan. Van de beroemde thee komt in kantoren ook niet veel terecht. Om een uur of vier een groote boordevolle kop (in Engeland zijn koppen thee voor Hollandsche maatstaven altijd groot en boordevol en een Hollandsch theeservies heeft er iets onwaarschijnlijks, alsof het in een poppenhuis thuis hoort) en wat biscuits. Maar voor de vrouw thuis kan dat om een uur of vijf een waar festijn worden. Die heeft inmiddels de lunch ook vrijwel verwaarloosd en zit nu met vriendinnen rond een theetafel met een oneindige variatie van toast, geroos terd broodachtig gebak en cakes, en schenkt thee: eerst een plas melk in het kopje, daar bovenop de thee. Waarom dat zoo moet heb ik nog nooit precies begrepen. Het schijnt dat er een scheikundige mythe aan ten grondslag ligt, waarbij thee en melk in deze volgorde tot een beter te verteren geheel worden. Voor mij is dit een speciale reden tot bezorgdheid, omdat ik aan slappe thee zonder melk de voorkeur geef en dus steeds angstig op de loer moet liggen om die melkkan tegen te hou den en daarop vrijwel al het warme water voor mezelf opeisch. Waarop zonder uitzon dering blikken en woorden van afgrijzen in ontvangst vallen te nemen. Desondanks is de afternoon-tea in het Engelsche bestel der dingen een welkome gebeurtenis. Kantoren beginnen laat, meestal niet voor half tien en eindigen dus ook laat, vaak om en bij zessen. Ook al omdat de meeste kanto ren de goede gewoonte hebben Zaterdagsmor gens niet te werken, zoodat die tijd geduren de de week wordt Ingehaald. Het onvermij delijk gevolg is, dat er 's avonds pas latei- wordt gegeten, zoo tusschen zevenen en ach ten. Dan kan de meneer die zoo op roastbeef gesteld is, en die tot nu toe vrijwel op zijn uitgebreid en zwaar ontbijt heeft geleefd, ein delijk zijn hart ophalen. En als alles goed gaat, zijn maal beëindigen met een „fruit-pie" vruchten gedekt door een knapperige korst; of een ..trifle", een mengsel van vruchten, spons-cake en vla, om maar enkele van de zeer uitgebreide reeks „sweets" te noemen, waarin de Engelsche keuken uitblinkt. Tenzij meneer, wat lang niet onwaarschijn lijk is, zich uit overgevoeligheid voor zijn ge zondheid en fitness, zulke dingen ontzegt. Dan vallen er altijd nog biscuits met kleine blok jes „cheddar", één van 's werelds saaiste kaas soorten. te eten. En tenslotte misschien nog een kop koffie, die in bijna alle Engelsche ge zinnen op dezelfde manier als thee wordt be reid. alleen in een anderen pot van hooger formaat, en dus ook meestal weinig met kof fie gemeen heeft. Tegen het naar bed gaan wordt dan mis schien nog een kop chocola of ovomaltine ge dronken. Dat hangt ervan af in hoeverre de advertenties, die zeggen, dat je 's nachts eigenlijk zonder dat je het zelf weet ligt te verhongeren en dus 's morgens lusteloos op staat. tenzij je 's avonds voor het naar bed gaan een dosis van dit voedse'. hebt ingeno men. hebben ingeslagen. En dan den volgenden morgen weer „bacon" of „haddock", of „porridge", of alle drie,... Van slecht koken is eigenlijk geen sprake. Behalve de groente (die onder het mom van grooteren vitaminenrijkdom maar luiweg uit het water wordt gevischt) is wat gekookt wordt niet slecht. Het gaat hem dan ook meer om wat niet gekookt wordt. Om het gebrek aan variatie en vooral het gebrek aan ver beeldingskracht. En verbeeldingskracht, he laas, valt moeilijk aan te leeren. Vr. S. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Valt een service-station onder de Vestigingswet? Onlangs is te Velp (Gld.i aan den Rijks weg een nieuw benzinelaadstation geopend, welk station tevens voorzien is van een in richting voor het z.g. doorsmeren van auto's. In Februari j.l. werd tegen den exploitant proces-verbaal opgemaakt, wegens overtre ding van het vestigingsverbod voor automo biel- en garagebedrijven. De zaak diende Woensdag voor den Arn- hemschen kantonrechter. De ambtenaar van het O.M. was van meening, dat het door- smeren van een auto behoort tot de onder houdswerkzaamheden aan automobielen en aangezien voor een zoodanige inrichting krachtens de sperregeling vergunning noodig is, eisch te hij f 10 boete of vijf dagen hech tenis. Als gemachtigde van den verdachte trad op mr. W. van Elden uit 's-Gravenhage, die betoogde, dat een benzine-laadstation moei lijk als een garagebedrijf is te beschouwen en derhalve niet onder de vestigingswet valt. Dze service-stations dienen voornamelijk voor het leveren van benzine en olie aan passeerende automobilisten. Krachtens de sperregeling voor automobiel en garagebedrijven wordt onder een zoodanig bedrijf o.m. verstaan een inrichting voor het verrichten van herstellings- of onderhouds werken aan automobielen. Het doorsmeren is geen onderhoudswerk in den eigenlijken zin van het woord. De verschillende kleine voorraadruimten aan de assen en het chassis worden slechts met olie of vet gevuld. Er wordt aan de auto niets opgeknapt of gerepareerd. Er is geen essentieel verschil tusschen het leveren van olie of benzine voor den motor en het leveren van olie of vet. Mr. van Elden concludeerde dan ook tot vrijspraak. De kantonrechter heeft de behandeling van deze zaak tenslotte aangehouden teneinde de meening van deskundige zijde te hooren. BRANDJE IN KANTOORLOKAAL VAN HET CENTRAAL STATION. Woensdagavond om half zeven stonden honderden menschen voor het Centraal Station te Amsterdam te kijken naar een brand, die uitgebroken was in een kantoor lokaal van „Wagons Lits" welk kantoorlokaal gelegen is boven den Westelijken ingang van hest stationsgebouw. De brand was vlak bij het raam uitgebroken en is waarschijnlijk ontstaan door het achte loos wegwerpen van een sigaret. De brandweer, die van vele zijden gewaar schuwd werd. was spoedig ter plaatse met twee motorspuiten en een ladderwagen. In tusschen had het personeel van het Centraal Station de deui'en van het kantc-orlokaal, dat reeds verlaten was. geforceerd en met een schuimbluschapparaat had men het brandje, dat zich. van de buitenzijde bekeken, tamelijk ernstig liet aanzien, spoedig gebluscht. zoo dat de brandweer geen motorspuit in werking behoefde te stellen.. Behalve de gordijnen zijn een paar bureaux beschadigd en eenige papieren verbrand. De ramen zijn door de hitte gebarsten. VER. VOOR FACULTATIEVE LIJK VERBRANDING. Onder voorzitterschap van den heer H. Dei- num hield de Afd. Haarlem dezer dagen haar Jaarvergadering in hotel Lion d'Or. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter in het bijzonder den overleden Algem.. Penningm. wijlen Mr. Verbroek te den Haag. De Afdeeling staat er financieel goed voor en het ledental ging ook dit jaar weder vooruit. Op 1 Januari telde de afd. 927 leden. Het jaarverslag van den Secretaris-Penning meester mocht ook nu weer de goedkeuring van de vergadering wegdragen Op voorstel van de kascontrölecommissie werd de penning meester onder dankzegging décharge verleend. De heer E. M Bakker, aan de beurt van af treding. werd bij acclamatie herkozen, zoodat het Béstuur geen wijziging onderging. Besloten werd de stem uit te brengen op de beide aftredende Hoofdbestuursleden. Indien alsnog een vacature mocht ontstaan, zal de afd. een eigen candidaat op den voorgrond brengen. Nadat nog verschillende Huishoude lijke zaken behandeld waren sloot de voorzitter met een toepasselijk woord de vergadering. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE. De opbrengst van de Emmabloemcollecte te Haarlem. Bloemcndaal. Overveen en Aerden- hout bedroeg f 4930.54 Dat is f 300 minder dan het vorig jaar. Gehoopt wordt, dat alsnog eenige giften zullen binnenkomen. X.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK TE HAARLEM. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders werd het verslag over het jaar 1938 uitge bracht (door ons reeds vermeld) en werden de balans en de verlies- en winstrekening goedge keurd. De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer A. Donker, werd herkozen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5