Lebrun opnieuw president van Frankrijk. De lersche terroristen Bij eerste stemming HERKOZEN. Hongarije krijgt er 45000 inwoners bij. en hun vernielingsplan. DONDERDAG 6 APRIL 1939 H A' A" R L" E M'S DAGBLAD Albert Lebrun is opnieuw voor den duur van zeven jaar gekozen tot president van de Fransche Republiek. In de Donderdag in het beroemde paleis te Versailles ge houden zitting van de Nationale Vergadering, Senaat en Kamer tezamen, werden bij eerste stemming van de 904 geldige stemmen 506 op hem uitgebracht, zoodat hij de ver- eisclite absolute meerderheid behaalde. De volledige uitslag der presidentsverkiezing luidt Lebrun 506 stemmenHerriot 53, Bouisson 16, Godard 50, Cochin (communist) 74, Bedouce sociidist) 151, Piétri 10, verschillende anderen 44. Totaal aantal stemmen 910, ongeldig 6 stemmen. Om vijf minuten over twee weerklonk het belletje, waarmede de voorzitter de opening van het Congres der Nationale Vergadering aan kondigde. Jeanneney las daarop de wetsartikelen voor, krachtens welke de nationale vergadering is bijeengeroepen. Na eenige formaliteiten begon daarop, om kwart over twee, de rij der kiezers langs de tribune te trekken. Labbé, senator der Ardennen, bracht als eerste zijn stem uit. De stemming verliep kalm. Alleen de com munisten verwekten eenig rumoer. Slechts wei nige leden der Nationale Vergadering waren af wezig. De belangstelling was groot. De oorspronkelijke candidaten, die hun candi- datuur tegenover die van Lebrun hadden inge trokken, werden bij hun verschijnen toege juicht. Te 5.20 uur deelde de president van den senaat, Jeanneney, den uitslag der presidentsverkiezing mede. De communistische afgevaardigden schreeuwden „aftreden". De groote meerderheid der parlementsleden ech ter verhief zich van de zetels om geestdriftig te applaudiseeren. Te midden van het tumult zette Jean neney de voorlezing van het resultaat voort. Men hoorde hem zeggen: „Daar Albert Le brun de meerderheid der stemmen heeft ver worven, verklaar ik hem tot president der Fransche republiek gekozen". (Een donde rend applaus van rechts, centrum en een ge deelte van links was het antwoord. De com munisten bleven schreeuwen „aftreden", waarop de andere parlementsleden de Mar seillaise aanhieven. Jeanneney deed het pro ces-verbaal goedkeuren en verklaarde de zit ting der nationale vergadering gesloten. Te half zes werd de bijeenkomst opgeheven. Herriot werd bij zijn vertrek door de lin kerzijde toegejuicht. Jeanneney en Daladier begaven zich daarop in gezelschap van twee secretarissen naar het Elysee om president Lebrun met zijn verkie- kiezing geluk te wenschen. De herbenoeming van Lebrun heeft volgens Havas in de hoofdstad geen verrassing ge wekt: Zij is met groote voldoening ontvan gen en vormt overal het gesprek van den dag. In sommige winkel-etalages heeft men het portret van Lebrun, omgeven door lint in de Fransche kleuren, geplaatst. In zijn commentaar op de herkiezing van Lebrun tot president van de Fransche repu bliek schrijft Delpeyrou in ,Xe Jour" dat de herkiezing een overwinning is van het gezond verstand der Franschen. In de „Petit Parisien", schrijft Morice, dat stabiliteit en continuïteit waarden zijn, wel ke te lang uit het parlementair spraakge bruik waren verdwenen. Zij komen thans weer in de mode en het geheele land kan zich daarom gelukkig prijzen. In „Le Populaire" schrijft Léon Blum, dat men weet dat hij de omstandigheden, waar onder Lebrun candidaat is gesteld, beteurt. Dit had met openhartig vertrouwen den wil tot eenheid en met waarlijk x-epublikeinschen geest voorkomen kunnen worden. Doch nu Lebrun is gekozen tot president der republiek is het voor de socialisten „het geëerbiedigde staatshoofd". De carrière van Lebrun. Albert Lebrun, de veertiende president van de Fransche republiek werd 29 Augustus 1871 te Mercy-le-Haut in het departement Meurthe en Moezel geboren. Hij was oorspronkelijk mijningenieur en heeft als Zoodanig verschil lende wetenschappelijke werken geschreven. Van 1910—1920 was hij Kamerlid voor de Republikeinsche Unie, de groep van Poincaré Als Lotharinger onderhield hij met Poincar? nauwe relaties. Van 19111914 was hij mi nister van koloniën in onderscheiden mini steries. van 1917—1918 minister van blokkade, van 19181919 van ..bevrijde gebieden". In 1920 werd Lebrun senator. Hij leidde van 1926—1931 de schulddelgingscommissie Ir Juni 1931 volgde hij Doumer op als president van den Senaat. Den lOden Mei 1932. na den gewelddadigen dood van denzelfden staats man werd hij diens opvolger als president van de Republiek. Als staatshoofd heeft Le brun in Februari 1934 daadwerkelijk bijge dragen tot de concentratie der burgerlijke partijen en de vorming van het ministerie- Doumergue. De houding der Ver. Staten bij een Europeescli conflict. Stimson voor aansluiting bij Engelsch- Fransch-Russisch blok. Voor de Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft oud-staats secretaris Stimson gepleit voor een amende ment op de neutraliteitswet, welke Roosevelt meer bevoegdheden zou geven. Wanneer een algemeene Europeesche oorlog mocht uitbreken, zoo zeide Stimson, zou de tegenwoordige neutraliteitswet tot gevolg heb ben. dat de Vereenigde Staten het volgende slachtoffer zouden worden van een aanval. Stimson zeide met nadruk dat hij voor stander is van deelneming der Vereenigde Staten aan een oorlog, wanneer de Sovjet Unie met Engeland en Frankrijk zou samen werken en deze bevriende mogendheden in een oorlog zouden worden meegesleept. Stimson zeide dat Roosevelt volmachten moesten worden gegeven om in geval van oorlog verschil te maken tusschen aanvallers en slachtoffers. Hij verklaarde „Drie van de zeven machtigste naties ter wereld hebben de leer van wederzijdsch respect, dat tusschen de naties bestaat, verworpen; bedreigingen, agressie en verdragsschending gaan hand in hand als elementen van hun systeem", aldus Stimson. die hieraan toevoegde: ..De achter eenvolgende aanvallen welke alle vroegere verdragen en het internationale recht hebben geschonden op Mandsjoekwo, Noord-China. Zuid-China, Abessynië. Spanje. Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije en Litauen, hebben den revolutionnairen aard van de wijziging, waar voor wij geplaatst zijn, duidelijk in het licht gesteld." In regeeringskringen is men van gevoelen, dat de openbare meening, indien het tot een oorlog zou komen, zal weigeren steun te geven aan een wet. welke de voor het Engelsch- Fransche blok vitale behoeften zou afsnijden. Britseh-Poolsclie bondgenootschap vrijwel een voldongen feit. Ook dc Joodsche kwestie in Polen o.a. door Beck en Halifax besproken. Volgens Poolsche kringen te Londen hebben de besprekingen van Woensdag tot het resultaat geleid, dat een Britsch- Poolsch bondgenootschap vrijwel een voldongen feit is geworden. Verklaard wordt verder, dat de algemeene be ginselen van politieke en economische samen werking tusschen beide landen vastgesteld zijn. Bovendien zijn Engeland en Polen het volgens dezelfde kringen eens geworden over de begin selen voor een regeling der Joodsche kwestie in Polen. Naar verluidt zullen practische maat regelen op deze overeenstemming volgen. Men zegt voorts, dat Beek heeft vast gehouden aan het standpunt, dat Honga rije niet van het Oost-Europeesche de fensieve verbond moet worden uitgeslo- ten en dat Polen afkeerig is van Russi sche deelneming. Chamberlain zal heden de totstandkoming van de overeenkomst met Polen in het Lagerhuis mededeelen. De Ilaliaansche pers toont, naar Havas uit Rome meldt, levendige belangstelling voor de besprekingen te Londen. Men is van oordeel, dat het resultaat van deze besprekingen van invloed zal zijn op de houding van de staten in Zuid- Oost-Europa, aan wie Engeland eveneens zou kunnen voorstellen de grenzen te garandeeren, hetgeen te Rome ongunstig wordt beschouwd. De „Tribuna" schrijft dat „de groote kinder lijkheid van de kleingeestige puriteinen zich kan verbeelden de combinaties van de Britsche re geering voor te stellen als een ernstige vredes organisatie en niet als een nieuwe poging een Fransch-Britsche hegemonie in te voeren". De Italiaansche pers beschuldigt Engeland protectoraten te willen instellen en verklaart te hopen, dat dit zal mislukken. VRIJDAG 7 APRIL HILVERSUM L 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 8.Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst 11.Gramofoonmuziek 11.15 Cellovoordracht met pianobegel. en gr.muz 12.— Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Orgelspel 1.45 Gramofoonmuziek 2.45 „Lauda tio". 3.30 Gramofoonmuziek 3.40 Declamatie, af gewisseld door het Laudatio-strijkkwartet. 4.45 Gramofoonmuziek 5.Zang 5.45 De Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten (Om 6.30 Berich ten). 7.Berichten 7.15 Christ. Friesch program ma. 7.45 Berichten ANP, herhaling SOS-Berich- ten. 8.Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna Orgelspel 10.Berichten ANP 10.05 Koninklijke Christ. Oratoriumvereeniging, Utr. Stedelijk orkest en solisten (opn.) 10.45 Gramo foonmuziek 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n. 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Orgelspel (ca. 8.15 Berichten) 8.30 Gra mofoonmuziek 10.Morgenwijding 10.20 De clamatie 10.40 Viool en piano 11.05 Declamatie 11.20 Residentie-orkest en solist (opn.) 12. Het Lyra-Trio (ca. 12.15 Berichten) 12.50 Gra mofoonmuziek 1.10 AVRO-Aeolianorkest en so liste. 2.Declamatie en gramofoonmuziek 2.30 Omroeporkest en solisten. 4.Gramofoonmuziek 4.30 De Ramblers. 5.Voor de kinderen. 5.30 6.Gramofoonmuziek 6.05 Esmeralda 6.28 Be richten 6.30 Causerie „Kunstenaar en gewelds- waan" 6.50 Orgelspel 7.VARA-Kalender 7.05 „Socialisme en humanisme", lezing. 7.23 Berich ten ANP 7.30 Doopsgezinde Kerkdienst 9. VAR A-Strijkorkest en gramofoonmuziek 10. Zang met gitaarbegeleiding (opn.) 10.20 Gramo foonmuziek 10.30 Berichten ANP 10.40 Avond wijding 11.Orgelspel 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 12.10 Reginald King en zijn orkest. 12.50 „The Templars", 1.20 BBC-Welsorkest. 2.20 Michae- loff en zijn orkest. 2.50 Causerie „The celestial gardeners" 3.10 Het Clarilyn sextet 3.35 Troise en zijn mandoline-orkest en solist 4.20 Religieuze declamatie 4.40 Viool, cello en piano. 5.20 Gra mofoonmuziek 5.50 Fred Hartley en zijn sextet en solist. 6.20 Viool en piano 6.50 Berichten 6.55 Kerkdienst 7.55 Het Orquesta Romanza 8.20 10.25 BBC-Symphonie-orkest, het Philharmonisch koor, de BBC-Zangers en solisten (9.059.20 Berichten). RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.en 11.20 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 1.30 Jean Ibos' orkest 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.35 Vioolvoordracht 3.50 Zang. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.50 Cellovoor dracht 5.25 Kamermuziek. 6.35 Zang 7.20 Bailly- orkest 8.50 Radiotooneel 10.50 Cellovoordracht. 11.2012.50 Nachtconcert mmv. het Joseph Noyon-koor. KEULEN, 456 M. 5.20 Militair orkest 7.50 Orgel en viool 8.35 Gramofoonmuziek 10.35 Kamermuziek 11.20 Om- •oeporkest en solist 1.20 De „Drei Musikanten" en solist. 3.20 Danziger Landesorkest, Schupo- orkest en solist. 5.40 Piano-voordracht. 6.20 Om- •oeporkest, West-Duitsch strijkkwartet en so listen. 9.5511.20 Otto Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL. 322 M. Ï2.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.50 Gramofoonmuziek 2,203.20 Goede Vrijdag-Uitzending 5.20 Zang en piano 6.20 Gra mofoonmuziek 6.50 Het van Hecke-kwartet. 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Omroepsymphonie-orkest gemengd Omroepkoor en solist. 8.50 Radiotooneel Nieuwe gebied omvat pl.m. 40 gemeenten. „Landkaarfen-met-gum" te Boedapest te koop.... Onze correspondent te Boedapest schrijft ons: E kleine, maar niettemin bloedige oor log met vele dooden en gewonden aan beide kanten, die tusschen Hongaar- sche en Slowaaksche troepen in Roethenië en ten westen ervan ontstaan was, schijnt nu, voorloopig tenminste, wel beëin digd te zijn,"want de met elkaar onderhande lende groepen Hongaren en Slowaken zijn het eindelijk in hoofdtrekken met elkaar eens geworden. Het verdrag is reeds onderteekend. Hongarije krijgt er bij het reeds aanvankelijk door de Hongaarsche troepen in bezit geno men gebied nóg een stuk bij, dat ongeveer duizend vierkante kilometers groot is, uit cir ca veertig gemeenten bestaat en naar schat ting 45.000 inwoners telt. Voorloopig wordt dit gebied nog door militaire autoriteiten be stuurd. Het zal hier iets langer duren voordat deze de macht in handen van een burgerlijk bestuur overgeven dan dat dit in het eerst- terugverworven gebied in het zuiden van Slo wakije het geval geweest is. Het zoogenaamde Karpathengebied toch zal. zooals minister president Teleki reeds enkele weken geleden beloofd heeft, een eigen autonoom bestuur krijgen. De voorbereidende werkzaamheden zullen eenigen tijd in beslag moeten nemen. Intusschen heeft de staatkundige landkaart v^n Europa vooral ook door de annexatie van het Memelland door Duitschland weer enkele veranderingen ondergaan. Men weet algemeen dat het een groote vraag is of deze de laatste zullen zijn. Een man, die op het drukke kruis punt van de Erzsébet körut en de Rakoczi ut. vlak bij het bekende café Emke en het Népszinhaz of Nationale Theater op straat landkaarten van ons werelddeel verkoopt, houdt daar blijkbaar ook wel rekening mede Hij speculeert op het gevoel voor humor bij het publiek, want hij roept dag-in dag-uit met luide stem: „De nieuwste landkaart van Europa, met de nieuwste grenzen. Bij elke kaart een stuk radeergummi! Slechts twintig filler!" Hij heeft de lachers op zijn hand en velen koopen zoo'n kaart bij hem. Het overgroote deel van de Hongaren is er vast van overtuigd dat Roemenië nu spoedig aan de beurt zal moeten komen en een flink stuk van het na het einde van den wereldoorlog verkregen gebied van Zevenburgen zal moeten terugge ven. Verhalen doen de ronde, volgens welke de Roemenen reeds bijna al hun troepen uit Arad en uit andere vroeger Hongaarsche ste- 9.50 Vervolg concert 10.30—11.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio orkest 1.50 Gramofoonmuziek 2.203.20 Het Heilig Uur. 5.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Literair-muzikaal programma 8.20 Goede Vrij dag-programma. 9.05 Dienst der Graflegging vol gens de Byzanthijnsch-Slavische-ritus 9.50 Radio orkest, koor en solisten 10.3011.20 De donkere metten van Goede Vrijdag. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest. 8.20 Radiotooneel (opn.) 9.20 Berichten 9.50 Altfluit en orgel 10.05 Berichten 10.2011.20 Gramofoonmuziek. Onze Londensche correspondent schrijft ons: OOR de internationale crisissen heen is er een aanslag gepleegd op Engeland. Voor de buitenwereld is deze gebeur tenis nagenoeg onopgemerkt voorbij gegaan. In minder verontrustende tijden zou ze langen tijd het nieuws van den dag zijn ge weest. De aanslag is mislukt dank zij de bedrij vigheid en de waakzaamheid van 10.000 politie agenten. Zij zijn ook nu nog waakzaam. Zij staan op de bruggen en zij houden de gas- en electrici- teitsfabrieken en de waterleidingen in het oog. Zij bewaken de munitiefabrieken en de stations der spoorwegen. Men kan niet precies weten hoeveel Ieren wild genoeg zijn om bommen te willen hanteeren, die primitieve bommen in va liesjes en City-bags waarmede een balustrade, een muur, een poort en gevels en ruiten zijn ge havend. Het aantal samenzweerders van Iersch bloed, dat door de gerechtshoven van het land is ge gaan en veroordeeld is tot vele jaren gevange- xisstraf, van acht tot twintig jaar, is zoo aan zienlijk geweest dat men den tel niet bij kon houden. Maar wij weten dat de voormannen van deze desperate beweging er bij zijn, Mr. Mason die niet Mason heet en die „de bevelvoerende officier" is „van het Iersch Republikeinsch Le ger in Groot Brittannië". En Mr. Fleming, die op 13 Januari zijn ultimatum zond aan Lord Hali fax, een document waarin werd gedreigd dat de bommen zouden ontploffen indien de Britsche bezettingstroepen in Ierland niet binnen vier dagen naar huis waren gestuurd. Ontaard nationalisme. De aanslag op Engeland was op kleine schaal (omvang is immers zoo relatief in deze dagen) een symptoom van dat bijzondere nationalisme, dat in zijn excessen getuigt van zijn ontaarding. De Ieren, die de bomaanslagen in Engeland heb ben gepleegd en er misschien nog wel een paar zullen plegen, meenen dat zij de dragers, de handhavers, de kampioenen zijn van hun natio naal bestaan. Zij zijn om strijd verloochend door de leiders van het lersche volk, door De Valera, door Cosgrave, door Lord Craigavon. Deze lei ders zijn voor hen verraders van de lersche zaak, omdat zij het raadzaam en redelijk ach ten Britsche strijdkrachten te doen meewerken aan de lersche kust- en havenverdediging. En zij meenden Engeland te kunnen dwingen de Britsche troepen terug te trekken van den grond van het Groene Eiland door te beproeven het dagelijksch leven van dit land te terroriseeren en de functies van en voor de gemeenschap stil te leggen. Zij ontvingen hun tien, hun vijftien, hun twjntig jaar gevangenschap met den uit roep „Lang leve Ierland" of „Up the republic" Soms waren zij stom voor den rechter en soms verklaarden zij de rechtspraak van Engeland niet te erkenneD Het vernielingsplan. Uit de behandeling van de verschillende zaken betreffende de bomaanslagen in vele steden van Engeland is min of meer bekend geworden wat deze fanatieke personen van de I.R.A. voorne mens waren te doen. Zij hadden kaarten ge maakt waarop electrische centrales, fabrieken, pompstations van waterleidingen enz. in Lon den. Birmingham, Manchester en Coventry wa ren aangegeven. Engeland was in 18 secties ver deeld, elke sectie een operatiegebied voor een half dozijn IRA-soldaten. Er was een program van actie voor elke groep, met het uur en het voorwerp van een aanslag er op vermeld. Dat alles was op schrift gesteld met uitvoerige in structies. Het hoofdkwartier in Liverpool en de IRA-leiders in Dublin hadden alles georganiseerd op een wijze die een betere zaak waardig zou zijn geweest. Maar machtig veel zorg en moeilijkheden lig gen tusschen een opzet en zijn uitvoering. En al hebben de samenzweerders naar schatting 20.000 schade aangerrcht en 1 Engelschman om het leven gebracht het zou zeker heel wat erger zijn afgeloopen indien de politie er niet in geslaagd was de meeste terroristen en would-be- terroristen in verzekerde bewaring te stellen vóórdat zij zelfs tijd hadden gehad hun program van verwoestende werkzaamheid en hun in structies te bestudeeren. Waarom de aanslag mislukte. De politie was niet geheel onvoorbereid toen in den ochtend van 16 Januari dat was vier da gen na het „ultimatum" aan Lord Halifax de eerste bommen in Southwark en Enfield, dis tricten van Londen, ontploften. Reeds acht maanden tevoren had ze kennis gekregen van den trek van lersche extremistische politici van Dublin naar Liverpool. Hun gangen waren ge volgd en hun adressen en die van hun vrienden en medestanders opgeteekend. Huiszoekingsbe velen hadden al maanden lang klaar gelegen. Op den dag van den eersten bomaanslag werden in Londen 89 huiszoekingen verricht bij lersche verdachten. Drie arrestaties volgden. Het waren er niet veel maar ze waren belangrijk. De do cumenten, die op deze mannen werden gevonden, brachten veel aan het licht; het plan de cam pagne, hierboven aangegeven, plaatsen in Lon den waar ontplofbare stoffen waren opgesta peld. Dat het snoode plan grootendeels verijdeld werd kan dus in de eerste plaats worden toege schreven aan het feit dat de politie in Engeland reeds maanden geleden kon vermoeden dat de I.R.A. iets in het schild voerde, in de tweede plaats aan het feit dat de Londensche politie ge reed stond op het eerste teeken van actie alle verdachte Ieren in Londen aan te houden en in de derde plaats aan de onoordeelkundigheid en de onbeholpenheid van de terroristen. A. K. VAN R. den aan de grens hebben teruggetrokken en dat veel Roemenen, die gedurende de laatste twintig jaar huizen en andere bezittingen in die streek aan de grens verworven hebben, thans alle mogelijke moeite doen die tegen een „zacht prijsje" van de hand te doen. Het evenement der agrarische tentoonstelling. In Boedapest heerscht op het oogenblik groote bedrijvigheid, want er wordt de groote landbouw- en veeteelttentoonstelling gehou den, die elk jaar tegen de komst van de lente een van de grootste evenementen in het leven van de hoofdstad van dit agrarische land is. Van heinde en ver zijn boeren en grootgrond bezitters naar Boedapest komen toestroomen. Zij bevolken de straten en de hotels en restau rants. In sommige hotels, waarin zij volgens een oude traditie van vader op zoon steeds hun intrek plegen te nemen, waren alle ka mers al sedert weken besproken. Ook in het hotel, waarin ik woon en dat sedert tientallen van jaren door aristocraten van buiten en andere grootgrondbezitters bezocht wordt, is geen kamer onbezet gebleven. Tot zelfs in de "badkamers werden gasten ondergebracht. De landbouw- en veeteelttentoonstelling, die op een terrein en een renbaan buiten de stad, vlak bij een der twee Boedapester fa brieken van de Nederlandsche firma Philips gehouden wordt, is de moeite van een bezich tiging ten zeerste waard. Men ziet er einde- loozen rijen paarden, stieren, varkens en scha ldendie in lange stallen zijn ondergebracht. Prachtstukken van vee, oa. ook van het land goed Kenderes van het staatshoofd Horthy, die de expositie zelf heeft geopend. De stieren, waarvan men er honderden naast elkaar ziet liggen en staan, zijn doorgaans grijs of room kleurig van vel. Vele behooren tot het ras met de languitloopende breede horens, dat de Magyaren meer dan duizend jaar geleden uit Azie hebben meegebracht, toen zij ons wereld deel binnentrokken. Sommige dieren hebben kogels van lood of van koper op de punten van hun horens om te voorkomen dat zij schade aanrichten. Tijdens de tentoonstelling werd een spring concours van paarden gehouden, waaraan tal van officieren van het Hongaarsche leger met hun dieren deelnamen. De bereden politie in gala-uniform en met helmen op, die aan een Perzisch model doen denken, voerde op roode schabrakken en groepsgewijze op zwarte, bruine en witte paarden van zeer edel ras gezeten, onder den luiden bijval der menigte prachtige figuren uit Een kleurenspel. D Hongaren, die van buiten naar de stad gekomen zijn, dragen de bontste kleederdrachten. Men ziet paarden herders van de poesta met breede witte (mantels over de schouders gehangen, die met de schit terendste patronen in roode, groene, blauwe en gele kleuren geborduurd zijn. Men ziet mannen met wijde witte rokken aan, in dui zenden plooitjes gevouwen, rokken, die toch eigenlijk broeken zijn, met daarboven korte jakjes in kleurige versleringen en met wui vende witte pluimen van een Hongaarsch grassoort op het hoofd. Men ziet vrouwen met verscheidene stijve, wijd-uitstaande rok ken boven elkaar, waarin alle kleuren van de regenboog vertegenwoordigd zijn. met daar onder hemelsblauwe, knalroode of grasgroene kousen met oranje stippen er op Het is een waar festijn voor het oog. Een feest, dat slechts enkele malen per jaar in de hoofdstad de zien is, o.a. ook wanneer op den twintigsten Augustus de dag van koning Stefanus den Heilige gevierd wordt. W. M. BEKAAR, Koning Ghazi in liet koninklijk mausoleum bijgezet. Rouw in alle Arabische landen. Woensdagmorgen is het stoffelijk overschot van koning Ghazi van Irak in het koninklijk mausoleum te Bagdad bijgezet naast zijn vader koning Faisal. Het land bood zijn koning een roerend afscheid. Uit alle deelen des lands wa ren delegaties gekomen om de teraardebestel ling bij te wonen. Het geheele diplomatieke corps en alle autoriteiten waren eveneens tegenwoor dig. De plechtigheid verliep volkomen ordelijk. In verband met de onlusten te Mosoel, waarbij de Britsche consul werd gedood", waren uitge breide maatregelen genomen ter bescherming van de diplomaten. Naar schatting hebben meer dan 100.000 per sonen den rouwstoet gadegeslagen. De baar met het stoffelijk overschot was op een affuit geplaatst. Alle daken der gebouwen en huizen in de buurt van het mausoleum waren dicht bezet met in het zwart gekleede vrouwen, die volgens de gewoonte der vrouwen in de Ara bische landen, weeklaagden. Meisjesstudenten liepen in den stoet mede. Vliegtuigen der Iraksche luchtmacht brach ten de laatste eerbewijzen. In alle Arabische landen wordt om koning Ghazi I gerouwd. In Damascus werd op het tijd stip van de bijzetting het geheele verkeer vijf minuten stil gelegd en in Palestina bleven van daag de Arabische winkels gesloten. De Nationale Vergadering is voor 8 April bij eengeroepen ten einde de benoeming van Ab- doellah tot regent te bevestigen. De vermoorde Britsche consul zal Vrijdag a.s. met militaire eer ter aarde worden besteld. Het onderzoek naar het ongeluk. Volgens de bevindingen van den rechter, die het onderzoek heeft ingesteld inzake het auto ongeluk, is de koning, na het passeeren van een overweg de macht over het stuur kwijt geraakt. De auto kwam op een oneffen stuk grond terecht en reed tegen een lichtmast van het electrici- teitsnet. De paal brak en kwam op den koning neer, die een ernstige hersenschudding opliep. De koning is een uur later aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De rechter zeide een onderzoek ter plaatse te hebben ingesteld en twee getuigen van het on geluk, die achter in de auto van den koning za ten, in het ziekenhuis te hebben ondervraagd. De magistraat concludeert, dat de botsing zuiver aan een ongeluk is toe te schrijven. Ongeluk op de „Kaly" eischte zes dooden. Het aantal personen, dat bfj de ontploffing aan boord van het in den Sandelfjord liggende tankschip „Katy" om het leven gekomen is, be draagt tot dusver zes, het aantal gewonden on geveer twintig. Alle slachtoffers zijn werfar- beiders.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9