Haarlem's Dagblad Italië treedt handelend op TROEPEN NAAR ALBANIË. Albanië Overvallen. DE STRIJD ONTBRAND Wacht niet tot den laatsten dag... met het bestellen van Uw plaatsbewijzen! Vogelnestjes. Het Belangrijkste 56e Jaargang; No. 17117 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigein. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38G10. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 7 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse uummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonneraentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Italiaansche dictator Mussolini heeft vannacht zijn oorlogsschepen met zijn lan dingstroepen op het kleine Albanië losgela ten. Hij heeft Durazzo en Valona door zijn machtige bombardementsvliegtuigen met bom men laten bestrooien. In den nacht heeft hij deze stadjes laten bombardeeren, die gedu rende de laatste dagen het centrum van na tionale feestvreugde waren geweest, omdat aan Koningin Geraldine een zoon was ge boren. Het kleine bergvolk was vol vreugde, omdat het een kroonprins had. Hopelijk leeft het pasgeboren kind op dit oogenblik nog. Dit is nu de nieuwste oorlog, ingezet bij plotselingen overval en zonder een schijn van reden of recht. De Albaneezen zijn een eenvoudig en pri mitief bergvolk. Hun berglandje heeft een op pervlakte van 45.000 K.M.2 en is dus wat grooter dan Nederland (38.000 K.M.2) maar het is deels zeer ontoegankelijk en maar heel spaarzaam bevolkt. Volgens een telling van het jaar 1927 bedroeg het bevolkingstotaal toen 833,618 zielen, dat is dus één tiende van het Nederlandsche. In datzelfde jaar 1927 werd met Italië het Verdrag van Tirana ge sloten, dat het land geheel in de Italiaan- sche invloedssfeer bracht En dit moet wel een .recente herinnering bij u wakker roepen. Na tuurlijk! In September 1938 werd Tsjecho- Slowakije, na de conferentie te München, ge heel onder invloed van Duitschland gebracht en zes maanden later werd het door Duitsch land veroverd en tot „protectoraat" ge maakt. Welnu, Mussolini vindt dat hij het zelfde wel met Albanië kan doen. Hij heeft het nog even een ultimatum gesteld, dat door de Albaneesche Kamer met algemeene stem men verworpen is en is vannacht met zijn bescherming begonnen. Want „protectoraat" beteekent, zooals u weet, beschermd grond gebied. Deze gedachte is in bommen vertaald. De Albaneezen .blijken zich dus te verzetten. Zij hebben heel wat afgevochten in hun his torie en nu vechten zij opnieuw voor hun vrij heid. Tegen een overweldiger, die in zijn kran ten bevolen heeft te schrijven dat het optre den van Italië een gevolg is van de dreigende betoogingen der gewapende benden in Alba nië. Dat is echt eerlijk en heldhaftig, vindt u niet? Daaruit moeten de Italianen dus be grijpen dat hun land, met zijn tusschen de veertig en vijftig millioen inwoners en zijn enorme bewapening, door het kleine Albanië met zijn 833.000 inwoners en zijn kleine leger tje bedreigt werd! Ha ha! De Duce heeft blijkbaar geen al te hooge opinie over het ge zonde verstand van zijn Italianen. Maar opnieuw moet hij vechten. Duitsch land heeft verscheidene landstreken die trou wens met Duitschers bevolkt waren kunnen bezetten zonder vechten en tenslotte Tsjecho- Siowakije eveneens, omdat het gedemorali seerd was. Maar Mussolini heeft in Abessinië tegen de primitieve negers moeten vechten en nu verzet dat nietige Albanië zich weer. Het meent recht op zijn vrijheid te hebben. En volgens de berichten is een poging tot ont scheping van Italiaansche troepen bij Durazzo reeds afgeslagen. Maar er wordt hevig ge vochten bij Valona Natuuidijk zullen de Albaniërs zich in hun bergen pogen terug te trekken en een guerilla- oorlog trachten te voeren. Het luchtwapen zal hen evenwel ook daar weten te vinden. De oorlog in Abessinië heeft bewezen dat een primitief-bewapend volk tegen de moderne oorlogstechniek, die de vernietiging tot de hoogste beestachtigheid heeft opgevoerd, maar een schijntje kan uitrichten. Als de drie divi sies, in totaal 35.000 man, die het voorrrecht genieten dezen „heldenstrijd" te mogen voe ren (met de vloot en de luchtvloot dan) niet genoeg zouden zijn dan had Mussolini tien maal zooveel soldaten kunnen sturen. En hij heeft er honderd maal zooveel. Het is een zoo ongelijke strijd, niet alleen in manschappen maar ook en vooral in materiaal, dat het einde niet twijfelachtig kan zijn en ook niet lang kan uitblijven. Een Europeesche oorlog zal uit dezen oorlog niet ontstaan. Althans niet direct. Wel krijgt het volkenrecht opnieuw een zoo verachtelij- ken trap, wel zullen alle kleine volken zich opnieuw zoozeer in hun bestaan bedreigd voelen, dat het alarm en het wantrouwen in Europa zullen stijgen. Is deze Italiaansche poging om de macht in de Middellandsche Zee te vergrooten de voorbode van een aan val op Joego-Slavië, een groot maar door zijn diverse rassen-bevolking verdeeld land, dan is dat een dreigend vooruitzicht van veel grooter draagwijdte. Maar dat staat niet vast; het wordt slechts verondersteld. Dat er een paar verdragen door dezen ge- welddadigen aanslag op een klein volkje ge schonden zijn zal niemand verbazen. Voor de statistiek zij het even aangestipt.. Verdra gennou ja. Daar weten we alles van. R. P. Slowakije heeft geld noodig. De door Tiso en Durcansky te Berlijn ge voerde besprekingen moeten volgens mededee- lingen uit goede Berlijnsche bron in hoofd zaak betrekking hebben gehad op toekenning aan Slowakije van een gedeelte van den schat der vroegere bank van Tsjecho-Slowakije. De nieuwe staat Slowakije heeft behoefte daaraan. Hoewel Berlijn de controle over het goud zou moeten behouden acht men in Slowaaksche kringen een dec. van den schat noodzakelijk. De Slowaaksche staatslieden zouden in begin sel den afstand van een vijfde deel van goud en deviezen der oude bank verkregen hebben. ROME, 7 APRIL (Stefani/A. N. P.): Hedenmorgen is hier het volgende officiëele communiqué uit gegeven „Terwijl de laatste dagen onderhandelingen gaande waren tus schen de Italiaansche regeering en koning Zogoe voor het sluiten van een nieuwe en hechtere overeenkomst, hebben groepen gewa pende lieden in Tirana en andere Albaansche plaatsen dreigende betoogingen gehouden, welke de persoonlijke veiligheid der in Albanië wonende Italianen in ernstig gevaar brachten. Gistermorgen hebben zes Italiaansche oorlogsschepen in de Al baansche havens Durazzo en Valona eenige honderden Italianen, waaronder vrouwen en kinderen, aan boord genomen, om hen naar het vaderland terug te brengen. Gisteravond zijn contingenten Italiaansche troepen uit Brindisi en Bari naar Albanië vertrokken. Terzelfder tijd is vertrokken het eerste marine-eskader, dat vanmorgen in de vroegte kruiste langs de kust van Albanië, van Santé Quaranta tot St. Jean de Medua. Tevens is het Oostelijke Italiaansche luchteskader gemobiliseerd." Bombardementen op Albaansche kuststeden Italiaansche ontschepings poging verhinderd. Reuter meldt uit Tiranadat een poging der Italianen om bij Durazzo troepen aan land te zettenis afgeslagen. Op het oogenblik zijn hevige gevech ten gaande bij Valano. Deze stad is vannacht hevig gebombardeerd. Thans onder gaat Durazzo een bombarde ment. Hedenmorgen hebben Italiaansche vliegtuigen boven Tirana biljetten uit geworpen, waarin de ontscheping van troepen bekend werd gemaakt en de Koning Achmed Zogoe. bevolking met ernstige maatregelen werd bedreigd too zü tegenstand zou bieden. Ultimatum verworpen. TIRANA, 7 April. Het Albaneesche persbureau meldt, dat de Albaneesche Kamer het Italiaansche ultimatum een stemmig verworpen beeft. Italiaansche publiek was voorbereid. ROME 7 April (Havas). Het bericht over- het vertrek van Italiaansche troe pen en een Italiaansche eskader naar Albanië heeft onder het Romeinsche publiek diepen indruk gemaakt, hoewel het geen enkele verrassing heeft ver wekt. Immers, sinds verscheidene da gen liep in alle lagen der bevolking het gerucht, dat binnenkort Italiaansche troepen ontscheept zouden worden aan de kust van Albanië. Op straat worden de courantverkoopers, de extra edities, welke het communiqué van Ste- fani bevatten over het begin der vijandelijkhe den tegen Albanië, letterlijk uit de handen ge rukt. In hun opschriften schrijven de fascistische bladen het optreden van Italië toe aan de dreigende betoogingen der gewapende benden in Albanië. Bezetting van het land binnen 48 uur.' Volgens informaties van United Press uit Rome. werd aldaar verwacht, dat de bezetting van alle Albaansche havens nog voor 12 uur hedenmiddag zou zijn geschied en dat Tirana in den namid dag bezet zou worden. De algehcele bezetting van het land zou binnen 48 uur voltrokken zijn. De naar Albanië gezonden troepen vrijwel alle gemotoriseerde eenheden bestaan volgens in Rome in omloop zijnde geruchten uit drie divisies met een totale sterkte van 35.000 man. Ve len der soldaten hebben in Spanje en Abessynië gevochten. Volgens de autoriteiten te Rome zou na de „inlijving" van Albanië koning Achmed Zogoe aan het bewind blijven. Albanië zou een deel van het Italiaansche Imperium worden en de buitenlandsche politiek van het land door Rome worden geleid. Ilaliaansche troepen in vier havens ontscheept. ROME 7 April (Stefani). Vanmor gen zoo meldt Stefani, zijn Italiaansche troepen ontscheept in de havens Santi Quaranta, Valona, Durazzo, en St. Jean de Medua. Een merkbare reactie bracht dit niet teweeg, behalve te Durazzo, waar een poging tot verweer terstond werd onderdrukt. Van Durazzo uit zün de Italiaansche troepen den opmarsch naar het binnen land begonnen. De bevolking blüft kalm. Vierhonderd Italiaansche vlieg tuigen kruisen boven het Albaansche land en hebben opdracht dc bevolking te sparen. Alvorens de troepen ontscheept wer den, hebben Italiaansche vliegtuigen over het geheele land biljetten uitge worpen van den volgenden inhoud: „Albanen, de Italiaansche troepen die vandaag op uw gebied ontscheept zijn, zijn de troepen van een volk. dat eeuwenlang uw vriend geweest is, en u die vriendschap bewezen heeft. Pleegt geen ijdel verzet, want het zou terstond onderdrukt worden. Luistert niet naar uw overheid, die u verarmt en u thans er toe zou willen brengen nut teloos bloed te vergieten. De troepen van Zijne Majesteit den Koning en kei zer van Italië komen en zullen blijven zoo lang het noodig is om de orde, ge rechtigheid en vrede te herstellen." Koningin van Albanië naar Griekenland? ATHENE 7 April. (Havas/A. N. P.). Volgens niet bevestigde geruchten zou Onze Vrije-Tijd Avond raakt uitverkocht Not7 slechts een klein aantal plaatsbe wijzen voor den Vrije-Tijd Avond" op Woensdag 12 April in den Stadsschouw burg is te verkrijgen. Weet U, dat de Haarlemsche Tooneel Club dien avond een ëénacter van Kurt. Götz zal opvoeren, die in Nederland alleen nog door het Utrechtsche Studcntentooneel is ge speeld? Sprookjeis dc naam van deze excentrieke geschiedenis in één bedrijf'. En is het geen sprookje als U ziet hoe het werk in vrijen tijd de vienschen op heft uit de dagelijksche sleur van het leven? Wim Paaïiw belastte zich met de regie; Herman Voskuil verzorgde dc vertaling. En dat is dan nog slechts één onderdeel van het. rijke programma. Ook Haarlem's Strijkorkest, Haarlem's Ma rionettentheater, „The Far Eeast Ha- waiians, Ali Buter (dansen), Annie Hen- sen (voordrachten) en de heer J. C. Bur- gersdijk goochelenwerken aan dezen bijzonderen avond mede. Bovendien is er een.... Illusiotiistische séance, ter wijl ook de entr' acte muziek door dilet tanten zal worden verzorgd. De leiding van het programma berust bij Karei Esseling. De prijzen der plaatsen zijn 50 ct. (Zaal, Loge en Balcon) en 30 ct. Amphitheater en Gaanderij). Fraai ge ïllustreerd programmaboekje en plaats bespreking gratis. Zaterdagmorgen 8 April van 1012 uur kunt U in de Tij- dingzaal van Haarlem's Dagblad zoolang ie voorraad nog strekt plaatsbewijzen halen. Haast U echter, want U zoudt er werkelijk spijt van hebben als U dezen avond zoudt missen En wij zouden U niet gaarne teleurstellen. I Het woord is aan Seneca Alleen wijsheid is vrijheid. In het bosch en in de duinen, Onder struiken in ae tuinen. Worden nestjes nu gebouwd; Menigmaal wordt het verborgen, Dat de vogel zonder zorgen. Op zijn veiligheid vertrouwt. 't Vogelpaar hoopt met z'n beidjes. Op een nestje vol met eitjes. En een nieuw en teer gebroed; Want u weet toch, vogels wenschen, Evenzeer als groote menschen, Ook hun eigen vleesch en bloed. Maar nu pleegt het te gebeuren, Al is 't nog zoo af te keuren, Dat er jongens zoeken gaan; Om de nestjes uit te halen. Of nog erger zelfs meermalen, Om ze uit elkaar te slaan. Hoor eens, jongens, er zijn vele. Prettige en flinke spe'.en. Maar zulk „spel" is wreed en laf: Zoek vacantiepretjes buiten. Maar. hoe je je ook moogt uiten. Blijf van vogelnestjes af. P. GASUS. koningin Geraldine van Albanië, die juist deze week bevallen is van een zoon, Tirana verlaten hebben en naar Griekenland vertrokken zijn. Albaansche tegenvoorstellen aanvaard? TIRANA, 7 April. (Reuter.) Volgens berichten uit welingelichte bron zou de Italiaansche regeering tegenvoorstel len van Albanië aanvaard hebben en zou een Albaansche delegatie naar Durazzo gegaan zijn teneinde de noodige schik kingen te treffen. WIELRIJDERS! Voor een MERKRIJWIEL slaagt U het best in het Rijwielmagazijn „ALBA" Groote Houtstraat 158 Prijzenvanaf 34.50 lste klas Reparatie-inrichting. (Adv. ingez. Med.) en •FR-ANKtN.... (Adv. ingez. Med.) HEDEN: lfi PAGINA'S BINNENLAND. paft- De regeering wil weer dertig millioen be schikbaar stellen voor werkverruiming 3 Minister Patijn streeft naar herziening van het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 1839. 3 BUITENLAND. Bij de besprekingen van Beek te Londen zijn ook de kwesties der Joden in Polen en Roemenië besproken. 5 De eerste minister van Australië. Lyons is overleden. 5 SPORT. Sport in 't Kort. Het sportgesprek van de week. 6 ARTIKELEN. enz. Ft. P.: Albanië overvallen. 1 I)r. P. II. Schroder: Romans op straat, 3 Lb: Joseph Beck, dc politieke self-made man van Polen. 5 G. H. \V.: Naar de duizend-kilometer per uur? 6 Voor de Vrouw 9 Voor de Jeugd. jq Jan Grcshoff: Vlaamsch tooneel in een Vlaamsch stadje. jj Dr. E. van Raalte: Het Italiaansch-Fransch geschil om Tunis. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1