JOSEF BECK, Beck's besprekingen te Londen. de politieke „self-made man" van Polen W: V R IJ D A G 7 'A P R I C 1939 HSA'REEM'S DAGBE'AD 5 Ook de kwestie der Joden in Polen en Roemenië ter sprake. Duitsche persaanval op het bondgenootschap. Bij zijn besprekingen te Londen heeft de Poolsche minister van buitenland- sche zaken. Beek, den wensch te ken nen gegeven, dat ieder internationaal plan voor de behandeling van het Joodsche vraagstuk ook betrekking zal hebben op de Joden in Polen. Op ver zoek van de Roemeensche regeering heeft hij tevens de aandacht op het Joodsche probleem in Roemenië ge vestigd. Beek heeft de verzekering gekregen, dat de Britsche regeering zich ten volle bewust is van de moeilijkheden en be reid is op welk oogenblik ook met de regeeringen van Polen en Roemenië voorstellen te bespreken, die een oplos sing van de bijzondere vraagstukken voor Roemenië en Polen, die een deel van een grooter geheel vormen, ten doel hebben. Beek heeft gisteravond na zijn onderhoud met Halifax een interview toegestaan aan vertegen woordigers van de pers. Bij die gelegenheid gaf 1 hij uitdrukking aan zijn optimisme over de toe komstige ontwikkeling van een duurzame sta biele samenwerking tusschen de regeeringen van Groot Brittannië en Polen. Hij zeide, dat er van het begin af niet de minste twijfel was geweest over de duidelijke bedoeling van beide partijen. Beide partijen zy'n bezield door den geest van vrede en ver zoening ten aanzien van alle naties. Beek verklaarde, dat tijdens de besprekingen de groote lijnen waren vastgesteld en dat ver dere bijzonderheden zullen worden uitgewerkt bij onderhandelingen langs de normale diploma tieke kanalen. Hij weigerde voorspellingen te doen, doch voegde daar aan toe, dat het niet in den aard der Poolsche regeering ligt een tegen strijdige politiek te volgen. Wanneer wij onze politiek verbreeden, aldus Beek, blijven wij ge dachtig aan alle door ons reeds aangegane ver plichtingen. Sprekende over de betrekkingen van Polen met Sovjet Rusland zeide Beek, dat deze gere geld zijn door een niet aanvalspact en het ver drag van Londen. Wij zijn reeds verbonden met Roemenië en een nauwe samenwerking tus schen Boekarest en Warschau zou worden voort gezet op een wijze als passend is voor de beide verbonden landen. Voldoening in Polen. In politieke kringen te Warschau heeft men met voldoening kennis genomen van Chamber lain's historische verklaring over het Britsch- Poolsche accoord, zoo meldde Havas uit War schau. Daar over zekere punten van ten uitvoer - i legging der overeenkomst nog gesproken moet worden, neemt men in officieele kringen ten aan- zien van deze practische toepassing een gereser- i veerde houding aan. Men neemt het echter bui tengewoon belangrijk, dat volgens de tegen- I woord ige Britsche meening de methodes en maatregelen voor de verzekering van den vrede in het oosten dezelfde zijn als die voor den vrede in het westen en dat deze verandering in de Britsche opvatting niet het resultaat van een tactiek, maar van stabielen aard is. Men voegt hieraan toe, dat het accoord, dat van tweezijdig karakter is en defensieve bedoelingen heeft, geen latere overeenkomsten uitsluit en tegen niemand gericht is. Het is dus niet in strijd met vroegere overeenkomsten, ook niet met de Duitsch-Poolsche verklaringen, waarbij toepas sing van geweld werd uitgesloten, en met het Poolsch-Russische niet-aanvalsverdrag van 1932. Duitsche critiek. De „Deutscher Dienst" schrijft: „Zooals be kend streeft Duitschland er reeds sedert ge- ruimen tijd naar de Duitsch-Poolsche betrek kingen door een tweezijdige oplossing van zekere vraagstukken op een blijvenden grond slag te doen steunen en die betrekkingen een concreten vorm te geven op de basis van het vriendschapsverdrag van 1934. Niet alleen in Polen, maar ook in Duitsch land weet men zeer goed, dat Duitschland nooit de bedoeling gehad heeft Polen aan te vallen, zijn souvereiniteit of de integriteit van zijn gebied te bedreigen. Op de Duitsche pogingen de verhou ding tot Polen op een duurzamen grondslag te brengen, heeft Polen op vreemde wijze gereageerd. In plaats van voort te gaan op den door Pil- soedski aangegeven weg van over eenstemming met Duitschland is Polen overgegaan tot de bevreemdende en onverstandige daad van mobilisatie van strijdkrachten tegen Duitschland. Daarmede nog niet tevreden sloot men zich blindelings aan bij de agressieve Britsche oorlogspolitiek tegen Duitschland en maakte zich daardoor tot instrument van machten, die een Duitsch-Poolsche overeenstemming niet alleen niet wenschen, maar met alle mid delen trachten te verijdelen. Het heeft thans den schijn, dat Polen bezig is op dit Engelsche spel geheel in te gaan. In ieder geval is door deze nieuwe Engelsche poging het duidelijke bewijs voor een bewuste naar oorlog drijvende politiek der Britsche regeering tegen het Duitsche rijk geleverd. Spaansche soldaten uit concentratiekamp ontslagen. Franco stuurt 100.000 man huiswaarts. Op bevel van generaal Franco zijn ongeveer 100.000 soldaten, korporaals en onderofficie ren van het republikeinsche leger, die in con centratiekampen waren samengebracht, naar huis gezonden. Engeland is reeds vaak een gevaarlijke raad gever geweest en heeft met voorliefde kleinere landen voor zijn imperialistische doeleinden gespannen. Heeft Beek misschien daaraan gedacht, toen hij althans aarzelde, met een onderteekende overeenkomst naar Warschau terug te keeren? Hoe het zij, met het sluiten van een bondgenootschap tegen Duitschland wordt Polen zonder meer mede schul dig aan de agressieve oorlogspolitiek van Engeland. Duitschland blijft echter, ondanks al dit hysterische gedoe, ondanks het lawaai van banale verklaringen en juridische spitsvon digheden, in souvereine rust op den post. voert een politiek van verstand en stelt zich met ijzeren vastberadenheid tegen dergelijke door Engeland en zijn trawanten gestookte onrust en tegen intriges, die den vrede bedreigen". Gevluchte vloot in Spanje terug. Hel Japansclie kabinet uitgebreid. Twee nieuwe ministeries. TOKIO, 7 April ('Domei) Ministerpresi dent Hiranoema heeft besloten zijn kabinet te versterken door speciale ministers te be noemen voor her verkeerswezen en overzee- sche zaken, welke tot dusver door ander'1 ministers behartigd werden. Tanabe is be noemd tot verkeersminister en generaal Koiso tot minister voor overzeesche zaken. Te Cadiz binnengeloopen. CADIZ, 7 April. (Havas). De oude repu- blikeinsche vloot, welke naar Bizerta gevlucht was, is de haven van Cadiz binnengeloopen, waar zij door de autoriteiten en een juichende menigte verwelkomd werd. Fransch protest door Tokio afgewezen. Binnenkort een officiëele nota over de Spratly-eilanden naar Frankrijk. TOKIO, 7 April (Domei). De Fransche ambassadeur Arssène Henry, heeft den vice- minister van buitenlandsche zaken. Sawada. bezocht en een protest ingediend wegens de Spratly-eilanden. welke Japan onder zijn jurisdictie gesteld heeft. Sawada heeft het protest afgewezen. Binnenkort zal een for- meele nota hierover, warin het Fransche pro test wordt afgewezen, aan den ambassadeur worden overhandigd. Volgens den woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken waren de eilanden tot 1917 onbewoond. Toen zijn de Japanners de phosfaatmijnen aldaar gaan exploiteeren. Sedert dien hebben Japanners er onafgebroken gewoond, als mijnwerkers en als visschers. Joseph Lyons overleden. Eerste minister van Australië. JOSEPH LYONS, de Australische premier, die overleden is. De eerste minister van Australië, Joseph Aloysius Lyons, die zooals gemeld reeds eenige dagen ernstig ziek was, is gisteren op 60- jarigen leeftijd overleden. Lyons was van 1895 tot 1909 ambtenaar bij het departement van onderwijs in Tasmanië. Van 1909 tot 1929 was hij lid van het Depar tement van Tasmanië. Van 1923 tot 1928 was hij premier en minister van financiën. Sedert 1929 maakte hij deel uit van het parlement van het gemeenebest van Australië. Hij was vele malen minister van het gemeenebest. In vroeger jaren was hij lid van de Labourparty, in later tijd leider der United Australia Party. Regeering van Irak veroordeelt de anti-Britsclie agitatie. Moordenaars van Engelschen consul zullen streng gestraft worden. De regeering van Irak heeft in een officieel communiqué openlijk de agitatie veroordeeld, die tot den moord op den Britschen consul te Mosoel heeft geleid. In het communiqué wordt verklaard, dat de autoriteiten den dader van den moord en de uit lokkers hebben gearresteerd en dat zij streng gestraft zullen worden. Tenslotte zegt het com muniqué: „de regeering zal geen enkelen aan slag op de banden, die Irak met zijn bondge noot Engeland verbinden, dulden". Rusland's bewapening. Lebrun geïnstalleerd tot president der Fransche republiek. Jeanneney en Daladier aan het woord. Bij de installatie van Lebrun tot president van de Fransche republiek, welke Donderdag plaats had, heeft de voorzitter van den senaat, Jeanneney een toespraak gehouden, waarin hij o.a heeft gezegd dat de eenheid van Frankrijk aan de wereld duidelijk moet worden gemaakt. Dit verlangen is in den senaat de laatste dagen herhaaldelijk tot uiting geko men en ook de nationale vergadering heeft bewezen trouw te blijven aan het land en de mannen, die het trouw dienen. Minister-president Daladier zeide, dat Lebrun in verband met de ernstige omstandigheden ervan af heeft gezien zich in een rustig leven terug te trekken. Uit naam van het land dankte de minister-president hiervoor. De president dankte beide sprekers voor hun gelukwenschen. Hij herinnerde aan de ver zoeken, welke hem zijn gedaan zijn taak voort te zetten en voegde hieraan toe: „Indien ik dit heb gedaan, dan is het, omdat ik, in ver band met den huidigen toestand en omdat de internationale hemel nog niet van alle wolken is ontdaan, het noodig oordeelde Europa het bewijs te geven dat Frankrijk eensgezind en vastberaden is en verlangt naar stabiliteit en continuïteit". Mobilisatie is niet noodig. verklaart Mekhlis. Tijdens een bijeenkomst van communistische militaire leiders in het district Kief heeft Mekhlis. de plaatsvervangende commissaris van oorlog, verklaard, dat de Soviet-Unie niet hehoeft te mobiliseeren om voor iedere moge lijke gebeurtenis gereed te zijn. a'dus meldt Havas uit Moskou. Er is. zeide hij. in Eurona en in de geheele wereld slechts één land. dat een krachtige conseauente en van vertrou wen vervulde nolitiek voert en dat is de Sovjet-Unie. Wij vreezen geen enkele bedrei ging en behoeven in oogenblik van paniek niet. zooals de anderen doen. bondgenooten ♦o zoeken en to Tr>obi'iseeren. De wijze en voor uitziende politiek van onze regeering stelt ons in staat met vertrouwen en kalmte, doch met een waakzaam oog. de ontwikkeling van de gebeurtenissen te volgen en ze van top tot teen bewapend ter kennis te nemen. Albaaiisclie emigranten komen op voor hun land. Frankrijk en Engeland om interventic verzocht. Op grond van uit Albanië ontvangen berichten hebben verschillende Al- baansche groepen, die sedert 1925. toen Zogoe aan het bewind kwam, hun land verlaten hebben en naar Frankrijk uitweken, besloten zich aan de zijde der regeering van Tirana te scharen. Dr. Constantin Che- krezy, den leider van den opstand van Augustus 1935 werd opgedragen een telegram te zenden aan de regee ringen van Frankrijk en Engeland. In dit telegram verklaart hij, dat de Albaneesche emigranten ondanks him vroe- geren strijd tegen het regime van koning Zo goe vastbesloten zijn zich aan zijn zijde te stellen om weerstand te bieden aan een in val van Italië in het gemeenschappelijke va derland. Namens de Albaansche emigranten doet Chekrezy een beroep op de regeeringen van Frankrijk en Engeland krachtig te interve- nieeren ten einde het eensgezinde volk te helpen het hoofd te bieden aan een Italiaan- sche agressie en aldus zijn nationale onaf hankelijkheid te waarborgen. Overeenkomstige telegrammen werden ge zonden aan de vier Balkanlanden, Grieken land, Roemenië, Turkije en Joego-Slavië, op wie een speciaal beroep wordt gedaan op grond van het beginsel: De Balkan voor de Balkanlanden. Sir Edward Boyle, voorzitter van het Bal kancomité te Londen, heeft naar Press Asso ciation bericht, het volgende telegram van den gemeenteraad van Krea in Albanië ont vangen: ,De bevolking van Krea, die evenals die van alle andere Albaneesche steden, ver ontrust is door het gevaar, dat haar land dreigt, heeft gisteren een groote betooging gehouden om uiting te geven aan* haar on- wrikbaren wil de territoriale onschendbaar heid en de onafhankelijkheid van Albanië te verdedigen, zelfs indien zij haar bloed moet vergieten. Wij verzoeken u te protesteeren en de openbare meening der wereld in actie te brengen tegen de gewelddaad waarmede men ons bedreigt". De militaire besprekingen tusschen Italië en Duitschland. Ook maarschalk Badoglio neemt er aan deel. Volgens een bericht in de Osservatore Ro mano neemt ook maarschalk Badoglio, de chef van den generalen staf van het Ita- liaansche leger, aan de Duitsch-Italiaansche militaire besprekingen te Innsbrück deel. Amerika's houding bij Europeescli conflict. De Amerikaansche financier Baruch, die in 1918 leider was van het ministerie voor de oorlogsindustrie heeft in de Senaatscommis sie ten aanzien van de neutraliteit verklaard, dat economische sancties zeer gevaarlijk zijn en, indien zij mislukken noodzakelijk tot oor log zullen leiden. Hij onderschreef het beginsel wapens en mu nitie in geval van een oorlog op „cash and carry basis" te brengen. Hij geloofde dat dit zou kunnen geschieden zonder de neutrali- teits-status van de Vereenigde Staten te ra ken. Baruch vervolgde, dat ieder die zou mee- nen, dat de Vereenigde Staten niet zou den vechten indien de belangen van zijn half rond op 't spel staan, er volkomen naast is. Duitschland heeft die fout eens gemaakt. Ba ruch. die dikwijls door president Roosevelt werd geraadpleegd, sprak als zijn meening uit, dat daar werkelijke neutraliteit een bijna onbereikbaar ideaal is. de beste weg, welken de Vereenigde Staten kunnen volgen die is, welke zooveel mogelijk bescherming verleent tegen het betrokken geraken bij een oorlog. „Rechtvaardige eischen der arme landen dienen bevredigd." Een interview met Goebbels. Minister Goebbels heeft in een op het eiland Rhodos verleend interview o.a. verklaard, dat een blijvende internationale vrede slechts mogelijk is. wanneer de rechtvaardige eischen der arme landen bevredigd worden. Aan de gebeurtenissen in Syrië en Palestina, aldus Goebbels, kan men zien hoe weinig opbouwend en onvruchtbaar de politiek der democratische landen is. Op mijn reis heb ik kunnen con- stateeren. dat de Middellandsche Zee voor Italië een vitale noodzaak is. Tenslotte weidde de minister uit over het Joodsche vraagstuk en zeide hy. dat men in Duitschland met het grootste genoegen geconstateerd heeft, dat in alle kritieke phasen der jongste politieke ont wikkeling de Duitsche en de Italiaansche pers een voorbeeldige eensgezindheid aan den dag hebben gelegd. Militair en diplomaat. ANNEER thans Polen's minister van buitenlandsche zaken. Josef Beek. een officieel bezoek aan een Euro- peesche hoofdstad brengt, dan wordt dit bezoek door het betreffende land als een gebeurtenis van den eersten rang beschouwd. Zijn bezoek aan Londen staat zelfs in het middelpunt der belangstelling van geheel Europa. Niet alleen het uiterlijke beeld is re presentatief, niet alleen de hoffelijkheid van den gastheer is bijzonder hartelijk geaccen tueerd, doch men let ook nauwkeurig op elk woord, dat de Poolsche gast te zeggen heeft. In dien tijd begon de troon van zijn chef, graaf Zaleski, te wankelen. Steeds veelvuldi- ;er herinnerde Pilsoedski aan de afhanke- ijkheid van Zaleski's politiek van Frankrijk. Steeds meer drongen de opbouwende politie ke kringen in Polen aan op een zelfstandige buitenlandsche politiek. Daar kwam nog bij dat Zaleski in Warschau zoo goed als nooit te zien was. Het moeilijke werk lag vrijwel geheel in handen van den jongen staatssecre taris. Reeds een jaar later kwam het dan ook tot een volkomen breuk tusschen Zaleski en Pilsoedski. Zaleski moest gaan. Beck was de nieuwe man. Van 2 November 1932 af leidt minister Beek nu al de buitenlandsche politiek van Polen. Dit beteekent een record in de geschiedenis van de jonge Poolsche republiek, die nog nooit een man vijf jaar lang op den post van minister van buitenlandsche zaken heeft ge zien. Het vertrouwen, dat Pilsoedski altijd in hem stelde, werd hem ook door diens opvol ger, maarschalk Rydz-Smigly geschonken, die eens schouder aan schouder met Beek vocht. De stabiliteit van Polen's buitenland sche politiek onder Beek heeft Polen's plaats in Europa wezenlijk versterkt. Andere landen hebben Beek wel eens verweten dat hij te veel belooft, doch alle daden van Beek hebben één oorzaak en één doel, een doel, dat hij van zijn leermeester Pilsoedski heeft geleerd: het heil van Polen LB. (Nadruk verboden). Minister Beek. Vóór de ambtsaanvaarding van Josef Beek. die thans al meer dan zes jaar in het Palais Brühl te Warschau resideert, was dit anders Zijn voorganger, graaf Zaleski, reisde echter niet minder dan Beek. Mij was een bekende figuur van de salons en couloirs in Genève Hij ging minstens één maal in de drie maan den "naar de Seine-stad, om er achter te komen uit welken hoek de wind waaide. Na tuurlijk werd ook hij altijd bij een officiee bezoek hartelijk ontvangen, maar men ont ving hem als een diplomaat van een kleir land, aan hetwelk het grootmachtige Frank rijk hulp moet verleenen. Er werd geen ge lijkwaardige geëerd, doch er werd een vazal ontvangen. Toen Josef Beck, die het vertrouwen van Pilsoedski gewonnen had, na den val van Zaleski het moeilijke ambt van minister van buitenlandsche zaken overnam, wist de wereld weinig van dezen jongen, nauwelijks veertig jarigen kolonel en staatsman, die toentertijd de jongste minister van buitenlandsche zaken in Europa was. Toch had hij toen reeds een harde, zij het vaak ook avontuurlijke, leer school achter den rug Van ingenieur tot kolonel. Waar Beek vandaan komt? Geboren in Warschau als zoon van een politicus, die vocht voor de autonomie van Polen tegenover het Tsarisme, bezocht hij in het oude, eerwaardige Krakau het gymna sium. Het was zijn hartewensch, ingenieur te worden. Maar wanneer de wereldoorlog los barst snelt hij naar het Poolsche leger van Pilsoedski, die onder de vlaggen der centrale landen voor de bevrijding van Polen uit he' Russische juk streed. De jonge ingenieur in 1914 was Beek pa.' 20 jaar oud maakte snel promotie; vooral als artillerist trok hij zeer de aandacht. Toen hij zich in 1911 reeds onder Pilsoedski's ba nieren wilde scharen, was al wat Pilsoedski barsch opmerkte: „Je bent te jong! Leer eerst nog wat! Later kan je je wel weer eens mel den!" Na den wereldoorlog had de jonge Beek bewezen dat hij iets geleerd had. en... dat hij het goed geleerd had. Hij doorliep toen nog de school, van den pas-ontstanen Pool- sohen generalen staf. En ingenieur Beck was kolonel Beek geworden, die in den Russisch- Poolschen oorlog in de speciale afdeeling van maarschalk Pilsoedski aan de Weichsel. de zege van Polen over Rusland meemaakte Diplomatieke leerjaren in Parijs en Brussel. pOCH na de gevaarvolle oorlogsjaren ko- men weer de partijpolitici aan het be wind. Zij schuiven maarschalk Pilsoedski steeds meer opzij, zoodat deze zich tenslotte geheel uit de politiek moet terugtrekken. Hij moet het aanzien hoe de gewonnen oorlog door binnenlandsche partijtwisten wordt voortgezet. Zijn meest trouwe medewerkers werden door de beroepspolitici „buiten wer king" gesteld, waar dit maar eenigszins mo gelijk was. Ook met de jonge kolonel Beek was dit het geval. Hij moest uit Warschau verdwijnen. Men zond hem als militaire attaché naar Parijs en Brussel. Genoemde Poolsche politi ci zullen indertijd niet hebben vermoed, dat deze eigenlijke „uit den weg ruiming" van den jongen kolonel zou leiden tot de vorming van een man. die ongeveer 15 jaar later in het middelpunt der belangstelling van geheel Europa zou staan. In de jaren van zijn „vergulde verbanning' heeft Beek heel wat geleerd: zoo leerde hij in de hoogeschool van de Fransche diplomatie, hoe men een delicaat politiek gesprek moet voeren: spoedig doorziet hij de trucs van de geroutineerde politici en de oeroude machi nerie aan de Quai d'Orsay. Dit aanschouwe lijk onderwijs was beslissend voor zijn politie ke loopbaan. Als Pilsoedski met een zwaar hart besluit een broederstrijd te ontketenen tot redding van Polen, als In de straten van Warschau in de maand Mei van het jaar 1926 de beslissen de slag gestreden wordt, staat Beek weer naast zijn ouden mentor. Wanneer Pilsoedski in 24 uren de macht in handen heeft, is het duidelijk, dat de groote vrijheidsheld zijn jongen aanhanger, Josef Beck, die hem altijd trouw is gebleven, een goede plaats in zijn gelederen zal geven. Zaleski's val Beek aan het stuur. HET groote keerpunt in Beck's leven is dan gekomen. Hij wordt chef van het kabinet van den maarschalk. In 1930 maakt Pilsoedski hem tegen den wil van het ministerie, tot zijn vertrouwde in regeeringszaken. Eerst wordt hij onder-staatssecretaris op het mi nisterie van binnenlandsche zaken en kort daarop op dat van buitenlandsche zaken. Engelsche parlement op reces. Chamberlain naar Schotland. De beide huizen van het Engelsche parle ment zijn tot 18 April op reces gegaan. De Lord-kanselier in het Hoogerhuis en de speaker in het Lagerhuis hebben de bevoegd heid de leden eerder bijeen te roepen, als de nationale belangen zulks noodig zouden ma ken. Minister-president Chamberlain is gister avond naar Schotland gegaan om eenige da gen te visschen. Hij zal evenwel in nauw con tact blijven met Londen, teneinde zoo noodig onmiddellijk te kunnen terugkeeren. PROCRAMNA ZATERDAG 8 APRIL 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12,00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 1.15 De KRO-Melodisten, m.m. v. solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gra mofoonmuziek. 2.35 Causerie De Paaschei- actie". 2.40 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder uurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 De KRO- Melodisten, m.m.v. solist. 5.15 Sportoverzicht. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.456.15 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Roomsch-Katholiek kerkbegrip", 7 35 Actueele aetherflitsen. 8 00 Be richten A. N. P.; mededeelingen. 8.15 Medita tie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmu ziek. 8.45 Het KRO-Kamerorkest. m.m.v. solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Zang met piano begeleiding. 9.50 KRO-Kamerorkest. 10.15 Ca rillonconcert. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Religieuze declamatie met muzikal» omlijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. cn 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Ar beiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 Orgel en zang. 12.45 Esmeralda. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 VARA-Orkest. 3.00 Re portage. 3.30 Ellen Barley's Musical Singing Girls (opn.). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Inter view. 4.40 Residentie-orkest (opn.). 5.306.00 Filmland. 6.05 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.28 Berichten. 6.30 Twentsch halfuur. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus „Nederlanders in Amerika". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P. VARA-Varia. 8.20 VARA- Orkest en solisten. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 „En nuOké!". 11.3012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Willie Wal ker Octet. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het Aston Hippodrome orkest. 2.20 Gramofoonmu ziek. 3.05 Het Gershom Parkington kwintet. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Het BBC-Schotsch- orkest. 5.20 Billy Cotton en zijn Band. 6.20 Be richten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Het BBC-orkest. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Music-hall-pro- gramma. 9.20 Berichten. 9.45 Uit Amerika: Amerikaansch overzicht. 10.00 Het BBC-Thea- ter-orkest. 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Hylton en zijn Band en solisten. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00. 9.30, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Het Pascal-orkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50, 5.05, 5.40 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert uit Berlijn. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Jo Bouillon's orkest. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Erich Schneide- wind's orkest. 7.50 Schupo-orkest. 11.20 Het Omroepkleinorkest. 12.35 Gouw-orkest Weenen. I.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Hermann Hage- stedt met zijn orkest, mandolincvereeniging „Harmonie", en solisten. 5.35 Gevarieerd pro gramma. 6.30 Het Omroepstrijkkwartet, m.m.v. solist. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.35 RadiotooneeL 9.35 Het Omroeporkest. 11.20 Gramofoonmu ziek. 1.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1,30 Het Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 en 3.05 Pianoduetten. 3.20 Symphonie-orkest, het Cecilia-koor en solisten. 6.50 Het Omroeporkest, soliste en gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmu ziek. 9.05 Cabaretprogramma. 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20, 1.302.15 en 2,55 Gramofoonmuziek. 3.20 Programma, gewijd aan Turkije. 4.20, 5.35 en 6.15 Gramofoonmuziek. 6.35 Gramofoonmu ziek met toelichting. 7.05 en 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Het Radio-orkest, het klarinettrio Ste vens en solisten. 10.30 Jean Omer en zijn orkest. II.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Omroep-Amusementsorkest en solis ten. 9.20 Berichten. 9.50 Het Collegium Musi- cum. 10.05 Berichten. 10.2012.00 Het Omroep- klein-orkest, en -koor, en solisten (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9