Haarlem's Dagblad Albaneesche havensteden VOORZORGSMAATREGELEN DER RECEERINC. De Stemming in ons Land. Engelsche ministerraad bijeen. Durazzo en St. Jean de Medua geheel verwoest Er zijn nog plaatsbewijzen PA5CHEN Paaschviering. F. Dijkstra - verlichting Spaarne 65 Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17118 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienat 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalvf op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Zaterdag 8 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. ioaae nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabounemrntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Waarschijnlijk zullen de meeste Hollanders een opgewekt Paaschfeest vieren. Het is ein delijk lenteweer en bij honderdduizenden zal men er op uit trekken zonder zioh erg te be kommeren om den internationalen toestand. Dat klinkt misschien een beetje onverwacht, maar u zult het zien gebeuren. U zult er u misschien wat over verbazen, dat uw mede- menschen evenals u in massa van het sohoone lenteweer gaan genieten en zulk een plezier schijnen te hebben, terwijl de toe stand in Europa zich toch zoo ernstig laat aanzien. Maar is het verwonderlijk? Waarom zouden zij anders reageeren dan u zelf doet? Allerlei lieden zijn bereid u haarfijn voor te rekenen dat de gebeurtenissen in Europa tot een geweldigen oorlog in Europa moeten lei den. Maar zij weten niet, zij praten alleen. En de oogenblikkelijke indruk dien hun betoog maakt hangt alleen af van hun mindere of meerdere welbespraaktheid en persoonlijkheid. Als zoo iemand verdwenen is denkt u binnen een uur, of eerder, aan iets anders dat van meer directe beteekenis in uw persoonlijk leven en in elk geval prettiger is. Want eigen lijk gelooft u niet erg in wat de man betoogd heeft. Dat soort redeneeringen is zoo bekend en zoo gemakkelijk op te bouwen, maar de zekerheid ontbreekt er tevens zoozeer aan, dat men er alleen in zwartgallige oogenblikken bij kan blijven stilstaan. En wie kan zwartgallig bijven in de lentezon, met een paar vrije dagen in het vooruitzicht? Telkens weer is gebleken, dat men zich in vele andere landen veel spoediger door het dreigende karakter van de gebeurtenissen laat beïnvloeden dan in dit kleine land. Dat is bij voorbeeld sterk tot uiting gekomen aan den overkant van de Noordzee, waar zelfs een mi nister van de Kroon, Lord Stanhope, dusdanig van de kook raakte dat hij in een redevoering onnoodig alarm sloeg en den volgenden dag zijn woorden moest terugnemen. Zijn premier moest hem te hulp komen om zijn figuur te redden. Nu is het Engelsche volk wel niet licht tot opgewondenheid geneigd, maar het voelt zich direct betrokken in de gebeurtenissen. Engeland is in de bestaande tegenstellingen in hooge mate partij. Bovendien heeft het nooit tevoren het gevaar geloopen van ernstige be dreiging op eigen grondgebied. De enorme voordeelen van zijn positie-als-eiland zijn ge deeltelijk verdwenen door de ontwikkeling van het luchtwapen. Het kon nog steeds niet ver overd worden, maar wel bestookt uit de lucht. Dat is een vreemde gedachte voor een volk dat groot gevaar in eigen land nimmer gekend heeft. Daarom is men in Engeland veel onrus tiger dan zelfs in Zuidelijke gebieden zooals België en Frankrijk. Maar dat behoeft ons heelemaal niet te beïnvloeden en doet het dan ook eigenlijk niet. Onze bevolking is, ondanks de vele dagelijksche gedachtenwisselingen over den toestand en de begrijpelijke belangstelling voor het buitenlandsche, nieuws, heel rustig In vergelijking met vele andere kleine volken verkeeren wij bovendien in de gelukkige om standigheid dat wij geen minderheid van an der ras in ons land hebben, geen groep die eigenlijk liever onder ander bewind zou komen en dat wij geen Europeesche veroveringen heb ben gemaakt of nieuwe gebiedsdeelen toege wezen gekregen, waaraan een luchtje zit. Zelfs zijn wij zoo gelukkig maar één landstaal te bezitten. Daarom, al bestaan er in onze binnenlandsche politiek nog zooveel geschillen, vormen wij ten aanzien van buitenlandsche aangelegenheden zulk een onbetwistbare een heid. Dat is in tijden als deze van de hoogste waarde, dat verhoogt ons crediet en niet min der onze persoonlijke rust. Laat u dan ook door niemand wijsmaken dat u eigenlijk in de put behoorde te zitten instede van te genieten van de lente. En laat ons de belangrijkheid van ons persoonlijke en gezins leven blijven erkennen. Wij kunnen niei in staten en staatsbelangen, in collectiviteiten gaan leven en denken. Wij willen onszelf zijn en blijven en daartoe behoort de erkenning van de volle waarde van de persoonlijkheid. Tenslotte kan men zich dit blijven voorhou den: de kansen dat een groote oorlog ver meden wordt, de verstandelijk-berekende kan sen, zijn altijd nog veel grooter dan de moge lijkheid dat hij uitbreekt. Ondanks alle één zijdige politieke tinnegieterij van menschen die het zoo verschrikkelijk goed meenen te weten. R. P. Bespreking van het gebeurde met Albanië. LONDEN, 8 April (Reuter-A-N.P.) De ministers zijn vanmorgen in Downingstreet bijeengekomen om de Albaneesche kwestie te bespreken. In afwezigheid van Chamberlain wordt de vergadering geleid door Sir John Simon. Lord Halifax gaf een volledig ver slag van de gebeurtenissen der laatste 7A uur in Albanië. Italië's dictator beval den aanval op Albanië Italianen rukken Tirana binnen Albaneesche volk blijft zich verzetten Koning Zogoe Albanië was bereid met Italië een accoord aan te gaanmaar de Italiaansche eischen vormen een bedreiging voor de vrijheid des lands. Thans dring ik bij mijn volk aan tot den laatsten druppel bloeds tegenstand te bieden.9' Van officiëele Albaneesche zijde wordt thans toegegeven, dat de Albaneesche havensteden Durazzo, Valona, St. Jean de Medua en Santi Quarante in handen der Italianen zijn gevallen. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat de gendarmerie en de burgerbevolking van Albanië iederen duim gronds blijven verdedigen. Stefani berichtte hedenmorgen dat de Italiaansche troepen om 9 uur de hoofdstad van Albanië, Tirana, zijn binnengerukt. Radio Tirana meldt, dat de haven van Durazzo tweemaal door de Italiaansche luchtmacht en viermaal door de vloot gebombardeerd is. De Albaneezen hebben aanvankelijk nog verscheidene landingspogingen der Italianen afgeslagen. Durazzo is thans geheel verwoest, evenals St.-Jean de Medua, dat twee maal gebombardeerd werd. Volgens andere berichten uit Alba neesche bron hebben de Albanee zen op alle punten, waar Italianen aan land gezet waren, een wanho- pigen tegenstand geboden. Het meest verwoed is te Valona en te Durazzo gevochten. Gezegd wordt, dat de Al baneesche strijdkrachten werden overweldigd door een veertigvoudige overmacht. Vliegtuigen kruisen boven het binnenland en bombardeeren on beschermde steden. De Albaneesche radio-omroep heeft voorts nog medegedeeld, dat Vrijdagochtend tegen half vijf ongeveer 170 Italiaansche schepen voor de verschillende Albaneesche havens verschenen. Voor Santi Quaranta vertoon den zich 75 schepen, voor Valona ongeveer 40, voor Durazzo 38, voor St.-Jean de Medua 28, en voor Bistipals een tiental. De sterkte der Italiaansche strijdkrachten wordt op ongeveer 100.000 man geschat. De regeering van Albanië heeft aan al haar legaties nl. te Washington, Londen, Parijs, Berlijn, Belgrado. Athene. Sofia, Boerakest, Ankara en Kaïro een communiqué gezonden, waarin wordt gezegd: Vrijdagochtend te half vijf hebben de Ita liaansche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht aanvallen gedaan op Santi Quaran ta, Valona. Durazzo en Saint Jean de Medua met het doel troepen aan land te zetten op Al- baneeschen grond. Het leger van Albanië biedt hevigen tegenstand. De strijd wordt aan Albaneesche zijde met geestdrift voort gezet en de regeering heeft besloten het Al baneesche gebied mot allp kracht te verdedi gen. De legaties hebben opdracht gekregen du communiqué ter kennis te brengen van de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd. De legatie van Albanië in Frankrijk heeft namens haar regeering en het geheele Al baneesche volk een krachtig protest geuit te gen de „barbaarsche actie, ondernomen door de fascistische regeering tegen Albanië. Na dat de Albaneesche Kamer Donderdagavond eenstemmig het ultimatum, dat voor het vrije volk onaanvaardbare voorwaarden behelsde, had verworpen, zijn des nachts zeer aanzien lijke marine- en luchtstrijdkrachten met bom bardementen begonnen, aldus deze mededee ling. Zij blijven op hevige wijze alle open steden aan de kust bombardeeren, waarbij ook weerlooze vrouwen en kinderen den dood vonden. Het communiqué spreekt van den krachtigen weerstand van het volk in zijn geheel, steunend op het recht vrij en onaf hankelijk te leven ondanks de onge lijkheid van krachten: 44 millioen Italianen tegen 1.200.000 Albaneezen. De legatie doet een vurig beroep op alle beschaafde volken, welke in het volkerenrecht nog een inter nationale regel zien, dat zij den Albaneezen terstond hun moreelen en materieelen steun verleenen, opdat dezen, met minachting voor de ongelijkheid van krachten, zich te weer kunnen stellen tegen den vloed van barbaar sche overweldigers. Stefani bericht dat de Italiaansche legatie te Tirana nog steeds door den staf van de legatie wordt bezet en de Italiaansche vlag wappert nog van het gebouw. De negen leden van den staf van de Italiaansche legatie heb ben alle ramen en deuren gebarricadeerd. Koningin Geraldine in Griekenland. Uit Athene verneemt Reuter, dat ko ningin Geraldine van Albanië ter wille van haar veiligheid over de Grieksche grens gekomen is. De Grieksche regeering slaat de ge beurtenissen met groote aandacht gade. Het publiek heeft zich tot dusverre van betoogingen onthouden Naar Reuter nader meldt is Koningin Geraldine Vrijdagavond met haar kindje te Fiorina in Noord-Westelijk Griekenland aan gekomen. De stad Fiorina ligt nabij de grenzen van Albanië en Joego-Slavië, ongeveer 200 K.M ten Zuid-Oosten van Tirana. Gelijk met koningin Geraldine zijn ook de zusters van koning Zogoe te Florida aange komen. Ciano vloog boven Tirana. ROME, 8 April. Volgens een be richt in de „Popoio d' Italia" is graaf Ciano om 6 uur gistermiddag in zijn eigen vliegtuig uit Rome vertrokken en vloog hij 2 uur later over Tirana. Hij vloog zeer laag over het Italiaan sche gezantschap aldaar om zich er van te overtuigen dat op het gebouw de Italiaansche vlag geheschen was en dat het gezantschap nog in han den der Italianen was. Om 11 uur 's avonds was Ciano weer in het Ita liaansche ministerie van buitenland sche zaken teruggekeerd. (United Press). voor onzen ff Vrije-Tijd Avond". Er zijn nog plaatsbewijzen voor onzen Vrije-Tijd Avond" op Woensdag 12 April in den Stadsschouwburg te verkrijgen. Dinsdagmiddag 11 April van 35 uur kunt U in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad nog terecht. De prijzen der plaatsen zijn 50 ct. en 30 ct. Programma boekje en plaatsbespreking gratis. Benut U thans deze laatste gelegenheid. Dezen zeer bijzonderen avond- moogt U niet missen. In verband met de Paaschdagen zai het volgend nummer van dit blad Dinsdag 11 April verschijnen. De Regeeringspersdienst meldt De regeering heeft als voorzorgsmaatregel de militaire verloven doen intrekken en de groot-verlofgangers, die zijn ingedeeld bij de kust- en grensbeveiliging, doen weten, c#at de mogelijkheid bestaat, dat zij kunnen worden opgeroepen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze eventueele oproeping dus uitsluitend het personeel betreft, dat betrokken is bij de kust- en grensbeveiliging. De gebeurtenissen in Albanië geven, naar het oordeel der Nederlandsche regeering, op het oogenblik geen reden tot ongerustheid. Verder wordt officiéél meegedeeld dat tot verhooging van de paraatheid aan de grenzen, uit voorzorg iet verkeer over de wegen aan de grenzen gedeeltelijk 1* afgesloten Het woord is aan Voltaire: Overwinnen beteekent wei nig; men moet de menschen voor zich weten te winnen. Vrienden, wij gaan Paaschfeest vieren, Ieder naar zijn eigen smaak, 't Zij in rust of in vermaak, Moog' de zon die dagen sieren, 'k Wensch u allen 't allerbeste, Vroolijk en gezond en blij, En vóór alles zorgenvrij, Even waarlijk uit de nesten. Tijdlijk eens den druk vergeten (Dat doen wij ook van de krant, In den „letterlijken trant) Dat is het Paascheieren eten. 't Is natuurlijk met uw plannen, Hoe dan ook op touw gezet, In een vorm van rust of pret, Al in kruiken en in kannen. Als ik u mag adviseeren. Neem één factor goed ln acht. Amuseer u, maar betracht, Veiligheid in elk verkeeren. Als wij Dinsdag weer gaan drukken, Hopen wij, dat 't lukken mag, Te vermelden op dien dag: Paaschfeest zonder ongelukken. Stoop's Bad Overveen Beide 'Paaschdagen Zondagsdienst Geopend voormiddag tot 1 uur (Adv. ingez. Med.) WIELRIJDERS! Voor een MERKRIJWIEL slaagt U het best ift het Rijwielmagazijn „ALBA" Groote Houtstraat 158 Prijzenvanaf f 34.50 lste klas Reparatie-inrichting. (Adv. Ingez. Med.) Grootste toonzaal en sorteering te Haarlem U slaagt in elke prijsklasse Toonzalen aan fabriek geopend van 8-I7.30 Levering via uw installateur (Adv. Ingez. Med.) BEKENDMAKING. Aangeslotenen bij dc Radio Centrale behoeven hiervan geen aangifte te doen bij de P. T. T. Zij loopen geen enkele risico en zijn onder alle om standigheden zeker van hun storing-vrije ont vangst. DE DIRECTIES (Adv. ingez. MedL> Ziet de etalage van J. J. VAN KOOTEN. Groote serie merken en modellen MOTOREN en FONGERS Rijwielen. Lederen en Suède kleeding voor Dames en Hecren. GROOTE HOUTSTRAAT 140, Tel. 12349—12000 Vraagt proefrit, inlichtingen en catalogus. (Adv. ingez. Med.) HEDEN- 16 PAGINA'S BINNENLAND. pag- Dc Nederlandsche regeering neemt voorzorgs maatregelen in verband met den interna tionalen toestand 1 Te Maarheeze is een landbouwer door zijn stiefzoon gedood. Bioscopen. 8 BUITENLAND. De gisteren door de Italianen bezette Alba neesche havensteden zouden geheel ver woest zijn. 1 en 5 Vanmorgen zijn dc Italiaansche troepen Tirana binnengerukt. 1 Koning Zogoe heeft een krachtig beroep ge daan op zijn volk tot het einde tc blijven volhouden. i en 5 Engeland heeft tc Kome opheldering ge vraagd over het optreden van Italië. 5 Achmed Zogoe en zijn volk. 5 ARTIKELEN eni. R. P.: De stemming in ons land. 1 H. S.: Paasch-sproke. 3 P. v. d. Hem: Hoog spel. 3 Vr. S.: In Engeland. 3 Tunnelbouw in Nederland. 7 Gabriel Smit: Boeken uit het buitenland. 7 L H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Financieel Economisch W'ccekoverzicht: Wall Street's invloed op dc Europeesche beurzen bijna verdwenen. 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen OP

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1